Sekeepsramp, 41 éaadeo. De stoomtreiler Java heeft Vrijdagnacht te IJmuiden aangebracht kapitein Gardin, van het Duitsche stoomschip »Klöpfel«, van de reederij Krupp te Rotterdam, welk stoomschip met een lading steenkolen van Huil naar Bremerhaven bestemd, in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij Borkum door het stukslaan van de luiken is ge zonken, en waarbij de een-en-veertig andere opvarenden zijn omgekomen. Deze hadden zich in de twee scheepsbooten begeven, welke beide onder de oogen van den ka pitein, die tot het laatste oogenblik aan boord gebleven was, omsloegen, zoodat alle schepelingen den dood in de golven vonden. De kapitein zelf kon na eenigen tyd met groote moeite een paar stukken wrakhout machtig worden. Daarop heeft hij zes lange uren rondgedreven, als een speelbal van storm en golven, totdat de naar huis stoomende stoomtreiler Java met groote moeite den drenkeling kon oppikken. Kapitein Gardin is een gehuwde man van 42 jaar. Bij aankomst te IJmuiden was hij nog geheel onder den indruk van de vreeselijke ramp en bovendien doodelijk vermoeid en over het geheele lichaam be dekt met lichte wonden door slagen van het wrakhout, dat in groote hoeveelheid ronddreef. Voor het schip tot zinken ge komen was, heeft kapitein Gardin nog het sein S. O. S. gegeven, dat opgevangen is. Het stoomschip »KIöpfeU is een zoo goed als nieuw stoomschip van zes duizend ton. Kapitein Gardin verklaarde, dat hij ge durende zijn twintigjarig zeemanschap nog nooit zoo'n storm had meegemaakt. Hij was vol lof over de behandeling aan boord van den stoomtreiler Java, waar men den uitgeputten drenkeling natuurlijk voedsel en droge kleeren had verstrekt. De red ding van den kapitein in het holst van den nacht by vliegend stormweer is, zoo werd gezegd, als een wonder te beschou wen. Aan boord van de Java had men flauwe noodkreten gehoord, en op het ge hoor af is men gaan zoeken. De drenke ling was zoo uitgeput, dat hij aan boord bewusteloos ineenzakte. Na te IJmuiden door een dokter te zijn onderzocht, is kapitein Gardin in een diepen slaap gevallen. (N. R. Ct.) •——o CENTRALE COMMISSIE VO0K BEZUINIGING. Hoe er bezuinigd wordt. De Nieuwe Courant wijst in haar rubriek »De Dag«. van 28-7-'23 op de keurige lijst, gepubliceerd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's Gravenhage en vermeldende de ïtydstippen van verzending en bestelling van correspondentie, geldig gedurende den zomerdienst 1923.c Op de lijst is heel duidelijk en nauw keurig aangegeven, welke de laatste lich tingen zijn aan het hoofdkantoor wanneer de bestemming is Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Enschedé, Groningen, Maastricht, Rotterdam, Utrecht en Vlissingen in het binnenlandAntwerpen, Brussel, Londen, Parijs, Duitschand en Scandinavië in het buitenland. Ook de luchtpost Brussel, Parijs, Londen (Croydon) en Duitschland is niet vergeten. De opgaven zijn er voor gewone, ex presse en aangeteekende brieven. Voorts de vertrekuren van de treinen en de be zorging op plaats van bestemming met de bestellingen, uitgaande van het postkantoor en, wat de luchtpost betreft, de tijdstippen van aankomst. Het is een mooieJijst op stevig carton- papier, aan eene zijde bedrukt, zoodat ze waarschijnlijk bestemd is om te worden opgehangen. Maar we dachten even aan de groote onkosten, die zulk een lijst noodig maakt. We vroegen ons af, of onze nu juist niet zoo geweldige handelsstad den Haag een dergelijke voorlichting noodig heeft en of de belanghebbenden niet zelf opgave zullen weten te verkrijgen van de tydstippen van verzending en bestelling hunner brieven. Wat een werk de samenstelling van zoo'n lijstje moet hebben vereischt, laten we nu maar in het midden. Er zijn blijkbaar ar beidskrachten voor dergelijk werkjes aan de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Doch in zijn uitvoering is deze arbeid duur. Het is natuurlijk aan te ne men, dat voor den Winterdienst hetzelfde gebeurt en mochten, ten gevolge van de onberekenbare spoorwegdienstregelingen, ook de verzending- en bestellingstijdstippen zich wijzigen, dan moet ook daarvoor een lijst worden samengesteld en aan al de ingeschrevenen in het register worden toe gezonden. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, maar, we spraken en spreken immers]zooveel over bezuiniging. »Het kan de helft mindere, zegt een volksuit drukking. Ook bij bezuiniging zijn woorden nog geen daden 1 Vergiftigd regenwater. Bij den arbeider W. V. te Wirduro is het water in den regenbak vergiftigd. Ge lukkig heeft de vrouw des huizes vroeg tijdig bemerkt dat er iets aan het water mankeerde, anders hadden de gevolgen, voor het uit vier personen bestaande ge zin zeer ernstig kunnen zyn, daar loodwit was gebruikt. Een 68-jarige arbeider heeft bekend de laffe daad te hebben gepleegd wegens een burenkwestie. 'O Handel in blanke alarinnen. Aan het station te Wezel heeft de politie een mijnwerker gearresteerd, die 't beroep uitoefende van meisjeshandelaar. Hij was juist bezig, een meisje uit Emmerik naar Holland over te brengen. Volgens zijn eigen bekentenis zou hij reeds 50 jonge meisjes naar Holland hebben gebracht. Z(jn vader doodgeschoten. Voor de Haarlemsche Rechtbank diende de uitleveringszaak van den Belgischen sol daat A. B. Laurens, die op 17 Juli j.l. te Etterbeek (B.) zijn vader doodschoot en zich daarna te Haarlem bij de politie aan meldde. Hij verklaarde van beroep pijpenmaker te zijn hij was echter te Antwerpen in dienst. Hij nam de revolver van zijn luitenant weg en reisde naar Etterbeek, vond zijn vader alleen thuis en schoot hem in koe len bloede neer. Daarop ging hij naar.Gent, vandaar naar Ostende, waar hij een dag bleef, en toen via AntwerpenRoosendaal Rotterdam en Amsterdam naar Haarlem. Als motief voor zijn daad gaf hij op de slechte behandeling, die zijn moeder van zijn vader ondervond. Deze was volgens hem steeds beschonken en ook ging hij doorloopend met andere vrouwen om. De dader zeide nog geen spijt van zijn daad te hebben alleen speet het hem, dat zijn moeder bedroefd was over zijn daad. De rechtbank zal later uitspraak doen of hij al dan niet aan België zal worden uit geleverd. Het Regeeringsjubilé van H. I. de koningin. Ontvangst van het Permanente Hof van Internationale Justitie. De Koningin heeft Zaterdagochtend 't Permanente Hof van Internationale Jus titie ter aanbieding van zijn gelukwenschen ten Paleize in plechtige audiëntie ontvangen. De president, de leden en de griffier van het Hof van Internationale Justitie be gaven zich in ambtsgewaad in zes auto's naar het Paleis. De president, Dr. B. C. J. Loder sprak in de Fransche taal de koningin toe, die ook in het Fransch antwoordde. Zondagmorgen heeft de koningin, na de godsdienstoefening in de Groote Kerk in Den Haag te hebben bijgewoond, een rij toer gemaakt door verschillende straten der stad, om de versieringen in oogenschouw te nemen. o Wyiiging van de Aardappelwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Aardappelwet De aanleiding tot het indienen daarvan moet aldus de memorie van toelichting worden ge zocht in het feit, dat in de practyk by de uitvoering der Aardappelwet gebleken is, dat het voor de grondige bestrijding van de aardappel wratziekte in hooge mate van belang zoude zijn, indien de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen tot bestrij ding in bepaalde opzichten zoude worden uitgebreid. Het bleek dat men met de bestaande bepalingen niet zooveel kan be reiken, als wenschelijk ware om aan het voortwoekeren van dit gevaar voldoende paal en perk te stellen. De uitbreiding, welke thans wordt voor gesteld, is in hoofdstuk een tweeledige in de eerste plaats omvat zij een algemeen vervoerverbod van wratziekte aardappelen, in de tweede plaats de mogelijkheid tot het uitvaardigen van een verbod om op perceelen, welke een gevaar voor besmet ting opleveren, voor de aardappelwratziekte vatbare aardappelsoorten te verbouwen. o Stormschade in het Vfestland. De hevige storm, die te Monster en in het geheele Westland de laatste dagen woedde, heeft geducht huis gehouden in tuinen en velden. De schade, die veroorzaakt is, kan nog niet precies worden vastgesteld, doch die zal naderhand blijken op de veilingen, wan neer de afval wordt aangevoerd. Dat. die hoeveelheid zeer groot zal zijn staat vast. Met den fruitoogst was het toch al niet zoo heel gunstig gesteld. De vele pruimen kunnen zoo goed als verloren worden beschouwd. Ook de peren hebben veel te lyden gehad. Met de druiven is de toestand door de hevige koude in het voorjaar allertreurigst, en men verwacht dat deze wel drie vier weken later ter markt zullen worden aan gevoerd omdat de vruchten door de kou niet konden rypen. De soorten Colmar en Alicante zyn nu nog pas begonnen met kleuren, iets wat in andere jaren veel vroeger plaats heeft. Van de Westlandsche tuinderijen slecht nieuws. Verdrenken De visscher A. Roozenboom te Vlaar- dingen, die Woensdag in den Nieuwe Wa terweg is gaan peuren, is nog niet terug gekeerd. Door denzelfden nacht terugge keerde visschers werd mededeeling gedaan van het feit, dat zij, toen de storm begon op te komen in de nabijheid een plons hoorden en een roeiriem op het water zagen drijven. Er was echter niemand te bespeuren. Vermoed wordt, dat hij in de golven is omgekomen door het omslaan der boot. o— Auto-engoluk ia Oostenrijk, twee Neder landers gewend. De Weensche correspondent van het *H b 1 d.« meldt Naar het »Neue Wiener Tageblattc be richt, is op de Tauernstrasse by de Gha- denfall een Amerikaansche auto met een Nederlander en zijn echtgenoote, benevens verschillende andere personen, na het breken van de leuning omlaag gestort. De chauf feur is gedood, de andere personen werden meer of minder zwaar gewond. De namen der betrokken Nederlanders konden tot dusver nog niet vastgesteld worden De Zomertyd. Uit het feit, dat de regeering besloten heeft den zomertijd te doen voortduren tot 7 October e.k., meent de heer Groessen, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- comité, de volgende conclussies te mogen trekken 1. dat de regeering in stede van tot inzicht gekomen zijn, dat ook de landbouw belangen bij het vraagstuk van den zomertijd in hooge mate betrokken zijn, bij het nemen van maatregelen ter zake uitsluitend met de belangen der stedelingen rekening houdt 2. dat het daarom noodzakelijk is de propaganda van het goed recht van het platteland en de voornaamste plattelands- bedrijven opnieuw ter hand te nemen en steeds in het krijt te treden ter plaatse, waar de belangen van het land- en tuin bouwbedrijf bij den zonnetijd op onjuiste wijze worden besproken, 3. dat het gewenscht is de zoogenaamde »groote« bladen op het platteland zooveel mogelijk te weren, zoolang die bladen zich bij vraagstukken, waarbij zoowel de belan gen van het platteland en de gemeenschap als die van de steden betrokken zyn niet op een onpartijdig standpunt weten te plaatsen 4. dat het gewenscht is, om in de toe komst, wanneer weer allerlei personen ook tot het platteland om stemmen komen, te onderzoeken of de candidaat-volksvertegen- woordigers menschen zijn, die, behalve in verkiezingstijd, alleen oog en oor hebben voor de stedelijke wereld- en levensbeschou wing of wel personen, die, daarnaast ook aan het platteland beteekenis voor het wel en wee der geheele samenleving toekennen en die het platteland niet eenvoudig onder geschikt wenschen te maken aan datgene, wat groote groepen in de steden wenschen. BUITENLAND. De verschrikkelijke aardbeving in Japan. De draadlooze stations van de Californische kust hebben van het Japansche station Iwaki bericht ontvangen van een aardbeving van een allerverschrikkelijkste snelheid, die de Japansche archipel heeft plaats gehad en waarvan Yokohama het centrum schynt te zijn. De geheele stad staat in brand en ook uit andere streken komen de meest alar- meerende geruchten. Bijzonderheden, die eenigszins kyk op den toestand kunnen geven, ontbreken, maar men is er van verzekerd, dat het aantal slachtoffers ontzaglijk groot moet zijn, want een tweede cablogram, dat tevens meldt, dat de onderzeesche kabels tusschen het eiland Guam en Japan verwoest zijn door den aardschok, zegt, dat Tokio en Osaka ook belangrijk door de catastrofe geleden hebben. Ook een draadloos telegram over Australië maakt melding van de aardbeving en spreekt van de verschrikkelijke uitwerking, die zij gehad heeft op tal van punten van Japan. Tokio en Osaka zouden volgens dat tele gram ook erg geleden hebben, terwijl de verschillende telegrafische en telefonische verbindingen alle verbroken zyn. Draadlooze stations berichten, dat alle voorname gebouwen van Tokio zijn afge brand met inbegrip van de Matuzakaye, departementale opslagplaatsen, de groote torens van Asakusa, de groote Club, het keizerlijke theater en het arsenaal van Tokio. De vlammen waren zichtbaar op zeven mijlen afstands. Het gebied van de ramp strekt zich uit over 300 mijlen van Osaka-Kobe tot Sendai, het dichtst bevolkte gedeelte van Japan. De gouverneur van Jokohama, die zich op een stoomschip bevond, heeft draadloos geseind aan de gouverneurs van Osaka en Kobo Jokohama door een aardbeving ver woest. Het verlies aan menscherilevens kan op tienduizenden worden geschat. Alle verbindingen zijn verbroken. Er is geen voedsel en geen water. Wees zoo goed onmiddellijk naar Peking om hulp te seinen. Een draadloos bericht uit Zuid-Japan bevestigt, dat de aardbeving, die centraal- Japan teisterde, alle steden en dorpen tusschen Tokio en Osaka vernietigde. In Tokio zijn alle groote gebouwen vernield. Het keizerlyke paleis was in gevaar. Twee van de vijftig wijken in Tokio zijn vernietigd. De straten zijn opgehoopt met lijken. Het aantal dooden is niet te schatten. Jokohama leed verschrikkelijk door een aardbeving, terwijl de daarop volgende vloedgolf de verschrikking onder de bevol king nog deed toenemen. Deze vluchtte naar het binnenland. Geheel centraal Japan is zonder middelen van verbinding. Telegrammen uit verschillende bronnen bevestigen den ontstellenden aard in Japan. In Tokio is de krijgswet afgekondigd. In Tokio en Jokohama zijn meer dan 100.000 personen omgekomen. In Jokohama zyn 200.000 menschen dakloos. De correspondent der bladen te Bakz geeft een beeld van verschillende gebeurte nissen tijdens de ramp. Om 12 uur had de vreeselijke schok plaats, gevolgd door kleine andere stooten, waardoor alle gebouwen of wel geheel verwoest, of gedeeltelijk vernield werden. De inwoners vluchtten uit de huizen en vulden alle straten en pleinen, terwijl tel kens nog meer minder hevige schokken werden gevoeld tot zonsondergang. Toen brak op verschillende plaatsen brand uit, die door den hevigen wind zich naar alle richtingen uitbreidde. Toen de correspondent vertrok, stonden er verscheidene regeeringsgebouwen in brand, waaronder het ministerie van Binnenlandsche Zaken, het hoofdbureau van politie, en het centraal telegraafkantoor. De correspondent schat het aantal ge bouwen, dat in de asch werd gelegd op 200.000 en nog stond de stad op vele plaatsen in brand. Verscheidene arbeiders zijn gedood of gewond in de landsdrukkerij en de elec- triciteits werken, waar zeshonderd personen den dood vonden. Te Tokio woei van vroeg in den morgen af een hevigen wind, die eerst koud en later warm was. Er zijn schepen voor Tokio onderweg met levensmiddelen. Het wordt bevestigd dat de kroonprins in veiligheid is. De keizer en de keizerin bevinden zich te Nikto. De commandant van het Marinestation ontving draadloos bericht dat ook in Joko- soeka een ontzettende brand woedt. Alle marinegebouwen en hospitalen zijn verbrand. Alles is verloren gegaan. De president van de Ver. Staten heeft een telegram gezonden aan den keizer van Japan, waarin hij Japan de actieve hulp van de Ver. Staten aanbiedt. Schipbreuk iu het Kanaal. Het Fransche stoomschip dat in het Kanaal met 19 opvarenden gezonken is, is de xDéputé Driandc. De 5 overlevenden van de bemanning zijn opgepikt en te Letouquet aan land gezet. Omtrent het lot der andere opvarenden is niets bekend. Verhoogde tramtariereu in Duitschland. Het Berlijnsche tramtarief wordt van 100.000 op 150.000 Mark gebracht; deze maatregel voorkomt waarschijnlijk stop zetting van het bedrijf en ontslag van personeel. Het Spaansche kabinet treedt af. In den loop van het onderhoud door de Spaansche regeering van een opdracht aan den generalen staf hebben zich verschei dene meeningsverschillen voorgedaan tus schen de ministers omtrent doel en strek king dezer opdracht. Daar het niet mogelijk was tot overeenstemming te komen, besloot de president van den ministerraad aan den koning het ontslag van het geheele kabinet aan te bieden. De koning gaf hem opdracht om een nieuw kabinet te vormen. B(j een stierengerecht een toreador byna gelyncht doar de menigte. De Spanjaarden blijven toch een vurig volkje daar hebben ze Zondag te Santander bijna een stierenvechter lam en dood ge slagen, omdat hij niet vocht, zooals het publiek nu eenmaal wil, dat een toreador dient te doen. De matador Valencia kon niet optreden en nu was de beroemde Gallo uitgenoodigd om Valencia te vervangen. Gallo speelde een beetje met den dolle stier en maakte toen onverwachts aanstalten, de arena te verlaten. Toen men hem toebrulde, den stier te dooden, haalde hij zijn schouders i op. Het regende flesschen, kussens, hout- werk en alles wat maar smijtbaar was, naar 't hoofd van den luien toreador. Het publiek drong over de afzetting heen en wilde Gallo te lijf. Met groote moeite- heeft de politie hem kunnen redden. Gallo verdient met een voorstelling 10.000 peseta's, maar als hij er zich af maakt als dit keer, dan zijn ze wel iets te gauw verdiend. Maar Gallo is een zigeuner van afkomst en bij zijn stieren- j partijtjes doen goede en kwade voorteekenen hun invloed gelden. Als Gallo ook maar j eenigszins den toestand niet vertrouwt, dan legt hij het bijltje er by neer. De politie heeft hem een nacht lang in bewaring moeten houden, anders was hij gekeeld. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. j Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om ge zond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apothe ken en drogistzaken. 's Gravenmoer. Dagen aaneen reeds was er getobt om ons toch reeds zoo ryk in het groen gelegen dorpje op te sieren tot viering van het zilveren jubileumfeest onzer geliefde Koningin. Woensdag bovendien een ieder reeds vroeg uit veeren om aan die viering de laatste he/ id te leggen en straat en Vaart schenen ?ic' wel beyverd te hebben elkander den ioet' af te steken om alles in eenen bloemer.noi te herschapen, afgewisseld door de heldere kleuren van het vadarlandsche dundoek met de oranjevaan, die van alle huizen waren ontrold. Klokke zeven klonken aan alle hoeken der gemeente de zware saluutschoten door het luchtruim. Wie verder nog op dezen liefelijken morgen sluimeren mocht, zou op eene andere wyze uit zijn dommelslaap worden opgeschrikt. De oude torenklok liet zich op eene vreeselijke wijze hooren en een heraut te paard, vergezeld van een luid bazuingeschal, kondigde dezen feestdag aan. Het waren onze muzikanten die verde. den gryzen dorpstoren beklommen, om van daaruit het oude Wilhelmus over onze hoofden uit te galmen. De beweging kwam er verder in. Ouden en jongen spoedden zich naar het ruime raadhuisplein, alwaar naast de fanfare de kinderen der beide scholen werden opgesteld, om aldaar met zang en muziek den jubel dag te beginnen. Klokke negen betrad de EdelAchtbare heer D. Smits, burgemeester en tevens eere voorzitter van het feestcomité het balcori van het keurig versierde gemeentehuis om> vandaar de samengestroomde menigte onder eene ademlooze stilte toe te spreken. Met hel dere stem en in de schoonst gekozen woorden teekende Z.E.A. de opkomst van het Huis van Oranje en wat Oranje voor Nederland was geweest en thans nog was, meer by- zonder stilstaand bij het leven van onze geliefde Koningin en bij de 25 jaren, die zij over ons land regeerde, deze jaren aan: de hand der geschiedenis teekenend als dagen van voorspoed en geluk, gevolgd door dagen van ellende en kommer, onder alle welke omstandigheden Hare Majesteit bij het wan kelen van alle tronen in Europa en daar buiten was gebleven de Koningin van het Nederlandsche volk. Na aan het slot zijner rede, die byna een uur lang met grootste aandacht werd gevolgd, de eere te hebben toegebracht aan den Koning der Koningen, werd op verzoek van Z.E.A. voor Hare Majesteit en haren Gemaal, alsmede voor de jeugdige Prinses een driewerf hoera uitgeroepen, waarna door allen onder begeleiding der fanfare twee coupletten van het Wilhelmus werden aan geheven. De Burgemeester deed vervolgens nog voorlezing v$n een telegram, dat namens de feestvierende burgery aan H. M. de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2