Bij i nr. fietioori e§n tiijyoeosel. RAAMSDONKSVEER. De poeièpe en girodienst. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L J, VEERMAN, Heusden. No, 4335 Vrijdag 5 October 1923. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 9—12 uur 11. J. ABBINK. Reparatie-Inrichting. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. lAND VAN ALTE^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 r< ;e!s 90 ceni. E^ke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 <iur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewach Weveatigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van papier en Specie, Diseèntee- ring, Beleening, Bewaar geving, Asslgnatiëiii enz. s bet Kantoor geoj/end vani Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Sedert de centralisatie van den postcheque en girodienst in werking is getreden (24 Augustus j.l.), is het gedaan met de regelmatige function- neering van dezen dienst. En tal van rekeninghouders en ontvangers van postchèques zijn de kinderen van de rekening. Tallooze klachten worden vernomen en drie Kamerleden, de Heeren van Braambeek, Duys en Mr. Boon hebben tot den Minister van Waterstaat vragen gericht betreffende de centralisatie van den postchèque en girodienst. Reeds eenige weken geleden zijn door de Directie eenige mededeelingen gedaan omtrent de oorzaken van den abnormalen toe stand, zulks om de goê gemeente aan het verstand te brengen dat de oor zaak van den chaos geenszins is ge legen bij de leiding van den dienst en mede om te vertellen dat binnen enkele dagen de toestand wel weer normaal zou worden Intusschen zijn die enkele dagen enkele weken ge worden en nog steeds laat eene ver andering ten goede op zich wachten. Immers blijft de klachtenregen aan houden en van een opklaren der lucht is nog niets te bespeuren. Welke zijn nu de oorzaken van deze desorganisatie Velen zoeken de oorzaak in de centralisatie en m. i. voor een goed deel terecht. Deze centralisatie bestaat hierin dat het verwerken van de ver schillende handelingen der rekening houders niet meer geschiedt op het postkantoor van de plaats hunner inwoning,, maar op een Centraal Bureau in den Haag. Haar doel is de kosten van den postchèque en girodienst te verminderen en wel in de eerste plaats door besparing aan personeel. Maar al moge de ingevoerde cen tralisatie als de voornaamste oorzaak van den warwinkel zijn aan te mer ken, stellig heeft ook mede daaraan schuld de gewijzigde wijze van wer ken, die men tegelijk met de cen tralisatie heeft ingevoerd. In plaats van het boeksgewijze bijhouden der rekeningen heeft men een bij- en afboeken op losse strookjes met boek houdmachines in het leven geroepen. Denk eens, een pas gecentraliseer de dienst met eene gansch nieuwe wijze Van werken, dat kan niet anders dan ferwarring stichten Onze indruk is, dat we te doen helden gehad met een ernstig gemis aah vooruitziend beleid. Het gebeurde ter verwondert ons in geenen deele. mers zijn wij geen aanbidders van Centralisatie en principieel gevoelen wij heel wat meer voor decentrali satie Het groote argument voor cen tralisatie is in den regel „bezuiniging", maar de practijk leert wel dat die bezuiniging maar al te vaak wordt overschat. Het publiek is met centralisatie als regel minder goed at en wel in de eerste plaats omdat de bediening minder vlug geschiedt en in de tweede plaats omdat een storing bij een ge- centraliseerden dienst veel meer in grijpt dan eene plaatselijke storing in een gedecentraliseerd bedrijf. Een paar staaltjes, die aantoonen hoe het thans met onzen chèque- en girodienst is gesteld, mogen we bier aanhalen We lazen ze dezer dagen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant en nemen ze daaruit over. „Een daarvan treffen wij aan in een afrekening, welke ons toegezon den werd, en die, naar uit de daarop aangebrachte verbetering schijnt te moeten worden afgeleid, „de controle" heeft gepasseerd. De afrekening deugt niettemin niet, doch dit is niet de reden, waarom men ons ervan inzage verleent. Wat erger is en gevaarlijk, is dat men niet heeft bemerkt, dat op deze afrekening het bedrag der afschrijvingen, dat der bijschrijvingen met niet minder dan 3.7 millioen overtreft. In werkelijkheid moet het saldo een tegoed van een paar hon derd gulden zijn, doch om deze fout gaat het niet. Wel echter hierom, dat het mogelijk zou zijn, dat een rekening houder een tekort op zijn rekening heeft van miljoenen zonder dat dit zelfs hij de controle de aandacht trekt. Welk bankier geeft zijn klant een blanco- crediet van 3.7 miljoen Een ander lezer zendt ons een door hem van een rijksdienst ontvangen waarschuwing, toch vooral niet van den postgiro gebruik te maken tot het doen van betalingen. Indien het toch geschiedt, moeten er allerlei voor zorgen worden in acht genomen, want, zegt de waarschuwing, anders loopt men groote kans, voor reeds gedane betaling opnieuw met waarschuwing of dwangbevel te worden lastig ge vallen. Is dit niet het toppunt, vraagt men ons. „De eene rijksdienst dreigende met dwangbevel als de burger van den anderen gebruik maakt We zouden deze curiosa met tal van andere kunnen aanvullen, maar daar ze ons voldoende zeggen, is aanvul ling overbodig. Intusschen heeft de Minister va: Waterstaat eenige dagen geleden ge antwoord op de vragen van de drie bovengenoemde 2e Kamerleden. In hoofdzaak komen die antwoorden hierop neer dat de Minister het oogen- blik voor het vellen van een oordeel omtrent de voorbereiding van de reorganisatie eerst gekomen acht, wanneer een deskundig en onpartijdig onderzoek hem daartoe de gegevens zal hebben verschaft. Zeker is dat we door 's Ministers antwoorden niet veel wijzer zijn geworden. Het deskundig en onpartijdig onder zoek, door den Minister bedoeld, wordt ingesteld door de Nederlandsche Bank, en als men de berichten mag gelooven, is daarmede j.l. Vrijdag een aanvang gemaakt. Hoe lang zoo!n onderzoek kan duren, valt moeilijk te zeggen, maar het komt ons voor, dat het wel eenigen tijd zal vorderen. Laten we echter hopen dat met een en ander de noodige spoed zal worden betracht, want zou het onderzoek een eenigs- zins langen tijd eischen dan zou het aantal tot nu toe gedupeerden met een groot aantal vermeerderd worden en naar evenredigheid van die vermeer dering het vertrouwen in onzen post chèque en girodienst verminderen. Dit vertrouwen wras tot heden zeer groot de dienst had zich populair gemaakt en steeds meerderen maak ten van hem gebruik voor het af wikkelen van geldzaken. De dienst was er werkelijk zoo echt voor het publiek en niet het publiek voor den dienst. En nu moge men zeggen dat het bedrijf, zooals het in zijn gedecen- traliseerden vorm werkte, niet loonend was. dan wil ik daarop dit antwoor den „dat het publiek gaarne bereid is om voor de diensten van het post chèque en giroverkeer een paar centen meer te betalen, indien de zaken vlot en accuraat loopen." Zeker het publiek wil dit gaarne, omdat het ook heel goed weet dat tot heden om voor de zaak reclame te maken, feitelijk onder de markt werd gewerkt en al komen er een paar centen bovenop dat dan nog heel wat voordeeliger wordt ge werkt met den postchèque en giro dienst dan met bankiers, die zich uit den aard der zaak verkneuteren in den thans heerschenden chaos. Het eenige redmiddel dat ons uit dien chaos kan verlossen is het ten spoedigste terugkeeren naar de decen tralisatie met het boeksgewijze bij houden der rekeningen. Waarom toch, mogen we vragen, dat eeuwige verander in werkwijze bij instellin gen, wier tot dusver gevolgde wijze van werken in de praktijk goed vol deed Zoo ook hier. De postchèque en girodienst werkte goed en nu komt er eene verandering, die den Staat stellig geen voordeel en het publiek enorm veel last en dikwijls schade veroorzaakt. Het aantal bij den dienst aangeslotenen is al dalende en komt er niet spoedig verandering d graaft de dienst gewis zijn eigenjgfaf. En daarom ten spoedigste terug naar de decentralisatieHet is beter ten hal vegekeerd, dan ten heele^gedwaald. ENLANDSCH OVERZICHT De gebeurtenissen in Duitschland ont wikkelen zich op een sensationeele wijze. Zonder dat iemand er ook zelfs eenige ge dachte aan had, is het tot een cabinets- crisis gekomen. En het merkwaardige is, dat het juist de Duitsche Volkspartij is, waartoe rijkskanselier dr. Stresemann be hoort, die de aanleiding van de crisis is geworden. De tegenwoordige leider dezer partij heeft ter gelegenheid van het onder houd, dat dr. Stresemann had met de ver schillende rijksdaggroepen, niets minder geëischt dan de toetreding tot de regeering van de Duitsch-nationalen. Maar niet alleen deze uitbreiding der regeerings coalitie werd gevraagd, ook stond de D. V. P. bij monde van Scholz, den opvolger van Stre semann als fractieleider erop, dat ver schillende portefeuilles aan nieuw te benoe men ministers zouden worden toegewezen, terwijl voorts werd geëischt, dat de wet op den achturen-dag zou worden veranderd. Van de inwilliging dezer condities stelde Scholz den steun afhankelijk aan het wets ontwerp, waarmee de regeering voor den dag is gekomen en dat haar op financieel en economisch gebied een bizonder uitge breide volmacht verleent. Door de volmacht-wet wordt de regee ring feitelijk een algeheele vrijheid van handelen gegarandeerd en wel dermate, dat de raadpleging vooraf van het parle ment wordt uitgeschakeld, wanneer het er op aankomt maatregelen te nemen op het gebied van financiën en bedrijfsleven. De regeering krijgt door deze wet dus ver strekkende bevoegdheden zij acht de/e wet echter noodzakelijk, omdat de bijzondere omstandigheden dikwijls een zeer spoedig optreden vereuchen. De rijkskanselier nu is van oordeel, dat niet alleen het bezit gemobiliseerd moet worden, maar dat evenzeer, wil men komen tot de zeer noodige verhooging der productie, ook de arbeid algemeen moet worden gemobiliseerd, m. a. w. dat de werkdag moet worden verlengd. Tegen de aantasting van het principe betreffende den achturigeri werk dag verzetten zich echter de sociaal-dem. met hand en tand, die reeds te kennen hebben gegeven, dat mocht besloten worden de Duitsch-natiolen in de regeering op te nemen, zij uit het kabinet zouden treden. In dat geval zou de' met moeite tot stand gekomen coalitie dus weer spoedig tot het verleden behooren. Bovendien hebben de sociaal-democaaten tegen Stre- seman de grief, dat de regeering niet krachtig genoeg optreedt tegen de Beiersche autoriteiten, die doen of er geen rijksgezag bestaat en tegen de verordeningen van Berlijn in naar eigen believen voortgaan te handelen. Latere berichten melden, dat het Kabinet in hare zitting van Woensdagavond heeft besloten in zijn geheel af te treden. Om half een heeft president Ebert het ontslag van het kabinet-Stresemann aan vaard en den aftredenden rijkskanselier ver zocht een nieuw kabinet samen te stellen. Dr. Streseman heeft deze opdracht aange nomen. De mogelijkheid schijnt echter te bestaan, dat hij inplaats van een kabinet een £pört directorium tot stand zal brengen. 0ver het verloop van de beslissende zit- -fing van de sociaal-democratische groepen verneemt de N. R. C. nog, dat in deze zitting besloten werd de sociaal-democra tische ministers uit de regeering te laten treden. Dit is vermoedelijk geschied om dat de vakvereenigingen een sterken druk op de partij hadden uitgeoefend. Intusschen is het nog steeds niet dui delijk, waarom deze crisis is ontstaan, of, zoo men wil, welke krachten achter den plotselingen aanval van den rechtervleugel der Duitsche Volkspartij hebben gestaan. De crisis ruikt echter sterk naar Duilsch- nationale politiek. BUITENLAND. Oplossing der Fiume-kweslie aanstaande De bijzondere correspondent van de Corriere delia Sera, te Belgrado, bevestigt volgens de Tel. het bericht, dat de Italiaansche premier Mussolini en de Joegoslavische minister-president Pasjitsj omstreeks het midden van deze maand te Venetië een bespreking zullen hebben, ten einde te trachten tot regeling der Fiume-kwestie te te komen. Vuurgevecht in eeu gevangenis. Vier gedetineerden in de staatsgevangenis te Eddyville, die geweren en munitie in handen hadden weten te krijgen, schoten twee der cipiers dood en verwondden drie anderen. Daarna verschansten zij zich in de gevangeniskeuken, en begonnen links en rechts te schieten. Tot heden toe zijn alle pogingen, om hen te overmeesteren mislukt. Prins Pt ter van lontenc^ro. Uit Belgrado wordt thans gem-ld dat prins Peter van Montenegro, die naar men weet van zijn dynastieke aanspraken inzi Montenegro heeft afgezien, tot militairen commandant van Belgrado is benoemd. lilt Tripelis. De Giornale d'Italia verneemt uit Tripolis, dat een motorvrachtwagen, die vijf officieren en twee inlandsche soldaten vervoerde, tusschen Boegheilan en Fondoek Shkebani werd aangevallen door Tripolitaansche roovers die den wagen in brand staken. Twee lijken werden afgrijzelyk verminkt teruggevonden, de andere zijn verdwenen. o Nog weer een sneller en sterker duikboot. De Daily Telegraph verneemt uit Rome, dat de zeeofficier De Feo te Genua nieuwe plannen heeft ingediend en daarop de goed keuring der regeering heeft gekregen voor het bouwen van nieuwe duikbooten, die sneller zijn en grootere aanvalscapaciteiten zouden bezitten dan eenig tot dusver be staand type. BINNENLAND. Re postchèque- en girodienst is gesloten. De directeur van den postchèque- en girodienst, heeft na overleg met de regee ring, besloten den postchèque- en girodienst met ingang van 3 October 1923 namiddag 5.30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de admini stratie van voormelden dienst is de reden die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden opgespoord, hetgeen thans alleen mogelijk blijkt b.j sluiting van den dienst, om te voorkomen, dat het aantal fouten nog grooter wordt. Een controlebureau is reeds in werking, om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid gereed is, kan heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De regeering overweegt, welke maatrege len zij zal kunnen nemen ten behoeve van die rekeninghouders, die door de sluiting van den postchèque- en girodienst in ern stige ongelegenheid zouden geraken. Voor de behandeling van daarop betrekking heb bende zaken zijn voorloopig aangewezen de thesaurier-generaal van het departement van Financiën, de algemeen secretaris der posterijen en telegrafie en de beheerder van de schatkistpostrekening. Men deelt aan 't Corr. Bur, van be voegde zijde, dat rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, die in ernstige moeielijkheden komen tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commissie kunnen wenden met verzoek om uitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding door moeilijk heden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a.s. op de postkantoren verkrijgbare for mulieren. Slechts verzoeken waarvoor van de hierbedoelde formulieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het be lang van een spoedige afwikkeling van zaken, dns in hun eigen belang, dringend vei zocht van het vorenstaande niet af te wijken. Een comitè-gencjaal 1 Naar de >Tel.« verneemt doet in par lementaire kringen het gerucht de ronde, de regeering, alvorens tot de behandeling der Vlootwet in openbare zitting overge gaan wordt, aan de Tweede Kamer in comité-generaal mededeeling zal doen van de motieven, die haar op een onverwijlde behandeling van de Vlootwet doen prijs- stellen. o NIEUWSBLAD •iir ïi\Laid fan Heisden ti AltoiajeLeiigstriat ti Ie Boneler mi ESSE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1