Bijvoegsel NIEUWSBLAD. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Woensdag 8 Augustus n.m. 7V2 uur. Voorz. EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent om 7.45 de verga dering, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van het nieuw benoemde Hoofd der M.U.L.O. School, de heer v. Deijl, waarin hij kennis geeft zijn benoeming aan te nemen. Mondeling heeft hij den Voorzitter verzekert op 1 Sept. a.s. in dienst te zuilen treden. b. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 26 Juli, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. c. Besluit Ged. Staten tot goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen Raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1922 en '23. d. Brief van Ged Staten, waarbij toe zending van het Kon. Besluit van 6 Juli, bevattende de goedkeuring van de wijziging der verordering op de heffing van leges inzake het raadplegen van de kadastrale kaarten. De stukken ad worden aangenomen voor kennisgeving. e. Van het gemeentebestuur van Wim- britseradeel, een schrijven waarin adhaesie betuiging wordt verzocht aan haar adres tot de Kroon om Godslastering strafbaar te stellen in het Wetboek van Strafrecht. De Voorzitter zegt, dat de Raad in de vorige vergadering niet is ingegaan op het verzoek van een vereeniging, die verzocht het schenden van Gods Heiligen Naam strafbaar te stellen in de politieverordering. Niet omdat men dit niet gewenscht achtte, doch omdat men dit euvel hier niet zoo groot achtte, dat het dit noodig maakte. B. en W. zijn echter wel voor een al- gemeene strafbepaling in het Wetboek van Strafrecht en stellen dus voor adhaesie te betuigen aan het adres. De Raad gaat met dit voorstel accoord. f. Verzoekschrift van H. Boaman, waarin deze kennis geeft, dat hij zich meer gaat toeleggen op het maken van roei booten. Adressant verzoekt een stukje gemeente grond nabij de Conservenfabriek, groot 7 bij 5 meter, om daarop eene loods te maken die dienst moet doen als werkplaats. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek, tegen betaling van een kleine vergoeding en mits de Minister van Water staat hieraan ook zijn goedkeuring wil geven, ingewilligd. g. Rekening der Gezondheidscomuiissie 1922. De Voorzitter deelt mede, dat voor Heusden het aandeel in deze rekening f 134.82* bedraagt. h. Begrooting Gezondheidscommissie 1924. Hierop is bet aandeel der gemeente Heus den geraamd op f 100.85. Dit bomt omdat de bijdrage gerekend wordt naar het aantal inwoners en dit iets lager is. De Raad krijgt het bedfag later ejhter bij de be grooting eerst goed te keuren. Rekening en begrooting worden beiden op voorstel van B. en W. goedgekeurd. i. Een verzoek van Joh. Bruijstens om met 1 Juli 1923 eervol ontslag te mogen ontvangen als werkman bij de stadsreiniging. Op voorstel van B. en W. wordt het ontslag eervol verleend, terwijl de Voor zitter mededeelt dat B. en W. de vacature voorloopig niet zouden willen vervullen. Sollicitanten zijn er in overvloed, het zou voor den raad misschien heel moeilijk zijn een keuze te doen. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe raads leden. De Voorzitter schorst de vergaderingen wijst een commissie, bestaande uit de heeren van Everdingen, de Mol en de Haan aan, voor onderzoek der geloofsbrieven. Na heropening zegt de heer van Ever- dingen, als rapporteur der commissie, dat de commissie de geloofsbrieven in orde heeft bevonden en dus voorstelt de raads leden zitting te doen nemen. Daar geen der heeren hiertegen bezwaar heeft wordt tot toelating besloten. Aanbieding gem. rekening 1922. Deze rekening wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren H. Verhoeven, de Mol en de Haan. j Voorstel opheffing vervolgonderwijs. De Voorzitter deelt mede dat het ver volgonderwijs feitelijk geruimen tijd gele den reeds is opgeheven, omdat door het onvoldoend getal leerlingen de gemeente niet meer in aanmerking kwam voor bij drage van het rijk. Aangezien het echter vermindering van het onderwijs betreft, moet de raad een besluit nemen onder goedkeuring van Ged. Staten. De belang stelling in dit onderwijs was zoo miniem, dat het dwaasheid zou zijn er mede door te gaan, te meer nu het rijk heelemaal niet meer bijdraagt. De raad gaat accoord met het voorstel en verleent het onderwijzend personeel, de heer J. H. Verhoeven en inej. M. Kramer, eervol ontslag met ingang van l Januari Verzoek feestcommissie om subsidie. Het adres zegt dat op 4 en 5 Sept. ver schillende kinder- en volksspelen zullen worden gehouden, dat het opgehaalde geld bij de bevolking echter niet voldoende is, weshalve de feestcommissie een zoo groot mogelijke subsidie uit de gemeentekas verzoekt. B. en W. stellen voor een subsidie te verleenen van f200. De heer H. Verhoeven zegt, dat de feestcommissie liever gezien had dat uit de gemeentekas een subsidie van f300. zou zijn verleend. De commissie heeft grootsche plannen.: volksspelen, optocht, wedstrijden, vuurwerk enz., krijgt zij niet de f 300 waarop zij heeft gerekend, dan zou misschien een gedeelte der feestelijk heden geschrapt moeten worden. De heer Uhl zou zich met het idee om de feestcommissie f 300 subsidie te ver leenen wel kunnen vereenigen, doch een zinsnede in het verzoekschrift vormt hier tegen naar zijne meening bezwaar. Het adres zegt n.l. dat bij de ingezetenen niet voldoende is opgehaald om feest te vieren. Komt dit omdat de lust om feest te vieren niet groot is, of omdat de burgerij het geld er niet voor kan missen. I11 het feit zelf schuilt naar spr.'s meening voor den raad een aanwijzing om met het verleenen eener subsidie voorzichtig te zijn. Naar zijne meening is het beter dat het feest desnoods iets wordt ingekrompen, dit is wel jammer, doch met een subsidie van f 200 doet de raad reeds veel. De heer H. Verhoeven geeft toe dat de raad met f 200 reeds veel doet. Het kan misschien waar zijn dat de burgerij niet veel heeft bijgedragen, omdat zij het geld er niet voor kan missen, men dient echter ook in aanmerking te nemen, dat ingeze tenen, die wel een groot bedrag voor feest viering wilden geven, hiervan werden teruggehouden, omdat zij in de veronder stelling leefden, dat de gemeenteraad een flinke subsidie zou verleenen en zij dus naderhand met hun belastingpenningen nogeens zouden bijdragen. De heer v. Everdingen kan zich zeer goed met het gesprokene van den heer Uhl vereenigen. Spr. gevoelt zeer veel voor dit feest, doch is ook de meening toegedaan, dat men met het oog op de drukkende tijdsomstandigheden voorzichtig moet zijn met de belastiugpeuningen. De Voorzitter vraagt of de heer H. Ver hoeven zijn voorstel om een subsidie van f 300.te verleenen in stemming gebracht wenscht te zien. De heer Verhoeven zegt dat hij liever gezien had dat B. en W. met een voorstel om f 300 toe te staan waren gekomen, is dit college echter van oordeel dat f 300 te veel is, dan wil spr. zich daarbij neer leggen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Tapverbod. De Voorzitter zegt dat, zooah de Raad weet, de algemeene politieverordening een bepaling bevat die het mogelijk maakt den verkoop van sterken drank na 6 uur 'savonds te verbieden. Onlangs is van den Minister van Arbeid een circulaire ontvangen waarin deze er op aandringt tijdens de jubileum feesten den verkoop van sterken drank te verbieden. B. en W. stellen voor op 4 en 5 Sept. den verkoop van sterken drank 's avonds na 6 uur te verbieden, op straffe van 6 dagen hechtenis of f 25,boete Ook met dit voorstel kan de Raad zich vereeni- gen. Wijziging gemeentebegrooting. Enkele posten die bij de vaststelling der begrooting nog niet bekend waren moeten alsnog op de begrooting worden gebracht. Bijvoorbeeld bijdrage kosten H. B. S. f 600gymnasia f 950.f 200,die de gemeente betalen moet aan andere ge meenten waar kinderen uit deze gemeente op Bijzondere Scholen gaan. Heusden k rij et voor deze kosten echtereen ongeveer gelijk bedrag terug. Verder moet nog een bedrag van f 150.op de begrooting worden ge bracht ingevolge de Nijverheids-onderwijs wet voor leerlingen uit deze gemeente die een vakschool bezoeken. Met algemeene stemmen wordt tot wij ziging der begrooting besloten. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer. Tot dusver bedroeg het vermenigvuldi gingscijfer voor de gemeentel, inkomsten belasting 3,1 B. en W. stellen voor dit voor het kohier 1923-24 terug te brengen op 2,5. De Voorzitter zegt dat, al is het niet veel, het toch reeds iets lager is. Het tegenwoordige kohier bedraagt f 26000. met 2,5 zal het f 22000.worden. In werkelijkheid zal het minder zijn, doch op de gemeentebegrooting staat ook slechts een bedrag van f 20000.zoodat B. en W. verwachten er met 2,5 wel te zullen komen. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel goedgekeurd. Verhuring gemeentegrond. B. en W. stellen voor om de jaarlijksche onderhandsche verhuring van het stukje gemeentegrond, nabij de Conservenfabriek aan de fa. Wagenberg Eesten te Vlijmen, om te zetten in een verhuring tot weder opzegging met een wederzijdschen termijn van 3 maanden. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Wijziging instructie hulpkeurmeester Vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter meent, dat de heeren misschien zullen zeggen dat de instructie ieder oogenblik gewijzigd moet worden Dit is echter niet de schuld van B. en W. Het betreft thans uitsluitend de jaarwedde van den hulpkeurmeester. Deze voldoet uitstekend en de Directeur is best over hem te spreken. Nu is hem in de vorige vergadering de verplichting opgelegd, dat hij afstand moet doen van zijn slachterij ie Vlijmen. Deze slachterij was door zijn veelvuldige afwezigheid toch reeds aan het verloopen, de billijkheid vordert thans echter, dat zijn tractement verhoogd wordt. B. en W. hebben inlichtingen ingewonnen omtrent het tractement van hulpkeurmeesters in andere keuringskringen en stellen voor dit van f 1200.te brengen op f 1600. In andere gemeenten is dit tractement hooger, b.v. te Vught bedraagt net f 1800. tot f 2000Het is hier een zeer uitge- breideu kring, die loopt van Haarsteeg tot Meeuwen en B.-Broek, zoodat hij zijn tracte ment wel verdient, bovendien stelde hij verhooging afhankelijk van zijn in functie blijven. Hij wilde wel een hoogtr tracte ment hebben, doch spr. heeft hem gezegd daarop voorloopig niet te moeten rekenen en eerst eens af te wachten. Wel vallen de financieele resultaten mede, de verhoo ging behoeft de gemeente geen geld te kosten, deze kan uit de keurloonen bestreden worden. Het is wel een regeling voor alle gemeenten uit den kring, doch Heusden heeft in dezen uitsluitend de zeggenschap. Spr. gelooft ook niet dat de andere ge meenten besturen bezwaar tegen de verhoo ging zullen hebben. De heer Uhl zou iets willen vragen. De hulpkeurmeester woont in Vlijmen, dus buiten den kring. Spr. vraagt, of het thans, nu het tractement zoo wordt dat men er van kan bestaan, niet gewenscht is dat in het belang van het bedrijf de hulpkeur meester binnen den kring woont en aan de toekenning der verhooging dus deze voorwaarde wordt verbonden Als de hulp keurmeester in Heusden woonde, dus bij den Directeur van het bedrijf, zou dit in het belang van het publiek en het bedrijf zijn, er behoefde dan als er iets was niet ge telefoneerd te worden. De Voorzitter meent, dat de dienst thans behoorlijk geregeld is. Mogelijk was het voor den Directeur nog wel zoo gemakkelijk als de hulpkeurmeester in Heusden woonde, doch om deze voorwaarde aan de verhoo ging afhankelijk te stellen, zou hij niet doen. Spr. stelt voor, dat B. en W. in dezen overleg zullen plegen met den Directeur van den keuringsdienst. Er bestaat geen bezwaar tegen om later alsnog een voorstelaan den Raad in dezen te doen. De hulpkeur meester komt echter eiken dag in Heusden. Met algemeene stemmen wordt hierop de verhooging van het tractement goedge keurd en eveneens het voorstel van den Voorzitter om B. en W., inzake de stand plaats van den hulpkeurmeester, overleg te doen plegen met den Directeur van het bedrijf. De Voorzitter zegt, te hebben vergeten op de agenda te plaatsen wat in de vorige vergadering is toegezegd, nl. een voorstel van B. en W. inzake verhaal pensioen- storting gemeente-ambtenaren. Naar aan leiding der circulaire van Ged. Staten hebben B. en W. overleg gepleegd. Deze circulaire houdt in dat Ged. Staten er geen bezwaar tegen hebben dat 31/, pCt. der pensioenstorting wordt verhaald, nl. 1 pCt. voor eigen en 2x/% pCt. voor weduwen- pensioen. Het voorstel van B. en W. om 31/» pCt. té verhalen, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer De Mol de aandacht op het gevaar dat motorfietsen veroorzaken door op de kleine steentjes te rijden. Hij zou dit misbruik, waaraan vooral vreemdelingen zich schuldig maken, willen tegengaan en de verbodsbepaling die hierop bestaat, meer ter algemeene kennis bren gen. De Voorzitter lijkt het 't beste, nu en dan een bericht in de courant te doen plaatsen waarschuwingsborden kosten te veel. De heer v. Everdingen acht een bericht in de »Kampioen« het beste. Besloten wordt de redactie van de kam pioen* te verzoeken, een desbetreffend be richt op te nemen. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames H. O. 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5