iing van rails tengevolge heeft, heeft ook tn Frankrijk tot ontsporingen op de spoor wegen geleid, o.a. bij Fontenaysur-Meselle en by de halte Mersuay (Haute Saón). Bij dit ongeluk is een conducteur om het leven gekomen en zijn twee spoorwegmannen ernstig gekwetst. Het andere liep zonder persoonlijke ongelukken af. o Verschrikkelijke spoorwegramp in Koemenië. Bij een spoorwegongeluk in Roemenië zijn 45 personen gedood en 200 gewond. De ramp had plaats op het stationnetje van Vintileanca op de lijn Jassy-Boekarest, 20 K.M. noordelijk van deze stad. De trein, die naar Jassy reed, had een half uur vertraging gehad en de machinist trachtte den achterstand in te halen. Te Vintileanca reed de trein, door verkeerden wisselstand, op een goederentrein. De locomotief en tender vielen om. De machinist en stoker hadden er tijdig af kunnen springen en werden niet ernstig gewond. Een rijtuig eerste klasse achter de locomotief werd versplinterd, doch als door een wonder kwamen alle reizigers op vier na er goed af. Die vier personen, die in de zygang stonden, werden op slag gedood. Overal hoorde men in den 40 M. langen trein hulpkreten. Het was een verschrikkelijke wrakhoop. Slechts met groote moeite kon men hulp brengen, daar de Roemeensche dorpsstations uiterst primitief zijn en noch over genees- noch over verbandmiddelen beschikken. Men telefoneerde naar Ruzau, Mizil en Floesty, de drie dichtstbijzijnde groote stations, van waar hulptreinen werden gezonden. Ontzettende tooneelen hadden plaats. Men stuitte overal met den voet op afgerukte hoofden, armen en beenen. Het gejammer der gewonden was ontzettend. Een 40- tal dooden werden herkend en op de perrons en in de wachtkamers neergelegd. Nog 6 lijken zijn niet bekend. Bijna alle dooden zijn van hun geld en juweelen beroofd. Een ooggetuige vertelde, dat hij een soldaat had gezien, die binnen een kwartier de ringen van een 10-tal dames stal. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 200. Verscheidene hunner zijn overleden tijdens overbrenging naar Plootsky en Boekarest. BINNENLAND. Uitstel van entslag. Blijkens schrijven van den Minister van Oorlog, dd. 25 Juni 1923, Ille afd no. 36, is het Z.Ex. niet billjjk voorgekomen om de reserve adjudant-onderofficieren, werk zaam geweest ten bureele van de voor malige landweerdistrictscommandanten op 1 Mei 1923 uit den dienst te ontslaan. In verband hiermede zal hun ontslag op een nader te bepalen datum ingaan en zullen zij tot dien datum gehandhaafd blijven in het genot van inkomsten, zooals zulks was geregeld in het schrijven van dien Minister dd. 23 Januari 1923, Ille afd. no. 31. Patronenbergplaats te Tilburg. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd, de oprichting van een patronenbergplaats door het Departement van Oorlag in het artil- leriepaardendepot te Tilburg. Er zal gelegenheid zyn voor berging van hoogstens 800.000 scherpe patronen. De bezwaren door den ZeerEerw, Heer Pastoor Klein, Dr. P. A. C. Brouwer e.a. daartegen wegens levensgevaar enz. ingebracht, werden ongegrond verklaard. De werklooienzorg kost ruim 36 millioen. Minis-ter Ruys de Beerenbrouck heeft op de vragen van den heer H. Colyn, betref fende het verstrekken van gegevens nopens de uitgaven ten behoeve van de werk- loozenzorg, nog nader geantwoord, dat de totale kosten van werkloozenzorg voor het rijk en de gemeenten bedragen f36.067.000. Daarvan komt naar raming fl 1.364.000 ten laste van bet rijk. De raming van deze kosten kan slechts zeer globaal zijn, ook doordat het subsidie in de kosten van steunverleening tot dus verre slechts voor een beperkt aantal ge meenten kon worden vastgesteld en zulks nog alleen voor een gedeelte van 1923. Van het ten laste der gemeente komend bedrag moet worden afgetrokken het subsidie, dat enkele provinciën aan eenige gemeenten in de kosten van werkverschaffing toe kennen, doch deze bedragen zijn betrek kelijk gering. Eenigszins juiste gegevens konden hieromtrent nog niet worden ver kregen. BE11CHTEN VAN DEN PLANTENZ1EKTEN- &INDIGEN DIENST. Schurftziekten bij appel en peer. Het blijkt, dat vooral de appelboomen in hevige mate aangetast zyn door de schurft- ziekte. Geheele bladeren zijn bedekt met het olijfgroene waas, dat gevormd wordt door de op die bladeren voorkomende sporen van de schurftzwam. Ook op de vruchten beginnen zich reeds vele schurft- plekken te vertoonen, wat door den zeer langzamen groei der gewassen bevorderd wordt. In verband daarmede laat het zich aanzien, dat bespuiting der vruchtboomen ter bestrijding dezer schurftziekten wen- schelijk, in vele gevallen noodzakelijk zal zijn, om het blad te behouden en goede vruchten te oogsten. De aandacht der fruittelers zij er daarom hierbij op gevestigd, dat de schurftziekte bij appels op dit oogen- blik nooit bestreden worden door bespuiting met Californische pap. Bordeauxsche pap (koperkalkpap), die met goed gevolg vóór den bloei kan worden aangewend, mag op appels thans volstrekt niet meer gebruikt worden, daar men groote kans heeft het blad door deze bespuiting te beschadigen en te doen afvallen. Daarom moet men zich nu volstrekt bepalen tot de Californische (zwavelkalk) pap, die in een sterkte van 1 deel op 30 deelen water verspoten wordt. De hier bedoelde pap moet een soortelijk gewicht bezitten van 20° Beaumé. Voorschriften voor de bereiding zijn op aanvrage te verkrijgen by den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij de ambtenaren in de provincies. De werking van Californische pap is het best by eenigszins warm, zonnig weer. De pereboomen mogen niet met Cali fornische pap bespoten worden. Hiervoor is Bordauxsche pap het aangewezen middel en wel pap, die bereid is uit 1 K. G. kopervitriool en J a J K. G. ongebluschte kalk op 100 liter water. Ook voor deze bereiding zijn vlugschriften verkrijgbaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. o De hitte in ons land. Het aantal slachtoffers. De hittegolf, welke over ons land is gegaan, heeft een groot aantal slachtoffers geëischt. Volgens betrouwbare gegevens zijn in het geheel meer dan 200 personen in ons land als direct gevolg van de hitte over leden. Hieronder is niet begrepen het groot aantal menschenlevens, dat door ver drinking is verloren gegaan. Ook deze sterfgevallen zijn een indirect gevolg van de hitte. Als een bijzonderheid valt op te merken, dat de meeste slachtoffers tengevolge van de hitte personen van middelbaren leeftijd zyn. Het meerendeel der slachtoffers door verdrinking zijn jeugdige personen tusschen 12 en 20 jaar. Te Ruinerwold (Drzijn reeds drie menschen in het hooiland ten gevolge van de hitte bezweken. Ook in omliggende plaatsjes zijn slachtoffers gevallen. Het ge meentebestuur heeft aan de ingezetenen den raad gegeven geen landwerk te ver richten tusschen 11 u. vm. tot 5 u. nam. Een vrouw, die over den weg fietste tusschen Burchem en Ruurlo, met een kind in een mandje achter op het rijwiel, be merkte plotseling dat hel kind, naar later bleek door de warmte, was overleden. Bloedvergiftiging. Op ruim 60-jarigen leeftijd is de bekende schryver Louis Couperus Maandag, om één uur op zijn landhuis te De Steeg tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpyn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Spoedeischende Raadsvergadering te VEEN op Donderdag 12 Juli vm. half twaalf. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd Heer J. Timmermans, Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer T. D. Jiskoot. De Voorzitter opent te 11.45 de ver gadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Begrooting 23-24 Gezondheidscom missie te Heusden. b. Rekening 1922 van hetzelfde college. Het aandeel in de kosten voor deze ge meente bedraagt f 61.16,. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Een nader schrijven van den Directeur der Holl. Buurtspoorwegen, waarin wordt gewezen op het groote belang van de instan.houding der tramlijn Drunen Heusden, vooral ook voor het goederen vervoer. Is eenmaal tot opheffing besloten, dan zal de lijn niet gemakkelijk weer in exploitatie worden gebracht, daarom verzoekt genoemden Directeur den Raad zijn besluit, om geen subsidie meer te verleenen, te herzien. De Voorzitter ziet het groote belang van den tram vooY Veen niet in, naar zijne meening is dit al zeer miniem. De heer Schreuders meent, dat tegen woordig met het autovervoer de lyn al heel weinig heeft te beteekenen. De heer Smits zou wel voor subsidie- verleening zijn, als de lijn naar Veen werd doorgetrokken. De heer den Dekker zegt, dat het belang voor het goederenvervoer ook niet groot isliep de tram op groot spoor, zoodat men voor den trein niet behoefde over te laden, dan zou het een ander geval zijn. De heer v. d. Pol zou niet op het genomen Raadsbesluit terug willen komen. Het voorstel van den Voorzitter, om het Raadsbesluit der vorige vergadering, om geen subsidie te verleenen, te handhaven, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. d. Procesverbaal van kasopneming bij den gem.ontvanger op 14 Juni. e. Verslag toestand der gemeente over 1922. Dit verslag wordt goedgekeurd en voor de leden ter inzage gelegd. Op de vraag van den heer v. d. Pol, hoe groot het aantal inwoners der gemeente thans is, antwoordt de Voorzitter van 1000. f. Een schrijven van het gemeentebestuur van Wijmbritseradeel, met verzoek om ad- haesiebetuiging aan haar adres tot H.M. de Koningin, waarin wordt aangedrongen gods lastering strafbaar te stellen in het Wetboek van Strafrecht en strafbepaling niet over te laten aan het persoonlijk inzicht van raadsleden. Genoemd college acht een straf van 6 dagen of f 25 voor lastering van Gods Hpiligen Naam niet voldoende en een algemeen verbodsbepaling nood zakelijk. De heer Smits meent, dat reeds in een vroegere vergadering over een vloek verbod is gesproken. De Secretaris zegt, dat toen was besloten, de politieverordening te wijzigen en er een bepaling in op te nemen, waarbij het vloeken strafbaar zou worden gesteld. De heer Dekker moet er bij B. en W. op aandringen, voort te maken in een vroegere vergadering heeft de Raad besloten, het vloeken in de politieverordening straf baar te stellen, hij zou willen, dat aan dit besluit ook uitvoering werd gegeven. De Voorzitter vraagt, wat men nu zal doen naar aanleiding van dit adres. De heer den Dekker meent, dat is besloten tot het strafbaar stellen en dan moet dit ook gebeuren. Voorzitter. Dit zal ook gebeuren, doch er is niet gezegd, dat dit in de volgende vergadering zou gebeuren. den Dekker. Ik meen wel dat er gezegd is, in de volgende vergadering. De Secretaris zoekt de notulen van de vergadering van 22 Maart na. Uit deze notulen blijkt, dat was gesproken van de volgende vergadering. De heer Schreuders spijt het, dat deze aanmerking wordt gemaakt, wijl het niet gevolg geven aan het Raadsbesluit een gevolg is van de ziekte van den Secretaris. Aan diens ziekbed is de wyziging besproken, doch men achtte het toen beter, dit uit te stellen. De heer den Dekker wil er zich bij neerleggen, als dit de reden is. De Secretaris zegt, dat de redactie reeds was samengesteld, doch nu dit adres is ingekomen, is het de vraag, wat is het beste Voorzitter. Wat wil de Raad thans, adhaesie betuigen of de politieverordening wijzigen den Dekker. Er is nu eenmaal besloten, de politieverordening te wyzigen, dan moet dit ook gebeuren. v. d. Pol. Ik weet niet, of het een het ander uitsluit, ik acht het tweede meer een afdoenden maatregel het is alleen de vraag, zal er dit ook van komen als wij de zekerheid hadden, dat het Wetboek van Strafrecht het vloeken strafbaar stelde, dan kon wijziging in de politieverordening vervallen. Voorzitter. Dit zal er wel van komen. den Dekker. Ik zou willen voorstellen, het alle twee te doen. Schreuders. Is het noodig, de heele politieverordening te wijzigen Voorzitter. Neen, dat is niet noodig, het vloekverbod kan er als een afzonderlijk besluit in worden opgenomen. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer Vos, wordt besloten adhaesie te betuigen, terwijl de Voorzitter belooft dat B. en W. in de volgende vergadering met aanvulling der politieverordening met een vloekverbod, zullen komen. g. Een schrijven van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin wordt kennisgegeven, dat de ge meente Veen voor het tijdvak 1 Sept.— 31 Dec. '22 een bedrag heeft te betalen van f 158.42, voor het bezoeken door 2 leerlingen uit deze gemeente van de H. B. S. te Zaltbomrael. De heer Sroiis vindt het ongepermitteerd. Is zoo iets behoorlijk. Als de ouders het zelf kunnen betalen, zou er dan niets tegen te doen zijn De Voorzitter zegt, het er niets aan te doen is, dat is een gevolg van de Nijverheidsonderwijswet. De heer Schreuders vraagt, waar het heen moet. Stel dat eens een 20 leer lingen uit een gemeente een H. B. S. bezochten, dan was er toch geen enkele gemeente die dit kon opbrengen. Voor twee leerlingen kost het reeds f 150 per 4 maanden, dus een kleine f 600 per jaar, voor 20 leerlingen zou dit niet te be talen zijn. Spr. gelooft wel, dat het wet is en de gemeente er aan zal moeten dit te betalen, doch hij zou by de Vereen, van Nederl. Gemeenten willen aandringen dat deze bij de regeering aanklopt om deze onbillijkheid opgeheven te krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat de Vereen, van Nederl. Gemeenten hiertegen haar stem wel zal doen hooren, doch als de regeering daarnaar niet luisteren wil, is er niets aan te doen. De heer Schreuders zou het hen, die het zelf goed betalen kunnen, zelf laten betalen. Het gewone lager onderwijs wordt uit 's Rijkskas bestreden en voor hen die meer willen leeren, komt het heelemaal op den kop van de gemeente aan. De Voorzitter zegt dat het slechts ge deeltelijk ten laste van de gemeente komt, de leerlingen moeten zelf ook betalen. De heer Schreuders acht het onbillijk, dat het, vooral voor het platteland zeer nuttige herhalings onderwijs om bezuinigings reden niet meer gegeven kan worden en men nu maar gedwongen wordt voor 2 leer lingen een bedrag te betalen, waarvoor 20 leerlingen herhalingsonderwijs kunnen ge nieten. Spr. zou ei meer voor voelen, dit onderwijs toch te doen geven, hij zou bij de bevoegde lichamen tegen de onbillijkheid willen protestecren. De heer v. d. Pol vraagt of het de leerlingen veel kost, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit afhangt van het inkomen der ouders. Spr. gelooft niet dat de jon gens waarover het gaat veel behoeven te betalen. Hij stelt voor een post op de begrooting te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten, tevens zal men ter bevoegder plaatse reclameeren. Onderzoek geloofsbrieven der nieuwe raadsleden. Met algemeene stemmen wordt tot toe lating besloten. Eervol ontslag onderwijzend personeel voor het vervolgonderwijs. De Voorzitter licht toe, dat het onder wijs door het rijk niet meer wordt vergoed en daarom het personeel ontslag dient te worden verleend. De heer den Dekker zou het ontslag op de meest eervolle wijze willen verleenen, het onderwijzend personeel heeft zich veel moeite voor het herhalingsonderwijs gegeven. Zoo het echter eenigszins mogelijk is zou hij den volgenden winter toch weder dit onderwijs willen doen geven. Het andere moet, spr. zou zeggen dat dit ook moet. De Voorzitter is van oordeel, dat men bij de behandeling der gemeente-begrooting deze kwestie beter kan bespreken. De heer Smits meent dat er reeds ge sproken is om het herhalingsonderwijs door te doen gaan en dat toen is gezegd, dat het Hoofd der School gevraagd zou worden wat het moet kosten, daarna zou het ge meentebestuur om subsidie gevraagd worden. den Dekker. En bij het Rijk. Smits. Het was misschien beter dat eenige raadsleden een commissie vormden om dit verder af te handelen. Secretaris. Het was de bedoeling dat het uit zou gaan van de oudercommissie en dat deze een oproeping tot de ouders zou richten. Met algemeene stemmen wordt hierop eervol ontslag verleend aan het onderwijzend personeel van het vervolgonderwijs. De heeren Smits, den Dekker en Tim mermans worden aangewezen, met het Hoofd der School te gaan spreken en daarna de ouders op te roepen, om, indien eenigszins mogelijk, het vervolgonderwijs toch te doen geven. De heer Schreuders gelooft wel, dat de Raad er in zijn geheel voor is, deze zaak te steunen. De Voorzitter deelt mede, dat met 1 December het 7e leerjaar wordt door gevoerd en het de vraag zal zyn, waar men de schoolkinderen za! bergen De heer v. d. Pol vraagt, of er nog geen nader bericht is ingekomen, inzake de torenkwestie. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Schreuders zou nog eens willen 'schrijven en er vooral op willen wyzen, dat de reparatie door het uitstellen steeds grooter wordt. De Voorzitter zegt toe, nog eens op afwerking te zullen aandringen. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter bespreking invordering achterstallige belasting. Gedetailleerde uitslag der verkiezing voor den Raad der gemeente Eethen op 11 Juli '23. AANTAL STEMMEN. O 3 O c C 1 2 c Q Eh o E. van der Beek D. van Buuren A. L. de Graaf! W. Lankaar P. Scherff T. van Rijsbergen C. de Graaf G. Boom J. Donkersloot M. Kuckuck C. G. Nieuwkoop C. M. Donken C. van Gammeren J. A. van Campen J. de Raad J. A. v. d. Schans J. v. d. Stelt K. Treffers A. de Haan. M. de Haan. G. Vos J. G. van Wijk G. van der Beek A. Kuijpers J. v. d. Heuvel J. A. Verdoorn J. B. Meiresonne C. Kleijn J. P. Smits J. J. J. Brouwers C. v. d. Kolk L. L. Colijn 29 29 4 74 69 3 47 - 13 - 3 - 3 1 5 - 4 4 2 44 3 8 2 45 5 6 4 29 75 69 144 50 44 3 3 6 4 3 83 62 43 8 14 4 87 95 413 4 3 416 7 87 1 49 41 5 2 44 9 W. G. J. Branderhorst 91 6 E. Boll G. Vos A. Straver A. Vos 37 4 5 92 2 15 8 3 4 428 416 7 87 1 211 63 50 5 2 120 2 99 37 4 440 5 102 17 119 Totaal uitgebracht 1064 geldige stemmen. Kiesdeeler 151 */j. kiesdeeler 113lfl/«8» PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op het j.l. Zondag ge houden groot nationaal concours van scherpschuttersvereenigingen te Vlijmen, uitgeschreven door de vereeniging Prinses Julianaoc aldaar, behaalde de Kon. Erk. Scherpschuttersvereen. *St. Blasiusc alhier den 4en korpsprijs. Tevens wist de schutter J. Kuipers een prachtigen*personeelen prijs te behalen. - De klompenmaker A. v. Dal, de vorige week door de hitte ongesteld ge worden, is Zaterdag aan de gevolgen overleden. t Almkerk. Vrijdagmiddag jl. had een ernstig ongeval plaats, zekere van den K. uit Sleeuwyk alhier, werkzaam op 't hooi land, ging aan een sloot drinken en schijnt ongesteld geworden te zijn. Een oogen- blik later vond men hem verdronken in dien sloot. a Donderdagmiddag jl. had de ar beider C. S. alhier, het ongeluk doordat de paarden op hol gingen, van een wagen met hooi te vallen, met 't gevolg dat men hem naar zyn woning moest vervoeren. I Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij de Wed. de H. een peren boom voor de 2de maal reeds in bloei staat. •o c c c s 4) -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2