voor het Land van Heusden en Hitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 4 Sept. nam 2 uur. Voorzitter E A. Heer J. W. Egberts Secretaris: WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de beëediging der nieuwe Raadsleden plaats heeft Hierna richt de Voorzitter het woord tot de leden, met ?t oog op de eerste zitting van den nieuwen Raad en brengt in 't midden, dat het in dezen tijd h<jel moeilijk is te regeeren, waartoe wij dan ook geroepen zijn Het lidmaatschap van den Raad vordert overleg en stuur manskunst Het is voor een kapitein niet moeilijk om bij helder weer zijn schip behouden in haven te brengen. Doch wanneer het donker is en stormt zijn er groote moeilijkheden aan ver bonden om de haven binnen te komen. Spr. gewaagt, dat binnen enkele dagen H, M de Koningin 25 jaren het schip van staat heeft bestuurd en hoopt dat Zij nog jaren lang op haar troon be vestigd moge blijven. Mede hoopt spr. dat ons land van revolutie gespaard zal blijven en het volk een stil en gerust leven moge lijden, 't Verheugt spr. ook, dat onze Koningin niet in zich zelf, maar de wijsheid bij God zoekt. Spr. wenscht dan ook, dat wij in de 4jarige periode, die voor ons ligt, hetzelfde voet spoor zullen volgen, dan zal het Bestuur een zegen zijn voor de gemeente Almkerk. Daarna verzoekt de Voorzitter den Secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Hierna is aan de orde verkiezing van Wethouders In verband hiermede vraagt de heer van Leeuwen 't woord en spreekt den wensch uit, dat bij de verkiezing van Wethouders rekening wordt gehouden met de samenstelling van den Raad Spr geeft de heeren in overweging in ?t college van B en W. een Chr Hist, afgevaardigde te kiezen in oogenschouw dient genomen te worden, dat niet alleen algemeene zaken, doch ook partijzaken aan de orde kunnen komen en wanneer er nu 2 Anti-Rev Wethouders ge- kozen wordeu, daarbij een Anti-Revol. Burgemeester, dan is de zaak te eenzijd'g geregeld. Hierna wordt tot stemming overgegaan De heeren Snoeken Walraven vormen het stembureau Na stemming blijkt, dat zijn uitge bracht: op den heer de Jong 9, Snoek 3 Ottevanger 8 en van Leeuwen 1 stem. Als Wethouders zijn dus gekoz n de heeren Ottevanger en de Jong. Op de vraag van den Voorzitter of zij hunne benoeming aannemen, ant woordt de heer Ottevanger bevestigend, terwijl de heer de Jong te kennen geeft met de benoeming vereerd te zijn, doch over de aanneming een nachtje te willen slapen Thans is aan de ordeingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, betredende de geldleening, groot f 85000 Naar aanleiding dat slechts f75' 00 besteed is voor het electr net (aanvankelijk was de geheel e geldleening voor het electr. net bestemd) en f 10 000 voor schoolbouw, verzoeken Gedep. Staten het leeningsbesluit in dien geest te wijzigen, 'twelk aldus wordt besloten Een schrijven van de Christelijke Herv. Schoolvereen alhier, houdende het ver zoek, beschikbaarstelling van een school gebouw voor 't geven van Chr. Herv. Onderwijs De Voorzitter licht dit adres toe en zegt, dat de aanvrage en verdere be scheiden volgens de Wet in orde zijn en stelt namens B. en W. voor het Schoolbestuur te berichten, dat er 2 of desnoods 3 lokalen van de Openbare Schooi beschikbaar zijn voor boven omschreven doel. De heer de Jong zegt, dan zal er van binnen toch wel voldoende scheiding moeten zijn. Waarop de Voorzitter antwoordt, en ook van buiten De heer Snoek zou gaarne over deze zaak eenige inlichtingen willen hebben Spr weet nergens van en dan gaat het moeilijk zoo direct een besluit te nemen De Voorzitter zegt, dat volgens 't adres voor 100 kinderen dit onderwijs verlangt wordt, het verzoek zegt spr met toe lichting is volkomen in orde. Spr. moet eerlijk zeggen dat 'tjammer is, dat dit verzoek is ingekomen, daar er hier toch gelegenheid is aan de kinderen Chr. onderwijs te geven De kerk moet uit de school blijven Ik meen dat zulks aan den Verlaatschendijk ook't geval is, daar had samenwerking gezocht moeten worden De heer v d Meijden zegt, dat aan den Verlaatschendijk alle kinderen naar school kunnen gaan 't Is geen kerkelijke school. Weth, Ottevanger zegt. wij kunnen er veel over spreken, doch wij moeten toe staan en ze komen ook uit voor hun recht. Wat aangaat de kosten, daarvan valt weinig te zeggen, spr. noemt een bedrag van f2000 a f3«W De heer Snoek zegt tot den heer Ottevanger: Het is gemakkelijker te be palen als te betalen en wenscht toch nadere inlichtingen en verzoekt de zaak aan te. houden tot een volgende verga dering. Spr vraagt aan den Voorzitter, te trachten samenwerking te krijgen. De Voorzitter antwoordt hierop, een conferentie te hebben gehad met den Voorziter vati Jt Herv schoolbestuur, samenwerking ligt niet in de bedoeling De heer van Leeuwen zegt, dat nu de Voorzitter verklaart, dat de aanvrage volgens de Wet geheel in orde is, tot inwilliging van 't verzoek moet worden overgegaan Er is door de ouders van 100 kinderen toegezegd, dat die kinderen de school zullen bezoeken en om de ouders voor z kerheid te laten teekenen (wat niet noodzakelijk is voor de inwil liging van het verzoek) daar is wel eenig bezwaar tegen, de ingezetene zijn wel een weinig bang geworden om te teekenen, gedachtig aan 't contract van 't Elec. licht De heer Donker zegt, er zijn 7 van de 11 leden die voor 't eerst zitting hebben en daar spr. er óók niets van weet, zou hij ook deze zaak willen verdagen, g* De heer Ottevanger. Dan zijn wij nog niets wijzer. Het kan niet beter worden aangevraagd, alles is wettelijk in orde. De heer Donker zegtWe kunnen over eene zaak toch zoo niet oordeelen als men er niets van weet. De heer Koekkoek vraagt wanneer de aanvrage behandeld moet zijn, waarop de Voorzitter antwoordtBinnen 6 weken (vóór 17 October as) De heer VerschoorIk schrok iets terug, toen de heer Ottevanger het be drag noemde van f3U00, en stel daarom voor deze aanvrage te verdagen tot een volgende vergadering, we kunnen eerst nog eens informeeren. De Voorzitter vraagt of een der heeren het voorstel steunt De heer Snoek zegt het voorstel te steunen. Nog geeft de heer Ottevanger in over weging de zaak nuchter onder de oogen te zien, 't bestuur vraagt een school, dat is hun niet kwalijk te nemen. Gesteld dat wij in dezelfde positie waren. Maar we moeten zoo voordeelig mogelijk wer ken. De heer van Leeuwen is verwonderd, dat de Raad zoo weinig vertrouwen stelt in 't dagelijksch Bestuur, (B. en W.) Onnoodig wordt de zaak volgens spreker tegengehouden; de aanvrage is wettelijk in orde en de toestemming zal moeten volgen De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Verschoor in stemming (het adres aan te houden) 't welk wordt aan genomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Thans is aan de orde benoeming van de Elec Commissie. De Voorzitter zegt dat de aftredende leden dier Commissie herkiesbaar zijn en dat één der leden moet behooren tot het college van B en W. Ook thans worden de heeren Snoek en Walraven belast met het opnemen der stemmen Bij de eerste stemming worden gekozen de heeren Ottevanger en Donker en bij de tweede stemming de heer Walraven De Voorzitter vraagt of de gekozen leden hunne benoeming aannemen, waar op allen bevestigend antwoorden. De Voorzitter zegt dat hiermede de agenda is afgewerkt, doch zou voor aan de rondvraag te beginnen, gaarne nu al van den heer de Jong vernemen, of deze zijne benoeming als Wethouder aanneemt, daar onmiddellijk na de verkiezing der Wethouders H. H Ged. Staten bericht moet worden, (door B. en W.), wie den Burgemeester eventueel zal vervangen. De heer de Jong geeft te kennen de benoeming voorloopig aan te nemen, spreker zegt altijd nog te kunnen be danken. Bij de gebruikelijke rondvraag zeg' le heer de Jong veel klachten te ontvan n, over het slechte drinkwater in deze e- meente. Ook van bewoners van en [ppelschen dijk waren bij spreker kb h- teu ingekomen. Veel zou nog verbe rd kunnen worden door baggeren en et nazien van schutten enz De Voorzitter acht de drinkwaterv >r- ziening in deze gemeente een ho 'st moeilijke kwestie. Spreker hadinder jd nog een onderhoud met wijlen bu re- meester Sigmond, over watervoorziei ag van het bedrijf te Werkendam. M ,ir deze zaak is ook bij een bespreking ge bleven. De allerbeste oplossing v is, dat ieder ingezetene zooveel mog» jk regenwater opvangt. Het verwon» rt spreker dat b v. aan den Ippelschen jk geen besmettelijke ziekte uitbreekt I or. heeft de drinkwatervoorziening zelf re- inspecteerd, maar dat is treurig )p verschillende plaatsen zijn gierput en vlak bij het drinkwater. Öp de loope ie begroot,ing was nog een post groot f 50 uitgetrokken strekkende aan den Ippel schen dijk bij W. Roubos een pomp te slaan, doch volgens eene begrooting in de gezondheidscommissie bleek, dat en pomp voor drinkwater f2500 kost W n- neer wij dan 20 pompen in de gemee te zouden plaatsen, zou daar een heel a- pitaal voor noodig zijn, daar kan ni ts van komen De heer Ottevanger merkt nog op, at aan de Waardhuizensche steeg een pomp is geweest, deze heeft de gemeente V'-el geld gekost en heeft niet aan het doel beantwoord. De heer de Jong zegt, dat er in geh» el Almkerk geen goed drinkwater is en dat het voor ieder niet gemakkelijk gaat regenwater op te vangen, daar er nog veel rieten itrooien daken zijn. De Voorzitter zegt, dat bij het bouwen van nieuwe woningen bepaald is, dal er een regenput aanwezig moet zijn, de drinkwatervoorzienning is een punt van aanhoudende zorg. De heer van Leeuwen bespreekt de slechte toestand waarin de muilwijksche steeg zich bevind. Dit is een weg waar van veel voetgangers en fietsers gebruik maken. Spr. zou willen voorstellen, dat het Gemeentebestuur zorgde, dat dien weg in orde werd gemaakt. De Voorzitter zegt, dat onderhoud van wegen enorm veel geld kost, gezien de Voorsteeg, en dit is een weg van 800 meter lengte, terwijl de muilwijksche steeg kilometers lang is, ook is het onder houd van dien weg, voor het Gem eente- itieuwsbla

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5