HOOFDPIJN legen. Tenslotte wordt door den Voorzitter, den heer Dekker verzocht, deze zaak met de bevoegde autoriteiten te bespreken. De Voorzitter vraagt of de heeren zich met het plan tot uitbreiding van het net kun' nen vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De heer Ottevanger, zou met het oog op de kosten, de straatverlichting in de genoemde gedeelten, achterwege willen laten, ook omdat bij meerdere stroomafname, met de garantie, geen gelijken tred zou kunnen worden gehouden. De straatver lichting zou voor die gedeelten f 450 kosten, dit bedrag kar. eerst worden bespaard. De heer Groeneveid zegtAan den Nieuwendijk kan de straatverlichting wel half weg. De heer Ottevanger zegt dat aan den Nieuwendijk steeds een druk verkeer is en eene goede verlichting noodzakelijk is. Aan den Buitendijk zou een licht minder geen bezwaar zijn. Besloten wordt voorloopig geen straat verlichting in bedoelde gedeelten aan te leggen. De heer v. d. Meijden vraagt wanneer hiermee begonnen wordt, waarop de Voor zitter antwoordtzoo spoedig mogelijk. De heer de Jong zegt dat natuurlijk de noodige vergunningen bij polderbesturen enz. moeten worden aangevraagd. Thans is aan de orde de begrooting van de vleeschkeuringsdienst, waaronder deze gemeente ook is begrepen. Het totale bedrag van inkomsten en uitgaven is ge raamd op ruim f 4044. De Voorzitter leest verschillende posten voor, waaronder f 3000 salaris, voor den keurmeester Hoofd van Dienst, waarop eenige aanmerkingen worden gemaakt. De Voorzitter licht deze post eenigszins toe, door in 't midden te brengen dat de keurmeester een uitgebreiden werkkring heeft en hoewel het salaris aanvankelijk was bepaald op f 2500 de resteerende f500 dan pas zouden worden uitgekeerd, wanneer de financieele toestand van dezen dienst dit veroorloofde. De heer de Jong zegt, nu f 3000 en den vorigen keer toen het f 2500 was, spraken de menschen er al over Ja, zegt de heer Groeneveid, 'tis niet erg bezuinigend. De Voorzitter zegt, de keurmeester moet voor en na het slachten gaan keuren en daarbij ook de huisslachtingen. Er wordt nog gesproken over het gebruik van een auto, doch de heer Verschoor zegt, hij moet groote reizen maken. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer de Jong, dat er nog al honden los loopen. Ze maken volgens spr. de »tuintjes« bij de menschen allesbehalve in orde. De Voorzitter zal daaraan speciaal zijn aandacht wijden. Spr. geeft in overweging, dat men zich persoonlijk tot hem wendt omdat een algemeene klacht moeilijk te be handelen is. Zoo pas is aan den Nieuwendijk procesverbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van een hond en B. en W, hebber: den eigenaar zelfs last gegeven dien hond vast te houden, ook al werd deze voor f5 aangegeven (losloopend) daar die hond ge vaarlijk is voor de menschen. De heer Ottevanger zegt, als ieder in zijn wijk daaraan medewerkten de gemeente veldwachter op de hoogte stelt, waar honden gehouden worden, dan worden ze alle aan gegeven. Weth. Verschoor zegt, als een ieder medewerkt komt de zaak in orde. De heer Groeneveid merkt op, dat de bestuurders van hondenkarren niet altijd de noodige voorzichtigheid bij het passeeren van andere voertuigen in acht nemen. Spr. zegt ook dat de pas opgemaakte Dorpstraat niet afdoende is verbeterd, waarop de heer Ottevanger antwoordt dat de aannemer van dat werk, de straat nog 3 maanden in onderhoud heeft. Nog een langdurige bespreking wordt gehouden over den bouw van de »Almbrug.« De heer de Jong meent, dat de »Brug« niet in gebruik genomen kan worden wanneer over het Beton geregeld verkeer moet plaats hebben. Het »Beton« zou in korten tijd stuk gereden werden. Spr. acht het noodzakelijk dat op de »Brug« een laag zand, grint of klei wordt aangebrachtdaar anders de brug veel zou lijden wanneer er o.a. zwaar beladen karren over reden, te meer daar de brug oploopt, waardoor de vracht dan zwaarder wordt. De Voorzitter zegt, dat in andere plaatsen direct over beton gereden wordt. Besloten wordt op voorstel van den Voorzitter, eerst eens te informeeren en dan te besluiten. De heer Ottevanger (Weth.) stelt voor B. en W. en de licht-commissie machtiging te geven de motoren van het voormalige Electr. licht zoo mogelijk te verkoopen. De heer de Jong had gehoord, dat zich de gelegenheid tot verkoop reeds had voor gedaan. De Voorzitter antwoordt dat hij den koopman Benjamins bij zich heeft gehad, doch op diens bod voor de motoren in geen geval is ingegaan. De heer de Jong had ook vernomen, dat een polder-bestuur het koopen van e'en motor in overweging neemt en stelt voor deze bij inschrijving publiek te verkoopen met de bepaling dat deze inschrijving 3 maanden van te voren bekend wordt gemaakt, daar polderbestuur de machtiging tot koopen van de Ingelanden moeten hebben. De heer v. d. Wal zegt, één maand van te voren is voldoende om deze op te roepen. Besloten wordt B. en W. en de licht- commissie ais zoodanig te machtigen. Niets meer aan de orde, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. BUITENLAND. Communistische relletjes te Parijs. Tijdens een manifestatie op de groote boulevards, georganiseerd door de commu nisten en bedoeld als protest tegen het fascime is het tot een botsing met de politie gekomen. Naar verluidt, zouden er aan beide kanten gewonden zijn. Vliegongelukken. Marcanti, Italiaansch minister van lucht vaart, die per vliegtuig vertrokken was naar Parijs met de bedoeling zich vandaar naar Londen te begeven om een congres bij te wonen, is wegens een motordefect moeten landen in de buurt van het meer van Bourget. Hij heeft verscheidene ribben gekneusd en een arm gebroken. Zijn leven is niet in gevaar. De vlieger Casali heeft een doodeiijken val gedaan in de omstreken van Damerau- court. De mecanicien is licht gewond. Bij de 400 mijlwedstrijd voor vliegtuigen in Engeland is de eendekker van majoor Foote in brand gevlogen en nabij Chertsey te pletter gevallen. Foote is verbrand. Een groote diamant van zeldzame kleur. Uit Johannesburg wordt geseind, dat in de Wesseltonmijn van de Beers Company een abrandy-shadeddiamsnt is gevonden van 20® karaat. Het is de grootste steen, die in deze zeldzame kleur ooit is gevonden. De waarde wordt op 10.000 getaxeerd. BINNENLAND. Een advocaat door zy» vrouw doodgestoken. Een echtelijk drama, in het genre, dat meer in de kolommen der Fransche dan wel der Nederlandsche bladen pleegt voor te komen, heeft Zaterdagmiddag in de om geving van het Bezuiden hout, op de grens van Voorburg groote consternatie en ont roering verwekt. Een bekend advocaat, de 64 jarige air, A. C. v. B., die te Voor burg in een villa aan de Laan van Nieuw Oost.Indië woont, maar zijn zaken te Rot terdam heeft, is 's middags te half één in een woning aan de Sehenkkade 264 door zijn vrouw met een dolk gestoken en doodelijk verwond. Naar het ziekenhuis vervoerd is hij daar 's avonds overleden. Mevr. v. B. is gearresteerd en naar het politiebureau aun de Nieuwe Haven over gebracht. Dit zijn in het kort de feiten, waarach ter zich een tragisch drama verbergt, dat in hoofdlijnen op het volgende neerkomt. Mr. v. B. had sinds eenigen tijd een echtscheidingsprocedure in behandeling van mevr. De G.V., die in het bewuste per ceel aan de Sehenkkade woont. De veel vuldige bezoeken van haar echtgenoot aan het genoemde adres hadden den argwaan en de jaloezie van de circa 60-jarige mevr. B. opgewekt, die ten slotte zekerheid scheen gekregen te hebhen dat haar man een verhouding had met de 50-jarige mevr. De G.—V. Zaterdagmiddag wist zij, dat haar man zich weder in het perceel aan de Sehenk kade ophield en zij besloot zich daarvan te overtuigen en zich te wreken. Zij ging naar de woning toe, een eerste étage, en beide aan. Er werd opengedaan door een mede-inwoonster, mevr. B., aan wie zij vroeg of zij mr. v. B. even kon spreken. Die is hier niet, werd haar geant woord, wat echter niet waar bleek, want mevr. v. B. zag de jas van haar echtge noot aan een kapstok in de gang hangen. Hierop is zij naar binnen gegaan en trof haar man in een kamer aan in ge zelschap van mevr. De G.V. Volmaakt kalm vroeg zij haar man even apart en iii een andere kamer had zij daarna een onderhoud met hem. Wat daarbij precies gebeurd is, ligt nog in het duister, want de twee andere dames waren er niet bij tegenwoordig. Het einde van het onderhoud was even- we), dat mr. v. B. met een dolkmes werd gestoken in de rechterborst, waarbij de long werd geraakt. Hevig bloedend vluchtte hij uit de kamer, de gang over, naar een kabinet, achtervolgd door zijn vrouw, waarbij hij uitriep »Ach, zij heeft mij gestoken. Dat waren de laatste woorden die over zijn lippen kwamen. In het kabinet en dat is het vreemde sloot mevr. v. B. zich met haar echt genoot op, terwijl de bewoonster van het perceel, bang dat zij misschien ook het slachtoffer zou worden van de woede van mevr. v. B., de deur aan den buiten kant afsloot. Hierop ging mevr. De G.V. naar bui ten om hulp te halen en liep den naast haar woning gelegen kruidenierswinkel »De Tol« van den heer Van Alsem binnen. Zij durfde niet direct te zeggen welk drama zich bij haar thuis had afgespeeld en vroeg den winkelier even enkele doktors te willen opbellen, omdat bij haar een ernstige zieke was. De heer Van Alsem beide onmiddellijk een viertal dokters in de nabijheid op, die geen van alle thuis bleken. In wanhoop ging mevr. De G. nu zelf de Laan van Nieuw Oost-Indië in, om een dokter te zoeken, doch zon ier resultaat. Toen zij onverrichter zake terugkwam, vroeg zij den heer Van Alsem of hij geen verband kon leggen, omdat de zieke een verbloeding zou hebben gekregen. De win kelier was hiertoe in staat en ging nu mee naar boven. Toen hij in het huis kwam, bemerkte hij echter dadelijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. De deuren van de bewuste kamer waren met doeken afgesloten en toen hij om opheldering vroeg, werd hem eindelijk medegedeeld, dat daar iemand binnen was, die gestoken was. De heer Van Alsem achtte het toen natuurlijk zijn plicht onmiddellijk de politie en den Eersten Hulpdienst te waarschuwen, lntusschen probeerde hij contact te krijgen met het echtpaar, dat zich in het afgesloten kabinet bevond, doch dat geen teeken van leven gaf. Het vermoeden werd dan ook al sterker, dat ook mevr. Van B. zich van het leven had beroofd. lntusschen arriveerde de recherche en opnieuw probeerde men binnen te komen. Eerst tikte de heer Van Alsem op de deur en riep Mevrouw doet u open, ik ben de krui denier van hiernaast Even was het nog stil en daar.,., werd eensklaps de deur geopend door mevr. Van B. zelf. Op een clubfauteuil lag mr. v. B. stervende. Mevrouw v. B. was uiterlijk zeer kalm alleen werd zij boos toen mevrouw De G.V. zich aan haar blikken vertoonde. De auto van den Eerste-Hulpdienst was intusschen aangekomen en hiermede werd de bewustelooze advocaat naar het zieken huis vervoerd. Hier werd geconstateerd, dat een long geraakt was. Het slachtoffer was door langdurig bloedverlies natuurlijk len zeerste in kracht verminderd en tegen den avond is hij overleden. Zijn echtgenoote is naar het politiebureau overgebracht. Toen men de ongelukkige vroeg, wat heb je gedaan, antwoordde ze: »Ik heb mijn man met een dolkmes gestoken.® Het tragische is, dat de vrouw door zich met haar man in het kabinet op te sluiten, belette dat spoedige hulp werd gebracht. Het geweldige bloedverlies heeft het einde zeer verhaast, wat anders wellicht nog te voorkomen was geweest. »De Courant«. o DraaiUoozc telegrafie op de rivieren. Op een der stoombooten van de reedei ij Fop Smit' zijn verleden week proeven ge nomen met draadlooze telegrafiehet ontvangstation was in Dordrecht. Dit is de eerste toepassing van radio op stoombooten op onze rivieren. invaliditeitswet. Op 1 Juni 1923 waren 2512 verzekerden in het genot eener invaliditeitsrente en 28237 verzekerden in het genot van een ouderdomsrente. Het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten bedroeg resp. 2244 en 4246. Aan 6790 verzekerden werd genees kundige behandeling of verpleging verleend, terwijl in 1086 gevallen observatie niet of nog niet door behandeling was gevolgd. Ben echte koker 'CT. en is altijd voorzien van den naam i A.MUMHARDT met handt eekenin^ I Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1922 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het volgende De in 1921 naar voren getreden crisis verschijnselen, waarvan de plotseling, groote prijsdalingen zonder twijfel de meeste slachtoffers maakten, herhaalden zich ge lukkig niet in het afgeloopen jaar. Zij losten zich op in een voortdurende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons bedrijf. Dientengevolge bleef onze bedrijfswinst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 behaalde resultaten. Zooals wij verwachtten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te brengen. De totale vermindering op dit hoofd be draagt over het afgeloope boekjaar ruim f 518.000.wij blijven verder streven naar besparing en mogen met zekerheid een verdere verlaging over 1923 verwachten. De in het afgeloopen jaar door ons in gestelde indeeling onzer kantoren in dis tricten onder leiding van district-directeuren, schonk ons bevrediging. Zij bracht, naast een meer intensieve controle, besparing van tijd en onkosten, daar de werkzaam heden onzer Centrale Administratie hans aanzienlijk ingekrompen konden worden. De maatregel bevordert het contact tusscher: Hoofddirectie en kantoren en het overzicht van den gang van zaken. De resultaten der rente-rekening verlieten de opgaande lijn, hetgeen te verklaren is uit de afneming van de diverse hoofden van rekening. De verminderde crediethehoeften gepaard aan afwikkeling van minder gewenschte credieten deden, ondanks het feit dat ge regeld nieuwe credieten werden verstrekt, het debiteurencijfer dalen. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen bleef gehandhaafd. Het totaal der door derden bij ons ge deponeerde gelden verminderde, een ver schijnsel dat zich op alle barik-balansen voordoet. Deze teruggang van credit-saldi bij onze instelling mag echter onder de in het afgeloopen jaar vigeerende omstan digheden als matig worden beschouwd. In verband hiermede spreken wij de hoop uit, dat de concurrentie, welke wij van den Postcheque- en Girodienst onder vinden, verminderen moge. Wij waardeeren deze Rijksinstelling ten zeerste in haar streven, het geldverkeer door middel vau overschryving te vergemakkelijken en te verbeteren, doch vreezen, dat zij, met gelden tot zich te trekken als belegging, haar doel voorbij streeft en, schoon onge wild, schade gaat berokkenen aan het eco nomisch leven in Nederland. Hoewel de groote liquiditeiten in het provinciaal bankbedrijf, terwille van de rentabiliteit, op andere basis berusten dan bij de in Amsterdam en Rotterdam ge vestigde instellingen, hebben wij ons steeds als richtsnoer gesteld, slechts in bijzondere gevallen een beroep op de circulatiebank, of op de ons garandeerende Rotterdamsche Bankvereeniging te doen. Het is ons een voldoening, dat wij sedert Juli 1922 geen credietpapier in herdisconto hebben behoeven te geven, terwijl wij steeds een belangujk tegoed bij de Rotterdamsche Bank onder hielden. Na een nauwkeurige revisie van onze debiteuren achten wij deze, in aanmerking nemend de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, volwaardig. Gezien evenwel de in de crisis-jaren opgedane ervaring, oordeelen wij het wen- schelijk telkenjare deze speciale reserve tegen debiteuren te versterken. Thans stellen wij U voor daaraan een bedrag van f 500.000 toe te voegen. Een toevoeging van f 100.000 aan de statutaire reserve en een afschrijving van f 150.000 op gebouwen achtten wij dan voldoende. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op 4 pCt. Op 1 Januari 1922 hadden wij kantore op 87 plaatsen. Dit aantal verminderde in den loop van het jaar met 2 doordat onze kantoren te Hulst en te Zwijndrecht werden omgezet in zitdagen. Eerstge noemde resorteert nu onder ons kantoor te Terr.euzen, laatstgenoemde onder ons kantoor te Dordrecht. Daarentegen ver meerderde het aantal onzer kantoren met 1, door vereeniging van onzen dagelijkschen zitdag te Leens met het kantoor der firma Alting Co. aldaar, dat door ons werd overgenomen, zoodat het aantal plaatsen waar kantoren onzer Instelling gevestigd zijn, op 31 December 1,1. 86 bedraagt, ongeacht de 63 plaatsen, waar zitdag wordt gehouden of een correspondentschap is gevestigd. Het winstcijfer der rente-rekening be draagt f3.010.377.85 (v. j.f3.769.271.76|), dat der provisie-rekening f2.453.346.88 (v. j. f 2.895.983.44), zoodat de totale brutowinst, het saldo van het vorige boek jaar inbegrepen, f 5,599.752.78 (v. j. f 6.682.577.22,) bedraagt. De onkosten- rekening wijst aan, geplitst over twee hoofden honoraria f 3.092.580 88 (v. j. f3.521,937.72), bedrijfsonkosten f 1.055.870.16 (v. j. 145.012.981). De netto-bedrijfswinst bedraagt f 1.451.301.74 (v. j. f2.015.626 52). De verdeeling der netto-winst ad f 1.451.301.74, na aftrek van de verplichte uitkeering volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselijke directeuren, bedragende 198.249.78 laat toe: eene afschrijving op gebouwen van f150.000, eene toevoeging aan het re servefonds van f 100 000, een toevoeging aan de speciale reserve tegen dibiteuren, op te nemen onder crediteuren, van f 500.000, 4 pCt. dividend f 400.000, en een reserveering voor belasting van f36.200, terwijl alsdan een overblijvend winstsaldo ad f66.851.96 op nieuwe rekening is over te boeken. <1 Wl MIJNHARDT'5 HOOFDPIJN-TABLETTEN, |j| Per koker 60ch I BI Apoïh en Drogóten I 8^taurelNLOT1WM3warf<fifain<feechk PLAATSELIJS NIEUWS. Heusden. Onze stadsgenoot de heer K. Stassen is benoemd tot tijdelijk onder wijzer aar: de openbare School te Loon- schen Dijk. In plaats van de Eerw. Moeder Overste (Mej. Teurlings) die deze week van ons ging, is in het R. K. Liefdehuis benoemd Mej. Verhoeven, overste te Gennep, die bereids haar functie heeft aanvaard. Naar we vernemen is aan een ploeg werkvolk op de scheepswerf wegens werkschaarschte ontslag aangekondigd. Zoo zachtjes aan wordt het aantal werkloozen ook hier niet onbeduidend, Op het Zaterdag j.l. gehouden eerste Bondsconcours te Dongen, behaalde de kon. erk. Scherpschuttersvereeniging »St Blasius® alhier, den derden korpsprijs, zijnde een zilveren medaille. Verschillende leden der vereeniging wisten nog prachtige personeele prijzen te behalen. Den kranigen schutters hulde. Almkerk. Met den bouw van de »Almbrug® is men alzoo ver gevorderd, dat binnenkort daarvan gebruik zal wor den gemaakt. Naar wij vernemen zal aan oud burgemeester Punt, het gedeeltelijk salaris over 1919 worden uitbetaald, overeen komstig het vonnis van het Gerechtshof 's Bosch. Aalburg. Terwijl jl. Maandag de auto van de ondernemingsdienst >N.A.O.D.« een oogenblik onbeheerd stond, heeft de chauffeur v. d. M. van de gelegenheid gebruik gemaakt en is er met den wagen vandoor gegaan. Onmiddelijk werd de politie er mede in kennis gesteld. Des avonds vernam men, dat hij de wagen in een naburig dorp had laten staan, doch zelf was doorgereisd. De godsdienstoefeningen, welke sinds Paschen niet meer plaats hadden, hebben Zondag jl, weder een aanvang ge nomen. De oorzaak van deze langdurige rust was, dat de kerk heelemaal geverfd moest worden. Nu, zij ziet er dan ook netjes uit. De zondagschool, welke ook dien tijd niet heeft plaats gehad, zal ook a.s. Zondag voormiddags half tien weder beginnen. Beneden-Langstraat. Met den hooi bouw is het tot op heden sukkelen. Zeer verlangend wordt naar meerdere zonneschijn en droogte uitgezien, De stand van het hooigras is uitnemend en wanneer dit nu ook mooi kan worden gewonnen, valt er over dit product volstrekt niet te klagen. Capelle. De heeren J. Timmermans en A. Zijlmans, beiden werkzaam op de secretarie dezer gemeente hebben met gunstig gevolg het examen afgelegd als cand. gemeente-secretaris. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 16.1473. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk Ds. W. Deur te Zegveld. Aan de door de afdeeling Sprang- Capelle van Volksonderwijs alhier op te richten naai- en knipcursus is tot coupeuse benoemd Mevr. Linder-Visser uit 's Bosch. De cursus zal waarschijnlijk 2 Juli e.k. een aanvang nemen. Bij de vorige week te Kaatsheuvel gehouden demonstratie met politiehonden behaalde onze rijksveldwachter de Ridder met zijn hond in de 2de afd. den 5den prijs en de heer H. J. Spiering uit deze gemeente met zijn hond de 1ste prijs in de 3de afd. I wordt spoedid verdreven door enk' door enkele

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2