voor liet Laid van Heusdsi en AitenaJsLaigstrast ci de BoBielorwnrd De Schipbreukelingen der Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING i UND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4326 Woensdag 5 September 1923 FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Ruhrkwestie, hoe belangrijk overigens ook, wordt op 't oogenblik ter zijde ge drongen door de ernstige ontwikkeling van het geschil tusschen Griekenland en Italië. Het geschil is ontstaan door het ver moorden van de Italiaansche militaire missi* in Albanië. Deze missie was in Albanië bezig met de vaststelling van de grenzen van dit land en is op Grieksch grondge bied door de bevolking overvallen. Een generaal, een kolonel en drie andere offi cieren zijn gedood. Volgens' de «Tribuna* had de overval in de omgeving van Koritza plaats. De vijf leden der missie, aan het hoofd waar van generaal Telfini stond, werden allen gedood. De leden der Fransche en Engelsche missies schijnen niet te zijn aangevallen, doch hun werd wet belet, de Italiaansche missie hulp te verleenen. Zooals wij in ons vorig nummer reeds melden, heeft de Italiaansche regeering een krasse nota tot de Grieksche regeering gericht, 'met voor Griekenland zeer ver nederende eischen. Griekenland toonde zich bereid sommige eischen in te willigen, doch was er niet voor te vinden ook die eischen te aanvaarden, die neerkwamen op een grove aantasting van de Grieksche souve- reiniteit. Italië beschouwt dit antwoord als een weigering en daarom besloot de Itali aansche ministerraad om onverwijld de ver- eischte maatregelen te nemen, Deze hebben bestaan in de militaire bezetting van Korfoe, die ten overvloede door Italië te Athene ter kennis werd gebracht. Dit is een stellig ernstige daad, al wordt de beteekenis er eenigszins van verzacht door de mededeeling der Italiaansche regeering, dat de maat regel alleen van tijdelijke» en vreedzamen aard is en slechts ten doel heeft waar borgen te nemen, opdat de nakoming worde verzekerd van de door Italië gestelde eischen. De Roerbezetting als vorm van pandneming heeft dus een tegenhanger gekregen. In Engeland, dat den laatsten tijd nog al Itaiiaansch was gezind, heeft het optre den der regeering van Italië een onpret- tigen indruk gemaakt. Want al is men in Groot-Brittannië de opvatting toegedaan, dat de moord op de leden der Italiaansche missie een misdaad is, die Griekenland weer goed moet maken op een wyze als over eenkomt met den ernst van den vijfvou- digen moord, anderzijds vindt men echter 53) De dokter bewaarde het stilzwijgen en het eenigste wat hij thans onaangenaam vond was de last, dien hij nog steeds van de mieren ondervond. De dieren schenen dan ook bizonder op hun gemak te zijn, wat aan Black de opmerking ontlokte, dat dr. Arling zoet bloed had. Eerst toen de eerste gestalten der Me- lanesiërs zichtbaar werden, werd zijn aan dacht zoozeer tot deze zwarten aangetrokken, dat hij de pijnen niet meer scheen te gevoelen. Met groote oogen keek hij naar de springende en dansende gedaanten on der luid gejuich en getier hunne zware knotsen en speren zwaaiende, waren zij in staat een indruk van vrees teweeg te bren gen en toen zy zich in de nabijheid van den boom bevonden, waarin de schipbreu kelingen zaten, verkeerden deze in grooten doodsangst. Wanneer slechts een de2er honderden de oogen opwaarts sloeg, konden zij zich verloren achten. Maar de wraak over den aanval had hen zoo vervuld, dat zij er geen oogenblik aan dachten naar de boomen te zien. Eerst toen de laatste tevens, dat het harde en onbesuisde van stal loopen der fascistische regeering zijn zeer bedenkelijke kanten heeft, omdat het den vrede in gevaar brengt. Bovendien heeft het Engeland alleronaangenaamst ge troffen, dat Italië Korfoe heeft bezet. Vele Engelschen zijn van gevoelen, dat een der gelijke occupatie een handelwijze is, die Groot-Brittannië niet kan gedoogen. In dit verband wordt er trouwens door de Britsche pers ook op gewezen, dat indertijd bij 't afstaan der Ionische eilanden door Enge land nadrukkelijk is gestipuleerd, dat zij geneutraliseerd moesten blijven. Van een overgang van Korfoe in Italiaansche handen verwacht men in Engeland, dat, zelfs wan neer de maatregel een tijdelijk karakter draagt, dit een afsluiting der Adriatische zee tengevolge zou hebben. Zuid-S!avië zou hierbij niet werkloos kunnen blijven en dan zou de kans groot zijn dat de geheele Balkan bij het gewapend conflict zou wor den betrokken. Overal is men de meening toegedaan, behalve natuurlijk in Italië, dat het geschil zich volkomen leent voor een volkenbonds interventie. De Grieksche regeering heeft het geschil ook reeds aanhangig gemaakt bij den Volkenbond. Isde houding van Griekenland in deze dus in den haak, van Italië kan niet het zelfde worden gezegd, daar het den Volken bond gewoonweg negeert. Maar van Engelsche en Fransche zijde zal niet worden nagelaten op Italië aandrang uit te oefenen, omdat dit land zich niet laat verleiden tot nog excersiever maatregelen dan de be zetting van Korfoe, waarbij, luidens de laatste berichten, tengevolge van een bombardement zelfs bloed is gevloeid. In elk geval, al hoeft men nog niet dadelijk het ergste te vreezen, blijft het geschil een ernstig karakter dragen. Het bedenkelijkste is, dat de regeering van Mussolini in Italië de geesten van een doldriftig nationalisme heeft opgeroepen en het is soms heel moeilijk die redelooze geesten weer te kalmeeren en te voorkomen dat men er zelf niet door wordt voort gestuwd, zóódanig, dat onbesuisde, onver antwoordelijke en onherstelbare dingen geschieden. Uit het Ruhrgebied is weinig nieuws. Wel zijn er te Essen 6 milliard mark in beslag genomen, die bestemd waren voor werkloozenuitkeeringen en is de exploitatie van de Klöcknersyndicaatmijnen begonnen, Melanesiër was verdwenen, waagde de dokter het enkele woorden te spreken. «Het gevaar is voor ons in zooverre ge weken, dat we tenminste in de eerste uren geen last van hen zullen hebben. «Het gevaar bestaat niet meer*, gaf een der Amerikanen ten antwoord en als ik het durfde wagen, had ik grooten lust het schouwspel bij te wonen, dat straks zal plaats hebben. «Dat wil ik gelooven,« gaf Johnson ten antwoord, «ik stel mij voor, dat het een bloedig tooneel zal zijn.* «Niets meer en niets minder mijnheer de stuurman, het zal eene vreeselijke slach ting zijn, nog grooter slachting dan een Europeesche veldslag kan opleveren.* «Ge zijt er dus zeker van,« vroeg de dokter, adat mijnheer Hughes ze zal kun nen vernietigen «Dat staat zoo vast als een paal boven water. Op dat punt kunnen we volmaakt gerust zijn. Mijnheer Hughes weet, wat hij doet en is er altijd zeker van, dat hij slagen zal. Over eenige oogenblikken zullen de poppen aan het dansen gaan Hebben wij slechts eenig geduld 1* Dat geduld werd niet lang op de proef gesteld, want weldra klonk een slag, zoo ontzettend en geweldig, dat de boom, waarin de schipbreukelingen zich bevonden, dreunde en trilden. «Die is raak geweest,* sprak een der Amerikanen lachend, aanstonds komt No. 2, niet minder geweldig dan No. l.t onder leiding van een groep Franschen en Belgen, doch tot groote cor flicten heeft dat geen aanleiding gegeven. De werkloozen hebben geen fut meer, en op de mijnen bukken heel wat Duitsche arbeiders voor de bedreiging van uitgewezen te worden, als ze niet aan het werk blijven onder Fransch of Belgisch beheer. Kacnberg bij Frankfort a. d. Main schijnt onverwacht bezet te zijn en de inleiding tot verdere uitbreiding van bezettingen ge worden te zijn. De bedoeling is hoogst waarschijnlijk om een steviger douaneketen te krijgen in het Oosten. De reeks van conflicten tusschen mijn werkers en myndirecties schijnt weer toe te nemen. Op zeer veel bedrijven wordt zelfs niet meer behoorlijk voorzien in de allernoodzakelijkste voorziening van kolen, gas en electriciteit. Als reden wordt op gegeven, dat de mijnwerkers op die wijze willen afdwingen van de directies, dat al de uitgeslotenen van de opstandige beweging van Juni weer worden aangenomen. BINNENLAND. BerieFs Oliefabrieken te Amsterdam bekroond. Bertel's Oliefabrieken te Amsterdam werd op de Landbouwtentoonstelling te Vorden bekroond met Eereprijs met zilveren Me daille voor hare inzending der bekende Berte's Lijnzaadkoekjes met suiker, Cleve land^ Eggsmeal, een Ochtend voeder met een zeer hoog gehalte aan eiervormende stoffen, en een verbeterde droogvoederbak voor kippen, waarvan ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wiihelmina 100.000 stuks gratis wor den geleverd, n.l. bij iedere 50 Kilo Cleve land's Eggsmeal een gratis droogvoederbak. Te Alkmaar is een eerepoort in elkaar gevallen. Een 7-jarig jongetje M. dat stond te kijken, werd er onder bedolven, maar oogenschijnlijk niet erg gewond. Later kreeg hij pijn en is in het Ziekenhuis aan de gevolgen zijner wonden overleden. Brand. De woning van R. De Graaf, in het Nijenslukerveld (gemeente Vledder) is ge heel afgebrand. Een koe en eenige kippen zijn in de vlammen omgekomen. De ge heele inboedel en de oogst zijn verloren gegaan. »Hebt gij ze dan in soorten,« vroeg de dokter. »Voldoende voorraad,* luidde het ant woord, «om het geheele eiland te doen springen.* «Echt Amerikaansch* sprak de dokter eenigermate spottend in zichzelven en toen vervolgde hij op luiden toon «ik wil het graag gelooven, dat die bommen eene ge weldige uitwerking bezitten. «Dat geloof ik mijnheer de dokter, elke bom bevat een groot aantal kleine keien, die raak treffen. Op dit oogenblik kwam een tweede knal, niet minder geducht dan de eerste en bijna tegelijkertijd klonk een gil, zoo doordringend en scherp, dat de schipbreukelingen niet konden nalaten een kreet van de hoogste verbazing en verwondering te uiten. «Deze dosis zal wel voldoende zijn,* sprak de dokter. «Ongetwijfeld,* gaf een der Amerikanen ten antwoord, «en als ik u raden mag, tracht u zoo stil mogelijk te houden. We moeten nog eenige oogenblikken hier ver toeven, want weldra zullen wij de vluchtenden hier voorbij zien hollen «Dat zullen er dan toch niet veel zijn, tenminste, wanneer de bommen goed hare werking verricht hebben Ic «Tien of twintig zijn altijd genoeg mijnheer de dokter, om ons een kool te stoven en u kunt er heusch van op aan, dat ze ons niet genadig zullen behandelen.* «Neen,* lachte dr. Arling, «dat wil ik Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven i 12 100.000. Directie: H. L. CAPPETTL CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EPPECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Klötel ,,C0NC0RDI4" Be moord te Giessen-Nicuwkerk. Vrijdagmiddag zijn te Sliedrecht eenige rechercheurs geweest, voor een nader onder zoek inzake den moord op den seinwachter. Er zijn eenige personen gehoord, o.a. een vrouw. De hamer, die naast het slacht offer is gevonden, is vermoedelijk van K. te Sliedrecht, die dezen gebruikte in zijn steenkolenbergplaats. Vrijdagavond is K. onder politiegeleide naar Dordrecht overgebracht. Naar wij nader vernemen zijn ook K's vrouw en zekere C. in verzekerde bewaring gesteld. o Ook een huisdier Iemand te Naarden houdt er een eigen aardige huisgenoot op na; zooals eeri ander mensch een poes houdt, houdt hij voor de gezelligheid. een konijn. Het dier tippelt door alle kamers en laat nooit een spoor van zijn aanwezigheid achter, 's Avonds beklimt het een trapje, dat naar zijn slaap' kamer leidt. o Een noodlottige ontploffing. Aan boord van het aan de Westerkade te Rotterdam liggend stoomschip «Wen- ning* wilde gisteravond ongeveer 9 uur de gezagvoerder de feestvreugde verhoogen, door het afsteken van een noodsignaal. Dit noodsignaal-apparaat, bestaande uit een groote cylindervormige huls, is evenwel ontijdig ontploft, waarbij tal van personen, gaarne gelooven, welaan dus, op onze vorige zitplaatsen teruggekeerd. Vijf minuten later verscheen het restantje, hollende en dravende, alsof de booze geesten hen vervolgden. Enkelen, die gewond waren, sleepten zich met groote moeite voort, anderen vervoerden hun makkers, terwijl allen zoo'n gejank en gehuil aanhieven, dat de blanken hunne ooren moesten toehouden. De dokter verbaasde zich, dat er zoo weinigen overgebleven waren en nu begon hij eenige achting te koesteren voor de vindingrijkheid en het vernuft van den Amerikaan, die zyn naam van ingenieur alle eer aandeed. Want wie had er ooit van gehoord, dat bommen, met een om hulsel van vuurvaste klei, zulk eene ver woesting konden uitrichten en hij hunkerde naar het oogenblik, waarop hij eenige inlichtingen zou kunnen ontvangen. Het duurde niet lang of Hughes verscheen met Stoneman. «Kom er nu maar uit dokter, de baan is vrij. Wel wat zegt ge nu van mijn vernielings werktuigen.* «Sapperloot* sprak de dokter «ze zijn even vinnig als de roode mieren, die me tot krankzinnigwordens toe hebben gebeten.* «Ja, het zijn vinnige gasten en vooral het zuur, dat zij afscheiden, is bizonder scherp, maar hebben de jongens u geen zalf gegeven «Jawel, maar dat neemt niet weg, dat ik de pijn nog wel degelyk voel «Natuurlijk, natuurlijk* lachte de inge die op het schip naar de gondelvaart of naar de verlichting op de rivier stonden te kijken, gewond werden, welke verbonden werden door leden van E.H.b.O. of door zeer spoedig ter plaatse aanwezig personeel van den Geneeskundigen Dienst. Ondanks de geweldige consternatie wer den allen zoo snel mogelijk geholpen, enke len moesten naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd worden, waar zij ter verpleging werden opgenomen. Kapitein Flower van de »Wenning« werd aan het gelaat en aan een been ver wond door de scherven van het signaal apparaat. o Meevallertje. Een juffrouw te Bussum vond dezer dagen bij het opruimen van den zolder een bedrag vbo f 500.in een oud poppenwa- gentje. Ze had het geld daar indertijd ver borgen en had er niet meer aan gedacht. Overreden. Het 43-jarige eenige zoontje van den heer Goor, directeur van het licht- en water bedrijf te Steenwijk, is door een zwaar beladen kermiswagen overreden en gedood. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. nieur «enfin, die pijn is in allen geval te verkiezen boven eene kennismaking met het gebit der Melanesiërs, tenminste, dat is mijne meening.* De dokter gaf geen antwoord, maar trok zoo nu en dan een byster leelijk gezicht, waaruit men kon opmaken, dat hij nog niet vrij was van onaangename gewaar wordingen. «Mynheer Hughes* begon dr. Arling, na een lang stilzwijgen «ik bewonder uw vindingrijkheid in het bedenken van vernielingswerktuigen, maar zou u geen middel kunnen bedenken, om ons zoo spoedig mogelijk van dit eiland weg te tooveren, want, om u de waarheid te zeggen, zou dat ons levensgeluk in geen gering mate verhoogen.* «Dat is een vraagstuk mijnheer de dokter, met de oplossing, waarvan ik mij al de jaren, dat wij ons hier bevinden, heb bezig gehouden. Kijk eens aan, we zitten hier in het hartje van de kanibalenwereld, met andere woorden we kunnen geen vin ver roeren, zonder door die zwarten opgemerkt te worden. Er bestaan slechts twee kansen om te ontvluchten, de eerste doet zich voor als er een schip hier in de buurt verschijnt, de tweede, wanneer het stormt, zoodat de wilden dan verhinderd zijn met hunne slanke snel zeilende prauwen op het water te gaan. NIEUWSBLAD {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1