ia, 432?, frijtiao 1 SsgteHer voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Hoedt u bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen de huid poriën longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak ver waarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afteggen. Dan is het tijd om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Fostei's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nier waterzucht en niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloeds omloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Dinsdag 4 September, n.m. 8 uur (O.T.) Voorz. EdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig de heeren v. d. Vliet, v. d. Werken, v. d. Kolk, v. Ooijen, Peereboom, de Gaaij en Smits. De Voorzitter opent de vergadering, hierna leggen de Raadsleden in zijne handen de vereischte eeden af. Daarna lezing der notulen, die zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Benoeming Wethouders wegens perio dieke aftreding van de heeren v. d. Vliet en Smits. Beide heeren worden met 5 stemmen herbenoemd, terwijl bij beide stemmingen 2 stemmen in blanco werden uitgebracht. De Voorzitter wenscht de heeren geluk met hunne herbenoeming. De heer Smits bedankt de heeren, die hem hebben gestemd voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt dat hij de belangen der gemeente hoopt te blijven behartigen. De heer v. d. Vliet sluit zich bij deze woorden aan. Voorloopige vaststelling rekening 1922. De Voorzitter verzoekt de commissie rapport van haar onderzoek te willen uitbrengen. De heer de Gaaij verklaart namens de commissie, dat deze geen aanmerkingen op de rekening heelt en dus adviseert tot goedkeuring. Hierop wordt de rekening in ontvangst op f31455.92, uitgaaf f29874.616 sluitende alzoo met een batig saldo van f 1581.31, met algemeene stemmen voorloopig vast gesteld. Aanbieding Gemeentebegrooting 1924. De begrooting wordt ter visie gelegd en is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. Ontslag onderwijzend personeel ver volgonderwijs. Met algemeene stemmen wordt besloten den heer Wijnen ontslag te verleenen als Hoofd van het vervolgonderwijs. De heer Ruger is slechts tijdelijk benoemd, diens ontslag wordt verleend doorB. en W. Ingekomen stukken Een verzoek van den heer Essenburg, Hoofd der school aan de Noordzijde, om vrij veer, voor de dienstzaken die hij heeft te verrichten naar de secretarie. De heer v. d. Werken vraagt of de vorige Hoofden der school, dit ook hebben gehad, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer de Gaaij gelooft niet dat het Hoofd ieder week een bezoek aan de secretarie heeft te brengen. De Voorzitter zegt, dat het betreft de bezoeken, die het Hoofd aan hem heeft te brengen, naar zijne meening kan het echter ook dikwijls per brief behandeld worden. De heer v. Ooijen is er niet voor vrij veer te verleenen, wijl de andere Hoofden dit ook niet hebben gehad. Het verzoek wordt hierop in stemming gebracht, en verworpen met algemeene stemmen. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames schoolgeld. Vergadering van den Raad der gemeente '8 GRAVENMOER, op Dinsdag 4 September 1923. Nadat de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de openbare vergadering van den gemeenteraad had geopend, werd op diens voorstel besloten een telegram van hulde aan H, M. de Koningin te zenden. Vervolgens brengt de Voorzitter verslag uit van zijn bezoek aan het Departement van Waterstaat inzake de havenbe- schoeiïng en de verhooging van den loswal. Alsnu heeft de beëediging plaats der raadsleden en worden deze door den Voorzitter gelukgewenscht. Tot Wethouders worden gekozen de heeren A v. Willigen en C. Mouthaan, die deze benoeming aanvaarden en door den Voorzitter werden gelukgewenscht, tevens een woord van afscheid richtend tot de beide aftredende. Aangeboden wordt de gemeentebegroo ting over 1924 en benoemd eene commissie van onderzoek daarvoor, bestaande uit de heeren G. Verhagen, Chr. Timmer mans en mevrouw Millenaar-Loeff. Tot het nazien der armenrekening en begrooting worden benoemd de heeren C. de Jong, Chr. Timmermans en mevrouw Millenaar-Loeff, waarna deze vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Verelag gemeenteraadsvergadering van den Raad der gemeente GIESSEN, gehouden op Dinsdag 4 Sept. 1923, n.m 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer A D. v. d. Schans. Secretaris de heer G. Verhoeven. Aanwezig de heeren A. Roza Wzn, Joh. Nieuwenhuizen, G. Jungerius, H. de Lorm Jzn, C. M. Verhoeven en Joh. v. Her wijnen. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, worden alle pas gekozen en herkozen Raadsleden, door het afleggen van den eed als zoodanig toegelaten. De Voorzitter spreekt hen toe, en wenscht dat zij, onder Gods zegen mogen werkzaam zijn, in het belang en tot het welzijn der gemeente Giessen. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en zonder bemer kingen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van den Raad der ge meente Wymbritseradeel, met verzoek adhaesie te willen betuigen, aan hun streven om er bij de Regeering op aan te dringen, dat een algemeen vloekver- bod wordt ingevoerd. Na- eenige toelichting wordt met alge meene stemmen besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Het lid H. de Lorm vraagt of het niet wenschelijk zou zijn, dat een vloekver- bod thans reeds in onze politieverorde ning werd opgenomen. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar, zoodat de Voorzitter voorstelt in de vol gende vergadering een zoodanige wijzi ging te behandelen. De Voorzitter wenscht daarna over te gaan, tot benoeming der Wethouders. Het lid H. de Lorm stelt voor, vooraf de salarisregeling der Wethouders te wijzigen. Naar zijne meening staan die veel te hoog, een verzoek om verlaging aan Ged. Staten zou mogelijk wel helpen. De Voorzitter vreest, dat een dergelijk verzoek alsnog weinig zal baten. Ged. Staten zijn van oordeel, dat, nu iedere rang en stand in den Raad vertegen woordigd wordt, het door het salaris ook mogelijk moet worden gemaakt, dat ieder een zonder financieel bezwaar, Wethou der kan zijn. Het lid van Herwijnen acht het niet goed, thans over de salarissen te spreken het is hier thans geen aanbesteding of iets dergelijks, maar een benoeming van Wethouders. De Voorzitter brengt in stemming het al of niet in behandeling nemen salaris regeling der Wethouders, waarop met 4 tegen 2 wordt besloten, hier thans niet verder op in te gaan. De Voorzitter benoemt daarna tot stemopnemers de leden de Lorm en van Her wijnen. Bij de eerste stemming werd gekozen de heer C. M. Verhoeven met 4 stemmen en 2 blanco, bij de tweede stemming de heer Joh. Nieuwenhuizen met 3 stem men en 3 blanco. Beide heeren nemen hunne benoeming aan. De gemeente-rekening over 1922 en de rekening van het G.E B. worden aan geboden en gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage gelegd. De commissie tot het nazien der rekening zal bestaan uit de heeren A. Roza en H. de Lorm. De Voorzitter deelt nog mede, dat de gewone ontvangsten van het G.E.B. heb ben bedragen f 1483.06, de uitgaven daar entegen bedroegen f2479.zoodat een verlies is geleden van rond f 1000. Verschillende leden dringen er op aan voor dit bedrijf subsidie aan te vragen, daar zoo'n kleine gemeente niet in staat is, zulke verliezen te dragen. De Voorzitter zegt toe, dat hieraan gevolg gegeven zal worden, doch hij be treurt het, dat nog niet alle ingezetenen gebruik maken van het licht. De Voorzitter brengt in herinnering, het a.s jubileum van H. M. de Koningin hij zou gaarne zien, dat aan de kinderen bij deze gelegenheid een souvenir werd aangeboden. Wethouder Verhoeven vindt het ook wel goed, dat iets voor de kinderen ge daan wordt. Het lid H. de Lorm is er eveneens niet op tegen dat de kinderen wat krijgen, maar wenschte geen gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen, door vrijwillige bijdrage kan het ook wel. Het lid van Herwijnen stelt voor, dat door eenige jonge dames bij de ingezetenen met een lijst wordt gecollecteerdhij wil wel op zich nemen, eenige meisjes daarvoor op te zoeken. Allen vinden dit een goed idee, zoodat dit als aangenomen wordt beschouwd. De Voorzitter stelt nog voor, Donderdag a.s. een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin, wat eveneens met algemeene stemmen werd aange nomen. Bij rondvraag informeert het lid Roza, of aansluiting van de Sluis aan het Elec. net spoedig verwacht kan worden. De Voorzitter zegt toe, dit eens te zullen onderzoeken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN, gehouden 4 September. De Voorzitter, EdelAchtbare Heer Snijders, opent de vergadering en vraagt of de leden den eed willen afleggen, daar niemand hiertegen bezwaar heeft wordt daartoe overgegaan. Nadat alle leden daaraan hebben voldaan, vraagt de heer A. Berm het woord, en brengt zijn dank aan de meer dan 100 kiezers welke in hem vertrouwen stelden en hem hebben afgevaardigd om als lid van den Raad de belangen van Dussen te behartigen en sprak de hoop uit om met den Voor zitter en de andere leden daartoe een drachtiglijk samen te werken. Daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Punt 2 der agenda wordt door den Voorzitter voorgesteld, (n.l. verkiezing Wethouders) om dat op het laatst der vergadering af te doen. Dan volgt een ingekomen stuk inhou dende het verslag van de warenkeurings- dienst over de maanden Mei, Juni en Juli van 'tjaar 1923, welke ter visie wordt gelegd. Een ingekomen stuk van Ged. Staten inhoudende de goedkeuring van het be heer van het Gem. Electriciteitsbedrijf wordt voor kennisgeving aangenomen. Van hetzelfde College een goedkeuring van het Raadsbesluit van 4 Aug. om een leening aan te gaan van f 10.000, bij de Bank van Ned. Gem. om het tekort te dekken ontsaan door het Electriciteits bedrijf. De Voorzitter leest nogmaals een schrij ven van Ged. Staten voor, welk College nadere toelichting vraagt op de memorie van toelichting op de schoolgeldveror dening en verzoekt de noodige wijzigin gen daarin aan te brengen. Op voorstel van B. en W. zal aan dit verzoek worden voldaan. De begrooting 1924 wordt daarna door den Voorzitter voorgelezen welke be draagt aan ontvangsten en uitgaven f 100685 83. De rekening van 1922 wordt ook door den Voorzitter voorgelezen, deze vermeldt aan ontvangsten f168304 en uitgaven f 172846.18, zoodat er een na- deelig saldo is van f 4523 38. De Voorzitter licht toe, dat het nadeelig saldo het gevolg is van de watervoor ziening. Het Rijk zou hiervoor f5000 geven, doch hieraan is nog niet voldaan. De Voorzitter wijst daarna een com missie aan om rekening en begrooting te onderzoeken n.l. de heeren M. v. d. Pluijm, L. v. Drunen en F.J.Hermans. Alsnu volgt punt 2 der agenda, ver kiezing van Wethouders. Het nieuw gekozen lid F. Hermans vraagt of de Voorzitter niet leden zou willen aanwijzen, die als Wethouder ge schikt zijn, omdat het voor hem zeer moeilijk is, als pas geïnstalleerd raadslid een keuze te doen. De Voorzitter zegt hieraan niet te kun nen voldoen, omdat hij geen invloed wil uitoefenen op de stemming. De Raad zelf moet weten in wien zij hun ver trouwen stellen. Alsnu wordt er gestemd vooreen Wet houder in de vacature v. Steen. De uitslag is als volgt J. van Steen 7 stemmen, F. A, v. d. Pluijm 4 stemmen, zoodat J. van Steen is herkozen als Wethouder. Op de vraag van den Voorzitter of hij de benoeming aanneemt, werdt bevesti gend geantwoord. De 2de stemming welke moest voor zien in de vacature A. A. H. v. Honse- wijk had tot uitslag als volgtF. A. v. d. Pluijm 5, W. Middelkoop 4, G. v. d. Koppel 1 stem en 1 blanco. Daar de stemmen gestaakt zijn volgt een 2de vrije stemming, waarin F. A. v. d. Pluijm 6 stemmen behaalde, W. Middelkoop 4 en G. v. d. Koppel 1 stem. Alzoo bij meerderheid van stemmen gekozen F. A. v. d. Pluijm, welke deze benoeming aanneemt. De Voorzitter spreekt de benoemde Wethouders een woord toe van goede verwachting om in eensgezindheid samen te werken in het belang van gemeente en burgerij. Wethouder van Steen brengt zijn dank uit voor het vertrouwen dat de meerder heid van den Raad in hem stelde en zal al zijn gaven en krachten geven voor het welzijn van Dussen en zijne bevol king en hoopt het in hem gestelfle ver vertrouwen niet teleur te stellen. In de rondvraag vraagt M. v. d. Pluijm het woord waarin hij den Voorzitter in lichtingen vraagt over de heul aan de Nieuwe Steeg. De Voorzitter zegt dat van Dortmond eens bij hem zou komen, maar dat hij er nog niet is geweest. Doch er zou proces-verbaal van worden opgemaakt, want volgens de politieverordening mo gen daar geen varkens worden gemest. De heer van Drunen brengt ter kennis dat hem van terzijde is gevraagd of de Raad van Dussen niet in de onkosten voor het a.s. feest wil voorzien van de schoolkinderen die in Dussen wonen en te Almkerk schoolgaan, de onkosten be dragen pl.m. f0.50 per kind De heer v. Drunen meent hieraan ge volg te geven, omdat het Dussensche kinderen zijn en het bedrag niet groot is, naar zijne meening zou het tenminste zeer klein zijn van Dussen, wanneer hier niet aan werd voldaan. De Voorzitter zegt dat het niet billijk is zoo iets te vragen, dan kan iedere ge meente wel komen die grenst aan Dussen. F. Hermans vraagt of er geen maat regelen worden genomen, met het oog op de kermis, tegen het gooien van vuur werk, dat zeer gevaarlijk is, wat spreker j.l. Zondag nog heeft ondervonden. De Voorzitter zal het ter kennis van de politie brengen. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op 4 Sept. Aanwezig alle leden. Voorz. Burgem. Dekker. Secret. B. van Schijnde). De Voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de beëediging der raadsleden plaats heeft. Vervolgens sprak de Voorz. ongeveer als volgt Geachte gemeenteraadsleden, mijne Hee ren Ik heet U allen welkom in dit nieuwe college. Het is my een groot genoegen te mogen constateeren, dat vele oude leden nog aanwezig zyn, waaruit ik deze conclusie kan trekken, dat de besluiten door de vori- gen raad genomen, de goedkeuring der ingezetenen wegdroegen. Bij het afleggen van den eed hebt gij zooeven verklaard, steeds de belangen der gemeente te zullen behartigen. Ik twijfel niet, of dien eeri zult gij allen getrouw blijven Ik honp en wensch daarbij, dat de goede verstandhouding, welke er steeds in den raad heeft bestaan en waarvoor Waspik bekend stond, dat die zal gehandhaafd blijven, en dat de besluiten steeds met algem. stemmen zullen genomen worden. De tijdsomstandigheden zijn zeer zorgwekkend. Niet alles wat wenschelijk of noodzakelijk is, zal uitgevoerd kunnen worden. Wij zullen ons moeten bepalen tot het hoogst noodzakelijke. Het nemen van besluiten, waaraan finantiëel lasten ver bonden zijn, zullen beper kt moeten worden en met het uitvoeren zal de grootste zuinig heid betracht moeten worden. Ik hoop en vertrouw op uw aller medewerking en wel willendheid en zal myn beste krachten geven voor het heil onzer gemeente. De heer Van den Rijken dankt den Voor zitter en hoopt, dat de nieuwe raad in dezelfde genoegelijke verstandhouding met hem zal blijven omgaan en dat er onder zijn wijs beleid veel in het belang der ge- meerite zal worden gedaan. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onder anderen werden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit, om tot eene geldleening over te gaan van f 28.000. Dit geld zal worden geleend bij het burgerlijk pensioenfonds te 's Graven- hage tegen 5| pCt., koers 98. Aangeboden werd de gemeenterekening dienstjaar 1922 en begrooting dienstjaar 4923. Een Commissie van de leden wordt tot nazien benoemd. Van den Rijken vroeg of het niet nuttig zou zijn, dit werk door den geheelen raad te laten doen. De Voorz. vindt beter, daarmee op den ouden voet voort te gaan. De gemeente raad kan besluiten. Hij wijst echter op het vele werk, dat vooral het nazien der gemeenterekening met zich brengtde ge meentebegrooting en ook die van het alge meen armbestuur is eene andere kwestie. Van den Rijken wenscht er met de andere Commisssieleden een paar avonden aan 't besteden, wordt goedgevonden. Het vloekverbod, waarover eerst de ge zondheidscommissie gehoord was, werd aan genomen als in de vorige vergadering vast gesteld. Het is verboden op straffe van hechtenis van ten hoogste 6 dagen of een geldboete van f 25, God in het openbaar te honen, te lasteren, dit te bevorderen of daartoe gelegenheid te geven. In stem ming gebracht, zijn allen voor, behalve de heer Brokx. Vervolgens werden de aftredende wet houder, E. Rubbens en A, Vloeimans, her kozen. De heer Rubbens verkreeg 9, W. Verschuren 2 stemmen de heer Vloei mans eveneens 9, W. Verschuren 4, ter wijl 4 blanco was uitgebracht. De Voorzitter wenscht achtereenvolgens beiden geluk met hunne benoeming en hoopt op dezelfde prettig en aangename manier als vroeger met hen in het belang der ge meente Waspik te blijven samenwerken. Bij rondvraag vroeg de heer Brokx, of de Voorzitter de politie wilde verzoeken, bij het geven van concerten op de kiosk, een beetje meer te waken over de kinde ren, opdat deze in het vervolg een beetje minder baldadig zouden zijn. De dirigent vooral had er meermalen last van gehad. De Voorzitter beloofde de politie te ver zoeken in het vervolg streng toezicht te houden. Hierna sloot de Voorz. de openb. ver gadering met gebed, waarna nog eene korte navergadering werd gehouden tot de be noeming van een waarnemend Burgemeester. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Donder dag 30 Aogustus 4923, nam. 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer W. Beuken kamp. Secretaris WelEd. Heer J. A. Timmer mans. Aanwezig de heeren C. Hakkers, C. W. Kieboom, J. de Klerk, T. de Klerk, J. v. Oord, A. Paans, J. Visser, W. de Waard en C. v. Wijk. Afwezig de heeren C. de Gelder en D. Smidt. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der 2 vorige vergaderingen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede a. dat de post voor uitdiepen van de binnenhaven met f500.dient te worden verhoogd. Voor dezen post is uitgetrokken f4500.-. De beer Kieboomhoe zijn die menschen aangesteld voor het schoonmaken van de haven Kunnen zij er hun brood mede verdienen Ik heb gehoord, dat er door sommigen f 8.h f 40.per week ver dient wordt, dat is te min. De heer v. Wijk hebben die menschen ingeschreven Ik heb van een paar van hen gehoord dat zij gemiddeld f44. kunnen verdienen, dat is te weinig, dat is geen behoorlijk loon het loon moet met een paar cent per M3. worden verhoogd. De heer v. Oord: B. en W. wilden het uitdiepen aanbesteden. Toen is door enkele werkeloozen verzocht om dat niet te doen, daar zij anders kans hadden dat niet- werkeloozen het werk zouden krijgen. B. en W. hadden voorgenomen om er ongeveer 27 perceeltjes van te maken, maar waren er van afgezien toen de werkeloozen om werk hadden verzocht. De heer v. Wijk Zij krijgen nu 80 ct. per M8., ik zou er nog een enkele cent bij doen. De Voorzitter. Het werk neemt den heelen dag niet in beslag, zij werken maar een gedeelte van den dag. De heer v. Wijk maar zij werken des nachts ook wel eens als het uitkomt met het water. De heer v. Oord wij moeten ook reke ning houden met den loonstandaard, de menschen in den Biesbosch verdienen f 15. De Voorzitter. Wij zullen dus f 2000 voor dezen post uittrekken. Aldus wordt besloten. b. dat de Kasloot zal gedempt en ge- rioleerd worden. Dit is ook een goed werk voor de werkverschaffing. Bij de desbe treffende menschen, die met hun erven aan de Kasloot grenzen, is een adres gezonden, waarin gevraagd wordt of zij het stukje grond dat achter hun erf licht in erfpacht willen hebben. c. dat het gewapend betonwerk ten behoeve van de gemeentelijke drinkwater leiding alhier is aanbesteed voor f27.750. d. een schrijven van de gemeente Alm kerk, dat zij met f1250 ter verrekening van de distributieschuld genoegen neemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer v. Wijk. Is voor de demping BIJVOEGSEL jKicuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5