De Schipbreukelingen der Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. 4306 Woensdag 27 Juni 1923, FEUILLETON, No Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLANDS CH OVERZICHT Het wil met de Duitsche schadeloos stelling nog maar niet vlotten, de kwestie blijft hangende. De besprekingen tusschen de geallieerden schijnen niet te vorderen en bovendien draagt ook nog de kabinets crisis in België ertoe bij, dat een oplossing der kwestie wordt vertraagd. Een groot deel der moeilijkheden schijnt thans ge concentreerd te zijn in de ontstentenis van een Britsch-Fransch vergelijk met betrekking tot de houding tegenover Duitschland door de geallieerden aan te nemen. Nog steeds heeft Engeland geen definitief en duidelijk antwoord ontvangen op het vragenlijstje, oat van Britsche zijde reeds voor medio Juni aan den Franschen gezant te Londen is overhandigd. De Franschen motiveeren deze langdurige vertraging van het ant woord met te wijzen op de kabinetscrisis te Brussel. Wanneer men onder de tegen woordige omstandigheden, aldus redeneeren zij, een antwoord zou bespoedigen, zonder rekening te houden met de Belgische medewerkers in het Roergebied, dan zou de Fransche regeering zich blootstellen aan 't gevaar de nauwe relaties met Brussel te verstoren. In Duitschland beschouwt men de zaken echter nuchterder en is men in vele krin gen de meening toegedaan, dat Frankrijk heelemaal niet gesteld is op een vergelijk met Engeland en ook niet te vinden is voor een redelijke oplossing van 't reparatie- vraagstuk, maar er veeleer op uit is im perialistische doeleinden ten koste van Duitschland te verwerkelijken. Wat deze opvatting betreft, ook van neutrale zijde hoort men ze meer dan eens verkondigen. Het scherpst drukt zich wel uit het Deen- sche, te Kopenhagen verschijnende blad, Politiken, dat in verschillende artikelen de Roerkwestie heeft behandeld en den 7den Juni o.a. vaststelde, dat Poincaré het vraagstuk der schadeloosstelling geenszins beschouwt als een economische aangelegen heid volgens den schrijver is het Poincaré om niets anders dan de uitoefening van 37) Iets, wat men ook waarneemt, wanneer een koude en warme luchtstroom elkaar ontmoeten, waardoor dan de zoogenaamde trekking ontstaat. Begunstigd door het heldere licht der flambouwen kon men alle voorwerpen dui delijk onderscheiden en weldra naderde de boot een plek, waar zich de rijkdom der onderzeesche gewesten zich in al zijn pracht ontplooide. Tegen de rotsen zag men groe pen levende bloemen, zoo schitterend mo- gelyk gekleurd. Zeesterren van de gril ligste vormen bewogen zich door gangen waaierkoraal van het schoonste soort, waar aan zich vreemde schepsels hadden vastge hecht, die de dokter nooit had gezien. Zeecolibritjes, kleine schitterende vischjes, met een rood of blauwachtige metaalkleur en een helderen zilverenglans bedekt, dar telden tusschen groote kwallen en polypen. De dokter wenschte, dat men het licht der fakkels voor een oogenblik zou uitdooven en toen hieraan voldaan was, bevond men zich als het ware in een tooverpaleis, verlicht door den helderen phosphorischen gloed der zijn machtspolitiek te doen. De schrijver beweert verder »Er be staat heel eenvoudig geen schadeloosstel- lings-kwestie meer. Er zijn een paar Fransche oorlogsdoeleinden en die bestaan in de nieuwe Oost-grens van Frankrijk en in de volledige vernietiging en ontbinding van 't Duitsche rijk. Er zijn geen plannen meer, maar het is oorlog in Europa. Dit is de werkelijkheid al het andere is speelgoed voor de onnoozelen In hoeverre het Deensche blad het by het rechte eind heeft, is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden, doch het is te hopen dat het Londen zal gelukken met de andere geallieerden in overeenstemming te geraken en dat zijn mildere opvattingen zullen zege vieren. De uitbarstingen van den Etna worden geregeld minder in hevigheid en ook het gevaar dat de plaats Linguaglossa bedreigde neemt af. De schade door de gloeiende lava aangericht wordt geschat op 70 a 80 millioen. De directeur van het observatorium van den Vesuvius, die op het oogenblik op Sicilië vertoeft, heeft bevestigd, dat de uitbarsting van den Etna thans in de tweede phase is gekomen. Men moet evenwel voorzichtig zijn en niet al te spoedig ge volgtrekkingen maken, want een ongunstige wending van den toestand is nog steeds mogelijk. De uitbarsting van 1892 heeft zes maanden geduurd, die van 1908 12 uur en die van 1910 weer 26 dagen achtereen. De uitbarsting van 1911 hield negen dagen aan. Men kan uit deze gegevens dus moeilijk opmaken, hoelang deze nieuwe uitbarsting zal duren. De openingen, waaruit de lave stroomt, zijn nu twintig in getale. In 1911 bedroeg dit aantal meer dan honderd. Volgens den directeur van het meteo rologisch instituut te Rome wordt de om vang van de ramp thans nog voornamelijk bepaald door de vraag, hoeveel lava de openingen nog zullen doorlaten. Men hoopt door middel van vliegtuigen belangrijke gegevens omtrent den toestand in den krater te kunnen krijgen. Twee vliegtuigen zijn reeds te Catania aangekomen. Onmiddellijk werd een vlucht boven den krater ondernomen. Een der machines was uitgerust met een volledige fotografische inrichting. verschillende zeedieren. Hoewel het hier tamelijk diep was kon het oog tot den bodem doordringen, waar alles in bonte menge ling dooreenwoelde. Medusa's, zeer kleine Crustaceën schitterden als sterren. De dokter zat met de grootste verbazing dit tafereel aan te staren. «Hier,« sprak hij, »waar nimmer een lichtstraal van de zon doordringt, heeft de nutuur haar schep selen een niet minder glansrijk licht ge geven De stuurman wees toen op een zonder ling schitterend voorwerp, dat zich lang zaam door het water bewoog. Het had den vorm van een groote zilveren schijf, die zoo op de maan geleek, dat Black on willekeurig aaar boven keek. »Ja,« fluisterde de dokter, alsof hij vreesde, dat zijn luide stem de majesteit, die hier heerschte, zou schenden, »ook de zee heeft haar maan, haar zon, haarster ren. Wat ge daar ziet is de zeemaan, in het latijn Orthagoriscus mola geheeten, een levend, ademend schepsel, dat zich met kleine weekdiertjes voedt. Als ge het goed gadeslaat, zult ge aanstonds wat vreemds zien. Let maar eens op In een half wentelende beweging richtte de zeemaan zich naar een rots, waaraan zich tal uan Zee-Anemonen hadden vast gehecht. Eensklaps kwam het tot stilstand. Terwijl de uitstralende gloed eenigszins ver donkerde. werkte zij zich opwaarts en toen het vreemdsoortige dier zich vlak boven de Anemonen bevond, kwam er eene ge Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Vrijdag 22 Juni nm. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester. Secretaris WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de heeren Buizer, Walraven en Ouwerkerk. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter brengt rapport uit als Voorzitter der Commissie door den Raad benoemd in zijne vorige vergadering om in zake de procedure oud-Burgemeester Punt contra de gemeente 2 rechtsgeleerden te raadplegen, of al dan niet deze zaak aan hooger beroep te onderwerpen. De gemeente is door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld, tot uitbetaling van het gedeeltelijk salaris over 1919 aan oud-Burgemeester Punt, waarover deze procedure loopt, plus de proceskosten. De rechtsgeleerden over deze zaak gehoord, adviseerden niet in hooger beroep te gaan. De Voorzitter vraagt, of de heeren hierover nog het woord verlangen. Zonder eenige discussie wordt door den Raad be sloten, zich aan het advies van de rechts geleerden te houden en het salaris aan oud-Burgemeester Punt uit te betalen. Heeren Ged. Staten dezer provincie be richten den Raad de goedkeuring der begrooting dezer gemeente over het dienst jaar 1923. Een schrijven van het bestuur der Bijz. school alhier (Verlaatschendijk) waarin den Raad wordt verzocht, betaling der trans portkosten wegens den aankoop van het perceel van A. Brand alhier, ten bedrage van ruim f 138. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, 't welk door den Raad wordt aangenomen. Een schrijven van het gem.bestuur van Sneek, waarin den Raad wordt verzocht, adhaesie te betuigen aan een adres, aan H. M. de Konir gin, waarin de noodzake lijkheid wordt bepleit, om in 't wetboek van strafrecht de bepaling op te nemen, dat het verboden is, het schenden door 't vloeken van Gods Heiligen Naam, opdat zulks niet aan den willekeur van een gem.raad behoeft te worden overgelaten. Aldus wordt besloten. Een schrijven van den R. K. Politiebond leidelijke daling. Na vier of vijf tellens lag dejSchijf op de schoongekleurde bloemen. ïGevangena mompelde de stuurman, die den roover met een roeispaan had willen verwijderen. «Laat gaan,« sprak de dokter, den arm van Johnson weerhoudend «laat ons niet dit leven verstoren. Daartoe hebben wij het recht niet 1c Langzaam bewoog zich de schijf weder opwaarts en nu zagen de schipbreukelingen elk spoor der te voren zoo schoon bloeiende bloemen verdwenen. De maan verspreidde weer haar gewoon licht en verdween in een holte van den bodem onder het zand, waar zij zich onder begroef. «Jammer,* mompelde Black, «goed be schouwd is het nog wonder, dat, waar zoo'n vraatzuchtig dier huist, nog tal van Zee-Anemonen kunnen bloeien l« «Overal bestaat strijd,c gaf de dokter ten antwoord, «onder de menschen, die de aarde bewonen, onder de planten, die de aardkorst bedekken, onder de dieren, die in de lucht leven en ademen en die in de diepte der zeeën huizen. Maar hier heerscht een stille strijd en ge kunt me gelooven, dat de Natnur voor vijanden heeft gezorgd, die, wanneer de tijd gekomen is eene flinke opruiming houden. Ook de Ortha goriscus mola bezit die vijanden en opdat hare vernielzucht terechtertyd beperkt worde, breekt er een oogenblik aan, waar op ook haar doodvonnis is geveld. Overal heerscht de wet van het evenwicht. Dit St. Michaël, waarin den Raad wordt ver zocht subsidie aan deze organisatie te willen verleenen. Reeds eerder heeft deze Bond een zoodanig verzoek tot den Raad gericht, 't welk toen voor kennisgeving is aange nomen. Naar aanleiding dat de toestand ongewijzigd is gebleven stellen B. en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van H.H. Ged. Staten dezer Provincie, waarin den Raad wordt mede gedeeld, de vernietiging van den aanslag H. O. voor deze gemeente dienstjaar 1922 ten name van G. v. A. te Nieuwendijk. Schrijven van den heer C. B. alhier, waarin hij den Raad verzoekt vrijgesteld te worden van den H. O. dienstjaar 1922 (eerste 4 maanden) op grond dat adressant den leeftijd van 69 jaar heeft bereikt, en daarbij nog in het onderhoud van een 83-jarigen schoonvader moet voorzien. De Voorzitter zegt, dat het hier een bijzonder geval betreft, hoewel de termijn voor reclame reeds lang is verstreken en stelt namens B. en W. voor met het oog op den hoogen leeftijd van adressant aan dit verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Een gelijkluidend schryven van den heer G. V. alhier, komt thans in behandeling. B. en W. stellen echter nu voor op dit verzoek afwyzend te beschikken, op grond, dat adressant zeer zeker bekend was met den termijn voor reclames. Wanneer in dit geval voor hem een gunstige beslissing zou worden genomen, zouden velen hunne bezwaren tegen hunnen aanslag alsnog in dienen. De heer v. d. Meijden zegt, dat door ziekte in dit huisgezin, de finantieele toe stand van adressant zeer is teruggegaan. De heer de Jong vraagt, hoe oud is die man Den heer Ottevanger doet dat niets ter ter zake, 't is veel te laat om te recla meeren. Vandaar het afwijzend voorstel van B. en W. zegt de Voorzitter. Betoogd wordt, dal B. zelfs nog beter kan betalen dan V., daar eerstgenoemde nog steeds werkt en ouderdomsrente geniet, terwijl laatstgenoemde 5 maanden ziek is geweest. De Voorzitter zegt wanneer ons zulks bekend was geweest, zou het voorstel van B, en W. ook anders geweest zijn. Weth. Verschoor zegt: Dit hebben wij evenwicht heerscht zoowel in de hoogste wolken als in de diepste diepten van den Oceaan Ongetwijfeld bevindt zich in de nabijheid der Zeemaan haar doodsvijand, die slechts op het gunstige oogenblik wacht om zijn slag te slaan De dokter bewaarde het stilzwijgen en allen aanschouwden in stille bewondering, wat hnnne oogen nog nimmer te voren hadden gezien, een tooneel, dat wellicht duizenden zouden wenschen bij te wonen. «Veroorloof mij nu,« begon Harry, »u te vragen dokter hoe diep wij ons onder de aardoppervlakte bevinden of eigenlijk, waar wij zijn, want het komt mij voor, dat wij het gebied van den Oceaan hebben betreden !c Dr. Arling dacht even na en sprak toen «Dat wij ons in de onmiddellijke nabijheid der zee bevinden is zeker, maar die nabij heid kan toch nog enkele mijlen bedragen, de vraag echter, hoe diep wij ons onder de aardoppervlakte bevinden, zal moeielijker zijn op te lossen, omdat wij ons hier in een tendeele afgesloten ruimte zien ver plaatst. Wellicht zal ik later op de vraag een antwoord kunnen geven, wanneer wij verder gaan. Ik voor mij houd het er voor, dat wij ons op de oppervlakte der zee bevinden, waarvan dit een gedeelte is Nadat de toortsen weder waren aange stoken, ging het voorwaarts, langs de wan den, die nu een andere kleur hadden aan genomen. Plotseling uitte Johnson een uit roep van verbazing, toen men een plek niet geweten. Na eenige bespreking wordt door den Raad besloten op 't adres van den heer B. afwijzend, en op 't adres van den heer V. gunstig te beschikken. Schrijven van dezelfde strekking van den heer J. H. v. H. alhier (met het oog op de ziekte van zyn zoon) komt thans in behandeling. Daar de tijd voor reclame reeds verstreken is, stellen B. en W. voor op dit adres afwijzend te beschikken. Wordt zoodanig door den Raad besloten. Gemeenteverslag 1922 wordt den Raad ter inzage aangeboden. Eenige bijzonder heden worden door den Voorzitter voorge lezen. Hierna is aan de orde het voorstel tot uitbreiding van het electrisch net in deze gemeente. Voorgesteld wordt om den Up- pelschen hoek, Blomsteeg en Laagt van licht te voorzien. Eene begrooting van kosten dienaangaande wordt door den Voorzitter voorgelezen, waaruit blijkt, dat deze zullen bedragen ongeveer f 10.000 t.w. voor den Uppelschenhoek f5791.75, voor de Blomsteeg f2619.60 en voor de Laagt f 1288.10. De Voorzitter zegt, dat hieronder is begrepen 6 lampen voor de straatverlichting. De begrooting is vastgesteld volgens de berekening van Alberts en Kluft. Er zullen volgens den Voorzitter 23 lichtaf- nemers zijn. Hoewel de Voorzitter zijn standpunt in deze reeds op een vorige vergadering bekend maakte en niet veel voor uitbreiding voelde, is dit na overwe ging veel gewijzigd. Daar stroomafname voor de gemeente gegarandeerd is, kan daar dan ook het best gebruik van worden ge maakt en spr. is thans ook vóór de uit breiding. De heer de Jong zegt dat uit billijk heidsoogpunt de bewoners aldaar in de gelegenheid tot lichtafname moeten worden gesteld. De heer Dekker vraagt of het fort «A1- tenac ook geen gebruik van het licht zou kunnen maken, 't Is vlak bij v. d. Meij den, spr. zegt dat deze met het plaatsen van 4 palen zou kunnen worden voorzien. Volgens den heer Dekker wordt op het «fort* 4 maal per week gedurende het geheele jaar oefening gehouden, terwijl de fortwachter tevens gebruik van 't licht zou kunnen maken. De heer de Jong zegt het is buiten de gemeente waarop v. d. Meijden antwoordt: het fort is gedeeltelijk onder Almkerk ge was genaderd, waar een net van zilveren en gouden draden de oppervlakte bedekten. Ook den dokter was dit verschijnsel niet ontgaan. «Dit is goud, dat is zilver,<t riep de eerste uit, «nu is ons fortuin gemaakt, hadden we nu maar spaden en houweelen*. «Dat zyn de voorloopers,* liet de dokter er op volgen, «van goud en zilverbewaar- piaatsen, zoogenaamde aderen, die wellicht tot zeer diep in het gebergte loopen. Maar goud en zilver baten ons nu niet, mijne vrienden, welkom echter zou het mij ge weest zijn zoo we ergens steenkool hadden aangetroffen wat echter niet tot de onmoge lijkheden behoort daar deze delfstof vooral in vulkanische streken voorkomt of ten minste plekken, waar vulkanische uitbars tingen hebben plaats gehad. Steenkolen is immers niets anders dan versteende plan- tenstof. Hieruit zou ik dan kunnen op maken hoe oud dit eiland kan zijn, want al onze berekeningen zijn steeds op de waarschijnlijkheid gegrond «Maar dit goud dan en dit zilver vroeg Black. «Kunnen in dit tegenwoordige tijdperk ontstaan zijn, en inderdaad vormt zich nog dagelijks goud, tengevolge van ons onbe kende scheikundige werkingen. «Er wordt dus nog heden dagelijks goud gemaakt,merkte Johnson op. Wordt vervolgd.) f. voor let Laid van Hensden en Alley,deLanostraat en In Biiitltrvnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1