nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4319. ïrijöag 10 Augustus 2 Buitengewone RECLAMEDAGEN Extra aanbiedingen van Ameublementen. Goederen nitl tol dut irttti Monde bi groote toning. Let op one Etalages. W. A. VAN DER DONK, MAANDAG en DINSDAG a.s., 13-14 Aug. Zeer goedkoop en voordeelig zijn dan SLECHTS 2 DAGEN. Ameublement, Bedden, Tapijten. GORCUM. BEHOORENDE BIJ HET DOOR OVERSPvNNING EN ZORGEN. Manrieu zoowel als vrouwen hebben on- ~rier zenuwachtige, beproevende omstandig heden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van ge vatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urine zuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijnselen alshoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nie ren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvor ming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwa len kunnen door vei waarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag DUSSEN. Rekening en begrooting Vleeschkeurings dienst, kring Almkerk, wordt nu door den Voorzitter voorgelezen, waaruit blijkt, dat er in de slachthuizen zijn geslacht 458 varkens, 123 koeien, 14 kalveren en 9 schapen. De exploitatie-rekening is f1263. Het keurloon van den keurmeester zal worden gebracht van f 2500 qp f 3000. Voorzitter. Ja, Heeren, kijk eens hier, toen die zaak op de vergadering in Almkerk ter sprake kwam, was ik in Den Bosch, ik heb toen getelefoneerd naar collega Egberts om die vergadering uit te stellen, omdat ik nog wel enkele mededeelingen had te doen, maar dit is niet gebeurd -later heeft hij mij de besluiten van die vergadering schriftelijk medegedeeld, alsook het besluit van den Raad om toestemming te geven om het keurloon met f 500 te verhoogeri. Als we nu maar een goede dienst hadden, dan ben ik daar niet tegen, maar laatst is er 45 K G. vleesch van buiten ingevoerd, hetwelk niet gekeurd was. Het werd door de politie in beslag genomen, de keurmeester kon het niet komen keuren en toen werd dat vleesch in den grond gestopt, vleesch dat beslist goed was voor de consumptie, dat vind ik zonde. Zulke dingen moeten niet voor komen en daarom stel ik den Raad voor, dit stuk onder protest goed te keuren. G. v. d. Koppel. Uit de begrooting blijkt, dat Dussen de grootste verbruiker is en dan zouden we nog geen mede zeggenschap hebben over die zaak. T. v. d. Pluym. Het is ook heelemaal niet noodig om dat loon te verhoogen. Voorzitter. Wij zijn ook niet gebonden aan Almkerk, als wij voor minder terecht kunnen, nemen we een ander. B. en W. stellen dan voor, om het onder protest {e aanvaarden, dan kan later nog eens over de zaak worden gesproken, Zyn het de Heeren daarmee eens. Toestemming van den geheelen Raad. B. en W. stellen nu bij monde van den Voorzitter den Raad voor, tot het aangaan ven een geldleening groot f 10 000, om het tekort in het electriciteitsbedrijf te dekken. Zooals u weet, Heeren, we kunnen onmogelijk anders, ik heb dan ook al geïnformeerd aan de Bank van Ned. Gemeenten, waar we de leening kunnen plaatsen tegen 5®* pCt. of 6 pCt., mits we eerst aan den Directeur alle bescheiden geven over onze financiën. De stukken kunnen dan nog geplaatst worden in stukken van f 100, f500, enz. doch dan komen er zegelkosten bij, zoodat we het beter ineens plaatsen bij Lijntjes en Drossaart, dan kost het maar 1 zegel, doch beslist niet hooger dan 6 pCt. Ook dat wordt door den Raad aange nomen. Een wijziging in de politieverordening, betreffende het sluitingsuur van café's, wordt nu ter tafel gebracht, naar aanleiding van een schrijven van den heer J. W. Heessels om het politie-uur met één uur te verlengen. De Voorzitter wil hier toestemming voor geven en de politie-verordening wijzigen, zoodat het sluitingsuur voortaan niet is om 10 maar 11 uur. Ook de Brigadier der Marechaussee was er voor, volgens den Voorz. om het sluitingsuur te verlengen. De jonge menschen bleven dan een beetje van de straat omdat 10 uur wel wat vroeg is om naar bed te gaan en ook het vreemdelingen verkeer is er mee gebaat. G. v. d. Koppel. Voorzitter op de vorige vergadering hebben we er al druk over gediscuseerd en U hebt toen gezegd dat v. Drunen en ik niet goed op de hoogte waren met het vreemdelingenverkeer maar U zult toch wel toestemmen dat het ver keer op den rijksweg waar v. Drunen en ik vlak bijwonen wel 50 pCt. meer be draagt dan hier. Hier na 10 uur komt er misschien een enkelen vreemdeling die toch z'n naam kan zetten in het nachtregister, dus om het een uur later te stellen is overbodig. Voorzitter. Neen, neen Elkeen blijft hier niet slapen en zijn er toch die hier komen consumeeren en dan hun reis voort zetten. L. van Drunen. Zooals ik de vorige keer al heb gezegd, is het niet noodig voor de kinderen die naar school gaan bleef de tijd gehandhaafd en voor de café's dan niet, 't is een officieele verklaring om met den Z.T. niet mee te doen, en wat het vreemdelingenverkeer betreft dat kun nen we gerust buiten beschouwing laten, het is enkel maar voor de menschen die hier rondom wonen. G. v. d. Koppel. Laat er ons over stem men dat is de kortste weg. Bij de stemming stemden voor J. Lamans, J. v. Balkom en T. v. d. Ploijm. Tegen de heeren J. v. Stün, M. v. d. Pluijm, G. v. d. Koppel, L. v. Drunen en W. Middelkoop, zoodat het verzoek werd verworpen met 5 tegen 3 stemmen. Nu leest de Voorzitter de ontslagaan vrage voor van de Onderwijzeres in wijk C. tegen 1 October a.s, J. Leemans. Ja dan wordt ze Bruid. Voorzitter. We zullen de aanvrage in willigen en haar eervol ontslaan waarmee de Raad instemde. Eenzelfde schrijven van de Onderwijzers om ontslag voor vervolgonderwijs. De Voorzitter is ook hiertoe bereid, ook omdat het vervolgonderwijs veel kost aan de ge meente. Middelkoop. Ja zeker eervol hoor Ook dit werd aangenomen. Rondvraag Waarin de Voorzitter hulde brengt aan die leden, die voor de laatste in den maal Raad zitten. Allereerst dan zegt spr. een woord van dank tot A. A v. Honsewijk, die reeds 25 jaren de gemeente met groote toewijding en ijver heeft gediend voor wie hij dan ook groote sympathie koestert. Ook een woord van hulde aan A. v. Krimpen die reeds vele jaren de gemeente als Raads lid heeft gediend, die hij heeft leeren kennen als een bezadigd man met een bezadigd oordeel, en aan A. v. d. Pluijm die hoewel maar een korten tyd de gemeente als Raads lid heeft gediend een woord van hulde, Hierna sloot de Voorzitter de vergadeyng. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, 3 Augustus. Aanwezig alle leden, behalve de heer G. Teunen. Voorzitter Burgem. Dekker. Secretaris B. van Schyndel. Om 4 uur opent de Voorz. de vergade ring met gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede 1. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger welke kas in orde blijkt. 2. Besluit van Ged. Staten omtrent H. O. van den heer G. Vermeulen. Gesteld op een vermoedelijk inkomen van f 8000 met een aanslag van f 205.30, werd deze bepaald op een vermoedelijk inkomen van f 2500, betaalbaar f 2100, op een bedrag van f 42.05, verminderd derhalve met f 163.25. 8. Schryven van Ged. Staten omtrent steunverleening. Hierin wordt medege deeld, dat de regeering niets bijpast, doch dat de kosten alleen door de gemeente moeten worden gedragen, dat deze niet mogen worden verkregen door geldleenin- gen, doch uit de belasting en deze dus moet worden verhoogd. 4. Voorgelezen worden een verslag van het Bestuur der Hanze over de teekenschool. Het aantal gegeven lessen over de verschil lende maanden, het aantal leerlingen, dat de lessen volgde, werd opgegeven en tevens de tevredenheid over de goede vorderingen. onze Meubelen, Tapijten, Bedden en Matrassen. Bijzondere koopjes in voorjaarsrestanten, Linoleums, Vloerzeilen, Cocosmatten en Karpetten. (Kinderwagens). 6. Verslag werd uitgebracht over de volkshuistvesting, en ter inzage gelegd. 6. Idem omtrent den toestand der ge meente (als voren). 7. Schrijven van Ged. Staten waarin werd bepaald, dat een vroeger genomen besluit om een som van f 2808.70 hunne goedkeuring niet behoeft. Kosten voor ver andering, het aanschaffen van leermidde len enz. kunnen gevonden worden uit een geldleening. In stemming gebracht waren allen voor. 8. Ingekomen schrijven der bouwver- eeniging, om de huur der woningen, die thans f 4.75 per week bedraagt, en waar van de gemeente f 0.75 betaalt, te bren- ged op f 3.per week. De Voorzitter wil afwachten, hoe de toe stand wordt. Hij is niet voor verlagen. Hij vindt beter één woning leeg, dan dadelijk te verlagen. De heer Vloeimans is bevreesd, dat ver schillende woningen leeg zullen komen, en meent, dat de huurders voor f 3 wel zullen blyven wonen. De heer Van der Rijken is altijd bang geweest, dat die woningen een strop zou den worden hij acht de huur te hoog, de menschen kunnen het niet betalen, en vraagt of het niet treurig is, dat men el ders voor middenstandswoningen f 12. per week durft vragen. Het voorstel van den Voorzitter om de huur te laten zooals zij thans is, wordt in stemming gebracht en aangenomen. Besloten wordt een verhooging kasgeld- leening aan te gaan van f 10.000. 9. Schrijven van het Bestuur van Chr. volksonderwijs met verzoek de laatste 10 pCt. aan den aannemer uit te betalen voor bet bouwen der Chr. school. Het bedrag der verschillende posten voor het bouwen, den grond, de schoolbehoeften en meubelen, architect enz. bedragen in totaal f 35865. B. en W. stellen voor tot uitbetaling der laatste 10 pCt. Allen voor. Aan de politieverordening wordt een artikel toegevoegd omtrent het vloekverbod. Het is verboden in het openbaar God te hoonen, te lasteren of daartoe gelegenheid te geven. Overtreding kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of een geldboete van f 25. Vervolgens wordt ter inzage van den Raad gelegd eene balans van winst- en verliesberekening van het electriciteitsbe drijf, dat een nadeeling saldo opleverde, volgens verklaring van den directeur der P.N.E.M. aan den Voorzitter, omdat er te weinig aansluitingen waren. Het stroom- verlies was echter niet groot. Het verlies cijfer bedraagt voor Waspik f 842.09. Het lid Van der Ryken vraagt, of er al werk van gemaakt is om tot verbetering te komen. De Voorzitter meent, dat er andere ta rieven zullen komen, waardoor het gemak kelijker zal worden om toe te treden. De rekeningen liggen ter inzage en hij wil gaarne op dezen of genen voormiddag de noodige inlichtingen geven. Ook de direc teur der P.N.E.M. wil ten allen tijde gaarne met den gemeenteraad onderhande len. Hij zal den directeur hiervoor uit- noodigen. Van der Rijken vindt dit ook beter en voor den Voorzitter gemakkelijker. Het in een vorige vergadering gedane voorstel door den heer Pruijsers, om toe treding tot den veekring Waalwyk, voor de gemeente Waspik, werd in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Tegen Rubbens, Vloeimans, Kamp, en De Hond voor Van der Rijken, Nollen en Pruijssers. De geloofsbrieven der nieuwe benoemde leden van den Raad werden onderzocht door de heeren Kamp, Pruijssers en Van der Rijken. Het oudste lid, de heer Kamp, verklaarde, dat ze in orde waren. Allen waren voor toelating. Voorgelezen werd de wijziging conces sie voorwaarden, waterleiding-maatschappij. Het lid Van der Rijken vraagt, of de kleinsten van die wijziging profiteeren, waar op de Voorz. bevestigend antwoordt. Van der Rijken vraagt tevens of het geen moeite zou zijn elk lid een exemplaar te bezorgen. De Voorz. vindt dit geen bezwaar. Bij rondvraag merkt de heer Kamp op, dat er uit de buitenwijken herhaaldelijk klachten komen over te weinig bestellings diensten bij de posterijen. De Voorz. meent, dat de gemeente daar aan weinig kan doeri. Wegens bezuniging zyn die bestellingen ingekrompen. Ook de heer Vloeimans klaagt over te late bestellingen. Het lid Nollen raadt aan tot het nemen van een box. De meeste leden zijn het hiermede niet eens. De Voorzitter acht het het verstandigst zich met een request tot de r egeering te wenden. Het lid Van der Rijken klaagt over het slecht onderhouden der haveri. Zoolang er geen waterleiding is moeten vele men schen zich nog met havenwater behelpen. Vroeger werd ze meermalen gezuiverd, door het zoogenaamde schouw maken. Hij vraagt of dit weer niet zou kunnen. De Voorzitter zegt verbetering toe. Van der Rijken vraagt om verbetering van den weg op het dykje en wijst op het te snel rijden in de kom der gemeente van auto's en stoomfietsen. De Voorz. zegt, dat meerdere klachten zijn ingekomen, en is er van overtuigd, dat zware [vrachtauto's schade toebrengen aan gebouwen, vooral doordat ze te snel rijden. De Commissaris der Koningin heeft ver schillende adressen opgevraagd en deze de noodige waarschuwing gezonden. De Voorzitter heeft ook de politie ver zocht scherp op overtredingen te letten. De maximum-snelheid mag niet meer bedragen voor vracht-auto's dan 12 K.M., voor ge wone 15 K.M. Het gewicht staat op de auto's vermeld, terwijl op verschillende punten waarschuwingsborden zijn geplaatst. Hij meent ook, dat hier vele gevaarlijke bochten in de wegen zijn. Het lid Van der Rijken vraagt of er niets aan te veranderen zou zijn, dat de gemeente bijdragen moet in de kosten van het onderwijs voor leerlingen, die elders onderwijs ontvingen, niet allen voor lager, maar ook voor hooger onderwijs. De Voorzitter zegt, dat de Wet in dien geest gewijzigd is, dat de gemeente tot betaling verplicht is. Er is echter een beweging gaande in de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, die wil trachten daarin verandering te krijgen. Daarom wil hij den uitslag afwachten. Ten slotte komt aan de orde Bespre king reclames schoolgelden, waarbij de raad in geheime vergadering overgaat. Openbare vergadering van den Raad der gemeente 's-GRAVENMOER. Afwezig zyn drie leden. Nadat de voorzitter deze vergadering heeft geopend en de notulen zijn gelezen en vastgesteld, geschieden eenige mededee lingen, o.a. in zake de opbrengst der voor Gemeente- en Armfonds gehouden nagras verpachtingen, waarna de navolgende be sluiten worden genomen 1. Eene gemeenschappelijke regeling met de gemeente Oosterhout, Dongen en 's-Gravenmoer ter uitvoering van de Vleesch- keuringswet, overeenkomstig het door de Vleeschkeuring8Commissie ingediende ont werp. 2. Wijziging van het destyds genomen raadsbesluit in zake verleening van een renteloos voorschot aan de Zuider Stoom tram weg-Maatschappy te Breda in den geest zooals door den heer Burgemeester van Tilburg, terwille van de uniformiteit der raadsbesluiten van de verschillende daarbij betrokken gemeenten, is voorgesteld, 3. Wyziging der concessie-voorwaarden van de Waterleiding-Maatschappij N. W. Brabant, overeenkomstig het voorstel van de aandeelhouders dier Maatschappij. 4. Adhaesiebetuiging aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwyk aan de directie der Neder landsche Spoorwegen te Utrecht, om trein no. 242 ('s Bosch-Zwaluwe) des vóórmid dags aan het station Waspik-'s Gravenmoer te doen stoppen. 5. Wijziging van eenige punten der gemeentebegrooting over 1923. 6. Aanhouding van het voorstel tot wijziging der verordening tot heffing en invordering van schoolgelden. 7. Goedkeuring der plannen tot ver andering der havenbeschoeiing in eene van gewapend beton, en om in beginsel eene geldleening aan te gaan tot bestrijding der kosten daarvan. De aanwyzing voor dit werk zal volgen op 10 Augustus a.s. om 6| uur n.m. en de aanbesteding op 15 Au gustus daarna op hetzelfde uur. 8. Vaststelling van den staat der on inbare en nog te verhalen posten over den dienst 1922, 9. Aanbieding der gemeenterekening over 1922, bevattende aan ontvangsten f 59259.22, aan uitgaven f 59336.79J en sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 77.57|. 10. Herziening der plaatseijkle inkom stenbelasting, in verband met de nader daarover gegeven voorschriften. Ten slotte worden naar aanleiding van een ingekomen schrijven der feestcommissie nog verschillende besluiten genomen, waar na deze vergadering op de gebruikelijke wyze door den voorzitter wordt gesloten. Burgerlijke Stand. BRAKEL, over de maand Juli. Geboren: Adriaantje d. v. E. v. Dalen en G. A. P. v. d. Ven Adriana d. v. B. Sleeuwenhoek en W. Vervoorn Christina d. v. A. Pelle en T. v. WijgerdenWillem Pieter z. v. H. A. v. Wijgerden en G. v. d. Werken Hermina d. v. J. v. Anrooij en A. v. Dalen. Overleden: J. Paerel 48 j. echtg. van A. Pelle H. Zwamborn 49 j.A. v. Aarle 10 j.G. A. P. v. d. Ven 26 j. echtg. van E. v. Dalen A. v. Wijgerden 71 j. echtg, v. D. Duyzer. BIJVOEGSEL t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5