öngelakken. In het Eemskanaal te Delfzijl is Vrijdag de ongehuwde machinist A. B. van de sleepboot Jantina, kapitein Bakker, over boord geraakt en verdronken. Hij was de kostwinner van zijn moeder. Vrijdagmiddag is de heer J. Nap uit Groningen, met zijn motorrijwiel tegen een boom aan den Looweg te Coevorden gereden. Hij werd bewusteloos naar het ziekenhuis te Coevorden overgebracht zijn toestand is zeer ernstig. Vrijdagmiddag is de 8-jarige J. R., uit de Kempstraat te 's-Gravenhage, door een auto overreden. Het kind kwam plotseling uit een portiek loopen, werd door de pas- seerende auto gegrepen en was onmid dellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. o De rloetwet eu de vakbeweging. Het bestuur van het Algemeen Neder- landsch Vakverbond heeft de besturen van het N. V. V. het R. K. V. en C. N. V. uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar de plaats besproken zal worden of, en zoo ja op welke wijze, de vakbeweging gemeen schappelijk tegen het streven van de re geering zal kunnen ageeren ten aanzien van de totstandkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voor- zienningen, zelfs redelyke loonen der over heidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot zooals in het be kende rapport der Staatscommissie in uit zicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Aug. a.s. o Het koninklijk geiin. Een Reuter-telegram uit Londen d.d. 28 Juli meldt Prins Hendrik, vergezeld van zyn adjudant, den heer Laman Trip, en den bekenden amateurklimmer George Abraham, beklom heden den vermaarden moeilijken berg Scawfell Pike in het Meren-District, het hoogste punt van Engeland. De prins is de eerste koninklijke persoon, die den berg beklom. De koningin en de prinses Juliana vergezelden den prins op het eerste deel van den tocht. Gevaarlijke iwemplaats. Te Zandvoort ging Zondagmiddag de 49-jarige J. C. Olivier, van beroep bouw vakarbeider, in de nabijheid van strand- paal 68 van het zuidelijke strandgedeelte, ondanks het op die plaats aangebrachte bord van de Zaanlandsche Reddingsbrigade met de woorden Gevaarlijk. «Hier niet zwemmen of baden,toch in zee. Hij waagde zich te ver en eenige oogenblikken nadat hy in het water was gegaan hoorden zijn vrouw en kinderen en eenige badgasten een hulpgeroep. Onmiddellijk gingen eenige personen uit Amsterdam in zee, die er in slaagden met behulp van een reddingslijn der Zaanlandsche reddingsbrigade den man op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Twee en een halfuur heeft men getracht met een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken doch die pogingen faalden. Dood door schuld 1 Een eendenkooiker te St. Nicolaasga had tijdens de PaaschdageD, toen hij afwezig was, in zijn eendenkooi een geladen geweer zoodanig neergelegd, met een draad aan den trekker, dat degene, die tegen de draad liep, door het schot kon worden getroffen. Inderdaad gebeurde dit. M. Hielkerma kreeg het scbot in de beenen en overleed aan bloedverlies. De kooiker heeft thans te Heerenveen terecht gestaan wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Eisch 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proef van 3 jaar. o Ongeluk. De loodgietersleerling, die dezer dagen van een 7 Meter hoog dak van een per ceel aan de Loosduinschen weg te 's Gra- venhage is gevallen en een hersenschudding opliep, is oveeleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. o Veelbelovend loontje 1 Bij de politie te Eindhoven is aangifte gedaan, dat een 16-jarige jongen zijn moe der, een weduwe, ernstig had mishandeld en bovendien eenig huisraad had stukge slagen, omdatzoontje van moeder geen centen kreeg om naar de bioscoop te gaan 1 Kwijtschelding van straffen Naar «het Noorden* verneemt, is het de wensch van de Koningin ter gelegenheid van Haar a.s. Regeeringsjubileum, aan alle veroordeelden in Ned.-Indië algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf te verleenen maar in afwijking van de be staande gewoonte, ditmaal de remissie te verdubbelen. De Koningin wenscht, dat de kwijtschel ding het karakter zal dragen van een waar gunstbetoon. o Het drama te Valkensivaard. Mevr. Desmet vrijgesproken. Mevr. Desmet werd door de Arr. Recht bank te 's Bosch vrijgesproken met last geving tot onmiddellijke invrijheidstelling. De eisch was vijftien jaren gevangenis straf. Na de voorlezing van het vonnis, waarin de redenen der vrijspraak werden aange geven, ging van de publieke tribune een kreet van verbazing op. Mevr. Desmet glimlachte flauwtjes. De verdediger m'\ E. van Zinnicq Berg- mann werd van verschillende zijde geluk- gewenscht. Mevr. Desmet heeft vervolgens in een gesloten auto de gevangenis verlaten. Het O. M. heeft direct hooger beroep aangeteekend. o In de Maandag gehouden openbare ver gadering van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van Eerste Kamer heeft de waarnemende voorzitter, mr. P. Rink, eenige woorden gewijd aan de na gedachtenis van prof. Struycken. Spr. gaf uiting aan zijn gevoel van weemoed, dat het Centraal Stembureau zijn hoogge- achten voorzitter door den dood heeft moe ten verliezen. Al te vroeg is deze emi nente man aan het vaderland ontvallen. Op zeldzame wijze waren in hem vereenigd groote geleerdheid en vernuftige practische kennis. Tengevolge van deze vereen, was het mogelijk dat prof. Struycken in zijn nog zoo kort leven groote diensten heeft bewezen aan maatschappij, staat en weten schap. Ook bij het Centraal Stembureau zal de scherpzinnige, humane en onver moeide werkzaamheid van prof. Struycken lange jaren in dankbare herinnering blijven voortleven. Zaterdag is het lid van de Eerste Kamer mr. W. van Lanschot plotseling ongesteld geworden. Er vertoonden zich verschijn selen van vergiftiging. Hij was tot den avond bewusteloos. Thans is zyn toestand goed en het gevaar geweken. o De toestand van dr. Pierson, oud-direc teur der Heldringgetichten is achteruitgaand. o De groote kerk te Geertruidenberg. De correspondent van de «Tel.* meldt uit Geertruidenberg. Maandagmorgen omstreeks halfacht wer den de omwonenden der Groote Kerk al hier opgeschrikt door een geweldig lawaai Het bleek, dat een groot gedeelte van de lijst van de koorbeuk gedeeltelijk naast, gedeeltelijk door de middenbreuk was ge stort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Fos ter's Maagpillen. Prijs per flacon van vijf tig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op de schelde te Antwerpen had de proeftocht plaats van de tweede sleepboot, door de firma de Haan Oerlemans te Heusden gebouwd, voor rekening van de Haveninrichtingen der Gemeente Ant werpen, De boot welke gebouwd werd volgens hoogste klasse Bureau Veritas voor sleep- booten heeft de volgende hoofdafmetingen lang 21 M., breed 5 M. en hol 3 M. Het schip is voorzien van tripieexpansie stoommachine 241 X 390 X 672 m/m slag 400 m/m met een daarbij passenden Schotschen ketel 2700X3130 m/m wer kende onder een druk van 11 afm. ver vaardigd door Fa. Huiskens van Dijk te Dordrecht. Het eleetrisch licht wordt opgewekt door gelijk8troomturbodynamo van 110 volt. Trekkracht en kolenverbruik waren weder om gegarandeerd, de resultaten verbeterden deze cijfers belangrijk. De proeftocht had plaats onder leiding van den Hoofdingenieur der Haveninrichtin gen die zijn volle tevredenheid over de boot uitsprak en deze namens de Gemeente Antwerpen terstond overnam. Vrijdagmiddag nam juffrouw Dissel, onderwijzeres aan de bewaarschool van de Ned. Herv. Gemeente alhier, afscheid van deze school, waarbij verschillende belang stellende moeders tegenwoordig waren. Een paar kleinen overhandigde haar onder het uitspreken van eenige versjes een ruiker bloemen en eenige cadeaux, waarbij juffrouw Dissel werd toegesproken door Mevr. Auër- Windt die haar een fraai album overhandigde, waarin de namen van hen, die hadden bij gedragen tot de cadeaux. Juffrouw Dissel dankte zichtbaar aangedaan voor de ver schillende blijken van waardeering die zij mocht ontvangen. Gistermorgen maakte de naaiver- eer.iging van Mej. Dissel, onder haar leiding een uitstapje naar de «IJzeren Man* te Vught. Hoogst voldaan over het reisje keerden allen om 7 uur in onze gemeente terug. Zaterdag j.l. hield de Coöp. ver- eeniging «Volksbelang* alhier, hare ge wone jaarlijksche algemeene vergadering in de zaal van den heer P. Verheij. Hoewel de opkomst der leden niet groot was, was deze toch bevredigend. De Voorz. opende de vergadering met de leden het welkom toe te roepen en liet daarna de notulen der vorige vergadering voorlezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna gaf de Voorz. een duidelijk verslag van het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek dat, gezien de nog steeds heerschende malaise en de ongunstige omstandigheden waarmede de Coöp. ver. in het afgeloopen jaar te kampen heeft gehad, de Coöp. ver. nog wel degelijk levensvatbaarheid bezit. De balans sloot met een verlies per 31 Dec. 1922 van f220.14, welk verlies na accoord bevinding der vergadering van de Reserve werd afgeschreven. De omzet was f 20.034.98. Gedurende de bespreking der balans circuleerde een rapport van den toe stand der Coöperatie opgemaakt door de afd. Accountantcy der Coöp. Groothandels- vereen. «De Handelskamer« te R'dam. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van 4 bestuursleden en 1 comm. welke allen herkozen werden n.l. de heeren Winsemius, van Bennekom, Hoezen en de Graag als bestuursleden, en de heer Uhl als commissaris. Gekomen zijnde aan het punt Rondvraag vroeg de Voorz. of er nog iemand iets in het midden had te brengen, waarvan geen gebruik gemaakt werd. De Voorz. dankte daarna de leden voor hunne opkomst en bond hun op het hart, toch vooral de Vereen, zooveel mogelijk te steunen en deze bij andere aan te bevelen. Aalburg. Zaterdagavond sloeg de bliksem in de woning van H. v. d. Steenhoven, waardoor enkele steenen van den schoor steen en een paar pannen van het dak werden geslingerd. Overigens hadden er geen ongelukken plaats. Ook werden bij verschillende woningen de lampen van het eleetrisch licht beschadigd. Aalst. De heer A. Maas, hengsten- houder alhier, kreeg een slag van een paard tegen het hoofd. Hevig bloedend en buiten bewustzijn werd hij in zijn woning gedragen, waar hij door dokter Warnsinck werd verbonden. De toestand is thans vooruitgaande. Almkerk. De heer I., bakker alhier, behaalde dezer dagen op de Bakkers- Tentoonstelling te Arnhem den len prijs met zyn wittebrood, zijnde een Deegmachine. Met ingang van 1 Augustus a. s. zal te Nieuwendijk de middagpostbestelling worden opgeheven. Beneden-Langstraat. De oogst van kruisbessen is dit jaar overvloedig, maar de marktprijs is niet hoog, men koopt ze voor 10 a 12 cent per K.G. De pluk der zwarte bessen is geëindigd, die brachten nog 30 a 40 cent per K.G. op. Dussen. De heer Jac. Wijtvliet, thans besteller bij dé Posterijen alhier, is met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd als Kantoorhouder te dezer plaatse. Drnnen. Vrijdagmiddag heeft alhier een groote brand plaats gehad. De brand brak uit in een schuur van Jan Aarts in de kom der gemeente. Een oude man was daar aan het werken, maar hoe de brand ontstond, weet hij niet. De vlammen sloegen over op de boerderij van C. Aarts, die weldra een prooi der vlammen werd. Door het draaien van den wind sloegen de vonken op de omliggende huizen, allen met riet gedekt en in één oogwenk stonden de rieten daken van vier huizen te gelijk in vlammen. Met man en macht werd echter gewerkt, onversaagd kropen de dorpelingen op de daken en men slaagde er in met emmers water de vlammen op de daken te blusschen. De spuit van het dorp deed het eerst dienst, daarna die van de Wolfshoek. Daar men vreesde, dat alle omliggende huizen met rieten daken een prooi der vlammen zouden worden, riep de burge meester de assistentie in van de brand spuiten te 's Bosch en Waalwijk. Intusschen had het vuur ook het kapitale huis en de smederij van P. van Delft aangetast. Huis en smederij brandden tot den grond toe af, evenals de boerderij van C. Aarts en de schuur van J. Aarts. Het vee werd gered en ook de inboedel. De inboedel van C. Aarts was niet verzekerd. Daar de wind weer naar het Noorden was gedraaid, bleven de omliggende huizen gelukkig bespaard. De stoom brandspuit van 's Bosch behoefde geen dienst meer te doen. De brandspuit van Waalwijk heeft nog goede diensten bewezen door de brandende puinhoopen te bespuiten. Eethen. In de heden gehouden raads vergadering werd tot Secretaris, Ontvanger en le Ambtenaar van den Burg. Stand benoemd de heer D. A. v. d. Schans, Secretaris van de voormalige gemeente Drongelen. Tot Wethouders werden gekozen de heeren G. v. d. Beek LGz. en W. J. G. Branderhorst. Drongelen. Bij de heer P W. van der Schans alhier, is, vanwege het Metere- ologisch Instituut te De Bilt, een draadlooze installatie aangebracht voor het publiceeren der weersberichten. Dnssen. De commies 2de klasse bij de rijksbelastingen, den heer G. van Rijs wijk alhier, is bevorderd tot commies 1ste klasse. Eethen en Drongelen Den 29en Juli was voor de Nederl. Herv. Gemeente alhier een gewichtige en blijde dag. De vacature, vóór 2| jaar ontstaan door het vertrek van ds. F. van Asch, werd weer vervuld. In de voorrniddaggodsdienstoefening werd de Candidaat tot den H. Dienst J. J. van den Berg van Appingedam, tot zijn ambt ingeleid door ds. J. Willemse van Groningen. In een leerrede over I Thessal. 2 4 vestigde deze de aandacht op de wijze waarop de rechte Dienaren des Woords het Woord bedienen. Uitgaande van Paulus verklaring «alzoo spreken wij*, werd over wogen 1. hoe zij spreken 2. waarom zij niet anders kunnen spreken3. wat daaruit voor de gemeente voortvloeit. Daar in geen jaren hier een candidaat intrede had gedaan, was voor de gemeente treffend het oogenblik der plechtige handoplegging, waaraan met den bevestiger deelnam de consulent, ds. J. C. G. Gobius du Sart van Wijk. Daarbij zong de gem. haren jongen leeraar toe psalm 81 12. Des namiddags deed deze zijne intrede met eene prediking over 2 Petrus 1 19a «En wij hebben het Profetischen Woord, dat zeer vast is.« Aangaande dat Profe tische Woord stelde hij in het licht, dat het ook ons gegeven is, le. als betrouwbaar, 2e. tot onderzoek als voorwerp der Evangeliebediening. Zoo werd het Woord Gods in het middelpunt gezet, het ge schreven Woord, dat onmisbaar is voor het leven der Gemeente des Heeren. De bazuin gaf geen onzeker geluid. Dat heeft de talrijke schare, die het kerkgebouw tot den nok vulde, gevoeld, zooals wel bleek uit de opgewektheid en de kracht, waarmede zij, op uitnoodiging van den consulent, haren nieuwen leeraar den zegen des Heeren toebad, met de bekende regelen van Ps. 134 3. Niet alleen de gemeente, maar ook de Ring betoonde groote belangstelling, die niet door predikdienst verhinderd was, was aanwezig, n.l. de Predikanten Tjalma, van VeenRijnenberg, van Genderen Van Lutterveld van Dussen bovendien nog ds. Bieshaar, van Den Haag. Ds. Gobius du Sart sprak den nieuwen predikant toe als Consulent en namens den Ring. Hoewel Ketkeraad en gemeente dank baar zyn van de uitnemende hulp, hun door de Ringpredikanten, inzonderheid door den consulent, bewezen, zijn zij toch blijde, weer een eigen predikant in hun midden te hebben, die hen wil dienen met het Woord des Heeren alleen. Zegene de Heere zijnen dienst in Eethen en Drongelen, opdat zijn woord velen wijs maken tot zaligheid, door het geloof het welk in Christus Jezus is. Doe Hij waarheid worden meer en meer, wat Petrus op het tekstwoord der intreerede laat volgen «en gij doet wel, dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schij nende in eene duistere plaats, totdat de dag aanlichte en de morgenster opga in Uwe harten*. 's-Gravenmoer. Voor de viering der jubileumfeesten van H. M. de Koningin heeft zich ook alhier eene commissie ge vormd, bestaande uit de heerenB. H. Millenaar, Voorz.W. Begeer, Secr.A. Blok Czn., Penningm.C. A. Nerrings, j G. Snels en J. C. Meur, Leden. De EdelAcb. Heer D. Smits, Burgem., is daaraan toegevoegd ais Eere-Voorzitter. Poederoyen. Bij het onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen leden van den Gemeenteraad bleek, dat die van de heeren M. van Ooijen, G. Haasakker Cz. 1 en M. ten Hage niet in orde waren. Zij werden dus niet als Raadsleden toegelaten. Het Hoofdstembureau heeft toen als verkozen verklaard de heeren C. van Ballegooijen Wz. en A. van Ooijen Pz. te Aalst en A. Groeneveld te Poederoijen. De rechtbank te Tiel heeft G. A. 4. B, alhier, die terecht heeft gestaan wegéns smaad, subs, beieediging, van de provisoren (zijnde B. en W.) van het I z.g. Manhuisfonds der gemeente Poederoyen, vrijgesproken. De eisch was f 100 boete j subs. 100 dagen hechtenis. De heer Van Westreerien, hoofd der o.l. school alhier, heeft de benoeming naar Meteren aangenomen. Velen zullen hem noode zien vertrekken. Onze predikant, ds. Prins uit Giessendam, hoopt Zondag 19 Aug. a.s. zijn intrede te doen na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. Leemans uit Gameren. Sleeuwijk. Te Rhenen is overleden de emeritus-predikant H. Visch in den ouderdom van 81 jaar. Ds. Visch werd in 1881 predikant te Ravenswaaij. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten te Herwijnen, Waarder en Vuren en sinds 1897 Sleeuwijk 1 Juni 1918 nam hij zijn emeritaat en woonde sindsdien te Rhenen. Sprang. Door den Raad der gemeente SprangCapelle werd, met 7 tegen 3 stemmen, besloten om een nieuw Raadhuis in liet centrum der gemeente (Vrijhoeve- Capelle) te bouwen. Het oude Raadhuis zal worden afgebroken,! van deze materialen zal een veldwachters- woning gebouwd worden. Bij den j.l. Zaterdag gehouden wedvlucht der postduivenvereniging «De Zwaluw* alhier, met jonge duiven van uit Schaarsbeek (België) werd door A. Spui- broek Dzn. de le en door A. v. Zeist de. 2e, 3e en 4e prijs behaald. Maandagmorgen kwam een Bredasche dame aan den «gevaarlijken bocht« alhier met een vrachtwagen van H. v. d. B. in botsing. Het voorwiel van haar fiets werd door het paard stukgetrapt. Persoonlijk j kwam ze er met eenige kwetsuren aan haar linkervoet af. Veen. De suikerbieten zijn de laatste j dagen, tengevolge der gevallen regen, aanmerkelijk in groei toegenomen. Het was te voorzien, dat van dit gewas heelemaal niets zou terechtkomen en nu zal de oogst daarvan nog kunnen meevallen, De prijzen der zwarte bessen zijn de laatste dagen aanmerkelijk gedaald en wordt thans besteed 30 cent per K.G, De voorraad is schaarsch. Wijk. Bij de vorige week gehouden verpachtingen der toemaat, staande op het Wykerzand en de Bandwaard, waren de prijzen aanmerkelijk iager dan het vorige jaar. Varieerden de prijzen het afgeloopen jaar tusschen f35f40 per koeschaar, thans werd slechts fllf 14 besteed. Waspik. De drukte op de scheeps- bouwwerven neemt geregeld toe. Op een tweetal werven, n.l. de firma Ruijtenberg en Rijsdyk, zijn dezer dagen opnieuw een 15-tal werklieden aangesteld. Tegen ouder gewoonte gaf de Har monie Zaterdagavond, in plaats van op Zondag, een concert op de kiosk in het. dorp. Als altijd was er weer veel belangd stelling. Onze geachte dorpsgenoot, de heer A. A. Tabbers, die in December van den vorigen winter zijn diploma boekhouden behaalde voor de Vereeniging van leeraren en tevens voor «Mercurius«, slaagde thans te Rotterdam voor examen Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie. Wanneer we in aanmerking nemen, dat hij thans pas achttien jaar is, dan kunnen we er van overtuigd zijn, dat hij zich in den kortst mogelijken tijd zal klaar maken voor Fransche en Spaansche handelcorrespon- dentie, zooals hij zich heeft voorgenomen. Hij ontving zijn opleiding voor Engelsch bij den Heer De Vries, directeur der hoogere handelschool te Waalwijk en voor Duitsch bij den Heer J. Odekerken, leeraar aan dezelfde onderwijsinrichting. Voor leeraren en leerling voorwaar een schitterend succes. Het paard van den landbouwer M. L. sloeg Maandagmorgen op hol met het treurig gevolg, dat zijn zoon onder het rad der zwaar geladen kar geraakte en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2