ia. 4315. jfifao 27 Jüli ShiMoopen Afbraak. M. Klerks Abdijsiroop Kunsttanden BAH LM ANN CE Gorinchem U DINSDAG 31 JULI 1923. Wegens gevorderd Seizoen W. A. VAN DER DONK, QORINCHEM. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. B. STAP ZOON, worden, bij contante betaling, nog gegeven tot en met Meubileeringen PURO L Spoed! Spoed! Als gij Stap's griespuddingen. waaronder 15°|0 voor Goederen naar maat en courante confectie-artikelen afdeeling Heerenkleeding Kinderwagen niet alleen MOOIER, doch VEEL GOED- KOOPER IS dan die wagens die men elders aantreft. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, E De kortingen op diverse artikelen H A op al onze Kinderwagens, Vouwwagens en Promenadewagens. Let wel dat de Van Delft's BEHOORENDE BIJ HET BIJ HARD WERK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lydt vaak tot nier- en blaas ontsteking, waterzucht, nierzand, rheuma- tiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoedde het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven de stoornisverschynselen uit deze or ganen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, gehouden Vrijdag 20 Juli. Voorzitter de heer J. Visser Andrzn., loco-burgemeester. Secretaris de heer J. A. Timmermans. Afwezig de - heeren E. van Wijk, D. Schmidt en C. de Gelder. Na de opening worden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Voorts doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken. 1. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Brabant, vermeldende de benoeming van den heer W. Beukenkamp te Wonseradeel tot bur gemeester van deze gemeente. 2. Een schrijven van den heer C. van Wijk, waarin deze mededeelt dat hij zijne benoeming tot lid van de schattingscom missie voor de Inkomstenbelasting aanneemt. 3. De goedkeuring van Ged. Staten op een af- en overschrijving. 4. De rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie te Heusden, waaruit blijkt, dat de aanslag voor deze gemeente thans f 180,bedraagt het vorige jaar f 234,—. Na een vraag van de.i heer Kieboom omtrent het nut der Gezondheidscommissie, worden al de bovengenoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geld- leening, groot f 45.000.om daaruit de uitbreiding van het Waterleidingbedrijf te bekostigen. De leening geschiedt door bemiddeling van de Nationale Bankvereeniging a pari tegen een rente van 5£ pCt. Ze zal in 30 jaren worden afgelost. Na 15 jaren is conversie mogelijk. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals een 2e voorstel van B. en W. tot het aangaan eener leening van f74000 pari, rente 5| pCt., aflosbaar in 40 jaren. Bij deze leening is conversie mogelijk na 31 De cember 1938. Vervolgens leest de Voorzitter een mis sive van Ged. Staten voor, waarin dit Coillege meldt, gaarne een voorstel van den Raad te ontvangen op welke wijze de f13.000, welke aan de verbouwing der Herv. school zijn besteed, weder bijeen gebracht zullen worden. Ged. Staten keu ren in geen geval vervreemding van dit kapitaal goed. B. en W. stellen voor elk jaar f 400. af te lossen, doch de heer J. de Klerk wil de aflossing liever op 2| pCt., dat is f 325.bepaald zien, wat ook met alge meen goedvinden gebeurt. Daarna wordt den Raad een verrassing bereid in den vorm van een rekening van den heer Duizer, groot f 943.85, dateerende uit den Zomer 1921, toen de electrische kabel gelegd werd. Voor dit bedrag zijn door D. ongeveer 15.000 steenen geleverd, die voor de herstelling der straat gebruikt 2ijn, nadat de geul gedicht was. Over deze rekening ontstond een lang durige discussie. Daar volgens het bestek het herstel der straten tot de verplichtingen van de uitvoerende maatschappij »Heemaf« behoorde en bovendien de steenen niet door of namens het gemeentebestuur be steld zijn, meenden vele leden, dat de gemeente niet tot betaling verplicht is, maar genoemde maatschappij Het resultaat der besprekingen, waarbij telkens de desbetreffende clausule van het bestek ter sprake komt, is, dat de zaak aan gehouden wordt tot de volgende vergadering. Daarna komt ter tafel een rekening van de gemeente Almkerk, groot f 2500, da teerende uit den distributietijd. Over deze rekening heeft tusschen beide gemeentebesturen een verschil van mee ning bestaan. De gemeente Werkendam, die een tegen- rekening van f 374 aan Almkerk indiende, heeft getracht de zaak in den minne te schikken. Eindelijk zijn Ged. Staten bemiddelend opgetreden en hebben Almkerk voorgesteld de rekening tot op de helft te verminde ren, terwijl Almkerk ten opzichte van Werkendam van alle verplichtingen zal zijn ontslagen. De Raad kan zich met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. Het distributie bedrijf, waaronder ook Dewerken c a. res sorteerde, zal aan de gemeente Almkerk f1250 betalen, als deze ook het voorstel van Ged. Staten goedkeurt. De gemeente Dewerken zal naar verhouding van haar aantal inwoners in genoemd bedrag bij dragen. De Voorzitter deelt mede, dat het visch- water voor 3 jaren is verpacht aan N. Hoegee tegen een bedrag van f 42.30 per jaar. Voor de oude machines der waterleiding is door 2 personen geld geboden, door den een f500 en door den ander f400. Eerst genoemde heeft voor het oude torenuur werk f 5 geboden. Besloten wordt alles aan den meestbiedende te verkoopen. Bij de rondvraag spreekt de heer Hakkers over de «spookgeschiedenissen», die zich tegenwoordig in deze gemeente 's nachts schijnen af te spelen. Hij geeft den Voor zitter in overweging daartegen strenge maatregelen te nemen om onheilen te voor komen. Na een kleine opmerking van den heer Kieboom wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in geheime zitting. BINNENLAND. Ontslag by Ooulmy en Baar. De malaise in de sigarenindustrie heeft de Koninklijke Sigarenfabrieken van Eug. Goulmv en Baar te Den Bosch genood zaakt aan 60 man ontslag te geven. Het bekende muziekkorps blijft echter grootendeels bestaanalleen het grootste deel der bazuinblazers, tamboers en chasseurs komt zonder werk. CENTRALE C0BJI1SS1E VOOR BEZUINIGING. Is dat goede zuinigheid Een lezer schrijft aan de «N.R.Ct.c Zooals bekend wordt bij de haringvangst, welke nu voor dit jaar is aangevangen, door een marinevaartuig politietoezicht ge houden. Vorige jaren werd voor dat toe zicht aangewezen de «Zeehond», een goed zeewaardig schip, dat, doelmatig ingericht, aan de opvarenden 'n behoorlijke gelegen heid tot verblijf des daags en goed logies des nachts aanbood. Uit een zuinigheidsoogpunt is dit jaar de »Zeehond« niet ten behoeve van het politietoezicht beschikbaar gesteld, maar is daarvoor nu aangewezen de «Triton, vroeger als trawler in de vaart, bij het begin van den oorlog door het Rijk aan gekocht en verbouwd tot mijnlegger. Dit vaartuig, pl.m. 200 ton groot, heeft een bemanning van 30 koppen. Het vroegere vischrnim is nu logies voor 24 man. Deze mannen, in hun mat slapende, hangen bij eenige deining tegen elkander te bengelen als een klepel tegen de klok. Het schip slingert geweldig en toen bet eenige weken geleden te Vlaardingen vertoefde, wist men daar te vertellen, dat het, nog trawler zijnde, geen bemanning kon krijgen, omdat het volk daarop niet wilde uitvaren van wege het hevige slingeren. Zou het ook uit bezuiniging zijn geweest, dat men het schip voor het strijken der sloepen niet de gepaste middelen heeft gegeven Het strijken, dat niet altijd bij effen zee kan gebeuren, is bij eenige deining in volle zee, zooals het hier gebeuren moet, niet zonder gevaar. Davits, welke het strijken gemakkelijk doen gaan, zijn er niet. Het moet maar gebeuren door middel van een laadboom. Hoe gebrekkig dat gaat, is gebleken bij een proef, gehouden bij de vaart van IJmuiden naar Nieuwediep, tijdens een flinken wind. Het was niet mogelyk de sloep heelhuids binnen te halen. Zij werd lek geslagen. Met het oog op bovenvermelde omstandig heden, mag daarom de vraag gesteld of het verantwoord is, zulk een slecht schip uit te zenden. Een landgoed voor den ex-kroonprins 1 De nabij Steenwijk gelegen heerlijkheid »De Eese«, behoorende aan den heer Onnes van Nijenrode te Breukelen, is aangekocht door jhr. mr. Van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken. Naar de «Zwolsche Ct.« verneemt, is deze aankoop geschied op last van den ex-kroonprins van Duitschland. Stille potters. Het ruim 70-jarige echtpaar L. te Alphen a. d. Ryn, dat sedert enkele jaren onder stand genoot van het Kerkelijk en Burgerlijk Armbestuur, verliet eenige dagen geleden zijn woning om elders verpleegd te worden. Bij onderzoek in de meer dan vervuilde woning werd ruim duizend gulden gevonden, verborgen gedeehe'ijk in een kist en ge deeltelijk in trommeltjes. o De moord te Ibachsberg. Te Heerlen werd aangehouden zekere W. uit Nieuwenhagen, verdacht van be trokken te zijn bij den moord te Ubachs- berg. Hij is weder vrijgelaten, daar de man zijn alibi heeft kunnen bewijzen. Er hebben thans voor deze moordzaakr eeds 12 aanhoudingen plaats gehad, evenwel zonder resultaat. In verband met het groot aantal misdrijven in de laatste weken, wordt nog maals de aandacht gevestigd op het feit, dat grenspassen al te gemakkelijk te krijgen zijn. Het overschrijden van de grens is voor onze naburen niet moeilijk. Het ge schiedt zelfs zonder papieren, 't Is dus geen wonder, dat er zooveel verdachte individuen in Zuid-Limburg rondzwerven. reeds voor een waarde van ongeveer dertig duizend gulden opgespoord en in beslag genomen en het staat reeds nu vast, dat hiermede de grens niet is bereikt. Het resultaat van de huiszoeking leidde er toe, dat de vader en de moeder van Z. zijn gearresteerd terzake van medeplichtigheid. o PLAATSELIJK NIEUWS. Naar de nieuwe wereld. Wegens de groote moeite om in eigen land thans een behoorlijk bestaan te vinden, neemt in Gelderland de animo, om zich in Amerika een werkkring te scheppen, zoo toe, dat geheele groepen jonge mannen thans aanstalten maken om daarheen te trekken. Terwijl kort geleden een aantal jongelui uit de omgeving van Zevenaar naar de nieuwe wereld is getogen, gaat in September a.s. wederom van daar een groot transport vaklieden en boerenzoons scheep om ginds te trachten te vinden datgene, wat in eigen land schier onbereikbaar is geworden. o De dader van 20 inbraken. Een ander bericht meldt nog Het nadere onderzoek inzake de gesties van Z. heeft de Leidsche recherche, in samenwerking met de Haagsche recherche en de marechaussee te Wassenaar, er toe gebracht, een huiszoeking te doen in de woning van de ouders van Z. in de Van Ravesteynstraat te 's-Gravenhagè. Deze huiszoeking leverde verrassende resultaten op. Hier werd voor een waarde van on geveer f15.000 aan geld, effecten, gouden en zilveren voorwerpen enz gevonden, alles t an inbraken afkomstig. Thans is derhalve Genderen. De eerste Raadsvergadering der nieuwe gemeente «Eethen« zal ge houden worden te dezer plaatse in het gemeentehuis der voormalige gemeente Genderen. Vermoed wordt dat de nieuwe Raad zal besluiten om voorloopig, uit be zuinigingsmaatregel, nog geen nieuw ge meentehuis te Eethen te bouwen, doch zich nog eenigen tijd zal behelpen met het alhier bestaande Raadhuis. De prijs der aardappelen varieert van f 4.tot f 4.50 per 70 K.G., naar gelang kwaliteit. De finantieele opbrengst is gering, daar er weinig aardappelen uit den grond komen. Wat de late betreft, laat het zich aanzien dat die wat beter zullen worden. Oudendijk. Woensdagmiddag had onder leiding van den heer F. C. Huijzer, de aangekondigde excursie plaats, naar de aardappelvelden, in hoofdzaak bestaande uit geselecteerde eigenheimers van de heeren Van der Horst en Blommerde te Standaardbuiten. Tijdens het bezoek was het wêer zeer ongunstig, zoodat men slechts vluchtig een en ander heeft kuunen bezichtigen. De reis werd gemaakt per autobus van den heer Furster te Wijk en had zonder eenige stoornis plaats. Raamsdonksveer. De Postduiven- vereen. «De Vredesduif» hield, in combinatie met «Juliana», een wedvlucht uit Lier, met 85 duiven. De prijzen werden behaald als volgt le pr., K. P. Hommel; 2e, 6e en 17e, L. van Diem 3e, N. Zijlmans 4e en 13e, W. Luijbrechts 5e, J. v. d. Kieboom 7e, J. Tempelaars; 8e en 16e, W. van Dongen; 9e, J. Steensel10e, J. Oomes lie, C. Hommel 12e, P. Kieboom 14e en 15e, L van Schyndel. Een kind van H. viel te water, er uitgehaald zijnde, moest de hulp van den geneesheer worden ingeroepen. Vanwege net Groene Kruis alhier, zullen 2 kinderen voor een viertal weken uitgezonden worden naar de vacantiekolonie te Oostvoorne. Een «Plaatselijk Comité te» leniging van den nood der Saksische Predikanten werd alhier opgericht. Ds. J. Koopmans, Voorz. C. Sneep, Secr. en D. Lankhuijzen Sz., Penningmeester. Dagelijks uit de hand te koop 100.000 Waalsteenen, Balken 20X30 en 40X40 in alle lengten en maten, 1000 Meter Badding, 1200 2X3; 1000 Meter 3X4, 1000 12X6.50, 1000 Meter Tuin- latjes, Binnen- en Buitendeuren en hooge deuren, een partij I Balken en Ankers, Muurtegels en Wit- zand, enz. enz., te veel om op te noemen. Te bevragen bij Slooper DRUNEN. last hebt vanverstopping (trage ontlasting), gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz., neem dan Wortelboer's Kruiden o? Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer hersteld. Overal verkrijgbaar 60 cent. Vraagt Uwen winkelier Iets fijns Iets aparts. Overal Verkrijgbaar Eenig adres voor den handel. Heusden. slijmoplossend en genezend is de beproefde het veel geroemde middel bij hoest, ver- kondheid, catarrh, griep, influenza, bron chitis, asthma, kink hoest Overal per flacon 230 gram fl.90, 550 gr. f3 60, ±1000 gr. f6.— Eischt handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Eind 114, b/d Waterpoort, behalve ZONDAGS. BIJVOEGSEL Kicnwsblad en doorloopen dep huid en schrijnende plekken.Gebruik Verkrijtjb bij Apolh en Drogisten. I 12 pCt. KORTING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5