Bij i nr. Mrt Hijvseysel. RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP~ IN GOUD EN ZILVER, I Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING i Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4327 Vrijdag 7 September 1923 Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. lets over examens. Reparatie-Inrichting. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no, 19 Postrekening no 61525. Hotel „CONCOIIDIA UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. s het Kafitoor geopend vani Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Nu de meeste examens voor dit jaar weer achter den rug zijn, begint de gemoedsrust van, ik zou haast zeggen „half Nederland" weer terug te keeren. Men kan in dezen tijd bijna niemand spreken of men hoort verhalen over examens van kinderen, neefjes, nichtjes, vrienden enz. enz. en meestal gaan die verhalen verge zeld van de noodige kritiek, die niet zelden groote waarheden bevat. Want één ding is zeker, dat, al moge er voor 't oogenblik misschien geen beter middel bestaan om iemand s kennis te meten dan examens, deze nog zeer onvolmaakte kennismeters zijn. Eenige weken geleden las ik in het Weekblad „De Vrijheid" een stukje over examens, dat bijzonder mijne aandacht trok en dat ik daar om hier ongeveer eensluidend wil overnemen. Wat is een examen Een examen is een onderzoek naar de hoeveelheid kennis, die iemand op zeker uur van zekeren dag, van zijn leven bezit. Die hoeveelheid moet gemeten worden. In de wereld der lichamelijke zaken meten we lengte door middel van den meter, inhouden door middel van kubieke maten etc. En als de metingen met nauwkeurige maten verricht worden, krijgen we een hoogen graad van betrouwbaarheid. Als twee personen met denzelfden maatstok een weg afmeten, zullen de uitkomsten wel bijna of geheel •gelijk zijn. Indien er een verschil •an eenige beteekenis is, wordt de meting opnieuw verricht. Nu doet in een schriftelijk examen -e opgave denzelfden dienst, als de meter hierboven bedoeld. Maar nu omen we al direct voor moeilijk- iden. In Amerika, het land waar j opvoedkunde een veel hooger vlucht heeft genomen dan elders, heeft men zeer merkwaardige onder vindingen met examenopgaven op gedaan Een paar Amerikanen lieten ifdrukken maken van de oplossing .an een examenopgave in de vlakke jfeetkunde, welke oplossing werkelijk door een examinandus van een „hoo gere school" gegeven was Een exemplaar van deze reproductie werd gezonden naar verschillende leeraren in de wiskunde aan hoogere scholen met het verzoek, de oplossing te willen waardeeren (in punten van 1100). Als we nu nagaan, dat meetkunde tot de weinige school vakken behoort, waarbij men zou verwachten, dat een objectief oordeel mogelijk zou zijn, en dat verder de gevraagde leeraren tot de ervaren leerkrachten behoorden, dan slaan de uitkomsten van dat onderzoek ons met stomme verbazing. Van de 116 antwoorden gaven 2 het cijfer 92, 20 waardeerden het werk op 80 of meer, 20 op minder dan 60, een zelfs op minder dan 30. Deze onder zoekingen zijn door anderen met verschillende leervakken herhaald het resultaat was steeds ongeveer hetzelfde. Er is dus maar één con- clussie mogelijk, n.l. dat een ver trouwbaar cijfer moeilijk vast te stellen is. Een tweede moeilijkheid is, dat het oordeel van onderwijzers over de verschillende examenopgaven even ver uiteenloopt als de cijfers, die zij aan hetzelfde werk toekennen. Ook hiernaar heeft men in Amerika een onderzoek ingesteld. Iemand zond een serie van tien vragen over meetkunde naar verschillende wiskunde-leeraren met het verzoek te melden, welk cijfer zij voor ieder correct opgelost vraagstuk zouden geven, met de bepaling, dat het totaal toegekende punten voor de vraagstukken 100 zou bedragen. Ook hierin vond men de grootst mogelijke verscheidenheid Voor hetzelfde vraagstuk varieerde het toegekende cijfer tusschen 5 en 18b.v. Wat zien we dus uit het voren staande Dit. dat men met betrek king èn tot het gehalte der examen opgaven èn tot het gehalte van het ingeleverde werk door de examinandi, gerust mag spreken van „zooveel hoofden, zooveel zinnen". En zulks is fataal, want tal van menschen worden de dupe dezer historie. Laten we als voorbeeld eens nemen een examen, dat door meerdere commissie's wordt afgenomen. In den regel zal dan de eene commissie bij hare beoordeeling van het examen werk veel ruimer zijn dan de andere, zoodat het kan voorkomen en ook heusch niet zelden voorkomt dat een candidaat, die zijn zaken werkelijk kent, wordt afgewezen, omdat hij eene veeleischende commissie trof, terwijl zijn collega met veel minder kennis zich het verlangde diploma ziet uitgereikt, doordat het geluk hem eene veel gemakkelijker commissie aanwees. Niet alleen is zulks hoogst onbillijk, maar het werkt in niet ge ringe mate ongunstig op den werklust van den gedupeerden candidaat, die dikwijls niet veel meer zal werken, maar eenvoudig afwachten in de hoop dat Fortuna hem ook eenmaal eene niet zoo lastige commissie zal doen toevallen. Een examen wordt op die wijze verlaagd tot een loterij van zeer twijfelachtig gehalte. Meerderen, die een paar malen bij een examen ongelukkig waren, zonk de moed in de schoenen, trachtten een ander baantje te vinden en werden ten slotte schipbreukelingen in de maatschappij. Waren zij niet onge lukkig geweest en hadden zij als sommige hunner lotgenooten, die dezelfde of minder kennis hadden dan zij, het geluk gehad om aan eene minder veel eischende commissie te worden toegewezen, zoodat ook zij den verlangden „bul" zouden hebben gekregen, dan zouden zij in plaats van maatschappelijke schip breukelingen stellig mannen van be teekenis zijn geworden. Moet nu niet getracht worden bij examens zooveel mogelijk te krijgen een eenvormig oordeel, zoowel wat aangaat de examen opgaven als wat betreft het ingeleverde werk? In Amerka is een ernstig onder zoek gaande in hoever het mogelijk is zgn. „standaard-opgaven" samen te stellen, maar in welk stadium dit onderzoek verkeert is mij nog niet bekend. In afwachting van de resultaten ervan, die uit den aard der zaak ook in Europa, waar gelukkig steeds meer belangstellig voor de zaak aan den dag wordt gelegd, bekend zullen worden, waren thans bij ons reeds maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden dat alle examinandi zooveel mogelijk met gelijke maat worden gemeten Daartoe is allereerst aan te be velen, zoo weinig mogelijk sub-com- missie's bij een en hetzelrde examen en, indien zulks niet mogelijk is, b.v. met het oog op den beschikbaren tijd van examinatoren die examinee- ren in den regel als een bijzaakje beschouwen, dan aanstelling van examinatoren, die van examineeren hun beroep maken. Hoe ook, ter wille van de eerlijkheid is het allernood zakelijkst dat bij examens gelijkheid in de eischen zooveel maar eenigszins mogelijk is, wordt nagestreefd. BUÏTEMLANDSCH OVERZICHT Uit Rome wordt bericht, dat de op winding in Italië over het geschil met Griekenland een weinig is geluwd en lang zamerhand de berichten over deze kwestie op de eerste pagina's der bladen verdrongen worden door de telegrammen over de ern stige aardbeving in Japan. Het Italiaansche volk wacht thans op den volgenden stap, die óf door Athene óf door Genève moet worden gedaan. In een intervieuw bevestigde Mussolini opnieuw, dat Italië bereid is Korfoe te ont ruimen, zoodra Griekenland de eischen van Italië naar letter en geest inwilligt en niet voor dien tijd. Indien Griekenland de eischen niet aanvaardt, is Italië er op voorbereid het eiland voor onbepaalden tijd in bezit te houden. Hij bevestigde voorts, dat geen verdere sancties in het voornemen liggen, tenzij Griekenland iets doet, waardoor zij noodig zouden zijn. Na opnieuw de verzekering te hebben gegeven, dat zijn politiek volkomen vrede lievend is en dat Italië alles zal vermijden wat den toestand gecompliceerder zou kun nen maken, zeide Mussolini, dat hij niet geloofde, dat zijn actie een oorlog tenge volge zou hebben. In het bijzonder heeft Zuid-Slavië vele redenen geen moeilijkheden te wenschen. Een van de belangwekkendste punten in het geschil met Griekenland, verklaarde Mussolini, is de houding, welke de Volken bond zal aannemen. De politiek van Mus solini is in vele kringen beschouwd als een uitdaging van den Volkenbond en een be dreiging van diens bevoegdheid. Mussolini verklaarde daarom nieuwsgierig te zijn, welke aiaatregelen de Volkenbond zal ne men. Italië is van meening, dat de Vol kenbond geen recht heeft zich in te laten met zaken, die slechts de eer van Italië raken. Hij verklaarde verder, dat Italië Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100.000. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in veel vertrouwen stelt in den Volkenbond, doch indien de Volkenbond een resolutie zou aannemen, waarin geprotesteerd wordt tegen de politiek van Italië, dan zou Italië er niet voor terugdeinzen af te zien van het lidmaatschap van den Bonjj. Ten slotte zeide Mussolini, dat de sancties, toegepast door Italië, niet ernstiger zijn dan die van eenige andere mogendheid in ge lijke omstandigheden in het verleden. De Italiaansche regeering heeft verschillende aanwijzingen van medeplichtigheid van Grie ken aan den moord. Trots de geruststellende berichten uit Rome wordt den toestand als zeer ernstig beschouwd. Uit Geneve wordt aan het Handelsblad bericht, dat meri daar een breuk tusschen Italië en den Volkenbond onvermijdelijk acht. De Franschen, die tot dusver probeerden de kool en de geit te sparen, beginnen te wanhopen. Zelfs de kans om Italië te verzoenen met het denkbeeld, dat de Vol kenbond het advies van den Gezant8nraad zou vragen over de nieuwe Grieksche voorstellen, schynt vervlogen na Salandra's onherroepelijke afwijzing van de bevoegd heid van den Volkenbond. Hoewel de Franschen sommigen kleinen staten verwijten leven te maken en zich meer om den Volkenbond dan den wereld vrede te bekommeren, vertrouwt men, dat de Raad op zijn stuk zal blijven staan en dat hij het conflict aandurft met een groote mogendheid, gelukkig de zwakste der groote mogendheden. De geheele beschaafde wereld is met afgrijzen en medelijden vervuid over den ramp die Japan heeft getroffen, eeri ramp zoo groot en ernstig als zich nog nooit heeft voorgedaan. Reuter meldt, dat de ramp in totaal 20.000 vierkante mijl omvatte met een bevolking van 15 millioen. In de districten die getroffen werden, liggen vooral de groote steden. Volgens een draadloos bericht uit Iwaki schat het Japansche ministerie van binnen- landsche zaken het aantal dooden te Tokio op tienduizend, die te Yokohama op honderd duizend. Bovendien zijn in beide steden nog tal van gewonden. Zateidag werden te Tokio meer dan 200 schokken gevoeld, waarvan de ergste zes minuten duurde. Zondag werden 57 schokken vastgesteld. Het bericht omtrent de dood van prinses Kaya wordt tegengesproken, maar men bericht, dat zij ernstig is gewond. Zes oorlogschepen zijn te Yokohama en Shina- gawa aangekomen met rijst. Bericht wordt, dat de watervoorziening te Tokio is her steld en eveneens de straatverlichting weer functionneert. De Japansche ambassade te Londen heeft verscheidene officieele berichten omtrent de ramp ontvangen. Volgens deze berichten is Tokio tengevolge van de aardbeving en brand voor driekwart verwoest en Yoko hama is geheel als stad van den aardbodem verdwenen. In Tokio is zeer groote schade aangericht in de zakenwijk en vele re- geeringsgebouwen werden verwoest. Het aantal ingestorte huizen bedraagt meer dan 200,000 het aantal slachtoffers volgens officieele opgaven minstens 150,000 per sonen. Meer dan 100,000 menschen lijden op het oogenblik honger. Behalve Yokohama is een aantal kleiner steden in het aardbevingsgebied totaal ver dwenen. Over het lot van vele Britsche onderdanen verkeert men nog steeds in onzekerheid, doch het staat thans vast, dat velen van hen zijn gedood of worden ver mist. Behalve de Amerikaansche consul te Yokohama en zijn vrouw zijn ook de vice-consul en de handels-attaché der Ver. St. met hun familie omgekomen. Alle buitenlandsche ambassade's zijn ver woest uitgezonderd de Engelsche. De Japansche Bank is slechts gedeelte lijk vernield en gemeld wordt, dat de kluizen intact zijn gebleven. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Mej. M. de Haan, sedert 1 Januari '23 werkzaam als huisbezoekster van de Vereenigirig »Het Groene Kru;s« alhier, behaalde j.l. Dinsdag het diploma voor tuberculose-enquetrice, ingesteld door de Ned. Centr. Vereenigirig tot Bestrijding der Tuberculose. Tot onderwijzer aan de O. L. school aan den Loonschendijk is benoemd onze voormalige stadgenoot de heer H. J. Stassen, thans als tijdelijk onderwijzer werkzaam aan genoemde school. In de vergadering van het Dag. Bestuur werd tot plaatsvervangend Burge meester aangewezen de heer G. v. Ever- dingen. De heer Scholten, Stationchef van den tram alhier vond nabij het tramstation een fiets onbeheerd en gaf deze over aan de politie. De rechtmatige eigenaar die zoo druk schijnt te hebben gefeest, dat hij zijn flets vergat, kan die terugbekomen bij den gemeente-veldwachter v. d. Wiel. Aalburg eu Heesbeen. Ds. 't Zandt te Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv Gem. alhier bedankt. Almkerk. Tijdens het onweer dat Zaterdag over onze gemeente ging, werd aan de Gantelbrug alhier een paal van het Electrisch licht geraakt. Vele lampen en stoppen vlogen stuk. Door de Oranjevereeniging alhier werd besloten het Jubileumfeest ter ge legenheid van H. M. de Koningin te houden op Woensdag 19 Sept. a.s. (Zie advertentie). Tot Wethouders dezer gemeente werden gekozen de heeren J. C. Otte- vanger en A. de Jong. NIEUWSBLAD vior lut Laid fan Heusden en AiteiaJeLaigstraat ti Ie goiiielerwaarn v;..r'"r-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1