DE WUZE#WEEGT MET SCHERF GEZICHT ZUN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT DEFilNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VODRDEELIG CTSPER-PQND Vragen op rechtskundig gebied De huldiging der weermacht. Begunstigd door heerlijk weder, heeft op de Leusdensche heide het défilé van de land- en zeemacht ter huldiging van H. M. de Koningin plaats gevonden. H. M. volgde, gezeten in een galarijtuig k la Deaumont bespannen, het défilé en de oefeningen, die om ongeveer 1 uur aanvingen. In het gevolg van H.M. be vonden zich het geheele Militaire Huis der Koningin te paard, de Indische vorsten van Solo en Djokjakarta en de sultan van Boeloengan. Over deze huldiging schrijft 't «Hbld't In den ochtend van 10 tot 11 uur hadden de troepen een manoeuvre uitgevoerd tus- schen Woudenberg en de Leusdensche heide. Vóór half één, aldus de dagorder, moesten alle troepen den kruisweg Amersfoort— Utrecht hebben overschreden, omdat immers ten Noorden van den weg de hulde aan de Koningin zou worden gebracht. Te kwart voor één uur zijn de konink lijke auto's bij paal 84 aangekomen. Rit meester Labouchère brengt naar het vlieg kamp de boodschap over, dat de Koningin in de calèche stapt. En dadelijk krult uit Soesterberg de rookkolom op, om de vliegers te roepen. De vliegers zijn dus onderweg en intus- schen rijdt de Koningin de hei op, haar gevolg te paard, de Indische prinsen per auto. De muziek zette het oude Wilhelmus in, den opzichter der fortificatiën Sparen burg is de eer te beurt gevallen den ko ninklijken standaard op den mast te mogen hijschen. Tachtig postduiven scheren door de lucht. De commandant van het veldleger luite nant-generaal Muller Massis, maakt zijn opwachting bij de Koningin en nu komen al dadelyk de eerste der defileerende troepen. Eerst de vliegtuigen. Een escadrille van 5 machines, in de middelste, bestuurd door luitenant Versteegh, majoor Hardenberg. Dan 10 escadrilles van 3 legervliegtuigen en 5 van 3 marinevliegtuigen. Hoog scheren zij door de lucht en in middels marcheeren op de hei de manschap pen langs hun Koningin. De commandant van het veldleger, de Koninklijke Militaire Kapel, deputaties, de verschillende leger- onderdeelen. Het défilé geschiedt streng militair, een voudig groeten door het saluut van de vaandels en «hoofden rechtse van de man schappen. De koloniale reserve, in de mooie Indi sche uniformen, de muziek, de stafmuziek der Koninklijke Marine, de melancholische pijpers der Mariniers. Kranig is ook de veld-artillerie, die de overtuiging schenkt, dat ons land toch heusch wel kanonnen heeft. Wel heel typisch steekt daartegen af de lucht-doelartillerie met de kleine mitrailleurs. De Genie-rnuziek heeft de mooie schel len-'boomen, geschenk van het laatste ju bileum van het corps. De Genie voert mee het nieuwste snufje op velddienst-gebied, een gecamoufleerde auto voor radiografie. De antenne is na tuurlijk neergeslagen. De wagen is nog slechts een proef. Dan komen ook de andere telegraaf- en telefoon-auto's de zware wagens van het verlichtingsbataljon met de enorme zoeklichten. De cavalerie en de rijwielbrigade. De paarden zijn in hun element, maar de wielrijders zijn niet in de gelegenheid te toonen, wat zij kunnen, want op de zeer hobbelige heide is het haast onmogelijk te rijden. Zwoegen is het. De motorbrigade met de motor-mitrailleurs schokt nader, en het mitraillleurs-peloton der cavalerie. Tot slot de «gele rijderst, of juister de rijdende artillerie, want ook hier is van het kleurenspel niets meer over. Alles het eenvoudige grijs. Op zware vrachtauto's worden meegevoerd de motorsectie van 6 c.M. en de motorsectie van 7 c.M. De troepen, die de Koningin zijn ge passeerd, die de horens hebben laten schetteren en de vaandels hebben doen groeten, gaan, langs verschillende zijwegen, terug naar den hoofdweg. De deputaties der verschillende leger- onderdeelen, met de vaandels, blyven op de heide, scharen zich rechts van de Koningin. Te kwart voor drie is het défilé geëin digd. De cavalerie galoppeert de heide af. Het is voorbij. De Koningin ontvangt den commandant van het veldleger, aan wien zij verzoekt haar dank over te brengen aan de troepen voor deze grootsche hulde en dit mooie schouwspel. Dan zet de Kon. Militaire Kapel het Wilhelmus in. De vaandels groeten. De koninklijke familie vertrekt. De officieren zwaaien de kepi's, weer een driewerf »Hoera«. De buitenlandsche attaché's brengen eerbiedig den groet. De koninklijke stoet rijdt de geheele hei rond, langs de schare van toeschouwers, die, als de Koningin passeert, haar hartelyk toejuichen. De feesten zijn geweest in Amsterdam, in Den Haag, maar toch, Nederland is de huldiging nog niet moede, dat is nu op de heide gebleken. Want het waren heusch niet alleen millitairen, die daar waren. Ook burgers, die kwamen van verschillende deelen van het land, met trein, tram of auto's. Voor de Koningin moet deze dag van legerhulde een nieuwe getuigenis zijn van de liefde, welke zij in de kwarteeuw harer regeering in het hart van het volk heeft weten te wekken. Betoeging tegen de Vlootwet enz. De Zondag te Amsterdam gehouden betooging tegen de Vlootwet, georganiseerd door het N.V.V. en de S.D.A.P., is mee de grootste geweest, ooit in ons land ge houden er hebben tusschen de 60.000 en 70.000 personen asn deelgenomen. Het voorbijtrekken van den optocht duurde 4J uur. Op het IJsclubterrein werden van 12 spreekgestoelten de meetinggangers toegesproken het Kamerlid Suze Groene- weg en de heeren Stenhuis, Wibaut, v. d. Tempel, Kleerekoper, Duijs, v. d. Walle, Moltmaker, Smit, K. de Jonge en Noordhoff voerden het woord. De meeting hechte haar goedkeuring aan een uitvoerige resolutie, waarin ge formuleerd werd het standpunt, dat S. D. A. P. en N. V. V. ten aanzien van den 8-urendag enz. innemen. Deze resolutie roept ten slotte »de Nederlandsche arbeiders met hoofd en hand op, door teekening van het Volkspetitionnement tegen de Vlootwet, te getuigen van hun afkeer tegen het mensch-onteerende militairisme en do massale aansluiting bij de economische t politieke organisatie van het proletariaa de kracht te scheppen, die de reactionnai- aanvallen op de sociale wetgeviog m succes kan weerstaan en de eischen va medezeggenschap, bedrijfsorganisatie t socialisatie te verwezenlijken^ De Gordon Bennettwedstrijden. Noodlottige ongevallen. Zondagmiddag zijn te Brussel de dee nemers aan den ballonwedstrijd om dt| Gordon Bennettbeker opgestegen. Ve schillende ballons zijn over ons land gekome Bij Loosbroek (gemeente Dinther is et ballon in brand gevlogen en naar benede gestort met het noodlottig gevolg, dat twee inzittenden (men spreekt van officiere van vreemde nationaliteit gedood werde! Men vermoedt, dat de ballon door dé bliksem werd getroffen. 102 jaar. De weduwe W. Bovendeur te Vollei hove (Ov.) heeft haar 102en verjaarda gevierd. Ze is nog kras en helder van gees o De weldaden van den Girodienst. Een leeraar van de Ryks Hoogere Bui gerschool te Heerenveen heeft dezer dage! per giro tweemaal zijn maandelijksch tra* tement ontvangen. Foster's Maagpillen regelen de iever en wekken de maag op. Zij genezen ver stopping, slechte spijsverteering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maag- pillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apo theken en drogistzaken. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn ook eens gebruik te maken van eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, voor het volgende In uw blad. van 14 September j.l. werd een ingezonden stukje geplaatst, waarin doel en strekking ons niet geheel duideiyk wil worden. Dat er een kinderfeest gehouden is in Genderen, dat is niets nieuws, 't gebeurt overal en kon er gevoegelijk onder de ge wone berichten gemeld worden, zonder in een afzonderlijk ingezonden stuk omvat te worden. Dat oud en jong pleizier had is ook zeer aannemelijk en dat velen laat in den avond op de been waren is in Genderen ook niet vreemd. Verder wordt gesproken van een woord van dank aan den Loco-Burgemeester, om dat hij ook tot laat in den avond pleizierig in het midden der feestvierenden was. Wellicht zou dat in gewone omstandigheden ook wel zoo geweest zijn. Ook wordt medegedeeld, dat hij orde en rust wist te bewaren. Wij dachten, dat orde en rust bewaren tot de taak van de gemeente politie behoorde en niet per soonlijk bij den loco-burgemeester. Trou wens wat zou er zoo'n avond aan orde en rust te bewaren zijn Tevens wordt nog vermeld, van op de schouders ronddragen en zingen van lang zal hij leven (o. a. wellicht ook nog wel van «de geheele club is weer bijeen Maar voor dergelijk wereldsch eerbetoon mag toch verondersteld worden dat dit in beginsel niet op prijs werd gc-steld. Alles dus zaken van geen bijzonder be lang, tenminste niet voor een ingezonden stuk. Wat is dan toch de bedoeling van al die rnededeelingen. Is dit feestje dan zooveel beter geslaagd dan vroeger zonder loco Wat heeft de schrijver toch op 't oog 1 Wil hij het woordje «lococ misschien reeds veranderd zien in definitief? of achtte hij het zoo dringend noodig wereldkundig te maken, dat de »loco« zoo plezierig zich en anderen kan vermaken en de politie zoo weet te handhaven op gebied van orde, rust en zedelijkheid. Toch allemaal van zelf sprekende dingen. Nogmaals, wat is toch de bedoeling Welke invloed deed hem zoo iets schrijven O.i. was hier een woord van dank aan de feestvierenden, voor hun goed gedrag op dien avond, meer op zijn plaats geweest. Verder werd nog iets opgemerkt, over het gesprokene door den heer Van den Heuvel, inzake het tapverbod. Maar van een nieuw gekozen Raadslid mag men toch niet verwachten, dat hij steeds weer zal komen aandragen met iets wat hij bij den een of den anderen opvangt, of dat hij niet weet wat hij bedoeld (dat men dit niet altijd precies van anderen op tijd weet, dat is een andere zaak). Bedoeld lid is daar toch te snugger voor, niet waar Dat zal den schrijver toch ook wel reeds gebleken zijn. Niet buiten verwachting dus. Resumeerende, wil het ons nog steeds niet duidelijk worden, wat bedoeld stukje toch eigenlijk beoogd en voor het publiek inhoudt als ingezonden stuk. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend, voor de verleende plaatsruimte, Een Lezer van het Nieuwsblad. Ik heb eene vergunning voor den ver koop van borreltjes in mijn café. Nu ben ik weduwnaar met drie kinderen. Kunnen nu mijne kinderen na myri dood de ver gunning krijgen als zij er om vragen In mijn tuin wil ik een inrichting ma ken voor draadlooze telegrafie. Welke formaliteiten moeten daarbij in acht wor den genomen N. A. Iemand, die een huisje van mij huurde, heeft dit jl. Woensdag heimelijk verlaten. Hij betaalde eiken Zaterdagavond huishuur, maar heeft nu al in vier weken niet be taald. Hoeveel weken huur kan ik vor deren en hoe kan ik het best aan mijn geld komen K. W. B. D. PLAATSELIJK NIEUWS. Hemden. Maandagavond omstreeks kwart over acht brak brand uit in de manden- en stoelenmakerij van P. Akse in de Breestraat, die zelf op 't oogenblik in Antwerpen vertoeft. De moeder was boodschappen doen en alleen een vijftal kinderen waren thuis. De oudste dezer bijgestaan door een paar voorbijgangers brachten de kinderen in het tegenover gelegen Café van H. Baaijens in veiligheid. De brand liet zich direct ernstig aanzien en het was spoedig te bemerken dat van de mandenmakerij met woning niet veel te redden zou zijn. De brandweer, die terstond ter plaatse was bepaalde er zich dan ook in hoofdzaak toe, de naastgelegen woningen te bewaren. Dank zij haar flink en krachtdadig optreden mocht haar dit tot groote gerustrtelling van de omwonen den gelukken. Was dit niet het geval geweest, dan had de naastgelegen schuur van den landbouwer Nouwens, die volgepakt zit met hooi en koren groot gevaar ge- loopen en was de ramp niet te overzien geweest. Op het terrein van den brand waren verschillende autoriteiten aanwezig en zorg den de maréchausee's, rijks- en gemeente politie voor de orde. Om 10 uur rukte de spuiten in en bleef alleen een wacl over om een oog in het zeil te houdei De oorzaak van den brand is onbekew Assurantie dekt de schade. Toen het ernstigste van den brand w geweken, begaven zich een aantal persone naar binnen om een kijkje te nemer nauwelijks binnen stortte de schoorstee met groot geraas naar beneden en tr( een viertal. In bewusteloozen toestan werd onder het puin vandaan gehaald, d kleermaker A. v. d. Steenhoven met ee hoofdwonde en een gebroken been, chauffeur J. Vos uit Veen, deze klaagd na bij kennis te. zijn gekomen over zijl hoofd en pijn in de zij. De brandmeeste H. van Wijk, die het bewustzijn niet ha< verloren, bleek er ook ernstig aan toe b zijn, met een hoofdwond en een versplin terd been werd hij overgebracht naar he Diaconessenhuis, waarheen ook de chauffeu Vos werd gebracht. De spuitgast R. d< Bruijn bleek een ernstige wond aan eei zijner beenen te hebben opgeloopen er werd naar zijn woning gedragen. D< kleermaker v. d. Steenhoven werd in df woning van Nouwens verbonden en na he bewijstzijn te hebben teruggekregen over gebracht naar zijn woning. De doktorer Auër en Otto verleende de getroffenen hulp Nader vernemen wij dat de slachtoffers he naar omstandigheden redelijk goed maken Bij de verpachting voor de Gods huizen van het bouwland genaamd »Dé Mannenbeemd« voor het tijdvak 1 Nov 1923 tot 1 Nov. 1928 bedroeg de opbrengsi f1771.-—. Voor het vijfjarig tijdvak, da JURGENS PRUSVEFLAGING •THANS i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2