Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. GORINCHEM. Lijsten in alle maten. EIND B. IIP, voorheen J. O. GOETHALS. Ook aan huis te ontbieden. BUITENLAND. Waarom rallen er looreel Fransche vlieg tuigen in Duitschland! Den iaatsten tijd zijn acht Fransche vliegtuigen, die over Duitschland vlogen, gevallen en door de Duitschers vastge houden, op grond, dat Duitschland volgens het Vredesverdrag sinds 1 Januari '23 de vryheid over zijn luchtruim heeft terug gekregen, hetgeen van Fransche zyde be twist wordt. Intusschen maakt men zich in Frankrijk ongerust over de vele gevallen, dat Fran sche vliegtuigen, die over Duitschland vliegen, vallen. Een medewerker van «l'Oeuvret heeft aan Fransche officieren in het Rijnland gevraagd wat zij daarvan dachten. En wat was het antwoord «Dat doen de Duitschers. Zij hebben een middel ontdekt, om vanaf den grond invloed te oefenen op het mechaniek van het vliegtuig. Te Berlijn hebben zij goed geslaagde proeven genomen om in een bepaalde stadswijk plotseling alle auto's tot stilstand te dwingen. En nu nemen zy proeven met vliegtuigen Deze verklaring heeft de journalist daar na voorgelegd aan een deskundige van het ondr-ministerie voor het vliegwezen. Die een nuchterder en minder phantastische verklaring had, n.l. eenvoudig een panne. Hij achtte het percentage bovendien tot dusver vrij geruststellend. Hij erkende ook gehoord te hebben van de andere uitlegging, die hij echter onjuist achtte. Al is voor de wetenschap ten slotte niets onmogelijk. Bovendien zouden de Duitschers, gesteld, dat zij zulk ean uitvinding hadden gedaan, hun proeven nemen op Fransche vliegtuigen, als om te waarschuwen Neen, zoo besloot de deskundige, men moet de verbeelding niet zóó laten werken En het publiek behoeft zich niet ongerust te maken onze vlieg tuigen zijn onder geheel normale omstan digheden gevallen. "We behoeven daarin niet de hand der Duitschers te zoeken. o De emigratie uit Italië. De emigratie uit Italië gedurende het eerste halfjaar van 1923 heeft volgens een draadloos bericht ongeveer 190.000 personen bedragen. Daarvan emigreerden er 65.000 naar overzeesche landen en 125.000 naar continentale landen. Van deze laatste kreeg Frankrijk het meest, n.l. 107.000. o— Dear een kraai gered. Tot hun grooten schrik zagen voorbij gangers aldus meldt een Reutertelegram uit Christiania hoe een werkman, die op het spoorwegstation te Notodden bezig was, in aanraking kwam met een 10.000 volt draad van het krachtstation. Elk oogen- blik verwachtten de toeschouwers hem als een verschrompelde, verbrande massa naar beneden te zien storten, doch vreemd de man bleef gewoon doorwerken. Men ging op onderzoek uit en constateerde, dat op den draad geen stroom stond. Een kraai, die een eindje verder weg op een der masten bezig was de isolatie stuk te pikken had kortsluiting veroorzaakt. Een revolutie in Griekenland De Fransche bladen bevatten een mee- deeling uit Duitsche bron, dat het gerucht gaat in sommige kringen van een revolutie, die in Griekenland zou zijn uitgebroken. Eenige bevestiging van dit bericht heeft men nog niet kunnen ontvangen. BINNENLAND. Begin Juli bracht echter een ongekenden ommekeer in de weergesteldheid. Een vloedgolf van warmte en honing overvloeide ons land. Het bekrompen bestek en het schrale getimmerte in de kerven werd plotseling als het ware met honing over stelpt. Nog nimmer was in zulke mate gebleken, wat deze nijvere diertjes, bij gunstige gelegenheid, in weinige agen vermogen. Evenals alles had ook dit zijn schaduw zijde. Broed en honing geraakten ver warrend door elkaar. Daarenboven moest de nieuwe opbouw door den ontzaglijken aanvoer zóó overhaast geschieden, dat ta teer en te broos werd afgewerkt, waar door op slot van rekening het geheel niet vervoerd kon worden. Slechts een 500 minder overvloedig bedeelde korven hebben de markt kunnen bereiken, dus nog geen vijfde deel van andere jaren. De markt wordt feitelijk echter ondershands voort gezet en vele adressen zijn achtergelaten in afwachting van afzwerming en versterking van den bouw en de bevolking. De terugkeer ran de Koninklijke familie. De koningin en de prinses keeren Dinsdag met de gewone mailboot op Vlissingen uit Engeland terug. De prins komt reeds Zondag. Iet jubileum ran de Koningin. Uit Kaapstad wordt gemeld Het geschenk, dat Zuid Afrika de koningin der Nederlanden zal aanbieden ter gelegen heid van haar jubileum, bestaat uit een kostbare verzameling fotografiieën van de schoonste oorden in de Unie. Er zal nog een goede som beschikbaar zijn voor een bijdrage tot het nationaal huldeblyk. o De burgemeestemacature te Rotterdam. Naar de Msb. uit goede bron verneemt, zou mr. dr. J. Wytema, burgemeester van Dordrecht, zich bereid verklaard hebben de benoeming tot burgemeester van Rotterdam te aanvaarden. „De rloet-crisia." De te Parijs verschijnende «Daily Mailt weet te vertellen, dat de beslissing van den Nederlandschen ministerraad omtrent het vlootplan, dat minister De Geer deed heengaan, het gevolg is van een besluit der Britsche regeering om te Singapore een vlootbasis in te richten. Daarom acht thans de Nederlandsche regeering onmid dellijke uitvoering van het vlootplan nood zakelijk. Een ongewoon bijenjaar. Men schrijft aan de »N. R. Ct.t Zoo ongewoon als het bijenjaar, is ook de bijenmarkt geweest. Het voorjaar bleef veel te lang guur en koud en de byen moesten met regeeringssuiker in het leven gehouden worden en, waar het broeden als weelde kan worden beschouwd, werd de byenstand met ondergang bedreigd. minister Aalberse. Minister Aalberse is reeds eenigen tijd orgesteld, Zoodat hij zijn werkzaamheden op het departement niet kan verrichten. o Een ptynltyk bericht. Het »Hbld.« schrijft In verband met administratieve onregel matigheden is de Rijksbouwmeester voor het toezicht op de onderwijsgebouwen, te 's Gravenhage, sedert eenige dagen ge schorst in zijn betrekking. Een rechterlijk onderzoek is in gang, om uit te maken, of van meer dan slordigheid in de admi nistratie sprake is. Het bericht hiervan dat blijkbaar ook reeds buiten den werk kring van den betrokkene is doorgedrongen, heeft diens omgeving diep geschokt. Geknoei met rentezegels. In bewaring is gesteld, verdacht van verduistering van rentezegels aan den Raad van Arbeid te Rotterdam, de bediende van dien Raad A. T. M. T. Hij zou op ver schillende tijdstippen zich aan het wegnemen van rentezegels van verschillende waarde hebben schuldig gemaakt. Bovendien ont deed hij de reeds gebruikte en afgestem pelde zegels van het stempel en verkocht ze dan weer. Een aantal zegels zyn te zijnen huize in beslag genomen. o Verduistering. De heer C. V. aan den Gedempten Burgwal in Den Haag heeft aangifte ge daan van verduistering van modeartikelen ter waarde van f 20.000. Als vermoede- lijke dader gaf hij op iemand, met wien hij zaken doet. o Een kapitein voortvluchtig. Te Ede wordt vermist de kapitein der militaire administratie K., wonende te Nij megen, die jl. Maandag niet van zijn 10- daagsch verlof op zijn standplaats is terug gekeerd. Er wordt gesprokeD van een kastekort van f 44.000. Te Nijmegen heeft hy geen adres achtergelaten. Vermoed wordt, dat hij voortvluchtig is en reeds in het buitenland vertoeft. («Tel.t) o Zitting Provinciale StateH Noord-Brabant. In de op 26 Juli gehouden Staten- zitting te 's-Hertogenbosch werd een motie Jansen (s. d. a. p.) strekkende om vrouwen in waterschapsbesturen benoembaar te ver klaren, met 18 tegen 42 stemmen ver worpen. De volgende subsidies werden verleend f 5000 aan de Noordbrabantsche Vereen, tot bestrijding van de tuberculose f1500 aan het Witgele Kruis te 's Her togenbosch f1300 aan het Witgele Kruis te Bredaf 600 aan het Groene Kruis in Noord-Brabant en aan elk dezer ver- eenigingen nog f 1000 om af te dragen aan de uit die vereenigingen gevormde federatieve commissie voor de bestrijding der zuigelingensterfte in Noord Brabant. Verder nog f 2000 aan de R. K. Vroed vrouwenschool te Heerlen, terwijl gelden worden beschikbaar gesteld tot het ver leenen van beurzen aan meisjes uit Noord- Brabant, die aan bedoelde school studeeren; f1200 aan het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen; f1780 voor restauratie van de R. K. kerk van St. Martinus te Princenhage en f7000 voor de restauratie van de Bossche kathedraal. Voor de vier afdeelingen van middelbaar onderwijs aan de Bossche school voor K.T.A. werd een jaariyksche subsidie van f7000 toegestaan aan de ver. «Ons Middelbaar Onderwijsa werd voor elk harer handels scholen te Waalwijk, Bergen op Zoom, Eindhoven, Helmond, Den Bosch en Roo sendaal een subsidie van f 2500 verleend, benevens f 2500 als tijdelijken steun. Ged. Staten stelden voor, aan de Stoom tramweg-Maatschappij Den BoschHel mondVeghelOss een subsidie te ver leenen van 25 pCt. in een bedrag van f 100 000 ter afdoening eener Bankschuld en in een bedrag van f 500.000 voor ver sterking van den bovenbouw der tramlijnen (Dit laatste te verdeelen over 10 jareri). Mr. van Ommeren wees op de toeneming van het verkeer met auto-bussen en stelde voor, aan de tram slechts van jaar tot jaar subsidie te verleenen en een commissie van 5 Statenleden te benoemen om een financieel onderzoek naar de trams, die subsidie vragen, in te stellen. Dit voorstel werd gesteund door de heeren De Broeckert (ook in verband met eventueele electrificatie der tram) Van de Westelaken en Jansen en bestreden door den heer Van Hout, die betoogde, dat de regeering haar hulp bij de afdoening der Bankschuld, die ontstaan is door gebrek aan bedrijfskapitaal, de tram afhankelijk stelt van de vernieuwing der baan, waarvoor zij de helft in een bedrag van 5 ton wil bijdragen. Verwerping van het voorstel beteekent verdwijning van den tram, wat bevestigd werd door den heer Voelcker, die mede deelde, dat de tram dan 1 September zal worden stopgezet. Nadat de heer De Vlam, lid van Gedeputeerden en de voorzitter het belang der streek hadden aangetoond, voor welke de verdwijning der tram een ern stige slag zou zijn, werd het voorstel-Van Ommeren, om voor een jaar te subsidieeren, ingetrokken en hët voorstel om een Sta tencommissie te benoemen met 33 tegen 27 stemmen verworpen. Het voorstel van Ged. Staten werd aan genomen. Invaliditeitswet. Op 1 Juli 1923 waren 2778 verzeker den in het genot van invaliditeitsrente, tot een totaal bedrag van f 456 054.82 per jaar. Het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten bedroeg resp. 2333 en 4345, tot een bedrag van f 370354.14 en f 720.126.16. Het aantal verzekerden, dat op dien datum een ouderdomsrente genoot, bedroeg 28744. tot een bedrag van f 4.288.726.per jaar. Aan 7171 verzekerden werd geneeskun dige behandeling en verpleging verleend op kosten van het Invaliditeitsfonds. terwijl in 1059 gevallen observatie niet of nog niet door geneeskundige behandeling werd gevolgd. Het geheimzinnig smokkelschip. De directie van Solleveld Van der Meer en T. H. van Tatuums Stoomvaartmij. deelt aan de «Msb mede Naar aanleiding van de in de bladen verschijnende berichten omtrent het aan gehouden Nederlandsche stoomschip ver zoeken wij u te berichten dat hiermede zeer waarschijnlijk (onze Parijsche redacteur meldde dat bedoeld is ons stoomschip «Ellewoutsdijk*. De stoomschip op reis van Porti met erts naar Rotterdam vertrok 18 Juli van Oran, alwaar bunkerkolen werden bijge laden. Op 20 Juli ontvingen wij een radio telegram via Gibraltar van den gezagvoerder, dat het stoomschip door een Spaansch oor logschip naar Ceuta gedirigeerd was voor inspectie, terwijl wij d.d. 21 dezer een telegram ontvingen van Ceuta luidende Zijn door de Spaansche regeering aan gehouden, verdacht van verbinding met de Marokkanen, Hedenmorgen onderzoek van de scheepspapieren aan boord. Wachten bevelen om te vertrekken. Ellewoutsdijk. Inmiddels heeft het stoomschip 1.1. Zon dag de reis vervolgd. Wy hebben ons met het ministerie van Buitenlandsche Zakén in verbinding gesteld, dat na verhoor van den gezagvoerder heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen. De veiligste wijze van sparen. Voorzorg is beter dan zorg. Het is inderdaad treurig, indien men na een oppassend leven van harden arbeid, op z'n ouden dag nog voor geldzorgen zit. De laatste tijden intusschen hebben het zéér velen doen ervaren, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met het kiezen van de waarborgen voor een rustigen le vensavond Maatregelen van Overheidswege getroffen ter bereiking van dit doel, zijn volstrekt onmisbaar. Die maatregelen zijn getroffen en het is onverklaarbaar, hoe betrekkelijk weinigen zich deze ten nutte maken of beter, on verklaarbaar is het niet, want de groote onbekendheid met de door den wetgever- voor dit doel vastgestelde bepalingen is ongetwyfeld alléén de reden waarom nog stééds zoo vele bittere teleurstellingen wor den ondervonden. Om kort te gaan is er sprake van de Vrijwillige Ouderdomsverzekering bij den Raad van Arbeid, want dit is die solide waarborg waarover het hier gaan, dan voelt men daar niet veel voor De kort- zichtigen 1 aanstonds heeft men het over zegeljesplakken en ambtenarij, dure admi nistratie enz. En zonder eens kalm met deskundigen na te gaan of er voor zichzelf of voor een ander, dien men voor zorgen op z'n onden dag wil vrijwaren, niet in derdaad aldus veel te bereiken is dit op een zeer voordeelige wijze, zoekt men zijn zekerheid elders, zéér vaak een zekerheid, als het op aan komt, zéér onsolide en onbetrouwbaar blijkt te zijn. Duizenden in den lande is het den Iaat sten tijd duidelijk geworden, dat het sluiten van een contract van levensverzekering o lijfrente op eene andere plaats dari by den Raad Van Arbeid, het uitzetten van ge spaarde gelden, het koopen van schijnbaar de meest deugdelijke waardepapieren, het veiligstellen van zijn vermogen in vaste goederen of hypotheken, allerminst steeds de gezochte waarborgen geeft. De Vrijwillige Ouderdomsverzekering daarentegen garandeert een uitkeering op den ouden dag (op vijf en vijftjg-, zestig- of vijf en zestig-jarigen leeftijd) waar voor de Staat zonder eenig voorbehoud instaat. Indereen, arbeider of werkgever, (de eerste kan zijn verzekering ontleend aan zijne rentekaart aldus opvoeren tot een uitkeering van f 12, man en vrouw tot f 24 per week), ambtenaar of particulier, zoowel hij, die zonder vermogen is als hij, die in het bezit is van kapitaal, een ieder kan zich eene uitkeering bezorgen van f 3. tot f 20.per week. Aanslag in eenige belasting kan nimmer een sta in den weg zijn. De tarieven zijn zéér billijk. Hoe jonger de leeftijd is, waarop men de overeenkomst sluit, des te voordeeliger. Bij vooruitbetaling der premie in drie of zes-maandelijksche termijn ontvangt men aanzienlijke reductie. Vooral het storten eener afkoopsom in eens bevoordeelt sterk. Alvorens gij iets begint om te bereiken, dat gij of een ander in wien gij belang stelt, later zonder zorgen kunt zijn, wend U tot den Agent van den Raad van Arbeid in deze gemeente, den heer C. de Kemp, Waterpoort. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Dinsdagmorgen half tien werd in de Parochiekerk door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch het H. Vormsel toegediend aan de kinderen uit Heusden, Herpt, Hedikhuizen en Woudrichem. Z. D. H. werd aan de pastorie door een stoet van bruidjes afgehaald. In den tuin van het R.K. Gesticht staat een perenboom voor de tweede maal in bloei. De heer M. v. d. Pol alhier slaagde voor de acte handteekenen L. O. Mejuff. J. v. Everdingen behaalde te Breda het M.U.L O.-diploma A, terwyj L. C. Verschuur en C. Bax slaagden voor het diploma B. Alle drie zijn leerlingen van de M.U.L.O alhier. Voor het toelatingsexamen vijfde klasse der H. B. S. te 's Hertogenbosch, slaagde dezer dagen Joh. de Bruijn, leerling van den heer Stassen, Hoofd der MULO- school, terwijl F. Hilwig van de 4e naar de 5e klasse werd bevorderd. Verder werd B. v. Ommeren van de 3e naar de 4e klasse der H. B. S. te Zaltbommel be vorderd. Aalburg. Onze dorpsgenoote mejuff. Vos, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het diploma Kerkorganiste A. Ook zij genoot haar studie van den heer Havelaar uit Woudrichem Andel. Woensdag j.l. behaalde op het Zaalconcours te Utrecht de Christ. Zangvereeniging «Sursum Corda* alhier een 1ste prijs in de 3e afdeeling met 345 punten. Genoemde vereeniging staat onder directie van den Heer A. W. v. d. Nat van Sleeuwijk. Almkerk De j.l. gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier (voor de Evangelsatie te Grijpskerk) bracht op de som van f 88. Naar we yernemen zal de Ned. Herv. Kerk alhier binnenkort electrisch worden verlicht. Door een duizeling bevangen, geraakte zekere J. V. alhier aan de Voor- steeg in een sloot. Door het flink optreden van den heer v. A. mocht het gelukken, met veel moeite den drenkeling op het droge te krijgen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is bij den heer LI. d. R. alhier een rijwiel ontvreemd. Van den dader of daders tot op heden geen spoor. De collecte gehouden langs de huizen, voor 't Nationaal Huldeblijk, alhier bracht op f 310. Capelle. Dezer dagen werd door Mej. C. G. Arts te Loonschendijk, werkzaam ten kantore van Notaris R. Middelkoop alhier, met gunstig gevolg examen afge legd in het machineschrijven. Zy bereikte op de «Continental* een snelheid van 110 regels per uur en genoot haar opleiding bij de Eerwaarde Zusters te Waspik, aan wie in dezen een woord van lof voor de buitengewone vlugge, accurate en degelyke opleiding. Onze dorpsgenoote, Mej. P. Rijken heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als leeraares M. O. Huishoudschool. Gameren. De Zangvereeniging «Sursum Corda«, behaalde te Utrecht op het Bonds- concours een 3e prijs met 239 punten. Herpt. Onze parochie, nauwelijks 30 jaren bestaande, ziet zich thans voor de derde maal zonder herder, thans door den dood van Pastoor Dr. M. C. de Wit. Verspreidde zich Vrijdagmorgen het ge rucht door het dorp, dat Z.Eerw. door een lichte ongesteldheid verhinderd was,, de H. Mis te lezen, langzamerhand ver ergerde zijn toestand en Dinsdagnacht werden hem de laatste H.H. Sacramenten toegediend, en Dinsdagavond omstreeks 7 uur overleed hij. Nog klinken in onze ooren de woorden die hij 13 jaren geleden bij zijn intrede sprak, «en als mijn lijk hier in de kerk staat, moget ge dan zeggen, hij was een goede Herder*. Deze woorden kunnen thans met volle gerustheid uitgesproken worden want in pastoor de Wit verliezen wij een Herder die steeds bereid was overal en een ieder te helpen hetzij in de kerk, hetzij daar buiten. Z.Eerw. werd geboren te Dussen in het jaar 1867, werd priester gewijd in 1890, benoemd tot kapelaan te Liessel studeerde te Rome waar hij het doctoraat verwierf in de theologie, in de philosophie en in het kanonieke recht, werd kapelaan op den Hasselt in Tilburg en werd einde Februari 1910 benoemd tot pastoor alhier. «Huisgez.* Sleeuwijk. Dinsdag jl. is onze nieuwe burgemeester, de heer W. Beukenkamp, geïnstalleerd. In de plechtig versierde vergaderzaal van den Raad werd Z.E.A. toegesproken door Wethouder Verhagen, Z.E.A. hield daarna een kernachtige rede. Vervolgens werd de eerewijn aangebo den. Van de gelegenheid om den nieuwen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2