voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4339, ïrijdao 19 October BIJ HARD WERK? zatrf 175 per doos- BEHOORENDE BIJ HET Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hy bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. hevige rug pijn kan veroorzaakt wordèn door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt- vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheu- matiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. v Een verstandig rfiensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen laat naar bed gaan en alcohol en houdt zoodoende het overtollige urinezuur uit uw gestel/ Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noo^fig hebt. Zij werken rechts- streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven de stoornisverschijnselen uit deze or ganen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist- Capelle. In de j.l. Vrijdag ten Raadhuize alhier gehouden openbare vergadering van den Raad der gemeente SprangCapelle werden de volgende besluiten genomen 1. aan het verzoek van Ged. Staten, om den Voorzitter der Bedrijfscommissie, inplaats van een adviseerende, een stem te geven, te voldoen 2. tot het verleenen van concessie aan de N.V. Waterleiding Mij. N.-W. Brabant voor wat betreft de voormalige gemeente Capelle 3. tot vaststelling van verordeningen, regelende de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gemeente SprangCapelle, waarbij geheven wordt 80 opcenten op ongebouwde en 20 opcenten op gebouwde 4. tot vaststelling van een verordening, regelende de heffing en invordering der belasting op honden in de gemeente SprangCapelle, waarbij voor honden le klassse f 3 en voor de 2e klasse f 2 wordt geheven 5. tot wijziging der electr.verordening der voormalige gemeente Capelle, in dier voege, dat de kosten van aansluiting ver minderd worden en de installaties in huurkoop te geven 6. tot het toekennen van een belooning aan de leden van het Burg. Armbestuur te Capelle, voor gehouden extra zittingen, met het oog op de regeling der uitkee- ringen voor de werkloozen 7. de rekening der voormalige gemeente Sprang over 1922 wordt ter fine van onderzoek gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Zwart, Moonen en Michaël 8. de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, de heer A. M. Verheyden, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. J. Rijken, werden onder zocht, waarna tot toelating werd besloten. Vergadering van den Raad der gemeente "7 VEEN, op Dinsdag 16 October 1923, voormiddag 10 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Timmer mans. Om 10 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed, waarna de Secre taris de notulen der vorige vergadering leest, die daarna zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van den heer v. Gessel, waarin hij kennis geeft, niet ac- coord te kunnen gaan met het genomen raadsbesluit in de vorige vergadering, en op de daarin vervatte voorwaarden geen vervolgonderwijs kan geven, omdat dit raadsbesluit niet voldoet aan de voorwaarden die adressant aan de com missie heeft gesteld. Schreuder. Met andere woorden dus ik doe het niet minder. v. Andel. Dit heb ik U toch gezegd. 't Lam. Ik zou het herhalingsonder- wijs toch doen geven, dit is in de vorige vergadering zoo goed als besloten. Smits. De heer v. Gessel wil met het raadsbesluit accoord gaan als er minder uren herhalingsonderwijs wordt gegeven, doch hij wil niet het bedrag per lesuur verminderen. Voorzitter. Dan komt er geen her halingsonderwijs. v. Andel. Ik zou het voorstel van den heer v. Gessel toch in omvraag willen brengen. Voorzitter. Als dit voorstel maar goed geformuleerd wordt, anders komt het herhalingsonderwijs voor rekening van de gemeente. v. Andel. Ten laste van de gemeente komt f204 en van de kinderen f50. Voorzitter. Ik weet wel hoe dat gaat. Smits. Als de commissie de subsidie krijgt, gaat het onderwijs door en komt het overige ten laste van de commissie. Voorzitter. Dus het voorstel is avond school te houden en daarvoor f 204 sub sidie te geven. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. v. d. Pol. Ik heb het toch goed be grepen dat het alleen voor dezen winter is, want den volgenden winter is de toe stand misschien wel anders. v. Andel. 't Is te hopen. Voorzitter. Er is geen geld voor op de begrooting uitgetrokken, dus we zul len later nog komen om de begrooting te wijzigen. De Secretaris merkt op, dat de wet verlangt, dat het herhalingsonderwijs, al wordt dit niet meer door het Rijk gesubsidieerd, toch volgens de wettelijke voorschriften wordt gegeven. Misschien zijn er dus nog wel bezwaren aan ver bonden. v. Andel. Dus zouden Ged. Staten het misschien niet goedkeuren. Voorzitter. Neen, dat niet. Heeren Gedep. Staten zullen misschien alleen een beetje vreemd opkijken, dat de ge meente Veen dit aandurft. b. Een tweetal adressen voor woning bouw. Een van de voorloopige commis sie voor woningbouw en een dat reeds eerder is behandeld van P. Roeland. De Voorzitter zegt, eerst deze adressen in de vergadering van B. en W. te wil len bespreken en dan van advies te dienen. Het eene adres is pas heden morgen ingekomen. Spr. kan de heeren wel mededeelen, dat geen premie meer wordt gegeven. v. Andel. Deze wordt nog wel ge geven tot den 20sten. Voorzitter. Adressen, die niet vóór den löden zijn ingediend, worden niet meer behandeld. v. d. Pol. Met die premie zouden wij toch niet veel opschieten. Daarmede moet men zich aan zooveel bepalingen houden, dat men per slot nog duurder uitkomt. c. De Secretaris deelt mede, verschil lende ingezetenen, die achterstallig zijn met de betaling van schoolgeld een her innering te hebben gestuurd. Deze ver klaren echter, niet te kunnen betalen. Bovendien hebben zij vermindering ge kregen voor de Inkomstenbelasting en zou dus het schoolgeld ook verminderd moeten worden. Besloten wordt, het schoolgeld voor deze ingezetenen in overeenstemming te brengen met hun verminderde aanslagen in de Rijksinkomstenbelasting. d. Verzoek van Ged. Staten tot op heffing van de verordening op het Le- vensmiddelenbedrij f. De Secretaris licht toe, dat indertijd wel is besloten, het levensmiddelenbe- drijf op te heffen, doch dat verzuimd is, tegelijk ook de betreffende verordening in te trekken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe thans besloten. e. Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeenterekening 1922, aangevende in ontvangsten f38521.658 en in uitgaaf f40874.796, sluitende alzoo met een na- deelig slot van f2353.14. Thans is aan de orde behandeling gemeen tebegrooting 1924. De Secretaris leest de verschillende posten van ontvangst en uitgaaf voor. Bij enkele posten worden door de leden eenige toelichting gevraagd, o. a. bij den post reis- en verblijfkosten van f60, vraagt de heer Smits, wat dit is, en of dezen post altijd wordt opgebruikt? De Secretaris zegt, dat dit voor ver schillende dienstreizen is en den post meestal wordt opgebruikt. Bij den post, groot f 100, voor de Vleeschkeuring8wet, zegt de heer Smits, dat hij in de meening verkeerde, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet aan aan de gemeente geen geld zou kosten. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit zeer waarschijnlijk ook niet het geval zal zijn. De Directeur van het bedrijf meent zelfs, dat er iets zal overschieten, doch het is het eerste jaar dat het be drijf werkt, alleen voor zekerheid is dit bedrag geraamd. Bij den post voor de Gezondheids commissie vraagt de heer v. Andel, of de gemeente tot deze uitgaaf verplicht is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente door de wet tot deze uitgaaf is verplicht en er niet aan kan ontkomen. Bij den post van f450 voor bijdrage aan de gemeente Zaltbommel in de kos ten der Rijks Hoogere Burgerschool, wegens het bezoeken dier school door twee leerlingen uit deze gemeente, vraagt de heer 't Lam, of hieraan niets is te doen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer v. Andel vindt het onver antwoordelijk. Bij den post f150, als bijdrage aan de Nijverheidsschool te Gorinchem, merkt de heer v. Ballegooijen op, dat het onder wijs voor leerlingen die buiten de gem; ente school gaan, dus een bedrag vormt van f600. Geen der heeren heeft verder op- of aanmerkingen op de posten der begroo ting, zoodat deze met algemeene stem men in ontvangst en uitgaaf voorloopig wordt vastgesteld tot een bedrag van f 28753.23. Begrooting armwezen 1924. De ge meentelijke subsidie bedraagt f 100Ü. De begrooting wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f1003. De Voorzitter zegt, dat de agenda is afgehandeld en vraagt, of een der heeren nog iets heeft. De heer Schreuders zegt, dat reeds eenige malen een der schoollokalen is gebruikt voor een vergadering van de Oranjevereeniging. Gisteren vroeg de Voorzitter dezer vereeniging weer ver gunning voor een lokaal. Spr. weet niet, of vergunningverleening tot de pretentie van den Raad behoort, doch als dit zoo is, zou hij den Raad hierin even willen kennen, want om telkens vergunning te verleenen zonder daartoe eigenlijk de bevoegdheid te hebben, vindt hij niet in den haak. De Voorzitter zegt, dat, als een ver eeniging de beschikking over een locaal van de gemeente wil hebben, de Raad daartoe zijn toestemming moet verlee nen. Spr. gelooft echter niet, dat een der heeren bezwaar zal maken, genoemde vereeniging vergunning te verleenen. De Secretaris meent, dat het eenvou digste is, als de raad B. en W. macht geven, telkens vergunning te verleenen als dit gevraagd wordt en er geen be zwaar bestaat tegen het afstaan van een lokaal. Met algemeene stemmen verleent de raad deze machtiging. De heer Schreuders zegt, dat hem iets niet duidelijk is. De gemeente bezit het eigendomsrecht op de krib buiten den dijk Dat is gebleken bij het nazien van het kadaster. Spr. meent, dat het be stuur van het waterschap „den Hoogen Maasdijk van Heusden" de krib verhuurt aan den veerman Vos. Dit is hem erg best, doch als de krib iets voor de ge meente kan opbrengen, zou hij er voor zijn, dat de opbrengst ook in de ge meentekas kwam. Spr. gelooft ook niet, dat het bestuur van den Hoogen Maas dijk er bezwaar tegen heeft, als de ge meente haar eigendomsrecht doet gelden. De heer v. Andel meent, als de ge meente er het eigendomsrecht van bezit, misschien de bietenfabrieken ook wel iets in rekening gebracht kan worden voor het storten van bieten op die plaats. De Secretaris noemt het een moeilijk onderwerp. Er moet iets zijn, waarop het recht van den Hoogen Maasdijk steunt om de krib te verhuren. Spr. kan niet gelooven, dat de gemeente het ge- heele eigendomsrecht zou bezitten. De heer Schreuders zou hiernaar een onderzoek willen instellen en blijkt dat de gemeente de helft of 2/s van den eigendom bezit, dan zou hij er voor zijn, pogingen te doen om het geheele eigen domsrecht te krijgen. Spr. heeft de overtuiging, dat bij het bestuur van den Hoogen Maasdijk hiertegen geen bezwaar bestaat. Besloten wordt, een onderzoek in te stellen. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. RECHTZAKEN. De arrondissements-rechtbank te Dordrecht eischte tegen A. v. V., 35 jaar, zonder beroep, te Aalst, wegens diefstal, zes maanden ge vangenisstraf De arrondissements-rechtbank te Tiel, veroordeelde J. Q te Hedel, wegens mis handeling tot f 30 of 15 dagen. F. W. K. te Zaltbommel, openb. schennis v. d. eerbaarheid, 3 m. gev. J. v. te Gameren, wederspannigheid f30 of 15 d. h. B. J. V. te Hedel, eenv. beleed., f 50 of 10 dagen. Het Kantongerecht te Gorinchem veroor deelde, voor het niet voeren van een sleepvlag, A. v. d. M. te Made tot f 2 of 2 dagen. Voor openbare dronkenschap H. V. te Almkerk tot f 5 of 5 dagen. Voor het boomei rooien op den openbaren wegD. N. te Dussen tot f 1 of 1 dag. Kinderrechte bij de arrondissements rechtbank te 's Bosch veroordeelde wegens mishandeling, A. E. te Heusden tot f 3 boete of 1 w. tuchtschool. Wegens dierenmishandelingJ. A. A, M. v. E. te Waalwijk, dierenmishandeling, f5 of 1 w. tuchtschool. A. C. v. P. Waalwyk, dierenmishandeling, f5 of 1 w. tuchtschool. Burgerlijke Stand. DUSSEN, over de maand September. Geboren: Aarigje Aadri d. v, P. van Breugel en G. Boterblom Petrus Gerardus Maria z. P. Leemans en C. StaalJo hannes z. v. A. van der Stelt en A. Ry ken Wouter z. v. D. Nederveen en A. Heijblom Joanna Maria d. v. J. v. Bergen en P. van Dortmond Elisabeth Petronella d. v. J. J. Staal en A. M. Muskens. Overleden: B. M. Ribben 4 m. A. J. van den Broek, echtg. v. J. J. Eijk- hout 37 j.H. C. van der Pluijm, echtg. van P. Buijs 80 j.A. van der Pluijm, wed. van B. Leijdekker 77 j.A. L. de Bodt 3 w.M. Sagt, echtg. van L, Meijers 54 j.J. M. van Bergen 14 d.Leven loos kind van L. J. van der Linden. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Hendrik Cornelis z. v. P. van Pelt en A. Verhagen. WOUDRICHEM. Geboren: Bastiaan z. v. A. van Vugt en M. van Hoven. Ondertrouwd: J. Vos 25 j. met B. R. Struik 25 j. Getrouwd: H. Gaartman met B. den Tek J. W. van der Wiel en P. van der Wiel. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid de Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat myn dank. Met verwondering las ik het ingezonden stuk van den heer T. Jonker uit Veen, in Uw blad van 12 October j.l. Hetgeen de heer Jonker in zijn ingezonden stuk er by sleept, aangaande myn berichtje in het blad van 6 Oct. I.I., over het van den dijk geraken (dus niet rijden) is het volgens mijn bescheiden meening over bodig, de autobus-ondernemers Furster en Garstman hier in aan te halen dit heeft met mijn berichtje niets te maken. Bij het vernemen van het gebeurde heb ik het zonder eenige bedoeling ingestuurd. Dus alle bijbedoelingen waren by mij uit gesloten en is dit ook geschied zonder mede weten van voornoemde autobus-ondernemers. Ook lag het niet in mijne bedoeling den heer T. Jonker of diens zoon een z.g. hak te zetten of de eer van »goed chauffeur* aan l-e randen. Wel zou ik den heer Jonker een vraag willen stellen en wel deze, zou het geen aanbeveling verdienen, als men eenigen last met een vervoermiddel, ongeacht van welken aard, door niet uithalen op den weg ondervindt, zich ter bevoegder plaats te wenden (in dit geval dus bij den heer M. Schouten, die dan zeker zyn knechts wel er op zal wijzen) en zoo blijkt, dat men hiermede geen resultaat heeft bereikt, dat men zich dan wende tot de politie, die dan zeker wel zal toezien, als men het ter hunner kennis brengt, echter met dien verstande niet per ingezonden stuk in een courant, doch persoonlijk, deze zal dan niet met menschenlevens laten spotten zooals U zich uitdrukt in Uw ingezonden stuk. Wanneer U dezen weg inslaat mijnheer Jonker zal de politie zeer zeker streng toezien, dat het verkeer op den publieken weg niet wordt belemmerd en U zoodoende minder kans beloopt met de auto van den dyk te geraken, en U zich dus voor andere menschen nimmer in de waagschaal behoeft te stellen. Nogmaals begrijp ik niet, wat de beide autobus ondernemers met dit geval uitstaande hebben of is het party trekken voor de »B!auwe-c of de «Gele* bus van de kleine kinderen op de groote menschen overge slagen. U, M. de R., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik DE BERICHTGEVER. BINNENLAND. Een vergissing I Het gemeentebestuur van Didam heeft dezer dagen, naar de N. R. C. meldt, een aanschrijving van het departement van fi nanciën ontvangen, een bedrag van f25.000 terug te betalen, dat de gemeente van het rijk zou hebben ontvangen. De gemeente raad heeft deze aanschrijving voor kennis geving aangenomen. De burgemeester had reeds aan het departement geantwoord, dat de gewenschte betaling niet zou volgen, omdat de gemeente Didam bedoeld bedrag nooit had ontvangen. -o Mishandeling van ityn eeht«euoete, De Amsterdamsche Rechtbank heeft een gewezen vonnis vernietigd, waarbij een commissionnair in effecten was veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling zijner echtgenoote en opnieuw rechtdoende heeft de Rechtbank hem ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, —o Officieel® dronkaards. Te Bussum bestaat een zoog. zwarte lijst van dronkaards. Het is aan de kasteleins verboden de personen, die op deze lijst vermeld staan, in hun inrichtingen toe te laten. In Augustus werden er door het gemeentebestuur 2 personen op die lijst geplaatst, de vorige maand één en thans nogmaals 2. Er zijn dus nu in Bussum 5 officieele dronkaards. o Een Nederlandsche wereldreiziger. De Nederl. wereldreiziger Dirk v. d. Toorn uit Scheveningen, bevindt zich thans met zijn kameraad, André Driesen, in België, Hij had een oponthoud te Hasselt, van waar hy te voet over Diest, Aarschot en Gent naar Frankryk reist, om vervolgens over Spanje zijn reis om de wereld voort te zetten. —o Lastige huurders. De familie G., te Hilversum, had kamers verhuurd aan het echtpaar K. Deze huur ders bleken lastige menschen daarom zei men hun de huur op. De heer en mevr. K. namen hiervan echter geen notitie en blevenzij deden niet de minste moeite om een andere woning te huren. De familie G. werd eerst boos, toen wanhopig. Op een avond hoorde men de huisdeur hard dichtslaan de K.'s gingen uit. Nou komen ze er niet meer in 1 riep G. triomfantelijk. Om 11 uur kwam het echtpaar K. thuis, d.w.z. vóór de deur, die niet was open te krijgen 1 Een stem van binnen riep We hebben je met 1 October opge zegd, je komt er niet meer in I 't Werd een heel burengerucht en de politie kwamen er aan te pas. Niet zoodra was de deur open, of mijnheer K. vloog mevrouw G. en mevrouw K. vloog mijnheer G. aan. De politie maakte een eind aan de alge meene vechtparty en stuurde het echtpaar G. naar bed. De beide anderen moesten naar een hotel. Noodlottig uitgeval. Tengevolge van het omslaan van een giek is Dinsdagmiddag nabij de spoorbrug in de Lek te Culemborg verdronken de 23-jarige schippersknecht L. Kras uit Har dingsveld. o fflisdaad. Sedert enkele dagen hadden de buren niets gehoord of gezien van den alleen- wonenden 50-jarigen A. Podt te Steenwijk. Daarom waarschuwden zij de politie, die den man met een vreeselijk gezwollen hoofd dood op zijn bed vond. Een geneeskundige heer constateerde, dat de man reeds twee dagen of langer dood was en betwijfelde zeer of de man een natuurlyken dood ge storven was. Daarom werd de justitie te Zwolle met dit sterfgeval in kennis gesteld. De officier van justitie is naar Steenwijk vertrokken om het verder onderzoek te leiden. Bijten. Te Bussum is procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die de vrouw van zijn buur man ernstig in de hand had gebeten. lotor aangereden. Op de Bredasche Baan, onder Etten, is de landbouwer D. N. door een motor aan gereden. De ongelukkige kreeg een sche delbreuk en gaf na enkele oogenblikken den geest. o •ngeluk. Een 2|-jarig kindje in de Begoniastraat te Hilversum trok een petroleumstel om, waarop een kan kokende melk stond. Het stumpertje kreeg de heete vloeistof over het lichaam, waardoor het zoo ernstige brandwonden opliep, dat het in levensgevaar verkeert. Verdronken. Door het overslaan van de giek is nabij de spoorbrug in de rivier de Lek te water geraakt en verdronken de bjjna 23-jarige schippersknecht L. K„ van Hardinxveld, gemeente Giesen Nieuwkerk. Het lijk is nog niet gevonden. Blijkens mededeeling aan de familie staat het thans vast, dat bij het vergaan van den baggermolen Normandie do geheele familie Boeren, uit Sliedrecht, man, vrouw en 2 kinderen, verdronken is. De lijken van de vrouw en het dochtertje zijn reeds aangespoeld en te Villers sur Mer begraven, —o BIJVOEGSEL Nieuwsblad ——O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 7