ij Uil nr. deneort een injvoeasel. De Schipbreukelingen der Zuidzee. G DE KEMP IN GOUD EN ZILVER, Und van altera Waterpoort, Heusden. RAAMSDONKSVEER. De Troonrede. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No 4331 Vrijdag 21 September 1923, EZij, die zich vóór 3tober op ons Blad ineeren, ontvangen le tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Reparatie-Inrichting. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, bonne noentsprijs: per 3 maanden f 4.25, en anco per post beschikt ƒ4.40. Afzonderlijke jmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In alle constitutioneele staten brengt aet gebruik mede, dat de Koning bij ie opening der zitting van de volks vertegenwoordiging eene rede houdt, Troonrede geheeten, waarin de toe stand van het land en zijne betrek- ringen met de vreemde mogendheden >esproken worden en waarin tevens leiding gemaakt wordt van wets- mordrachten, door de Regeering in te dienen. Zoo ook bij ons te lande. i De Troonrede wordt in Nederland beantwoord door de Kamers en nu vorderd de gewoonte voorheen dat bij het beraadslagen over het ontwerp- adres van antwoord de Staatkundige richting van de Regeering werd be sproken." In de laatste jaren evenwel worden dergelijke besprekingen meer en meer verdaagd tot de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting, hetgeen ten gevolge heeft dat in de Troonrede zoo min mogelijk wordt gezegd, ten einde niet reeds ontijdig scherpe critiek uit te lokken. We kunnen dan ook gerust zeggen dat geen Troonrede, in de laatste jaren gehouden, een staatsstuk van groot belang is geweest en we mogen daar dan bijvoegen dat de j.l. Dinsdag door de Koningin uitgesproken Troon rede, welke wij reeds in ons Woensdag nummer opnamen, op dien regel geen uitzondering heeft gemaakt. Met groote belangstelling werd de Troonrede van dit jaar door een ieder "ïegtftnbef gezien en men dacht een stuk te krijgen, dat wat belangrijk heid en duidelijkheid betreft in geen geringe mate zijne voorgangers der laatste jaren zou overtreffen. Maar ook nu weer een stuk, welks inhoud 57) Meer kon hij niet uitspreken, want op hetzelfde oogenblik klonk er een zwaar schot, waarvan het geluid duizendmaal werd weerkaatst. Bijna tegelijkertijd zag men een voorwerp door de lucht snellen en op den schoener vallen waar het uit elkaar j spatte. »Good gracious riep de dokter uit, smijnheer Hughes, zij zijn gesnapt, dat zal een geduchte zeestrijd worden.® j »Ja zeker« sprak de ingenieur »want ook de schoener zal flink gewapend zijn.® Mijnheer Hughes had gelijk. De schoener maakte eene plotselinge wending en bracht zijn geschut in werking. Maar de vijand bleek ontegenzeggelijk krachtiger te zijn. Deze scheen den kaper geen tijd te gunnen antwoord te geven. Bijna om den minuut volgde er een schot en Hughes die steeds den kijker op de plaats des gevechts ge richt hield kon nauwkeurig alle bewegin gen volgen. ïHet gaat er heet toe,® mompelde hij, Lieve Hemel I ons weinig wijzer maakt en allerminst monumentaal kan worden genoemd» Meerdere zinsneden laten aan duide lijkheid te wenschen over, wat ook wel blijkt uit de verschillende opvat tingen die meerdere dagbladen daar omtrent huldigen Gelukkig echter heeft de eveneens j.l. Dinsdag ver schenen millioenennota ons op meer dere punten van de duisternis naar het licht gebracht, zoodat we wel kunnen nagaan in welke richting onze regeering het „Schip van Staat" ge stuurd wenscht te zien De geheele Troonrede wordt over- heerscht door den financieelen en oeconomischen toestand. Zoo zegt zij o.m. „De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het Volk, terwijl het doorwerken van verschillende der geldende regelingen verdere stij ging zal veroorzaken En even verder lezen we „Onder deze omstandigheden zullen ingrijpen de maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking zijn te streven Nu blijkt uit een en ander ten duidelijkste dat de regeering zich geheel en al den hoogst ernstigen financieelen en oeconomi schen toestand bewust is en dat zij ter verbetering van dien toestand ingrijpende maatregelen zal riemen. We zouden haast zeggen „ja. dat is uitnemend, maar vóór het uitspreken der Troonrede wisten we ook wel dat 's Lands financiën er leelijk bijstaan en ook waren we er wel van over tuigd dat ook de Regeering daarvan doordrongen is en op maatregelen ter verbetering wil zinnen. Dat zijn van die holle phrasen, waaraan men zoo weinig heeft en waaraan officieele stukken steeds meer en meer'gaan lijden. Nu moge dat heel politiek zijn, maar wenschelijk is het zeker niet. Het volk is niet meer tevreden met al dat „vage" maar wil positief weten in welke richting gestuurd en bovendien met welke schepen gevaren zal worden. En wat is er nu in den regel toch voor ik zeg in den bizonder heet, de kaper houdt het niet uit, weldra zal hij in den grond geboord zijn te drommel, waar die vijand schuil houdt of wie hij is, kan ik niet zien, maar dit weet ik wel, dat hij zijn schoten goed richt, want ze zijn raak, ze zyn verduiveld raak. Hola, daar gaat de groote mast overboord wat is dat kijk eens, dokter, zie ik het goed of heb ik het mis, de rakkerts ontschepen zich en komen hierheen.® Mijnheer Hughes gaf den kijker aan dokter Arling, die nu goed tuurde en plot seling uitriep »Hoezee voor de Vereenigde Staten, de aanvaller is een Amerikaansche kruiser, kijk, daar gaat hij den hoek om. Ziet ge dat, dat is de Amerikaansche vlag, ferm maar jongens, schiet er maar flink op los.® De ingenieur was in geestdrift. jLeve Amerika. Maar nu den handen uit den mouw gestoken. Alle geweren ge laden mijne vrienden en zoodra zij onder schot zijn, goed raken hoor. De boeven moeten verdeligd worden als ratten en muizen. Dokter, kan je schieten, papa »Dat is maar half,® gaf dokter Arling ten antwoord, »ik ben geen scherpschutter, mijne heeren.« »Dat komt er niet op aan, laat ons voort maken, vooruitElke kogel moet treffen, begrepen regel om officieele stukken zoodanig te stellen dat hun inhoud in een wTaas van geheimzinnigheid is gehuld of voor twee- of meerderlei uitleg vat baar is Zeker, er kunnen zich ge vallen voor doen, waarin het om meerdere redenen gewenscht is, zoo veel mogelijk geheimhouding te be trachten, maar als regel mag het volk toch wel weten wat het aan zijne regeering heeft. Wat b v. te denken van de woorden, in de Troonrede voorkomende, „ver schillende wetsontwerpen tot het brengen van wijzigingen in ons be lastingstelsel zullen worden aange boden." Bedoelt de regeering hiermede eene algemeene reorganisatie van het belastingstelsel of het indienen van voorstellen tot belastingvorhoo ging Wij weten het niet. En zoo zouden we meer kunnen noemen. Met bijzondere voldoening lazen we de paragraaf ten aanzien van de bui- tenlandsche betrekkingen We kregen dit jaar tenaanzien van dit punt geluk kig geen traditioneel zinnetje, maar een openlijk getuigenis van den zwaren druk, die op het internationaal leven ligt. De Regeering wil uitdrukking geven aan het verlangen dat bij alle volken, die direct of indirect door den wereldoorlog werden getroffen, leeft om de rampzalige gevolgen van den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. En mogen we nu naar aanleiding daarvan de vraag stellen of Nederland met andere mogendheden niets kan ondernemen dat tot herstel, zoowel geestelijk als stoffelijk, binnen afzienbaren tijd zou kunnen leiden? Wat zou het toch een eer voor ons Nederlanders zijn, indien eenmaal mocht blijken, dat het initiatief tot pogingen daartoe, die met succes werden bekroond, van ons kleine landje ware uitgegaan. Waarom de Troonrede zoo absoluut het zwijgen bewaart over hetRegee- ringsjubileum en over de Vlootwet is ons niet recht duidelijk Enkele woorden over bedoeld jubileum zouden zeer op hun plaats zijn geweest, terwijl over de Vlootwet, die den laatsten tijd zoo heftig de gemoederen in be weging heeft gebracht, toch zeker wel een enkel woord had mogen worden gesproken. Laten we echter verdere critiek in de pen en laat ons afwachten Immers is het onze plicht om de Regeering zooveel mogelijk te steunen bij haar pogen om ons land op te heffen uit de hoogst moeilijke finan cieele en oeconomische omstandig heden, waarin het verkeert en waar we weten dat dat pogen tal van groote moeilijkheden heeft te over winnen, is het onze dure plicht zoo groot mogelijk vertrouwen in onze Landsregeering te stellen. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zich in positie te stellen was het werk van een oogenblik en toen de ingenieur de vraag »al klaar« deed kreeg hij een ge meenschappelijk All right,ten antwoord. Langzamerhand naderden de sloepen der kapers de kust en toen hunne figuren dui delijk herkenbaar waren klonk het kort en krachtig van de lippen van den ingenieur »Vuur Bijna tegelijkertijd klonken een zestal schoten. De schipbreukelingen hadden goed geraakt. Voor zoover de dokter kon waar nemen waren de blanken getroffen maar nu gebeurde er iets, dat hem een rilling door de leden joeg. Nauwelijks gevoelden de slaven zich vrij of zij trachtten zich uit hun gevangenschap te verlossen. >Daar zou ik een stokje voor steken, mijnheer Hughes, daar wordt gruwelijk in die sloepen gemoord.® Op hetzelfde oogenblik kwam er een kogel die een drietal sloepen trof en ze uit elkaar deed spatten. ïTe drommel, er blijft van die luidjes geen stukje meer over. Fluks de geweren geladen en weder nog een schot gelost.® *De Amerikaan kan het zelf wel af, mijnheer Hughes® sprak de dokter, die op dit oogenblik een weinig medelijden begon te krijgen. aJawel dokter, met uw verlof, we willen uw zin wel volgen maar bedenk, dat wij onze nabijheid toch moeten kenbaar maken Nu er kans toe bestaat wil ik alle pogin gen aanwenden van dit eiland af te komen 1® Lord Robert Cecil heeft te Genève een belangrijke rede gehouden, naar aanleiding van de beslissing inzake het Grieksch- Italiaansch geschil. Lord Robert Cecil legde eerst den na druk op het resultaat dat te rinden is in het feit, dat een der gevaarlijkste geschil len, die Europa sinds deri wapenstilstand heeft gekend, naar allen schijn geregeld is en zulks in minder dan twee weken. Hij gaf daarop als zijn persoonlijke over tuiging te kermen, dat zonder den Bond en den druk der publieke opinie, welke van Genève uitging, dit succes nimmer had kunnen worden geboekt. Ook bracht hij hulde aan het weik van den gezan- tenraad. Cecil ging daarop als volgt voort »Do taak van den Bond is niet een speciale regeling in dit geschil af te dwingen. Dat is niet de roeping of het doel, waarvoor de Bond bestaat. Zijn doel is een over eenstemming tusschen de zich in geschil bevindende partijen te bevorderen, deze tot elkaar te brengen en in staat te stellen elkanders standpunt te verstaan en zoodoende tot een regeling te komen.® Dat, zoo vervolgde hij, is wat zij vol gens de zeer duidelijke bewoordingen van het Pact moeten nastreven en hij was van oordeel, dat zij dit ook hadden gedaan. All right,® mompelde de dokter, »ge hebt zoowaar gelijk.® Overeenkomstig het bevel van den in- geieur werd er nog geschoten en nu zag men, hoe van den schoener een tweetal sloepen werden te water gelaten. Het kwam tot een ware vervolging, welke eerst ein digde, toen de kapers tot op den laatsten man waren neergeschoten. En onder al die bedrijven door stond het kaperschip in lichte laaie. Schier hemelhoog stegen de vlammen, toen kwam er een herige knal, het vuur had het kruit aangestoken »Sic transit gloria mundi prevelde de dokter, »dat is het einde van alle dingen 1 ïJa, ja, bromde mynheer Hughes, »het einde van alle dingen is, dat wij ten eeu wigen dage gedoemd worden hier te blij ven, de Amerikaansche sloepen keeren naar den kruiser terug. Ik kan niet seinen De dokter dreigde van schrik om te vallen. >Mynheer Hughes,® sprak hij zenuw achtig, »mijn Hemel is daar niets aan te doen »Waaraan, dokter ?c Waaraan, vraagt u dat nog mijnheer Moeten wy dan niet al het mogelijke in het werk stellen, om uwe landgenooten duidelijk te maken, dat zich op dit eiland schipbreukelingen bevinden, die er naar haken, uit hun gevangenschap verlost te worden »Doe geen moeite dokter, er is niets aan te doen. Hoegenaamd niets 1® »Dat wil er by ray niet in.® Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring:, Beleening:, Bewaar geving, Assignation, enz. s het Kantoor geopend vani Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Zeker is het, dat het gevaarlijke geschil dat een oogenblik dreigde Europa opnieuw in vlam te zetten, langs vredelievenden weg zal worden opgelost. Eenige van de voorwaarden, door den Gezantenraad aan Griekenland opgelegd ter genoegdoening voor den moord op de Ita- liaansche grenscommissarissen bij Janina, zijn naar behooren vervuld. Te Phaleron bracht de Grieksche vloot 24 saluutschoten in tegenwoordigheid van de Engelsche, Fransche en Italiaansche oorlogsschepen. Terzelfder tijd werd er in de kathedraal te Athene een lijkdienst gehouden voor den vermoorden generaal Tellirii en zijn collega's welke dienst door de leden van het Griek sche kabinet en door leden van het dipo- matieke corps werd bijgewoond. Ook wer den eerbewijzen gebracht aan het stoffelijk overschot der slachtoffers, toen die te Pre- vesa met bestemming voor Italië werd in gescheept. Intusschen heeft de Italiaansche consul- generaal te Korfoe aan den Engelschen »Hoe bedoelt u dat mynheer de stuur man vroeg de ingenieur, terwijl een spottende glimlach om zijn lippen speelde. ïHeel eenvoudig, mynheer Hughes, door dien we geschoten hebben, heeft dit bij hun de veronderstelling opgewekt, dat dit hier een roovershol is. »Maar is het dan niet onzinnig, op eigen volk te schieten mijnheer Johnson Wil u mij op die vraag eens antwoorden »Niets is gemakkelijkker dan zoo'n ant woord mijnheer Hughestoen wij onze schoten losten, heeft dit bij hen de gedachte opgewekt, dat wij de roovers trachtten te verdedigen.® iEn wy hebben ze doodgeschoten I® >Nu ja, dat kan toch best, doordien, in- plaats van op de zwarten te mikken, wij onze geweren te hoog of te laag gehouden hebben.® ïOnzin, neem my niet kwalijk, eene grove dwaling.® De dokter schudde meewarig het hoofd. »Wat geeft al dat redetwisten, myne vrienden daar komen we geen haartje ver der mede. Het schijnt, dat de Voorzienig heid vast besloten heeft, ons op dit eiland ons leven te doen slijten. Laten wij ons dus aan dat besluit onderwerpen.® »Maak u maar niet ongerust dokter, binnen veertien dagen hebben we dit eiland veriater.® I Gir hËt Land van Heus straat en de Bominelerwaaril »Ge hebt gelijk, ze komen hierheen.® Temet kwam Johnson een heuveltje af stormen. dOiis schieten heeft er geen goed aan gedaan,voegde Johnson er aan toe. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1