Bi mi nr. behiort een Bijvoegsel Be Schipbreukelingen der Zuidzee. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING .land van altera Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No4328 Woensdag 12 September 1923 FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Liet zich den politieken hemel de laatste weken dreigend en onheilspellend aanzien, de lucht schijnt thans op te klaren en het zware onweer, dat opnieuw over Europa dreigde los te barsten, drijft weder af. Het grootste gevaar voor oorlog, tengevolgé' van het Grieksch-Italiaansche geschil schijnt geweken, dank zij de aanvaarding zoowel door Griekenland als door Italië van de nota, die door den Raad van Gezanten, onder wiens auspiciën de Grieksch-Alba- neesche grensafbakening plaats had, naar Athene werd gezonden. De eischen, die Griekenland bereid is in te willigen, zijn reeds vrij kras, wanneer bewezen zou worden, dat de moord op de Italiaansche missie door Grieksche onderdanen is ge pleegd wanneer echter mocht worden aangetoond, dat Albaneezen de daders zjjn, dan moet Griekenland op een wel zeer geduchte wijze boeten alleen voor het feit, dat de aanslag werd gepleegd op Griekschen bodem. De Raad van Gezanten, bestaande uit Poincaré en de vertegenwoordigers van Engeland, .J.apan en Italië, wenscht aller eerst, dat de hoogste militaire autoriteiten van Griekenland verontschuldigingen aan bieden aan de diplomatieke vertegenwoor- digers der drie geallieerde landen, wier delegaties behooren tot de commissie ter vaststelling van de grens. Verder moeten alle leden der Grieksche regeering tegen woordig zijn by een rouwdienst voor de slachtoffers, te houden in een Katholieke Atheensche kerk. Denzelfden dag zullen oorlogschepen van de drie geallieerden die van Italië aan het hoofd nabij Athene verschijnen om de eerbewijzen te ontvangen van de Griek sche vloot. Wat de inwilliging van dezen laatsten eisch betreft, is het Griekenland door den gezantenraad gemakkelijker ge maakt hieraan te voldoen, daar de corres- pondeerende eisch uit het Italiaansche ulti matum vergde, dat Griekenland op een voor Athene vernederende wijze Italië eer bewees. Thans gelden de eerebewijzen, dooi de Grieksche vloot te brengen, de drie ge allieerde landen, die in den gezantenraad zijn vertegenwoordigd, zoodat de »knieval« kan worden geacht te worden gedaan voor het laatstegenoemde instituut. Ook de ei schen, dat aan de slachtoffers van den 54) De eerste kans is al zeer gering, ieder zeeman is geen kapitein Brown, hij weet aan welke groote gevaren hij zich blootstelt als zijn schip in dit vaarwater zich bevindt en wat het tweede punt aangaat, ja, wie geeft ons de verzekering, dat we in zoo'n storm er goed zullen af komen. De dokter dacht eenige oogenblikken na. Daarop vervolgde hij »Ge hebt gelijk, maar terwille van een wellicht eeuwigdurend verblijf op dit eiland zou ik het wel aandurven mijnheer Hug hes I» Voor my is het gevaar elk oogenblik verslonden te worden even groot, ja nog grooter dan het gevaar op eene onstuimige zee te verdrinken, c »Mij dunktc liet Johnson er op volgen, dat het vernuft van mynheer Hughes wel iets zal kunnen uitvinden, dat ons ook over de onstuimigste zee kan heenvoeren. De Amerikaan lachte en antwoordde »Dat is weliswaar een zeer eervolle ge tuigenis van mijne vrienden, mijn vernuft gaat niet zoover, dat het u iets sterker zou kunnen verschaffen dan een schip, ten- moord bij de inscheping hunner lijken mili taire eer zal worden bewezen en Grieken land voorts op zich neemt het onderzoek naar de daders met alle middelen te be gunstigen en worden opgespoord op een ten exempel tc stellen wijze te straffen, konden door Athene worden aanvaard. De gezantenraad heeft op dit stuk van zaken den correspondeerenden Italiaanschen eisch, waarin Italiaansche coritróle van 't onderzoek werd gevraagd, eveneens ver zacht. Het geheele onderzoek zal nu ko men te staan onder leiding van een Ja- paansch kolonel. Het Internationale Ge rechtshof in Den Haag zal verder in kort geding vaststellen, wejk bedrag Grieken land ter schadeloosstelling voor den moord zal betalen. Ter waarborging van de te betalen som moet de regeering te Athene bij de Zwitsersche Nationale Bank 50 mil- lioen lire, het door Italië geëischte bedrag, storten. Men ziet dus uit het vorenstaande, dat de gezantenraad, in samenwerking met den Volkenbondsraad, zij het niet mooi dan toch een handig stuk werk heeft verricht door het redigeeren van een aantal eischen, waarbij op een voor den grooten staat Italië bevredigende wijze diens prestige werd ont zien en tevens het zwakke Griekenland de aanvaarding der eischen werd vergemak kelijkt door de eischen zóó in te kleeden, dat zij feitelijk een compromis vormen tusschen den eisch van Rome en het vér strekkende aanbod van Griekenland. Ondertusschen beteekent natuurlijk dezen loop van zaken nog niet het einde van het conflict en is evenmin de taak van den Volkanbond afgeloopen. De wereld ziet zich nog steeds geplaatst voor de bezetting van Korfoe en nog eenige eilandjes. Ook schijnt er uitzicht te komen op de regeling van het Roerconflict.- Volgens de laatste berichten zullen spoedig tusschen Duitschland en Frankrijk-België rechtstreek- sche onderhandelingen worden geopend tot regeling van het conflict. BUITENLAND. Geheimzinnige moord. De politie te Manchester houdt jzich met een geheimzinnigen moord bezig, op een 44-jarigen jongen Percy Sharp geheeten, gepleegd. De politie heeft de hulp van Scotland yard ingeroepen en defectieven zijn nu naar zij ge er de voorkeur aan geeft op een vlot de vlucht van dit eiland te volvoeren.» Waarom niet,« vroeg de dokter, »wat mij aangaat de vrees voor een vlotreis is bij mij niet groot, sinds we eenige meters beneden het zeeoppervlak zijn geweest Gedurende deze gesprekken waren de mannen de Diamantrivier genaderd, de plek, waar volgens de berekening van Hughes het bezaaid moest liggen van lijken De dokter had zich van de verwoesting een verschrikkelijke voorstelling gevormd en weldra kwam hij tot de ervaring, dat hij zich daarin niet bedrogen had. Het water zag nog rood gekleurd en op de beide oevers lagen tallooze lijken door en op elkaar. »Vreeselyk,« riep dr. Arling uit, »ge zijt aan het moorden geweest, mijnheer Hughes sOmdat ik tot zelfverdeding mijn toe vlucht heb genomen 1 Kon ik anders han delen mijnheer de dokter Zeg mij, kon ik anders handelen »Ik ben een vredelievend man mijnheer, zeide de dokter. »Ik ook,» liet de ingenieur er snel op volgen, vals ik kans had gezien ze met tabaksrook te verdrijven zoude ik het stellig gedaan hebben. Ik houd van vrede, maar om den vrede te bezitten moet er wel eens gestreden worden I» De dokter zweeg, maar men kon het hem aanzien, dat hij by de aanschouwing van al die lichamen hevig ontroerde. Ein- Norhenden (Cheshire) gezonden, waar de jongen in het Carr's Wood vermoord werd. Percy Sharp stond in de rij voor de arbeid beurs te Manchester, toen hij door een welgekleeden ongeveer 45 jarigen man met donkere schitterende oogen werd aan gesproken, die hem mee nam in de richting van het bosch. Niets meer werd van den jongen ver nomen, totdat een arbeider, die het bosch passeerde, kreten hoorde en Percy Sharp aan den zoom van het bosch vond met doorstoken borst. Een leger van detectieven en politiebe ambten poogt den misdadiger op te sporen. Ernstig auto-ongeluk. Donderdagnacht heeft in de buurt van Dieppe een auto-ongeluk plaats gehad, waar bij twee mannen op slag het leven ver loren hebben en twee zwaar gekwetst zijn. De auto is in vliegende vaart in een scherpe bocht van den weg tegen een boom aan gevlogen en letterlijk versplinterd. Om één uur in den nacht was de chauffeur, een jongen van 49 jaar, aan de garage geko men, tegen den waker zeggend, dat hy zijn patroon onverwacht naar Parijs moest brengen. Wat niet waar was, want de chauffeur is met drie van zijn vrienden, twee chauffeurs en een kappersbediende, uitgereden. Met het hierboveR vermelde treurige resultaat. o Internationale dierenbende. Een bericht van een Belgisch persbureau meldt uit Brussel, dat de politie te Ant werpen, als gevolg van 't speuren naar de daders, van het diamantenzakkenrolleri, voortgaat met arrestaties te doen van lie den, die blijkbaar behooren tot een inter nationale bende. Verschillende sensationeele diefstallen, in groote steden, voornamelijk Parys en Antwerpen begaan, moeten waar schijnlijk op rekening van leden dezer bende worden gesteld, o.m. diefstallen in bankge bouwen. Zij worden ook verdacht van een aanslag op een wisselmakelaar. o Amerikaangche onderdanen door de Frantchen mishandeld Volgens de »Frankf. Ztg.«, zijn te Neu- stadt, in de Palts, een bejaard Amerikaan en een Amerikaansche vrouw, toen zij naar Amerikaansche gewoonte den spoorweg wilden oversteken, door de Franschen in hechtenis genomen en op de wacht wreed delijk sprak hij »Intusschen zult ge de lucht van dit eiland verpesten en ons een ziekte op den hals jagen, die ons het leven kan kosten »Geen nood,« gaf Hughes ten antwoord, »u zult aanstonds zien op welk een zon derlinge wyze de begrafenis plaats heeft, als we slechts een weinig naderbij zijn gekomen. Kijk, daarginds ziet ge reeds een exemplaar van het corps doodgravers. De dokter keek in de aangewezen rich ting en zag duidelijk, hoe een reusachtige kaaiman een melanesiër bij de beenen vatte en naar het water sleepte. »Maar de dooden dan die daarginds lig gen,» vroeg de dokter. »Die zullen wij straks naar het Dooden - dak brengen» gaf een der Amerikanen ten antwoord. »Is dat de naam voor uw kerkhof wel licht vroeg Johnson. *Het Doodendalvervolgde de Ameri kaan, ais eer diepe ravijn, ongeveer een kwartier uurs afstand van deze plaats ge legen gevuld met geraamten van dieren en menschen. Er schijnen vergiftige uitwa semingen plaats te hebben, want er groeit geen enkel grassprietje.» «Dat wil zeggen» verbeterde mijnheer Hughes »op den bodem groeit geen plantje en de verklaring van dat verschijnsel is doodeenvoudig.» »Ja,« gaf de dokter ten antwoord, xkool- zuurgas en niets anders dan koolzuurgas, dat op verschillende plekken van het eiland Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12,100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wy vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hotel „€0i\C0RDI4 geslagen en getrapt, zoodat zij vry ernstig gekwetst zouden zijn. o leer dan 100.000 Legioen'a ran eer. Het aantal Franschen, dat onderscheiden is met het Legioen van Eer, moet thans wel 422.000 bedragen. Volgens de laatste statistiek van de groote kanselarij waren er op 4 Juni precies 24.286, van wie 56 grootkruisen, 356 groot-officieren, 2329 commandeurs, 46.365 officieren en 402.480 ridders. Van deze menschen waren er 94.345 als militairen gedecoreerd. o Zes personen verdronken. Een bark, die zeven personen vervoerde van de Croatische kust naar het eiland Peglia is door een hooge zee omvergewor pen. Zes personen verdronken. o Een gelukkige vinder. Een monteur te Harrogate, Gracey ge heeten, heeft onder eigenaardige omstan digheden een waardevolle vondst gedaan. Gracey wandelde langs den weg bij de Sulphur Well buiten Harrogate, toen hij in het gras langs den weg iets wits zag liggen. Het bleek een snoer paarlen te zijn. Hij raapte het op, ofschoon hij dacht, dat het ding geen waarde had, en nam het mee naar huis. Later vernam Gracey, dat er een be looning werd uitgeloofd voor het terugbe zorgen van paarlen, die bij Harrogate ver in ruime mate aanwezig is »Die rivier,sprak Johnson wijzend op de talrijke krokodillen, die zich tusschen de lijken bewogen en deze wegsleepte, »zou zeer goed de Krokodillenrivier kunnen heeten inplaats van Diamantrivier. ïKijk eens,» gaf Hughes ten antwoord, jdaar verschijnt een gansche krokodillen- familie, vader, moeder en drie kinderen I» Het ongewone schouwspel hield de schip breukelingen geruimen tijd bezig en meer malen bekroop Johnson de lust een kogeltje op die monsters af te zenden, doch de ge dachte dat zij nu zeer nuttig waren, hield hem tegen. Intusschen liet de ingenieur geen enkel oogenblik verloren gaan den dokter een verklaring te geveD van zijn fabrikaat, waarvan de vervaardigng zeer eenvoudig was en de uitwerking zoo ver schrikkelijk. De bewerking kwam hierop neer, dat de ingenieur een bizonder mengsel had gemaakt, waaruit door de aanraking met de electrische vonk zich een gas ont wikkelde, waarvan de uitzetting wel vijftig maal grooter was dan gewoon kruit. De dokter luisterde aandachtig en toen Hughes had uitgesproken, antwoordde hij ïZou het wel mogelijk zijn een toestel te vervaardigen, waardoor we op urenaf- stands onze aanwezigheid op dit eiland zouden kunnen kenbaar maken?» »Hoe bedoelt ge dat, dokter?» »Ik bedoel, dat wij misschien door seinen met electrisch licht »0 Neen,» viel de Amerikaan hem in toren waren. De gelukkige vinder stelde zich met de stellers der betreffende advertente in ver binding en het bleek hem, dat de paarlen het eigendom waren van Lady Manton en een waarde hadden van 5000 pond sterling. De belooning, op de terugbezorging van het paarlensnoer gesteld, bedroeg één tiende van dit bedrag. Het snoer was gebroken, toen het ge vonden werd en twee paarlen worden ver mist de andere zyn echter alle intact. Het had maar weinig gescheeld, of Gar- cey had de paarlen weggeworpen. Hij had het snoer in zijn zak gestoken en was gaan voetballen, niet meer denkende aan zyn vondst. Den volgenden morgen liet hij het snoer aan een vriend zien en wilde het daarna wegwerpen, maar zijn vriend, van de belooning gehoord hebbend, ried hem aan aangifte van zyn vondst by de politie te doen. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. de rede »hoe komt ge op dit fatale denkbeeld, ge wilt de wilden toch niet hier heen lokken De dokter zweeg. Het gaat nog zoo gemakkelijk niet van deze plaats weg te komen» vervolgde de ingenieur »en zoo'n daad moet het gevolg zijn van bedaard en rijp overleg. Spreken wij daarover als wy weder by elkaar zijn in de hut.» Terwyl de schipbreukelingen het werk der kaaimannen aanschouwden, die met den meesten spoed het zuiveringswerk vol brachten liepen de dokter en de ingenieur een weing de Diamantrivier op, aan wier boorden zich een weelderige plantengroei openbaarde. »Het is anders niet onaardig hier te blijven, dokter, de natuur voorziet ruim schoots in onze behoeften en zoo we niet voortdurend bloot stonden aan het gevaar door wilden overvallen te worden zoude er geen haar op myn hoofd aan denken weg te gaan.» Op dit oogenblik deed een luid en ruw gesnork zich in de nabyheid hooren en bijna terlijkertijd verscheen een troep groote zwijnen, die zich roet een vaart in den stroom stortten en deze overzwommen. De dokter liet een kreet van verbazing hooren, hij schrok even, doch herstelde zich weer spoedig en lachte, toen hy al die dieren als razenden zag zwemmen. NIEUWSBLAD ni r lit M fan Neusden en AltoiajeLaiigstraat en fle Bonmelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1