J. ELEKAN, B. STAP ZOON, ,,'T WOONHUIS" Fiima G. VENNIX HENDRIKS ,,'T WOONHUIS'' FQ O "automobielen. A. DE GRAAFF, Tel. No. 1, MEEUWEN. 's-HERTOGENBOSCH. Salon- Huis- en Slaapkamerameuble menten, Geschilderde meubelen iledden en Matrassen. LAAGSTE PRIJZEN. Stap's griespuddingen. MEUBELMAGAZIJNEN 's-HERTOGEKBOSC H Bezichtig onze magazijnen. Vughterstraat 46—48 Telef. 922 Alleen verkoop: Reuzen voorraad Banden en Onderdeelen in ruime sorteering. Spr. vermoedt dat de subsidie met 4 5 honderd gulden verhoogd zal dienen te worden. Besloten wordt hierop in een volgende vergadering terug te komen, dan de begrooting te wijzigen en de subsidie te verhoogen tot f 2400. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Vrijdag 3 Aug. nra, 3 u. (O.T.) VoorzitterEdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Hobo. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen der vorige vergadering, deze worden daarna goed gekeurd en vastgesteld. De heer Bakker deelt mede, dat de heer Hobo verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Ingekomen stukken a. Het bekende adres van het gem.- bestuur van Smilde, waarin adhaesie- betuiging wordt verzocht aan haar adres, gericht tot de regeering, inzake de vast stelling der aanslagen in de gemeentel, inkomstenbelasting, om n.l. den aanslag niet te berekenen voor het tijdvak van één jaar, doch over het gemiddelde van b.v. 3 jaren. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Gaaij oordeelt dit ook het beste, hoewel er wel iets voor het adres is te zeggen. Men heeft hier den aanslag echter altijd over een jaar bepaald, om dit te veranderen zou aanleiding geven tot moeilijkheden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. b. Een verzoek om adhaesiebetuiging van B. en W. van Wimbritseradeel aan hun adres tot de Kroon, om godslastering strafbaar te stellen bij rijkswet. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer Bakker is het er mede eens, dat dit euvel bij de rijkswet wordt strafbaar gesteld. Ook dit voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Een schrijven van eenige Burge meesters van Geldersche gemeenten, waarin wordt aangetoond, dat de som, welke is uitgetrokken voor restauratie van de Statenzaal, niet toereikend is. Weshalve wordt gevraagd, eene bijdrage van IJ ct. per inwoner hiervoor zullen in de ramen van de zaal in ge kleurd glas de wapens der gemeenten worden aangebracht, die hiertoe hebben bijgedragen. Aangezien Nederhemert 1078 inwoners telt, zou dit een bedrag vormen van f16.17. B. en W. stellen voor op het verzoek in te gaan en de f 16.50 toe te staan. De heer de Gaaij meent, dat er ge meenten zijn die er niet op ingegaan zijn. De Voorzitter erkent dit. De heer Bakker zou er meer voor voelen, als het ging om zelf een gem.- huis te krijgen. De heer v. d. Vliet zegt, dat daartoe vroeger gelegenheid geweest is, men had toen een gem.huis voor minstens de helft kunnen krijgen, toen was de heer Bakker daar echter tegen geweest. De heer Smits merkt op, dat men het toen voor niets had kunnen krijgen. De heer Bakker brengt hiertegen in, dat de toestand nu anders is als toen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten een bedrag van IJ ct. per in woner beschikbaar te stellen voor restau ratie der Statenzaal. Benoeming lid commissie tot wering schoolverznim. Benoeming lid plaatselijk schooltoezicht. Inplaats van den heer Baljé wordt, op voorstel van B. en W., voor beide functies benoemd het nieuwe Schoolhoofd. Af- en overschrijving begrooting. Uit den post onvoorziene uitgaven moet een bedrag van f79.21 worden voldaan, voor bijdrage aan de gemeente Zaltbommel, in de kosten van de Rijks Hoogere Burgerschool, voor het bezoeken der school door een leerling uit deze gemeente voor het tijdvak 1 Sept.31 Dec. '22 De Voorzitter zegt, dat dit voor 4 maanden is, voor een geheel jaar zal dit in het vervolg dus pl m. f240 worden. Ook moet nog een klein bedrag voor reis- en verblijfkosten van het hoofd der school voor het bezoeken van scholen om een onderwijzeres te hooren uit de post onvoorziene uitgaven worden vol daan. De heer v. d. Vliet vindt het onge permitteerd, dat de gemeente voor een leerling zooveel moet bijdragen. Met algemeene stemmen wordt besloten, tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven van beide bedragen. Opheffing vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat, zooals de heeren weten, de salarissen voor het onderwijzend personeel in 't vervolg niet meer door het rijk worden vergoed en de gemeente deze zelf moet dragen. Dat wordt echter nog al een groote uitgaaf, het vorig jaar vorderde het vervolgonderwijs een bedrag van f861.10, weshalve B. en W. voor stellen het vervolgonderwijs op te heffen. De heer de Gaaij meent, dat men daar voor eerdaags toch het 7de leerjaar krijgt. Hierop antwoordt de Voorzitter beves tigend. De heer de Gaaij vindt de uitgaaf voor het vervolgonderwijs te hoog, om dit toch te doen geven. De heer Bakker zegt, dit wordt een bedrag van f860.en vraagt hoeveel leerlingen van dit onderwijs profiteerden, waarop de Voorzitter antwoordt van 25 a 26. De heer Bakker merkt op dat dit dus een bedrag van pl.m. f30 per leerling bedraagt. Spr. vindt het een groote uit gaaf, hij is ook altijd voor bezuiniging geweest, vooral in den tegenwoordigen tijd van malaise. Waar de gemeente echter verplicht is f 79 voor één leerling te betalen die de H.B.S, bezoekt, en nog wel voor een van de gegoede ingezetenen, vraagt spr. zich af of het wel correct is om 26 leerlingen van meest minder ge goeden terzijde te stellen. De heer Smits zegt dat de gemeente tot betaling van die f79 door de wet is verplicht, anders zou ze die ook niet be talen, spr. acht het een gruwelijke zaak. Hij heeft gezien, dat de gemeente Haaften voor deze 4 maanden f700 heeft te be talen, dat wordt dus f3000 per jaar. Daarbij schijnt men niet heel veel voor het herhalingsonderwijs te voelen, spr. meent dat op het laatst slechts 6 leerlin gen dit bezochten. De heer Bakker zou er iets voor voelen het herhalingsonderwijs toch te doen geven. De heer de Gaaij merkt op dat men niet moet vergeten dat men met onder wijs van een H.B.S. zooveel verder komt, hij vraagt zich af of de leerlingen met herhalingsonderwijs zooveel beter worden. De heer Bakker zegt dat het al weer op den minderen man draait. De heer v. d. Werken stemt dit niet toe, de mindere man kan tegenwoordig zijn kinderen ook naar een H.B S. zenden en of deze nu zoo heel veel voor herha lingsonderwijs voelen betwijfelt hij. De heer v. d. Vliet zou geen f800 aan herhalingsonderwijs uit willen geven als men er toch geen resultaat mee be reikt. De heer Bakker meent wel eens ge hoord te hebben dat geen herhalingsschool zoo trouw bezocht is als die van Neder hemert, misschien kan de Voorzitter hier over nader inlichten. De Voorzitter weet niet precies hoe het verloop is geweest, wel heeft hij gehoord dat er op 't laatst weinig leerlingen ge bruik van maakten. De heer Bakker blijft het tegenstrijdig vinden, dat de gemeente voor een leerling zoo'n groot bedrag moet betalen en het herhalingsonderwijs echter weg moet blij ven. De heer v. d. Vliet zegt dat men in den Haag wel meer wetten maakt, die tegenstrijdig zijn. De heer Bakker prijst het zeer als iemand zich op werkt in de maatschappij, doch dat dit echter ten koste van an dere menschen geschiedt keurt hij af. Hierop wordt met op een na algemeene stemmen besloten tot opheffing van het herhalingsonderwijs. De heer Bakker stemde tegen. Aanbieding gemeenterekening 1922. Deze geeft aan in ontvangsten f34455.92 en in uitgaaf f29874.61 en sluit alzoo met een batig saldo van f1581.31. De rekening wordt voor onderzoek in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren de Gaaij en v. d. Kolk. Benoeming onderwijzeres. De Voorzitter deelt mede, dat zich 21 sollicitanten hebben aangemeld, waaruit de navolgende voordracht is samengesteld, onder goed keuring van den Inspecteur voor het Lager Onderwijs. No. 1. J. E. Jöpses te Wadenoijen. 2. G. Zonneveld te Rhenen. 3. W. Timmermans, Gorinchem. De heer Bakker vraagt of nummer een direct in dienst zou kunnen treden, waarop de Voorzitter antwoordt dat zij waar schijnlijk na de vacantie in dienst zal kunnen treden. De heer de Gaaij vraagt of het niet beter geweest ware dat de sollicitanten hier proefles hadden gegeven. De Voor zitter zegt dat het Hoofd der School er op stond de onderwijzeres in de klas te gaan hooren. Voor het vervolg is het echter misschien beter hier proefles te doen geven. Hierop wordt no. 1 der voordracht Mej. J. E. Jöpses te Wadenoijen met 5 stemmen benoemd 1 stem was blanco uitgebracht. De benoemde zal terstond bericht worden gegeven van de benoeming en worden verzocht met 1 Sept. in dienst te treden. De Voorzitter zegt nog een paar re clames schoolgeld te hebben, doch deze in geheime zitting te willen behandelen. Op de vraag of nog iemand iets voor de openbare vergadering heeft zegt de heer Smits dat hij al eens meer er over gesproken heeft om een maximum snelheid te bepalen voor auto's en motorrijwielen. Hieronder zijn er, die in razenden vaart door de gemeente rijden en over den Hoogen Maasdijk. Het kan niet anders of vandaag of morgen moeten daar on gelukken van komen. Spr. zou gaarne zien, dat, al was het alleen voor de be bouwde kom der gemeente, waarschu wingsborden werden geplaatst. De Voorzitter is van oordeel dat het de groote vraag zal zijn of de Hoogen Maasdijk onder de bebouwde kom kan worden gerekend, daarbij plaatsing van waarschuwingsborden, die aan de voor schriften van de motor- en rij wiel wet moeten voldoen, kost veel geld en er zouden er nog al wat noodig zijn. De heer Bakker kan met den heer Smits meegaan. Tot heden is het goed afgeloopen al is het dikwijls op het kan tje af, doch ongelukken kunnen niet uit blijven. De heer v. d. Vliet acht het het beste, dat eerst wordt geinformeerd of den Hoogen Maasdijk onder de bebouwde kom kan gerekend worden en wat plaatsing van borden zou kosten. Aldus wordt besloten. Hierop neemt de heer Bakker het woord en zegtDe zitting van heden beteekent veor mij een afscheid, of ik daarmede blij moet zijn weet ik zelf niet. Het lidmaatschap van den Raad was tot heden in onze gemeente nog altijd een eere baantje. Maar vooral bij verkiezingen gevoelt men, en vooral de arbeider, zich niet vrij en speelt oogendienerij een be langrijke rol. Hij verwacht wat van hen, die zich nu juist voor het lot van den arbeider niet zoo bijzonder druk plegen te maken, Overal elders ziet men dat de arbeiders een groep vormen, die in zekeren zin de tegenstander is van de werkgevers, iets wat niet is te verwonde ren, wijl hunne belangen zoover uiteen- loopen. In Nederhemert ziet men echter dat juist de werkgever door de arbeider gekozen wordt. Dat moge misschien er voor pleiten, dat hier de arbeiders tevreden zijn met hunne werkgevers en zij hunne belangen gerust in hunne handen kunnen leggen. Dit is een idealen prachtigen toestand, waarvan ik echter tot heden in Nederhemert weinig heb bespeurd. Vanaf heden zal ik op deze plaats de arbeidersbelangen niet meer mogen be hartigen, want de arbeiders hebben in mijne plaats een ander gekozen en wel iemand die de grootste werkgever in deze gemeente is. Aan hem sta ik gaarne mijn plaats af, want ik ben er van over tuigd, dat hij meer voor de arbeiders kan zijn dan ik. De steenfabriek is io dezer, tijd van malaise meer dan ooit een uitkomst voor de Nederhemertsche arbei ders. Ik stel het volste vertrouwen in den heer Peereboom en t wij iel er niet aan of hij zal in de allereerste plaats de belangen van zijn eigen gemeentenaren behartigen en de werkloosheid in onze gemeente zooveel mogelijk tegen gaan. Hiermede heb ik gezegd. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. BINNENLAND. Vergeetachtig. Daar 6 van de 7 nieuwe raadsleden te Noorddijk vergeten hadden hun geloofs brieven op tijd in te zenden, zijn zij niet toegelaten als Raadslid. Gevaarlijke zee. Het mooie weer heeft Zondag heel wat menschen, die onze kussplaatsen bezochten, er toe gebracht een bad in zee te nemen. De heer I. Passman uit 's Gravenhage, die te Kijkduin was, besloot, om zich te verfrisschen, in zee te gaan zwemmen. Zijn broer, de heer E. Passman, die niet zwemmen kon, bleef op het strand staan kijken. Opeens bemerkte laatstgenoemde, dat zijn broer in de diepte verdween. Zonder aarzelen sprong hij in het water om te trachten zijn broer te redden. Dit mocht hem niet gelukken, wei dreig Ie hij zeil ook te zullen verdi ink%n. De heer H. Hohenbrink, lid van de vereeniging E. H. b. O. te Rotterdam, zag het gevaar, begaf zich te water en slaagde er in den heer E. Passman op het droge te brengen. Na dat de heer Hohenbrink gedurende een half uur de kurstmadige ademhaling had toegepast, kwam de geredde bij. De heer I. Passman had inmiddels in de golven den dood gevonden. Hij was gehuwd en vader van 6 kinderen. o „Be Dag". Naar de »Avp.« verneemt, hebben de leden der »Dage-redactie hun vorderingen op den heer Broekhuijs bij acte van cessie aan een hunner, nl. den heer Rinse, over gedragen, die een eisch tot schadevergoe ding heeft doen instellen. Voorts verneemt het blad, dat 4 leden der iDag«-redactie, nl. J. C. Schrö'er, Werumeus Buning, Felix Hagemen en Johan Lüger, vroegere redacteuren van de »Telegraaf«, thans weder aan dat blad zijn verbonden, echter niet in hun functies die zij voor dien bezetten. De heer Schroder zal werkzaam zijn te Parijs, waarheen hij, naar verluidt, reeds a.s. week zal vertrekken. o De moord te Giessen-Nieuwkerk. Dezer dagen is by Giessen-Nieuwkerk een afschuwelijke moord gepleegd. Sedert nog slechts één maand is de 38- jarige wissel wachter der if. S. M. Jacob de Jong van uit Berkhout (N.H.) naar hier overgeplaatst en in dienst gesteld op wacht post 67. Deze halte ligt op een eenzaam punt bij het dorp Giessen-Nieuwkerk slechts een drietal huizen is in den omtrek waar te nemen. In deze stille omgeving werd Zaterdagmorgen vroeg het lijk van genoemden De Jong naast de rails op den spoorweg gevonden. Aan het hoofd ver toonden zich vele diepe wonden, die met een hard voorwerp (men vermoedt met een hamer) moeten zijn toegebracht. Blijk baar is dus de man bij het vervullen van zijn taak aangevallen en vermoord. Zaterdagmiddag was het parket uit Dordrecht op de plaats van het misdrijf aanwezig, terwijl Maandag het parket uit Gorinchem het onderzoek heeft voortgezet. Door de gemeente-politie te Gorinchem is Zondagmorgen een zwerver, als verdacht, aangehouden en des avonds geboeid naar Dordrecht overgebracht. De Gorinchem8che politie zet thans in samenwerking met de ryksveldwacht het onderzoek nog voort. De berichten, als zou den nog meerdere personen zijn aange houden, zijn onjuisttot op heden werd slechts één verdachte gearresteerd. De misdaad brengt hier in den omtrek veel beroering teweeg. Algemeen is men bewogen met het lot, dat dit gezin (een vrouw en vier kinderen blijven achter) zoo kort na zyn overplaatsing heeft getroffen. Over het Kanaal gezwommen. Men meldt uit Calais, d.d. 6 Augustus De zwemmer Sullivan is er in geslaagd het Kanaal ovor te zwemen in 27 uur 45 minuten. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Te Nieuw-Scheemda is de miliciensoldaat B. Klik, te Assen in garnizoen, die zich op de fiets aan een auto vast hield, in een sloot geslingerd. De ongelukkige brak den nek, zoodat de dood onmiddelijk intrad. o KANTOOR VAN Rechtskundig Adviseur, Kavenstr. 5 (nabjj 'tstation) 's-BOSGH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeilng van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten. Requesten, enz. enz. Billijke Conditiën. Zondags na 1 uur kantoor gesloten, Vraagt Uwen winkelier Iets fijns Iets aparts. Overal Verkrijgbaar Eenig adres voor den handel. H e u s d e n. Vughterstraat 46 - 48 RU1ME SORTEERING: Wij zijn bekend om onze prima afwerking en Bij ons gekochte meubelen worden door ons per eigen VRACHT AUTO thuis bezorgd zonder eenige prijsverhooging. Beste en meest bekende adres der Zuidelijke Provincieën. MEUBELMAGAZIJNEN AGENTSGH AP Onderdeelen voor »FORD« auto's uit voorraad leverbaar. Speciaal ingericht voor alle reparatiën, vakkundige behandeling. Groote voorraad auto-banden in alle maten. »FONGERS«- en dGERMAANc-Rijwielen, de van ouds be kende fijne merken. Koopt geen onbekende merken om een luttel prijsverschil. »Fongersv en »Germaanc zijn op den duur verreweg de goedkoopste ook in goedkoope soorten Rywielen. Alvorens U elders gaat, be zoekt onze magazijnen. -A-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 7