BIXXBXLAND. Ontslag Dienstweigeraars. Naar het »Vad.« mededeelt,.heeft de Koningin gratie verleend aan een aantal veroordeelde dienstweigeraars. Op 1 Sept. zijn ze ontslagen. Er waren er bij, die nog maand gevangenisschap voor de boeg hadden. Een moeiiyke arrestatie Een schoenmaker te Venlo, die wat te diep in het glaasje had gekeken, zou door een agent worden gearresteerd. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet. De man ont rukte den agent zijn sabel en wilde hem er mede in den buik steken. Eerst nadat 4 soldaten den agent hulp kwamen bieden slaagde men er in het gevaarlijke heer schap te boeien. Voordat men hem naar het bureau kon overbrengen moesten nog 5 andere personen een handje helpen. o Onder den tram geraakt. Bij het oversteken van de tramrails is de 83-jarige weduwe A. v. Rooij te Eind hoven onder een naderende tram geraakt. Met een schedelbreuk en 2 gebroken beenen is de ongelukkige opgenomen. Haar toe stand is zorgwekkend. o Weer nieuwe postzegels l Naar de »Tel.« verneemt is binnen af- zienbaren tijd de uitgave van een geheel nieuwe reeks postzegels van Nederland te wachten, die alle thans in omloop zijnde zegels van ons land zullen vervanger,. De waarden van 5 cent en hooger zullen de beeltenis der Koningin dragen, die wordt geteekend door prof Jan Veth. De lagere waarden worden uitgevoerd in een cijfer- teekening, waarvoor het ontwerp wordt opgedragen aan den heer Chr. Lebeau. o De marechaussee Mol te Zevenbergen, die zich deze week by ongeluk met een browning in den buik trof, is aan de be komen verwonding overleden. De rentezegels van f 0,60 zullen in plaats van de grijze, in de groene kleur worden uitgegeven, zoodra de voorraad in eerst genoemde kleur is uitgeput. o Een Belgische deputatie ten Paleize I De Koningin heeft Zaterdag een deputatie van den Bond van Nederl. Vereenigingen en Lichamen in Belgie op het Paleis te Amsterdam in audiëntie ontvangen. De heer Hugo Andriesse, voorzitter, over handigde de Koningin een bedrag van 20.166 francs, door de Naderlanders in België bijeengebracht. Daarbij was een album gevoegd, bevattende ongeveer 800 namen van deelnemers aan dit geschenk. De Koningin heeft besloten deze som te gebruiken voor ondersteuning van behoeftige Nederlanders in België. o Puiitieschandaal te Batavia. Een hoofdcommissaris gearresteerd. Voor honderdduizenden verduisterd. Te Weltevreden is, naar de Crt. meldt, groot opzien gewekt door de ontdekking van een uitgebreid politieschandaal, dat zijn vertakkingen moet hebben over geheel Java. In verband met een aantal anonieme brieven werd een onderzoek ingesteld naar de administratie bij de politie. Men vond, dat er ernstige fraude w. s gepleegd met de loonstaten. Het tekort moet in de honderdduizenden loopen. Bovendien kwam aan het licht, dat er in de benedenstad van Batavia een ware politieterreur heerscht. Bordeelen en speel holen hebben zich de medewerking en be scherming van de politie weten te verzekeren. Ook hebben dezelfde schuldigen zich beziggehouden met opiumsmokkelen. De hoofdcommissaris Van Rossen is in verband met bovengenoemde feiten gear resteerd en met hem nog eenige onderge schikten. f80.000 niet afgehaald. Het vorige jaar werden de Bredasche belastingbetalers verheugd door de mede- deeling dat f 300.000 door de gemeente zou worden teruggegeven. Thans, ruim een jaar later, na herhaalde oproepingen, ligt nog 'n f 80.000 bij den ontvanger on afgehaald. Bloedige twist. Te Oss werd zekere P. v. d. G., uit de Kromstraat bij een twist zoodanig met een mes aan borst en hals verwond, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodig bleek. De vermoedelijke dader zekere B. werd in hechtenis genomen. De ruzie ont stond over het ter leen vragen van vijf cents. o Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c. A,, op Dinsdag 4 Septem ber, nam. 6 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig de heeren G. P. L. Bouman, R. v, Rijswijk, G. v. d. Pol, K. v. d. Velden, J. v. d. Pol, B. Roza en B. v. Wijk. Opening met gebed door den Voorzitter, daarna lezing der notulen, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Benoeming Wethouders De uitslag der stemming voor de eerste vacature was K. v. d. Velden 4, G. P. L. Bouman 1, blanco 2, zoodat de heer v. d. Velden is gekozen. Uitslag voor de tweede vacature was B. Roza 4, G. v. d. Pol 4, blanco 2, zoodat de heer Roza is gekozen. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren hunne benoeming wenschen aan te nemen antwoorden beiden bevestigend, ter wijl de heer Roza er aan toevoegt, dat hoewel de functie van Wethouder niet zeer benijdenswaardig is in den tegen woor- digen tijd, hij zich toch verplicht acht deze aan te nemen. Ingekomen stukken Van den heer W. Bouman ex-raadslid, dat hij tot zijn spijt de laatste vergadering onmogelijk heeft kunnen bijwonen. Heeft hij tijdens zijne zitting als raadslid iets te veel gezegd of is hij te scherp geweest, dan vraagt hij daarvoor excuus. Adressant hoopt, dat de nieuwe raad de gemeente zoowel moreel als financieel in de goede banen zal vermogen te leiden, en de raads leden elkander onderling zullen weten te verstaan, dat de genomen besluiten in 't vervolg niet zoolang op uitvoering zullen laten wachten, waartoe hij het raadsbesluit tot het in orde brengen van de oude aan legplaats te Aalburg aanhaalt. Tot zijn verwondering is in de vergade ring geen enkel woord gezegd tot de scheidende raadsleden. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter vraagt of de leden het goedkeuren, dat op 6 September den Ju bileumsdag van H. M. de Koningin de klok geluid zal worden. Na eenige discussie wordt besloten de klok dien dag 3 maal een half uur te doen luiden. Tevens wordt besloten aan het verzoek van den minister te voldoen en de school kinderen op dien dag vrij af te geven. Op voorstel van het lid v. d. Pol zal de ingezetenen kennis worden gegeven van het luiden der klok en zal hun verzocht worden op dien dag te vlaggen. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Velden dat ook hier de Jubileumfeesten, zij het dan slechts voor de schoolkinderen zal worden gevierd, waartoe het initiatief is genomen door de ouder-commissie. Spr. vraagt het gevoelen van den raad, om op den dag van het feest van gemeente wege een gedenksteen, die naar hij meerit plus minus f 60 zal kosten, in den toren te doen metselen, waarbij het geheele gemeentebestuur dan tegenwoordig moest zyn. Naar zijne meening was dit een gedachtenis aan het Regeeririgsjubileum van H. M. de Koningin, die tot in het verre nageslacht bewaard zou blijven. De heer J. v. d. Pol vindt het voorstel niet onaardig, toch met het oog op de finantiën, zou hij er niet voor zijn. Ook de heer v. Wijk vindt het voorstel wel aardig, doch sluit zich overigens bij de woorden van het lid J. v. d. Pol aan. Het lid G. v. Pol noemt het voorstel van het lid v. d. Velden wel goed, doch meent dat de ingezetenen voor zoo iets weinig voelen en dus bezwaar zouden maken tegen deze uitgaaf. Het lid v. d. Velden brengt hiertegen in dat de ingezetenen altijd Koningsgezind zijn geweest en kan niet gelooven, dat de gevoelens voor het vorstenhuis zoodanig zijn veranderd dat de ingezetenen bezwaar zou den hebben tegen dit bedrag. De heer v. Wijk, ziet als hij de secre tarie rondkijkt slechts een nietig portret van H. M. Spr. zou er meer voor voelen als het gemeentebestuur uit eigen zak een fraaie schilderij kocht en dit de secretarie aanboodt. Het lid G. v. d. Pol voelt hier wel wat voor, ook de Voorzitter voelt meer voor dit voorstel. Besloten wordt eens te informeeren wat een dergelijk portret zal kosten. Het lid v. d. Velden vraagt of het ge meentebestuur op 6 Sept. niet een tele gram van hulde aan H. M. zal richten. De Voorzitter merkt op, dat hij dit had willen voorstellen. Met algeroeene stemmen wordt hiertoe besloten. Het lid Roza zegt dat hij door de inge zetenen is uitverkoren, om weer zitting te nemen in den gemeenteraad. Spr. hoopt dat het gemeentebestuur de komende 4 jaren steeds eensgezind en eendrachtelijk zal samenwerken tot heil en vooruitgang van de gemeente. Hij hoopt dat het zal gelukken de gemeente uit de misère te heipen en alle raadsleden hiertoe hunne medewerking zullen willen verleenen. Ook het lid v. d Velden richt zich tot de overige Raadsleden en zegt, dat 4 moeilijke jaren achter den rug zijn. Er is weieens heftig debat geweest, doch dit was volgens spr. in het belang der gemeente. Zeker is het, dat de 4 komende jaren ook moeilijk zullen zijn, het staat te voorzien dat de werkloosheid in den komenden winter grooter zal zijn dan ooit. Hij hoopt dat het gemeentebestuur met een warm hart de noodige maatregelen zal nemen om deze zooveel mogelijk te bestrijden en het zooveel mogelijk hulp zal verleenen. Spr. hoopt en vertrouwt dat het gemeentebestuur zal ingrijpen in de exploitatie van het electriciteits- bedrijf en zal trachten de tekorten te doen inkrimpen. Hij hoopt dat persoonlijke kwesties niet op den voorgrond zullen worden geschoven en de belangen der gemeente steeds zullen worden voorgestaan, dat de Burgemeester en Secretaris hunne beste krachten zullen wijden aan de gemeente en de Secretaris den Raad steeds in alles zal terzijde staan. Het lid G. v. d. Pol verklaart zich bij het gesprokene van het lid v. d. Velden aan te sluiten. Het lid v. d. Velden wil ook nog wijzen op de zware taak die het college van B. en W. heeft, dit heeft veel moelijke zaken te behandelen en moeilijke besluiten te nemen. De beide Wethouders, die thans zitting zullen hebben zijn jong en al hebben zij 4 jaren zitting gehad als Raadslid, de functie van Wethouder hebben zij niet bekleed, mocht het college in sommige gevallen fouteeren, dan roept hij daarvoor bij voorbaat de welwillendheid van den Raad in. Spr, kan zich niet herinneren, dat in de afgeloopen 4 jaren ooit critiek is uitgeoefend op het beleid van B. en W. Hij hoopt dat de Voorzitter deze jonge Wethouders in alle werkzaamheden zal wiilen toe- en inlichten en het gemeente bestuur steeds zijn beste krachten zal geven in het belang der gemeente Wijk en Aalburg. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Vervolg Raadsverslag gemeente EETHEN. Vaststelling verordening op het snoeien van boomen. De Voorzitter zegt, dat de vaststelling van deze verordening zijn oorzaak vindt, omdat er in de gemeente boomen op korten afstand van de geleiding van het electrisch net staan en takken met dit net in aan raking komen. Eenige dagen geleden kwamen nog klachten over eene storing, telkens is het net stuk. Zoolang er geen verordening is, kan men de menschen niet verplichten de boomen te snoeien. In de gemeente Genderen bestond een dergelijke verordening reeds. De Verordening is iets grooter gemaakt dan op de agenda staat. B. en W. zouden ook de verordening die te Genderen ook reeds bestond opnieuw willen vaststellen, om n.l. te verbieden mestvaalt te hebben op korter dan 2 meter afstand van den openbaren weg. De heer Smits merkt op, dat er gevallen zijn waar met mestvaalten dit niet anders kan. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat aan de verordening een bepaling is toege voegd dat B. en W. ten allen tijde ont heffing van het verbod kunnen verleenen. De heer v. Buuren kan niet terstond hierover oordeelen, schijnbaar is de ver ordening in het leven geroepen met het oog op bepaalde gevallen. Spr. zou willen voorstellen deze ter kennis van den Raad te brengen en de verordening in de vol gende vergadering willen vaststellen. De Voorzitter kan zich met dit voorstel wel vereenigen voor zoover het gedeelte der mestvaalten betreft, de verordening op hel snoeien der boomen zou hij echter gaarne in deze vergadering willen vaststellen. De heer Smits vraagt, of het snoeien der boomen door de gemeente geschiedt of dat dit door de eigenaars zelf moet ge beuren, waarop de Voorzitter antwoordt dat de eigenaar hiervoor zelf moet zorgen. Na eenige discussie over het verbod der mestvaalten, waarby de heer v. Buuren opmerkt dat hij het bezwaarlijk vindt te veel de handen van B. en W. in dezen vrij te laten, wordt op voorstel van den Voor zitter de verordening met algemeene stera men vastgesteld. Benoeming lid Schattingscommissie Rijks- inkomstenbelasting, wegens het bedanken van den heer G. J. W. Branderhorst. De Voorzitter stelt voor hiervoor te be noemen den heer H. Vos te Drongelen, dan zijn de functie's over de verschillende ge meenten verdeeld. Bij de stemming verkreeg de heer H. Vos 5 en de heer J. v. d. Sehans 1 stem, zoodat de eerste is gekozen. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Heesbeen. Van den Inspecteur op het Lager On derwijs is bericht ingekomen dat hij zich met de benoeming van rnej. van den Berg te HeHsden kan vereetiigen. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat genoemde juffrouw direct in dienst kan treden en rnej. van den Berg door B. en W. reeds voorloopig is benoemd. Hierop wordt deze met algemeene stem men benoemd. Voorstel aankoop grond tot verbetering van den weg te B.-Broek. De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met den brand te B.-Broek de ge legenheid is geboden den weg daar te ver beteren. Het gemeentebestuur heeft ook gesproken met den betrokken persoon Lank- haar om een stukje grond aan de gemeente te verkoopen tot verbetering van genoemden weg en daardoor de gevaarlijke bocht weg te nemen. Dit had tot resultaat dat Lank- haar genegen was ongeveer 60 Mf te ver koopen tegen den prijs van f 5.50 per M*. B. en W. stellen nu voor den koop goed te keuren. Ü8 Voorzitter zegt, er aan toe te kunnen voegen, dat ook pogingen in het werk zijn gesteld om subsidie te krijgen van het Ministerie van Oorlog en daarop bericht is ingekomen, dat een subsidie in overweging zal worden genomen. Ook is aangeklopt om subsidie bij den Alg. Ned. Wielrijders- bond en bij den polder van B.-Broek, Deze laatste voelde er weinig voor. De polder van Eethen heeft toegezegd, mede te werken. De heer Smits vraagt, of de weg komt zooals hij is uitgepaald. Is dat het geval, dan vindt hij het slechts een halve ver betering. Als de weg iets Oostelijker kwam, was dit veel beter. De Voorzitter stemt dit gaarne toe, het blijft nu nog een scherpen draai. Als de weg recht door liep uit de Steeg van Eethen, was dit veel beter doch als dit moet gebeuren, dan zou het de gemeente aardig centen kosten. Het is nu al een heele verbetering. Om het te maken, dat er niets aan mankeert, dan heeft men eens zooveel noodig. En behalve de grootere kosten, zou het nog de vraag zijn, of Lankhaar hiervoor zou zijn te vinden. De heer Smits blijft bij zijn bewering, dat het geen voldoende verbetering is. De heer v. Buuren vraagt, of het Dag. Bestuur deze zaak voldoende heeft over wogen. Spr. vindt, dat de prijs verschrik kelijk is het lijkt hem meer dan ergj dat iemand die nog wel zoo gesteund is ge worden, f 55000 per bunder durft vragen. Als het mogelijk was, zou hij den man willen verplichten den grond goedkooper af te staan, want deze prijs vindt hij vree- selijk. Vlak in de nabijheid ligt een heele beste wei, die nog geen f 5000 per bunder waard is. Voorzitter. U weet wel, dat men in dergelijke gevallen niet voor f 5000 per bunder klaar komt. v. Buuren. Ik heb zelf eens in een dergelijk geval een stukje grond verkocht waarvoor ik 40 cent per meter vroeg en dat ondervond ontzettenden tegenstand. Laat ons zeggen dat de prijs nu verdub beld is, dan kan men nog niet anders zeggen, dan dat 5J gulden in de gemeente Eethen ongehoord veel is. Het is zeer onbillijk, en dan iemand die permissie kreeg van het gemeentebestuur de gemeente af te gaar», omdat hij door eigen nalatig heid niets van de assurantie krijgt. v. d. Schans. Ik ben het volkomen met u eens, en als de weg dwars door het huis kon gaan, was de verbetering veel beter. Doch de verbetering die thans wordt voorgesteld is van dien aard, dat ik het jammer zou vinden als deze moest mis lukken, al is de prijs ook hoog. Lankhaar heeft niet zoo'n groot terrein. Ik vind de prijs ook hoog, zoo onbillijk als mijnheer v. Buuren echter in lange niet. Als hij de volgende week de fundamenten gaat graven wie zal hem dat dan beletten Voorzitter. Ik geloof niet dat wij hem kunnen verbieden daar te bouwen. v. Buuren. Ik weet dit niet, ik heb wel eens gehoord van een bouwverbod, kan het Dag. Bestuur zich hiervoor niet wenden tot den Commissaris of den Minister. Ik vind het ongepermiteerd. Branderhorst De prijs is hoog, doch hij gaf liever 25 dan 30 meter, door praten hebben wij ten slotte 60 meter gekregen. Hij bouwt nu zoo dat het gezicht op den weg vrij blijft. v. Buuren. Ik vind het moreel slecht. Het is niet in orde. Men moet eens een keer hooger staan dan het geld, hoewel ik voor verbetering ben, Voorzitter. U bent voor verbetering, doch u zou een billijker oplossing wenschen d°°r *en bouwverbod doch ik geloof niet dat meK er dit kan opleggen. De Sec*,tarjs licht toe, dat dit alleen kan door oi^jggnjng en daarvoor is veel tijd noodig. v. Buuren. De heer v. d. Schans zal het met mij eens zijn, dat de prijs niet weinig 1s. Het lijkt wel, of het grond is op de Heerengracht te Amsterdam. De hooge militaire autoriteiten voelen veel voor verbetering. Ik stel voor, het in hunne handen te geven en het billijker te regelen. v. d. Heuvel. Ik stel voor, het in han den te geven van het Dag. Bestuur. v. d. Schans. Maar dan toch zoo, dat zij het kunnen afhandelen. v. Buuren. Ik kan het Dag. Bestuurr in dezen niet al te best vertrouwen. IV geloof, dat het Dag. Bestuur maar denkt, als de weg er maar ligt. Doch naar mijne meening heeft het ook te zorgen voor de moraal van de menschen. Ik hoop, dat ze werkelijk hun best zullen doen de zaak op een andere manier op te lossen. Voorzitter. Heeft de heer v. Buuren reden het Dag. Bestuur niet te vertrouwen. v. Buuren. De een houd het voor on deugd, een ander voor deugddoch ik vind de manier, zooals de zaak tot stand komt, riet goed. Voorzitter. Wij zyn het er over eens, dat de toestand daar om verbetering roept. Ook mijne bedoeling is steeds geweest, den toestand daar te verbeteren met zoo min mogelijke kosten. Toen ik den man den prijs hoorde noemen, schrok ikhij zag goed aan mij, dat ik er tegen was. Het liep lang over* een halven gulden verschil per Ma. Toen hebben wij gezegd, wij doen niets meer. Ten slotte is Lankhaar toen gekomen en heeft gezegd, dat het goed was. Ik wil maar zeggen, dat het niet de bedoeling is de gemeentekas er aan te wagen, doch dat voorop heeft gezeten de verbetering, hoewel ik den eisch ook zeer onbillijk vind. Geef U echter den weg voor een andere oplossing. v. Buuren. Op oogenblik weet ik dit niet goed. Ik heb wel eèns gehoord van een bouwverbod. Hoe of dit echter zit, weet ik niet. Ik geef dit graag in handen van B. en W. om te onderzoeken. Voorzitter. Ik hoop, dat het vertrouwen in het Dag. Bestuur niet meer geschokt wordt. U spreekt van een bouwverbod, doch dit zou alleen gaan, als de gemeente een nieuwen weg gaat aanleggen, niet wanneer zy een bestaanden gaat verbeteren. Wij zullen echter trachten, de zaak zoo goed mogelijk op te lossen. Smits. Als het niet beter wordt als is uitgebakend, dan onthoud ik mijn stem. Het voorstel om de zaak geheel in handen van B. en W. te leggen wordt hierop met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Smits. Brief Ged. Staten opheffing openbare school te Genderen. De Voorzitter zegt dat deze brief reeds j in de vorige vergadering is voorgelezen, en dat van Gedep. Staten nog een later schrijven is ingekomen, waarin wordt ge vraagd, waarom nog niet aan hun ver zoek is voldaan en een besluit tot opheffing nog niet is genomen. In dfr~~ vergadering van het Dag. Bestuur is de kwestie besproken en is nu overeengekomen dit niet in deze vergadering tot het einde toe af te handelen, omdat men overtuigd is, dat het een maatregel is, die nogal in grijpt. Een besluit tot opheffing zal nogal tegenstand ondervinden en niet naar den zin van verschillende ingezetenen zou zijn. Het is ma de vraag zullen wij overgaan tot opheffing ja of neen, het is een weg tot bezuiniging of willen wij den toestand laten blijven zooals hij thans is. Ik zou het zeer op prijs stellen het gevoelen van u allen te vernemen, wij kunnen wel zeggen wij besluiten tot opheffing maar een derge lijk besluit zou van verschillende zijden tegenkanting ondervinden. v. d. Heuvel. Waar zouden de kinde ren dan naar school moeten gaan Voorzitter. Ik dacht wel, dat deze vraag zou komen De kinderen die in Genderen de openbare school bezoeken, zouden dan naar de openbare lagere school te Eethen kunnen gaan, zonder bezwaar behoeven te maken op grond van de wet op het Lager Onderwijs, die aangeeft een afstand van 4 K. M. De verste inwoner woont nog geen 4 K.M. van de school van Eethen. Met de wet in de hand kunnen wy een besluit gerust nemen, een ander geval is het of hét billijk is. v. Buuren. Zou er later niet iemand kunnen zijn, die op grooter afstand dan 4 K M. van de school van Eethen komt te wonen. Voorzitter. Wij zouden dan moeten rekenen vaq de uiterste grens van de ge meente, de vraag is of dit de bedoeling van den wetgever is geweest en of gerekend moet worden op den toestand van heden, v. d. Schans. Wonen op den Gender-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2