>£V>Sï De Schipbreukelingen der Ziiito. -> 'V Und van ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No4338 Woensdag 17 October 1923. FEUILLETON. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zaterdagmiddag heeft de Duitsche Rijks dag de machtigingswet met overgroote meerderheid aangenomen, waardoor ont binding van den Rijksdag is voorkomen. De meerderheid was grooter dan men ver wacht had. Door dezen uitslag heeft de groote coalitie een overwinning behaald. De Rijksdag telt 459 leden. Om over de machtigingswet te kunnen stemmen moesten er dus 306 (®/i) afgevaardigden aanwezig zijn. Er waren 347 leden bij de stemming aanwezig. Er moesten dus in dit geval 232 (wederom 3/s) vóór de machtigingswet stemmen. Er hebben 316 afgevaardigden vóór de machtigingswet ge stemd. Deze is dus met eeri flinke meer derheid aangenomen. De belangstelling daar was enorm. Hon derden moesten buiten blijven. Zonder een toegangskaart kwam men niet in het ge bouw. Nadat de communisten eerst gepoogd hadden eenige andere punten in behande ling te brengen, wat hun niet gelukte, be gon de stemming. Bij zitten en opstaan werd eerst de considerans en de titel van het wetsontwerp aangenomen. Tegen stemmen de Duitsch-nationalen, de Deutsch- Völkischen, de Welfen, de Beiersche Volks partij, de communisten en enkele leden van de Duitsche Volkspartij. Daarna werd over de wet hoofdelijk gestemd. Een Beiersche afgevaardigde verklaarde, dat zijn partij tegen zou stem men, doch niet de zaal zou verlaten, om dat het onderwerp daarvoor te ernstig was. De Duitsch-nationalen en de communisten gingen echter heen. Bij stemming zag men o.a. dat Stinnis blanco stemde, evenals enkele socialisten. De Welfen en de Beie ren stemden tegen. De regeering is nu gemachtigd tot het nemen van alle maat regelen, op financieel, economisch en soci aal gebied, zonder dat zij daarbij rekening behoeft te houden met de bepalingen der grondwet in zake de algemeene burgerlijke vrijheden, alleen den arbeidstyd zal nog af zonderlijk door den Rijksdag worden gere geld. Men verwacht nu van de regeering tal van maatregelen tot bestrydiog van den financieelen en economischen nood, waarvan de druk op de bevolking de grenzen van het dragelijke reeds lang heeft overschre den. De eerste taak van de regeering zal zijn de prijsopdrijving den kop in te druk- 62) Het gaat moeilijk te onderzoeken op hoe- danige wijze de ontbranding plaats heeft. Onder al die gesprekken door was men de plek genaderd, waar mijnheer Hughes zijn ontplofbare stof vandaan haalt. »Het zal er knapjes donker zijn,merkte de dokter op. »Neen, er is voor licht gezorgd dokter. De dokter zag zijn zegsman verbaasd aan. iJa ik meen het, er zal niet zoo'n groote duisternis heerschen, als uw wel denkt, want de wanden schijnen met een dichte laag phosphor bedekt te zijn, en zooals u weet, phosphorescentie geeft wel licht maar geen warmte 1* »Ja.c »We zullen dus wel wat kunnen zien. Ik geef u nog den raad niet veel te praten, omdat de inademing van het gas niet erg gezond is. In allen gevalle zullen wij er niet lang blyven. Binnen tien minuten zijn wij er weer uit 1c »Dat zal tenminste zaak zijn, mijnheer Hughes De natuur heeft me nog al met sterke longen begiftigd. Als den onder ken. Reeds is in den ministerraad de prijszetting ter sprake gekomen en wel door een overeenkomst met de organisaties der producenten. De Rijnsch-Westfaalsche industrie is begonnen met haar personeel op groote schaal op te zeggen. Gemiddeld zijn, met inachtneming van den wettelyken opzeg gingstermijn, 50 pet. van de arbeiders ont slagen. In enkele bedrijven is dit aantal nog grooter. Zoo heeft b.v. de »Rheini- sche Metallwaren- und Maschinefabriki in Düsseldorf, die vroeger naast Krupp de grootste munitie- en wapenfabriek was, ongeveer 2/s van het geheele personeel op gezegd. Het ontslag wordt gemotiveerd met het ophouden van de »Ruhrhilfe« en met het feit, dat het gebrek aan opdrach ten en de financieele toestand der verschil lende ondernemingen niet toelaten, het tot dusver gevolgde systeem van ondersteuning der arbeiders voort te zetten. Het massa-ontslag heeft reeds tot de monstraties van arbeiders in verschillende steden aanleiding gegeven. BINNENLAND. Prius Hendrik. Prins Hendrik is voor familiezaken voor eenigen tijd naar Mecklenburg vertrokken. o De „Pittsbnrgh." Het Amerikaansche oorlogsschip Pitts burgh, onder bevel van vice-admiraal Philip Andrews, is Zaterdag te Rotterdam aange komen. De commandant bracht Zaterdag morgen een bezoek aan den burgemeester ten stadhuize. o Rechtzaken. Te Oude-Pekela (Gr.) heeft de politie t«n postkantore alle gewichten in beslag genomen, omdat ze niet van het vereischte goedkeuringsmerk waren voorzien. o Ingestort. Het badhotel op Schiermonnikoog gaat door het wegslaan van duinen verloren. Zaterdagmorgen is de westervleugel van het hoofdgebouw naar beneden gestort. o Zeehonden in de Waal. De laatste dagen vertoonden zich op ver schillende punten in de Waal zeehonden, waarschijnlijk door de westelijke stormen landwaarts gedreven. Pogingen van vis- aardschen tocht niet te lang duurt zal het wel gaan Men trad nu een grot binnen en toen het laatste glimpje van daglicht was ver dwenen overviel den schipbreukelingen een lichte huivering. Langzamerhand begon zich een reuk te openbaren, die zeer veel weg had van den reuk van benzinedamp. Het was, zooals de Amerikaan had gezegd, tamelijk licht. De wanden der gang straalden een phosphorischen glans uit, een verschijnsel, dat de dokter zich niet direct kon verklaren. Mijnheer Hughes kende uitstekend den weg en ging de anderen voor. Naarmate men de grot dieper binnendrong werd het warmer en de stilte, die eerst heerschte, maakte plaats voor een eigenaardig geraas, dat men het best kon vergelijken bij het zieden van een kokende massa. Met een hand gebaar wees mijnheer Hughes de overigen den weg en meer dan eens waren zy ver plicht een omtrekkende beweging te maken, als het een of ander gat zich op hun pad bevond. De dokter volgde de aanwijzingen zeer nauwkeurig en vol spanning wachtte hij het oogenblik af, waarop men de bewuste plek zou hebben bereikt. Eindelijk naderde men het doel van den tocht en men kan zich voorstellen, welke groote oogen zy opzetten, toen daar vlak voor hen in de diepte een kom lag, waarin een ziedende massa borrelde, terwijl er zich een hitte openbaarde, die de dokter op ruim 176 graden Fahrenheit schatte, dat is 20 graden schers om ze te bemachtigen zijn niet gelukt. Luchtballen gedaald. Te Wallendorp (Gron.) is een Duitsche luchtballon gedaald. Een arbeiderswoning waarachter de ankers vasthaaklen, is om ver getrokken, evenals twee telefoonpalen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Brandstichting op een schip. De Rechtbank te Middelburg heeft Vrijdagtpiddag 2 jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen een 38-jarigen schipper uit Zuid Beierland, die op 11 Augustus onder Wemeldinge zijn motorschip »Zes Gebroe ders^ geladen met hooi, in brand stak om de assurantie-gelden te verkrijgen. De voortvluchtige kapitein gearresteerd. Men herinnert zich, dat eenige maanden geleden kapitein J. Koolhaas Revers met de garnizoenskas van Ede er van door is gegaan. De verduistering ten nadeele van den Staat bedroeg ongeveer f 44000. Men meldt nu, dat de kapitein te Athene is gearresteerd en naar Nederland zal worden overgebracht. Onbetrouwbare deurwaarders. In verband met bij de administratie der gemeentebelastingen te 's Gravenhage ge pleegde fraude, naar aanleiding waarvan Vrijdag de deurwaarder F. is gearresteerd, verneemt men, dat uit het verhoor, dat F. Zaterdag is afgenomen, is gebleken, dat nog een aantal deurwaarders die door Burgem. en Weth. reeds waren ontslagen, zich aan hetzelfde misdrijf hebben schuldig gemaakt als F., zoodat waarschijnlijk de politie ook tegen hen zal optreden. Bij een toevallig gesprek, dat de ont vanger der Directe Belastingen dezer dagen had met een belastingbetaler, rees het vermoeden, dat ook F., die het volste vertrouwen genoot, zich aan verduistering schuldig maakte. Hij werd gearresteerd op vermoeden, dat !*ij onder ambtseed valsche lijsten van oninvorderbare posten inleverde. F. zit nog steeds op het politie bureau en heeft Zaterdagmorgen bekend zich reeds geruimen tijd te hebben schuldig gemaakt aan verduisteringen van belang rijke bedragen. Yroeiyke oudjes. Op de kermis te Nieuwebrug (Friesland) hooger dan in de machinekamer der stoom schepen, welke zich in de Roode Zee be vinden. Daar lag nu het groote reservoir, waaruit mijnheer Hughes bet ontplofbare materiaal voor zijn bommen haalde. Onbeweeglijk wees de ingenieur met de hand naar de donkere massa die hevig siste en woelde onder een hevig gedruisch. De dokter kon zijn oogen schier niet gelooven en hij had wellicht tot groot gevaar voor zijn leven hier lang blijven te staan, zoo niet mynheer Hughes hem een teeken had gegeven, om weg te gaan. De dokter en de overigen begrepen dien wenk, waarop men den terugtocht onder nam. »Wel dokter, wat zegt u ervan vroeg Hughes, toen zij zich weder in de open lucht bevonden. »Het is ontzettend,* gaf hij ten ant woord, ïhet komt mij voor, dat die gloeiende massa uit gesmolten asphalt bestaat »Het is best mogelijk,* in allen gevalle ontwikkelen zich dampen, die wat de reuk aangaat, op benzinedampen gelijken en de zelfde hevigheid bij de ontploffing openbaren U zult wel opgemerkt hebben, dat we ons in een doolhof van lange gangen bevinden. Die gangen zyn met dit ontplofbare gas gevuld en loopen, naar het schijnt, onder het gansche eiland door. We hebben ze slechts aan te steken en alles vliegt de lucht ine. Even later werd de terugtocht aanvaard, zaten 4 mannen, te zamen 336 jaren tellend, met een sigaar in den mond in een draai molen te draaien. o Een strenge winter «p komst! In ïHemel en Dampkring* geeft dr. Z. Kamerling beschouwingen over »Jaren met abnormale weersgesteldheden*. Dr. Kamerling neemt daarin aan, dat Jupiter en Saturnus en in mindere mate ook de andere planeten, een directen invloed op den dampkring van de aarde uitoefenen, door een luchtbeweging te voorschijn te roepen, afwisselend in de richting van de polen naar den aequator en omgekeerd. Deze luchtverplaatsing wijzigt dan de ver deeling van de gebieden van hoogen en lagen druk. Voor den komenden winter verwacht de heer Kamerling, »dat de door Jupiter en Saturnus veroorzaakte luchtgol- ven zich dichbij de keerkringen vormen, en dat het aanzwellen van deze luchtgolven later een aanvang neemt. De factor, die in den voorafgaanden winter luchtverplaat sing van de aequator maar de polen, dus hoogere temperatuur, medebracht, treedt op den achtergrond wij krijgen overheerschend luchtbeweging van de polen naar den aequator, N.-O. wind in West- Europa en tamelijk lage wintertemperatuur*. Ook vestigt de heer Kamerling nog de aandacht op de Jupiter-periode van onge veer dertien maanden, dis b.v. medebracht, dat de hitte-periode van eind Mei 1922 in begin van Juli 1923 terugkeerde. We zouden in overeenstemming hiermede in Augustus van het komende jaar ook weer een abnormaal hooge temperatuur mogen verwachten. Een kostersfamilie. De heer A. Jansen te Schinveld (Limburg) heeft zijn gouden jubileum als koster van de R.-K. kerk aldaar gevierd. Gedurende 349 jaar is dit ambt in de familie Jansen steeds van vader op zoon overgegaan. Ilotorboot omgeslagen. Vrijdagavond is op de Zuideizee een met kool beladen motorboot omgeslagen, op reis van Broekerhaven naar Amsterdam. Twee opvarenden hebben den heelen nacht in den mast gezeten, totdat zij Zaterdagmorgen door een Volendammer visscher werden gered. zonder het doel echter in volkomen mate bereikt te hebben. De dokter was werkelijk, na alles wat hy gezien had zeer stil geworden en nog begreep hij niet goed, hoe eigenlijk de vork in den steel zat. Hij had veel ge lezen en gestudeerd, maar nog nimmer had de geographie hem geleerd, dat er eilan den konden bestaan, die als 't ware rustten op een stel onderaardsche gangen, gevuld met een ontplofbaar gas. Hij trachtte zich van dit verschijnsel rekenschap te geven, maar hij achtte het een Hercules taak in het wezen der dingen door te dringen. Mijnheer Hughes begreep, dat de dokter over het geval peinsde. >Wel dokter* zeide hy »ge hebt vreemde dingen gezien nietwaar »Ja mijnheer, vreemde dingen, allerzon derlingste dingen die voor een sterveling altyd zullen overdekt blijven met een ge- heimzinnigen sluer, ofschoon ik voor mij geloof dat alles wat bestaat, alles wat, als ik mij zoo mag uitdrukken, werkt en leeft, gegrond is op electriciteitswetten, die ons nog onbekend zijn.* De dokter zag den ingenieur vragend aan. U wil dus alles terug brengen tot de electriciteit mijnheer, dat klinkt wel wat sterk. ïHet is best mogelyk dokter en toch valt het moeielijk mijne theoriën te be strijden I* Rijwiclbelasting. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich ter zake de invoering eener rijwielbelasting tot den Minister van Financiën gewend. Adressant betoogt, dat de kantoorbe dienden en de winkel- en magazijnbedienden als regel in de buitenwijken der steden wonen en zich veelal per rijwiel naar hun werk moeten begeven, om de hooge tram- kosten te sparen, daar de afstand om te loopen te groot is dat voor de handels reizigers, niet het minst voor hen, die het platteland bereizen, een rijwiel noodzakelijk is voor de uitoefening van hun beroep. Adressant verzoekt dus de rijwielbelasting niet in te voeren, althans niet voor hen, voor wie een rywiel allerminst luxe is, doch noodig voor de uitoefening van hun beroep. Deze groepen die toch al zoo sterk door de crisis worden geteisterd, zouden door de rijwielbelasting nog weer eens in het bijzonder worden belast. Tabakarergumting aan café's enz. De heer J. C. Schoemeyer te Amsterdam heeft aan de raden der 25 grootste ge meenten des lands een adres gericht, waarin hij verzoekt den sigarenwinkelier te steunen door den verkoop van tabaksfabrikaten in drankvergunninggelegenheden te verbieden. Fraude by de belastingen in Den Haag. Het correspondentiebureau in Den Haag meldt In verband met bij de Haagsche admini stratie der gemeentebelastingen gepleegde fraude, naar aanleiding waarvan de deur waarder F. is gearresteerd, vernemen wij, dat uit het verhoor, dat F. is afgenomen; gebleken is, dat nog een aantal deurwaarders, die door B. en W. reeds ontslagen waren, zich aan hetzelfde misdrijf hebben schuldig gemaakt als F., zoodat het waarschijnlijk is, dat de politie ook tegen hen zal optreden. Bij een toevallig gesprek, dat de ontvanger der directe belastingen dezer dagen had met een belastingbetaler, rees het vermoeden, dat ook F., die het volste vertrouwen ge noot, zich aan verduistering schuldig maakte. Hij werd gearresteerd op vermoeden, dat hij onder ambtseed valsche lijsten van on invorderbare posten inleverde. F. heeft bekend zich reeds geruimen tijd te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van belangrijke bedragen. o »Dat wil zeggen vroeg de dokter ver wonderd. »Dat wil zeggen, dat alles ontstaat en bestaat door electriciteit. Als er geen elec triciteit was zouden we niet kunnen zien, want licht is niets anders dan electriciteit dokter, het geluid is niets anders dan elec triciteit, het leven dokter is niets anders dan electriciteit, warmte is electriciteit, in het kortalles is electriciteit.* »Goed zoo« lachte de dokter »voor mijn part waren de inboorlingen dan maar ook electriciteit.* Waarom zoudt u dat willen dokter?* >Wel, omdat wij die lui dan zouden kunnen afleiden, gelijk wij dat de electri- teit kunnen doen.* ïDat wil zeggen dokter, als het de elec triciteit blieft afgeleid te worden, want het is volstrekt niet vast, dat een bliksemaf leider, op een huis of verhevenheid ge plaatst, de electriciteit afleidtDat zal n toch wel met my eens zyn nietwaar dok ter.* ïDat is betrekkelyk mijnheer* gaf dokter Arling ten antwoord. »Neen, dat is volstrekt niet betrekkelijk, dat staat zoo vast als een paal boven wa ter* zeide mijnheer Hughes. »Dat zeg ik niet* zeide de ingenieur. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD - A vior liet Land ui Hmlti en AitoiaJsLaiptraat ei ie Biiitltrmu ïDus* merkte Johnson op »ge meent dat bliksemafleiders eigenlijk waardeloos zyn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1