Und van altena Bij i nr. Hefteen een ipepl Raamsdonksveer. S. D. LAllOïZEM Co's Bank. Be Schipbreukelingen der Zuidzee. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4313 Vrijdag 20 Juli 1923. SPAARBANK. Het Rijksschooltoezicht- FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Hotel „CONCORDIA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, k bonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.25, en ranco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke Hummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.009.000,- f97.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons.- Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 bctaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iiibraakvrfje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. i. Dat Minister de Visser, onze eerste Minister van Onderwijs, veel vreugde heeft beleefd van zijn geesteskind, de Lager Onderwijswet van 1920 zal door niet velen worden beweerd. En niet alleen de aanhangers der politieke partijen der linkerzijde zijn weinig met die wet ingenomen, ook 's Ministers vrienden op politiek ge bied zijn geen bewonderaars der wet. Dit blijkt wel heel duidelijk uit een 7-tal artikelen opgenomen in de Standaard in Maart 1923, welke blijk baar geschreven zijn door een des kundige op onderwijsgebied De 42) Het was een allermerkwaardigste tocht geweest, nog nooit tevoren door een sterf- ling gemaakt. Wie zou het ooit gelooft hebben, dat men uit de diepte van den Oceaan uit het water kon opduiken om daarna over den Oceaan zelf in een bootje de merkwaardige reis te vervolgen. De kraterpijp was een natuurlijke lift geworden, met dit verschil evenwel, dat men daarbij meer voorzichtigheid moest gebruiken Want, zoo de nederstorting van het water te geweldig ware, zouden de liftreizigers wel eens kunnen verdrinken. Bovendien wemelde het er van haaien, aan wier achteloosheid men het stellig te danken had, dat men gespaard was ge bleven. Hoogst zonderling was het boven dien, dat al het binnengestroomde water op zoo geheimzinnige wijze verdween, waaruit men wellicht zou opmaken, dat ergens anders een grootere bekken moest bestaan waarin al dat zeewater afvloeide. Nu de schipbreukelingen zich in vol maakte veiligheid bevonden en geen overval te duchten hadden, werd het avontuur verschillende denkbeelden, in die artikelen ontwikkeld, zijn werkelijk zeer iüteressant en :tis inderdaad jammer dat ons de ruimte ontbreekt om ze hier allen te kunnen nagaan. Eén punt echter, dat onze bijzondere aandacht trok, willen we onze lezers niet onthouden en dat is schrijver's meening over het rijksschooltoezicht. Het allerminst is de schrijver te spreken over het schooltoezicht, dat geheel bureaucratisch, haast militai- ristisch is ingericht Wij hebben, zegt hij, nu een generalissimus, 4 hoofdofficieren, 30 officieren, 60onder officieren (schoolopzieners) met ruim 60 korporaals en onderkorporaals (adjunct kommiezen en schrijvers). Van de 4 hoofdofficieren (de hoofd inspecteurs) wordt niet eens door de wet geëischt dat ze zijn op de hoogte van de onderwijszaken ze bezoeken de scholen niet, ze komen niet met de onderwijzers in aanrakingin hunne bureaux denken ze na over middelen tot verbetering van het Lager Onderwijs en tot bevordering van den bloei van dit onderw ijs. Om hun gelegenheid te geven met elkaar en met den Minister te confereeren, hebben ze alle vier een abonnement lste klasse op de spoorwegen. Doch de schrijver acht terecht al dit ge- confereer en geadviseer van ambte naren, die volstrekt geen contact hebben met het practisch onderwijs en de onderwijzers, van nul en geen er waardede eerste bezuiniging, die zonder de minste schade voor het onderwijs te bereiken is, zou dan ook zijn de opheffing van deze ambte naarsbetrekkingen. Van de iuspec teurs wordt nog gevraagd, dat ze de scholen bezoeken, in de praktijk, zegt de schrijver in de „Standaard", hebben deze bezoeken vrij wel be trekking op de uitwendige dingen, bouw en verbouw van lokalen enz., dingen die even goed, en wellicht nog veel beter, aan bouwkundigen en timmerlieden kunnen worden op gedragen, zoodat deze 30 officieren eigenlijk ook gerust kunnen verdwij nen, zonder eenige schade voor het onderwijs. Dan volgen de 60 onder officieren (schoolopzieners) die zich bemoeiena. met leerplichtzaken b. met de benoeming van hoofden nog in den breede besproken. »Ik ben er zeker van,« sprak Johnson, «dat, zoo wij ooit in het moederland terugkeeren, de wereld ons voor krank zinnig zal houden, wanneer wij haar ons wedervaren verhalen I® De dokter lachte. «Het luidt wel fabelachtig,® gaf hij ten antwoord, «maar we hebben toch niet gedroomd, integendeel, de slaap is in geen vier en twintig uur ons door de leden gegaan. Maar zie, ik ben er echter nog niet van overtuigd, dat de onderzeesche berg, door wiens kraterpijp wij opwaarts zijn gegaan, volkomen uitgebrand is.® «Wat wil u daarmede zeggen vroeg Harry. «Ik bedoel, dat de onderzeesche vulkaan wellicht in eenige verbinding staat tot den vulkaan, die wij zooeven hebben zien rooken «Hoe komt u aan dat denkbeeld?® vroeg de tweede. «Dat zal ik u zeggen, mijne vrienden. Ge herinnert u nog levendig, met welk eene kracht het water in de kraterpijp nederstortte. Wij hebben dit verschijnsel toegeschreven aan het woeden van een hevigen storm, een orkaan of zoo iets dergelijks, niet waar. Ik begin er nu anders over te denken.. Ik geloof, dat er eene zeebeving heeft plaats gehad, dat deze zeebeving in een nauw verband staat tot het vulkanisch verschijnsel van den berg, in de nabijheid waarvan wij ons bevinden en onderwijzers. Er zijn inspecties, zegt de schrijver, waar de taak tusschen de schoolopzieners zoo ver deeld is, dat de een zich bemoeit met leerplichtzaken en de ander met de benoeming van hoofden en onder wijzers, zoodat het voorkomt, dat als een hoofd van 'n plattelandsschool eene reis naar de stad heeft gemaakt om den schoolopziener te spreken over de eene of andere kwestie, hij te hooren krijgt dat hij aan het verkeerde adres is, dat hij op dien en dien dag op een bepaald uur moet gaan naar den anderen schoolopziener. Zulk eene regeling mag bureaucra tisch voortreffelijk zijn, practisch is ze zoo slecht mogelijk, daar ze, in plaats van samenwerking en over leg te bevorderen, dit juist verhindert. Bij werkelijke samenspreking tusschen onderwijzer en schoolopziener zou een groot deel van het schrijfwerk der adjunct-commiezen en schrijvers overbodig worden en zouden deze ambtenaren ook kunnen worden uit gespaard. De schrijver is er dan ook voor, de geheele bureaucratische inrichting, als onncodig voor het werkelijke onderwijs, op te ruimen en voor het schooltoezicht een aantal schoolopzieners aan te stellen op een goed tractement, benevens eene toe lage voor bureaukosten, waarvoor ze zich een klerk konden aanschaffen, die in een paar uur per dag het schrijfwerk zou kunnen afdoen Elke schoolopziener zou dan alle voor komende zaken in zijn ambtsgebied hebben af te doenhij zou daar persoonlijk alle onderwijzers en onder wijzeressen leeren kennen en daar door gelegenheid krijgen voor een goede uitoefening zijner functie zich het allereerst noodige te verwerven, namelijk de achting en het vertrouwen der in zijn ambtsgebied werkzame onderwijzers en onderwijzeressen «Met andere woorden,® liet Black er op volgen, «u vreest, dat te eeniger tijd de onderzeesche vulkaan zal beginnen te werken.® «Ongetwijfeld,® antwoordde de dokter, «of ik mocht mij sterk vergissen. Zonder dat ge het opmerkte, heb ik het water in de kraterpyp betast en dat water, mijne vrienden, was warm. Eerst heb ik aan de aanwezigheid van warme bronnen ge dacht, sedert ik echter onzen buurman zag rooken, ben ik geheel van meening veranderd.® Op dit oogenblik ontving de dokter een schok, die hem om deed vallen. De anderen volgden zijn voorbeeld en rolden tegen elkaar. Tegelijkertijd werd een zwaar onderaardsch gedruisch vernomen, dat veel op het rollen van den donder in de verte geleek. «Ik dacht het wel,® mompelde de dokter, «laat ons opstaan en deze plaats verlaten. Gij zult het met mij eens zyn, dat er een aardbeving plaats heeft, waarvan het verloop gunstig kan afloopen, maar ook zeer noodlottig kan worden.® Toen de schipbreukelingen den dokter verbaasd aanstaarden, vervolgde hij «Kom, staat niet te talmen, ge wilt me toch wel gelooven niet waar We hebben stellig niet veel tijd.® Deze woorden brachten de gewenschte uitwerking te weeg. Zwijgend werden de geweren opgeraapt. «En nu er zoo spoedig mogelijk uit. Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 ÏOO OOO. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in BUITENLANDSCH OVERZICHT De Engelsche regeering is nog niet gereed gekomen met haar nota van ant woord aan Duitschland. Men verwachtte echter dat het heden Donderdag zou ge reed komen en nog deze week aan de hondgenooten zal worden toegezonden. Wat de Britsche regeering betreft, zal alle onrioodige uitstel worden vermeden en men hoopt, dat ook de daarop volgende beraadslagingen niet te zeer zullen worden gerekt, iu verband met den dringenden aard van het probleem, waarover men het hier volkomen eens is. Hoewel de bladen voortgaan de rede, te Senlis dooi Poincaré gehouden, te be spreken en te beschouwen als een soort van indirect antwoord op de verklaring door de Engelsche regeering in het Lager huis afgelegd, bestaat er in gezaghebbende kringen alhier geenerlei neiging om die rede te beschouwen als bij voorbaat ge geven voorgenomen Fransch antwoord op de Engelsche mededeeling. De Parysche vertegenwoordigers der Engelsche pers zijn het met die opvatting eens op gezag van personen, die goed op de hoogte zijn van de politiek van de Quai d'Orsay en de bladen blyven derhalve hopen, dat het alsnog mogelijk zal blijken een gezamenlijk antwoord aan Duitschland te zenden. Of Frankrijk deze nota vriendelijk zal ontvangen staat te bezien, als men ten minste moet afgaan op wat de Temps schrijft, dan is de kans op een gunstig onthaal zeer gering. Buitengewoon scherp (en in dit stadium van voorbereiding van de Engelsche voor stellen is dit wel opmerkelijk), is de Temps in haar beschouwingen. Eerst schreef het blad «Engeland vreest, dat Frankrijk te grooten invloed zal krijgen in Europa. Het richt zijn inspanning tegen de Fransche politiek. De verklaring van Baldwin heeft vooral ten doel de opinie van de wereld tegen de Fransche regeering in beweging te krijgen." In het volgend nummer werd de anti- Engelsche campagne als volgt voortgezet Waardoor heeft Frankrijk zooveel teleur stellingen te boeken gehad bij het innen der schadevergoeding, vraagt het blad. «Deze teleurstellingen worden veroorzaakt door het gedrag van Engeland. Waarom heeft Engeland zoo gehandeld Van het oogenblik waarop het noch bij toeval, noch door onhandigheid, noch door verdenking heeft gehandeld, heeft het slechts kunnen handelen dank zij een instinct of een sy steem het instinct, dat het drijft om steeds de machtigste der naties omlaag te duweri, het systeem om de volken van het vaste land onderling verdeeld te maken. Als men den moed heeft om zijn redeneering tot het einde te vervolgen, zal men spoedig tot de conclusie komen, dat geen enkel Een ongenoode gast komt ons waarschuwen. Werkelijk stroomde een kleine hoeveel heid water het verblijf binnen, waar de schipbreukelingen zich bevonden. Johnson schrikte geweldig. «Dat is al het water der zee, dat de kraterpijp binnenstroomde.® De dokter gaf geen antwoord. Hij verliet het onveilig oord, gevolgd door de schipbreukelingen, wier angst bij het oogenblik vermeerderde. Toen men door het water plassende het kanaal had bereikt vertoonde dit zich als een woest bruisende stroom. Nog bijtijds kon men op de brug van boomstammen naar buiten vluchten, want reeds hoorde men in de richting, die naar de kraterpijp leidde, een dof gemurmel. In minder dan geen tijd hadden de schipbreukelingen de gevaarlijke plek ver laten en wie schetst hun verbazing, toen zij de zwaarste boomen zagen bewegen als marionetten. En daar in de verte steeg uit den vulkaan een zwarte wolk rook, die kronkelend zich verhief en een dreigend aanzien had aangenomen. Voortdurend struikelend, omdat de aarde onder hunne voeten golfde, vluchten de dokter en zijn gezellen naar een heuvel, maar ook hier werden zij verjaagd door het angstig gevoel, wellicht in den afgrond te verzinken. «Wij kunnen nergens heen® sprak de dokter «het gansche eiland is in gevaar. Het beste is, dat wij daarginds,® hier wees hij op een kleine grasvlakte, «ons lot af wachten. «Wat zal er gebeuren dokter® vroeg Johnson, die door den angst overmand, er zoo bleek uitzag als een wit laken. «Dat weet ik niet, maar eene vulkani sche uitbarsting hebben wij zekerlijk te wachten.® Plotseling klonk een knal, zoo ontzettend, dat de schipbreukelingen ter aarde werden geworpen. «Dat is het eerste schot® sprak de de dokter, «er zullen wel meer volgen. Intusschen werd het daglicht zoo ver duisterd, dat men op een afstand van een paar honderd meter de voorwerpen niet meer vermocht te onderscheiden. «Zou de onderzeesche vulkaan aan den arbeid zijn® klonk het vragend uit Blacks mond. «Hoe ver zijn we van zee af Johnson Ruim twee uur dokter,® «Dan zal over tien minuten deze berg antwoord geven. Van twee slechte zaken moet men het beste zoeken. Als deze vulkaan begint te werken zijn we ons leven niet veilig meer. Begeven we ons dus naar het zeestrand. Daar zyn wij ten minste niet zoo aan het gevaar, van be dolven te worden, blootgesteld. De schipbreukelingen, die in dokter Ar- ling steeds een onbeperkt vertrouwen stel den, sloegen den weg naar het zeestrand in. NIEUWSBLAD Lui ui HBysdei gi AitgiajaLaigstrait en ie BoiDieUrwaard Wordt vervolgd.) i-; {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1