Und van altena üj i nr. öetioorf een time C. DE KEMP IN GQUO EN ZILVER, De Schipbreukelingen der RAAMSDONKSVEER. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4315 Vrijdag 27 Juli 1923, Reparatie-Inrichting. Het Rijksschooltoezicht. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. 11. J. ABB1NK. Kapitaal f 75.000 000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Hótel CONCORDIA" Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ii. Zonder dit vertrouwen van de on derwijzers kan de schoolopziener wel is waar, circulaires uitvaardigen, opgaven vragen over allerlei zaken, tabellen samenstellen en meewerken aan statistieken, maar op het eigen lijke onderwijs heeft hij niet den minsten invloed. Wil hij voor de verbetering van het onderwijs iets doen, dan is wel het eerste vereischte dat hij door zijn optreden blijk geeft van de praktijk van het onderwijs op de hoogte te zijn, hart te hebben voor het onderwijs en een man van karakter te zijn, dan zal hij vertrouwen en achting afdwingen en daardoor invloed kunnen uitoefenen. Wanneer we nu het schooltoezicht van de nieuwe wet eens vergelijken met dat van vóór 1921, dan valt ons dadelijk op dat de tegenwoordige inrichting millioenen meer moet kosten dan de vroegere. Hoe het tegen woordige schooltoezicht is samenge steld, zagen we uit hetgeen de Stan daardschrijver er van zei en 't is jammer dat hij met zijn geestige pen het vroegere ook niet uitschildert om dan door een of andere vergelijking duidelijk het onderscheid in het licht te stellen. Het vroegere schooltoezicht bestond uit 3 Inspecteurs, 26 Districts-school- opzieners en, als ik mij niet vergis, 128 Arrondisseraents-Schoolopzieners. De Inspecteurs genoten een vast salaris en ontvingen vergoeding voor bureaube hoeften en reis en verblijfkosten, maar van een apart gebouw voor bu reau was geen sprake. Ook de Districts schoolopzieners hadden een vast sala 44) «Het gansche eiland is een vulkaan, sprak de dokter «de aardkorst blijkt hier zeer dun te zijn en het wordt tijd, dat we hier van daan komen. «U wil daarmede zeggen, dat ons eiland in een vulkaan zal worden herschapen vroeg de eerste. «Dat geloof ik stellig en vast® sprak de geleerde. Langzamerhand bereikte men de plaats, waar zich de grot moest bevinden en wie stelt zich de verbazing der Engelschen voor, toen zij iriplaats van de grot een groot meer voor zich zagen 1 De dokter stond aan den grond vastgenageld de overigen geloofden hun oogen niet. «Verdwenen is de grot® sprak de dokter «in de peillooze diepte. Dat is het water uit den grooten ketel, welks spanning van alles de oorzaak is geweest, de ketel is gesprongen er is een leegte ontstaan en in die leegte is alles, wat zich daarboven bevond, weggezakt.® «Verbazend,® stamelde Johnson. «Maar ge zult nu ook wel kunnen be ris en vergoeding voor bureaubehoef ten en reis en verblijfkosten, terwijl de A rrondissements-schoolopzieners geen salaris kregen, doch niets anders dan f 1200 toelage per jaar reiskosten Van deze f 1200 moest alles worden betaald, zelfs de verblijfkosten bij schoolbezoek benevens alle bureau behoeften en materieel, zoodat van de toelage al heel weinig overbleef, vooral als men er ook nog een klerk op na moest houden. Men ziet dus hoeveel eenvoudiger en veel minder kostbaar het vroegere schooltoezicht was in vergelijking met het hedendaagsche. En nu is toch zeker de vraag gewettigd of het tegenwoordige toezicht zooveel beter is dan het vroegere Eenige weken geleden heb ik een antwoord op deze vraag verzocht aan een 18-tal be kende hoofden van scholen uit ver schillende deelen van ons land en allen hebben mij met de meeste bereidwilligheid een antwoord doen toekomen. Merkwaardig is het dat geen hunner het tegenwoordig toe zicht beter noemt dan het vroegere. Van 14 hoofden komt de meening hierop neer dat het vroegere toezicht minstens even goed werkt als het tegenwoordige. Een 2-tal schrijft mij dat hunne verhouding tot vroegere autoriteiten van veel intiemeren aard was dan hunne verhouding tot de hui dige. Een ander doet mij kennen dat schoolbezoeken van de thans verdwe nen arrondissements-schoolopzieners meer de kenmerken droegen van zelf standig deskundig oordeel en zelfstan dig optreden dan de schoolbezoeken der schoolopzieners van heden ten dage,terwijl de meening van 5 hoofden hierop neerkomt dat sommige school opzieners van thans zich te vaak inlaten met kleinigheden, die in geen enkel opzicht aan het onderwijs ten goede komen Nu weet ik zeer goed dat uit de meeningen van bedoelde 18 school hoofden niets positiefs afgeleid mag en kan worden, maar wel geloof ik dat daarin eene aanwijzing is gelegen om grondig te onderzoeken of op het rijksschooltoezicht, zooals dat thans is ingericht, niet aanzienlijk zou kun nen worden bezuinigd zonder dat daardoor het onderwijs ook maar rekenen, welke gevolgen die inzakking heeft, nietwaar «Eene verheffing van den bodem ver onderstel ik,® sprak Black. «Natuurlijk, die vei heffing zal op den oriderzeeschen vulkaan van invloed geweest zijn, m. a. w. deze is opwaarts geheven en zal de grondslag zijn tot de vorming van een nieuw eiland en als ge u op dat oogen- blik in zee hadt bevonden, zoudt ge de temperatuur van het zeewater ontzettend hoog gevonden hebben.® «Is dat dan meer gebeurd vroeg Harry. «Zeker in 1820 zagen de inboorlingen van Banda voor de baai van Couvapi voor den ingang der baai een muur uit zee ver schijnen, gevormd uit rotsblokken. De ver heffing had langzaam plaats, maar het water was zoo heet, dat men er wel eieren in had kunnen koken.® De schipbreukelingen stonden nu voor een vreedzaam landschap en dreigend ver hief zich in de verte de vulkaan, die, met medewerking van den onderzeeschen, dit alles had bewerkt. Puimsteen dreef bij groote hoeveelheden op het water van het nieuwsgevormde meer, waar van tijd tot tijd aan de oppervlakte zich ettelijke bor relingen vertoonden, ten bewijze, dat het er nog lang niet pluis was. «Maar waar komen die visschen van daan,® riep Johnson verbaasd uit, terwijl hij op eenige dier waterbewoners wees, wier doode lichamen aan de oppervlakte eenigszins wordt geschaad. Mocht uit zoodanig onder- zoek blijken dat bezuiniging zeer wel mogelijk is, dan is het m.i. de plicht der regeering om omverwijld de noodige stappen te doen, die met betrekking tot het rijks schooltoezicht tot de gewenschte ver eenvoudiging kunnen leiden. BUITENLANDSCH OVERZICHT Da vrede is te Laussanne geteekend. Wat het nieuwe Turkije dooi" den gunst der omstandigheden en de kunst van zijn diplomatieke onderhandelaars, vergeleken met het verdrag van Sèvres, te Laussanne heeft kunnen bereiken, is, naar dr. Julius Becker in de Voss. Ztg. opmerkt, enorm. Wel blijven Mesopotamië, Syrië, Palestina en Egypte voorgoed verloren en ook weegt de territoriale winst van Oost-Thracië met Karagatsj niet tegen 't verlies op, maar de vertegenwoordigers van Kemal pasja hebben Gr e vestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, zich bevonden. «Dat zijn natuurlijk zeevisschen, die met de algemeene verhuizing zijn meegegaan, omdat ze waarschijnlijk geen tijd zullen gehad hebben, om te ontvluchten aan het gevaar, dat hun heeft overvallen. Gij hebt hier een klein tafereel uit de geschiedenis der aarde bijgewoond en zoo kunt ge gemak kelijk begrijpen, hoe het mogelyk kan zijn, dat men in hooge streken overblijfselen van zeedieren kan aantreffen. Als vanavond of morgen door een scheur in den bodem van dit meer het water wegvloeit, als die bodem zich later, ook al weer tengevolge van natuurkrachten zich opheft, als hij begroeid wordt en in den loop der tijden bedekt met aangewasten grond, zooals men dat noemt, als er dan in dien grond wordt gewerkt, is het niets vreemds er een haaienskelet of iets dergelijks te vinden. Intusschen, en dit is erger, zijn wij er treurig aan toe, wij hebben alles verloren en zullen ons dus moeten vergenoegen eenige nachten onder den blooten hemel door te brengen, totdat we weer een plekje zullen gevonden hebben, waar we ons hoofd rustig kunnen neerleggen.® «Maar dan toch niet op dit eiland, dok ter liet Johnson er op volgen. De schipbreukelingen liepen nu in de richting van de plek, waar zij na de schip breuk der «Seabird® aan land waren ge gaan. Overal, waar zij zich begaven, had het eiland veranderingen ondergaan. Onder weg woonden zij nog een hoogst treurig Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 ÏOO 000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in ook geen vinger uitgestoken om aanspraken op deze gebieden te laten gelden zij hebben veeleer van deze gebieden nadrukkelijk af gezien en zich met betrekking tot hun verder lot gedesinteresseerd verklaard. Maar daarentegen hebben zij en met succes al hun krachten er op gericht om voor Turkije in politiek en cultureel en zoo ver mogelijk ook in economisch opzicht een onafhankelijkheid te verwerven, als het vroegere Ottomaansche rijk in de nieuwe geschiedenis nooit heeft bezeten Zij hebben de hoofdstad Constantinopel en de zeeëngten van elke buitenlandsche heerschappij bevrijd, zij het, dat zij daarvoor het offer eener soort van internationalisatie der zeeëngten moesten brengen. De kwestie der schadeloosstelling is voor het nieuwe Turkije opgelost door een een voudige verrekening tegen de anders toch reeds verloren tegoeden en de rentebetaling voor de oude Turksche schuld, voorzoover het nieuwe Turkije die te dragen had, is gereduceerd overeenkomstig het feitelijk betaalvermogen van den staat. Want on danks de verklaring van generaal Pelié in de laatste zitting van 47 Juli kan als zeker worden aangenomen, dat de latere onderhandelingen der regeering van Angora met de crediteuren het voor Turkije ge wenschte resultaat zullen hebben. Maar het allerbelangrijkste resultaat der revisie van 't verdrag van Sèvres is voor Turkije de bevrijding van de buitenlandsche tafereel bij, dat wel in staat was, hun met afgrijzen te vervullen. De dorre plek, in welks midden de gifboom stond, lag be zaaid met lijken van mannen, vrouwen en kinderen. «Ongelukkigen,« sprak de dokter, «ze zijn hierheen gevlucht, om den dood te ontkomen, niet wetende, dat ook hier de dood hun wachtte.® «Dit doet mij vermoeden,® sprak John son, «dat het vannacht erg gespookt heeft.® «Als deze wilden,® liet de dokter er op volgen, «tot dit eiland behoorden, hadden zij ongetwijfeld geweten, dat deze plek doodelijk was, daarom heb ik allen grond te vermoeden, dat zij van een ander na burig eiland hierheen zijn gekomen, om hun heil in de vlucht te zoeken. Al deze eilanden hebben één bodem tot grondslag, door de vulkanische werkingen is die bodem omgewoeld en hebben de gevolgen zich geopenbaard aan al de leden der Salomons- groep. Intusschen wordt het meer dan tijd. dat we hier vandaan komen als al deze lichamen tot een staat van ontbin ding komen, zal de lucht verpest worden, tenzij er een of ander wonder gebeure. Laat ons deze plaats zoo spoedig mogelijk verlaten.® Men keerde het rijk der dooden den rug toe en sloeg een anderen weg in. «Ge zult me nu toch wel willen geloo- ven,® vervolgde de dokter, «toen ik over de veranderingen sprak, welke onze aarde eenmaal zal ondergaan. Wat ge hier in voogdij door de z.g. capitulaties, die eiken buitenlandschen consul het recht gaven zich te mengen in alle zaken, welke de buiten landers betroffen en die den buitenlanders bijna absolute belastingvrijheid garandeerden. Om de afschaffing der capitulaties is gedurende de geheele conferentie de felste strijd gevoerd. De buitenlanders in Turkije zullen thans onder 't Turksche recht vallen, aan welks aanpassing aan het Europeesche rechts systeem neutrale rechtsgeleerden vijf jaren lang zullen medewerken en die als eenige herinnering aari de vroegere capitulaties gedurende deze periode een zeer beperkt protest-recht bezitten met betrekking tot dringende gevallen van arrestatie van buitenlanders. In alle overige zaken zal Turkije echter, evenals de Europeesche Staten, voortaan zelfstandig en onafhan kelijk haar eigen aangelegenheden kunnen regelen. Het heet dat Frankrijk en België het eens zijn geworden over het antwoord aan Engeland en, naar de «Tel mededeelt, zullen de Fransche en Belgische ant woorden een goede basis voor besprekingen met Londen vormen en worden de Britschen belangen ontzien. Het wordt hoog tijd, want in politieke kringen te Londen wordt het uitstellen van Frankrijk van de be antwoording der Engelsche ontwerp-nota met steeds grooter ontevredenheid beoordeelt. het klein hebt gezien, zal dan in het groot gebeuren, ook zal eenmaal de tijd aanbre ken, dat de wateren zich over Parijs zul len verspreiden, dat Parijs zal bewoond worden door visschen, dat in zijn straten zich haaien zullen bewegen.® Black zag den dokter ongeloofelijk aan en glimlachte. «Ja zeker,® sprak de dokter, «ik spreek in vollen ernst en gy zoudt mij niet zoo glimlachend aanzien, als gij evenals ik, de geschiedenis der aardwording had bestu deerd. Natuurlijk zullen wij het niet be leven, mijne vrienden, want er zullen nog eeuwen verloopen, voordat het zoover is, maar dat het zóóver zal komen, dat staat zoo vast als een paal boven water. Weet ge dan, hoe het er ongeveer zal uitzien Parijs zal in de diepte der wateren weg zinken, gelijk Ninivé thans onder het zand der woestijnen bedolven ligt. Wanneer de bodem slechts 166 Meter en 66 cM. daalt, iets, wat in 50 eeuwen plaats grijpt, zal Europa niet meer aan het vasteland van Azië verbonden zijn. Europa zal dan de gedaante van een archipel aangenomen hebben, waarin de verschillende eilanden door breede zeearmen gescheiden zullen zijn. De vlakte van den Dnieper wordt ganschelijk en al bedekt door water. Een groot gedeelte van Hongarije, Denemarken en geheel Nederland zal naar de diepte verdwynen. NIEUWSBLAD Uil faultily en MteiajeLeiistreatei deBoEHielerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1