Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. GORINCHEM. - Lijsten in alle maten. EIND B. 119, voorheen J. O. GOETHALS. BINNENLAND. Onderscheidingen op Koninginneverjaardag. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn een groot aantal onderscheidingen toegekend, waaraan wij het volgende ontleenen Bij Koninklijk besluit van Augustus 4923 zijn benoemd tot minister van staat A. W. F. Idenburg, oud-minister van Koloniën, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, en prof. mr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw mr. B. C. Loder, president van het Permanente Hof van Internationale Justitie zyn benoemd in de orde van Oranje* Nassau tot grootkruisJhr. mr. R. de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigde minister te Londen tot grootofficierW. L. F. C. ridder van Rappard, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Kopenhagen jhr. mr. F. G. van Panhuys, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern is bevorderdtot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad der Nederlanden is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuwmr. P. Rink, oud-minister van Binnenlandsche Zaken zijn bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. F. A. Wagenaar, grif fier van de Staten van Noord-Brabant, te 's Hertogenbosch Louis Bouwmeester, tooneelspeler te Amsterdam zijn benoemd tot officier in de oidevan Oranje-NassauA. M. Borren, voorzitter der Vereeniging voor M.U.LJO. te Breda tot ridder in de orde van Oranje-Nassau K. Timmers, inspecteur der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs té Klundert is verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan F. J. J. Simonis, opzichter van het Kroondomein te Raamsdonksveer W. den Boef, opzichter van het Kroondomein te Dinteloord J. Verhey, gezagvoerder bij de N. V. Heusdensche Stoombootmaatschappij te Heusden in brons aan G. Kuypers, besteller by den post- en telegraafdienst te Heusden A. de Kruyff, besteller bij den post- en telegraafdienst te Zaltbomme! in zilver aan J. Hooymaijers, hoofd der spantenbuigerij bij de naamlooze vennoot schap Scheepsbouwwerven voorheen P. A. Ruytenberg te Waspik G. de Wijs, wonende te Made c. a., voorheen opzichter voorwerker in dienst der familie Smits te Oosterhout in brons aanM. de Leeuw, koetsier in dienst van dr. H. G Langemeijer te Waalwijk. Louis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester kan bevredigend worden genoemd. Het gevaar voor longontsteking schijnt als geweken te kunnen worden beschouwd. o Overneming centrale werkplaatsen door tiebr. Stork? Het »Overijselsch Dagblad* schrijft Bij geruchte kwam ons ter oore, dat door de directie der Nederlandsche Spoor wegen onderhandelingen gevoerd zouden worden met de firma Gebr. Stoik te Hen gelo (O.), over de overneming door deze firma van de Centrale Werkplaatsen te Zwolle, Utrecht en Tilburg. »Wij hebben ons ter informatie hier omtrent gewend tot een persoon, die wel als terzake deskundig mag worden beschouwd. »Wij willen niet verzwijgen, dat hij aanvankelijk meende hel gerucht onder de komkommer-sensatie te moeten rangschik ken. Na de eerste verrassing verklaarde hg echter bovengenoemd gerucht niet te kunnen bevestigen, doch het evenmin te durven tegenspreken. Officieel is niets be kend, doch het feit, dat in betrokken krin gen den laatsten tijd telkens soortgelijke geruchten opduiken, wijzen er o. i. op, dat wel in deze richting gedacht en wellicht ook onderhandeld wordt. »Dat de firma Stork niet grif zal ingaan op een aanbieding tot overneming van een volgens onzen zegsman ïhalf failliete onderneming* is te begrjjpen. Van den an deren kant zou een omzetting van de werk plaatsen in een particulier bedrijf ongetwij feld de mogelijkheid openen tot groote bezuiniging, daar in dat geval o.m. de arbeidslocnen in overeenstemming zullen worden gebracht met die der particuliere nijverheid en niet meer afhankelijk zullen zijn van de regeling der ambtenaarsalaris- sen.« o Een onderscheiding voor de redders van den heer Hujjpers. Bij K. B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en loffelijk getuigschrift toegekend aan Henri Hour- cadet, electricien te Luz en Gaston Blavet, steenhouwer te Lourdes, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van den eenigen overlevende van het gezelschap, dat met een auto op 13 Aug. by Luz- Sairit-Sauveur in de rivier de Gave stortte. o Dlstrictsbesehikking. Verschenen is de by beschikking van den Minister van Oorlog van 30 Juli 4923, vastgestelde verdeeling van het Rijk in indeelingsdistricten, een en ander ter uit voering van eenige bepalingen van het Dienstplichtbesluit. Het Rijk is verdeeld in 12 indeelings districten. Behalve genoemde indeelings districten, zijn ingesteld 20 regimentsdis tricten. De uit elk dezer districten voor de rigimenten infantrie bestemde personen worden in den regel voor alle lichtingen toegewezen aan hetzelfde regiment of aan dezelfde regimenten. De toepassing hiervan geschiedt, overeenkomstig nader te verstrek ken aanwijzingen, door de commandanten van de indeelingsdistricten, ieder voor zoo ver het gebied van het regimentsdistrict binnen het indeelirigsdistrict gelegen is. Bovendien zijn ingesteld 43 keuringsraden. Deze indeelingsbeschikking is in werking getreden op 1 Augnstus 4923. Het Regimentsdistrict 's-Hertogenbosch omvat de gemeenten (Prov. Gelderland): Ammerzoden, Beesd, Beusichem, Brakel, Buren, Buurmalsen, Culemborg, Deil, Dreu- mel, Diiel, Est en Opijnen, Gameren, Gel- dermalsen, Haaften, Hedel, Heerewaarden, Herwyneri, Kerkwijk, Nederhemert, Ophe- mert, Poederoyen, Rossum, Varik, Vuren, Waardenburg, Wadenoyen, Zalt-Bommel, Zuilichem (Prov. Noord-Branbant) Alem, Maren en Kessel, Almkerk, Berkel, Berlicum, Best, Boxtel, Ciomvoirt, Diessen, Dongen, Drunen, Den Durigen, Dussen, Eethen, Em- pel en Meerwijk, Engelen, Esch, Geffen, Giessen, 's-Gravenmoer, Haaren, Hedikhui- zen, Heesch, Heeswijk, Helvoirt Herpt, 's-Hertogenboschf Heusden, Liempde, Lith, Lithoyen, Loon op Zand, St. Michiels-Gestel, Moergestel, Nieuwkuyk, Nuland, Oyen en Teeffelen, Oirschot, Oisterwijk, Op- en Neer-Andel, Oss, Oud-Heusden, Raamsdonk, Rijswijk, Rosmalen, Schyndel, Sprang- Capelle, Udenhout, Veen, Vlijmen, Vught, Waalwijk, Waspik, Werkendam, deWerken en Sleeuwijk, Wijk en Aalburg, en Wou- drichem. De gemeente 's-Hertogenbosch is o.a. ingedeeld bij den 39sten Keuringsraid. o Baggermolen gezonken Door den storm van Donderdag is een baggermolen op de Zuiderzee los geslagen. Het laatst is hij gezien onder Enkhuizen, nadien is niets meer van hem te bespeuren. Te Urk is eenig wrakhout aangespoeld, zoodat met zekerheid kan worden aange nomen, dat de baggermolen is gezonken en met man en muis vergaan. Aan boord bevonden zich J. Schild en Melchers uit Hardinxveld en T. de Raad, M. de Raad en C. Erkelens uit Sliedrecht. Vier dezer personen zijn gehuwd. Ver moedelijk hebben zij hun graf in de golven gevonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Volgende week Dinsdag en Woensdag zal Heusden feest vieren ter herdenking van het 25-jarig regeeringsju- bileum van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. Al geven de tijdsomstandigheden niet veel aanleiding om feest te vieren, toch is er alle reden om deze belangrijke gebeur tenis feestelijk te herdenken, zooals wy in ons hoofdartikel uiteen zetten. Het programma der feestelijkheden is verschenen en in den Boekhandel van de firma Veerman 10 cent te bekomen. Het vermeldt voor Dinsdag te 8 uur v.m. opening met saluutschoten, daarna reveille geblazen door 3 herauten te paard, voor afgegaan door 2 tamboers, klokgelui, ca rillonbespeling, 40| uur officieele ontvangst van het Comité ten stadhuize, volksfeesten, 's Avonds concert door de Heusdensche Harmonie. Voor Woensdag Reveille, openbare Godsdienstoefeningen, oarrillonbespeling, kinderspelen, concert door de Fanfare der Heilige Familie, fakkeloptocht en vuurwerk. Voor de étalage-wedstrijd hebben zich nog opgegeven Joh. de Mol (buiten mededinging), J. Snijders (buiten mededinging), M. Bax Sr., L. van Mier, M. van Mier, J. van Hoften, A. Metselaar, Wed. A. Duijsters Voor dezen wedstryd heeft de Stoom- ververij en Chem. Wasschery »de Regen boog* te Tilburg een fraaie medaille be schikbaar gesteld, terwijl de firma C. Po lak Gzn. te Groningen voor dit doel een verzilverde Ranja-medaille afstond. Het Comité doet een beroep op alle ingezetenen om op beide dagen te vlaggen, om de stad daardoor een feestelijk aanzien te geven. By Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari, afgescheiden van het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Waalwijk de voormalige ge meenten Drongelen en Meeuwen, en is bepaald, dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Heusden zal omvatten de gemeenten Heusden, Herpt, Oudheusden, Hedikhuizen, Eethen, Wijk en Aalburg en Veen. Zaterdag 1 Sept. herdenkt de heer J. H. Verhoeven den dag, waarop hij voor 25 jaren in functie kwam als hoofd der Openbare School. Op Zaterdag 8 September hoopt de heer J. H. Roza, procuratiehouder bij de firma L. J. Veerman, den dag te herdenken dat hy 25 jaar aan genoemde firma is verbonden. -De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Heusden maakt bekend dat op de a.s. feestdagen het Post- en Telegraafkantoor voor het publiek zal zijn opengesteld als volgt Op 4 September a.s. zal het kantoor n& 1 uur nam. voor den Postdienst gesloten zijn. Op 5 September a.s. is het kantoor opengesteld van 8 v. 9 v. 2 n. 4.30 n. 6 n. 7.30 n. Op 6 September a.s. is het kantoor opengesteld van 8 v, 10 v. 2 n. 3 n. 6 n. 7.30 n. Voorts zullen op genoemde dagen slechts telkens 2 bestellingen worden uitgevoerd, terwijl op 6 September a.s. in de buiten wijken maar 1 bestelling zal worden uit gevoerd Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 4 September a.s. des voormiddags 11 uur. Agenda 1. Notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Beëediging van de raadsleden. 4. Benoeming Wethouders. 5. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1922. 6. Aanbieding gemeente-begrooting en begrooting voor den Vleeschkeurings- dienst voor 1924. Op den lijst van onderscheidingen, uitgereikt op Koninginne verjaardag, komen twee namen onzer stadgenooten voor. De heer J. Verheij, kapitein der stoomboot Metta* van de N. V. Heusdensche Stoom bootmaatschappij, werd begiftigd met de eere medaille in zilver en de heer G. Kuijpers, besteller bij den post- en telegraafdienst alhier, met dezelfde medaille in brons. Beide personen vierden voor eenigen tyd hun 40-jarig ambtsjubileum. Almkerk. In de op Woensdag j.l. gehouden openbare vergadering van de Oranje vereeniging* te dezer plaatse werd met overgroote meerderheid besloten, het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Het Bestuur der Oranjevereeniging alhier bestaat uit de heerenJoh. de Wit, Voorz. G. de Jong, Secr., C. A. Koekkoek, Pen. en W. Paans, Alg. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Waardhuizen (gem. Almkerk) is benoemd mej. T. Mortier te Gorinchem. Aalburg. Dezer dagen werd bij onderhandsche inschrijving aanbesteed, door A. Michaël, bouwkundige alhier Het timmerwerk van een dubbele woning te Veen, aan den aannemer C. Honcoop, aldaar. Het verbouwen van een schuur en deze inrichten tot woonhuis, voor rekening van den heer v. d. Maaden te Wijk, aan A. Kramer te Genderen, voor f1550. Het aan- en verbouwen van het woon huis van den heer H Schreuders te Veen, aan Tankens te Andel, voor f 1445. Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Dekker te Veen, aan A. Kramer, te Genderen, voor f 2800. Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Branderhorst te B.-Broek, aan Honcoop te Veen, voor f3142. Andel Heden werd alhier opgericht eene Christel. Hist. Kiesvereen. Het bestuur bestaat uit J. F. Calarne, Voorzitter H. Redert, Secrectaris F. v. Duist, Penningen, P. v, Houwelingen, Vice-Voorz. J. Verwijd, Adjunct. Wij hopen gelooven en vertrouwen dat velen tot deze vereen, toe zullen treden. Zaterdagavend j.l. gaf het fanfare corps Andels fanfare en de gemengde zang| vereeniging »Sursum Corda* gezamenlijk een concert, dat door honderden werd bij gewoond. Het programma werd door beide vereeni- gingen flink afgewerkt en er werd met ge noegen geprofiteerd zoowel van zang als muziek. Het applaus, dat bij elk stuk hun ten deel viel, was wel verdiend. Door de Rijkspolitie werd Zaterdag aangehouden en naar 's Bosch overgebracht de kolenhandelaar B., die voor een paar weken is gefailleerd en thans wordt ver dacht van oneerlijke handelingen betreffende zijn faillissement. Eethen. By besluit van den Commis saris der Koningin in de Provincie Noord- Brabaut zijn benoemd tot Zetters voor 's Rijks Directe belastingen in deze gemeente, de heeren J. E. Haspels, J. P. Smits, J. A. van der Schans en D. van Buuren. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 1 September a.s. des n.m. te 3 uur in het gemeente huis der voormalige gemeente Genderen. Aan de orde Ingekomen stukken. Beeediging Gemeente-Ontvanger. Aanbieding Gemeente-Rekening over 1922 van Drongelen. Aanbieding rekeningen Burg. Armbest. Eethen, Babiloniënbroek en Drongelen. Aanbieding Gemeentbegrooting voor het tijdvak van 1 Aug. tot 31 Dec, 1923. Voorstel voorloopige vaststelling Gem.- Rekening Meeuwen. Vaststelling verordening regelende de bureau uren van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Vaststelling op de heffing en invordering van schoolgeld. Vaststelling verordening helfing opcenten Personeel© Belasting. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van op* centen op de Grondbelasting. Voorstel tot vaststelling van een veror dening houdende tapverbod in de dagen der jubileumfeesten. Vaststelliug verordening op het snoeien van boomen. Benoeming lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting wegens bedanken van den Heer G. J. W. Bran derhorst. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aati de school te Heesbeen. Voorstel aankoop grond tot wegverbete- ring te Babilioniënbroek. Brief Ged. Staten opheffing openbare school te Genderen. 0 Genderen. Bij voldoende deelname, (minste aantal 12 leerlingen) zal hier dezen winter een cursus worden gegeven in Paar denkennis. Personen boven de 21 jaren kunnen zich hiertoe aanmelden bij den se cretaris der Landbouwvereeniging, uiterlijk 15 Sept. e.k. 't Plan bestaat alhier om voor de schoolkinderen in onze gemeente in de eerste helft van September een Oranjefeest te organiseeren. Gameren. Van een groot feest zal hier niets komen, doch om de schoolkinderen een feestje te bereiden, hebben enkele dames bij de ingezetenen aangebeld om financiëelen steun en met succes. 's Gravenmoer. Maandag hield de raad dezer gemeente eene openbare ver gadering, bijgewoond door alle leden, met uitzondering van den heer Kielen, die met kennisgeving wegens ongesteldheid verhin derd was. Nadat de heer Burgemeester als voor zitter deze vergadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend, worden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld, waarna eenige mededeelingen volgen, o. a. betreffende de havenbeschoeiïng en de af wijzende beschikking van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen om trein 242 aan het station Waspik's Gravenmoer te doen stoppen. Ingekomen is het verslag van den Waren- keuringsdienst over het tweede kwartaal,'^ hetwelk voor kennisgeving wordt aange nomen. In verband met de nieuwe voorschriften wordt de verordening tot heffing van school gelden herzien overeenkomstig de voorstel len van B. en W. Overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek wordt de rekening dezer gemeente over 1922 met algemeene stem men voorloopig vastgesteld, zooals deze was aangeboden. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot af en overschrijving van enkele posten der begrooting over 4923. Alvorens tot sluiting dezer vergadering over te gaan, dankt de voorzitter in harte lijke bewoordingen den raad voor hetgeen in deze periode in het belang der gemeente is verricht en voor de goede samenwerking die daarbij aanwezig was. Vervolgens spreekt hij een woord van dank voor den heer Kielerf, die deze laatste vergadering wegens ziekte niet kon bij wonen en neemt voorts op hartelijke wyze afscheid van de heeren Blok en Van der Dussen, die in den nieuwen raad niet zullen terugkeeren. Meeuwen. De »Alad*-autobusdienst zal ingaande Maandag 3 Sept. belangryk uitgebreid worden. Van hier uit kan men dan dagelijks (behalve Zondags) 3 maal^ naar 's Bosch en 3 maal naar Sleeuwyk Tevens zal weer een nieuwe autobus in gebruik worden genomen en wel een luxe wagen. Dienstregelingen zijn gratis ver krijgbaar. Nieuwendijk. Donderdag 6 Sept. zul len bij gelegenheid van het 25-jarige re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin, alhier kinderspelen plaats hebben, terwijl 's avonds ons muziekgezelschap een concert zal geven. Dinsdagmiddag kwam de zoon van C. C. met een flinke snelheid per fiets van den loswal rijden. Op hetzelfde mo ment passeerde de auto van den huurder D. Niettegenstaande het uit alle macht remmen van den chauffeur, werd de fiets aan het voorwiel gegrepen en kwam de jongen te vallen, doch liep tot aller ver wondering slechts een tamelijk ernstige beenkneuzing op. Zijn fiets was totaal onbruikbaar. Dr. Overbosch verleende ge neeskundige hulp. Een waarschuwing, om toch vooral op dat gevaarlijke punt, de uiterste voorzich tigheid te gebruiken, is hier zeker niet misplaatst, daar tegenwoordig enorm ver keer met auto's hier passeeren. Woensdagavond zal ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum een dankstond worden gehouden in Ger. Kerk, waarin hoopt voor te gaan Ds. H. de Bruijn. Van Woensdag op Donderdagnacht werden bij C. B. een aantal jonge hennen doodgebeten, men denkt dat een wezel deze daad heeft verricht, aan honden wordt niet gedacht. Naar aanleiding van een bericht d.d. 24 Aug., waarin vermeld staat dat Ds. de Bruijn bij de Geref. gemeente be roepen is, berust op een abuis. Het moet zijn Ds. H. de Bruijn ontving een beroep naar de Ger. Kerk van Uithuizen, Pouderoijen. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hoopt de gem. zangvereeniging »De Lof- stem*, directeur de heer A. W. v. d. Nat met medewerking van de fanfare »Prins Hendrik*, van Aalst, directeur de hear J. van Berkel. op 8 September a.s. een concert te geven. Aanvang 's avonds 6.30 uur (o.t.) Sprang;. A.s. Donderdag hopen de schoolgaande kinderen uit het voormalig Sprang feest te vieren. 's Morgens zal onder leiding van het personeel der school een wandeling door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2