«cenuven cy Uw MIJMHARDT3 Eethen. Uitslag der Maandag 3 Sept. gehouden loting voor de Nationale Militie is als volgt No. 1 C. de Raad, 2 M. Lankhaar Mz. 3 W. M. Vos, 4 P. de GraafT, 5 P. Schreu- ders, 6 W. J. Branderhorst, 7 E. v. Andel, 8 J. H. Boll, 9 E. de G. van Buuren, 40 M. Lankhaar Lz., 14 M. v. d. Beek, 42 M. D. v. d. Heuvel, 43 C. J. Barel, 14 C. S. de Joode, 45 L. in 't Veld, 46 M. Bax, 47 J. G. Colijn, 18 B. A. v. d. Kolk, 49 J. W. Scherff, 20 J. v. Hoven, 21 Th. A. Prinse, 22 J. de Graaf, 23 J. W. van Dijk, 24 M. J. van Gorkum. Capelle. J.l. Donderdag de jubileum- dag, woei van de openbare gebouwen en zeer veel particuliere woningen de nationale driekleur met oranje-wimpel. De bid- en dankdag j.l. Woensdag werd alleen gehou den in de Ger. Kerk alhier. De heer Wente te 's Gravenhage is benoemd tot hoofd der Chr. school aan den Loonschendijk. A.s. Zaterdag zal het Centraal Stem bureau ten gemeentehuize van voormalig Capelle een openbare zitting houden ter benoeming van een lid van den raad in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. J. Rijken. Bij de deze week gehouden loting voor ingeschrevenen der lichting 4924 dezer gemeente werden door de lotelingen de voor hunne namen geplaatste nummers ge trokken 1. L. J. Couvé 2. A. van Zeist 3. G. Versteeg 4. A. P. Dekkers 5. J. Meijers6. A. W. Zwart7. P. A. van Vuuren 2. C. E. van Dommelen 9. W. L. Oomis 10. H. J. van Oversteeg; 44. A. van Beek 12. M. A. Luteijn 13. P J. Hommel; 44. A. Boeser; 45. M. J. v. Rooy16. J. L, Scholt47. H. de Bie 18. H. Mouthaan 19. J. van Baardwijk 20. C. Mouthaan; 21. L. F. Moonen 22. J. M. Kommers 23. G. Verbeek 24. A. de Rooy 25. J. M. Vos. Onze dorpsgenoote Mej. C. van der Haart, is benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school a. d. Loonschendyk. De N.V. A. Oerlemans en Zonen, handel in fourages en bouwmaterialen aan de Hoogevaart alhier zal haar bedrijf uit breiden door het oprichten van een stoom houtzagerij en -schaverij. De gebouwen hiervoor worden geplaatst op een terrein ten oosten van de Labbegatsche haven. Op een der dagen van de volgende week zal in ons dorp door het personeel der beide O.L. scholen met de leerlingen het jubileumfeest gevierd worden. Voor dit doel wordt door onderwijzeressen en onder wijzers met een lijst rondgegaan, waarop flink geteekend wordt. Den kleinen staat dus volgende week een gezelligen dag te wachten. Wij hopen, dat de inwoners dien dag het nationale dundoek zullen uitsteken, zoodat de gemeente een feestelijk aanzien heeft. J.l. Woensdag maakt onze gemengde zarigvereeniging »Het Rozeknopje* onder leiding van haar vice-voorzitter en secre taris een pleizierreisje naar Nijmegen en omstreken. Met den trein van kwart voor acht werd de heenreis gemaakt om met den laatsten trein hoogst voldaan terug te keeren. Dat de werkende leden zich ge amuseerd hadden bleek uit de opgewekte stemming, waarmede zij uit den trein stapten. Sprang. De postduivenvereniging «De Zwaluw* hoopt Zaterdag met oude en jonge duiven een wedvlucht te houden van uit Schaarsbeek (België). mej. Boekhout, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Den Helder. Woensdagavond kwam de Gerefor meerde Kerk van Sprang en 's Grevelduin Capelle, met het oog op het regeerings jubileum, in het kerkgebouw aan het «Bruggelje* in gecombineerden bid- en dankstond bijeen. Ds. de Jong bepaalde zyn talryk gehoor bij 4 Kron. 29 20. Aan het slot werd staande Psalm 434 4 gezongen. Na den dienst des Woords wer den nog enkele coupletten van het Wil helmus* aangeheven. Werkendam. Dinsdag was het een som bere bewolkte lucht, waaruit nu en dan het water neerplaste. In alle eentonigheid lag het terrein daar en triestig was de aanblik en werden de gedachten bij het bedenken, dat dit terrein den volgenden dag feest terrein moest zijn, waar de kinderspelen en de ringnjderyen moesten plaats hebben. Met weemoed werd reeds terug gedacht aan de gezellige feestdrukte, die een paar jaar van te voren op datzelfde terrein heerschte, maar des ondanks liet de Com missie zich niet ontmoedigen en was den geheelen dag in de weer om alles voor den volgenden dag in gereedheid te brengen. Wel was dit geen aangenaam werk als de regen zoo nu en dan met vlagen in het aan gezicht sloeg, maar moed verloren, alles verloren, 't zou nog best meevallen en of het meegevallen is. De volgende dag scheen het Oranje zonnetje en hoewel de lucht zoo nu en dan betrok, tot regen kwam het gelukkig niet. Reeds vroeg in den morgen was jong en oud bezig zich voor de feestelijkheden van dien dag in gereedheid te brengen. Het programma van dien dag kon dan ook zonder de minste stoornis worden afgewerkt en laat ons maar beginnen mede te deelen dat het feest den eersten dag al in de beste orde verliep en de feestvreugde dien dag door geen enkele wanklank werd ver stoord. Reeds vroeg in den morgen zag men de met oranjelinten en strikken versierde schoolkinderen in troepjes door de straten loopen. Aan aller gezichten was het te zien dat het een gezelligen dag beloofde te worden Om 9.30 uur 's morgens had de kerk dienst plaats in alle kerken. Des middags te 4 uur had de optocht plaats van plm. 4400 schoolkinderen. Met de Harmonievereenigirig «Concordia* van Werkendam voorop begaf de stoet zich een paar maal door de straten daarna had de tractatie plaats in de scholen. Ter herin nering aan het 25 jarig regeeringsjubileum werden bekers, boeken, enz. aan de kin deren uitgereikt. Des middags op het feestterrien was de drukte groot. Voor de kinderspelen schijnt men in onze gemeente veel te voelen. Onder de vroolijke tonen der Werken- damsche Muziekvereen. «Concordia* wist men de feestvreugde hier gaande te houden, 't Was een gezellige drukte op het terrein en de stemming was opperbest. Om 7 uur 's avonds had de zanguitvoe ring plaats der drie alhier bestaande zang verenigingen op 't feestterrein. Door de verenigingen werd gezamelijk het Wilhel mus gezongen, vervolgens werd door de zangvereen. afzonderlijk nog een paar liedjes gezongen. Nog eens werd gezamelyk een versje gezongen en de zangvereen. konden gaan rffsten. Maar daar kwam niet veel van, want alras begon het concert van het zoo gunstig bekendstaande Muziekgezelschap «Nooit Gedacht* van Almkerk en op de vroolijke toonen der muziek werd er gedanst. Te 9.30 uur had de opstelling plaats van den lichtstoet op 't feestterrein. Niettegenstaande de deelname niet groot was, voldeed dit nummer uitstekend. Voor afgegaan door het Muziekgezelschap «Nooit Gedacht* maakte deze stoet een paar maal een rondgang door de gemeente. Tot laat in den nacht heerschte er nog een buitengewone drukte. De eerste feestdag had een gezellig ver loop. Voor den tweeden feestdag zie men het vervolg in het volgende nummer. Verslag van de Jubileum feesten te Heusden, op Dinsdag 4 en Woensdag 5 September. Dinsdagmorgen namen de feestelijkheden, begunstigd door mooi weer een aanvang, 's Morgens om 8 uur werd het ingezet met saluutschoten. De schutters van St. Blasius lieten salvo's hooren eerst op den wal by de Waterpoort, daarna bij de Herptsche poort, vervolgens bij de Oudheusdensche poort en daarna aan de Wijksche poort. Om kwatt over acht reveille geblazen door 2 herauten te paard, vergezeld van 4 ruiters en vooraf gegaan door 2 tamboers, van 99J klokgelui, van 9g40J carillonbe speling, 40J uur officieele ontvangst van het comité ten stadhuize. Hier hield eerst de Voorzitter der Feestcommissie, onze kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren eene rede, aan welker slot hij den Burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in onze gemeente in zeer hartelijke bewoor dingen gelukwenschte met het regeerings jubileum en de hoop uitte, dat H. M. nog vele jaren lief en leed met Haar Volk zou moge deelen. De woorden van Mr. v. Ommeren werden beantwoord door den Burgemeester die de beste wenschen uit sprak voor het welslagen van het feest en de commissie namens de ingezetenen dankte voor hare bemoeiingen. Hierna werd de eerewijn rond gediend. 44 uur. Als nu werd een begin ge maakt met de Volksspelen van welke mast- kiimmen en tonsteken het eerst aan de beurt kwamen. De uitslag daarvan was alsvolgt Prijzen Volksspelen. MASTKLIMMEN. 4. Jan Axen. Kaas. 2. J. van Baardwijk. Rookvleesch. 3. M. Bax Mzn. Worst. 4. M. Bax. Kistje sigaren. 5. P. de Graag. Tabakspot. 6. J. van Wetten. Wekker. 7. J. v. d. Dungen. Koffiepot. 8. Hendrik Axen. Overhemd, 9. Roelof Axen. Das. 40. Wiben Axen. Potlood. TONSTEKEN. 4. Piet de Graag. Wollen deken. 2. Adolf Gadelle. 5 pond koffie. 3. Kees v. d. Oever. Broek. 4. M. Bax Mzn. Kistje sigaren. 5. Dirk de Kolf. 9 pakjes thee. 6. Jan v. d. Dungen. Portemonnaie. 7. A. van Overbeek. Das. 8. Jan Kuijpers. Peperkoek, meel. 9. Marius v. d. Oever. Zakmes. 40. Marinus v. Bynen. Blikje koekjes. 2 uur. Ringrijderij te paard, op het Burchtplein, 42 deelnemers en ringrijdery per fiets. RINGRIJDERIJ TE PAARD. Ie prijs. M. van Hoofd, Heusden. 2e L. Vehoeven, 3e Arie Colijn, Heesbeen. 4e Nieuwkoop 5e Van Maurik, RINGRIJDERIJ PER FIETS. 4. G. Schouten. Vulpenhouder. 2. J. Engelvaart. Horlogeketting. 3. Juffr. Hoekstra. Armband. 4. J. van Wetten. Beursje. 5. A. Smits. Koekjesschaal. 6. J. Timmermans. Elec. fietslantaarn. 7. A. v. Horssen. Kistje sigaren. 8. C. Schaap. Potlood. Onmiddellijk na afloop der ringrijderij werden de prijzen door Mr. van Ommeren met een toepasselijk woord in het «Wapen van Amsterdam* aan elk der prijswinnaavs uitgereikt. Na de ringrijderij, die opgeluisterd werd door de Harmonie, ging het met deze ver- eeniging door de stad en werd een serenade gebracht bij den heer H. Verhoeven die tot Wethouder was benoemd. De volksspelen, opgeluisterd door de Fan fare, werden voortgezet op het feestterein aan de Prins-Hendrik-Kade. De uitslag daarvan was als volgt HINDERNISFIETSEN. 4. J. Timmermans. Elec. fietslantaarn. 2. A. Coks. Portefeuille. 3. H. Axen. Beenkappen. 4. A. Smits. Tabakspijp. 5. C. Coks. Kistje sigaren. 6. F. Uhl. Sigarenpijpje. 7. F. Hilwig. Aschbak. 8. J. van Wetten. Spiegeltje en bel. HARDLOOPEN MET HINDERNISSEN. 4. J. Axen. Sigarenkastje. 2. M. Smits. Rieten stoel. 3. K. v. d. Oever. Rond kaasje. 4. P. de Graag. Peperkoek. 5. J. Engelvaart. Sigarettenkoker. 6. J. Kuijpers. Beeldjes. 7. K. Deurloo. Emmer. 8. J. v. d. Dungen, Das. 9. R. Axen. Tabak met doos. GEBLINDDOEKTE KRUIWAGEN WEDSTRIJD. 4. C. v. d. Oever. Theeblad, overhemd, [sigarenkoker. 2. C. de Kolf. Theepot en lichtje, sjaal, pet. TOUWTREKKEN VOOR VROUWEN. 4. Mie Schaap. Tulband, Sjaal. 2. Anna de Kolf. Worst. 3. van Bijnen. Krentenmik. 4. M. Schaap. Krentenmik. 5. Jaantje v. d. Oever. Schort. 6. Das. Sajet. 's-Avonds van 840 uur Concert door de «Heusdensche Harmonie* op het feest terrein nabij het stoombootenhoofd. Het programma bevatte een keur van nummers en daarom was het nog te meer jammer dat regen en wind het noodzakelijk maakten dat na het spelen van twee of drie num mers in de open tent het concert vervolgt moest worden in de Buiten sociteit. Jammer dat hierdoor enkele nummers niet tot hun recht konden komen. Toch mag gezegd worden dat de Harmonieleden zich flink van hun taak kweten en eenige zeer mooie nummers ten gehoore brachten. In de pauze, die tusschen kwart voor negen en negen uur viel,[werden de prijzen voor de volksspelen op het terrein door Mr. van Ommeren uitgereikt, wat met menigen kwinkslag gepaard ging. Het publiek schaterlachte telkens. Intusschen werden door Mr. van Ommeren ook de namen der prijswinners in den etalage wedstrijd bekend gemaakt. De uitslag van de etalage wedstrijd is le prijs, (Diploma -j- eikenhouten boeken hanger), M. de Bont Nooten. 2e (Diploma -{- eikenhouten kapstok), H. Crjjns. 3e (Diploma beeld), D. v. Gent- Zonneveld. 4e (Etui met theelepels), H. van Eeuwijk. 5e (Theeblad), A. Sens Zoon. 6e (Klokje), G. van Diessen. 7e (Vaasje) A. Vos-van Mersbergen. De eerste prijs (medaille) voor de orgi- neelste etalage werd toegekend aan M. Bax Sr. de tweede prijs (medaille) aan J. van Hoften. Aan de firma's Joh. de Mol, F. S. Schreuder Zonen, J. Snijders en J. van Laarhoven, welke buiten mededinging aan den wedstrijd deelnamen, werd een «eer volle vermelding* toegekend. Was eerst de belangstelling in dezen wedstrijd niet groot, langzamerhand nam het aantal deelnemers meer en meer toe en bij hetgeen men deze dagen in de etalages te zien kreeg, bleek wel, dat de Heusdensche winkeliers gerust mede kunnnen dingen. Vergeleken bij de wedstrijden in de omliggende plaatsen, neemt Heusden zeer zeker een eerste plaats in 1 In de verschillende café's werd tot laat in den nacht druk gedanst. Tijdens de volksspelen heeft een deel der commissie zich onledig gehouden met het tracteeren der bewaarschoolkinderen. Draaimolen en luchtschommel mochten zich jammer genoeg niet in een druk be zoek verheugen. Op den tweeden dag evenals op den eersten om 8J uur reveille. 1044 openbare godsdienstoefeningen in de Nederd. Herv. en R, K. kerk. In de Herv. kerk hield ds. Huijgens een feestrede, waarin hij het vele schetste, dal tot dankbaarheid stemde en dat reden gaf tot feestvreugde, trots de benarde tijden die wij beleven. Bijzonder mooi was het gezang der meisjes, die een viertal liederen zongen, door mevr. Huijgens ingestudeerd. Het talrijk publiek was zeer onder den indruk en velen verlieten zichtbaar aan gedaan het kerkgebouw. In de R. K. droeg pastoor Wouters een plechtige H. Mis voor en werd aan het einde een Te Deum aangeheven. Van 44.3042.30 Carrillionbespeling. Van 46 uur Kinderspelen. Aange treden werd aan de openbare lagere school en ging het met de Fanfare voorop naar het Stadhuis. Hier werd den Burgemeester een telegram van hulde aangeboden voor de Koningin en zongen de kinderen eenige liederen. Op het feestterrein werden de kinderen rijkelijk onthaald en werden de verschillende spelen gehouden. Hierby was de deelname zoo groot, dat het publiceeren van den uitslag te veel plaatsruimte zou vergen. Na afloop werden ruim 160 prijzen uit gereikt door Mr. van Ommeren aan de meisjes, door Mr. Ruitinga aan de jongens. De fanfare gaf van 24 uur een con cert dat zeer goed slaagde. Om half acht had in het «Wapen van Amsterdam* de prijsuitreiking plaats van den etalage-wedstrijd door Mr. v. Ommeren die daarbij zeer toepasselijke woorden tot elk der prijswinners richtte. Het grootste succes van het feest is zeker wel geworden de fakkeloptocht. Het weer dat Dinsdagmiddag minder goed was gewor den hield zich vandaag uitstekend. Tegen den avond stroomde van alle zijden het publiek onze stad binnen en vulden onze straten zich met een duizendvoudige met oranje getooide menigte, nog zelden zagen wij zoovelen menschen binnen onze wallen. Toen de optocht zich om half negen in beweging stelde, opgeluisterd door de Har monie en Fanfare, begeleid door 32 fakkels, volgden, behalve honderden voorzien van een lampion, duizenden, den stoet door onze straten. Het werd tenslotte een hossende en zingende massa. Vooral «Tutta was dronken* en «Hela hola« moesten het telkens ontgelden, waarom niet wat meer vaderlandsche liederen bij zoo'n gelegenheid. Van onze muziekgezelschappen werd ge durende de ongeveer 2 uren, die de op tocht duurde, zeer veel gevergd, hun komt zeer zeker een woord van lof toe. Zij wisten er met hun opgewekte marschen voortdurend den gang in te houden. Tij dens den optocht brachten de muziekge zelschappen bij den Burgemeester, Mr. v. Ommeren, Mevr. Auër en den heer Verhagen een serenade. Om 10 uur werd het vuurwerk ontsto ken, bijgewoond door een groote menigte die zich op en tegen den wal had opge steld. En hiermede was het feest afgeloopen. Alleen in de café's werd nog druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. Heusden heeft op waardige wijze het 25-jarig regeeringsjubileum van onze geëerbiedigde Vorstin gevierd geen enkelen wanklank werd vernomen, voor zoover ons bekend, werd geen enkel prosesverbaal opgemaakt, wij hoorden geen verkeerd woord. De politie had een gemakkelijke taak. Tot slot een woord van dank en hulde >>r. aan de Feestcommissie, voor de uitstekend regeling van het feest, aan hare bemoeie nissen is het te danken, dat het zoo alle deelen is geslaagd. f, komen toh rusf door'f gebruik van Zenuw-fableHen Koker 75 ch %aag vooral de echhe voorzien Van de naam MUMHARDT L Vergadering van den Raad der gemeente HELSDEN, op Dinsdag 4 September, des voormiddags ten 44 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden met uitzondering van den Heer A. Cox. De Voorzitter opent om 11 uur de vergadering en zegt dat van de gewone afhandeling van de agenda zal worden af geweken en eerst de beëediging der raads leden zal plaats hebben. Hij vraagt of de heeren bereid zyn den eed af te leggen waarop allen bevestigend antwoorden en in handen van den Voorzitter de ver- eischte eeden aflegden. Deze wenscht hen daarna geluk met het vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld en zegt tr vertrouwen, dat dit niet zal worden be schaamd en verzoekt hen zitting te nemen als lid van den raad. Hierop worden de notulen der vorige ver gadering gelezen die daarna onveranderd worden vastgesteld. Benoeming Wethouders wegens perio dieke aftreding. Bij de stemming voor de vacature v. Everdingen verkreeg de heer v. Everdingen 3 stemmen, terwijl 1 stem op den heel de Haan, 1 op den heer Uhl en 1 in blanco werd uitgebracht, zoodat de heer v. Everdingen is herkozen. Hij verklaart de benoeming te accepteeren en breng^ dank aan de heeren die hem hebben gestemd, voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt dat hij de belangen der gemeentv naar zijn beste weten zal blijven behartigen. Alvorens wordt overgegaan tot stemming voor de tweede vacature, zegt de heer de Jongh, dat hij een eventueele herbenoe ming niet zal aanvaarden en dahkt den Voorzitter en den heer van Everdingen voor de samenwerking die hij steeds van hen heeft ondervonden. De Voorzitter brengt hierop een woord van hulde aan den heer de Jongh en zegt Mijnheeren het zal U zeker gaan als mij, nu mijnheer de Jongh het besluit heeft genomen, dat al eenigen tijd bij hem vast stond, en ik ben er zeker van dat U allen het met mij eens zult zyn als ik en) hulde breng voor al hetgeen hij, voornam' als Wethouder een lange reeks van jar* ik durf niet te zeggen hoelang, in het lang van de gemeente heeft gedaan. T. zijn hem zeer erkentelijk en geven h de verzekering, dat zijne werkzaamheden in het belang der gemeente ontplooid, lang in aangename herinnering zal blijven. Mijr - heer de Jongh nu gij U schijnt te hebben voorgenomen, een rustperiode in te gaa^, hoop ik, en hierbij ben ik overtuigd, de tc k van den geheelen gemeenteraad te zijn, dat U nog vele jaren van welverdiende rust zult genieten. Wij wenschen U van harte toe, dat U in blijmoedigheid gelegen heid zult hebben nog lang terug te ziem op de vruchtbaarheid Uwer werkzaamheden,, die U in het belang van de gemeente hebt ten toongespreid. Daarna wordt overgegaan tot sternm: voor den tweeden Wethouderszetel. Hie. kreeg de heer H. Verhoeven 3, de h de Mol 2 stemmen, terwijl 4 stem blanco werd uitgebracht, zoodat de h Verhoeven is gekozen. Deze verkil zijne benoeming aan te nemen en da de heeren die hun stem op hem heb n uitgebracht. De Voorzitter wenscht den heer .g hoeven van harte geluk en zegt waj - ik dit doe en zeg van harte is/ niet uitgesloten een gelukwensch aa heer van Everdingen, doch mijnheer*1» hoeven is een nieuweling, terwijl mijn van Everdingen reeds jaren lang als^ danig is werkzaam geweest. Ik hoe*, U de voetstappen van uwen voorgang! 3L volgen. Ik twijfel er niet aan of hoop zal vervuld worden. Het college van B. en W. heeft J steeds gekenmerkt bij de behandeling zaken op een wijze, die als voorbeeld worden gesteld. Er waren wel een.' 5*3 schillen van meening zooals bij iedere co - l! mm----

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2