De Schipbreukelingen der Zuidzee. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING UND VAN altéN^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No4312 Woensdag 18 Juli 1923, FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Hótel .CONCORDIA." Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abönnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Adcertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Engelsche regeeringsverklaring is in de meeste landen met in stemming ont vangen. Zoo zij er al naar streeft Frank rijk niet te krenken en de deur open houdt voor overeenstemming, aan den anderen kant is zij krachtig en flu.k. Onomwonden vei klaart Engeland in deze nota dat het de Roerbezetting in strijd acht met den vredestoestand en betuigt het sympathie met, en de bezorgdheid over den toestand der bevolking in het bezette gebied. Desniettegenstaande is zij echter niet Duitech gezind want de verklaring corista-. teert uitdrukkelijk Engeland's vastbesloten heid om Duitschland naar de volle maat van z'n capaciteit te laten betalen en het, zoo noodig, tot betaling te dwingen. En geland zal alzoo, wanneer het tot een con ferentie mocht komen, niet optreden als pleitbezorger der Duitsche zaak alleen stelt het als voorwaarde, dat een schuldenaar niet alleen moet worden aangemaand z'n schulden te betalen, doch ook in de gele genheid moet worden gesteld om zulks te doen. Het openlaten der mogelijkheid voor Fi •an krijk en België om zich bij Engeland te dezen opzichte aan te sluiten kan intus- schen bloot als uiteilyke vormelijkheid, als een beleefdheidsgeste worden opgevat. Want dat Poincaré een zwenking zou ma ken naar het Engelsche standpunt niemand, die het van hem verwacht. Geen geestelijke of wereldlijke macht zal Frankrjjk van z'n eenmaal aangenomen standpunt afbrengendeze, vroeger door Poincaré afgelegde, verklaring wordt nog eens bevestigd door de rede, welke hij Zondag te Senlis gehouden heeft en welke als altijd de verdienste heeft van een be wonderenswaardige helderheid. Ook de Fransche methode van optreden in het be zette gebied, die met den dag straffer wordt, biedt allerminst reden tot optimisme. Groot-Brittannië zal thans niet lang meer aarzelen aan zijn mede-geallieerden het ontwerp van het antwoord aan Duitschland te doen toekomen. Over den inhoud ervan hebben Baldwin en Curzon in de beide huizen van het Britsche parlement niet verder uitgeweid. Het schijnt evenwel vast te staan, dat Engeland zal ingaan op het vroeger reeds door kanselier Cuno opge worpen denkbeeld eener onpartijdige inter nationale conferentie van deskundigen inzake de Duitsche betalingscapaciteit. 41) «We zijn dus zoover niet van de grot verwijderd,* merkte Johnson op. «Neen, hier geldt slechts de vraag, of we den weg daarheen nog kunnen terug vinden «Het is te hopen,* mompelde de dokter, in allen gevalle dienen we verder te gaan en als we nog vóór donker de plek be reiken, waar we toen geschuild hebben, geloof ik we), dat het niet moeielijk zal gaan onze onderaardsche woning weder te bereiken. Maken we slechts voort «Eén ding kan me waarlijk spijten,* zeide Harry, «dat we ons het gemis van onze booten en ons vlot zullen moeten ge troosten.* «Daar is nu eenmaal niets meer aan te doen,* gaf de dokter ten antwoord, «ik vertrouw, dat ze zoo veilig geborgen zijn, dat wy ze wellicht te eeniger tijd weder in bezit kunnen nemen.* Met bekwamen spoed vervolgden de schipbreukelingen hun weg en het duurde dan ook niet lang of zij hadden het be ruchte plekje gevonden. Harry, wiens Zeer veel zal voor het effect der Engelsche actie afhangen van Amerika. Of de Ameri- kaansche regeering zich eveneens met de aangelegenheid zal bemoeien is nog niet bekend geworden, al mag het zeer waar schijnlijk geacht worden, dat vooraf tusschen de kabinetten te Londen en Washington voeling heeft plaats gehad. Te veel mag men van de regeering HardingHughes ook al niet verwachten en het zou een belemmering voor het welslagen der confe- jentie zijn, indien daar ook de kwestie van Europa's schulden aan Amerika zou worden aangeroerd. Men mag voorloopig tevreden zijn, wanneer Amerika aan de door Engeland beraamde stappen, zij het in niet offlcieelen vorm, deelneemt of de publieke opnie in de Vereenigde Staten aan Engeland's op treden haar moreelen steun verleent. Scheen het teekenen van het vredesver drag te Lausanne slechts een kwestie van enkele dagen, op het laatste oogenblik maakt Turkije weder bezwaar. Het verschil loopt in hoofdzaak over de ontruiming der Tnrksche wateren door de Engelsche, Fransche en Italiaansche vloten. De geallieerden verklaarden voornemens te zijn elk twee eenheden in de Turksche wateren te laten, zoolang de Conventie omtrent de zeeëngten nog niet in werking is getreden, wat een uitstel van 3 of 4 maanden beduidt. De Turken weigerden dit echter ten stelligste. De conferentie ging hierop onverrichter zaken uiteen. Maandagmorgen zijn de onderhandelingen echter hervat en hoopt men thans weder tot overeenstemming te komen. BESCHERM UW ZUIGELING I Wenken voor de warme dagen, van het Consultatie-bureau voor Zuigelingen van de R. K. Vereeniging „Voor Moeder en Kind" te 's-Hertogen- bosch. De heete zomerdagen, die wij nu be leven, zijn zéér gevaarlijk voor de zuigelin gen het meest voor die met de flesoh gevoed worden. Zij verdragen niets slechter dan over matige, broeierige warmte. Zet ze dus in de koelste kamer die gij hebtlaat de kap van wieg en wagen neer. Laat 's nachts alle ramen en deuren open, zoodat het binnen koel wordt en sluit overdag bijtijds de ramen en gordijnen geheugen hier uitstekende diensten bewees, herkende elk plaatsje en was van oordeel, dat men, om de grot terug te vinden, linksaf moest slaan. De dokter zag nog even met ontzetting naar de plaats, waar de zwarten in de lucht waren gesprongen en volgde toen de anderen. Op dit oogenblik gebeurde er iets, dat hun met de grootste verbazing vervulde. Uit den krater van den berg, dien zy weldra waren genaderd, in de nabijheid waarvan zich de grot bevond, steeg een rookkolom omhoog. «Een vulkanische uitbarsting sprak Black, den dokter vragend aanziende. «Het kan tenminste op een vulkanische uitbarsting uitloopen,* gaf deze ten ant woord, als Vulkanus het in het hoofd krijgt zijn pijpje uit te kloppen. Blijkbaar ver genoegt hij zich nu slechts met kalm te rooken. «Het zai dus geraden zijn, steeds op onze hoede te wezen,* merkte Harry op. «Daar kan ik niets van zeggen,* liet de dokter er op volgen. «Een gewone uit barsting zal ons wellicht geen kwaad doen, maar het kan ook uitloopen op een buiten gewone grappenmakerij, voor de gevolgen waarvan ik niet durf instaan.* «Hoe bedoelt u dat vroeg Black. «Hoe ik dat bedoel? Ik wil er mee zeggen, dat we kunnen blijven, waar we zijn, of dat we naar den bodem der zee zullen verhuizen,* gaf de dokter ten ant aan den zonkant, zoodat de warmte buiten blijft. Op nauwe plaatsjes, in steegjes en straatjes, is het nu buiten zelfs te broeierig. Het veiligst staan ze desnoods op den overloop of in den kelder. Loop er over dag niet uiede in de zon op straat. Laat moltonluiers,|navelbandjes, corsetjes, apenrokjes, kousen, halsdoekjes, mutsjes af. Kleedt het kind luchtig, met niets anders dan een enkel gevouwen, katoenen luier, een hemdje óf lijfje en een schortje, laat liever dit laatste óók hog weg. Dek het alleen met een lakentje, of nog beter heelemaal niet toe. Laat het met bloote armpjes en beentjes liggen. Geef het een koel badje 's avends voor het slapen gaan. Geef het, als het nu huilt, vooral geen voedsel. Het huilt niet van den honger, maar van den dorst. Geef het dus geen eten, maar alleen drinken. En geen melk, maar alleen gekookt en weer afgekoeld water (géén suikerwater) slappe thee (daar mag wat suiker en een druppeltje melk in), of uitgeperst sinaas appelsap met jwater en suiker. Daarvan kunt gij zooveel en zoo dikwijls lepeltjes voeren als gij wilt. Voedt het nu dus zeker niet binnen den tijd; het heeft zeker minder honger dan anders. Bereidt het kunstmatige voedsel onmid dellijk na ontvangst der melk. Koel het daarna zoo vlug mogelijk af en zet het direct weg, in een gesloten pan op een koele plaats, direct op den keldervloer of anders in een andere pan gevlud met koud water, dat meermalen daags ververscht wordt. Reinig uiterst zorgvuldig de fleschjes en vooral ook de speentjes direct na ieder gebruik met heet water en bewaar ze in een gesloten schoone pan met zuiver lei dingwater. Wat de uiterste zorg, stiptheid en zindelijkheid bij de bereiding, bewaring en toediening van het kunstmatige voedsel betreft, komt het er nooit zóó precies op aan, als dezer dagen met de warmte I Gooi het fopspeentje weg Is uw kind nog aan de borst, zet dit dan nu vooral voort tot de heete zomer dagen voorbij zijn in September gij doet dan het allerbeste, wat gij voor uw kind doen kunt. A, J. M. LAMERS, Kinderarts. woord. «Dan moet er nog heel wat gebeuren,* zeide de eerste lachend. «In de Natuur is alles mogelijk. De Natuur, mijne vrienden, kan soms zeer snel werken. Haar verdedigingszucht gaat soms zoover, dat zij in één dag vernietigt, wat door haar in jaren is opgebouwd.* »De Natuur, waarmede sommigen zoo dwepen, is dus onzinnig en wreed. Men zou haar kunnen vergelijken bij een varken, dat, zoo de boer het niet verhindert, haar eigen jongen verslindt,* De dokter lachte en vervolgde «Die vergelijking is voorzeker niet eervol, Johnson en bovendien is zij stellig onwaar. Een varken bij de Natuur te vergelijken, is zeer profaan, want het varken geeft niets terug, de Natuur wel. Volgens de groote eeuwige wetten der Natuur, is alles aan veranderingen blootgesteld. Die veranderin gen worden tot stand gebracht door «ont- staan en vergaan.* Alles wat bestaat, zal eenmaal vergaan. Wij zien dit dagelijks in onze omgeving en juist door die groote wet komen de variteiten, d.w.z. komt de verscheidenheid tot stand. Het is ons wel gegeven te bereken, wanneer het ontstaan van een zekere groep schepselen zal plaats hebben, maar het is ons niet gegeven te zeggen, wanneer aan het bestaan een einde zal komen.* «Ferm,* sprak Black, «we kunnen ons dus al vast voorbereiden, dat we avond of morgen bij de visschen op visite zullen Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100 000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in BUITENLAND. 106 jaar oud. Een zekere mrs. Ann Garrett heeft te Londen dezer dagen haar 106den verjaar dag gevierd. De feestelinge was een weinig ongesteld, voor het eerst sinds den winter doch hoopte in een dag of wat weer «de oude« te zijn. Zij geniet de trouwe verzorging van twee kleindochters en een «meisje* van tachtig, dat echter minder kwiek is dan haar 106-jarige meesteres Een byzondere «huisvriend* is de piano, welke in mrs. Garrett's kamer staat en waarmee ze bijna honderd jaar geleden een prijs won voor mooi spelen. Mrs. Garrett is reeds 75 jaar weduwe en heeft haar kinderen reeds vele jaren overleefd. o Ken oorlogsgedenkteeken te Yperen. De hertog van Connaught onthulde Zon dag op het kruispunt van den weg Zomie- beke-Polcapelle in het centrum van Yperen een schitterend gedenkteeken voor de 2000 man van de eerste Canadeesche divisie, die op moedige wyze dezen sector verdedigden tegen den Duitschen aanval met vergiftige gassen in April 1915. In zijn rede zeide de hertogindien deze divisie niet zulk een moed, toewijding en discipline betoond had, zouden wij deze uiterst sterke en be langrijke positie hebben verloren. Maar schalk Foch prees daarna den moedigen tegenstand, dien de Canadeezen hebben geboden aan de aanvallen met vergiftige gassen, en zeide, dat hij steeds met be wondering en dankbaarheid aan hen zou terugdenken. komen.* «Misschien wel, misschien niet, ik heb u immers reeds gezegd, dat ik daaromtrent niets bepaald kan voorstellen. Niet elke uitbarsting behoeft een verdelging ten ge volge te hebben. Wat is eigenlijk een vulkanische uitbarsting Kijk eens aan, als ge een ketel met water vult, hem hermetisch sluit en blootstelt aan groote hitte, wordt het water in damp overgezet. Deze damp, stoom geheeten, zet zich uit en tracht zich een uitweg te banen. De ketel verhindert dit. Het natuurlijk gevolg zal dus zijn, dat een van beide moet toegevende ketel of de stoom. Ge weet, dat de stoom sterker is, dan de weerstand van den ketel. Dus, ge kunt het op uw vingers narekenen, zal de ketel springen. Begrepen Het inwendige der aarde is een vuurhaard, boven dezen vuurhaard bevinden zich water en andere stoffen, zooals zwavel, zwavelyzer enz. Wanneer deze stoffen nu verhit worden, trachten zij zich uit te zetten, gelyk de damp in de ketel. Bevindt zich nu juist daarboven een uitloozingbuis, welnu, dan is daarmede reeds de vulkanische uitbar sting voldoende verklaard. Van de meer of mindere hoeveelheid dier stoffen, van de meer of mindere wijdte der uitloozings- buis hangt de hevigheid der vulkanische uitbarsting af. En het aanwezig zijn dier stoffen hangt wederom af van de gesteld heid van den bodem, dat wil zeggen, van zijn vulkanischen aard.* De overigen hadden met belangstelling Wraak van chauffeurs. Niet ver van Zakopname (Galicië had een ernstig ongeluk plaats. Een autobus, waarin een vijftiental passagiers gezeten was, viel van een 8 meter hoogen dijk naar beneden, nabij het gebouw van de Bialka Club. Vier personen werden gedood, vier zwaar en zeven licht gewond. Naar verluidt, zou het ongeluk te wijten zijn aan een wraakoefening van den auto-bus dienst. De beide chauffeurs zyn in hechtenis genomen. 98 uur zonder slaap. In een de vorige week te Triëst gehou den niet alledaagschen wedstrijd werd een flinke prijs uitgeloofd voor dengene, die het langst buiten slapen kon. De deelnemers moesten klaar wakker blyven, vroolijk en levendig, terwijl er toermarschen en wiege liedjes werden gespeeld. Twee jonge lieden, die 97 uur en 50 min, achtereen wakker bleven, deelden den prijs. o Be hitte. De hitte, die een buitengewone uitzet- naar dokters woorden geluisterd, terwijl hunne oogen niet waren afgewend van het rookzuiltje, dat zich kronkelend verhief. «We kunnen dus eerstdaags heel wat vreemde dingen beleven I* vroeg Harry. «Misschien zal dan meteen ons eiland ver dwijnen «Ik zou me maar niet vóór den tijd bezorgd maken,* liet de dokter er op volgen, «de kwestie is nu maar dat we zoo spoedig mogelijk de grot bereiken Doch dit ging nog niet zoo gemakkelyk als men wel dacht en Harry, die gedacht had, eenige herkenningsteekenen te zien, zat met zichzelven verlegen, toen hij moest erkennen, dat hy waarlyk den weg niet meer wist. «Het schijnt of alles hier is veranderd, sprak de matroos verbaasd uit. «Wellicht bevinden wij ons juist aan de tegenover- gestelden kant Gelukkig evenwel, dat de eerste stuur man, die op eenigen afstand liep te drentelen, den boom terugvond, vanwaar hij eenige Manggovruchten had geplukt. Deze boom stond in de nabyheid van het boschje, dat hun tot schuilplaats had gediend, toen de zonderling hen uit de grot verjoeg. De dokter gevoelde zich dan ook in zijn nopjes, toen men na een vermoeiden marsch eindelijk de onderaarsche woning weder kon binnentreden. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD nor liet Land van Heusdgn en AlteiaJeLaigstrait en ie Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1