Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. gorinchem. Lijsten in alle maten. VOEQZAAM-HEERLIJK-VOÖRDEELIG CT. P. POP1D EIND B. 119, TMAN5 GO voorheen J. O. GOETHALS. die men zich stelt, is in hoeverre in Duitsch- land gevaar zou kunnen bestaan voor rechtsche gewelddaden, indien Frankrijk op zijn stuk blijft staan aangaande de voor afgaande ontruiming in Duitschland. Blum, van het Journal, seint uit Berlijn, dat de nationalisten nog een veel te groote rol spelen en dat hun invloed verdwijnen zou, als de kanselier een beroep deed op de geheele publieke opinie. Als Stresemann wil, krijgt hij negen-tienden van de be volking achter zieh en men behoeft dus tegenover Frankrijk met dezen vogelver schrikker niet langer te werken. In elk geval echter zoo is de algemeene opinie hier kan Poincaré niet gaan onderhan delen vóórdat het einde van het passieve verzet hem regelmatig, lang8 diplomatieken weg, megedeeld is. Slechts de socialis tische Populaire protesteert tegen deze op vatting. Stresemann, schrijft dit blad, heeft in het binnenland een storm te verduren van industrieele oligarchie, aan welks macht hij bezig is een eind te maken. Stuiten nu ook naar buiten zijn pogingen tot on derhandelen af op de rots van Fransche onverzettelijkheid, dan wordt zijn positie onhoudbaar en is het gedaan met de mo gelijkheid van een oplossing in goede har monie. Dan wordt het veld vrij voor na tionalisten of communisten. Daarom eische men geen voorwaarden, die voor Strese mann zelfmoord zouden beteekenen. Reeds lang was de binnenlandschen toe stand in Spanje dreigend en broeiend. Thans is het tot een uitbarsting gekomen en is er een revolutionnaire beweging in de provincie Barcelona uitgebroken. Het gar nizoen van Barcelona en dat van verschil lende andere steden is in vollen opstand tegen de regeering. In verschillende garni zoenen zijn pamfletten verspreid waarin gezegd wordt dat Spanje in de grootste moeilijkheden verkeert, welke te wijten zijn aan het gemis van moreel der regeering, de rampzalige Marokkaansche kwestie en het in gebreke blyven van het openbaar gezag. De kapitein generaal te Barcelona heeft op eigen gezag den staat van beleg in 't district afgekondigd. Hij maakte zich meester van de communicatiemiddelen en wendde zich tot de kapitein generaals der andere districten met het verzoek zijn voorbeeld te volgen. Hij richtte zich in een manifest tot de be volking, waarin hij zeide, dat het leger de Koning zal vragen Spanje te redden en zal breken met de tegenwoordige ministers en alle andere politicie der regeering. De regeering heeft verklaard op haar punt te blyven en alleen voor geweld te zullen wijken. Volgens een bericht uit Madrid aan de Temps heeft de Spaansche Ministerraad besloten een eskader naar Barcelona te zenden. Algemeen wordt de toestand als zeer ernstig beschouwd. In het overige gedeelte van Spanje heerscht rust, terwijl verzekerd wordt dat de regeering kan rekenen op de troepen in Madrid. De Koning wordt heden avond in de Hoofdstad verwacht. BINNENLAND. Dankbetuiging der Koningin. Nadat de koningin j.l. Zaterdagavond vóór haar vertrek uit Amsterdam aan den hoofdcommissaris van politie, den heer A. J. Marcusse, haar waardeering had te kennen gegeven voor de uitnemende maat regelen van orde, voor de feestdagen door hem getroffen en voor de zeer verdienste lijke wijze waarop door de politieambtena ren, onverschilllig van welken rang, de orde werd gehandhaafd, heeft Hare Majes teit in het daarop volgend onderhoud met den burgemeester haar warmen dank uit gesproken voor de meer dan hartelijke ontvangst, welke de burgerij van Amster dam haar bereid heeft. De Koningin ver klaarde zich diep getroffen door de tallooze bewijzen van aanhankelijkheid en liefde, welke haar in de afgeloopen dagen van de zijde van Amsterdam's bevolking waren ten deel gevallen en die een blijvenden in druk op Hare Majesteit zullen maken. Met nadruk verzocht de Koningin den burge meester haar tolk bij de burgerij te zijn, ten einde deze gevoelens van erkentelijk heid over te brengen. In den loop van dien avond zond de Koningin een telegram aan den burge meester, luidende als volgt Nog geheel onder den indruk van de grootsche ontvangst mij door Amsterdam bereid, welke mijne blijde verwachting nog ver overtroffen heeft, voel ik mij gedron gen tot uiting van de gevoelens, welke mij vervullen. De wijze, waarop de hoofdstad dit herdenkingsfeest met mij gevierd heeft, de tallooze bewijzen van trouw en harte lijkheid, mij van alle zijden en zoo ondub belzinnig geschonken, de indrukwekkende oogenbhkken, daarbij doorleefd, zullen mij deze ontroerende dagen tot een onuitwisch- bare gedachtenis maken. U, Mijnheer de Burgemeester, verzoek ik, bij de gansche burgerij de tolk te wezen van mijn grooten en diepgevoelden dank. WILHELMINA. De burgemeester heeft met groote blijd schap aan dat verzoek voldaan. beroepen ds. D. Th. Keek, emeritus pre dikant te Woerden. Naar wij later vernamen, heeft ds. Keek voor het beroep bedankt, doordat Z.Eerw. reeds een beroep naar een andere gemeente had aangenomen. Aalburg. Begunstigd door prachtig weder, vierden Donderdag jl. de school kinderen alhier feest, ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. 's Morgens om 7 uur reden de herauten te paard door het dorp, welke het feest aankondigden. Om 9 uur verzamelden de kinderen zich by de school en deed, onder leiding van het onderwijzend personeel, V7A Gratis. Aan H. M. Koningin Wilhelmina werden heden 10 Sept. 1923, de eerste Oranje Droogvoederbakken voor Pluimvee aange boden door de N.V. Bertels' Oliefabrieken te Amsterdam. Met de verzending der 100.000 gratis droogvoederbakken door het geheele Rijk wordt heden een aanvang gemaakt. De opening der Staten-Generaal. We vernemen, dat ditmaal bij de plech tige opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op Dinsdag 18 dezer de Koningin bij de plechtigheid vergezeld zal worden door de Koningin-Moeder. Overigens zal de stoet, waarmede de Ko ningin en de Prins zich in de gouden koets naar de Ridderzaal zullen begeven, ook dit jaar nog zijn samengesteld uit den kleine ren omvang, welke sedert de mobiliatie- dagen in zwang was. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden Onze voormalige stadgenoot de heer A. M. Vos, thans rijksklerk der Dir. Belastingen te Gorinchem is roet in gang van 1 October a.8. verplaatst naar 't kantoor der Dir. Belastingen enz. te 's Bosch. Aalburg en Heesbeen. Tot predi kant der Ned. Herv. Gemeente alhier, is terwijl Vaderlandsche liederen werden ge zongen, een wandeling door het dorp. Toen zij weer bij de school waren aangekomen, was het intusschen tijd geworden om den inwendigen mensch te versterken en werden de kinderen, die het verst-af woonden, per auto van de »NA.O.D.« thuisgebracht om na gegeten te hebben weer te worden ge haald. Des 's middags hadden de kinder spelen plaats op het terrein van »D.V.O.«, welke opgeluisterd werden door de fanfare »Oefening en Uitspanning*, waarvoor aar dige prijzen waren beschikbaar gesteld. De kinderen deden allen hun best om maar den besten prijs te winnen. Om een uit voerig verslag van de winnaars der prijzen te geven, zou te veel plaatsruimte innemen. Ook werden de kinderen rijkelijk onthaald op Ranja, krentebroodjes, kwatta enz. On- dertusschen was het avond geworden en begon het reeds te schemeren, toen elk kind nog een gedenkbeker ontving, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden, om 's nachts nog te droomen van de pret, welke zy hadden gehad. Wij kunnen dan ook niet anders zeggen, dan dat het feest schitterend is geslaagd, waartoe een woord van dank toekomt aan allen die, op welke wyze ook, hebben mee gewerkt tot het welslagen van dezen dag. Audel. Tot wethouders alhier zijn be noemd de heeren G. Millenaar en C. Ver- wys. Door deze benoeming is geen ver andering gekomen in het dagelijksch bestuur. Woensdag 5 Sept. hebben de school kinderen te dezer plaatse het regeerings jubileum feestelyk herdacht. Na den middag zijn met welwillende medewerking van »Andel's Fanfare* ver schillende kinderspelen gehouden. Voor versnapering was ruimschoots gezorgd. Daarby kreeg ieder kind een mooi cadeautje wat met de meeste dankbaarheid werd aanvaard. Een talrijk publiek woonde dit kinderfeestje by. Een woord van hulde aan het onderwijzend personeel mag niet onthouden worden. Toen Zaterdagavond de zangvereen. uit Rijswijk een concert had gegeven in Poederoijen en op weg naar huis hier pas seerden, werden zij door verschillende An- delsche jongens aangevallen en van de fiets gehaald. De zangvereen. was genood zaakt om de hulp van de politie in te roepen. Deze joegen de Andelsche jongens op de vlucht. Door heg en struik wisten ze te ontkomen, de fietsen werden achter gelaten, die konden zij den volgenden dag weer terug krijgen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Capelle. In den nacht van j.l. Woensdag op Donderdag is de boerderij van den landbouwer A. Smits in de Nieuwstraat alhier totaal afgebrand. Met zeer veel moeite en levensgevaar heeft de betrokkene zijn kinderen van een wissen vuurdood moeten redden. De brandwonden, die hij daarby, alsmede een zijner kinderen, opliep, zijn van ernstiger) aard. Medische hulp moest ijlings worden ontboden. De schade is zeer groot, omdat een aan zienlijke partij hooi en stroo, alsmede vee en kippen in de vlammen zijn omgekomen, terwijl slechts een gedeeelte der bezittingen door assurantie wordt gedekt. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is aan ds. Meijers, bij gele genheid van zijn huwelijk, een enveloppe overhandigd met inhoud, namens leden uit de gemeenten Capelle en Vrijhoeve- Capelle, teneinde daarvoor een stoffelijk blijk van waardeering te kunnen koopen, als herinnering aan deze zijne gemeente. De predikant was zeer dankbaar voor de belangstelling in dezen namens het meerendeel zijner gemeente ondervonden en gaf te kennen voor de ontvangen gelden een mooi huisorgel te koopen. Genderen. Ds. Rijnenberg, predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, die voor het beroep naar Wilnis bedankte, heeft thans een beroep ontvangen naar IJzerdoorn, Naar vette varkens bestaat een levendigen vraagze worden de laatste dagen verkocht voor 42j ct. per pond, levend gewicht. Het bericht, dat Woensdag ge plaatst is, van het feest ter gelegenheid van het 25-jarig jubilé van H. de Koningin, is niet van onzen gewonen correspondent (Red.) Gameren. In de gehouden raadsver gadering werd tot Hoofd der school te Nieuwwaal benoemd de heer W. Kerselo, onderwijzer te Waardenburg. Alhier werd een partijtje hooi ver kocht, naar schatting 200.000 pond, tegen den prijs van f13.per 500 K.G. Nienwendijk. Maandag kwam een heer en een dame uit Breda met hun motorfiets op den Straatweg te vallen. Beiden kregen lichte verwondingen. De stoomfiets moest op een handkar worden vervoerd. De auto van den heer Bax bracht beide gewonden naar hun woning. fi Tot ons aller blijdschap, maakte onze Leeraar, ds. H. de Bruijn, de gemeente bekend, met volle vrijmoedigheid voor de roeping der gemeente Uithuizen te hebben bedanktstelle de Heere hem verder hier tot rijken zegen en zij Hij de teleurgestelde gemeente nabij en goed. De heer T. Dekker, arbeider aan het Kroondomein, ontving van H. M. de Koningin op 31 Aug. j.l. de eere-medailie in brons van de orde van Oranje-Nassau. Dezer dagen viel het kind van G. B. van den zolder en bezeerde zich ernstig, zoodat de hulp van dr. Overbosch ingeroepen moest worden, Raamsdonksveer. Prachtig is het jubileumfeest alhier geslaagd. Een zeer flink programma, talrijke deelnemers aan de verschillende spelen als anderszins, een prettige feeststemming, prachtig weer, bij zondere mooie straat- en gevelversiering, alles heeft medegewerkt. Men mag met voldoening op de gehouden festiviteiten ne- derzien. Sprang. Aan de Chr. school alhier, is tot onderwijzeres benoemd, Mej. E. Groenendijk tijdelijk te Breda. Werd voor enkele weken door de burgerij van het voormalige Sprang een tegen-adres beweging op touw gezet, ono bij Ged. Staten dezer provincie aan te dringen haar goedkeuring te verleenen aan het genomen raadsbesluit inzake de geld- leening voor een nieuw te bouwen raadhuis. Naar wij vernemen zal thans geen adres circuleeren om bij de Kroon aan te dringen het besluit goed te keuren. Men stelt hier thans zoo veel vertrouwen in do Kroon, ziende op de billijkheid dat het gemeentehuis ten spoedigste in het centrum gevestigd wordt, dat zij haar goed keuring aan het raadsbesluit zal verleenen. Mejuffrouw M. Bakhout heeft voor haar benoeming tot onderwijzeres aan de de Chr. school te Den Helder bedankt. Veen. Wegens werkzaamheden in de Ned. Herv. Kerk. zal er gedurende twee weken geen godsdienstoefening worden gehouden. Deze week werd het fanfarecorps »Wilhelmina« alhier, verblijd met eene gift van f 10.00. De gever hiervan wenscht onbekend te blijven. Het bericht in het vorige blad als zou alhier ten nadeele van M. te Wijk diens fiets zijn gestolen berust op een ver gissing. Een 12-jarige jongen bij M. uit de buurt was zoo vrij geweest er stilletjes mee weg te r ijden en toen de fiets werd opgespoord was er de tijdelijke eigenaar mee aan het toeren. Van diefstal was geen sprake. In eene gehouden vergadering van het onderwijzend personeel aan de open bare school alhier, werd breedvoerig het plan besproken om bij het aanstaande sei zoen met de kinderen der hoogste klassen ook een pleizierreisje te maken. Dat zulks tot genoegen der kinderen was laat zich begrijpen. Waspik. Tot waarnemend Burge meester dezer gemeente is benoemd de heer E. Rubbens. Met het rooien der winteraardappelen is een begin gemaakt. Behoudens enkele uitzonderingen zijn beschot en kwaliteit goed. Er worden hooge prijzen verwachtmen spreekt reeds van f4 50 per H.L. Ofschoon men van de suikerbieten dezen zomer geen hooge verwachtingen koesterde, zal de oogst, dank zij het gunstige weer van den nazomer, meevallen. De laatste weken vooral hebben den groei zichtbaar bevorderd. De rupsen richten in vele tuinen een i ware verwoesting aan onder de tuinvruchten. Vele koolsoorten zijn geheel kaalgevreten en zelfs de staakboonen worden er door aangetast. Voor groentetelers een leelijke schadepost. De toemaatoogst is nagenoeg geëindigd. Er is veel toemaat gegroeid en dank het mooie weer is de oogst uitstekend. Door de lage hooipryzen zal echter de boer geen groote winsten maken. Wijk. Verslag jubileumfeest zal in het eerstvolgend nummer worden opgenomen. Werkendam. Onze vroegere dorps genoot den WelEerw. Heer Ds. A. Buur man, thans predikant te Garijp (Friesland), heeft een beroep ontvangen naar Hoek van Holland. Tot predikant bij de Geref. Gem. alhier is beroepen Ds. A. Verhagen van Middelburg. Dezer dagen slaagde voor de hoofd akte de heer Meiresonne, onderwijzer aan de Chr. school in de Keizerstraat. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van J. W. B. te Andel, kunnen wij niet opnemen. Dit behoort onder de Advertentie's. Redactie. INGEZONDEN. (Buiten verantwoording der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn van uw bekende bereidwilligheid gebruik te maken door u plaatsruimte te verzoeken voor het volgende. Donderdag 6 Sept. hadden wij hier een kinderfeeet, ter eere van onze Koningin. Het was een opgeruimden en gezelligen dag. Ook de Fanfare was hierbij aanwezig en deze maakte des avonds Dog een optocht door het dorp, die door oud en jong werd meegemaakt. Ieder was vol pleziertot -JURGENS' PRIJSVERLAGING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2