By in nr. ijgiieerl een mml S. D. LAHKHDYZER Cos Bank. De Schipbreukelingen der C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Raamsdonksveer. Waterpoort, Heusden. ^and van altena FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden. No 4329 Vrijdag 14 September 1923, Zij, die zich vóór 1 October op ons Blad Abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. SPAARBANK. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f97.000.000,- AGENTSCHAP felefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Couranf. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. De salarisvermindering der ambtenaren. Sedert 1 Januari 1923 moeten de Rijksambtenaren evenals vroeger de bijdragen voor eigen en weduwen en weezenpensioen zelf betalen, wat voor velen hunner beteekent eene 55) Maar de Amerikaan lachte nietintegen deel hij zag zeer ernstig en sprak half mompelend «Daar is zeker weer wat in aantocht, dokter, want deze dieren zijn niet gewoon zich zoo zonder een enkelen reden in den stroom te storten. Ongetwijfeld worden zij gejaagd. Daarom zal het goed wezen naar onze vrienden terug te keeren en van deze plaats weg te gaan. «Vreest u wilden dan vroeg dr. Arling. «Dat wil zeggen, deze dieren worden gejaagd, zoodat ik veronderstel, dat er ook jagers zullen zijn.® «Kunnen het geen wilde dieren wezen.f «Ik zou niet weten welke dokter, enkele wilde katten uitgezonderd, wordt dit eiland door geen tijgers of panters bewoond Het knallen van een geweerschot deed hem zijn rede afbreken. Dit ongewoon verschijnsel deed den Ame rikaan en zijne gezellen in een struikgewas de vlucht nemen. De ingenieur pakte den dokter bij den arm en sprak half fluiste rend vermindering van hun salaris met 8g pCt. Nu moge het storten van pen sioenbijdragen geen salarisverminde ring zijn in den eigenlijken zin des woords, toch komt het er feitelijk op neer, daar men er immers minder geld door ontvangt en het practisch hetzelfde is, hoe de ambtenaar in zijn inkomen wordt gekort. En thans heeft de regeering het voornemen op de salarissen der Rijks ambtenaren ook nog eene korting te gaan toepassen, welke in 1925 20 pCt. van de thans genoten wedde be draagt, zoodat alsdan 28£ pCt. minder salaris zal worden genoten dan in 1922 Als pleister op de wonde moet dan dienen de bepaling, dat over 1924 de vermindering 12 pCt zal zijn, dus bij wijze van overgang nog niet het volle pond. De vraag rijst nu of eene salaris vermindering, zooals de regeering haar wenscht, wel door den beugel kan. Één ding staat vast en dat is, dat het bedrag, hetwelk in totaal door de rijksambtenaren aan salaris wordt genoten, te hoog is in verhouding tot het geheel der staatsuitgaven. Dat het kortingssysteem, hetwelk de regeering zich voorstelt toe te passen, niet het ware is, wordt algemeen toegegeven. Immers wer den de bezoldigingen van alle rijks ambtenaren bij de algemeene ver hooging, welke 1 Januari 1920 inging, niet met eenzelfde percentage ver hoogd. Sommige salarissen werden met 50 pCtandere met 100 pCt en weer andere met een nog hooger percent vermeerderd. En waar nu die verhoogingen niet over de geheele linie met een gelijk percentage heb ben plaats gehad, gaat het thans niet aan om alle salarissen wel met een gelijk percentage te verminderen. Zulks zou in hooge mate onbillijk zijn Wil de regeering korten op de salarissen, dan zal zij dus daarbij in de eerste plaats rekening moeten houden met de percentage's, waar mede de verschillende salarissen in dertijd werden verhoogd. De regeering wil thans art 40 van het salarisbesluit intrekken. Oor spronkelijk stond in dit artikel dat de kroon zich het recht voorbehield «Hierheen waarde heer I We leven in een tijd van verrassingen.® De dokter scheen nog eenigermate te twijfelen, maar toen hij het geraas van eenige stemmen vernam, uitte hij een ge- smoorden kreet en volgde de overigen, die zich een veilig plekje hadden verzekerd. Lachend en schertsend verschenen een vijftal flink gebouwde mannen, met zich medevoerende een tiental slaven en slavinnen. De Soeltan beet zich op de lippen van woede en den dokter steeg het bloed naar de hersens. De ingenieur gaf hem een teeken om te zwijgen en te luisteren naar de gesprekken, die er zouden gevoerd worden. «Hola Bobc sprak een rossige kerel, met een zeer woest uiterlijk en knuisten als keisteenen, «ik denk er hard over de pre mie te verdienen, maar de kerel is uiterst gewikst.® Bob, een korte ineengedrongen lef, knarste op de tanden, gaf een der zwarten een zweepslag en antwoordde. «Ik zou die premie maar laten loopen, want je loopt hard kans je hachje er bij in te schieten.® «Och wat® liet een derde er op volgen «hij is toch niet onoverwinnelijk en als we van nacht ons best doen hem en zijn kor nuiten te omsingelen, is dat de beste weg, dien wij kunnen volgen.® Een der slaven, die blijkbaar zeer veel geloopen had, kon niet meer, wat ook het geval was met eene jonge moeder, die met om bij vermindering van de heer- schende duurte, door wijziging van dit besluit, eene daaraan evenredige algemeene salarisvermindering te doen plaats vinden en later werden hieraan toegevoegd de woorden„be houdens handhaving van de wedden, die eenmaal zijn toegekend". Het aldus luidende art. 40 wilde de regeering in het voorjaar van 1922 zoo spoedig mogelijk intrekken, om dat men dan tegenover de na de in trekking aangestelde ambtenaren vrij zou staan alsof art 40 er nooit ge weest ware. In Juni 1922 geschiedde zulks en kregen we een nieuw artikel 40, waarin o m. werd bepaald, dat voor de op 1 Juli 4922 in dienst zijnde ambtenaren, de op dat tijdstip door hen genoten wordende jaarwedden, zouden blijven gewaarborgd. Kan nu de regeering zoo maar plotseling een door haar aan de amb tenaren gewaarborgd recht, te niet doen Naar mijne meening, neen, tenzij eerst op andere wijze ernstig is be proefd de begrooting sluitend te maken. Immers hebben de ambtenaren be loften der regeering en bovendien heeft Minister de Geer verleden jaar nog gezegd, dat de Regeering er abso luut niet over dacht om te tornen aan de bij het Bezoldigingsbesluitverkre- gen rechten der ambtenarenMij dunkt dat de regeering zich door een en ander wel zoodanig heeft gebonden, dat wij mogen zeggen, dat salaris vermindering der Rijksambtenaren slechts is toegelaten wanneer op geen andere manier de noodige dekkings bronnen zijn te vinden en verlaging van salarissen dus absoluut geboden is om de allernoodzakelijkste uitgaven te kunnen bestrijden. Voorts worde bedoelde salarisver- groote moeite met haar kind op den rug zich voortsleepte, «Hallo duivelsche tijgerin, vooruit, zwart stuk vleesch® sprak een lange magere boef, terwijl hij de vrouw een flinken schop gaf kom, vooruit, geen lamenteer 1® «Zeg eens Tonio« liet de met Bob aan gesprokene er lachend op volgen, «zou jij dat kind niet dragen.® «Wat hebben wij er aan® gaf Tonio een Spanjaard ten antwoord «kom wijfje, ik zal je een handje helpen en je van die vracht verlossen.® Hij naderde de slavin, ontnam haar met een ruk het wicht, dat niet ouder scheen dan twee en een half jaar en wierp het met een vaart van zich af, terwijl het met een geweldigen smak op den grond terecht kwam. Een uitbundig gelach der overigen be loonde deze lafheid, alleen Bob lachte niet, hij greep den Spanjaard in de bor3t en buiderde hem toe «Hond van een Spanjaard, je verdiende, dat ik je ribbekas te pletter sloeg «Waarom® klonk het onverschillig van Tonio's lippen terwyl hij zich geweld aan deed niet te glimlachen.® «Waarom ellendige hondsvot, vraag je dat nog I We zitten om een staaltje van je Spaansche wreedheid niet verlegen «Wat blief, Spaansche wreedheid Niets anders dan volkenrecht mijnheerNiets anders dan volkenrecht 1® «Zeker het recht van ezeldrijvers. Of Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 ÏOO.OOO. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken W061isda£ van 1012 uur in Hotel CONCORDIA." laging voorafgegaan door eene in krimping van het ambtenarencorps, d.w.z. door o.ni. ontslag te verleenen aan tijdelijke krachten, die hunne betrekking aan de crisisomstandig heden hebben te danken en die ik „gelegenheids-ambtenaren" zou wil len noemen. Dat de regeering nog steeds voort gaat met de benoeming van buiten staanders in meerdere betrekkingen, is mij niet recht duidelijk. Denken we b.v. aan burgemeesters vacature's. Hoe vaak nog worden daarvoor men schen aangewezen, die voor het eerst den ambtspenning om den hals krij gen, terwijl wachtgelders zitten te hunkeren naar een baantje 1 Is dat zuinigheid betrachten Alleszins begrijpelijk is het dat de ambtenaren-vereenigingen zich, na de toezeggingen der regeering, met hand en tand tegen salarisverminde ring verzetten. Immers zijn de amb tenaren er geenszins van overtuigd dat niet eerst op andere punten kan worden bezuinigd en m.i. zal de re geering dan ook hebben aan te toonen, dat met geen mogelijkheid op iets anders bezuiniging kan plaats hebben dan op de wedden der ambtenaren. In de eenige dagen geleden ge houden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg ben je geen ezeldrijver geweest in Valen cia, waar we je opgepikt hebben, boefl® «Het woord boef« lachte Tonio valsch «bezit alleen de taal der lersche straten makers.® Hij wilde nog iets zeggen, maar een vuitslag van Bob raakte hem zoo geducht, dat hij bijkans voorover tuimelde. Nu scheen het echter ernst te worden. De Spanjaard richtte zich vlug op, stootte een vloek uit, trok gzijn mes en wilde den Ier te lijf. Deze was echter op dien aanval bedacht en had hem een vuistslag toegebracht zoo hevig, dat den Kastiliaanschen ridder het bloed uit neus en ooren vloog. «Ezeldrijver van Valencia, heb je nog wat te zeggen De Spanjaard bevond zich in een meer dooden dan levenden toestand. Zjjn oogen puilden uit en steeds stroomde hem het bloed uit den mond, vergezeld van droge hoest. «Je hebt hem dood geslagen® sprak een der bandieten. «Dat is te hopen® bromde Bob «ze moesten die blufferige Spanjaarden maar allen zoo behandelen. Trotsch, alsof ze de wereldveroveraars in persoon zijn, bru taal, lui, vadzig, terend op ouden roem en zoo arm als de mieren.® Don Tonio's oogen gloeiden van haat. Hij greep naar zijn geweer, dat op een afstand van hem in het zand lag. «Zal je dat ding talen liggen, armzalige Don 1® in ambtenaarszaken werd met 10 tegen 2 stemmen besloten zich te ver zetten tegen schrapping van meerge noemd art. 40. En zoo'n besluit is zeker van beteekenis als men weet dat in de centrale commissie zitting hebben zes vertegenwoordigers van de re geering en zes van de organisatie's. Vier regeerings-vertegenwoordigers verklaarden zich alzoo tegen schrap ping van art. 40. BUITENLANDS GH OVERZICHT De voorbereidende stappen van Strese- mann om tot onderhandelen te komen, worden in Frankrijk met groote belang stelling gevolgd en zij geven reeds nu aan leiding tot eenig commentaar in de pers. De meeste artikelen zeggen dat de ont ruiming van het Roergebied in geen geval een voorwerp van onderhandeling uitmaken kan, maar dat de passieve weerstand moet worden opgegeven zonder eenige conditie. «Het spreekt vanzelf, dat wij niet aan de Wilhelrnstrasse zullen toestaan wat wij aan de Foreign Office geweigerd hebben®, schrijft bijvoorbeeld Pertinax, die verder een parallel trekt met den toestand in Duitschland in 4918 kort voor den wapen stilstand. Hjj hoopt, dat men nu aan Fransche zijde voorbereid zal zijn en de fouten van toen niet herhalen zal. De eenige vraag, De Spanjaard deed, alsof hij het niet hoorde en kroop krakend voort. «Voor de tweede maal, ezeldrijver van Valencia, zal je dat ding laten liggen, denk er om hoor «Laat dat geweer liggen,riepen de anderen. «Waarom,® klonk het schor. «Omdat ik het wil,® bulderde Bob woe dend, «voor de laatste maal, laat dat ding liggen.® «Lafaard,® bromde Tonio, «durf je niet vechten «Dat heb je wel gezien, ha, ha, ha «Dat wil ik nog eens zien, domme Ier 1® Zoover liet Bob het niet komen. Vloe kend en scheldend naderde hij den Span jaard, gaf hem een trap op de horst, spuwde hem in het gelaat, en sprak toen «Vooruit Onder deze bedrijven door klonk het ge weeklaag der moeder, die zich als een krankzinnige aanstelde en zich van haar handen trachtte los te maken. Bob, die de hoofdman der troep scheen te zijn, zag ernstig naar dit hartverscheurend tafereel, en sprak op somberen toon «Mannen en broeders. Er is een groote wreedheid begaan. De vervloekte ezeldrij ver leeft nog. Mij dunkt, dat we die zwarte kat op hem moesten loslaten.® Er heerschte een diep stilzwijgen, daar na vernam men een dof gemompel. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor hot Land van Hsusdon en AltenaJgLangstraat en (ie BongUrwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1