Vragen op rechtskundig gebied. hebben een dader onwetens de vrye hand gelaten en hem op schitterende wijze ge holpen. Het betreft hier de grootste oplichting, die in de Donaulanden in de laatste jaren is voorgekomen, en dat zegt veel, want het is bekend, dat de valutatuiraelingen na den oorlog heele legioenen duistere elementen naar die streken gelokt hebben, waar zij hun practijken op niet kleine schaal uitoefenden. Doch de brutaliteit, die Eugen Kopinits dit is de naam van den 26-jarigen jongeD man heeft ge toond te bezitten, is nog door geen zijner collega-oplichters aan den dag gelegd. o Stakingen. Plotseling is een staking van havenar beiders te Huil uitgebroken, die ernstig dreigde te worden. Ongeveer 6000 arbei ders hebben het weak neergelegd. De sta kers gedragen zich echter ordelijk. Meer dan 40,000 kisten met vruchten uitFran- sche Nederlandsche en Belgische schepen zijn niet gelost. Ook te Grimsby, Bristol en Cardiff zijn plotselinge stakingen uitgebroken om de zelfde reden, n.l.het van kracht worden van de nationale overeenkomst, waarbij de loonen met 1 shilling per dag worden verlaagd. De bond van transportarbeiders weigert de staking goed te keuren. Ladingen met bederflijk goederen, voor namelijk fruit en groenten, loopen gevaar. BINNENLAND. Zoutwinning in ons land. De Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijn bouwkundige werken te Haarlem heeft bij haar concessie-aanvrage tot ontginning van steenkolen, ook in de gemeenten Lichtenvoorde en Winterswijk concessie aangevraagd voor de ontginning van de in het mijnveld voorkomende steen- zout. o Jeugdige driftkop. Twee schooljongens waren te Zand voort aan het spelen op een wagen. Aan den oudste was door den voerman het toezicht opgedragen en hij voelde zich zoo vereerd door die taak, dat hij niemand meer in de nabijheid duldde. Toen een 9-jarig speel makkertje toch nog steeds op den wagen sprong, werd de jongen zoo boos, dat hij, na den knaap vastgegrepen te hebben, hem met een mes eenige sneden onder den kin toebracht. Zoo gevaarlijk waren de wonden, dat de dokter moeite had op die plaats de hechting aan te brengen. Later had hij natuurlijk berouw over zijn driftbui. Moge dit een les voor zyn leven geweest zijn. Een steiger iugestort. Vrijdagmiddag half zes, even voor dat de arbeiders naar huis zonden gaan, is een gedeelte van een steigei om een in aan bouw zijnd huis in de Ahorastraat in Den Haag ingestort. Drie arbeiders hadden zich tegelijk op een gedeelte van den steiger gewaagd, dat naar wij vernamen, niet voor zulken last berekend was. Twee der arbeiders kwamen met den schrik vrij. De - erde kreeg bij 't vallen een ijzeren staaf in het linkeroog, die, on geveer 45 c.M. zijn hoofd indrong. Dooi den Eersten Hulpdienst werd deze, de 49- jarige stucadoor D. J. S. uit Den Haag, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij Zaterdagnacht zonder by kennis te zijn gekomen, is overleden. Auto-ongeluk. Zondagnacht te kwart voor één kwam uit de richting Den Haag een auto in volle vaart van den Rijswijkschen weg aange reden. De bestuurder wist niet, dat de oude Laakbrug was weggebroken. Om niet te water te rijden, remde hy uit alle macht. Hij gooide het stuur snel om, waardoor de auto kantelde, en tegen een boom botste. Een der drie inzittenden, de 27-jarige L. J. V„ wonende Graaf Florisstraat te Rotterdam werd met een hoofdwonde en gebroken sleutelbeen opgenomen. De twee andere inzittenden, de 25-jarig H. T. H. W., uit de Kortenaerstraat en de 28 jarige W. C. S., van den Westersingel te Rot terdam bekwamen hoofdwonden. Alledrie werden naar het ziekenhuis vervoerd. De toeztand van V. is gunstig. De anderen konden het ziekenhuis weer veriaten. Als vermoedelijke oorzaak werd door de politie opgegeven, dat er te hard werd gereden en dat de verlichting onvoldoende was. o Vermindering ran bewapeuing en weder- ztydsche garantie-rerdrageu. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer mededeeling gedaan van den door hem aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gezonden brief, waarin het oordeel van de Nederlandsche regeering kenbaar wordt gemaakt over de beginselen, neergelegd in de resolutie, aangenomen door de derde vergadering van den Volkenbond, inzake het verband tusschen vermindering van bewapening en de mogelijkheid van een wederzijdsch garantie-verdrag. De conclusie van het Nederlandsche antwoord gaat in afwijzenden zin. Hierbij heeft met name de overweging gegolden, dat de voorgedragen waar borg verdragen, in strijd met de grondgedachte van den Volkenbond, de deur openen voor een stelsel van defensieve allianties, (verbonden van verdedigenden aard) met alle gevaren daar aan verbonden. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maag- pillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apothe ken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In de vitrine van de firma Johan de Mol zijn de prijzen ten toongesteld die beschikbaar zijn gesteld voor het groot concours van de scherpschuttersvereeniging «St. Blasius» alhier op aanstaande Zondag, waaraan ruim 50 gezelschappen deelnemen. Hieronder bevinden zich een massief zilveren medaille, geschonken door H. M. de koningin en een groote bronzen medaille, geschonken door Z. K. H. den Prins, een gouden medaille van Mr. C. W, van Om meren, kantonrechter alhier, z. med. van de Zuid-Hollandsehe Bierbrouwerij Den Haag afd. Gorinchem, z. med. van den heer A. J. v. d. Kolk, Boekdrukker en Boekhandelaar alhier, z. med. van den heer H. van Strien, Hotel »Het Wapen van Amsterdam», z. med. van den hoofd man van het gezelschap, z. med. van ko ning van het gezelschap, zilveren medailles van de leden van het gezelschap, gouden kruis met f 5 geschonken door den heer W. Valkenburg, wapenfabrikant te Tilburg, zilveren lauwerkrans met f 2.50 geschonken door den heer Joh. van Laarhoven alhier, verg. z. med. door den heer Joh. de Mol alhier geschonken. Een kijkje is overwaard en getuige van aller medewerking tot welslagen van het concours. Voor den oudsten schutter is alsnog beschikbaar gestelt een bronzen medaille geschonken door de firma Begeer te Utrecht. Aan de jubileerende vereeni- ging zal te 42 uur een serenade gebracht worden door de Fanfare der H Familie en de Heusdensche Harmonie aan het ver- eenigingsgbouw, daarna optocht en verdere afwerking van het feestprogramma op het concoursterrein. Men verzocht ons tevens te willen me- dedeelen om bij deze gelegenheid door het uitsteken der vlaggen Heusden een fees telijk aanzien te geven om daardoor een bl.jk te geven van waardeering bij het 80 jarig bestaan der vereeniging. Er wordt een druk bezoek der Heus densche burgers en vreemdelingen verwacht. Ververschingstent van den heer v. Strien is op het terrein aanwezig, evenals een bergplaats voor rijwielen. Naar men ons mededeeld wordt door den heer W. Boeren, Waterpoort alhier, een duivenhok gebouwd voor 450 duiven. Wij wenschen den jongen onder nemer succes, Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur werd even buiten de Herptsche poort het ruim 9-jarig dochtertje van den manden maker v. d. L. door de auto van den heer K. uit deze gemeente overreden, met het noodlottig gevolg, dat de dood haast onmiddellijk intrad. Het kind dat achter een kar liep kwam juist toen de auto pas seerde achter deze kar vandaan en liep onder de auto, zoodat volgens ooggetuige den bestuurder geen schuld treft. De heer K. haalde direct met zijn auto dr. Auër, doch deze kon geen hulp meer brengen en slechts den dood constateeren. Voor de ouders, die hun kind slechts eenige oogenblikken te voren gezond de deur uit zien gaan, wel een treurig geval. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f25236.53 en terugbetaald f20076.22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9304. De rijksklerk I. van 't Hof ten kan tore van den Rijksontvanger alhier is met ingang van 4 Juli van hier overgeplaatst naar Veendam. Ammerzoden. Zaterdagmorgen ont stond alhier brand in de woning van M. K. In een ommezien was alles een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig ter plaatse, en door het krachtig optreden hiervan, bleef de brand beperkt tot het huis van M. K. met het belendende huis van de wed. Roeters, dat echter onbe woonbaar was. De inboedel was verzekerd, het huis echter niet, dus voor den betrok ken persoon een schadepost. Beneden Langstraat. Nu er meer droogte en wat zonneschijn is gekomeD, is de pluk der aardbeien ook begonnen en valt de oogst daarvan niet geheel tegen de opbrengst bedraagt 20 a 25 cent per pond. De pluk der zwarte bessen zal ook weldra aanvangen, doch het beschot is niet zoo groot als het vorig jaar. Kruisbessen en frambozen zijn goed be laden. Capelle. De heer M. Bogaerdt, eer tijds hoofd der O. L. School in de kom, alhier, thans in gelijke betrekking te Vlaar- dingen, is benoemd tot hoofd eener School voor M. U. L. O. aldaar. Vorige week Vrijdag had P. v. R., knecht bij den landbouwer H. alhier het ongeluk bij het uitglijden zijn been te breken. Hij is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis te Raamsdonksveer. Jl. Maandag is de door de afd. Volksonderwijs alhier opgerichte naai- en knipcursus geopend en hebben de lessen onder leiding van Mevrouw Lindert-Visser, coupeuse te 's-Bosch, een aanvang genomen. Naar men ons mededeeld hebben zich 42 leerlingen tot het volgen dezer lessen aan gemeld. Naar men ons mededeeld neemt het aantal werkloozen in de schoenindustrie te dezer plaatsen weer toe, terwijl bij de firma Kerst Oerlemans eenige werk lieden ontslagen zijn. De heer A. v. Oversteeg, alhier woonachtig en onderwijzer aan de O. L. school a8n den Loonschendyk, is benoemd tot hoofd dier school. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Adr. Verheijden, behaalde bij het vorige week gehouden examen te 's-Bosch zyn einddiploma gymnasium. De heer Maaskant, hoofd der school met den Bijbel aan den Loonschendijk, is in gelijke betrekking te Apeldoorn benoemd. De Korfbalclub »Juliana« alhier speelde jl. Zaterdag op haar terrein een competitiewedstrijd tegen »H. B. S.« uit 's Bosch, welke wedstryd eindigde in een 46 nederlaag voor Juliana. Stand bij rust was 44. Dassen. De fanfare Wilhelmina« alhier behaalde op het concours te Breda een tweeden prijs in de^ derde afdeeling. Drunen, Veiling 3 Juli. Erwten 22 cent per K G. Peulen 29—33 Kersen 37 56 Aardbeien 20554 Nederhemert. Met ingang van 4 Juli a.s. wordt alhier opgeheven het Hulp- telegraaf telefoon kantoor en daarvoor in de plaats gesteld een Telefoonstation. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openb. School N Z. der Maas, hebben zich niet minder dan 24 sollicitanten aangemeld. Wel een bewijs dat het tekort aan onderwijskrachten tot het verleden behoort. Onze vroegeren dorpsgenoot de heer P. van Heemskerk, thans marechaussée te Bladel (N.-Br.) is benoemd tot gemeente veldwachter te Oosterhout gem. Valburg. Foaderoijen. De Hoogwelgeboren heer mr. F. J. D. C. Echter van Wissekerke, burgemeester van den Briel, heer van Pou- deroijen, is met ingang van 45 Juni 4923 benoemd als beschermheer van de zang- vereen. «De Lofstem» alhier en heeft deze benoeming aangenomen. Rijswijk. De brienvenbesteller C. J. Zwart alhier, wordt met ingang van 4 Juli als zoodanig overgeplaatst naar Andel. Sleenwijk. Zondag 4 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Klootwijk werd aangesteld als ambtenaar van het hulppostkantoor alhier. In die 25 jaren heeft Klootwijk zich een plaats in de har ten der inwoners weten te verwerven en mag hij zich in zulk een genegenheid van een ieder verheugen, zooals maar zelden voorkomt. Zou er wel iemand gevonden worden, onder welk korps van ambtenaren ook, die zoo'n hooge opvatting van zijn taak heeftdie steeds en op elk uur zoo klaar staat als de jubilaris van Zondag Geen wonder dan ook, dat het voorstel van enkele inwoners, die het initiatief na men den heer Klootwyk ter gelegenheid van zijn jubileum te huldigen en hem een «tastbaaar» bewijs te schenken van de belangstelling van alle inwoners, zonder onderscheid van kerkelijke- of politieke richting, algemeene instemming heeft ge vonden. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog is aan Ph. van der Giessen alhier, de levering van aardappelen opgedragen voor het garnizoen te 's-Bosch over het tijdvak 4 Augustus tot en met 34 October 4923 De be- noodigde hoeveelheid bedraagt 40.000 K. G. Ingeschreven was voor f 4.74 per 400 K.G. Raamdonkveer. Verkeerscijfers Post- cbèque en Girodienst. Gestort op postrekeningen f 426734,775 Uitbetaald wegens cheques - 86858,625 Bijgeschreven wegens stor tingen - 68157,44B Bijgeschreven wegens over schrijvingen - 4 27687.946 Afgeschreven wegens over schrijvingen - 4 03253,466 Afgeschreven wegens chèques - 83796.456 Gedurende de maand Juni passeer den in het geheel 4488 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen met een totaal inhoud van 442730 ton de Rolbrug. Tot Directeur van het pas opge richte Mannenkoor werd benoemd de heer C. Stoffels van Raamsdonk. Aan het Postkantoor Raamsdonks veer en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f46579,46 en terugbetaald f44594,30. Sprang. Over de maand Juni werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank belegd f 4703.75 en terug betaald f 6486.97. J.l. Zaterdag hield de postduiven vereniging «De Zwaluw« een wedvlucht van uit Baarle-Nassau. De 4e prijs werd behaald door A. v. Zeist, 2e en 7e prys door A. Goedhart, 3e, 4e, 5e en 6e door A. Spuibroek. Den veldwachter C. J. Kuijsten alhier behaalde met zijn hond op de te Kaasheuvel gehouden demonstratie met politiehonden den 2e prijs in de derde afdeeling. Mejuff. P. de Borst onderwijzeres aan de Chr. School alhier, in in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School te Breda. Zoo wel ouders als kinderen zien deze onderwijzeres noode vertrekken. Waspik. Zondag j.l. hield de R. K. werkliedenvereniging een algemeene verga dering in de harmoniezaal. Na een inlei dend woord door den geestelijken adviseur, den Weleerw. Heer Wolters, sprak de Zeer- Eerw. pater Arsenius, capucijn, over de standsorganisatie in het algemeen, gebaseerd op katholieken grondslag. Hij spoorde allen aan, trouwe leden der vereeniging te zijn, omdat in de vereeniging niet alleen de geestelijke, maar ook de stoffelijke belangen der werklieden goed verzorgd werden, wat hij door tal van voorbeelden aantoonde. Met een woord van dank tot den ge- vierden redenaar en den gebruikelyken Christelijken groet, sloot de Weleerw. Heer Wolters deze nuttige bijeenkomst. De «Reisduif» hield hare wedvlucht Zondag j.l. aan uit Lier (België) met jonge duiven. De prijzen werden behaald als volgtN. Selders 4 -7 F. van Onzenoord 2-4 J. Kuijten 3 M. Coemans 5P. J. Broekmans 6 P. Broekmans 8 A. v. Tilborgh 9 4e prijsduif op het hok 9-47-42; laatste 9-43-44. «Nog sneller« van uit Wouw, los half elf 4e prijs 44-23-30, P. R. Roovers2e 44-23-30 P. Roovers; 3e44-26-30A.de Hond4e 44-26 30 A. de Hond5e 44-29-20 H. Vleuten; 4e overduif Adr. Verschuren. Er is geen jaren zooveel hooi ge oogst als thans. Men schat de gemiddelde opbrengst op het dubbele van gewone jaren. Er is nog geen handel. Men verwacht geen hooge prijzen. Waalwijk. De R. K. Middelbare Han delschool alhier, wordt met 4 Sept. a.s. veranderd in een Hoogere Handelschool. Aangezien ook protest, leerlingen tot deze school worden toegelaten is hare tot stand- koming voor deze streek van groot belang daar een einddiploma eener Hoogere Han delschool toelating geeft tot meerdere ex amens. Om tot de hoogere handelschool te worden toegelaten is vereischt, dat men in het bezit is van een einddiploma H B.S. met 3-jarige cursus of toegelaten is tot de 4e klasse dezer H.B.S. met 5-jarige cursus. Bij de aanbesteding der R. K. Kerk parochie St. Jan, alhier, architect H. W. Valk, Den Bosch, werden 34 biljetten in geleverd. De hoogste inschrijver was P. F. v. Kaam, Bergen op zoom voor f 399.950. De laagste P. i- Vaessen, Vught voor f 345.755. Zaltbommel. Geslaagd bij het ge houden eindexamen H. W, M. Bokhoven, Haaften, J. Brouwers, Zaltbommel. E. Din- gemans, Rossum. C. B. W Rombeek, ZalJ- bommel. H. F. M. Petter, Zaltbommel. G. Timmer, Gameren. G. A. de Vries, Rossum. A. van Willigen, Rossum. Afgewezen drie. Mag men met een automobiel of motor rijwiel zoo snel rijden als men verkiest op wegen, waarvoor geen maximum snelheid is aangegeven H. B. Alhier moet eene vrouw over eenige maanden bevallen, wier man verleden week is overleden. Nu zeggen sommige dat ook voor het kind, dat nog geboren moet worden, een voogd moet worden benoemd. Is dat zoo G. v. d. H. Burgerlijke Stand. VV* ANDEL, over Juni. Geboren: Peter Huibert z. v. G. de Fijter en H. de Fyter Gerrit Hendrik z. v. B. Verschoor en S. Nieuwenhuizen; Jan z. v. G. Schouten en A. v. d. Anker Elizabeth d. v. J. de Fyter en A. Schouten. Getrouwd: C. v. Tilborg 24 j. en P. Schouten 23 j. Overleden: E. v. Vasteriouw 83 j. wed. van R. v. Helden G. Crielaard 52 j. weduwn. van C. L. Pieterse M. Crielaard 62 j. echlg. v. J. Kuil. Vlieland maakt school. In een Zaterdagavond te Zierikzee ge houden vergadering van het hoofdcomité, (ontstaan doo«' een tijdelijke fusie van de »Oranjevereeniging« en de «Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer») dat zich tot doel had gesteld, daar ter stede, als centrum van het eiland Schouwen-Duiveland, eind Augustus een feest op touw te zetten met het oog op het komende regeeringsjubileum van de Koningin, werd besloten, als protest tegen de groote achteruitzetting van Schouwen-Duiveland, door de ontbinding der Rechtbank te Zierikzee, de gebrekkige verkeersmiddelen, gemis aan een water leiding enz. dat comité te ontbinden en geen feest te organiseeren. Uit den boezem der vergadering werd naar voren gebracht, dat dit protest niet gaat tegen de koningin, maar dat men op Schouwen en Duiveland de qualificatie van «belastingvee» wenscht te ontgaan. Zeer waarschijnlijk zal nu de Oranje- vereen, op Koninginnedag een feest orga niseeren op zeer bescheiden schaal, zooals dit meestal op den 34en Aug. gebruikelijk is. Hbi. „Keizerin" 11 ermine. De gemalin van den gewezen keizer van Duitschland, die, zooals bekend, verwant is aan H. M. de Koningin-Moeder, heeft met hare beide jongere kinderen Hare Ma jesteit een bezoek gebracht op Soestdijk. De Rechtbank te Tiel. Naar wij vernemen, zal van de mach tiging tot opheffing van de Rechtbank te Tiel door de regeering voörloopig geen ge bruik worden gemaakt en zal aan dit voor nemen wellicht in het geheel geen gevolg meer worden gegeven. o Hondsdolheid. Te Doetinchem is een geval van honds dolheid geconstateerd. Een achtjarig jon getje is door het dier gebeten. Een muil- korfbevel is reeds afgekondigd. Het weer in Juni. Naar het Kon. Ned. Meteor. Instituut mededeelt, waren over de maand Juni de dagelijksche maximum- en minimum-tem peraturen gemiddeld ruim 5 en bijna 3 gr. Celsius beneden normaal. De maand was derhalve nog veel kouder dan Juni 4916, de koudste maand sinds 4849, toen deze afwijkingen bijna 4 gn 2 graden bedroegen. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 46 tegen 57 m.M. normale maandsom. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt slechts 408 tegen 491 uren normaal in Juni. Het geringste aantal, 98, kwam in 1907 voor. o Iu den put gevallen. Te Oldenzaal is de 84-jarige Koehorst, oud-politieagent, toen hij zich 's nachts even buiten zijn woning wilde begeven, in den put gevallen en verdronken. r Werkendam. De Commies D. C. Geerlof is met ingang van 4 Juli overge plaatst naar Well (L.) ÉL.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2