Bij dit nr. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. De Schipbreukelingen der Raamsdonksveer. S. D. L&IKHDYZBN Co's Babk. I Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING I IN GOUD EN ZILVER. and van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. 4321 Vrijdag 17 Augustus 1923. Reparatie-Inrichting. Iets over kerkelijke belasting. FEUILLETON. SPAARBANK. Kapitaal f 75.000.000.— Keserven f 36.500.000. 1 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Hotel CONCORDIA" i L i Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nu de tijdsomstandigheden ook de kosten der verschillende kerkgenoot schappen in bedenkelijke mate heb ben doen stijgen, zijn tal van kerke lijke gemeenten er den laatsten tijd, noodgedwongen, toe overgegaan om kerkelijke belasting te heffen. Velen, die daarin moeten bijdragen, verzet ten er zich met hand en tand tegen en tal van uiteenloopende motieven worden aangevoerd om zich aan de belasting der kerk te kunnen ont trekken. We spreken van „kerkelijke be? lasting", maar juist is dit niet, omdat we, wat de kerkgenootschappen be treft, niet te doen hebben met eene belasting in den waren zins des woords. De aanslag toch die de kerk vordert, is veel meer aan te merken als een contributie voor eene gewone vereeniging. Immers moeten de on- willigen door een rechterlijk vonnis worden gedwongen aan hunne ver plichtingen te voldoen, terwijl bij de inning van belastingen van rijk en gemeente de hulp van de rechterlijke macht niet noodig is om hen, die be taling weigeren, tot hun plicht te brengen. Ook in het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard ver toont zich meer en meer het ver schijnsel, dat men weigert zijn aan slag in den kerkelijken omslag te betalen en daarom vooral achten we het van belang de zaak eens nader onder de oogen te zien. Dat dit de moeite waard is volgt wel uit de zeer verschillende beslissingen, die de rech terlijke macht de laatste paar jaren ter zake heeft gegeven. 49) «Neen,* gaf de dokter ten antwoord, het was Julius Brown niet, dan hadden wij hem stellig herkend. Weet gy ons omtrent dien man in te lichten. «Nooit gezien,* gaf de oude ten ant woord, iwe hebben zelfs nooit last van hem gehad.* Op dit oogenblik trad Stoneman binnen en men kan zich zijn verbazing voorstellen toen hij de oude bekende terugzag. «Groote Hemel, wat zien mijn oogen, dokter Arling, mijnheer Johnson, mijnheer Black en myn kameraad Harry. Wel Harry, oude teerton, hoe gaat het er mee 1 Sap perloot, je bent mager geworden I* Het weerzien was bepaald aandoenlijk en de drie jagers hadden er blijkbaar ge noegen in. «Hoort eens mannen, ik gun u nog lang dit heerlijk samenzijn, maar het is reeds laat, en aangezien wij morgen vroeg uit visschen gaan zuit ge ons niet kwakelijk nemen, dat wij drieën naar bed gaan I* «De Soeltan heeft gelijk,* gaf Stoneman ten antwoord «en zijn gasten zullen zich De vragen, die bij een en ander het meest op den voorgrond treden zijn Welk rechtsgevolg is toe te kennen aan den doop van een klein kind en welk rechtsgevolg is toe te kennen aan de aanneming tot lidmaat van minderjarige personen Meerdere rechters hebben, wat den doop betreft, beslist, dat men niet enkel door den doop, als klein kind ondergaan, als lid der kerk mag wor den aangemerkt, maar wel wanneer men als klein kind gedoopt zijnde, na zijne meerderjarigwording daden verricht, als b.v. zijn kind laten doo- pen, een zitplaats huren, enz. waar uit blijkt, dat men zich aangemerkt wenscht te zien als in het kerkelijk verband opgenomen. Het Algemeen Reglement voor de Nederduitsch Hervormde Kerk be paalt, dat zij, die vooralsnog alleen door den doop in hare gemeenschap zijn ingelijfd, tot haar behooren. Nu geschiedt de doop aan een zuigeling geheel buiten weten van den zuigeling om, in den regel op verzoek van zijn vader. Is de zuigeljng door de hande ling van den vader als zijn wette- lijken vertegenwoordiger, nu gebon den aan de Ned. Herv. Kerk? Ons komt het voor van niet, omdat zulks met het Burgerlijk Recht in strijd zou zijn. Immers heeft de vader in gevolge de bepalingen van ons Bur gerlijk Wetboek wel de bevoegdheid om zijn minderjarig kind te verbin den, doch dit betreft alleen vermo gensrechten en bij de tot den doop behoorende formaliteiten is er geen enkele van vermogensrechtelijken aard, wijl over geld en over lidmaat schap niet gesproken wordt. De doop belofte van den vader, dat hij zijn kind later in de leer der kerk zal onderwijzen of doen onderwijzen staat met het geldelijke in geen enkel ver band. Aldus de hoofdinhoud van een von nis, dat de Almelosche Rechtbank eenige maanden geleden wees en waarmede we ons op juridische gron den gaarne vereenigen. (Wordt vervolgd). waarschijnlijk met zijn voorstel kunnen vereenigen nietwaar «Wat de gastheer wenscht, dienen de gasten te volbrengen, liet de dokter er op volgen, »en na de doorgestane vermoeie nissen zal ook ons de rust zoet smaken, nietwaar, Johnson De stuurlieden knikten bevestigend. «Dan zal ik u uwe plaatsen aanwijzen, sprak de Soeltan «ge moet u natuurlijk een weinig behelpen, doch als men ver moeid is, slaapt men zelfs op de rotsen in I* Een half uur was het stil in de hut. Het vuur brandde flauw en Stoneman, die er bij een pijpje zat te rooken, bracht den tijd door met het touwknoopen. De dokter kon trots zijn groote vermoei- heid riet slapen deels uit vervelendheid, deels uit nieuwsgierigheid stond hij cp en trad de hut binnen. «Wat blieft u,« sprak Stoneman ver baasd, «dat is anders dan slapen, Hoe heb ik het nu met u.« «Ik kan niet slapen,* gaf Dr. Arling wrevelig ten antwoord, «de gebeurtenissen van de laatste dagen hebben te overwel digend op mijn geest gewerkt om te kun nen rusten. Als men op den bodem der zee is geweest, kan men, geloof ik mee spreken, nietwaar Stoneman zag den dokter geheimzinnig aan. «In vollen ernst, Stoneman, er fin, dat zal ik je later wel uitvoerig vertellen, maar BUITENLANDS CH OVERZICHT Het gevaar voor een algemeene staking is in Duitschland voorloopig weder geweken. De bedrijfsraden der Communistische partij besloten de staking te eindigen en den arbeid te hervatten. Het «Berliner Tageblatt* schrijft«De hopeloosheid der stakingsbeweging is ook aan communistische zijde erkend dit be teekent eene vernietigende nederlaag der communistische agitatie, zoomede eene aan merkelijke ontspanning van den geheelen binnen'andschen pohtieken toestand.* Niettegenstaande de binnenlandsche toe stand in Duitschland al een iets beter voor uitzicht moge vertoonen, blijft de toestand in de wereld er nog weinig bemoedigend uitzien. Het zeer ernstig meeningsverschil tus- schen Frankrijk en Engeland treedt telkens Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEER SCHERPE CONDITPE's. Indien gewenscht bediening aar huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. zeg mij eens, waar zijn wij geland «Ja, antwoordde Stoneman, »u zal heel wat kunnen vertellen, ik heb niets te ver tellen, dokter Daarbij zag de matroos dr. Arling veel bcteekenend aan, alsof hij er mede wilde te kennen geven, dat hij zich liefst niet uitliet. «Vertel mij eens dokter, is u nog in het bezit van al uw instrumenten en boeken «Neen, ze zijn alle naar de maan, ze zijn met de grot verdwenen van den aard' bodem Het komt mij voor, dat onze gast heer Amerikaan is «Dokter, ik heb u immers gezegd, dat ik niets te vertellen heb, zoodat ik u moei lijk inlichtingen kan verschaffen. Als ik u was zou ik maar spoedig gaan slapen, u ziet er zeer vermoeid uit. U kunt op mij niet wachten, dokter. Als u my pleizier wil doen ga slapen, ik ben van nacht liefst alleen I* Dr. Arling sprak geen woord, stond op en verdween mistroostig in het vertrek, waar de overigen sliepen. «Van den wal in de sloot,mompelde hij, «wie weet waar we nu geland zijn In Godsnaam, we moeten ons schikken in het lot, dat de Hemel ons opgelegd heeft Daarop legde hij zich neer en sloot de oogen. Toen de dageraad aanbrak en dokter Arling ontwaakte bemerkte hij, dat hij al leen was. Hij stond op en trad de hut binnen. Daar zaten de overigen aan een ontbyt, bestaande uit rijst, dèndèng en Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in duidelijker aan den dag en misschien schuilt er wel veel juists in het oordeel der Ame- rikaansche pers, zooals dat in een bondig telegram uit New-York wordt geseind en volgens hetwelk de bladen der Ver. St. de nota van Engeland aan Brussel en Parijs be schouwen als een aanduiding, dat zich een definitieve scheiding voltrekt tusschen de geallieerden. Het is de vraag echter, of de wereld beperkter nog Duitschland - veel baat zou hebben bij een breuk tusschen België en Frankrijk eener Groot- Brittannië anderzijds. Want gesteld eens, dat Engeland zich geheel van de overige geallieerden afscheidde en zelfs, ten uiter- lijken bewyae, dat het met de actie tegen Duitschland niets meer te maken wilde hebben, zijn bezettingstroepen terugtrok zoodoende Parijs en Brussel alleen voor de gevolgen om 't Roerconflict verantwoorde lijk stellende zouden Frankrijk en België dan njet geheel de handen -vrij hebben om zich naar hartelust tegen Duitschland te keeren Dit zou kunnen uitloopen op een nog straffer régime in het Roergebied. Want de bezette streken wil Poincaré, naar uit zijn jongste uiteenzettingen blijkt, in geen geval als pand laten schieten en al leen, wanneer Duitschland op een volgens 't Fransche inzicht behoorlijke wijze pres teert, zal Frankrijk naar de mate van deze betalingen gebied ontruimen. Het valt dan ook te voorzien, dat Frankrijk, nu in Duitschland de regeering-Siresemann tot stand is gekomen op den grondslag der specerijen. «Goeie morgen* lachtte Harry «gaat u maar gauw zitten I We zitten heerlijk te smullen, zal ik maar wat opscheppen; dok ter «Ja dat is goed, waar is Stoneman Johnson «Er van morgen al vroeg op uitgegaan met den Soeltan en zijn gevolg. De heeren zijn aan het visschen op de Diamantrivier. Ik denk, dat Stoneman ze moet helpen.* «Dan hebben ze lont geroken* gaf dok ter Arling ten antwoord «eerst zouden ze met hun drieën uitgaan en nu is Sioneman mee. Lijkt dat niet geheimzinnig «Misschien wel« gaf Black ten antwoord, maar er kan wel een andere reden zijn, dokter, die wellicht later zal worden ge openbaard.* «Hoort eens* vervolgde de dokter* ik heb vannacht heel weinig geslapen en toen ik mij had overtuigd, dat gij beiden sliep, stond ik op en ging de hut in, waar Stone man de wacht hield bij het vuur. Ik sprak zoo enkele woorden met hem, trachtte hem uit te hooren, doch kreeg steeds ten ant woord «Ik weet u niets te vertellen.* vindt ge dat antwoord niet vreemd Johnson zag den dokter vragend aan. «Daaruit maak ik op, dat hij juist zeer veel te vertellen heeft, maar dat het hem ten strengste verboden is, iets te zeggen.* «Misschien heb u gelijk* gaf Black ten antwoord «maar misschien verbeeldt u zich het.« groote coalitie, hetgeen beteekent. dat ook de sociaaldemocraten deelnemen aan het bewind, zijn politiek jegens Duitschland niet zal wijzigen. In deze opvatting wordt men te meer versterkt, daar ook de nieuwe regee ring te Berlijn zeer duidelijk heeft te verstaan gegeven, dat Duitschland niet van zins is af te zien van zijn eenig verweermiddel, waarmee het succes bereikt en de Fransche onderneming tot mislnkking doemtbet lijdelijk verzet. Of zou Frankrijk toch een welwillende houding bereid zijn aan te ne men tegenover de regeering-Streseman Een bericht van een Duitsch blad wekte op dit stuk van zaken eenige verwachting de inhoud ervan kwam hierop neer, dat de regeering te Parijs in overweging zou ne men officieel te verklaren bereid te zijn tot beperking der Roeractie, wanneer het kabinet-Stresemann voldoende waarborgen zou vermogen te bieden met betrekking tot het vraagstuk der schadeloosstelling. Ook zou Frankrijk naar verder uit het bewuste bericht blijkt niet langer Duitschland den eisch stellen onvoorwaardelijk te capituleeren door het staken van den lijdelijken tegen stand. Parijs zou n.l. inzien, dat geen Duitsche regeering iets dergelijks zou kunnen ver ordenen, dan ten koste van de ondermij ning harer eigen positie. Maar dit bericht is een bericht, waarbij de wensch misschien de vader der gedachte is. «In allen gevaile* liet Harry er op volgen «dienen we een afwachtende houding aan te nemen, dat is dunkt mij het verstan digste, vindt u ook niet. Op het oogen blik is de hoofdzaak flink te eten, want onze bodies zijn tamelijk verzwakt, kom mijnheer de dokter, aanstaande lijfarts van den Soeltan geef 'n goed voorbeeld en eet Het ontbijt is smakelijk genoeg.* De dokter mompelde eenige onverstaan bare zinnen en stak een stuk dèndèng in den mond. Maar hy gevoelde zich niet op zijn gemak. «Het ziet er hier anders niet onaardig uit« zeide Harry «de Soeltan schijnt er f- een goed leventje van te nemen. Hij is tenminste lang niet mager en Stoneman heeft het beter dan wij het ooit gehad hebben.* «Wie weet* sprak de dokter «hij wilde niets vertellen en dat heeft bij my eenigen achterdocht opgewekt. Wat goed is schuwt het daglicht niet.* «Hoor eens waarde dokter,* sprak Black, «duidt het mij niet ten kwade, maar volgens mijn bescheiden meening begint u echt geleerd te worden, want de geleerden zijn vermaard om hun spitsvondigheid in het uitpluizen!* «Neen,* liet Johnson er op volgen, «wat u wel mag uitpluizen is de ontdekking, die wij vanmorgen deden, toen we even de hut uitgingen, om een frisch luchtje te scheppen.* NIEUWSBLAD Kiir let Ltil m Heisdsi ti Altmjii Langstraat n ft Bommelerwaarü K Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1