Ho. 4325. Vrijdag 31 Augustus Be SÉpbreukelinij! der Zuidzee. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PUROL SLEEPT GIJ U FELILL Vragen op rechtsknndig gebied 1 "Restaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug? Bij duizen den is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat, zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, onge regelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeiheid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nier aandoeningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 4.75 per doos. BINNENLAND. De faillissemeDtsaanrrage van Broekhuys. De heer C. Kiebert, Wiekstraat 43 te Rotterdam, deelt mee, dat hij is benoemd tot directeur van de Hollandsche Crediet- bank te Rotterdam en dat hij gisteren aan den president van de rechtbank te Maas tricht het volgende telegram heeft gezonden Blijkens proces-verbaal van 24 Augustus ben ik benoemd tot directeur der Holland sche Credietbank alhier. Het gepubliceerde faillissementsrequest van Broekhuys is van begin tot einde onwaar. Ter voorkoming }.n benadeeling van velen verzoek ik de Vi* htbgftk beleefd 't faillissement niet uit reCl^ .«ken, vorens mij gehoord te hebben te .prt pV,(jKraakj Piet Heinstraat 400, Der, —•o— alsook Haag, 52) De Melanesiër nam den koker op en drukte de opening tegen het lichaam der vrouw aan. Deze gaf een ontzettenden gil en kromp ineen. »Wat doet hij haar,« mompelde Harry met een gesmoorden vloek. »Stil,« fluisterde Hughes, »hy vergiftigt haar, in die koker zit een slang De Melanesiër sprak eenige sombere woorden en drukte toen den koker tegen zijnj eigen lichaam aan. Bjjna tegelijkertijd vie hij onder een rauwen kreet ter aarde. De koker liet hij los en toen zag men hoe, gelijk Hughes het vermoedde, een klein groen slangetje met een gesis er uit kroop en zich haastig verwijderde. »Weet ge nu wat er gebeurd is vroeg Hughes den dokter, toen de lichamen geen teekenek van leven meer vertoonden. Zelfopofferende liefde wellicht I« Juist, hij is tot de overtuiging gekomen, dat zij sterven moest en heeft toen aan haar en aan zichzelven het vonnis des doods vrijwillig voltrokken. Dat zoudt ge niet zeggen, dat de wilden nog edele gevoelens Geldrerspilliig. Dezer dagen maakten wij melding van de heugelijke gebeurtenis, dat de Kon. Mil. Kapel onze kaderlandstormers met muziek naar den trein zou brengen, gaande deze landstormers in Gelderland oefeningen hou den. Deze aardigheid kost ten minste niets. Van welingelichte zijde deelt men ons ech ter mede, dat de door hen te houden oefe ningen uitsluitend detailoefeningen zullen wezen en nu rijst de vraag waarom aangezien aan vervoer en verblyf hooge kosten zijn verbonden deze oefeningen niet evengoed in de nabijheid der eigen standplaatsen konden worden gehouden. Of komt het geld er tegenwoordig min der op aan (De Avondpost 16-7-'23). Invaliditeitswet. Op 4 Aug. 4923 waren 2958 verze kerden in het genot eener invaliditeitsrente en 29256 verzekerden in het genot eener ouderdomsrente. Het aantal weduwen- en weezenrenten bedroeg resp. 2422 en 4437. Tot dien datum werd aan 7535 ver zekerden geneeskundige behandeling en verpleging verleend, terwijl het aantal gevallen, waarin observatie niet of r,og niet door behandeling gevolgd was, 4050 bedroeg. Een Neiierlandscli vlieger gedood. Naar aanleiding van 'n telegram omtrent een vliegongeluk boven Mitchel's farm bij Stamford River in het graafschap Essex, verneemt het Haagsche Aneta kantoor nog, dat het hier betreft mr. E. W. H. Duyzings, advocaat te Utrecht, die in zijn vacantie les in het vliegen kreeg bij de Havilland Aircraft Cy. Op een solovlucht overkwam hem het ongeluk met doodelijken afloop, waarvan het telegram melding maakt. Mr. Duyzings was o.a. rechtskundig adviseur vau de Kon. Ned. Automobiel Club en redacteur van het officieel orgaan van deze vereeniging »De Auto». Met de bestudeering en de oplossing van de vele netelige vraagstukken, die de auto mobilist hier te lande op zijn weg ont moet, heeft hij zich buitengewoon ver dienstelijk gemaakt. Eigenaardig protest. Men meldt aan het Corr.-Bur. In ambtenaarskringen wordt ernstig overwogen om in verband met de geruchten omtrent het voornemen der regeering, om art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in te trekken, als protest geen gebruik te maken van het door haar toegestane verlof op 6 September voor de jubileumviering. Het ligt in de bedoeling om deze kwestie tot een onderwerp van bespreking te maken in de samenwerkende organisaties in een der eerst volgende bijeenkomsten. -—O De jubileumpostzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ingevolge het Kon. besluit van 46 Juni 1923 (Stbl. no. 271) ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van de Koningin van Rijkswege jubileumpostzegels worden uit gegeven in de waarden van 2, 5, 7|, 40, 20, 25, 35 en 50 cent en van 4, 2£ en 5 gulden. De jubileumpostzegels van 2, 7,, 40, bezitten, inderdaad zijn zij in sommige op zichten nog beter dan de volkeren der be-1 schaafde wereld, trots hun onbeschaafde! manieren. »Ge hadt wellicht niet veel met hen op, toen ge het besluit nam ze te vernietigen,» glimlachte de dokter. »Dat wil zeggen, mijnheer de dokter, moet men den vijand sparen, omdat men 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beel tenis van Hare Majesteit de Koningin, die van 5 cent en van 4, 2g en 5 gulden ver- toonen een tronende figuur met scepter en Rijks-appel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepa lingen van toepassing', welke gelden voor de gewone postzegelszij zijn mede geldig in het internationaal verkeer. Van 31 Augustus af zullen bij de post-, bij- en hulpkantoren eenige soorten van de nierbedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileum-postzegels wor den na gereedkomen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. o Opgraven ran Ityken ran Belgische militairen Dezer dagen wordt, naar de N. R. Ct. meldt, begonnen met het opgraven van in Nederland begraven Belgische militairen, voor zoover de families daarop gesteld zijn. Ongeveer 80 lijken zullen worden opge graven en in uit België te zenden zinken en eiken houten kisten worden gelegd. In September worden de kisten naar België overgebracht. o Een vermindering der staatsattgaren met 100 millioen. De Haagsche redacteur van de »Msb.« schrijft Er bestaat goede grond om aan te nemen, dat de plannen van minister Colijn om tot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende zijn Op de eerste plaats zou worden over wogen om de 6 pCt. Staatsschuld in 5 pCt. leerlingen te converteeren en den termijn van aflossing der crisisschuld van 30 jaar te verlengen tot b.v. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maatregelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wordt op 50 millioen geschat. Verlaging van de salarissen der door het Rijk bezoldigde ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de onderwijzers, is reeds in bewerking. De verlaging zou in het geheel 30 millioen moeten bedragen. Voorts wordt een verhooging der in voerrechten en accijnzen overwogen. Deze verhoogingen zullen geen protectionistisch karakter dragen en percentsgewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijnzen zouden, naar verluidt, o.a. in aanmerking komen bier, koffie en thee. Het meerdere bedrag, dat men uit invoerrechten en accijnzen voor de schatkist denkt te winnen, wordt op ongeveer 20 millioen geraamd. Natnurlijk zal ook getracht worden door bezuinigingen op velschillend gebied de Staatsuitgaven te verminderen, maar door boveri aangegeven maatregelen zou het tekort reeds met 100 millioen slinken. Aan de uitwerking der plannen wordt nog gearbeid, zoodat men slechts kan zeggen, dat zij in groote lijnen de richting aan geven, waarin minister Colijn zal trachten het evenwicht in de begrooting te herstellen. Verknj<jb bij flpoih. en Drogisten. Soeltan, terwijl hij met eene haastige be weging hem fluisterend zeide »Kunt ge klimmen »Neen.« sMaar als ge het moet doen, kunt ge het wel ^Onmogelijk mijnheer.» Hughes wenkt zijn kameraden en de overigen en sprak eenigszins gejaagd eerbied heeft voor het menschzijn 7 Het is »Eene groote troep wilden komt hierheen, voorzeker geen moordlust, die mij tot deze Wij moeten de hoornen in, zoo spoedig zaak heeft aangezet, dat strijdt inet ons mogelijk Amerikaansch karakter, dokter, ik heb ge handeld uit zelfbehoud. Het was dus zelf verlediging, dat mij tot handelen aanzette en velfverdediging is een gerechtvaardigd iets vetwaar mompelde de dokter, slateti we thans c*.en weg vervolgen, ik ben zeer nieuwsgie.- naar de uitwerking uwer ieer eigenaardig- hommen. »0, dat i u n0g meevalien,. dat zal u zeer meevallc ge jjUn(. er vagt van 0p aan, dat de ke^ jjare hebben gedaan, om de zwarte n,ga ujt ejj£an(jer te ^oen stuiven. »Ik kan niet klimmen,» gaf dr. Arling ten antwoord. »Niet noodig dokter, wij zullen u hijschen, ge wilt toch niet met het gebit der wilden in aanraking komen, want binnen vijf mi nuten zullen ze hier zijn.» Met bekwamen spoed hadden de Engel- schen en Amerikanen den dikken dokter een zwaar touw om den middel geslagen en trots zijn pruttelen, moest hij er aan gelooven de hoogte in te gaan. Trots de ernstige omstandighekeri waarin men zich bevond, werden de lachtspierer. niet weinig in beweging gebracht, toen de dokter al Gepasseerde week werd in de buurt een openbare weg hersteld. Toen het reeds donker was, kwam ik per motor aanrijden, reed in het zand en kwam te vallen. Gelukkig kwam ik er zelf goed af, maar mijn motor was vrij beschadigd. Een licht brandde er niet bij, zoodat geen waarschuwingsteeken voor »onveiligen weg» aanwezig was. Moet ik nu zelf de schade dragen of kan ik die op iemand verhalen en zoo ja, op wien Indien de herstelling in aangenomen werk geschiedt, is de aannemer aanspra kelijk voor de door U geleden schade. Voert evenwel de gemeente het werk uit, zoogenaamd in eigen beheer, d.w.z, dat zy het werk laat verrichten door gemeente werklieden, dan is de gemeente gehouden U de geleden schade te vergoeden. Is het waar dat men eigen koeien hier in Noordbrabant niet mag laten dekken door een eigen niet-goe'lgekeurden stier In 4921 is het Provinciaal Stierer.re- glement in dier voege gewijzigd dat het thans ook verboden is eigen koeien te laten dekken met een eigen niet-goedge- keurden stier. Ik ben in een spaarkas, heb ruim een jaar betaald en zou nu gaarne met betalen willen ophouden omdat ik de zaak niet goed vertrouw en ook omdat betaling van premie vrij moeilijk valt wegens mindere verdiensten. Zou ik nu bij staking van betaling recht hebben op teruggaaf van een gedeelte der gestorte premiën Om U een juist antwoord op uwe vraag te kunnen geven zou ik eerst de verzeke- rings-voorwaarden der maatschappij moeten zien. In den regel wordt daarin bepaald dat, indien de premiebetaling binnen twee jaren na het aangaan der verzekering (een spaarkas is feitelijk eene verzekering) wordt gestaakt, niets van de gestorte premie's terugbetaald wordt. Wanneer op een Raadsvergadering de geloofsbrieven van de nieuwgekozen Raads leden wel zijn goedgekeurd, maar niet tot toelating is besloten, zijn dan dezulken toch lid van den Raad. Uit de geloofsbrieven blijkt niet alles wat de Raad moet weten om over de al of niet toelating der nieuwe inkomende leden te kunnen oordeelen. Zoo blijkt er niet uit de rechtsbevoegdheid van den gekozene, ook niet of hij eene niet-openbare met het raadslid maatschap onvereenigbare be trekking bekleedt en ook niet of hij tot een zittend of gelijk gekozen lid in den verboden graad van bloed- of aanverwant schap staat of dat hij of zij gehuwd is met een zittend of gelijk gekozen lid. Om dus te kunnen beoordeelen of een gekozen raadslid al of niet mag worden toegelaten, moet de Raad meer weten dan hij uit de geloofsbrieven te weten kan komen. Op goedkeuring der geloofsbrieven moet dus nog een raadsbesluit tot uitdruk kelijke toelating voigen om als lid van den Raad te kunnen optreden, daar het best mogelijk is dat de geloofsbrieven in orde zyn en de gekozene toch niet mag worden toegelaten. Vorenstaande geeft de zaak uit een zuiver theoretisch juridisch oogpunt be- •Wat dun t u beide lijken dan schommelende en slingerende de hoogte in- s et errein^jjjg blijkt te zijn, j ging. Alleen Hughes de Amerikaan scheen lachen zullen we ze begrave Het smalle pad, w vond werd gevolgd en ri z'c e" aan eene open plek, vanra wa[n raen zicht had op de Diamantr1: m®n jet u't_ liep in gepeinze voort, toei. 6 dokter tot lachen niet bijster gestemd en nadat hij met Stoneman eenige woorden had ge wisseld, zeide hij luid »Hoor eens vrienden, ik vermoed, dat zij mijn hut wenschen te vernietigen, ik aan den arm voelde getrol zich fluks kan Lier dus niet blijven en dien spoedig door den j mjjn maatregelen te nemen. Gij bevindt u hier op eene veilige plek, en als ge wilt, moogt ge mij straks zeggen, hoeveel wilden ge hebt zien passeeren.» »Wat zijt ge dan van plan te doen vroeg dr. Arling, maar de Soeltan bleef het antwoord schuldig en ijlde heen. »Wat zou hij van plan zijn vroeg Johnson half fluisterend. Bommen uitzetten,» luidde het antwoord van den Amerikaneu. De dokter zag hem lachend aan. »Weet ge niet, wat dat beteekent zeide de Amerikaan, verwonderd, dat de dokter hem niet begreep, »we hebben in de nabijheid van de hut een onderaardsche bergplaats van bommen, die voor het ge bruik gereed zijn gemaakt. We hebben ze slechts hier of daar neder te leggen en met den electrischen stroom te verbinden, De rest kan u wel raden.» De dokter gaf geen antwoord en wachte maar, totdat hij zelfs eens op de hoogte der installatie kon stellen, want ongetwij feld moest alles zeer ingewikkeld en ge heimzinnig in elkaar zitten. Langzamerhand, ongeveer tien minuten nadat Hughes en Stoneman vertrokken waren, hoorde men in de verte het geraas der wilden. De dokter begon een weinig angstig te worden, ofschoon hij, beschermd door een dichten muur van bladeren, vol komen onzichtbaar was. »Als ik u een goeden raad mag geven,» sprak een der Amerikanen, szit dan zoo stil mogelyk, want de wilden zijn gewoon, len opt Is 42 i s- I schouwd, In de praktijk zal wel regel zijn dat het besluit keuring der geloofsbrieven tever toelating van het betrokken lid. PLAATSELIJK NIEUW Raamsdonksveer. De Zeer! Heer Plantinga heeft voor de berot der Ned. Herv. Gem. te Raamsdonk bed&nl Het nog zoo kort geleden oj richte Prot. Mannenkoor telt reeds den, alsmede ruim 400 donateurs. Wel een bewijs dat deze vereenign op prijs gesteld wordt. Sleeawijk. De najaarskeuring springstieren zal voor deze gemeente g houden worden te Almkerk op 44 Sej tember a.s.. des nam. 4| uur. Ds. J. H. Beumee alhier heeft ej beroep ontvangen van de Geref. Kerk Naarden. Yeen. Als bijzonderheid kan wordt gemeld, dat bij den heer J. B. alhier ee perenboom voor den derden keer van jaar in bloei staat. De najaarskeuring van springstierer zal voor deze gemeente plaats hebben n Heusden op 44 Sept. a.s. des nam. 4 uit?] De Commissie, opgericht tot he organiseeren van een kinderfeest, ter ge legenheid van het regeeririgsjubileum van H. M. de Koningin, heeft succes geha met haar rondgang bij de ingezetenen, er werd n.l. f 220 gecollecteerd. Het feest zal worden gehouden op Donderdag 6 Sept a.s., onder medewerking van ons fanfare corps. Dat de kleinen verlangend naar dezen dag uitzien, laat zich begrijpen. Het 3-jarig zoontje van den h T. alhier, had het ongeluk spelende in een sloot te geraken. Ijlings toegeschoten hulp wist de kleine op het droge te brenge en van een wissen dood te redden. Woudrichem. 29 Aug. Blauwpitten f2.50t 3.40 Eigenheimers f3.50—f3.80 Witte Kralen f3.00f3.40 Het Bestuur der Melkveehouders- vereeniging ontving deze week bericht van de Mij. De Galak te Rotterdam dat (zij de vaste melkprijzen van 6j cent per^liter niet wenschte te verhoogen. St. Jansstraat 10-12, nab\j het station, overal waar zij zich bevinden of waar zij doortrekker), alles goed op te nemen. Bij de minste beweging, die wij maken, zijn wij reddeloos verloren.» »Ik beloof u, dat ik stil zal zitten,gaf de dokter teri antwoord, ^ofschoon ik het niet kan houden van de steken der roode mieren, die mij tegen het lichaam opkruipen.» »Dat is inderdaad een zeer bedenkelijk geval,sprak Johnson. »Geen nood,» gaf een der Amerikanen ten antwoord, terwijl hy een klein kokertje te voorschijn haalde, wanneer ze u te machtig worden, wrijft u de beenen een weinig in met de zalf, die er in zit, Door de sterkte lucht, die zij verspreidt, gaan de mieren op de vlncht. Het is een uitstekend middel, dat onmiddellijk werkt.» »Dank je,« bromde de dokter, »Ik zal 't dadelijk beproeven. Ik word schier ra zend van de pijn I Dat vervloekte mieren- zuur Langzamerhand naderde het geraas der menschenstemmen als een gonzende bijen zwerm en de dokter meende reeds duidelijk de verschillende stemmen te kunnen onder scheiden. »Hun getal is groot,» fluisterde Johnson, »Des te beter,» gaf een der Amerikanen ten antwoord, »dat is dan tenminste nog de moeite waard, om er een paar bommen aan te offeren.» Wordt vervolgd.) JIOEESEl Nieuwsblad en doorloopen dep Luid en schrijnende plekken. Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5