voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4329. Vrijdag 14 Septemüer 5\apeloo5fie/c/ Jan Geerizen Zelfonderzoek. Restaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtyds laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige be trouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voor koming van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN, 1 op Vrijdag 7 September 1923. w Op de rol staan in totaal 91 zaken, waarvan 11 kinderzaken. In 14 der gewone zaken zijn de be klaagden verschenen. Dit gering aantal was stellig een gevolg van de weinig be langrijkheid der zaken, want slechts enkele v waren van belang. E. K.° te deWeiken had de Jachtwet overtreden, doordat hij geen rechtsgeldige schriftelijke vergunning had om op het land van T. Verhagen te jagen. Deze, als ge tuige gehoord, verklaarde dat zijn vader, die eenige maanden geleden is gestorven, aan beklaagde een schriftelijke vergunning had gegeven, doch dat hij als eigenaar na zijns vaders dood, beklaagde wel mondeling, maar niet schriftelijk de noodige permissie had verleend. Dat hij geen schriftelijke vergunning had gegeven Was eenvoudig een «erzuim. Beklaagde kwam er met f 0,50 boete of 1 dag zitten best af. Aan L. C. te Herpt was ten laste ge legd, dat hij met zijn hond, die steeds door- speurde, meer dan een uur in het veld was ^y>weest en wel zonder daartoe gerechtigd te zijn. Beklaagde zei, dat hij den hond wel bij zich had gehad, en dat het wel kan zijn, dat de hond met zijn kop op den grond ruikende had geloopen, maar dat hij niet wist dat dat speuren was. Een straf van f 3.00 boete of 2 dagen hechtenis zat er voor beklaagde op. A. J. v. B. en P. M. te Heusden hadden zonder vergunning van het Gemeentebestuur van Woudrichem in de Bergsche Maas onder Heusden gepeurd. Beklaagde v. B. toonde wel eene vergunning, maar 't zal nader moeten worden uitgemaakt of deze vergunning voor het bewuste perceel geldig is. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling der zaak tegen v. B. 14 dagen «uit en gelastte de dagvaarding alsdan van |den verbalisant Haselaar. P. M. kreeg f 2,00 boete of 1 dag naar Den Bosch en verbeurdverklaring van de peur. P. N. d. B. te Hedikhuizen moest terecht staan omdat hij wederrechtelijk op een perceel hooiland, toebehoorende aan het Waterschap »de Polder van Hedikhuizen«, eene hoeveelheid te veld staand gras had afgemaaid. Beklaagde zei, dat het zijn grond was. Immers hadden zijne voor ouders er vroeger de visscherij op en toen het water tengevolge van vei zanding ver dwenen was, hielden zij en later beklaagde zelf den eigendom van den grond, wat hij uit stukken meende te kunnen aantoonen. De Kantonrechter zei, dat hij in deze straf zaak geen beslissing wilde nemen alvorens de civiele quaestie over den eigendom zou tijn uitgemaakt. Eri wat de Kantonrechter jeval, staat gelijk met het uitstel tot tijd >n wijle de kalveren op het ijs dansen, svant eigendomsprocedure's als bedoelde, worden niet gemakkelijk door partijen aan- tiangig gemaakt. B. V. te Sleeuwijk had op 9 Juni jJ. 3 runderen en 1 paard laten loopen op grond, bezaaid met vlas en eigendom van J. Doedijns te Werkendam. Getuige Marinus Doedijns beweerde, dat het aangeven bij de politie van zulke dingen in een bóeren- streek meestal kinderachtig is en dikwijls het gevolg is van ouderlingen haat. Zoo ook hier, want getuige meende te weten dat beklaagde en eigenaar van het vlas nu juist geen menschen zijn, die eiken dag gezellig bij elkaar een kopje koffie of thee gaan drinken. Maar, zei getuige, ik heb wel gezien dat genoemde dieren in het vlas liepen en dit werd bevestigd door getuige Bleijenberg. De Kantonrechter, die zich steeds een vijand toont van flauwe burenquaestie's, zeide dat hij bij nietswaar dige burenruzietjes geen strenge straf wil geven, omdat meestal de schuld bij beide partijen ligt. Maar aldus de Kanton rechter indien het mij begint te ver velen, dan maak ik er wel een einde aan met strenge straffen. M. S. te Andel ontkende het hem bij dagvaarding ten laste gelegde, n.l. dat hij op 10 Mei 1923 's avonds te ruim half elf te Heusden in de Wijkschestraat, zonder licht op een rijwiel zou hebben gereden. Beklaagde ontkende. De verbalisant, opper wachtmeester der marechaussé v. d. Plas, als getuige gehoord, zei dat beklaagde vlak achter een autobus reed, zich aan die bus vasthield, en geen licht op had. De Kan tonrechter geloofde den opperwachtmeester en beklaagde kreeg f 5 of 3 dagen gratis onderdak elders. J. S. te Almkerk zou, zonder daartoe gerechtigd te zijn, geloopen hebben op een perceel weiland van J. C. Scherf te Alm kerk. Beklaagde beweerde, dat hij in de meening verkeerde dat hij op het land mocht loopen, evenals zoovele anderen, om dat hy tot een ploeg volk behoorde, die f5,aan Scherf hadden betaald om over het land te mogen loopen. De Kanton rechter stelde de verdere behandeling 14 dagen uit en gelaste alsdan dagvaarding van Scherf als getuige. K. M. te Heusden had op 1 Augustus j.l. over een weiland geloopen wat niet mocht, hetgeen kenbaar was gemaakt door een bordje met opschrift «Verboden Toegang Beklaagde bekende, doch beweerde monde linge vergunning te hebben. De opper wachtmeester der marechaussée v. d. Plas, als getuige gehoord, zei dat beklaagde het strafbaar feit gepleegd had om kruisbessen weg te nemen van het land van Frans van Bladel, waarvoor hij ook proces-verbaal had opgeloopen. Met f5,of 3 dagen, waaraan gepaard eene ernstige waarschu wing van den Kantonrechter, kon beklaagde naar huis gaan. Uitspraak. Pol.verord. W'dam C. v. d. S., H. K., C. J. de R. en W. de V. allen te W'dam, ieder f5 of 3 d. Pol.verord. Heusden C. v. S. te Heusden, f3 of 2 d. T. v. H., idem, f 5 of 3 d. Pol.verord. deWerken P. v. D., Tiel, f2 of 1 d. VisscherijwetW. F. C., Genderen, f3 of I w. T.S. A. D. Dussen. M. H., Wijk, M. S., W'chem, G S. en A. K., Dordtr., P. M., M. v. d. D. en C. de L. Heusden, ieder f2 of 1 d. G. B., W'dam, f 5 of 3 d.P. D. en M. A. S., Rijswyk, f3 of 2 d. Binn.visscherijregl. S. T. v. d. W. en D. B., W'chem, ieder f 1 of 1 d.W. v. d. P., Dussen en A. C., Almkerk, ieder f 3 of 2 d.G. v. B., Wijk, f 2 of 1 d., allen met verbeurd verklaring van het in- beslag genomen vischtuig. TrekhondenwetJ. S., W'dam, f 1 of 1 w. T.S. A. v. W., Aalburg en J. v. D., Meeuwen, f10 of 5 d. Prov. wegenregl. H. J. de WT,. Wijk, f5 of 1 w. T.S.A. W., Giessen, A. J. B., Gorcum, ieder f 3 of 2 d.M. H. v. d. W., Haarsteeg, M. J. v. H., Vlijmen, ieder f 5 of 3 d. Jachtwet: E. K., Sleeuwijk, f0.50 of 1 d. L. C. H'huizen, f 3 of 2 d. IJkwetA. de B., Almkerk, f 2 of 1 d. met verb, verkl. Rijkswegenregl.J. O., R'veer, H. V., W'chem, ieder f 3 of 2 d. Binnenaanvaringsregl. M. V., 's Bosch, f 5 of 3 d.C. J. v. D., idem, f 5 of 2 d. K. B., Gorcum, a) f5 of 3 d„ b) f 1 of 1 d. Art. 437 C. J., Dussen, vrijspraak. Art. 427: H. v. B., Wijk, f3 of 2d.; C. S Veen, f2 of 1 w. T.S. Art. 460 J. v. d W., deWerken en G. H„ Heusden, f 1 of 1 w. T.S.Th. v. R., Wijk, f5 of 3 d. Art. 450W. v. d. W., Rijswijk, f 0.50 of 1 d. Art. 459 S. V., Sl'wijk, f 1 of 1 d. Art. 453 A. T„ H'huizen en A. v. B., Baardwijk, f 5 of 3 d. Motor- en RijwielwetJ. A. F. R., J Breda, D. B., Eethen, T. M. M., Waspik, M. A. H., Ginneken, J. v. K., Wijk, J. A. S., Dussen, ieder f 3 of 2 d. A. v. B., Wijk, f 0.50 of 1 d. Art. 461 K. M., Heusden, f5 of 3 d. Rijw. z. belJ. W., Ryswijk en T. T., Dussen, f 1 of 2 d. Rjjw. z. rem T. v. T., Dussen, f 1 of 1 d. Rijw. z. lichtH. J. v. B., Dussen, B. v. B., H. K., en M. C., Eethen, J. v. d. M. en A. v. d. P., Wijk, C. K. en C. de F., Veen, H. K., Rijswijk, R. M. P. B., H'huizen, A. v. P., D. A. den H. en P. de M., Sleeuwijk, W. S. en K. G. S., W'dam, J. F. G., deWerken, B. v. B. en J. C. H. S., Andel, H. K., Vlijmen, C. v. T., Giessen, J. B, en P. A. R., Almkerk, W. L. T., Gorcum, allen f 3 of 2 d. M Overspannen zenuwen BIJ APOTH.Ert DROGI5TEH /- Vraag vooral de echte voorzien van den naam MUNHARDT. PLAATSELIJK NIEUWS. Sprang. Dinsdag 4 Sept. vierde de schoolgaande jeugd jubileumfeest. Zoowel het schoolplein als bet feestterrein waren prachtig versierd, ook bij de verschillende particulieren waren versieringen aangebracht. Van alle huizen wapperde de vlaggen. Door klokkengelui werd het feest ge opend. Om 9 uur waren 'n c.a. 300 kinderen in de Christ. School bijeengekomen, die rijkelijk met vlaggen en oranje getooid, onder leiding van het schoolpersoneel, de feestcommissie en enkele dames, onder het zingen van nationale liederen, een wande ling door het dorp maakte. Voor de woning van den Burgemeester werd halt gehouden en werden enkele liederen gezongen. In hartelijke bewoor dingen dankte de Burgemeester de jeugd en het Hoofd der school, waarna de kinderen op gulle wijze op jubileumbonbons onthaald werden. Vanwege de feestcommissie werden de kleine op taartjes en ranja onthaald. 's Middags was veel volk op het feest terrein samengestroomd om de kinderspelen in oogenschouw te nemen, waarbij door velen prachtige prijzen werden behaald, aan niet winners werden troostprijzen toegekend. Door het muziekgezelschap der Sophia- vereen, werden deze wedstrijden opgeluisterd. Door de Coöp. «De Broederhulp» werden krentenbroodjes rondgedeeld, terwijl de feestcommissie met gulle hand nog ver schillende versnaperingen uitreikte. Van het begin tot het eind werden de kinder spelen door Burgemeester en mevrouw Meijer gevolgd. Aan het slot werden de behaalde prijzen uitgereikt en sprak de Voorzitter van het Comité, de heer Dijk, een woord van dank aan allen, die tot welslagen hadden medegewerkt. Om 7 uur werd door het Christelijke Mannenkoor «Volharding» een toepasselijk lied gezongen, waarvan den tekst door den heer A. C. v. d. Heiden uit Waalwijk was vervaardigd. Hierna werden door het Fanfarecorps «Cirena» nog enkele nummers ten beste gegeven, en om 10 uur werd nog een muzifl kale wandeling door het dorp gemaakt. Er was den geheelen dag veel volk op de been en er heerschte onder de bevol king eer zeer prettige stemming. Veen. J.l. Donderdag werd alhier het 25-jarig RegeeringsjuHleum van H. M. de Koningin herdacht door een feestje voor de schoolkinderen. Reeds eenige dagen te voren was een commissie werkzaam met ophalen van gelden en gesteund door Gemeente-subsidie werden zij in staat ge steld dit feest te organiseeren. 's Morgens ten 7 ure werd een half uur de torenklok getrokken ter inluiding van het feest. Cm 9 uur was het verzamelen der jeugd Toen de laatste tonen van het Wilhelmus, ge speeld door de fanfare «Wilhelmina» waren weggestorven, hield de Voorzitter, de heer Verbeek, eene keurige openingsrede. Daarna begon de optocht der kleinen naar den Vrijheidsboom, alwaar Vaderlandsche liederen door hen met gevoel werden gezongen, geaccompagneerd door de welluidende tonen der fanfare vervolgens ging de stoet door 't heele dorp, waar op verschillende plaatsen halt werd gehouden, gezongen en gespeeld. Bij terugkomst werden de kinderen ruim onthaald op chocolademelk, krentenbollen en gebakjes, welke zij zich klaarblijkelijk lekker lieten smaken, na zoo'n vermoeiende reis. Des namiddags werden kinderspelen gehouden als turfdragen, zakloopen, kleed kruipen en baldragen, wat verschillende amuseerende oogenblikken bezorgden aan jong en oud, ook weer onder de vroolijke tonen der muziek. Daartusschen hadden tractaties plaat3 der kinderen en na afloop van een en ander uitreiking van gepaste en nuttige pryzen. Tot slot gaf de fanfare van 6 tot 7 ure nog een concert, welk door honderden menschen werd bijgewoond. De kleinen waren uitermate vol lof over de tractaties en zeer gelukkig met de hun toegedachte prijzen en herinneringsgeschenken. Een woord van hulde mag daarom niet achter wege blyven, aan de fanfare «Wilhelmina» die den geheelen dag belangloos zich gaf tot opvroolijking van het feest der kleinen aan de commissie voor hare zorgen dat alles zoo geregeld was en verdeeld. De Voorzitter werd dan ook nog een bouquet aangeboden, waarvoor hij hartelyk dankte. Ook aan de dames die zich verdienstelijk heb ben gemaakt met de verzorging der kleinen en vooral niet het minst aan het onder wijzend personeel voor den moeilijken dag dien zij zich getroost hebben om alles in orde te laten verloopen is een woord van lof hier zeker niet misplaatst. Zooals zich laat begrijpen was het publiek ook vol geestdrift en tot laat in den nacht werd er dan ook zonder een enkelen wan klank gezellig feestgevierd ter eere van het 25-jarig jubileum. Het was alsof het een familiefeest was geweest. Lang zal dan ook deze dag in aangename herinnering, zoowel by grooten als kleinen voortleven. Werkendam. Vervolg Oranjefeest. Donderdagmorgen was de dag nauwelijks aangebroken of de straat vulde zich alweer met menschen. Het weer was prachtig, het werd een dag van vroolyke zonneschijn. Des morgens half acht deed de heraut de ronde door het dorp en wekte een ieder die nog niet wakker was. Te ongeveer 10, uur trok het Muziek gezelschap van den Nieuwendijk naar de Visschersdijk alwaar de Historische en Alle gorische optocht zich zou saamstellen. De optocht was dit jaar voor onze gemeente weer heel aardig. Hoewel het aantal deel nemers dit maal niet zoo groot was als verleden jaar had de stoet op zich zelf veel aantrekkelijks. Vooral lan v. Brabant en ge volg en die der herauten hadden veel bekijks. Bij de Allegorische optocht wekte vooral de lachtlust van de toeschouwers «Schuiven gaan we». Het is dan ook niet te ver anderen dat deze al de le prijs kreeg voor de leuksche groep. De «Elf Provinciën» behaalde de le prijs, «Jong Holland» (een sloep met als matro zen verkleede meisjes) de 2e prijs de 3e prijs werd toegekend aan «Het Hoepel be drijf» en de 4e aan de wagen «Muziek.» Met muziek voorop begaf de stoet zich een paar maal door de straten en trok veel belangstelling zoowel bij de ingezetenen als bij de velen die uit omliggende ge meenten hierheen waren gestroomd om de feestelijkheden bij te wonen. De ringrijdery, waarvoor zich 34 deel nemers hadden opgegeven had geen gebrek aan belangstelling. Het was een hoogst interessant nummer van het program deze ringrijderij en aan gezien de deelname hier, in vergelijking met de overige festiviteiten die de vorige middag waren gehouden, buitengewoon groot was te noemen nam dit nummer den geheelen middag in beslag. 't Was er een gezellige drukte en de stemming was opperbest. Van de versiering der gerijen was niet veel werk gemaakt. De le pr werd toe gekend aan den heer H. Bogers en de 2e aan den heer Fr. v. d. Steenhoven. De uitslag der ringrijderij was als volgt le pr. J. Smits, de Werken, 2e pr. Fr. v. d. Steenhoven, W'dam, 3e pr. M Groe- neveld, de Werken, 4e pr. J. Schreuders, te Werkendam (Biesbosch). Door den heer B. W. Ridderhof was een troostprijs beschikbaar gesteld, zijnde een koorts termometer, die verloot werd onder diegene die geen enkele maal de ring hadden kunnen raken. Deze prijs viel ten deel aan den heer Dubbeldam. Van de Cowboys werd de le pr. be machtigd door T. Roubos te de Werken en de 2e pr. door A. Smits aldaar. Des avonds te 8 uur had het concert plaats van de fanfare van Almkerk. Het terrein was in een woord zwart van het volk. De drukte was enorm. Het vuurwerk was heel aardig, jammer dat het slotstuk geheel misluk te. Te ongeveer 11 uur verliet men het terrein en nog laat in den nacht hoorde men troepjes vroolijk zingende door de straten trekken. Ook de tweede dag verliep rustig Voor gevel- en etalage-versiering werd de le pr. toegekend aan C v. Breugel, de 2e aan C. H. v. d. Heuvel en de 3e aan E. J. v. d. Werff. t> Woudrichem. Zaterdagmiddag kwam de voerman V., doordat zijn paard schichtig werd, in botsing met de auto van en be stuurd door den heer v. O. te Werkendam. De wagen werd omvergereden en V. geraakte zoodanig bekneld, dat dadelijk ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Later bleek, dat hij behalve eenige kneu zingen, twee ribben gebroken had. Dit is, binnen verloop van enkele weken, in die buurt reeds het derde auto-ongeval. De jubileumfeesten op Vrijdag 1.1. zijn, evenals op Donderdag, goed geslaagd. 's Morgens had onder groote toeloop der inwoners, de roeiwedstrijden plaats, gevolgd door volksspelen, welke na den middag werden voortgezet. Hoewel 's avonds het weer niet erg aanlokkelijk was, trok het concert van de Muziek- en Zangvereen. veel publiek en kwam er de echte feeststemming pas in. Ook in de café's heerschte een gezellige drukte en bleef men onder 't zingen van «Oranje boven, leve de Koningin nog geruimen tijd bijeen. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat alles een ordelijk verloop had, terwijl de leiding in goede handen bleek te zijn. Hulde aan Eere-Voorzitter, Voorzitter en overige leden van de feestcommissie t Voor de leden der Land- en Tuin- bouwvereen. «Land van Altena», bestaat gelegenheid tot het bestellen van Roer- kachelkoleri. Tevens zal bij genoegzame deelname deze winter een cursus in fruit teelt worden gehouden, waarvoor reeds een leeraar is aangezocht. Veiling 12 Sept. Aangevoerd 25 H.L. aardappelen. Eigenheimers f 3.50 f 3.80 Blauwputten f3.40f3.70 alles per H.L. Oudendijk. De Landbouwvereeniging «Samenwerking» kocht dezer dagen voor hare leden 120.000 pond stroo, voor f9.50 per 1000 pond, franco wal. Nieuwendijk. De feesten ter eere onzer Koningin hebben een zeer gunstig verloop gehad. Woensdag 5 September hadden velen zich ter kerk begeven, om dankbaar Gods zegeningen te herdenken. Ds. de Bruin sprak naar aanleiding van Psalm 84:12, «Want God de Heeie is een zon en schild. De Heere zal genade en eere geven». Na het uitspreken van den zegen, zong de gemeente het 1ste en 2de couplet van het Wilhelmus. Donderdag 6 Sept. waren de kinderen vroeger dan anders uit de veeren. Getooid met oranje trokken ze ter school. Daar werd hun gewezen op de beteekenis van dit feest. Buiten de school werden ze toe gesproken door den EdelAchtbaren Heer Egberts, Burgemeester van Almkerk. Om des tyds wil werden 's morgens en 's middags de optocht bekort. Op het feestterrein voerden 's morgens de meisjes en 's middags de jongens hun spelen uit. Alles verliep uitstekend. Vele ouderen genoten van het inspannend kam pen der kleinen In de school werden de kinderen ge tracteerd. Blij met hun pryzen en bekers, die hun gegeven werden, keerden ze huis waarts. 's Avonds werd een concert gegeven door het hoogstaanda fanfarecorps «Cre- cendo» op de weide van Den Dekker. Vele inwoners hadden zich al vroeg op gemaakt van dit concert te profiteeren, dat om 6 uur begon. Vooraf werd een serenade gebracht bij den Burgemeester, den heer J. den Dekker en ds. de Bruin. Hótel BIJVOEGSEL JKietiwsblad ^Onrusf enelie andere gevolgen va" f OVERPRIKKELDE ZEMUWEH {Heemeer) koker MUtl HA RO T '5 j Zenuw-tdbletten 75c/

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5