Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. EIND B. 119, gorinchem Lijsten in alle mater Duizenden voorheen J. O. GOETHALS. Vragen op rechtskundig gebie* consul aldaar kennis gegeven, dat de Ita- liaansche troepen voorbereidingen treGen voor de ontruiming van het eiland, welke, gelijk beloofd is, op 27 September zal geschieden. Hij deelde mede dat de mu nitie is ingescheept en dat de stellingen worden ontruimd. Baldwin en Poincaré hebben elkaar te Parijs ontmoet eri besprekingen gehouden die 90 minuten hebben geduurd. Dit feit wordt beschouwd als een gunstig teeken, terwijl een gunstigen indruk nog wordt versterkt door de mededeeling, dat Baldwin heeft besloten, niet terstond naar Londen terug te keeren. Men leidt hieruit af, dat de besprekingen een politiek doel en een gunstig verloop hebben. Baldwin heeft ook een bezoek gebracht aan den president der Fransche republiek en aan Millerand en was daarbij vergezeld van den Engelschen gezant. De geheele Parijsche pers is zeer voldaan en vol optimisme over het resultaat der besprekingen, waarover het diepste stil zwijgen wordt bewaard. Algemeen is men van meening, dat de besprekingen nog slechts een begin scheen. In den oogenblikkelyken stand van zaken plaatst Baldwin tegenover de voldongen feiten geen scherp omlijnd plan. Men hoopt dus hier, dat de Engelsche premier zal afzien van een terugkomen op het verleden, begrijpen zal, dat wan neer Frankrijk zich mocht vergist hebben, het toch'niet datgene wat het ondernomen heeft prijs kan geven en zich zal toeleggen op het voorbereiden van eendracht tusschen Frankrijk en Engeland. Het direct contact tusschen beide landen is heisteld en een nieuwe periode van besprekingen ten be hoeve van een definitieve regeling der herstelkwestie werd ingeluid. BINNENLAND. Ons nationaal vermogen. De Nederlandsche handelsbalans, die iedere maand wordt gepubliceerd, blijft een weinig bevredigend schouwspel op leveren. Nog steeds wordt er aan goederen meer ingevoerd dan er uitgaatalleen was het verschil in de laatste maand kleiner dan in de zeven vorige van dit jaar. Het was achtereenvolgens 82, 67, 58, 73, 56, 62, 71 en 43 millioen gulden. Zulks beteekent dat onze bevolking in acht maanden van dit jaar 502 millioen guldens heeft moeten bijpassen uit haar bezit, om de buitenlandsche goederen te betalen. Het overige heeft zij vereffend met uitvoer artikelen. Een achteruitgang met een half milliard van ons nationaal vermogen in 8 maanden tijd is ongetwijfeld veel. Toch zijn er teekenen van naderenden stilstand in dezen achteruitgang. In de maand Augustus van dit jaar werd reeds 28 millioen minder ingevoerd dan in dezelfde maand van 1922. Tegenover Juli 1923 liep de invoer 6 millioen terug, doch nam de uitvoer met 12 millioen toe. Overigens dient men in aanmerking te nemen, dat de ingeslagen buitenlandsche goederen voor een deel nog als waardebezit aanwezig kunnen zijn, zoodat het halve milliard nog niet geheel behoeft te zijn verdwenen en dat het met het opsoupeeren van ons bezit iets minder snel gaat dan de barre cijfers schijnen aan te geven, terwijl ook in het algemeen officieele sta tistieken altijd met een korreltje zout moeten worden gebruikt. (Tijd). Oe Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus f31.228,000 opgebracht, d.i. minder dan in een van de voorafgaande maanden van het loopende jaar. Bij Augustus 1922 bleven de ontvangsten bijkans f 4 millioen ten achter. In de eerste acht maanden waren de ge wone inkomsten der schatkist f 284.512.300 of ruim f 9 millioen minder dan een jaar geleden niettegenstaande er aan tabaks accijns nagenoeg f 8| millioen meer is binnengekomen dan destijds, toen dit middel slechts drie maanden gevloeid had. Protestrergadering tegen de ambtenaars salarissen. Dinsdag zyn te Amsterdam vertegen woordigers van de Moderne, Neutrale, R.-K. en de Christ Centrales van Over heidspersoneel in vergadering bijeengekomen. Mede was aanwezig een afgevaardigde van de centrale van hoogere rijksambtenaren. Uit de beraadslagingen bleek, aldus «Het Volk«, dat de centrale van hoogere rijksambtenaren bereid is, zich op de be kende motieven met de andere overheids- centrales ten krachtigste te verzetten tegen de voorgenomen intrekking van art. 40 en de voor 1924 voorlaging met 10 pCt. van de salarissen van alle rijksambtenaren. o Inbrekers-smulpapen. Maandagnacht is er bij den heer H., wonende aan den Rijksstraatweg, te Ermelo ingebroken. Binnen zijnde hebben de dieven zich te goed gedaan aan wijn, Kaas, zoute en in gemaakte haring en olienooten. Zij hebben daarna de woonkamer doorzocht. In de garage hebben de heeren plaats genomen in een auto, waar ze een picnic schijnen te hebben aangericht. Per rijwiel van den heer H. en van diens echtgenoote zijn de inbrekers vertrokken. Er worden behalve deze fietsen slechts enkele kleinig heden vermist. De heer H. die met zijn gezin boven sliep, heeft van de inbrekers niets gehoord. o deen liefhebbers. Na herhaalde oproepingen heeft zich geen enkele solicitant aangemeld voor onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Wamel. De vacature daar bestaat reeds 4 maanden. Goeil afgeleopen. Het motorrijwiel met zijspan van den heer R., botste te Durgerdam tegen den schoeiingmuur van den dijk, waardoor het voertuig een andere richting nam en 2 moeders met haar kinderwagens omverreed, zoodat de kinderen op straat vielen. Een kinderwagen werd vernield, maar wonder boven wonder bekwam niemand ernstige kwetsuren. o Roofmoord op een Nederlander. Men meldt uit Duisburg dat de Nederl. procuratiehouder v. d. Berg, in betrekking te Seelbeck, op weg van Ratingen naar huis, in het bosch door eenige individuen is overvallen. De misdadigers brachtten hun slachtoffer met messen zware verwondingen aan het hoofd toe en ten slotte een doode- lijken steek in de zijde. De vermoorde werd van zijn actentasch en van ongeveer 3 milliard mark beroofd. De vervolging heeft tot op heden geen resultaat opgeleverd. De Broekhuys-bank. De ten kantore van de notarissen Hu- nen en van Konynenburg te Maastricht gehouden vergadering van aandeelhouders der Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen, heeft besloten tot liquidatie. Tot üquidateuren zijn benoemd de heeren mr. Ch. van Oppen te Maastricht en tnr. G. Nauta te Rotterdam. Dit besluit tot liquidatie heeft tengevolge de ontbinding van alle zoogenaamde Broekhuys Maatschap pijen. Door den heer W. A. Broekhuys wordt een accoord van 100 pCt. voorgesteld. o Geen goede vroede rader 1 Tegen een sigarenfabrikant te Meppel, die tevens lid is van den Meppelschen ge meenteraad, is proces-verbaal opgemaakt wegens het gebruiken van banderolles, welke reeds eer hadden dienst gedaan. Onder den trein. Bij Nispen (N.-Br.) zijn 3 koeien door een trein overreden. Twee der dieren werden gedood, het derde werd ernstig gekwetst. De inbraak in „De Goede Herder". De vorige week is, zooals men zich zal herinneren, ingebroken in het gesticht «De Goede Herder* te Velp. De Velpsche re cherche heeft thans te Tilburg de vroegere huishoudster van den rector van het ge sticht gearresteerd in verband met die in braak. Na te Velp te zijn verhoord, heeft deze dame bekend. Zij is thans in ver zekerde bewaring gesteld. Arme oudjes, In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontlastte zich boven Harlingen een hevig onweder. De bliksem sloeg in ten huize van de 80 jarige oudjes, broer en zuster Dijkstra. De spiegel werd aan splinters geslagen, schilderijen vielen van den wand en in een kast werd al het daar staande porcelein verbrijzeld. Ook werd de schoor steen beschadigd. De oudjes zijn zoo geschrokken, dat zy hun gehoor kwijt zijn. lijders aan steenpuisten, negenoogen, kliergezwellen, zwerende borsten, open beenen, dauw-, baard,- en ringworm, fijt, likdoorns,- wratten, aangezichts puistjes enz. enz. zijn door de wereld beroemde Oprechte Winsumer Zalf radicaal genezen. Prijs p. bus f 0,75 en fl.35. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden, J.N. W.Brugman,coiffeur;Aalburg, An- tonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon &Co. Apothekers Hoogstr# Gen-Agent: J C. DE VRIES, Winsnm (Gron.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De heer B. Bijker, kommies bij 's Rijksbelastingen alhier, is met ingang van 1 October a.s. verplaatst naar Baarle- Nassau. Naar we vernemen zal alhier bin nenkort eene wasschery worden gevestigd in de voormalige cichoreifabriek van den heer H. Verhoeven. De heer Adr. Verhoeven is tegen 1 Nov. benoemd tot onderwijzer ann de R. K. school te Den Dungen. Tegen 't einde der maand vergadert de debattingsclub «St. Catharina*. Als spreker zal zich doen hooren de heer Ant. van Delft. Almkerk. jl. Woensdagmiddag zijn alhier de jubileumfeesten begonnen, het weer was 's morgens niet gunstig, doch na den middag klaarde de lucht op. Om 1 uur kwamen de kinderen der beide scholen, voorafgegaan door de fanfare «Nooit Gedacht*, naar het feestterrein. Terwijl de kinderspelen plaats vonden werden de kleine flink getrakteerd. «Nooit Gedacht* zorgde voor de noodige afwisseling. Dank zij de voortreffelijke leiding Feest commissie en Onderwyzers personeel had een en ander een ordelijk verloop. Rijks- en Gemeente-Politie verleende hunne mede werking. Door de Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is besloten de kerk electr. te verlichten. jl. Woensdagavond reed den wagen maker J. C. B. alhier met een nieuwe auto-bus over den Komschendijk. Bij het passeeren van paard en ruiter geraakte B. met zijn auto in een haag, het voertuig werd nogal beschadigd. Giessen, Naar wy vernemen heeft de heer P. Nieuwetihuizen bedankt als lid van den Gemeenteraad. Daar bij candidaat- stelling slechts één lijst met 7 candidaten was ingeleverd, kan niemand de openge vallen plaats innemen en telt de Raad thans 6 leden. Door de politie is dezer dagen ze kere N. gearresteerd en gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht, als verdacht van niet nader te noemen handelingen, met een minderjarig meisje. Hedikhnizen. Bij Kon. Besluit, is het besluit van B. en W. dezer gemeente van 19 Januari 1923, waarbij vergunning was verleend aan het Bestuur der Hedik- huizensche Burgerwacht tot het oprichten van een schietbaan vernietigd en de ver gunning dus geweigerd. Nienwendijk. Het dochtertje van C. v. M. geraakte in een onbewaakt oogenblik te water. De vader, die het onheil bemerkte, doch aan gene zijde van den boezem was, begaf zich te water, de moeder, aan deze zyde, ging eveneens te water en brachten de drenkelinge op het droge. Van enkele kinderen, spelende bij de Boterfabriek, geraakte het kind van D. H. te water bij de sluis. Op hulpgeroep van het nog spelend kind snelde mejuflr. v. H. naar de plaats waar de kleine te water lagna veel moeite wist ze het kind machtig te worden en op den drogen te brengen. Men kan zich de blijdschap van den vader voorstellen, toen hij zijn kind nog levend aanschouwden. Had mejuff. v. H. niet direct ter plaatse geweest, dan had zeker de kleine verdronken. Nederhemert. Tot directeur der Zang- vereeniging «Zanglustt is benoemd de heer C. de Kemp uit Heusden. Sprang. Heden (Zaterdagavond) hoopt de afd. «Patrimonium* alhier haar verga dering te houden in het zaaltje van den Chr. Volksbond. De agenda vermeld verschillende punten ter bespreking w.o. een onderwerp door J. Frings over «Het gezag*. Verkiezing van een bestuurslid voor den Chr. Volksbond. A.s, Maandagavond zal de Chr. Volksbond alhier haar jaarvergadering hou den. De Agenda vermeld 1. Opening. 2. Lezing notulen. 3. Jaarverslag Secretaris en Penningmees ter. 4. Bespreking Leesbibliotheek. 5. Onderwerp «Donkere Tijden door C. J. van Willigenburg. 6. Behandeling e. v. voorstellen der afge vaardigde 7. Onderwerp «Van nevelen en zonne gloren* door Joh. Frings Izn. 8. Varia. 9. Sluiting. Veen. Op Woensdag 26 Sept., des avonds half zeven O. T. hoopt ds. Kok uit Aagtekei ke voor de Geref. Gem. alhier op te treden. Waspik. De prijs der eieren is weer met 10 cent per K.G. verhoogd en gebracht op f 1.40. Het aardappelen rooien is thans in vollen gang. Op de kleigronden vallen beschot en kwaliteit meeop de zand gronden blijft de opbrengst beneden het middelmatige. Een tweetal leerlingen, N. Rijken van Capelle en A. de Hond alhier, behaalde voor de R. K. huishoudschool te 's Bosch, het diploma van bekwaamheid in naaien en knippen van dames- en kinder- onder en bovenkleeren. Beide genoten hare op leiding van de school der Eerw. Zuster alhier. Wel een bewijs, dat hier deugdelijk onderwijs gegeven wordt. Woudrichem. Het bestuur der land en tuinbouwvereeniging «Land van Altena* alhier, besloot in hare vergadering van Maandag, de levering van 105.000 K.G. steenkolen, op te dragen aan de firma Klockenburg en de Graauw te Nijmegen voor den prijs van f 23 per 1000 K.G. franco voor den wal. De kolen moeten rechtsreeks uit de Rhur aangevoerd worden. Veiling 19 September. Blauwputten f 2.70f 3.per H.L, Eigenheimers f3.00f4.00 De Wets f3.50 Werkendam. Op het examen, gehou den op het Fort Steurgat voor de voor oefeningen van den militairen dienst, slaagde J. de Kleijn, J. Klop, J. Koops, J. Rosier en B. de Vries. Zij allen genieten dus een verkorting van 4 maanden diensttijd. Zaterdag jl. hield de postduiven-ver. «Wilhelmina* alhier een wedvlucht van uit Ginneke, afstand 40 K M. Een 23-tal duiven werd om 2 uur los gelaten. Ie prijs duif van C. B. v. d. Straten, aankomst 2.45 u. 2e prijs duif van G. H. van Doesburg, aankomst 2.48 u. 3e prijs duif van G. Visser, aankomst 2.49 u. 4e prijs duif van J. Groeneveld, aankomst 2.45 u. Dezer dagen had C. de Haan het ongeluk zich met een wiehaak zoodanig in het been te hakken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De WelEerw. heer Ds. Barth, predikant by de Chr. Geref. Kerk alhier, staat op het tweetal te Ou-Beierland. Wijk. Bij den beurtschipper J. Vos alhier, staat op het erf een perenboom die drieërlei vruchten draagt. De eerste soort is rijp, de tweede halfwas en de derde soort heeft zich pas gezet. Zaltbommel. In de vergadering van het gecombineerd College van het polder district Bommelerwaard boven den Meidijk van Dinsdag 18 September waren met den Voorzitter, Dijkgraaf J. de Ridder, 13 leden aanwezig. De Voorzitter bracht in herinnering wat de overleden Hoofdgeërfde van het District, de heer H. A. Dingemans, voor het college is geweest. Deze was een eerlijk man, die de belaDgen var, het District steeds op 't oog had. Hij bracht daardoor veel naai voren, waardoor veel conflicten ontstonden, doch steeds was 't van vriendschappelijken aard. De heer Dingemans wist person van zaken te scheiden die mooie kara tereigenschappen maken, zegt spreker, t de heer Dingemans zoowel by u als by n steeds in vriendelijke herinnering zal blyvf Onder meer werden behandeld Besluit van de polders Hedel en Ai merzoden om aan gemeente- en rijksve wacht te verleer en f 50 gratificatie id. Zuilichem tot aankoop van een nie we grondrol id. Gameren tot verkoop van 16 stu hoornen id. Bruchem tot verkoop van den opst polderhuisje id. Nederhemert, om inzake pensioen bijdrage te verhalen 5£ pet. voor weduwe^ en weezenpensioen en J op den inkoop. Deze besluiten zullen ter goedkeurir aan Ged. Staten worden ingezonden. Voorstel van den Dijkstoel om uit d« post onvoorzien, waarvan nog beschikbai f5299.73, te betalen f 1788.70 aan de pensioenraad. Goedgekeurd. Besluit Nederhemert tot betaling va f 95.79 in verband met de pensioenwe Goedgekeurd. Betreffende het besluit van den poldr Bruchem tot het doen van betalingen, gro< f820.91 uit den post onvoorzien, wor< opgemerkt, dat alleen vorderingen op g< sloten dienstjaar uit den post onvoorzié mogen betaald worden. Voor de ander bedragen staan posten op de begrootin| die, indien onvoldoende, door af- en ovej schrijving aangevuld voor betaling diene gebruikt te worden. Het besluit zal m< die aanmerking worden teruggezonden. Goedgekeurd wordt het voorstel van de Dijkstoel tot het doen van de volgend af- en overschrijvingen voor 't Distric f 2105,97g, Maas afdeeling f 1121.35 Waal-afdeeling f3199.56. I Na gebruikelijke rondvraag, sluiting. Is een vrachtauto belast in de provinci Noord Brabant Zoo ja, hoe hoog is dj belasting Is er nog een speciale betaling voc weggeld Zoo ja, hoe hoog is dat Is er nog een verordening op een aut met massievehanden en luchtbanden. J. te V. j Ook voor eene vrachtauto moet in Noorc Brabant weggeld betaald worden. Dit bedraagt le Wanneer volledig voorzien vangumm luchtbanden, eene som in guldens uitgi drukt, gelijkstaande met het t w a a I f d gedeelte van het eigen gewicht van de wagen, uitgedrukt in kilogrammen 2e Wanneer geheel of ten deele voorzie van andere banden dan gummiluchtbandej eene som in guldens uitgedrukt, gelijl staande met het achtste gedeejt,* vé het eigen gewicht van den wagen, uitg< drukt in kilogrammen. Hoeveel weggeld U dus moet betale hangt geheel af van het eigen gewicht va uwe vrachtauto, d.w.z. van het gewicl der niet-beladen vrachtauto. Het vorenstaande is te vinden in c Verordening tot heffing van weggeld in d provincie Noord Brabant. Moet men om steun te trekken uit d rijkswerkeloozenkas beslist lid van een bon zijn Ik ben schoenmaker en werk voor eige rekening voor een schoenwinkel. Als i werkeloos wordt kan ik dan recht op steu doen gelden en zoo ja, waar moet ik m dan vervoegen D. L. Om aanspraak te kunnen maken op uil keering ingeval van werkloosheid moet me iid zijn van eene zoogenaamde werkloozen kas. Werkloozen, die niet verzekerd e hulpbehoevend zijn, kunnen zich om onder steuning wenden tot het burgerlijk arm bestuur, of waar dit ontbreekt, tot gemeente bestuur. Recht op uitkeering hebbe: zij nietde Regeering beschouwd dit al armenzorg. FAILLISSEMENTEN. W. Brekelmans, lederfabrikant Waalwijk Rechter Commissaris Jhr. Mr. van Meeuwen Cur. Mr. C. A. G. W. v. d. Pol. C. M. v. d. Werf, slager Werkendam Rechter Commissaris Mr. A. Vliegenhart Cur. Mr. H. P. Loeff. H. H. de Kort Wingels, schoenfabrikan WaalwijkRechter Commissaris Mr. A VliegenhartCur. Mr. H. P. Loeff.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2