Leve de „A.L.A.D. terwijl vroeger één enkele bank als het ware spelenderwijze deze credieten zou hebben verschaft. Het was bovenal de bezetting van het Roergebied, waaraan Stresemann de ont reddering van Duitschland toeschreef en hij was dan ook de meening toegedaan, dat, zullen de ernstige pogingen, die op 't oogenblik door Duitschland worden ge daan om steviger, minder wankele, toe standen in 't leven roepen, een tastbaar succes opleveren, de soevereiniteit van 't ryk, dat over alle economische krachten van 't land dient te beschikken, onaange tast moet blijven. Mislukking of slechts par tieel succes van de bemoeiingen der tegen woordige regeering zouden volgens Strese mann dan ook niet alleen aan Duitschland te laste kunnen worden gelegd. Voorwaarde voor de economische weerbaarheid en het vermogen om te presteeren noemde de rijkskanselier het bezit van zekere grenzen. En aan deze voorwaarde nu werd op het oogenblik in 't geheel niet voldaan. Strese mann bedoelde met zijn uiteenzettingen te betoogen, dat de Roerbezetting een rem was voor de Duitsche activiteit en Duitsch land de gelegenheid benam om te produ- ceeren ten behoeve der reparatie-verplich tingen. En ook meende Stresemann de Fransche bewering, als zou Duitschland tot nu toe niets hebben gepresteerd, recht te moeten zetten door te wijzen op de omvangrijke leveringen in den vorm van hout, kolen, chemische producten en vee, terwijl het voorts de geheele handelsvloot had uitgeleverd. Voor een volk, dat een oorlog had verloren, achtte hij een en an der een bizonder-prachtige prestatie. Deze rede heeft in de geallieerde landen een niet ongunstigen indruk gemaakt. Dit blijkt o. a. ook uit het hoofdartikel van Pierre Bernus in het Journal des Débats, waarin hij vaststelt, dat de nieuwe rijks kanselier besloten schijnt te zijn, te breken met de manier van zijn voorgangerhij vermeed agressief te zijn hij hoedde er zich voor de wettigheid van de Roeractie in 't geding te brengen hij dreigde Frank rijk niet met een verzet tot het uiterste, kortom Stresemann was er klaarblijkelijk op uit om besprekingen met de geallieerden niet onmogelijk te maken. Volgens Bernus gaat het niet aan, aan een eenvoudige ver andering van toon al te veel gewicht te hechten, maar aan den anderen kant acht hy het evenzeer onverstandig er geen enkele beteekenis aan te hechten de houding van Cuno was zoodanig, dat geen wijziging in de politiek van Duitschland was te voorzien, de houding daarentegen, welke Stresemann heeft aangenomen, moge zij nog niet vol doende duidelijk zijn, brengt de toekomst in elk geval niet in gevaar. Ook in Engeland wordt de rede gunstig beoordeeld, men erkent dat de toon zeer gematigd is. Thans is ook de Belgische antwoord-nota te Londen overhandigd. Naar de Etoile Beige verneemt, bestaat het Belgische antwoord uit drie gedeelten. Het eerste behandelt de reserves in de Britsche nota nopens de Belgische priori teit. Erkennende, dat Engeland groote offers heeft gebracht wat de schadever goeding betreft, tracht de Belgische re geering haar recht op prioriteit te bewij zen, dat overigens reeds formeel is erkend. In het tweede deel wordt de Britsche stelling betwist van de onwettigheid der bezetting van het Roergebied, ten aanzien waarvan de Belgische zienswijze gelijk is aan de Fransche. In het derde gedeelte worden de over wegingen in de vorige Belgische nota om trent de middelen ter verzekering van de betaling door Duitschland van de schade vergoeding nader bepaald en ontwikkeld. Dit deel behandelt ook de Britsche ver klaring betreffende het aan Engeland toe komende gedeelte der schadevergoeding. Het Belgische antwoord spreekt de hoop uit, dat hetgeen de Belgische regeering aan de hand doet, tot grondslag moge strekken voor verdere besprekingen tusschen de geallieerden. BUITENLAND. Het goud ran de „Laurentic". Het bergen van goud uit het gezonken stoomschip Laurentic van de White Star lijn, dat 7 jaar geleden nabij de Iersche kust is getorpedeerd, is zooals bekend is, gedurende de laatste maanden door de Racer, het bergingsscfoip van de admira liteit, voortgezet. Men neemt aan, dat het schip vijf millioen pond sterling goud aan boord had en men schat, dat in de laatste drie seizoenen 3.816 000 pond is geborgen. Zoodoende blijven er nog 4.200.000 aan boord. Het veronge lukte schip ligt 120 voet onder den zee spiegel. Gedurende de periode van het bergen zijn er ongeveer 12 duikers van de marine onder water en circa 60 koop- vaaróij-matrozen boven water met het werk bezig geweest. o Brutale juweelendiefstal. Te Londen heeft een brutale juweelen diefstal plaats gehad. De dieven lieten, door een gat te maken in den vloer van een kantoorlokaal boven een juwelierszaak aan de Regentstreet één hunner in dezen winkel zakken en lieten hem een aantal etalage-kastjes, bevattende een groote hoe veelheid gouden ringen, broches, armban den, horloges, hangertjes enz., ter geza menlijke waarde van 18.000 gulden weg halen. Het gat, dat in de zoldering van den winkel gemaakt werd, is zoo klein, dat de politie gelooft dat de dieven er alleen een jongen door naar beneden hebben kun nen laten die den buit aan zijn confraters heeft aangegeven. o Naadneer in Italië. Uit vele deelen van Italië komen be richten omtrent de zeer slechte weersge steldheid. Te Bari werd door den bliksem tijdens een hevige onweersbui één man gedood, drie werden zwaar gewond. Triëst werd geteisterd door een hevigen storm, welke groote schade aanrichtte op een aantal schepen, welke op de rede voor anker lagen. Ook in de dokken werden groote verwoestingen aangericht. Verschil lende kranen iri de haven werden vernield, terwijl de kap van het spoorwegstation te St. Andrea werd afgerukt. Een douane beambte werd in zee geslingerd, doch wist zich door zwemmen te redden. Te Rome is 50 m.M. regen gevallen, hetgeen voor de maand Augustus een re cord beteekent sedert 1880. Berichten melden tevens, dat ook Napels door hevige stormen is geteisterd. o Eeu spoorwegongeluk. Wij hebben reeds melding gemaakt van het ernstig spoorwegongeluk, dat tusschen Wilna en Warschau heeft plaats gehad, en waarbij 50 personen zijn omgekomen. De verongelukte trein, zoo blijkt uit nadere berichten, reed over den spoordijk, toen bij Lida een dijkinstorting plaats had en de trein in de naast den spoorweg stroomende rivier stortte. Vele passagiers verdronken en een aantal andere werden verpletterd. Er zyn behalve de 50 dooden meer dan 100 zwaar gewonden. De slachtoffers zijn meest Joden, waar onder een groot aantal personen, die naar Amerika zouden emigreeren. Een trein met geneesheerpn werd van Lida naar de plaats des onheils gezonden, maar zij konden slechts onvoldoende hulp bieden. Een zeldzaam familiefeest. Te Quimperlé zijn in Bretonsche familie op een dag drie gouden huwelijksfeesten gevierd. Het eerste echtpaar, Keraudren heeft 12 kinderen gr had, van wie nog 5 in ieven, het tweede Harin, 41 kinderen, van wie nog 8 in leven, terwijl aan den bruiloftsdisch van het derde gouden paar Le Mouel een 30-tal afstammelingen had den plaats genomen. Op denzelfden dag werden vier kleinkinderen van het echt paar Harin gedoopt. BINNENLAND. Aangehouden. De politie te Deventer heeft Donderdag in de Nieuwstraat aldaar een 23-jarigen werkloozen sigarenmaker aangehouden, die zich in vrouwenkleeren had gestoken om te probeeren als werkster aan den kost te komen. Met grooten toeloop van nieuws gierigen werd hij naar het politiebureau gebrachtna in andere kleeren te zijn gestoken, werd hij weer losgelaten. o üe Zomertijd. De Zomertijd zal in den nacht van 6 op 7 October eindigen. Het rerambtenaarde Nederland. Volgens eeu mededeeling in het »Vad.« zijn er thans in Nederland meer dan 200.000 gemeenschapsdienaren werkzaam. Op iedere 35 Nederlanders bevindt zich dus één ambtenaar. Stellen wij het aantal kiezers op pl.rn. 2.800.000 en het aantal ambtenaren boven 21 jaar op l van het aantal, dan krijgen we op 2.800.000 Nederlanders, boven 21 jaar, 175.000, d.i. op 16 meerderjarige Nederlanders één ambtenaar. Het aantal Rijksambtenaren bedraagt thans pl.m. 50.000, d.i. één op elke 140 inwoners. Dit alles getuigt overluidt van de aan doenlijke zorg, die de Overheid jegens hare onderdanen koestert. o Het zerende leerjaar. In verband met de loopende geruchten over het laten vervallen van het zevende leerjaar, kunnen wij mededeelen dat het bestuur eener nieuw opgerichte bijzondere school aan den Minister ontheffing heeft gevraagd van de verplichting om zich op een zevende leerjaar in te richten, doch dat het deze ontheffing niet heeft verkre gen. >Hbld.« De moordaanslag in een trein b(j Scbuttorf. Men meldt uit Oldenzaal, dat de heer Ruben is overleden. De toestand van me vrouw en van het dochtertje is zorgelijk. o Op de grintgroeve aan den Schaesber- gerweg waren dezer dagen kinderen aan het spelen, toen er plotseling een instorting plaats vond. Twee kinderen werden onder het zand bedolven. Spoedig toegesnelde hulp kon één der kinderen nog tijdig red den, doch het andere kind, het 6-jarig dochtertje van den heer G. te Schaesberg, werd dood te voorschijn gebracht. Te Valthenmond is door onbekende oor zaak afgebrand de dubbele woning van de gemeente, welke werd bewoond door fa milies, die den volgenden dag uit de woning zouden worden gezet. Verzekering dekt de schade. Schyu of werkelijkheid! Op klaarlichten dag reed de 22-jarige dochter van den fabrieksarbeider A. uit Gaanderen (Gelderland) per fiets naar huis, toen bij het Rich ter boschje nabij Terborg op den straatweg een auto haar den weg versperde en zij werd gedwongen af te stappen. De chauffeur die was uitgestapt, greep haar vast en de beide inzittende heeren snelden toe om hem een handje te helpen. Gelukkig voor het meisje, kwam er een motorfiets of auto aan. Het meisje was geheel van streek, zoodat zij dit niet precies weet. De berijders van dit motor voertuig verijdelden de plannen van de aanranders, die met hun auto inderhaast in de richting Terborg verdwenen. Het meisje was zoo geschrikt, dat ze het num mer van de auto niet heeft opgenomen. o Smakelijke melk! Voor het kantongerecht te Wageningen heeft terecht gestaan de melkverkooper C. van Druuten te Rhenen wegens melkver- valsching. Het bleek, dat beklaagde aan de melk had toegevoegd het vuile wasch- water van zijn kostgangers, die zich in den stal plegen te wasschen. Daar de man reeds eerder was veroordeeld voor het zelfde feit tot een geldboete, vorderde het O. M. thans 14 dagen hechtenis. De waarn. kantonrechter veroordeelde hem tot acht dagen gevangenisstraf. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en bete ren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maag- pillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Ter gelegenheid der verjaar dag van H. M. de Koningin op Vrijdag a.s. zal door de Fanfare der H. Familie ten 7 uur en de Heusdensche Harmonie ten 8 uur een muzikale wandeling door de stad gedaan worden. Van de Scheepswerf der fa. De Haan Oerlemans alhier, liep met goed gevolg te water, een stalen motorboot ge bouwd voor Hollandsche rekening. Deze motorboot is lang 26 Meter, breed 4.95 M. en hol 1.75 en werdt voorzien van een 40 P.K. Bolnes-Gloeikopmotor. Almkerk. Het gunstig bekend staande fanfarecorps »Nooit Gedachte alhier, zal op 5 en 6 Sept. a.s. de jubileumfeesten opluisteren te Werkendam en a.s. Vrijdag avond zal het fanfarecorps aNooit GedachU alhier voor den aanvang van 't concert een, muzikale wandeling maken door 't dorp, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Beneden-Langstraat. De fruitoogst zal dit jaar niet meevallen. Peren zijn er al bijzonder weinig en de appels blijven klein van stuk en zijn daarbij zeer worm- 'stekig. Voor de vroege peren besteedt men tot 30 ets en voor appels tot 20 ets per K.G. Capelle. De collecte voor noodlijdende predikanten in Duitschland heeft in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk circa t 30 opgebracht. De loting voor de ingeschrevenen der lichting 1924 dezer gemeente zal plaats hebben te Waalwijk op 3 Sept. e.k. des nam. 3.45 uur in de raadzaal aldaar. Voor de vacante betrekking van hoofd der Chr. school aan den Loonschen dijk hebben zich na herhaalde oproeping alsnog vijf sollicitanten aangemeld. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer V. aan den Loonschendijk een perenboom staat, die dezen zomer driemaal gebloeid heeft en vruchten draagt van drieërlei grootte. Zaterdag bracht onze gemengde zangvereer.iging »Het Rozeknopjec een serenade bij haar voorzitter, den heer W. G. Treffers, ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag. Door den vice-voorzitter, den heer A. M. Verheyden, werd den jubilaris namens de vereeniging in welgekozen woor den geluk gewenscht, waarna de heer Treffers het bestuur, directeur en werkende leden hartelijk dank zeide voor de gebrachte hulde. Na afloop hiervan werden de leden op royale wijze in het repetitielokaal ont haald. In de vacature van wijlen de heer M. J. Rijken, zal als lid van den Raad der gemeente SprangCapelle zitting nemen de heer A. M. Verheyden. Dassen Naar wij vernemen zal het kinderfeest ter gelegenheid van het 25-jarig jubileumfeest gehouden worden a.s. Don derdag en te Hank (gem. Dussen) op Vrij dag 31 Aug. a.s.. Dezer dagen viel mej M. in een vuile moddersloot, doordat men haar spoedig te hulp kwam om haar op 't droge te brengen, kwam zij met een modderig pak en den schrik vrij. 's Gravenmoer. Bij het afrijden der Hooge Brug alhier is Vrijdagavond eene vrachtauto pardoes in de Vaart geloopen en omgeslagen. Behalve de chauffeur had den op den wagen plaats genomen de heer Teurlings van het oosteind, gemeente Oos terhout, met nog twee dames en hunne fietsen, die op deze wijze werden thuis gebracht. Met behulp van een aakje, waar mede men ter plaatse juist bezig was toe- maat over te varen, werden alle personen met zeer veel moeite gered, zoodat geluk kig geene menschenlevens te betreuren zijn. Loevestein. De leidekker Van Wijk uit Nunen is bij het herstellen van het dak van een 20 meier hoogen toren van het slot Loevenstein gevallen. Ëenige oogen- blikken daarna is hij gestorven hij laat een vrouw met 3 jeugdige kinderen achter. Nederhemert. De Muziek vereeniging »Concordia« hoopt Zaterdag 8 September, ter herdenking van het jubileum van H. M. de Koningin een concert te geven. Raamsdonksveer. Donderdagmiddag omstreeks twee uur brak alhier, brand uit in de boerderij van M., die geheel in de asch gelegd werd. Van den naast wonenden molenaar brandde het pakhuis af, terwijl woonhuis en molen door tijdige hulp van de brandweer gespaard bleef. Sprang. Dinsdag maakte de knapenver- eeniging aSamuëk onder leiding van haar leider de heer C. Timmermans een uit stapje naar Den Haag en Scheveningen, Verschillende bezienswaardigheden wer den in oogenschouw genomen, terwijl men zich aan het strand op aangename wijze wist te vermaken. Hoogst voldaan keer den de jongens met den laatsten trein huis waarts. Dinsdagavond kwam het bestuur der Chr. School met ouders en belang stellenden in één der lokalen van het school gebouw in vergadering bijeen, om te komen tot het organiseeren van kinderfeesten ter herdenking van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Nadat een en ander door het hoofd der school, de heer Dijk, was toegelicht werd besloten op 6 September e.k. een kinder feest te houden voor alle schoolgaande kin deren uit het voormalige Sprang, 's Mor gens een rondgang door de gemeente en 's middags kinderspelen, waarvoor door de heer P. Huijsman bereids gratis een terrein werd beschikbaar gesteld. Tot eere-leden van het feestcomité wer den benoemd burgemeester Meyer en wet houder van Willigenburg, beiden ter ver gadering aanwezig. Tot leden van het comité werden benoemd de heeren C. Klootwijk Antz Jac. Quirijns, J. W. van Schuppen, W. Kuisten, M. Versteeg, K. Paulides, P. Huijsman en L. A. Rijken. Bereids zijn reeds enkele dames uitge- noodigd welke a.s. Maandag langs de hui zen een collecte zullen houden. Naar men ons mededeelt hebben Ged. Staten hunne goedkeuring verleend aan het raadsbesluit inzake den bouw van het nieuwe raadhuis in het centrum der nieuwe gemeente Sprang-Capelle. Werkendam. Door de drie gemengdi Zangvereenigingen in deze gemeente is eet aanvang gemaakt met de gezamelijke re petities tot het instudeeren van liederen welke op het a.s. feest ter herdenking vat de inhuldiging van H. M. de Koningin zullen worden gezongen. Deze liederen zullen Woensdag 5 Sept des morgens om 8 uur gezongen wordet op het plein. Vorige week is het 4j-jarig zoontji van den landbouwer O. uit den Biesboscl in een sloot gevallen en verdronken. De loting voor de Nat. Militie vooi deze gemeente zal gehouden worden, Vrij dag 21 Sept. a.s. des nam. half een ter Raadhuize te Woudrichem. Zaterdag 1 Sept. a.s. zal het 21 jaar geleden zijn, dat de heer S. van d< Ruit alhier als Gem. Veldwachter weri aangesteld. Woudrichem. Liet het zich eerst aan- zien, als zou ons stedeke van jubileumfeëstei verstoken blijven, than8 is daarin een gun' stige wending gekomen en heeft de com. missie hare taak weder hervat. De com. missie bestaat uit de volgende heeren P. Verhagen, burg., eere-voorz. A. C Havelaar, voorz,C. Struik, secr.M. Baks penningmeester Joh. Spoor Jz.P' Vos D. Ottevanger en A. Veenemans, leden. Het voorloopig programma js als volg samengesteld 6 September a.s. 's Morgens 8 uur aantreden der school! kinderen in wijk A, ook die van de Christel bewaarschool, in wijk B 8.30 uur. Wandeling van de kinderen naar dd Zandsteeg ontmoeting terug naar de Ned Herv. kerk, waar door ds. G. du Sart eed dankstond zal worden gehouden. Na aflood zullen de kinderen eenige volksliederen zin gen. Na den middag Onthaal der school kinderen. 's Avonds concert. 7 September a.s. 's Morgens 9 uur Muzikale wandeling door de stad. 9.30 uur Roeiwedstrijd of de rivier voor de stad. 11.30 uur volks spelen. 's Middags 1.30 uur Uitreiking der prij zen. 2 uurOptocht met versierde fietsen 3 uur volksspelen. 's Avonds 8.30 unr Concert (muziek er zang). 9 uur Lampionoptocht. 10 uur vuurwerk. Veiling van Maandag 27 Aug. Prijs van Schoolmeesters 3 50 gld. Blauwpitten 3.50 4,10 Eigenheimers 3.804.10 Alles per H.L. Door het ongunstige weer was de aan voer niet groot. Waspik. Gistermorgen gaf onze har monie met medewerking ven »Duo d< Groot« uit Amsterdam een prachtig Ma tinee. Het mooi gekozen programma wen zoowel door harmonie als door het ^Pui de Groot« keurig uitgevoerd. Wij hopen laatstgenoemde nog dikwijl in ons midden te zieri. INGEZONDEN. (Wij ontvingen uit Meeuwen onderstaand gedicht over de aA.L.A.D.«-autobus mei verzoek om opname.) Weg met trammen, weg met sporen Weg met rijtuig, kar en paard 't Harde lot is hun beschoren Te verdwijnen van dee'z aard. Voor 't loket geduldig wachten, Op a'n kaartje« en »geld weerom« Paarden die van dorst staan smachten, 't Klinkt nu achterlijk en dom. Neen, dat alles gaat verdwijnen, En maakt plaats voor Alad's-autobus I Die we alom nu zien verschijnen, Confortabel, fijn en knus. Boeren, burgers, dames, heeren Jochie's, zelfs met 'n kleine zus Zelfs soldaten met geweren, Alles gaat per Alad's-autobus. Maar nu roept het van zijn potje, sAlad tot moeders spijt. Mogelijk dat we ons nog verblijden Als door Altena's koud gewest, Alad's-autobussen straks gaan rijden Met volledig Strijk orkest. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Getrouwd: Johannes Martinus van Muilekom 33 j. en Gijsberdiena Petronella van den Enden 21 j. Overleden: Arie Marcelis Andriese 47 j., echtg. van A. C. van der Wende. it 't Eerste woord van 't kieine »dotje«, Was »rnama« in vroeger tijd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2