FIJNSTE PLANTENBOTER EN DAN NOG VOOR DEN 6R00TSTEN VERBRUIKER IOOOg jen stiaan Gennep, -n de >Nor- moet, gelijk ^ers behooren. per pond. Te kocht een lompenkoop man 9 ..pieren marken van 20 tot 200 m. 6 voor 9 cent. len zij *p zijn hoede. Vrijdag kwamen 2 als heer gekleede personen in een automobiel voor de woning van den heer K. P. J., te Haarlem. Zij hadden 24 coupons stoffen bij zich en wisten den heer J. te bewegen de coupons te koopen voor f1200. Bij taxatie bleek later, dat de stoffen minstens 60 pCt. te duur waren betaald. Doodeiyk ongeval. Het zoontje van den landbouwer P. v. d. Laan te Haarlemmermeer is zoodanig op een steenen dorschvloer gevallen, dat de dood spoedig volgde. o De officier van Justitie te Samarang acht voldoende termen aanwezig om tot een gerechtelijke vervolging over te gaar.. De oorzaak van zijn fatale handeling moet hoogst vermoedelijk in speelzucht gezocht worden. De gemeenteraad van Soerabaja schorste roet algemeene stemmen den heer Van der Heiden, chef van de centrale bedrijfsorga nisatie, in verband met de fraude-kwestie, van den Chineeschen kassier. Aansluiting van polder- en kanaalbemalin gen aan de F.BiE.M Zaterdag jt. werd de installatie van het Rijkspompstation te Raamsdonksveer ter bemaling van de Dongepolders aan het net der P.NE M. aangesloten en de eigen stoom- aandrijving buiten werking gesteld. Hoe langer hoe meer begint men de voordeelen verbonden aan de toepassing van de electriciteit tot kanaal en polder bemaling in te zien. Niet alleen worden de nieuwe pompstations vrijwel zonder uit zondering direct voor electrische aandrijving ingericht, doch men komt er gaandeweg toe om de installatie's in de bestaande stations, waar tot dusverre andere drijf kracht werd aangewend, om te bouwen 27 mijlen Oostelijk van Kamamote, een der grootste vuurspuwende bergen der we reld, is sinds eenig dagen in werking. Volgens bericht van een correspondent van een te Tokio verschijnend blad komt een groote hoeveelheid asch op de omlig gende dorpen neer. Noodlottige Seheepsontploffing. Naar uit Philadelphia wordt gemeld, heeft aan boord van het Britsche stoom schip »Daghild« een noodlottige ontploffing plaats gehad, die den dood van drie schepe lingen heeft veroorzaakt. Het schip, een vrachtschip van 8000 ton, was naar Sydney (Nieuw Zuid-Waleis) op weg, doch keerde naar Philadelpha terug met één ketel. o Een ondergrendich neer in de Pyreneeën. Via Parijs wordt uit de Pyreneeën ge meld, dat in het gebergte aldaar aan den voet van den Ezypiek een prachtige onder- grondsche spelonk en een groot meer zijn ontdekt. Een expeditie onder leiding van een ken ner der Pyreneeën ontdekte eerst een wijde grot ongeveer 3000 M. boven den zeespie gel. Met toortsen gewapend trokken de exploratons de spelonk binnen na ongeveer Herige sterm aan de Zuidkust rau Engeland, De Londensche redacteur vandeaMsb.c meldt De Zuidkust van Engeland is Vrijdag door een hevigen storm en een bijzonder hooge vloedgolf geteisterd. Kanaalbooten moesten uren lang voor Dover wachten tot de zee kalmer werd. De overtocht van Oslende naar Dover duurde 14 uur in plaats van 4 uur. Op de pier van Dover werd een trein met militairen door een vloedglof overvallen, waardoor eenige wag gons omvielen. Drie soldaten werden ern stig gewond. Op verschillende plaatsen werden ver woestingen aangericht. Te Hythe moesten de bewoners hun huizen, die door het wa ter onderrnynd werden, verlaten. Uit andere berichten bleek nog, dat heel Zuid-Engeland van de vloedgolf te lijden heeft gehad. De plek, waar de meeste schade werd veroorzaakt, bevindt zich te Folkestone. Het was de plaats waar twee jaren ge leden een mijn ontplofte. In de kademuren zijn drie groote gaten geslagen een gedeelte asphaltbestrating en grariietblokken van zes voet in het vierkant zijn weggezakt. In de muren van Sandgate Castle werd een geweldig groot gat geslagen. Op een tweejarig zoontje van H. Bouman in de wetering naast het huis zijn vierjarig zusje dat ziende wilde haar broertje redden, raet het gevolg, dat ook zij er in viel. Hun buurman, D. Bouman, dat bemerkende, be gaf zich onmiddellijk te water en mocht het zoodoende gelukken beide kinderen van een wissen dood te redden. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel bestaat thans goede animo. Er wordt thans aardig wat afgeleverd. Voor het goede handelshooi besteedt men f 15 af 46 per 500 K.G., franco aan boord of in de pers. Brakel. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. A. te Rotterdam, komt voor de heer H. den Ottolander alhier. Capelle. De heer J. Benjaminse, Hoofd der O. L. School in de Nieuwstraat alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een dezen winter te Waspik te houden cursus in landbouwboekhouden. Tot plaatsvervangend Burgemeester der gemeente Sprang—Capelle is benoemd de heer J. v. d. Hoeven, alhier. J.l. Maandag bracht de bij de Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk beroepen predikant, Ds. J. Gunnings uit Lage Vuursche, 210 Te veel gelachen. Zondagavond tijdens de voorstelling van »De Koningin van Montmartre« te Amster dam heeft een bezoekster zoo uitbundig gelachen om de komische scènes van 't werk, dat zij plotseling ongesteld werd en uit de zaal gebracht moest worden. Naar de directie ons mededeelt is 's nachts de toestand zoo verergerd, dat de dame een employée van De Bijenkoif aan de gevolgen overleden is. o De eerste Maas-stuw. Thans is de eerste bocht in de rivier de Maas ten behoeve van de werken dei- kanalisatie afgedamd. De scheepvaart ge schiedt daarom zuidwaarts van de K raaien 68 en 69 en door de 60 meter wijde scheepvaartopening van de daar aan wezige nieuwe stuw. Is deze gesloten, dan wordt de nieuwe schutsluis te Linne (de eerste in werking tredende sluis der Maaskanalisatie) voor het verkeer geopend. Outslag by de arbeidsinspectie. Naar het »Volk« verneemt, zullen tegen 1 Januari 40 ambtenaren bij de arbeids inspectie worden ontslagen en op wachtgeld gesteld. Het lot treft ongeveer 45 van de administratieve en ongeveer 25 van de controleerende en technische ambtenaren, benevens een drietal adjunct-inspectrices, Sprekende cijfers. Naar de Tel. meldt, bracht te Rotterdam de belasting op de publieke vermakelijkheden in September op f 63.600 tegen f 96.900 in September 1922, het havengeld voor zeevaartuigen bedroeg f 235.600 tegen f 311.600 het vorig jaar. Het marktgeld op de veemarkten was f 49.460, tegen f 10.149 het vorige jaar. Steeds meer fraudes. Aneta verneemt, dat het hoofd van de Hollandsch Chineesche school, te Batang, de heer K„ geschorst is. De schorsing houdt verband roet een verduistering van twee mille aan schoolgelden. voor aansluiting op het provinciaal electri' citeitsnet. In het geheel zijn nu zes bemalings- stalions aangesloten, waaronder ook voor op het peil houden van den jtffter stand in het Wilhelmiriakanaal. Een slecht humeur, fMfpeloosheid en schele hoofdpijn wordjj» /aak veroorzaakt door leverstoornissear Foster's Maagpiüen zullen het kwaa^^poedig overwinnen. Zij wekken de l&rer op, en worden aanbevolen tot het gertfezen van galzucht, verstopping en ma^kwalen. ■ys per flacon van vijftig versuikerde Ten fÖ.65; in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. Kannibalen. Naar Warschausche bladen uit Krakau meldt, is in de keukens der kazernen al daar geconstateerd, dat zich onder het voor de soldaten geleverde vleesch gedeelten van menschenlijken bevonden. Het onderzoek moet tot ongehoorde resultaten geleid heb ben. Ontploffing te Warschau. 28 dooden, meer dan 100 gewonden. Een draadloos telegram uit Warschau meldt Zaterdagmorgen tegen negen uur heeft in het kruitmagazijn van de oude fortifi caties in de banlieue der stad een ontplof fing plaats gehad. In den middag waren van de slacht offers reeds 28 dooden, 48 zwaar en 110 licht gewonden herkend. De civiele en militaire autoriteiten heb ben zich naar de plaats der catastrofe begeven en de noodige instructies uitge deeld. Het geopende onderzoek heeft reeds uit gewezen, dat men met een misdadige actie te doen heeft. o Vulkaan in werking. Uit Tokio wordt gemeld De vulkaan, mijl geioopen te hebben, kwamen zij aan een groot meer. Met een opvouwbare boot werd een tocht op het nieuwe meer beproefd. Uren lang voer men rond, totdat men moest terugkeeren, daar het water wies. Verschillende ondergrondsche rivieren schijnen, op het meer uit te loopen. Het einde van het meer kon nog niet bereikt worden. Wanneer het water gezakt is, zal een nieuwe tocht ondernomen worden. o kransche vrees vaar Italië en Spanje. De vrees, die Frankrijk tydens de con ferentie van Washington aan den dag legde voor een Italiaansch-Spaansch ver bond, neemt bij den dag toe, nu ge meld wordt, dat het bezoek van koning Alfonso de voorbode van een Spaansch- Italiaansche toenadering is. De gezamen lijke Spaansche en Italiaansche Middel- landsche zeevloten, zijn sterker dan de geheele Fransche vloot. De completeering van de Spaansche onderzeeërsvloot is een groot gevaar voor de Frariscbe verbinding met Afrika. De Spaan sche onderzeeërs zullen gebouwd worden door de Spaansche fabrieken van Armstrong Vickers D. De Fransche diplomatie te Madrid ziet de versterking van de Middellandsche zee machten met angst en vreeze tegemoet. Vliegongeluk. De Fransche bestuurder Alex Maneyrol steeg Zaterdag op om te trachten het hoogterecord te slaan. Dit gelukte hem schitterend doch op een hoogte van 10,000 voet (plm. 3000 M.) viel het vliegtuig .eensklaps met duizelingwekkende vaart naar beneden, en ofschoon alle dokters de plaats des onheils haast onmiddellijk bereikten, konden zy slechts den dood van den moe digen vlieger constateeren. Alex Maneyrol was de vlieger, die ver leden jaar den glijvluchtwedstrijd zonder motor, waaraan ook Fokker deelnam, won door 3 uur en 22 minuten in de lucht te blijven. zeker oogenblik sloeg het schuin van het zeewater over de daken der huizen heen. Op een plaats werd uit de kademuren een stuk van 40 voet breed geslagen, terwijl daarachter 'n stuk grond van 40 bij 20 voet werd weggerukt. De hoofdweg van Sandgate naar Hyihe langs de zee was urenlang onbegaanbaar en langs de heeie lengte van den weg lagen honderden tons kiezels door de zee omhoog geworpen. In Brighton is de electrische spoor, die langs de kust loopt gedeelteiijk vernield. In Portsmouth werden de golven zoo hoog, dat de arbeiders in de haven hun toevlucht moesten nemen in verschillende restaurants. In Londen heeft het 16 uur achter el kaar gestortregend. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. De schilder L. E. had Zondag het ongeluk in zijn woning van de trappen te vallen, waardoor hij zich zoo danig verwondde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Almkerk. In den nacht van Woens dag op Donderdag j.l. is bij den landb. V. alhier een schaap in de weide dood gebeten, men vermoed dat honden hier de oorzaak van zijn. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer Z. v. d. S. alhier, thans voor de tweede maal peren aan een zijner boomen hangen, welke al zeer groot van stuk zijn. Wegens voortdurende ongesteldheid, zal met ingang van 5 Jan. a.s. den WelE. Heer Ds. C. Dekker, Ger. Predikant te Waardhuizen, zijn emeritaat krijgen. Aalburg. Zondagmiddag geraakte het een bezoek aan die gemeente. Na des middags kerk en pastorie bezichtigd te hebben, hield Zijne Eerw. des avonds 6 uur een preekbeurt in het kerkgebouw. Dassen. Terwijl j.l. Vrijdag de heer H. en de heer v. V. een gesprek met elkander voerden, werd de fiets van eerst genoemde door een voorbijkomende auto zoodanig aangereden, dat de fiets eerst eene reparatie moest ondergaan, vooraleer de heer H. zyn weg weer kon vervolgen. Land van Altena. Hoewel het voor de boeren nu juist de tijd niet is, de uit komsten over 1923 geheel te overzien, zal toch reeds menigeen zijn kas met bezorgd heid aan een beschouwing onderworpen hebben. Immers de herfst is het tijdperk waarin de zaken van de boerderij geregeld moeten worden en moet men aankoopen of ver- koopen, naar gelang de omstandigheden zich voordoen. Geen wonder dat in dezen tyd alle markten, druk bezocht worden en men ziet thans en met recht wegens het heerschende mond- en klauwzeer onder het vee in ver schillende deelen van ons land, beangstigd, dat deze ziekte meer algemeen zal worden. Hierdoor zou sluiting der grenzen van som mige provincies wel eens het gevolg kun nen zijn wat steeds schade oplevert.. Ook de paardenmarkten worden druk bezochtde prijzen zijn wel niet zoo hoog als men aanvankelijk verwacht had, maar zijn toch heel wat beter dan vorige jaar. Wat de opbrengsten der landbouwpro ducten betreft zijn deze over 't algemeen genomen niet slecht, maar wegen niet op, tegen de hooge huren en arbeidsloonen, die bij 't ongunstige herfstweder de laatste steeds doen vermeerderen, terwijl mindere arbeid kan worden gepresteerd. De werkzaamheden als ploegen, mesten en zaaien vorderen eveneens uiterst langzaam zoodat men kan constateeren, dat het den boer niet naar wensch gaat. Wat de melkpry^ -aangaat, kan men ge rust spreken van een vliegende markt. Want terwijl de melk van de leden van üUPGENS7 WAT 7N BEZUINIGING77

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2