C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. Nationale Bankvereeniging y. LUIZEN Go's flank. Und van altena IN GOUD EN ZILVER, ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Raamsdonksveer. Koningin's Verjaardag. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusdem No. 4325 Vrijdag 31 Augustus 1923 Reparatie-Inrichting. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. SPAARBANK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nationale Peesten in Nederland Eerst de verjaring en daarna het regeeringsjubileum onzer geëerbie digde Vorstin Zeker, we weten dat de jubileumfeesten thans de aandacht van het gros van ons volk gaande houden en'dat minder dan andere jaren gedacht wordt aan Koningin's verjaardag. Eh begrijpelijk is zulks, waar de verjaringsfeesten jaarlijks terugkeeren eneeD regeeringsjubileum uit den aard der zaak slechts spo radisch voorkomt. Toch mogen we ook dit jaar den 31sten Augustus niet laten passeeren als een gewonen dag, wijl het volk van Nederland ook dien dag zijne dankbaarheid dient te toonen voor het voorrecht aan onze Landvrouwe geschonken, dat zij haar 44ste levens jaar mag intreden. In feesten, als de komende, kan het volk doen verstaan wat er tintelt en leeft in de borst zijner kinderen. Waar zij worden geleid en gewijd, kunnen zij medewerken om den volksgeest te veredelen en den band te versterken tusschen zonen van hetzelfde vaderland. Men vraagt, of het in onze dagen wel gepast is feest te vieren. Zeker, de tijden zijn ernstig en veel is er dat ons droefgeestig stemt. Wij denken aan de malaise in zoo goed als alle takken van handel en nij verheid aan de werkeloosheid, die zulke enorme afmetingen heeft aan genomen aan het gebeuren in ons omringende of meer verwijderde landen enz. enz. Maar daartegenover staat veel, dat stof geeft om ons op den 31sten Aug. te verheugen. De Koningin, wier geboortefeest de natie mag vieren, is eene Vorstin uit den stam die ruim drie eeuwen lang zijn breede takken beschaduwend en beschermend over onzen vrijen grond heeft uitgebreid en aan welks behoud de voortduring en de kracht van ons volksbestaan gelegen is, eene Vorstin uit den stam. die door zijn doorluchtigen naam en door de schitterende daden van het voorgeslacht aan de vorsten en volken van Europa ontzag en eerbied afdwingt tot op dezen dag. Oranje Nassau welke herinnerin gen roept ons die naam voor den geestEen geslacht waarin keizers- en koningskroon, bisschopsmyter en gravenhoed gedragen is en dat helden heeft voorgebracht, die uit een on gelijken kamp met de lauweren der overwinning zijn uitgegaan en mach tige staten hebben doen zwichten voor hun moed, hun beleid, hun talent en hunne volharding I En wanneer wij stilstaan bij het tegenwoordige, hoeveel is er dan niet, dat ons met blijdschap vervult Heeft Nederland aan de meeste Oranjevorsten veel te danken, niet het minst dankt het aan onze geliefde Koningin Wilhelmina, wier regeering tot heden toe zoo zegenrijk voor ons land is geweest. Laat mij slechts vermelden, hoe voor een goed deel mede door haar toedoen, ons land buiten den wereldoorlog mocht blij ven, zoodat in Nederland geen rouw be hoefde te worden gedragen voor het verlies van jonge mannen, die in den krijg waren gebleven. Zeker, op economisch gebied heelt ons land geleden en lijdt het nog onnoemlijk veel evenals tal van andere rijken, tengevolge van den gruwelijken wereldkrijg, maar hoe in ons land ook geleden wordt, geleden wordt niet door droefheid over Neêrland's zonen, die door het moordend lood werden getroffen en zulks danken we naast God in de eerste plaats aan onze dierbare Koningin, die ge steund door wijze raadslieden, door haar groote gaven van hoofd en hart erger heeft weten te voorkomen. Nog heel wat meer zou ik kunnen noemen, waarvoor de Koningin den dank der natie verdient, maar plaats ruimte gedoogt zulks niet. Al zal nu met het oog op het a.s. regeeringsjubileum de verjaardag van onze Koningin dit jaar niet op dezelfde luisterrijke wijze gevierd worden, als waarop wij hem gewoon lijk herdenken, toch moeten we zorgen, dat die dag zich ook dit jaar onder scheidt van gewone dagen. De Koningin verjaart en het gros van ons volk leeft met die gebeur tenis irede. Het beseft ten volle dat het is en blijven moet tot in het verste nageslacht„Trouw aan God Trouw aan de Koningin 1" Moge het H. M. onze Koningin vergund worden nog vele jaren, gesteund door de liefde van Haren Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik en van H. K. H. Prinses Juliana, de belangen van ons Vaderland en zijne inwoners te behartigen. BüITENLANDSCH OVERZICHT De Belgische regeering herinnert in haar antwoord-nota aan de Engelsche regeering aan de waardevolle interventie van Enge land in 1914 en erkent daarin dat ook Engeland met moeilijkheden heeft te kam pen. Evenais de nota van Parijs verdedigt ook die van Brussel de houding van België, wat betreft de bezetting van het Roerge» bied, die de regeering-Jaspar als volkomen wettig beschouwt. Een beroep wordt in dit verband gedaan op 't tractaat van Ver sailles. De nota herinnert aan de maat regelen van eenvoudige economisme con- tróle en de z. g. »onzichtbare« bezetting, die in 't begin in 't Roergebied werden toegepast. Maar toen organiseerde de Duitsche regeering het lijdelijk verzet. Het succes der door Frankrijk en België, krach tens het vredesverdrag, genomen maatre gelen werd daardoor bedreigd. Daarom achtten Brussel en Parys het noodig den aard der bezetting te wijzigen. Niettemin beschouwt België nog steeds de bezetting als een eenvoudige vorm van pandneming. Houdt het verzet op en betaalt Duitschland, dan vindt een geleidelijke terugkeer plaats tot den toestand van voor 10 Jan. Het pand zou dan, naar de Belgische nota op merkt, het voorwerp kunnen worden van een intergeallieerd toezicht. Maar dat België voornemens zou zijn om voor een onbepaalden tijd in 't Roergebied te blijven, wordt absoluut onjuist genoemd. En ook loochent België het, dat het geen aandacht zou schenken aan 't Britsche voor stel inzake het in bedrijf nemen van be paalde productieve Duitsche panden onder toezicht der geallieerden. Het verklaart echter geen enkele preciseering te hebben ontvangen omtrent den aard en de eventueele opbrengst van dergelijke panden Daar echter op dit stuk van zaken de geallieerden het onderling niet voldoende eens zijn met elkaar, meerit de Belgische regeering het eenige pand, dat het bezit het Roer gebied niet uit handen te mogen geven. Het belangrijkste gedeelte der Belgische nota is echter het deel, dat zich bezig houdt met de Belgische prioriteit. Gedurende den oorlog zegden de regeeringen en politici der geallieerde staten toe, dat België, wat de betalingen betrof, een recht van voorkeur zou genieten. Het verdrag van Versailles wees ten overvloede den Belgen dit prioriteitsrecht toe. Niettemin, ten blijke van zijn conciliarite gezindheid, stemde België in belangiyke concessies toe aldus de nota waaruit bleek, dat België »sedert een drietal jaren niet heeft opge houden voortdurend in nieuwe schikkingen ten aanzien van zijn eigen directe belangen, ten gunste zijner geallieerden ten behoeve van de handhaving der Entente toe te stemmen. Aan het slot der nota wordt het voor stel om vriendschappelijk en vertrouwelijk op een bijeenkomst vari premiers der ge allieerden de zaken verder te bespreken en ook van gedachte te wisselen over de kwestie der Belgische veiligheid. Uit Londen wordt uit niet-officieele, maar goed ingelichte zijde medegedeeld, dat de Biitsche regeering gaarne bereid zou zijn aan zulke besprekingen deel te nemen, indien er aangetoond kan worden, dat er redelijke verwachtingen waren, dat zij succes kun nen hebben. Indien het Fransche en Bel gische standpunt, gelijk het neergelegd is in de nota's dier beide landen, niet vatbaar is voor eenige wijziging, zouden zulke be sprekingen erger dan nutteloos zijn. Engeland blijft van gevoelen, dat de Biitsche zaak alleen kan winnen bij open baarheid en het zou alleen kunnen toestem men in geheime diplomatieke besprekingen, als de bondgenooten er beslist den wensch toe uiteri teneinde tot overeenstemming te komen en wanneer zij zich dan tevens bereid verklaarden hun houding te wijzigen in overeenstemming met den eisch der omstandigheden. BUITENLAND. Het as. huwelyk ran den Zweeiischeu kroonprins. De kroonprins van Zweden is aan boord van het Zweedsch'e s.s. Patricia* te Londen aangekomen, om schikkingen te treffen voor zijn a.s. huwelijk met lady Louise Mountbatten. Naar verluidt, zal het huwe'ijk in No vember voltrokken worden, maar het is nog niet bekend, waar de plechtigheid zal plaats hebben. Jeugdige millioenendief. Te Leer legde een reiziger zijn tasch in een winkel op de toonbank. Toen hy zich verwijderde, was de tach met 250 millioen mark verdwennen. De dief, een Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hótel „CONCORDIA" 15-jarige knaap is gearresteerd. De havenstaking te Koningsbergen. Nadat een deel der havenarbeiders te Kopenhagen met schending van het tarief verdrag voor eenige dagen den arbeid neerlegde en ondanks herhaalde waarschu wingen Maandag den arbeid niet hervatte, hebben de werkgevers alle arbeiders ont slagen. o Het geheimzinnig vergiftigingscomplot. Naar uit Weeneri wordt gemeld, blijven de geheimzinnige vergiftigingsgevallen, ge volgd na de arrestatie van Joseph Mold, den Roemeerischen spoorwegbeambte, die gelijk bekend, zelf vyf personen zou ver giftigd hebben, aanhouden. Thans is hetzelfde slachtoffer aan het mysterieuze vergiftigingscomplot ten offer gevallen. Het is een spoorwegbeambte te Klausenburg. De beambte viel dood neer, nadat hij een sigaar had gerookt, die vergiftigd bleek te zijn. Het vreemde van het geval is, dat de man de sigaar uit zijn eigen bureaula had gehaald, die met een patentslot gesloten was. De verduistering, waarvan Mold beschul digd wordt, de vijf door hem vergiftigde personen moesten, zooals men weet, in deze zaak tegen hem getuigen betreft de vervreemding van gelden en materiaal, Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 42.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. behoorende aan de spoorwegen. De autoriteiten gelooven nu, dat er hooge spoorwegambtenaren bij de zaak betrokken zijn en dat zij en de geheime politie (siguranta) samenwerken om alle getuigen uit den weg te ruimen, zoodat de zaak niet in behandeling zal kunnen komen. Noodweer in Itatiê. Uit verschillende deelen van Italië komen berichten omtrent stormen en hevigen regenval. Triest werd geteisterd door een hevigen storm, welke groote schade aariricbte op een aantal schepen, welke op de reede voor anker lagen. Ook in de dokken werden groote verwoestingen aangericht. Verschillende kranen in de haven werden vernield, terwijl de kap van het spoor wegstation te St. Andrea werd afgerukt. Een douane-beambte werd in zee geslingerd, doch wist zich door zwemmen te redden. Te Rome is 50 m.M. regen gevallen, hetgeen voor de maand Augustus een lecord beteekent sedert 1880. Berichten melden tevens dat ook Napels door hevige stormen is geteisterd. De toestand tusschen Italië en Griekenland zeer ernstig. Naar wij vernemen, aldus de Parijsche correspondent van de Maasbode, heeft de Italiaarische regeering zich tot de Grieksche regeering gewend met een ultimatum, dat zes punten bevat, waarvan de voornaamste de drie volgende zijn 1. De Grieksche regeer ing moet offi cieel verontschuldigingen aan de Italiaansche regeering aanbieden, 2. Er wordt een schadevergoeding van 50 millioen lire geëischt, welke binnen 5 dagen moet betaald worden. 3. Een Italiaansch eskader zal naar den Pueus opstoomen tot het houden eener vlootdemonstratie, waarbij alle Grieksche schepen gehouden zullen zijn eerbewijzen aan de Italiaansche vlag te brengen. Naar wy vernemen heeft het bekend worden dezer zeer scherpe eischen te Rome aanleiding gegeven, evenals in andere groote Italiaansche steden, tot een enorm enthou siasme. Te Parijs geelt men er zich rekenschap van, dat het Grieksch-Italiaansch conflict het belangrijkste diplomatiek c inflict is, dat zich sedert den oorlog heeft voorgedaan. Men is van oordeel, dat de toestand zeer ernstig is. Het lijdt geen twijfel, of de houding van het Italiaansch gouvernement zal hier veel bijval vinden. NIEUWSBLAD voor 1st Laid m Unin en AitenaJeLaigstraat 11 it Boiinelerwaard f97.000.000,—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1