Und van altena 1 dit nr. beiioort een if oegsel. RAAMSDONKSVEER. h. j. abbink. feuilleton. De Schipbreukelingen der C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Reparatie-Inkichting. Waterpoort, Heusden. Nationale Bankvereeniging RQTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4323 Vrijdag 24 Augustus 1923, Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. Iets over kerkelijke belasting. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Hotel CONCORDIA." Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt fiAO. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. r; Je Ct evestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Hank- papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, ii. Maar hoe staat het nu met iemand, die als zuigeling is gedoopt en daarna, nog minderjarig zijnde, zijne belij denis doet De belijdenis is eene door den betrokken persoon zelf verrichte handeling en dat is dus een groot verschil met den doop. Bovendien belooft men bij de aan neming dat men volijverig zal mede werken tot den bloei der Ned Rerv. Kerk en in het bijzonder met op volging van hare reglementen, waaruit volgt, dat de belijdenis of aanneming eene vermogensrechtelijke zijde heeft en men dus ook stellig finantieele verplichtingen op zich neemt. Evenwel heeft de aanneming plaats 51) Bijna oogenblikkelijk dreunde de grond onder hunne voeten, terwijl men een zwaar dof geluid vernam. Om Hughes lippen speelde een bittere glimlach. Hij brak den stroom af en ylde naar een klein kastje, dat in den hoek stond. «Groote Hemel, er zijn nog meer van die zwarten. Let goed op, dokter. Kijk, dat schelletje daar zal zoo beginnen te werken. Dan drukt ge onmiddellijk op knop b.® Dokter Arling, die feitelijk nog niet be greep, wat hij eigenlijk deed, knikte toe stemmend en spitste zijn ooren. Plotseling werd hij door het schelletje b opgeschrikt en werktuiglijk drukte hij op het knopje, dat zich in de nabijheid daarvan bevond. Even als de eerste maal voelde hij den grond weder dreunen en hoorde men weder hetzelfde doffe onderaardsche geluid. De ingenieur liep nu weder naar het kastje. «Safe® mompelde hij, «het is vol bracht 1 Ik dank u voor uw bereidwilligheid, het gevaar is geweken. Kijk maar daar Veilig. gehad tijdens de minderjarigheid en daarom is de verbintenis, naar onze meening buiten kijf, nietig wat het vermogensrechtelijke aangaat Deze nietigheid kan door den betrokken persoon worden ingeroepen, ook al is hij meerderjarig, maar het beroep zal niet baten, indien hij als meer derjarige uitdrukkelijk of stilzwijgend de verbintenis, die hij gedurende zijne minderjarigheid sloot, bekrach tigt. Het zou niet van belang ont bloot zijn, eens na te gaan, waarin de rechterlijke macht de verschillende criteria van een stilzwijgende be krachtiging der verbintenis, welke door de aanneming tot stand kwam, zoekt. Zulks zou ons evenwel te ver voeren en daarom maar één voorbeeld. De Kantonrechter te Sliedrecht oordeelde verleden jaar dat die stilzwijgende bekrachting niet gelegen was in het bezoeken der godsdienst oefeningen, omdat die openbaar zijn en iedereen er komen kan zonder lid te zijn Ook achtte die magistraat haar niet gelegen in het huren eener zitplaats, omdat dit aan ieder vrij staat en ten slotte ook niet in het laten doopen der kinderen, omdat ook andersdenkenden, b.v. Roomsch- Katholieken, hun kinderen Neder- landsch Hervormd kunnen laten doopen. Het komt ons voor, dat de Slie- drechtsche Kantonrechter hier te ver gaat en o.i. zijn de door de Kerk aangevoerde motieven te zamen wel degelijk als eene stilzwijgende be krachtiging te beschouwen. Bergen op Zoom's Kantonrechter besliste verleden jaar, dat iemand, die in de Ned. Herv. als kind was gedoopt, ook zonder meer vermogens rechtelijk aan die Kerk was ver bonden en dus later wel degelijk verplicht was hare lasten te dragen. O.i. is deze beslissing absoluut onjuist, zooals we hierboven reeds zeiden. De Zaltbommelsche Kantonrechter had in April j 1 een vonnis te vellen, waarbij als eischeres optrad de Ned. Herv. Kerk te Nederhemert en als gedaagde iemand die, wel gedoopt zijnde, beweerde geen omslag ver schuldigd te zijn, daar hij in geen betrekking stond tot eischeresse. staat het duidelijk nietwaar, «Safe.® Onze taak is afgeloopen. Willen we nu maar ons electrisch atelier veriaten. «Wat is er nu gebeurd mijnheer,vroeg de dokter. «Eenige wilden zijn de lucht irigeslingerd, anders niet. We zijn er nu voor een paar weken weder van bevrijd.® »Hebt ge dus een kruitlading laten springen «Dat willen zeggen, ik heb eenige bom men laten springen. Kom ga mee Het electrische licht verdween en er heerschte weder een Egyptische duisternis. Langs de trap klommen de beide mannen naar boven en toen zij de hut binnentraden, vonden zij de kameraden op Stoneman na, bezig met het kaartspel. «Kijk,® sprak de Soeltan, «zij gevoelden zich onder mijn bescherming zoo veilig, dat zij, hoewel ons een groot gevaar dreigde, rustig een partijtje zitten te whisten Stoneman verscheen nu ook. «Wel,® vroeg de Soeltan, waren er zoo veel, dat het noodig was twee ladingen te ontsteken «Het was een echt mierennest, mijnheer Hughes, maar de mieren zijn dood op en kele na, die het wel uit hun hoofd zullen laten ten tweede male hierheen tekomen «Zijn ze dus allen vernietigd «Ik heb tenminste geen levende zwarten meer gezien Bravo, de Melanesiërs zijn slechts last posten, dokter Arling en bizoDder roofzuch- Hier werd aan eischeres haar vordering ontzegd op grond, dat in de dagvaarding gesproken werd van lidmaat der Ned. Herv. Kerk en het betrekkelijk Kerkelijk Reglement onderscheid maakt tusschen „lidmaat" en „lid". Gedaagde was in elk geval geen lidmaat daar hij geen belijdenis had gedaan en of hij lid was liet de Kantonrechter in het midden, daar zulks niet ter zake deed. Een principieele beslissing kregen we hier dus niet. Men ziet dat meerdere meeningen bestaan met betrekking tot beant woording der vraag, wie in den kerkelijken omslag moeten bijdragen. Te hopen is het, dat ons hoogste rechtscollege spoedig gelegenheid zal hebben door een uitspraak een richt snoer te geven voor de lagere rechters bij uitspraken ter zake van actie's door kerkgenootschappen, ingesteld tegen weigerachtige aangeslagenen in kerkelijke omslagen. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het Fransche antwoord is te Londen overhandigd. Uit hetgeen er van bekend is geworden blijkt, dat het een algemeene uiteenzetting bevat van de positie van Frankrijk, die, naar de regeering meent, de gelegenheid biedt om tot een oplossing te geraken. De regeering van de republiek, aldus wordt er in de uiteenzetting gezegd, heeft nooit eraan gedacht om in het vraagstuk der vergoeding, dat slechts opgelost kan worden, wanneer men de belangen van Europa in het oog houdt, een zelfzuchtige politiek te voeren. Zij heeft steeds ernstig rekening gehouden met de malaise, waar mede sommige bondgenooten te kampen hebben, bijv. Engeland met zijn werkloos heid. De uiteenzetting volgt stap voor stap tig Steek deze sigaar op en dan zal ik eenige ophelderingen verschaffen Dr. Arling voldeed aan dien wensch, waarop de oude Soeltan begon «Ik zal u wel niet behoeven te zeggen mijnheer, dat wij ons hier in het hartje der kanni- balenwereld bevinden, en dat we, goed beschouwd, elk oogenblik gevaar loopen, door die zwarten overvallen te worden. In den beginne verdedigden wij ons met onze geweren, maar sedert we in het bezit kwamen van electrische werktuigen kwam ik op het denkbeeld de electriciteit als vernieler in dienst te nemen. Begrijpt u me «Mag ik u vragen mijnheer viel de dokter hem in de rede, «hoe u aan al die electrische toestellen gekomen zijt, want inderdaad zijt ge zeer volledig geïnstaleerd. «Ja,® lachte de Amerikaan «dat wenschte ik u eigenlijk niet te vertellen, tenminste nu niet, begrijpt u mijnheer de dokter. Doch laat ik voortgaan, ik besloot dus de electriciteit in dienst te nemen en dat be valt mij uitstekend, want er bestaat geen gehoorzamer dienaresse dan de electriciteit I Om verder te gaan, ik kwam op het denk beeld verschillende plekken in de omgeving met mijn electro-technisch bureau te ver binden, dat wil zeggen op verschillende plaatsen bevindt zich een toestel, dat een electrischen stroom opent en sluit, zoodra er iets zwaars op komt, waardoor ik tijdig voor een dreigend gevaar wordt gewaar schuwd. Ge hebt zooeven die waarschu- Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in de lange reeks concessies, die er aan Duitschland zijn toegestaan vóór en gedu rende de vaststelling van zijn schuld door de Commissie van Herstel, welke concessies slechts opnieuw in gebreke blijven van Duitschland ten gevolge hadden. Tot aan het eind van 1922 heeft Dnilschland niet opgehouden zijn financi- eelen, economischen en monetairen toestand slechter te maken. Het heeft niets gedaan om het evenwicht in zijn financiën te herstellen en hield de prijzen van het vervoer lager dan ergens anders. Het heeft het aantal en de bezoldiging der ambtenaren verhoogd, deed laakbaar in de belastingheffing en verleende allerlei privilegiën aan de groote industrieelen en reeders. Het bouwde een koopvaardijvloot, die thans concurreert met de Amerikaan- sche, de Erigelsche en Fransche vloot. Het deed kanalen graven, breidde de telefoon netten uit en ondernam allerlei werken, die Frankrijk gedwongen was uit te stellen. Onder daze omstandigheden heeft Frankrijk, dat zijn voornemen om onderpanden te nemen had aangekondigd, in het begin van 1923 besloten de Roer te bezetten. Het heeft de Roer bezet omdat Dnitschland gedurende drie jaar geen enkele van zijn verplichtin gen nakwam en de Commissie van Herstel heeft Frankrijk nadrukkelijk het recht om te handelen toegekend. De wettigheid van deze operatie, die Engeland thans betwist, wordt door den tekst van verklaringen der bondgenooten, 't zij afzonderlijk, 't zij ge- wing gehoord nietwaar Zoodra dit schel letje daar in gindschen hoek begint te werken weet ik dus, dat er onraad is. Onmiddellijk gaat een onzer dan op een nader onderzoek uit, en waarschuwt mij door een afzonderlijk seintoestel waarvan zich ettelijken in de nabijheid bevinden, van welken aard het gevaar is, terwijl ik mij naar mijn electrotechnisch bureau be geef. Zijn er wilden dan ontvang ik het sein »Onveilig«, zijn er wilde dieren, dan blijft het »Safe« d.w.z. veilig staan. Zoodra ik dus het woord onveilig zie weet ik tevens van welken kant het gevaar dreigt en dan volgt de rest vanzelf I« De dokter knikte toestemmend. «Ge weet verder,® ging Hughes voort, «dat het maken van kruit zeer eenvoudig is. De samenstellende stoffen zij hier bij groote hoeveelheden voorradig en de ver houdingen weet ik®. «Maar uwe bommen dan uwe granaten of kartetsen vroeg de dokter, die erg benieuwd was, wat de Amerikaan hierop zou antwoorden. «Die maak ik van vuurvaste klei, een grondstof, die de Diamantrivier mij bij groote hoeveelheden oplevert.® De dokter begon te glimlachen. «Ja zeker®, sprak de Amerikaan, «van vuurvaste klei mijnheer de dokter, die bommen zijn vier vijfmaal zoo groot als de gewone en haar uitwerking is verbazend.® «Waarmede vult u ze dan, als ik vragen mag zamenlijk erkend, in 't bijzonder door het protokel van Spa van Jnli 1920. In strijd met de bepalingen van het vredesverdrag heeft de Duitsche regeering de Roer bezetting beschouwd als een vijande lijke daad en heeft daartegen verzet ge pleegd. Dit verzet kwam niet van de be volking in het Roergebied, nog minder var: die uit het Rijnland, maar uit zekere in- dustrieele kringen en uit Berlijn. Het was dus billijk, dat Frankrijk tegenover zulke feiten het staken van het lijdelijk verzet als voorwaarde beschouwde voor nieuwe besprekiugen met Duitschland. Het lijdelijk verzet is niet slechts in stiijd met het vredesverdrag, maar oo! met de ware belangen van Duitschland, want het kost veel meer dan de stipte nakoming zijner verplichtingen. De Fransche regeering wenscht dus dat het ophoude ei zij is, naar zij reeds eerder aan de Engel sche regeering heeft medegedeeld, bereid om als het lijdelijk verzet wordt gestaakt, den aard der Roerbezetting te wijzigen et het Roergebie t geleidelijk te ontruimen naar gelang Duitschland zich van zijn ver plichtingen kwijt. Het antwoord betwijfelt de meening al- zouden de Fransche eischen te zwaar zij. en deze door Duitschland onmogelijk inge willigd kunnen worden. Het programma dat Frankrijk zijn bondgenooten voorstel, is zeer eenvoudig en komt hier op neei, dat Frankrijk zyn bondgenoten vraagt hand having van de 26 milliard goudmark i- «Met ijzer en groote keien. Ik geef v de plechtige verzekering, dat zoo'n keiregen lang niet malsch is. Die door mij uitgevon den bommen begraaf ik een paar voet onder den grond en zy zijn verbonden door draden met mijn electrisch bureau«. «Maar waar haalt u uwe electricitei vandaan «Ik gebruik wrijvings-electriciteit ei electriciteit, opgewekt door scheikundig-: verbinding van sommige stoffen mijnheer Voordat ik in bizonderheden treed, noodi/ ik u uit, u te overtuigen van de uitste kende werking van mijn vernielingsmate riaal. Ge zult er waarlijk verstomd ove. staan.® De schipbreukelingen sloten de deur de> hut en begaven zich vervolgens naar plaats, waar de electriciteit als aanvailei was opgetreden. «Het zal u toch niet onbekend zijt mijnheer de dokter®, sprak Hughes, «dtu de electriciteit in den strijd een betrouw baar en krachtig bondgenoote is en dui zendmaal minder wreed, omdat zij dei vijand zonder eenige martelingen oogen blikkelijk vernietigt.® «Ge hebt gelijk mijnheer,® gaf dr. Ar ling ten antwoord, «hare verwoestingei kunnen hoogst verschrikkelijk wezenzi doodt snel gelijk het gif eener slang, mei dit verschil evenwel, dat voor haar geei tegengif bestaat.® NIEUWSBLAD «iirkttLuhiiHiuslti ei AitenaJeLaiostraat en de Bonelerwaard NÉrlaÉÈ Bank. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1