Kunsttanden liP.MIOUELf ZTiri ïrucioom-CarlioliiiM FTZiïTl I Heusdensche Stoomboot-Maatschappij. PANORAMA 17'2 Cts. Bijbels en Kerkboeken A.Vos-v.Mersbergen Rijwielen en Onderdeelen, Ijzerwaren en Aanverwante Artikelen. Prima Zeisen en Hooivorken. Ochteidvoer, Opfokvocr, VUischtttecl, Vigchiticcl DIENSTREGELING „PARORAMA1 Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, AALBURG. CONCURREEREND ADRES VOOR: Veedienst 's Hertogenbosch. Firma L. J. VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN POEDEROIJEN, over de maand Juli. Geboren: Hendrik z. v. H. Kolbag en H. Hobo Willem Marinus z. v. G. A. v. d. Werken en I. v. d. MansLijske d. v. A. ten Hagen en A. ten Hagen Pieternella d. v. G. v. Ballegooijen en N. v. Ooijen Gijsbert Willem z. v. A. Groene- veld en A. Kandelaar Jacobus z. r. J. v. d. Werken Gijsbert Bertus z. v. J. T. v. Tuyl en G. E. v. Veen Metta Louisa d. v. T. v. d. Heijden en A. C. Rooijers. Getrouwd: L. Schreuders 24 j. met J. v. Veen 24 j. Overleden: A. W. v. d. Waal 75 j. wed. van J. M. Bok. WASPIK, over de maand Juli. Geboren: Hubertus Petrus Johannes z. v. L. W. C. Biemans en A. M. de Wit Cornelia d. v. L. H. Timmers en S. M Schellekens Wilhelmina d. v. M. v. Etten en A. Kouwelaar Corneiis z. v. C. Boezer en A. J. v. d. Hammen Adrianus Johannes z. v. P. Verwijmeren en H. W. Pols; André Bernardus Antonius Maria z. v. A. P. Brokx en H. T. M. Smits Huiberdina Adriana d. v. J. H. Fyneman en J. P. LangermansAilegonda Petronella d. v. A. H. Verschuren Engelina d. v. M. J. de Wit en A. Schellekens Francisca d. v. L. Rekkers en M. v. Gils, Getrouwd: G. A. H. Kamp 33 j. en M. J. de Bruijn 31 j.F. G. C. J. M. Teulings 31 j. en Th. M. C. J. v. Son 34 j.J. Gommers 30 j. en M. Kuisters 28 j. P. Vervoort 26 j. en E, H. Roos 23 j. Overleden: A. Verduyn 19 j. ALMKERK, over Juli. Geboren: Wilhelmina Johanna Dirgje, d. v. J. C. Boterblom en M. de Graaff Govert, z. v. G. Kant en J. H. Teuling Teuntje Cornelia, d. v. J. B. Branger en G. Ottevanger Huibert, z. v. D. de Ruijter en A. DonkerslootJacoba Cornelia Theresia, d. v. A. v. Oord en A. M. J. v. d. Pluym Aart, z. v. J. Branderhorst en M. Kamp Cornelia Wilhelmina, d. v. G. Dekker en M. VinkCorneiis, z v. B. v. Breugel en L. F. J. de Peuter Maaike, d. v. H. de Ruyter en H. Colijn. Ondertrouwd: J. de Jong, 28 j., en W. Wijnans, 27 j,H. v. Herwijnen, 26 j., en A. Kraaiveld, 28 j. Getrouwd: W. Schmidt, 25 j.. en W. Hom, 23 j. G. J. Bouman, 24 j., en W. v. Vuuren, 22 j. B. P. Maris, 33 j., en H. C. de Jong, 30 j. Overleden: H. Verwoert, 80 j. W. v. d. Koppel, 54 j.A. Kamp, 67 j.; P. Nieuwenhuizen, 58 j.C. van Wijn gaarden, 74 j. VEEN, over Juli. Overleden; J. Nieuwkoop, 37 j., echtg. van G. v. Wijnen. NEDERHEMERT, over Juli. Geboren: Arie Willem z. v. R. J. v. Ooijen en A. W. v. d. Kaaij Maria Magdalena d. v. G. Kersten en N. Bies heuvel. Getrouwd: Jan Fricke 38 j. en Peterke Vos 32 j. Levenloos aangegeven kind van G. C. Biesheuvel en H. Baks. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a. op Vrijdag 3 Augustus, voorm. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluymers. Aanwezig alle leden met uitzondering van het lid G. v d. Pol. De Voorzitter opent de vergadering met gebed daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, deze worden zonder op- of aanmerking goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken a. Brief van den aannemer M. Visser te Drunen, naar aanleiding van een mon delinge afspraak waarin wordt opgegeven de kosten van baggerwerk en herstelling van de oude aanlegplaats te Aalburg. De begrooting, door den opzichter ge maakt, komt aan een bedrag van f 1587,50. De aannemer wil het werk uitvoeren voor f 1612.75, dus gaat f25.75 boven de be grooting. De Voorzitter deelt mede dat de aan- neemsom nog verhoogd moet worden met de kosten van een opzichter, die door het Be stuur der Domeinen wordt aangewezen. De totale kosten van het werk zijn geraamd op f2180.50. Het lid W. Bouman vraagt of den aan nemer niet de verplichting kan worden gesteld dat hij voor de werkzaamheden, zooveel mogelijk werkvolk uit deze ge meente moet nemen, opdat eenige werke- loozen een daggeld kunnen verdienen. De Voorzitter zegt dat hij den aannemer heeft gezegd dat het werk verricht moet worden door menschen uit Wijk en Aal burg en dat deze dit goed vond, men maakt tegenwoordig deze bepaling overal. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten den aannemer Visser het werk te gunnen. b. Rekening 1922 Gezondheidscommissie te Heusden, aangevende in ontvangst op f 2622 35 en uitgaaf op f 2225,37, slui tende alzoo met een batig saldo van f396.97. Het lid van der Velden komt den post reis- en verblijfkosten op deze rekening wel wat hoog voor, naar zijne meening was daarop wel wat te bezuinigen. c. Begrooting 1924 Gezondheidscom missie, aangevende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 2526.87. Met algemeene stemmen worden rekening en begrooting goedgekeurd. d. Rekening 4921-1922 van de P.N.E.M., sluitende met een nadeelig saldo van f 5942.84. De ontvangsten bedragen f 7428.en de uitgaven f 13370.84. De Voorzitter vraagt of een der heeren nog iels over deze rekening, die voor de leden ter inzage heeft gelegen, heeft te zeggen. Het lid van der Velden zegt dat hij de rekening heeft 'nagegaan en ofschoon deze door een accountant is opgemaakt, kan hij daaraan zyu goedkeuring niet geven. Bij de rekening is geen enkel bescheiden ge voegd en zonder deze kan hij er geen geloof aanslaan. Spr. zegt daarvoor zijn reden te hebben. Als men bij het ge meentebestuur een rekening instuurt be hoort men ook de daarbij behoorende be scheiden te overleggen, opdat daaruit wordt duidelijk gemaakt wat is gepresteerd. Deze rekening sluit met een nadeelig saldo van pl.m. f 6000 blijft het zoo doorgaan dan zou men het bedrijf misschien beter kunnen sloopen. De P.N.E.M. schijnt zich heel weinig van het bedrijf aan te trekken, het kan haar niets schelen of het rendeert of niet. Als het zoo voort gaat zal de gemeente nog nooit zoo'n grap aan de hand hebben gehad als met dit bedrijf. Spr. stelt voor alvorens de reke ning goed te keuren eerst de bescheiden op te vragen. Er staat maar gedurig rekening P.N.E.M. zooveel, o.a. een post van ruim f 600, en wat er voor gedaan is, daar blykt niets van. Spr. acht het dringend noodig dat van het gemeente bestuur van Wijk een oproep uitgaat tot de andere gemeenten voor een gecombi neerde vergadering om te trachten onder den druk van de P.N.E.M. uit te komen. De Voorzitter meent dat men niet iets moet vragen wat onmogelijk is, er is bijna geen gemeente waar het bedrijf zoo on gunstig werkt als hier. Het lid van Kuijk merkt op dat het bedryf te Genderen, doch over hetzelfde tijdvak ook een tekort had van f 3000, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat het bedrijf daar van lieverlede beter wordt. Het lid van der Velden zegt dat de P.N.E.M. de zaak eerlyk en oprecht behoort te behartigen en dit is zoo niet, spr. zal hierover niet uitweiden, want dan moet hij weer over zich zelf beginnen. De Voorzitter is ook van oordeel, dat het beter is over deze kwestie maar te zwijgen, daarmede breekt men het bedrijf af. Het lid van der Velden bestrijdt de be wering dat hij daarmede het bedrijf zou afbreken. Spr. zegt dat daar een langen, lijst ligt van ingezetenen, die gratis licht punten vragen, die als zij worden gegeven de gemeente veel geld kosten, en bij hem, nam men maar zoo 3 lichtpunten weg. Het lid W. Bouman acht het ook on mogelijk om uit de rekening van de P.N.E.M. zooals zij daar ligt, iets op te maken. Spr. gelooft wel, dat de bescheiden juist zullen zijn, doch hij had het beter gevonden, als deze er bij waren geweest. Spr. gelooft ook, dat de P.N.E.M. de zaak wel wat te royaal aanpakt, als men hare dienst wagens ziet voor twee personen, waarvoor de kosten toch op de gemeente gaan drukken, dan kon dit, naar zijne meening, toch wel wat minder. De P.N.E.M. moest ook maar eens gaan bezuinigen. De Voorzitter betwijfelt, of op de dienstwagens wel veel zal zijn te bezuinigen. Het personeel van de P.N.E.M. moet, als het wordt opgeroepen, direct bij de hand zyn, nu worden zij hier dan weer daar geroepen. Het lid v. d. Velden heeft van een Raadslid uit een naburige gemeente gehoord, dat de P.N.E.M. 15 pCt. advieskosten in rekening brengt, spr. vindt dit ongehoord. Als het zoo nog 4 jaren blijft doorgaan, heeft de gemeente op het bedrijf een tekort van f 24.000. Spr. stelt niet het minste vertrouwen in de P.N.E.M. hoewel hij niet direct wil beweren, dat de cijfers der rekening niet juist zijn. Het lid W. Bouman gelooft wel, dat de cijfers juist zijn, doch zoo de bescheiden er bij waren, kon men zien of op sommige uitgaven niet was te bezuinigen. De Voorzitter zegt, dat iedere maand van de P.N E.M. een nota inkomt van de gemaakte kosten, die nota's moeten dus aanwezig zijn. Het lid v. d. Velden meent, dat de P.N.E.M. wel f10 per uur rekent, anders kon zij nooit aan zulke hooge rekeningen komen zoolang men hem die niet duidelijk maakt, gelooft hij wat hij wil. Het lid Roza zou over de rekening, zooals zij daar ligt, niet veel willen zeggen, deze zal wel in orde zijn en hij zou ze dus willen goedkeuren, doch voor het vervolg zou hij nauwere samenwerking wenschen tusschen de P.N.E.M. en het gem.bestuur. De Voorzitter meent, dat men dan een commissie daarvoor diende samen te stellen. Het lid Roza acht dit overbodig, hij meent dat B. en W. deze zaak wel kunnen regelen. Spr. is van oordeel, dat in de toekomst door deze samenwerking wel iets zal zijn te bereiken. De Voorzitter meent, dat in de toekomst met dit voorstel rekening kan worden gehouden. Het lid Roza zou er geen oogenblik aan willen tornen om de rekening niet goed te keuren, dat men echter over verschil lende posten nadere inlichtingen vraagt, vindt spr. goed. De Voorzitter acht het dan het beste, dat een paar Raadsleden naar den Bosch gaan en op het bureau van de P.N.E.M. nadere gegevens en toelichting gaan vragen. Men kan dan tevens spreken over het garantiebedrag. Het lid Roza meerit, dat men het juist daar in zou moeten zoeken. Hij heeft daar vroeger ook al eens op gewezen en het resultaat was toen, dat de P.N E M. het garantie- bedrag verminderde. Alle leden van den Raad weten, dat ingenieur Roels heeft gezegd, dat de P.N.E.M. het de eerste jaren met den garantiestroom niet zoo nauw zou riemen en om nu het eerste jaar al daarvoor een bedrag van f 1900 in rekening te brengen, acht spr. onbillijk. Hierover te blijven praten, daarmede bereikt men naar zijne rneening niets, hij zou met de P.N.E.M. in overleg willen treden en verwacht daar meer resultaat van. De Voorzitter stelt hierop voor, de rekening goed te keuren. Het lid v. Kuijk zou eerst de bescheiden willen inzien. Het lid Roza zou er niet langer over willen praten en een Commissie in Den Bosch de noodige inlichtingen laten in winnen. Het lid v. d. Velden verklaart, geen lid van deze commissie te willen zijn het is spr. gebleken, dat de heeren van de P.N.E.M niet recht en billijk handelen. De Voorzitter wijst hierop als leden der commissie aan, de heeren W. Bouman, G. P. L. Bouman en Roza. De twee eersten verklaren zich niet bereid. Het lid Roza merkt op, dat men met kletspraatjes niet verder komt, er moet iets gedaan worden. Spr. zou gaarne zien, dat de Voorzitter als lid aan de commissie deelnam. De Voorzitter verklaart zich daartoe bereid. De heeren G. P. L. Bouman en W. Bouman, thans nogmaals aangezocht, ver klaren zich thans bereid aan de commissie deel te nemen. De Voorzitter meent, dat men met de heeren in Den Bosch dient te gaan praten. Het lid Roza acht dit ook noodig en zou dan te gelijker tijd advies wenschen in te winnen omtrent het verstrekken van gratis lichtpunten en dus de behandeling van deze kwestie tot een volgende ver gadering uit willen stellen. Spr. zegt, dat het hem groot genoegen doet, dat op de lijst ruim 100 personen voorkomen die gratis lichtpunten wenschen hij heeft er namen bij gezien, die goede afnemers voor het bedrijf kunnen worden. Het is plezierig te zien, dat nog ruirn 100 in gezetenen het nut van het electr. licht inzien en de 7 Raadsleden niet alleen staan. Om echter direct maar tot het geven van gratis lichtpunten over te gaan, daarvoor is hij ook nietspr. zou deze kwestie eerst ook goed onder de oogen willen zien en dit met de P.N.E.M. eerst eens grondig willen bespreken. De Voorzitter is van oordeel, dat de gemeente gedupeerd is, omdat de inge zetenen hun lichtpunten met het oog op bezuiniging terug hebben gebracht tot 16, 24 of hoogstens 32 kaarsen, de stroom- afname is hierdoor ook belangrijk minder. Besloten wordt dat de genoemde com missie tegen Vrijdag 10 Augustus een conferentie zal aanvragen met de directie van de P.N.E.M. Wijziging politieverordering. Van den Officier v. Justitie is een schrijven ingekomen waarin wordt aangedrongen, het bedelen en venten met kleine artikelen door minderjarige kinderen strafbaar te te stellen. Besloten wordt dit punt aan te houden en de politieverordening radicaal te wijzigen, aangezien daarin verschillende artikelen herzien moeten worden. Rekening Burgerlijk Armbestuur. Deze wordt in ontvangst op f 2000 en in uitgaaf f 4961 80', sluitende alzoo met een batig saldo van f38,196, met algemeene stemmen vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven, nieuwe Raads leden. Deze worden in orde bevonden en alzoo wordt tot toelating besloten met algemeene stemmen. Bij de rondvraag zegt de Voorzitter, dat hij den Notaris te Capelle heeft gevraagd om de Kolkenwaard gemeenschappelijk met de Ebbe per schaar te doen beweiden. De Ebbe verpacht dan haar gedeelte en de Notaris verpacht dan de Kolkenwaard en het vee, graast dan op beiden. Men krijgt hierdoor het voordeel dat geen heining behoeft te worden geplaatst. De notaris ging met het voorstel accoord, spr. vraagt of ook de Raad hieraan zijn goedkeuring kan hechten. Weth. Bouman zou den sloot langs den Maasdijk wat uit doen graven, dan behoeft waarschijnlijk daar ook riiet geheind te worden. Met algemeene stemmen wordt hierop goedkeuring gehecht aan het voorstel van den Voorzitter. Weth. Boender vraagt, of de bewoners van de nieuwe woningen de schade door het inslaan van den bliksem zelf moeten betalen. Spr. licht toe, dat de bliksem aan den schoorsteen is ingeslagen en de schade gering is. De Voorzitter zou de herstelling uit de Ebskas doen geschieden, de bewoners zijn er onnoozel ingeloopen. Spr. merkt op, dat gebleken is, dat de bliksemafleiders van het electrisch net uitstekend functioneeren. De bliksem is aan den schoorsteen ingeslagen en binnen op den draad gekomen en daar langs naar buiten gegaan, was dit niet geschied dan zou de ramp waarschijnlijk grooter zijn geweest. Besloten wordt de kleine herstelling ijjt de Ebskas te doen gebeuren. Weth. Bouman, tevens lid van het Bur gerlijk Armbestuur zegt, dat de kas van het Armbestuur uitgeput is en wil men dus blijven bedeelen de gemeente hare bij drage van f2000.zal moeten verhoogen. In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENOR1TAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemei k KARE L DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend ALS BOVEN. Eind 114, b/d Waterpoort, fSilltfke pry zen. behalve ZONDAGS. Carbolineum Koolteer. Blac Vernis. 8 Merk „Krimpen." 8Wagensmeer! aanvangende ÏO OCTOBER 1938. HensdenRotterdam. Van HEUSDEN Maandag en Dinsdag vm. 1,30 u., Donderdag 5 en 7 u. Vrijdag vm. 6 u. Van ROTTERDAM Maandag vm. 12 u., Dinsdag nm. 12.45 u. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vm. 12 u. HensdenGorinchem. Van HEUSDEN Maandag vm. 4.30 en 6.30 u„ Dinsdag vm. 1.30 u., Donderdag 5 en 7 u. Vrijdag vm. 6 u. Van GORINCHEM Maandag vm. 11.30 u. nm. 12.30 en 3 u., Dinsdag nm. 3.45 u., Donderdag, Vrijdag en Zaterdag nm. 3 u. Van ANDEL naar 'sBOSCH: Woensdag vm. 3.30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL: m. 12 u. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel. No. 9. Heusden, 7. Het mooiste, best geredigeerde en meest uitgebreide geïllustreerde Nederlandsche weekblad geheel uitgevoerd in koperdiepdruk. Degelijke en boeiende lectuur van vaste medewerkers. Fraaie, artistiek uitgevoerde afbeeldingen op elk gebied. Talrijke aantrekkelijke rubrieken, waaronder die van novellen en foto-wedstrijden, waaraan ver bonden fraaie prijzen. Kinderrubriek met de bekende prijsraadels is het toonaangevende weekblad van de geïllustreerde Nederl. Pers. „PANORAMA" ligt onder ieders bereik, want de prijs is slechts per week. Per 3 maanden f 2.25fr. p. p. f 2.50. „PANORAMA" is het weekblad, dat het minst in prijs verhoogd is. Abonnementen op PANORAMA worden aangenomen door den Boekhandel, de Agenten en door A. W. SIJTHOFF'S UITGEVERSMIJ. :-: LEIDEN. in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6