i dit nr. Mort een üaegscl De Schipbreukelingen der Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING I H und van alpena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No4308. Woensdag 4 Juli 1923* FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Hotel .CONCORDIA.'' Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT In ons vorig overzicht schreven wij dat het lijdelijk verzet steeds voort duurt, weinig verwachten wij dat op het oogen- blik dat de meeste lezers deze regelen onder de oogen kregen een aanslag op een trein zou worden gepleegd waarbij tal van personen werden gedood en gewond. Zaternachtracht om 2 uur is er op de lijn Duisburg Friemersheim, in de Bel gische zone, binnen in een trein met Bel gische verlofgangers, toen deze Duisburg had verlaten en zich op de Rijnbrug be vond een bom ontploft. Eén wagon werd volkomen vermorzeld. Negen Belgische soldaten werden gedood, 25 gewond. Hoe het ongeluk heeft plaats gehad, is nog niet bekend. Van Duitsche zijde wordt aangenomen, dat de ontploffing in een der wagons van den trein zelf moet hebben plaats gehad, daar men heeft waargenomen, dat bij een der beschadigde wagons de onderdeelen intact bleven, zoodat de wagon kon verder rijden, terwy! de zij- en boven- deelen werden weggeslagen. Hieruit con cludeert men, dat in elk geval geen bom op de brug heeft kunnen liggen, omdat anders de locomotief de ontploffing reeds teweeg zou hehben gebracht en de rails niet, zooals than3 het geval is, onbe schadigd zouden zijn gebleven. Maar, ofschoon het onderzoek nog niets zekers schijnt te hebben uitgewezen, waaruit valt op te maken, dat bij het betreurens waardige ongeluk sprake is van een aan slag door Duitschers, heeft niettemin de bevelvoerende Belgische generaal zware straf maatregelen tegenover de stad genomen. Met ingang van 2 Juli te middernacht zal het overschrijden van de grens tusschen het niet bezette Duitschland en de bezette gebieden in beide richtingen aan elk Duitsch onderdaan verboden zijn, behalve voor de levensmiddelenvoorziening en in buitenge wone gevallen. Dit besluit zal gedurende veertien dagen geldig zijn. De bepalingen inzake het verkeer binnen het bezette ge bied zullen niet worden gewijzigd 2. krach tens besluit der Belgische bezettingsauto riteiten is elk verkeer des nachts binnen een kringgebied rond de plaats van den aanslag verboden, zelfs voor voetgangers. Het verkeer bij dag is voor automobielen, motorrijwielen en rijwielen verboden 3. 39) Een geruimen tijd lagen de schipbreu kelingen voorover, met de handen voor het gelaat, in de boot en op het vlot alsof zij hun doodvonnis geduldig afwachtten en eerst, toen niets meer de stilte verbrak, toen alles weer evenals te voren uitgestor ven scheen, was de dokter de eerste, die het waagde de oogen te openen. Hij stootte de overigen aan, en sprak Het gevaar is geweken De eerste beefde als een riet en vroeg Wat was het?® De dokter haalde de schouders op. •Ik kan het u niet zeggen, ik kan zelfs niet vermoeden wat het geweest is, want alles is weer tot het oude teruggekeerd, de kalmte, de bekoorlijkheid van deze ge westen. Maar ik meende toch iets zwarts te zien,® merkte Harry op. •En was het water niet onmiddellijk rood gekleurd liet Black er vragend op volgen. De dokter kon niet anders dan toestem mend knikken. Op dit oogenblik keek hy de café's, schouwburgen, bioscopen en open bare gelegenheden worden gesloten. Er zullen ambtenaren en notabelen wor den gearresteerd, en buitengewone maat regelen worden getroffen voor coiitrole op het verkeer op de spoor wegen en water wegen. BUITENLAND. Berlijn louder middelen. De gemeenteraad van Berlijn heeft de begrooting afgestemd, waardoor het de stad eenklaps aan middelen is gaan ontbreken om loonen en salarissen uit te betalen. Het is nog niet bekend, hoe zij trachten zal uit deze netelige positie een uitweg te vinden. v o Noodlottige ontploffing in een fort bij Boekarest. Donderdag had nabij Boekarest een ont ploffing plaats in een fort, waar oude am munitie was opgeslagen. Zes personen werden gedood en velen gewond. s Een ontploffing in Amerika. Bij een ontploffing in de machinekamer van den torpedobootjager Williamson zyn 4 mannen gedood en 4 gewond, van wie er vermoedelijk slechts een her leven af zal brengen. Brand te Keulen. Zondagmiddag tegen 12 uur is er brand uitgebroken, in het Staedtische Stapelhaus te Keulen, in de bovenste verdieping waar van het museum voor natuurkunde is onder gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse. Om 1 uur was men erin ge slaagd, 't vuur in zoover meester te wor den, dat er hoop bestaat, de onderste ver diepingen van het gebouw te redden. Een groot deel van het museum is ver nietigd. De schade is bijzonder groot. Boerenopstand in Siberië. Volgens berichten uit Siberië heeft zich te Tomsk een Rus hij beweert groot hertog Michael Alexandrowitsch, de broer van den laatsten vermoorden tsaar te zijn aan het hoofd gesteld van een aantal opstandig geworden, gewapende boeren. Deze strijdmacht heeft reeds de regee- r ingsgebouwen van twaalf plaatselijke sovjets en 45 der voornaamste bolschewistische onwillekeurig naar boven en toen uitte hij een kreet van verbazing. Want daar heel in de hoogte schitterden de sterren aan den helderen tropischen hemel. Mijne vrienden,® sprak hij, ïge zult me willen gelooven, als ik u zeg, dat we ons, wie weet, hoeveel honderden meters, onder de oppervlakte der zee bevinden. Brengt uw welkomsgroet aan de sterren.® De overigen hieven het hoofd opwaarts. s Maar nu kan ik gissen, waar we ons bevinden,® sprak Johnson. De dokter zag hem vragend aan. •Nu is het niet moeilijk te zeggen, waar we zijn,® vervolgde de eerste stuurman, «in den uitgebranden krater van een onder- zeeschen vulkaan. Waarvan dus de top zich boven het zeeoppervlak moet uitstrekken,® sprak Harry. •Het kan zijn, dat ge gelijk gebt,® zeide de dokter, »maar dan moet er toch een opening zyn, waardoor de zee hier binnen treedt.® Niets van dat alles,® klonk het nu uit Blacks mond, »ik geloof, dat de kraterrand gelijk is met het zeeoppervlak en dat bij vloed het zeewater binnenstroomt. Ik zal u nog meer vertellen. De bewijzen zullen de waarheid mijner woorden bevestigen. Op het oogenblik, dat wij ons hier bevin den, heeft boven onze hoofden een ramp plaats gehad een schipbreuk of een gevecht met inboorlingen Hoe weet ge dat? riep de dokter, hem ambtenaren als gijzelaars gevangen genomen. Naar verluidt, is de aanvoerder van deze contra-revolutionnairen niet groothertog Michael, maar een zekere Satrushek, vroe ger commandant van het 10de divisie van het roode leger. (Gelijk bekend werd eenigen tijd geleden gemeld, dat groothertog Michael vermoord was.) o De uitbarsting ran den Etna. Hoort hoe een correspondent van het Giornale d'Italia® het naderen van de lava in den altijd door neerzijgenden asch- nacht beschrijft We zien door een openstaand hek de helling op. Een geweldige vuurmassa vóór ons vertoont scheuren en breekt dan voor over met een knappend geluid, dat huiveren doet. Duidelijk hoopen zich andere massa's er over op, het monster beweegt zich als gedreven door een ontzagwekkende ge heimzinnige kracht. Wat er eigenlijk ge beurt kan men niet begrijpen, men ziet alleen de lava onbarmhartig, ontzettend voortschrijden. Waar ze de aarde aan raakt gaat die in vlammen op, de boomen worden toortsen en lichten in de duisternis als een brandstapel. Plotseling gaat uit de menigte, die op een afstand van weinige meters staart naar den schrikkeljjken vuurstroom, een angst kreet op. De villa 1 De villa Honderd armen wijzen naar boven. Daar zien we een elegant wit landhuisje om ringd door een mooi ijzeren hek. Het is een groote woning voor deze streken, twee verdiepingen hoog, bovenop een plat dak waarvan een weelderige klimplant afhangt, die geheel den muur er onder met dicht gebladerte versiert. De villa is geheel leeggehaald, zelfs de deur posten en vensterkozijnen zijn uitgebroken, zoodra het verderf onvermijdelijk werd. Als met groote holle oogen staart het huis naai den rossen gloed, die het nu uit de duis ternis te voorschijn brengt en binnen een paar minuten het verslinden zal. Voor de villa staat een rij prachtige boomen (perziken waarvan de takken neer buigen onder den zwaren last der vruchten, vijgen, abrikozen) den dood af te wachten. Die is verschrikkelijk om aan te zien. Bij het naderen van het vuur strekken de boomen hun takken als in wilde ontzetting, de bladeren verschrompelen tot kokertjes en beginnen te roken. in de rede vallend. De tweede keerde zich om en wees op een zwart voorwerp, dat naar het vlot dreef. Dat voorwerp, dat zooeven uit de lucht scheen te vallen, is het lijk van een mensch, omgekomen in den strijd tegen de wilden of in een schipbreuk I® Ternauwernood had hij deze woorden uitgesproken, of een donderend geraas deed ze de haren te bergen ryzen. Ter hoe veelheid van eenige duizenden kubieke meters had een geweldige waterstorting plaats. Wat heb ik u gezegd »dat is alles zuiver zeewater 1® De dokter sloeg het feit angstig gade. •Beveelt uwe zielen Gode aan« sprak hij, »want wat nu gebeuren kan, mijne vrienden, is allerverschrikkelijkst, tenzij er een wonder gebeure. •Zal de zee ons verzwelgen vroeg Johnson angstig. •Ik weet het niet, ik weet het niet® gaf de dokter ten antwoord •maar dat het met ons niet gunstig afloopt kan ik u ver zekeren. Intusschen duurde het geraas en ge- druisch voort, zoo overweldigend, dat men hard moest schreeuwen, om verstaan te worden. Het was evenwel Johnson niet ontgaan, dat het wateroppervlak steeg en zoo hard mogelijk riep hij uitWij stygen De dokter begreep het en hield zich aan den rand der boot vast. Het vraagstuk, dat hy thans trachtte op te lossen, was Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al or.ze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in De gloeiende wind schudt nog eenmaal het loof en men ziet de takken langzaam golven alsof ze groeten. Het vuur lekt reeds langs de stammen, omvat ze, buigt ze langzaam om. Twee minuten later schiet in het duister een macabere vlam op, die het huis voor het laatst nog weer in blank licht doet staan. Instinctmatig gaan de armen der menigte omhoog als om hulp in te roepen, een wonder. Op dit oogenblik vliegen de daken yan het witte huis in de lucht, storten de muren in en slokt de vuurzee op wat eens een weeide-woning was. Een angstkreet rijst uit de menigte, overstemd door een ge weldige ontploffing. De lava viel neer in den vollen regenbak.® Zoo schrijdt nu reeds vele dagen lang de onweerstaanbare rivier van vloeibaar gesteente voort door de beemden aan de Noord Oostelijke helling van den vulkaan, de vruchtbaarste dreven van heel Italië. Eerst deed ze rij voor rij de schoon pijn- boomen van Linguaglossa's gemeentewoud en de statige benken van Castiglione in vlammen opgaan, toen vaagde ze de gaarden weg, die den vurigen Etna-wijn leverden. Daarna begon de verwoesting der boeren gehuchten, die de voorposten zyn van de grootere gemeenten. De verschillende beken schrijden voort evenwijdig met den stroom van 1911 hoevele lava'rivieren liggen niet reeds naast elkander van Catania tot Taormina 1 een drong aan op Cerro. het volgende •Waar bleef al dat water Ongetwij feld moest het ergens een lozing hebben, er moesten zich kanalen bevinden, waar door het water den krater verliet. En hoe laat zou het dan wel zijn I Eindelijk schoot hem iets te binnen. Zou er soms een storm woeden, die het water der zee naar binnen deed vloeien. In dit laatste denk beeld had hij zich niet vergist, want naar mate zij stegen vernam men duidelijk het loeien van de wind, ja, het brullen van den orkaan. De overigen deden geen moeite, om iets te zeggen, de angst ontnam hun de lust tot spreken. Schommelende en schuddende gingen zij steeds meer en meer opwaarts en dit was zoo geleidelijk, dat de vrees langzamerhand plaats had gemaakt voor de grootste verbazing, want na ongeveer vijf uur in dezen toestand verkeerd te hebben, bevonden zij zich tot hunne groote ontsteltenis op het watervlak van de stille Zuidzee. De wind was intusschen zoodanig bedaard, dat de dokter de eerste was, die het stilzwijzen verbrak •Hebt ge zoo iets ooit bijgewoond Goddank, de morgenstond breekt aan, mijne vrienden. Onwillekeurig werden de handen saam- gevouwen tot een dankgebed. •Ja,® sprak de dokter, »wel mogen we de Voorzienigheid voor deze wonderbare redding danken als we in de eerste grot waren geweest zouden we onmeedoogenloos Daar woonden op twintig groote hoeven meer dan honderd families. Reeds dagen geleden droegen de bewoners hun have weg uit hun huizen, maar ze konden niet besluiten hun woonplaats onverdedigd te laten. Met bewonderenswaardige energie begonnen ze geholpen door eenige ter hulp gesneide soldaten en douane-beambten, ten noorden van het gehucht een diepe gracht te graven in de hoop, dat de lava zich daarin zou storten en van richting veran deren. Er scheen hoop want de snelheid van strooming nam af. Maar in den nacht kwam een nieuwe uitbarsting, geweldig dreunden onderaardsche slagen, de asch- regen verdichtte zich tot een van kleine steentjes, de lava begon weer sneller te vloeien. Ze vulde den gegraven kuil en overschreed dien zonder af te wijken. Een voor een werden de hoeven verzwolgen, om twee uur in den morgen was van Cerro geen spoor meer over. Naar men weet is de uitbarsting thans veel minder geworden. o Met de kuip der politie 140 niillioeii gestolen. Te Boedapest heeft dezer dagen een jonge man op handige wijze een oplichting van 140 millioen Hongaarsche kronen, dat is ongeveer 45.000 Nederlandsche guldens, weten te plegen, ten nadeele van de Hon gaarsche Staatsbank, en de rijks-deviezen - centrale alsmede de Boedapester politie verdronken zijn.® Dus® sprak Johnson, dr. Arling vragend aanziende, bevonden we ons straks op den bodem der zee Ik weet het niet, ik kan er heusch geen antwoord op geven,gaf de dokter ten antwoord •tenminste geen antwoord, dat bevredigd kan genoemd worden. Maar. dit geloof ik wel, dat we ons in den vuur haard van een onderzeeschen vulkaan moe ten bevonden hebben, dat deze vulkaan zich ontegenzeglijk boven het watervlak heeft verheven, maar dat hij door invloeden is gezakt.® Nu de zee wat kalmer was geworden zagen de schipbreukelingen een zwarte donkere klip voor hun oogen verrijzen, waarop zij met niet weinig verbazing staar den, vooral toen zy tot de ervaring kwamen, dat de rotsmassa reusachtige af metingen had. Heel in de verte zagen zij de hooge kokospalmen van een eiland, dat zij niet herkenden. •Het mooiste is® gaf Johnson lachend ten antwoord »dat we zoover van honk zijn, want is het eiland, dat we daar zien wel hetzelfde als dat, waar we van daan zijn gekomen.® De dokter zette een ernstig gezicht. •Ik zou het haast wel denken Johnson, in Godsnaam, hier blijven knnnen we niet, de zee is te onherbergzaam. Kom, de spanen opgeheven en er heen geroeid.® Wordt vervolgd.) ME1WML4D voor list Land Heusdsn en AltenajeLansstraat en tie Bommelerwaartl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1