voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4335. Vrijdas 5 Oei ■■Draal Ouderdom en Gezondheid. BEHOORENDE BIJ HET belanghebbenden bij het automobielverkeer 1 Verwacht mag worden, dat door deze De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijdwant terwijl sommigen jong zijn jbp 80-jarigen leeftijd, zijn andere oud als; zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids- weisheid. Oude fnenschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen »Wees opgewekt, maar ga niet laat -naar bed. Vdrmijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefeningen en de noodige rusU. Zoovele verwaar- loozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urine wegen zónder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde per sonen van rugpjjn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. BINNENLAND. Watmtaatabegrooting. De Waterstaatsbegrooting voor 1924 vermeldt o.a. de volgende posten Onderhoud en verbetering van de Maas, de Afgedamde Maas, het Heusdensch Ka naal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en den Amer en daarmede in verband staande uitgaven f 169.000. Kanalisatie van de rivier de Maas, be staande in het maken van 5 sluizenkanalen en 5 stuwen van Maasbracht tot Grave, benevens de daarmede in verband staande aanleg van een kanaal van de Maas nabij Mook tot de Waal nabij Weurt en van een verbindingskanaal van de Maas by Wessem met de Zuid-Willemsvaart bij Nederweert en alle tot een en ander behoorende of ten gevolge daarvan noodige werken of uit gaven f 6.450.000. Onderhoud van de werken voor afwate ring, waterkeering en gemeenschap langs en over de Bergsche Maas en den Amer en van de werken in den voormaügen Baardwijkschen overlaat, alsmede het in werking houden van de bemalingswerk tuigen en stoompontveren f 177.000. Onderhoud en verbetering van het ka naal van St. Andries en den afsluitdijk te Heerewaarden en daarmede in verband staande uitgaven f 8500. Onderhoud en verbetering van de ha vens in Noordbrabant, daaronder begrepen de rivierwerken bij de havens te Moerdijk en Willemstad en daarmede in verband staande uitgaven f 36.000 Onderhoud en verbetering van de Zuid- Willemsvaart en daarmede in verband staande uitgaven f 157.800. Onderhoud en verbetering van het Wil- helmina- en Mark-kanaal en van het be nedendeel van de Donge en daarmede in verband staande uitgaven f 122.000. Onderhoud en verbetering van de ge kanaliseerde Dieze en daarmede in verband staande uitgaven f 33.500. Onderhoud en verbetering van de Rijks wegen en daarmede in verband staande uitgaven in Noordbrabant f 335.000. Aanleg van een nieuwen hoofdverkeers weg ZeelandNoordbrabant van Goes naar Bergen op Zoom, memorie. o Regeling van het vrachtauto-verkeer in Gelderland en Provinciale Verkeerinspectie. Het steeds toenemend onbeperkt verkeer van zware vracht- en passagiersauto's en de daarmede gepaard gaande wegenvernieling, die zienderoogen telkens grooter afmetingen aanneemt, hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland, aanleiding gegeven ingrijpende maatregelen van veelomvattende strekking te nemen, waarvan de kennisneming voor in 't geheele land van belang is. Gedeputeerde Staten hebben nu, met ingang van 1 November a.s., alle wegen voor doorgaand verkeer in de Provincie, geen Rijkswegen zijnde en voor zoover niet gelegen in de bebouwde gemeentekommen, gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 1700 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn [van gummiwiel banden ledig zwaarder dan 1000 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van andere dan gummiwielbanden of met een belasting van één der wielen grooter dan 1300 K.G. met uitzondering evenwel van personen- motorrijtuigen met ten hoogste 8 zitplaatsenf Met het oog op de te verleenen onthef fingen van het verbod, vervat in artikel 13, lid 1, der Motor- en Rijwielwet, heb ben Ged. Staten de verschillende geslotln verklaarde wegen in vier klassen ingedeeld De wegen, welke gerekend worden be stand te zijn tegen een wielbelasting van ten hoogste 3500 K.G. behooren tot de le klasse van ten hoogste 2600 K.G. tot de 2e klasse van ten hoogste 1800 K.G tot de 3e klasse, terwyl de overige wegen, welke gerekend worden niet bestand te zijn tegen een grooter wielbelasting dan 1300 K.G., tot de 4e klasse behooren. Deze wegen zijn naar hunne klasse met verschillende kleuren aangeduid op een kaart, welke ter Provinciale Griffie f 1. per stuk verkrijgbaar zal worden gesteld. Aan den bestuurder van een motorrij tuig, die voorzien is van een niet door Ged. Staten vervallen verklaard bewijs, geldende tot einde 1924 of dat daarna is afgegeven (ter Provinciale Griffie verkrijgbaar) wordt ontheffing verleend van bovenbedoeld ver bod om met een motorrijtuig over een ge sloten weg te ryden. Hij, aan wien dat bewijs werd uitgereikt, moet vooraf schriftelijk verklaard hebben de door Ged. Staten gestelde ontheffingsvoorwaarden aan te nemen en zich voor de naleving daarvan aansprakelijk te stellen. Een dergelijk bewijs van vergunning kan ook verkregen worden voor het bezigen van een motorrijtuig op meer dan drie wielen door middel waarvan een rij- of voertuig (volgwagen) wordt voortbewogen. De ontheffingsvoorwaarden hebben be trekking op de wielbelasting, de snelheid waarmede gereden mag worden en welke verband houdt met het soort banden, waar van de wielen zijn voorzien en met het gewicht van het beladen motorrijtuig. De motorrijtuigen, waarvoor vergunning is ver leend, behooren van bepaalde kenmerken te zijn voorzien en moeten medevoeren een kelderwind of vijzel, geschikt voor het op vijzelen van een wiel, zoomede een tweetal planken van aangegeven lengte, breedte en dikte. De schade, aan den weg toegebracht als gevolg van het niet naleven der gestelde voorwaarden, moet worden vergoed. Met betrekking tot het bezigen van een volgwagen zyn bovendien nog eenige veilig heidsvoorschriften gegeven. Ter verzekering van de naleving van al de door Ged. Staten te dezer zake vastgestelde regelingen en gegeven voorschriften wordt, mede met ingang van 1 November a.s., een Provinciale Verkeersinspectie ingesteld. Tot inspecteur werd benoemd de heer W. A. Kruijsdijk, inspecteur van politie te Ede, die zijn voorbereidende werkzaamheden be reids heeft aangevangen en die ter zijde zal worden gestaan door twee controleurs. Een auto met de noodige weeg en andere werktuigen wordt te hunner beschikking gesteld. Om zekerheid te hebben op 4 Nov. in het bezit van een ontheffings- of vergunnings bewijs te zijn, verdient het aanbeveling de formulieren voor het bekomen daarvan reeds thans ter Provinciale Griffie aan te vcagen. niet, döaji gebruik bij uwe hardnek kigste steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen^- snij-, brand- en open wonden, wi^rhanden en -voeten, zwerende borstap, dauw-, baard- en ringworm, fijt, lr^oorns en wratten enz. enz., de wereldberoemde Op rechte Winsnmer Zalf. Prijs per bus f0.75 en fl.85. Verkrijgbaar by Apotft^ Drog. en vele winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur\alburg, Antonia BoumanVeen, "Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schohten Gorinchem, Firma Schoon ^o. Apothekers Hoogstraat. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gron.). regeling van het zwaar auto-verkeer een belangrijke besparing op de kosten van onderhoud der wegen zal worden verkregen. Raadsvergadering der gemeente DUSSEN op Zaterdagmiddag 29 September. Aanwezig zijn de heeren Joz. v. Steen, T. F. v. d. Pluym, Jac. Leemans, M. v. d. Pluym, Joh. v. Balkom, F. Hermans, A. Berm, G. v. d. Koppel, W. Middelkoop, Joh. v. Dijk en L. v. Drunen. De Voorzitter, EdelAchtb. Heer Snijders, opent om 3 uur de vergadering. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken. Van den Directeur van het Kabinet der Koningin een schrijven namens H. M., betuigende hare eikentelijkheid voor de blyken van trouw en gehechtheid aan het Oranjehuis, haar door den Raad toegezonden met de herdenking van Haar 25-jarig regeeringsjubileum. Dan volgt een schrijven van de P.N.E.M. inhoudende bericht, dat machines en verdere benoodigdheden op het gebied van electr. zijn te bezichtigen in hare toonzaal te 's Bosch, alle werkdagen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dan leest de Voorzitter de overeenkomst voor, gesloten door B. en W. met van Dortmund en zijne zuster Maria van Dort mund, over de gevraagde som van f 350 voor de opruiming van het schuurtje en 2 boomen aan de Nieuwe Steeg, welke het verkeer aldaar hoogst gevaarlijk maken. B. en W. vragen hierover het oordeel van den Raad, welk oordeel binnen 8 dagen aan voornoemden Van Dortmund moet worden toegezonden. G. v. d. Koppel. Wie moet die boomen rooien Voorzitter. Natuurlyk de gemeente. L. v. Drunen. Voorzitter, volgens mijne bescheiden meening is het voldoende dat alleen de 2 boomen worden opgeruimd, ik ben daar ter plaatse geweest en om daar die som voor uit te geven is overbodig. Bovendien staan er dan in Dussen nog wel meer gebouwen in den weg die het verkeer belemmeren. M. v. d. Pluym. Ja, ik moet den heer v. Drunen aan een kant gelijk geven, maar aan den anderen kant is er nu de gelegenheid om het weg te krijgen en die doet zich niet meer voor. Voorzitter. Dat schuurtje staat wel terdege in den weg, het beneemt het gezicht totaal en zoo je weet is er door de politie al procesverbaal van opgemaakt, maar ik heb dat ingetrokken om des vredes wil. L. v. Drunen. Ja, Voorzitter, als het weg is, is het beter maar de prijs is veel te hoog. Voorzitter. Dan moet het de politie maar afwerken. L. v. Drunen. Nou als dan alles over één kam wordt geschoren, dan komt er wat te doen. G. v. d. Koppel. Dus de mestvaalt moet weg, de varkens moeten daar weg en het schuurtje, dat zal zeer moeilijk gaan. Voorzitter, Dat is een kwestie voor de rechters, die zullen dat wel uitmaken. G. v. d. Koppel. Voorzitter, ik weet nog wel dat indertijd in Almkerk iemand uit zijn woning werd gezet en een nood woning bouwde bij de loopgraven op eens anders eigendom en die kregen ze er niet uit, daarom zal het hier ook zoo gemakkelijk niet gaan. Als het een beetje schappelyk kan worden gevonden is het veel beter. Voorzitter. Ja, dat is ook onze bedoeling om de zaak als het eenigszins mogelijk is in der minne te schikken, eerst als dat niet gaat moet proces-verbaal volgen. Jac. Leemans. Ik heb er al 40 jaar langs gereden en ik zal er nog wel 40 jaar langs kunnen ryden en dan zal het mijn tijd wel zijn geweest. L. v. Drunen. Ik zeg maar dat de zaak niet f 300.waard is. Jac. Leemans. Ze zyn dan toch zeker de grond ook kwijt Voorzitter. Jawel, maar die boomen brengen toch ook niets op. Jac. Leemans. Nee niks. L. v. Drunen. 't Is voor ons dat geld niet waard. Voorzitter. Ja v. Drunen, 't is nu al 3 keer in den Raad geweest en nu komt u daar mee aandragen, maar ik zal het in stemming brengen. Joz. v. Steen. Voorzitter, 14 dagen ga- leden ben ik daar eens met de auto heen gereden, niet harder dan 15 K.M. en toen reden we bijna een kind omver, ik schrok er van, ik heb toen dat kind gevraagd hoe het kwam, ja zei ze ik had je niet gehoord en ook niet gezien, omdat ik achter dat schuurtje was L. v. Drunen, 't Zelfde kan u overal beluisferen aan eiken overweg, b.v. het Raadhuis Voorzitter. Pardon v. Drunen u over drijft L. v. Drunen. Nee Voorzitter Voorzitter, v. Drunen laat my nu ook eens wat zeggen, u bent altijd aan het woord, en volgens het Reglement van otde mag u maar 2 keer over één onderwerp het woord voeren. Leemans. (Mompelend) ja als 't nou geen stoep was dan was 't zoo erg niet. G. v. d. Koppel. Voorzitter, 't gaat toch in hoofdzaak over het verbreeden van de brug en nu is die bocht wat haaks, maar als men van Piet den Bakker af komt rijden dan gaat het wel, doch als het schuurtje weg was is het mooier. Voorzitter. Misschien wil er de Zuid Holl. Polder ook wel aan bijdragen want de brug is toch eigendom van den Polder. G. v. d. Koppel. Ja, vraag je niets, dan heb je zeker niets. Voorzitter. We zullen het in stemming brengen. Een stem n.l. de heer v. Drunen tegen. Dan wordt door den Voorzitter in be handeling gebracht de Rekening over 1922, inkomsten zijn f 168323,792, uitgaven f 172847.18 een nadeelig saldo alzoo van f 4523.38|. Het nadeelig saldo is volgens den Voorzitter ontstaan doordat de subsidie van het Rijk voor de watervoorziening nog niet is ingekomen en het nog niet terug betaalde van de P N.EM voor de Instalatie's. De Voorzitter leest daarna het Rapport voor van de Commissie van onderzoek. Het rapport vermeldt, dat behoudens enkele posten die onder een verkeerd nummer waren gebracht, de rekening in orde is. Voorzitter. Het is toch veel beter dan het vorige jaar, zijn er nog heeren die hierover wenschen te spreken Daar niemand iets heeft te zeggen wordt de rekening aldus vastgesteld. Nu volgt de behandeling der begrooting 1924 welke f 101.580.—. Voorzitter. Ja heeren op de bedrijfs- begrooting n.l. het Electriciteitsbedryf is een tekort van f7511.waarvoor wij dan ook die leening hebben aangegaan van f 10.000.— W. Middelkoop. Zou het niet gewenscht zijn om vooral voor de nieuwe leden de verschillende posten voor te lezen want vroegertijd was het heel wat makkelyker. Voorzitter. Dan zou het veel te laat worden, omdat alles één voor één voor te lezen en dan te behandelen, trouwens het heeft al dien tijd ter inzage gelegen, dus als ze hier onbeslagen ten ijs komen is het hun eigen schuld. Zyn er nog die het woord verlangen. Joh. van Dijk. Voorzitter ik dacht dat de verschillende posten afzonderlijk werden behandeld, daar dit echter niet het geval is, wensch ik nog eenige inlichtingen over de pensioenbijdragen van de ambtenaren, vooral de gecombineerde Jaetrekking van Burgemeester en Secretaris. Voorzitter. De ambtenaren betalen zelf 3| pCt. en de gemeente de rest. Joh. van Dijk. Zou het niet zeer wen- schelijk zijn vooral in dezen tyd dat de betrokken ambtenaar dat zelf betaalde, het salaris is toch hoog genoeg. Voorzitter. Indertijd is dat door Ged. Staten vastgesteld en volgens de bestaande verordening goedgekeurd, er zijn dan ook maar 5 gemeenten in de provincie, die dat niet doen. Joh. van Dyk. Maar 't is toch wel wenschelyk dat het gebeurt, vooral de groote salarissen, de ondergeschikten zyn niet zoo groot, dat is wat anders. Voorzitter. Neen, dat staat precies ge lijk, men moet ze allen over één kam scheren, u kunt geen uitzondering maken. Bovendien is deze bespreking buiten de begrooting, want die is opgemaakt volgens de bestaande verordening. W. Middelkoop. Ik geloof, ook al wordt de verordening gewyzigd, deze door Ged. Staten niet wordt goedgekeurd, de tyd is daar nog niet rijp voor. Joh. van Dijk. Dan is het toch wel noodig dat het onder de oogen van Ge deputeerden gebracht wordt. Voorzitter. Ja, van Dyk, er zit nog meer aan vast, de loonen der ambtenaren zyn in deze provincie niet op peil geweest, want de laatste voorgestelde verhooging is ingetrokken, omdat toen alles aan 't zakken was. Maar de een zal dat wenschen en de ander weer niet, dat is te begrijpen, (Algemeen gelach). A. Berm. Ik zou voorstellen om al de tractemententen op lager peil te brengen, want het is allemaal nadeelig saldo, het nadeelig saldo dat wordt hoe langer hoe grooter en Gedeputeerden betalen dat ook niet. Voorzitter. Wat spreekt u toch van nadeelig saldo, deze begrooting sluit toch, verklaar u nader. A. Berm. Ja ik hoor u daar voorlezen van een tekort over de rekening 1922, de belasting wordt hier zoo hoog dat velen de gemeente verlaten, b.v. de schippers gaan allemaal naar Raamsdonksveer of Engelen bij 's Bosch. Voorzitter. Laat ze maar, want wij hebben meer uitgegeven aan die lui, dan gebeurd, wacht ik zal het eens voorlezen, wat ze nog hebben te betalen. A, Hom- pes f76.21, L. Hompes f75.J. Hom- pes f 37.36, enz. enz., allemaal niets van te A. Berm. Schei maar gauw uit ik hoor het al, maar kunnen diejkerels niet achtervolgd worden, ze kunnen het allemaal verd goed betalen. Voorzitter. We zullen nog wel eens zien. Joh. van Dijk. Voorzitter, hoeveel sub sidie krygt de fanfare. Voorzitter. Honderd gulden. Joh. van Dijk. Volgens mijn bescheiden meening mocht die niet gesubsidieerd wor den, het is een R.-K, vereeniging, een protestant kan daar geen lid van worden, dus kan ze ook niet door een openbaar lichaam gesteund worden. Voorzitter. Daar moet de Raad over oordeelen, ik ben met de inwendige orga nisatie van die vereeniging niet bekend. Bij openbare feesten biedt zij toch ook hare diensten aan. Joh. van Dijk. Er zijn hier Protestan ten Jongelingsvereenigingen die werken voor de verstandelijk geestelijke en moreele ontwikkeling van de gemeenteleden, die kannen dan ook wel om subsidie komen. Neen, die subsidie is een luxe die over boord moet. Joz. van Steen. (Zeer driftig.) Als ik van Dijk goed begrijp dan zoekt hij het waar het niet te zoeken is, ik zal het maar zeggen u wilt er geen subsidie aan geven, omdat het een [katholieke vereeniging is, maar u moet hier de geloofsbeginselen tusschen uit laten, ik geef u het recht niet om zoo te spreken, u kunt wel den ken wat u wilt, maar niet zeggen, ik denk soms ook weieens rare dingen, maar daarom zeg ik ze nog niet. Als hier een andere fanfare wordt opgericht krijgt zij evengoed subsidie. Voorzitter. Het is ook heelemaal niet partijdig er bestaat hier maar één fanfare en als die Jongelingsvereen. om subsidie hadden gevraagd dan hadden ze het mis schien ook gekregen. Joh. van Dijk. Neen Voorzitter dat is ook myn bedoeling niet, maar alle subsidie is een veel te groote luxe welke wij ons in dezen tijd niet kunnen veroorloven. Voorzitter. Nou een luxe is 't, toch ook voor veraangenaming van 't leven. L. van Drunen. Een vorigen keer was ik er tegen en ook nu. Als men den één'subsidie geeft,^kan men het den ander niet weigeren en zoo komt er geen eind aan, bovendien als dieflOO niet door de leden en door begunstigers of donateurs of door andere belangstellenden bijeen kunnen worden gebracht en er niet zooveel liefde of sympathie voor is, dan heeft ze ook geen recht va i bestaan. T. v. d. Pluym. U houdt zeker n. van muziek L. van Drunen. Jawel, maar dan wil ik het ook zelf bekostigen. T. v. d. Pluijm: Op alle plaatsen krij gen ze het en die f 100 zal de gemeente1 niet armer maken. L. van Drunen. Rijker toch zeker niet. Voorzitter. Nu willen de heeren er een voorstel van maken dan zullen we het in stemming brengen. Wil van Dijk er een voorstel van maken Joh. v. Dijk. Ja, Voorzitter. Voorzitter. Wie ondersteunt het De heer v. Drunen ondersteunt het voorstel. De uitslag der stemming was aldus Voor v. Steen, T. v. d. Pluym, Leemans, M. v. d. Pluym, v. Balkom en F. Hermans. Blanco, A. Berm en v. d. Koppel. Tegen, W. Middelkoop, Joh. v. Dijk en L. v. Drunenzoodat het voorstel werd verworpen met 6 tegen 3 stemmen. L. v. Drunen. Voorzitter, U hebt ge zegd dat uw salaris nog niet op peil is geweest, omdat de laatste verhooging is ingetrokken. Mij dunkt dat is een bewijs dat het boven peil is. In dezen tijd is het dan toch zeker boven peil, want het salaris van Burgemeester tevens Secretaris is enorm, dat moest ook eens onder de oogen van Ged. Staten gebracht worden. Voorzitter. Ik zal het in de begrooting vermelden. Niemand meer het woord verlangende, wordt de begrooting 1924 goedgekeurd. Nu volgt de benoeming van een onder wijzeres aan de Openbare School in der*. Polder. Voorzitter. Er hebben zich 13 sollici tanten aangemeld, waarvan mej. 't Hoen van Alblasserdam als no. 1, mej. Altena van Gorkura no. 2 en mej. Boon no. 3. BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5