Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. Ook aan huis te ontbieden. EIND B. 119, GORINCHEM Lijsten in alle maten. Zenuwen MIJNHARDT3 HOOFDPIJN NET MEISJE P.G. PU ROL voorheen J. O. GOETHALS. cy Uw Vragen op rechtskundig gebied A en B-obligaties en het in C-obligaties de som voor te behouden, die van Frank rijk geëischt zou worden als schuld aan de bondgenooten. De staat van betaling waarborgde Frankrijk die twee rechten. Frankrijk is echter bereid na te gaan hoe de herleving van Düitschland en de betaling van het herstel in overeenstemming zijn te brengen, doch alleen als het verzet zal zijn gestaakt. Zooals men ziet bevat het antwoord geen botte afwijzing der Britsche voorstellen en is men algemeen van gevoelen, dat het grond biedt voor verdere onderhandelingen. komen hol" rush doorï gebruik van Zenuw-lableHen Koker 75 ch 0/ Waag vooral d© echte voorzier» Van de naam MIJMHARDT "plaatselijk ~nüïjws7 Heusden. Woensdagavond had wederom een vergadering van het Huldigingscomité plaats voor het definitief vaststellen van het feestprogramma. Daar voor den optocht niet genoeg deel name bleek te zijn, werd besloten de volksfeesten uit te breiden en een ringstekerij op het losse paard te doen plaats hebben. De tweede dag zal grootendeels worden besteed voor het houden van een kinderfeest. Beide dagen zullen concerten plaats hebben. Een volledig program zal binnenkort verschijnen. Voor den etalagewedstrijd, op 4 en 5 Sept. a s., hebben zich de navolgende firma's opgegeven H. CrijnsJ. Vergouw-Verschure VerweijJ. v. Laarhoven M. de Bont Nooten C. Boumah L. J Veerman Van Eeuwijk A. Vos-van Mersbergen Van Gent-Zonneveld A. Hegetoren Chr. Schreuder Van DiesseriS. den Engelse A. Poddewijn Wed. Smits C. Sens en F. Schreuder en Zonen (buiten mededinging). Met het oog op vermelding in het pro gramma kan men zich nog voor deelname opgeven tot en met 27 Aug. bij Mevr. Auër. Het zoontje van F. had het ongeluk al spelende van den zandzuiger in de haven te vallen. Een zijner speelmakkertjes wist hem met een toegestoken schop zoolang boven water te houden tot hulp kwam opdagen, die hem met een roeibootje uit zijn benarden toestand redde. De heer C. v. S. alhier kwam op den Aalburgschen dijk nabij de draaibrug zoodanig met zijn stoomfiets te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Auër, ijlings ontboden, verleende de eerste hulp, waarna hij per auto naar huis werd ver voerd. Hoewel v. S. nog steeds het bed moet houden, verwacht men, dat de val geen ernstige gevolgen voor hem zal hebber. De Kantonrechter alhier heeft gis teren vonnis gewezen inzake eene vordering van de vereeniging «Het Genootschap van Nederlandsche componistencontra C. de K. te Heusden, Directeur der zangvereen. «Polyhymnia* te Genderen. Gedaagde zou inbreuk hebben gemaakt op het auteursrecht van eischeresse door op een concours te Ginneken te hebben laten zingen een door den componist Ar nold Spoel te 's Gravenhage gecomponeerd koorwerk, getiteld «Mijn Taal.* Als schadevergoeding werd gevorderd f54.—. Tegen gedaagde's verdediging in nam de Kantonrechter aan, dat een Directeur dirigent wel degelijk geacht kan worden medegewerkt te hebben tot het feitelijk ten gehoore brengen van een zangstuk, daar toch eene uitvoering zonder directie en leiding redelijkerwijs niet mogelijk is. Voorts nam de Kantonrechter aan, dat er bij den Directeur-dirigent «schuld aan wezig was in den zin van art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek, daar toch van den dirigent gevorderd kan worden dat hij onderzoekt of door de openbare uit voering van een zangstuk mogelijk ook het auteursrecht van een derde kan worden geschonden. De Kantonrechter veroordeelde gedaagde niet tot betaling van het bedrag der ge vorderde schadevergoeding van f 54, maar tot betaling van een bedrag, nader op te maken bij staat, tot ten hoogste f51. Almkerk Zij, die gebruik wenschen te maken van het electrisch licht, (met 2 gratis lichtpunten) moeten zich voor 1 October 1923 opgeven bij de Elec. Com missie dezer gemeente, na dien datum wor den geen verzoeken rneer ingewacht. De loting voor de nationale militie zal hier plaats hebben op 21 September a.s., voorm. 9 uur. Capelle. J.l. Donderdagmorgen over leed op ruim 60-jarigen leeftijd de heer M. J. Rijken, lid van den Raad der ge meente Sprang-Capelle. Behalve lid van den Raad was de overledene voorzitter en be stuurslid van diverse polders en vooizitter van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek, «de Toekomst* alhier, terwijl hij jarenlang wethouder der voormalige gemeente Capelle is geweest. Dassen. Voor deze gemeente zal de loting plaats hebben voor de nationale mi litie op Vrijdag 21 September a.s. te Alm kerk. Hedikhnizen. Alhier doen zich ver schillende typhusgevallen voor, tot op heden met één sterfgeval. Een gezin, waarvan alle leden door de ziekte zijn aangetast, is overgebracht naar een ziekeninrichting in Den Bosch. Sleeawijk. De loting voor den Dienst plicht van de ingeschrevenen voor de lich ting 1924 zal voor deze gemeente gehouden worden ten Gemeentehuize te Woudrichem op Vrijdag 21 September a.s. des nam. 1.15 uur. Door Ged. Staten is aan H. J. de Hoog ingeschrevene voor den dienstplicht van de lichting 1923 alsnog voorgoed vrij stelling verleend wegens broederdienst. Sprang. Zaterdag hoopt de postdui venvereniging »De Zwaluw* alhier een wedvlucht te houden van uit Pont Sint Maccense. (Afstand 316 K.M.) De landbouwersknecht S. beging de onvoorzichtigheid, terwijl hij op de fiets zat, een brandende pijp in zijn jaszak te steken. Door den juist passeerenden schoen maker C. de J. die zijn kleeren zag bran den werd genoemde er op gewezen dat zijn kleeren in brand stonden, zoodat ge lukkig erger werd voorkomen. Veen. In de raadsvergadering van Donderdagmorgen werd met algemeene stemmen in beginsel besloten, een cursus in herhalings onderwijs te subsidëeien, Een commissie zal eerst onderzoeken hoe veel leerlingen zich hiervoor aanmelden eri hoe groot het bedrag zal zijn dat de ge meente zou moeten bijpassen. Tevens werd met algemeene stemmen besh ten de feestcommissie, voor een kinder feest ter herdenking van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een subsidie te vetleenen van f 50. Volledig raadsverslag in een volgend nummer. Waspik. De prys van het melkbrood is hier met 2 cent per 8 ons verlaagd. Dank het gunstig weer komt het graan dit jaar goed binnen. De tarwe is uitstekend en ook de haver is zwaar ge bald. Wat de graanoogst betreft, kan de boer tevreden zijn. De prijs der eieren gaat langzaam de hoogte in en is thans deels met 5 cent per K.G. verhoogd. Men besteedt thans f 1.35 per K.G., derhalve gemiddeld 7| ct, per stuk. Werkendam. Door den Heer G. Ro sier importeur van de »Fot'd« automobielen is een filiaal van zijn zaak opgericht naast het postkantoor te Gorinchem. Woensdag j.l. sprong het zoontje van P. Vos alhier uit een roeiaak maar kon den wal niet bereiken doordat de boot er te ver van verwyderd was. Het gevolg was dat hij kopje onderging in de binnen haven, waar het water nu niet al te schoon is. Door een daar juist passeerende fiets rijder werd de drenkeling op het droge gehaald en kwam zoo nog met den schrik en een nat pak vrij. bij wielrijders,Schrijnende en smeh' lende plekken. Verbrande of ver schroeide huid door de zon Gebruik Verhrijqb bij Apolh. en Drogisten j Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a., op Maandag 20 Au gustus nam. half zeven. Voorzitter: EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer VV. Bouman. Alvorens de vergadering wordt geopend, wordt overgegaan tot de verpachting van het nagras van de gemeente en der Ebbe. De verpachting geschiedt om te be weiden en onder bepaling dat het vee 25 October geruimd moet zijn. Het Groot Korenzand wordt verpacht in 9 scharen en bracht op f 156.Het Klein Korenzand bracht op f 45.De Kuiper f41.Wei d'Ulven f28en het Dorpsbosch f 102.De buitenpas f 12.en het fruitgewas nabij de school f 9.Totaal f 393. De Ebbe werd verpacht in 13 scharen en bracht op f221.Het Waardje f 55 en het Rietgewas f 13. Het gepachte werd den pachters gegund. Hierna opent de Voorzitter de verga dering met gebed, leest de Secretaris de notulen en worden deze zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken Een adres wordt, als zijnde geschreven op ongezegeld papier, ter zijde gelegd. Verdere ingekomen stukken zijn er niet Goedkeuring rekening G E B. Het lid van der Pol vraagt den Voor zitter inlichtingen over het bezoek der commissie, aan het kantoor van de P.NE.M. te 's Bosch. De Voorzitter zegt dat de Directeur, die een zeer meegaanden man is, te kennen heeft gegeven, dat de Maatschap pij de gemeente niet kan steunen, omdat zij zelf in te slechte conditie's verkeert. Het lid van der Pol vraagt hoe of het staat met den garantiestroom waarover het lid Roza heeft gesproken. De Voorzitter antwoordt hierop dat de directie voor een keer een verminde ring heeft toegestaan, doch daarop ver der niet kan ingaan. Het lid Roza zegt dat de Directeur verklaarde, dat de andere gemeentebe sturen, waar het electrisch bedrijf wel rendeert, hiertegen bezwaar maken, het eenigste middel zou volgens den Directeur zijn, dat de gemeente zelf beproefde het bedrijf omhoog te werken. Spr. zou zoo min mogelijk over de rekening willen zeggen, daaraan is toch niets meer te doen, voor de toekomst zou hij zich wil len houden aan het advies van de P.N E.M, en trachten het bedrijf omhoog te krij gen. Alle commissieleden hadden den indruk gekregen, dat de maatschappij goed wordt bestuurd, het mag volgens spr. .ons met bekrompener ideeën voor komen, dat het wel iets minder roynal kon, doch de indruk die de commissie heeft opgedaan is zeer gunstig. De Voorzitter voegt hier aan toe dat 250 ingezetenen zich hadden opgegeven voor het electrisch licht en er nu slechts 140 aansluitingen zijn, daarbij is de ge middelde afname in Noordbrabant 80 K.W. per aansluiting, ook de berekening is hiernaar gemaakt. Inplaats van 80 K.W. komt men hief slechts tot 49 K.W. per aansluiting,* hierin zit voor de ge meente de grootste strop. Weth. Boender zegt, dat er een sterke strooming in de gemeente is om het electr. licht af te breken, het laatste onweer geeft daaraan weer nieuwen voet. Spr. heeft echter de overtuiging, dat de onheilen grooter zouden zijn geweest, indien het electr. net er niet was geweest De Voorzitter stelt voor, de rekening van het G. E. B. goed tè keuren. Het lid v. d. Velden verklaart, zijne goedkeuring aan deze rekening niet te kunnen geven, zoolang daarbij niet de bescheiden worden overlegd. De Voorzitter zegt, dat alle bescheiden aanwezig zijn en zoo de heeren daar idee in hebben ze deze dan kunnen in zien. Het lid Roza voelt daar niets voor, aan deze rekening valt toch niets meer te veranderenalleen voor 't vervolg zou hij de inkomende nota's grondig willen onderzoeken. De rekening wordt hierop met 5 tegen 1 stem, die van den heer v. d. Velden, goedgekenrd. Verstrekking gratis lichtpunten. De Voorzitter zegt, dat de Directeur van de P.N E.M. aanraadde, met ver strekking van gratis lichtpunten voor zichtig te zijn en daartoe alleen over te gaan als er in te zien was, dat het bedrijf er voordeel mede kon behalen. Spr. stelt daarom voor een beslissing in deze nogmaals aan te houden en de lijst aan een grondig onderzoek'te onderwerpen. De Raad gaat met c(it voorstel accoord. Verhooging subsidie Burg. Armbestuur met f500. De gevraagde verhooging wordt met algemeene stemmen toegestaan en de begrooting '23 met het oog hierop ge wijzigd. Weth. Boender zegt, dat de verschil lende lichtpunten in de Ebswoningen weder zijn stukgesprongen bij het laatste onweder en vraagt of deze weder uit de Ebskas zullen worden gerepareerd. Besloten wordt de herstelling weder voor rekening der Ebbe te nemen. Het lid v. Kuijk dringt er op aan, dat gepoogd zal worden de lichtpunten in de assurantie te doen opnemen. Hiernaar zal geïnformeerd worden. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. PREDIKBEURTEN 26 Augustus (Zomertijd) Heusden, nm. 5 u. ds. Huijgens. (Coll. Bewaarschool) Geref. Kerk, geen dienst. Andelvm. 10.30 en nm. 3 u. ds v. d. Put. Aalst, vm. 10.30 u. ds de Bres. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 3 u. ds Duursema van Nieuw-Amsterdam. Dussenvm. 10 u. ds Luttervelt. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 3 u. ds. de Bruin. Doeverennm. 3 u. ds v. d. Berg. 8-Gravenmoer, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 leesdienst en nm. 2.30 u. ds de Jonge van Vrij hoeve-Capelle. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Heemskerk uit Herwijnen. Nieuwendijk, geen opgaaf. Geref. Kerk vm. 10.30 u. en nm. 6 30 u. ds de Bruyn. Raamsdonk(V.), vm. 9.30 u. leesdienst. (D.), nm. 2 u. ds Van der Vlugt uit Drunen. Sleenwijk, vm. 10.30 u. en nm. 7 u. ds Feijkes. Geref. Kerk, vm. 10 u. en nm. 3u. ds Beumee. Sprang, vm. 9.30 u. ds Wolthers en nm. 2 u. ds Meyer uit Capelle. (Doopsbed.) Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 5.30 u. ds de Jonge. Uitwijk, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds de Wit. Veen, vm. 10,30 u. dr Tjalma. Ger. Gem. vm. 10.30 en nm. 3 u. leesdienst. ds Gobius du Sart. Waspik, vm. 9.30 u. ds Jonkers. Gepasseerde week werd in de buurt een openbare weg hersteld. Toen het reeds donker was, kwam ik per motor aanrijden, reed in het zand en kwam te vaileri. Gelukkig kwam ik er zelf goed af, maar mijn motor was vrij beschadigd. Een licht brandde er niet bij, zoodat geen waarschuwingsteeken voor «onveiliger) weg« aanwezig was. Moet ik rut zelf de schade dragen of kan ik die op iemand verhalen en zoo ja, op wien Is het waar dat men eigen koeien hier in- Noordbrabant niet mag laten dekken door een eigen niet-goe<<gekeurden stier Ik ben in een spaarkas, heb ruim een jaar betaald en zou nu gaarne met betalen willen ophouden omdat ik de zaak niet goed vertrouw en ook omdat betaling van premie vrij moeilijk valt wegens mindere verdiensten. Zou ik nu bij staking van betaling recht hebben op teruggaaf van een gedeelte der gestorte premiën Wanneer op een Raadsvergadering de geloofsbrieven van de nieuwgekozen Raads leden wel zijn goedgekeurd, maar niet tot toelating is besloten, zijn dan dezulken toch lid van den Raad. Zoo nu en dan hal ik een varken uit, om, wegens werkeloosheid, een stukje brood te verdienen. De keurmeester, die de slachtdieren steeds keurt, heeft mij gewaarschuwd om er niet mee door te gaan, omdat ik eigenlyk geen slagerij heb. Ik dacht dat men 5 jaren mocht slachten als vroeger. Is dat zoo, of vergis ik mij Indien men vóór 1 Jan. 1922 bekend stond als eene slagerij te hebben, hetgeen o.a. blijkt uit eene vergunning krachtens de Hinderwet vóór dien datum verleend, dan mag men in die slagerij nog 5 jaren blijven slachten ai voldoet zij niet aan de vereischten, genoemd in een Kon. Besluit, dat zijn grond vindt in de Vieeschkeurings- wet. Iemand echter die vóór 1 Jan. 4922 niet bekend stond als eene slagerij te hebben en thans geregeld wil uithallen mag zulks niet doen. Wanneer zoo iemand evenwel telkens op eene andere plaats slacht en ook telkens onder anderen naam, dan heeft hij groole kans om straffeloos zijn gang te kunnen gaan. MUNHARDT'5 HOOFDPUN-TABLETTEfL "binnenland. Weer eeu steiger ingestort. Terwijl de werklieden H. Hiernstra uit Noordhorn, H. Annema uit Hoogkerk en J. Kettens uit Slaperstil op een steiger aan de Noord Neder). Beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten (Groningen), bezig waren met de reparatie van een kolentransport- inrichting, stortte de geheele steiger in. De mannen vielen in een met beton be vloerden kuil. Hiernstra, die het ergste gewond was, moest naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen worden overge bracht. 0 Verdronken. Het 4 jarig zoontje van den heer Coppets te Eindhoven is spelenderwijs in de Dommel geraakt en verdronken. Weer een auto in eeu ravijn gestort. Een auto, waarin zich 6 Nederlandsche en Engelsche touristen bevonden, is bij het passeeren van de /St. Gothardpas in een ravijn gestort. Een Nederlandsche dame is gedood en een heer uit Londen is ge wond. (De «Tel.* meldt hieromtrent nader: Een auto waarin 6 personen van Neder landsche en Amerikaansche nationaliteit, welke de bergpas passeetde, is van een talud gevallen, dat ongeveer 40 M. hoog was. Mevr. Capelle, een Hollandsche dame van 48 jaar, werd daardoor gedood. Al leen de chauffeur en de echtgenoot van Mevr. Capelie werden niet gewond). Onvoorzichtig. Een dame, wonende aan den Utrecht- schen Straatweg, te Hilversum, liet op een tuintafeltje een citybag met f 1000 staan. Even later haar zorgeloosheid bemerkende, bleek de tasch te zijn verdwenen. 0 Een gemeene oplichting. Een Hagenaar, H. C. genaamd, is het slachtoffer geworden van een gemeene op lichting. Werkloos zijnde, had hij in Den Haag een man aangetroffen, die beloofde hem aan een betrekking te zullen helpen. Eenige dagen later deelde d ze man hem mede, dat hij een betrekking kon krijgen in een papierfabriek te Rotterdam voor f30 per week, doch hij moest den man f 50 voor zijn bemoeiingen geven. Dit geld had C. niet en hij zag ook geen kans het te krijgen, rnaar wel f 15, welke hij van zijn meisje kon leenen. Hiermee was de man ook tevreden en C. gaf hem het geld, waarop zij beiden hierheen vertrokken. In de 3e Schansstraat te Rotterdam was de «weldoener* plotseling verdwenen en het bleek, dat de geheele betrekking gefingeerd was. C. begaf zich naar de politie, om aangifte te doen. Onder het zand bedolven. Een 9 jarig knaapje is in de Zuidduinen te Noordwijk-Binnen onder het zand be dolven geraakt en gestikt. 0 Te Gestel is bij den heer M. v. Beek in de Lambertusstraat, diefstal gepleegd ruim f 7000 zijn vermist. Iemand uit Eind hoven is aangehouden. De man, die heeft ingebroken in de villa Egheria te Oldenzaal, is gevat. Het is een Duitscher. Een groote hoeveelheid gestolen goederen is in beslag genomen. ADVERTENTIEN. GEVRAAGD een 17 a 18 jaar, voor dag en nacht, als hulp in huishouding en winkel. Brieven onder letter O aan het bureau van dit blad. Aalburgnm. 3 u, ds Luttervelt. Almkerkvm. 10.30 u. ds Röth. Herpt, vm. 10 u. ds Huijgens. Heesbeen, geen dienst. Meeuwen, nm. 3 u. dr Tjalma. Nederhemert, Nz. nm. 3 u. ds Van Werkendam, geen opgaaf. Wijk, vm. 10.30 en nm. 3 u. wordt spoedig verdreven door enkele Per koker 60cA i \5tj (\poih en Droghhny

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2