De Schipbreukelingen der van altena FEUILLETON. Uitgave: Firma L- J. VEFjKMAN, Heusden, No, 4340 Woensdag 24 October 1923 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A bonne mentsprrjs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Duitschland beleeft op 't oogenblik be narde tijden. Frankrijk schijnt niet genegen, om met Duitschland weder in contact te komen en het probleem der schadeloosstelling op te lossen. Het uitstel van de regeling van de schade- vergoedingskwesMe beïnvloedt natuurlijk in zeer sterke mate den binnenlandschen toe stand. Van vele zijden en van den kant der Duitschers niet alleen wordt dan ook reeds als een vermoeden uitge sproken, dat de politiek van Poincaré er op uit is om, door telkens en telkens wee.r voorwendsels te zoeken om de besprekingen te verdragen, een toestand in Duitschland in 't leven te roepen, die hoe langer hoe meer op een onherstelbrre dé' &cle schijnt te zullen uitloopen. Tal van teekenen wijzen op Duitschland's verbrokkeling. Drie gevaren bedreigen momenteel de eenheid van het Duitsche rijk. Ofschoon naar sommige berichten het doen voor komen van het conflict tusschen Berlijn en Dresden de scherpste kantjes zyn afge slepen en besprekingen tusschen generaal von Müller en den Saksischen minister president Zeigner schijnen te leiden tot een vergelijk, moet men toch steeds rekening blijven houden met het telkens weer ver scherpen van het geschil tusschen de ryks- regeering en de staatsregeeririg van Saksen. Deze laatste, samengesteld uit socialisten en communisten, heeft het nooit kunnen verkroppen, dat Berlijn tegen het weder- spannige Beieren op zoo slappe wijze optrad. Deze lankmoedigheid was begrijpelijker wijze een doorn in het oog van de communisten en socialisten, die in deze houding terecht een meten met twee maten zagen. Op het laatst heeft de Ryksregeering echter, na zulk een langen tijd lankmoedigheid te hebben betracht, den knoop doorgehakt en is zij flinker tegen München gaan optreden. Hierdoor is echter groot gevaar ontstaan voor botsingen tusschen München en Berlijn, te meer daar Beieren door zijn optreden blijk geeft van al te duidelijk separatitische gezindheid. De laatste berichten luiden wel, dat er eenige ontspanning is ingetreden, maar waarop deze gunstige berichten berusten, is niet al te duidelijk. Het schijnt inmiddels, dat de rijksregeering haar tegemoetkomend 64) «In die zin moet ge het niet opvatten Black» wanneer er bij lichamen van weerstand wordt gesproken, bedoelt men daarmede de aantrekkingskracht, welke de deelen op elkaar uitoefenen, zoodat zij niet van elkaar gaan. De deelen, waaruit een houtblok bestaat, oefenen op elkaar zoo'n groote aantrekkingskracht uit, dat zij niet van elkaar gaan, dat zij als het ware zich niet verplaatsen. Zulke lichamen dus, die een grooten weerstand bieden aan een ver plaatsing hunner dselen, noemt men vaste lichamen. Vaste lichamen zijn hard of week, naarmate een grootere of kleinere kracht noodig is, om die verplaatsing te bewerk stelligen ze zijn bros of rekbaar, naarmate met die verplaatsing der deelen een ver schuiving gepaard gaat of niet.« «Accoord,* sprak de ingenieur, «dat is zoo duidelijk mogelijk. «Ja vindt u niet,« lachte de dokter, «lichamen, wier deelen gemakkelijk over elkaar heenglijden, noemt men vloeibare lichamen, wier deelen bovendien de neiging bezitten, om bij het wegnemen van den druk heid zoover drijft, dat zij nog eens door onderhandelingen zal trachten met München tot een vergelijk te komen. Het valt echter te voorzien, dat, zelfs in het gunstigste geval, wanneer de centrale regeering tot overeenstemming komt zoowel met de staats- regeering van Saksen als die van Beieren, het conflict niettemin latent blijft en toch vandaag of morgen in verband met de groote politieke tegenstellingen weer uit breekt. Ernstiger schijnen de toestanden zich te ontwikkelen in West-Duitschland. In den nacht van Zaterdag op Zondag toch heeft te Aken de separatistische be weging geleid tot de uitroeping op onbloedige wijze der Rijnlandsche re publiek. Van Duitsche zijde wordt voor gesteld, dat de proclamatie slechts een plaatselijk karakter draagt, maar uit andere berichten valt te lezen, dat de beweging ook naar andere plaatsen is overgeslagen, al schijnt dan tè Mainz en misschien ook elders de actie op verzet der thans met de macht bekleede autoriteiten te zijn gestuit. In hoever Frankrijk en België, die gaarne de stichting der Rijnlandrepubliek zien, omdat dit kan leiden tot verdere amputatie van Duitschland, de hand hebben in deze beweging, is moeilijk uit te maken. Een feit is echter, dat beide genoemde landen voortdurend aan de afscheidings- gezinden van het Rijnlandgebied hun mo- reelen steun hebben verleend. In Griekenland is een militairen opstand uitgebroken, onder leiding van den roya- listischen generaal Metaxas, waarbij 2000 manschappen betrokken zijn, die de be schikking over zes kanonen hebben. De opstand wordt in regeeeringskringen als van ernstigen aard beschouwd. Hij brak uit in enkele garnizoenen in de pro vincie, die een vervanging van de regeering wenschten, ten einde onpartijdige verkie zingen te verzekeren. Naar het heet is de regeering den toestand meester. De staat van beleg is afgekondigd voor het geheele land. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongrecht te Heusden van Vrijdag 19 October 1923. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie (waarnemend)H. J. van Eggelen. GriffierMr. W. Ruitinga. zich door de eindelooze ruimte te versprei den en die zich omgekeerd door een ge ringe kracht aanmerkelijk laten samendruk ken, worden gasvormig genoemd. Deze gasvormige lichamen onderscheidt men weder in dampen of gassen, naarmate een geringe of een zeer groote druk noodig is, om ze in den vloeibaren toestand terug te brengen. «Waarmede u dus beweert, dat elk gas zich in eene vloeistof laat omzetten vroeg Black. «Natuurlijk, als de drukking maar groot genoeg is, gaf de dokter ten antwoord. «Dus,* vervolgde Black, «zou het moge lijk zijn metalen in gasvorm om te zetten, met andere woorden, het is mogelijk ijzer- of kopergas te vervaardigen «Dat vervaardigen zou zoo gemakkelijk niet gaan, omdat wij niet in staat zijn, de benoodigde temperatuur te verkrijgen, maar dat er ijzerdampen bestaan, bewijst het omhulsel van gassen, dat de zon om geeft, de zoogenaamde chromospheer Johnson lachte. «Hoe kan het mogelijk zijn waarde dok ter, te bewijzen, dat om de zon heen zich ijzerdampen bevinden «Door de spectraalanalyse, mijne vrien den,* sprak de dokter, en aangezien men dit woord vaak in natuurkundige werken aantreft, zult ge er waarschijnlijk niet op tegen hebben, als ik in nadere verklaringen treed. «Aangenomen,* zeide de ingenieur, «een mensch is nooit te oud om te leeren-' 't Was druk op de strafzittingveel publiek en 20 verschenen beklaagden in de 65 zaken. Slechts 5 kinderzaken waren te behan delen, zoodat de openbare zilting niet lang op zich liet wachten. W. S. te Haarsteeg wien ten laste was gelegd, dat hij in de Molensloot te Hedik- huizen had gevischt met een schepnet, zonder vischacte en zonder schriftelijke vergunning daartoe, zei dat hij heelemaal niet gevischt had, maar dat zijn broertje met een klein netje was komen aandragen om daarin de visschen te bewaren, die hij met den hengel zou vangen en dat netje leek zelfs niet op een schepnetje. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling der zaak 14 dagen uit en gelastte de dagvaarding van den ver balisant L v. d. Wiel, onbezoldigd rijks veldwachter te Vlijmen. J. G. S. en T. S. te Baardwijk hadden te Drongelen ieder met een hengel gevischt zonder schriftelijke vergunning. T. S. be kende met te zeggen, dat hij voor de eerste maal van zijn leven had gevischt en er nu al dadelijk bij was, maar J. G. S. zeide slechts een hengelstok in zijn handen te hebben gehad, waaraan zelfs geen stukje touw, laat staan vischtuig was bevestigd. Op de vraag van den Kantonrechter wat beklaagde dan toch wel deed met den hengel zonder tuig, bleef beklaagde het antwoord schuldig. Marechaussée Lammers als ge tuige gehoord, zeide dat hij beklaagde wel degelijk had zien visschen met vischtuig en haak, waaraan aas was bevestigd, maar dat beklaagde het vischtuig gauw wegborg, terwijl hij bezig was de namen van andere overtreders op te schrijven. De verdere behandeling werd veertien dagen uitgesteld om alsdan nog den mede-verbalisant mare- chaursée Boonman te hooren. L. v. B. te Werkendam was bekeurd, omdat een jongen van 13 jaren gereden had met zijn hondenkar, waarvan hij boven dien geene door Burgemeester en Wethouders ingevolge de Trekhondenwet afgegeven kaart had. Beklaagde zei, dat het een oud karretje was, echt speelgoed, dat hij gaarne voor f2.00 naar den Kantonrechter te Heusden zou sturen en dat het niets dan fitterij van de politie was. Hij wist ook niet eens dat de jongen er mee reed, want anders had hij het zeker niet willen hebben. De Kantonrechter bedankte zeer hoffelijk voor de voor f 2.00 aangeboden kar en zeide dat hij het aanbod van be klaagde op hoogen prijs stelde, maar het i v «Maar u weet toch, wat spectraalanalyse is mijnhijnheer Hughes, hoe heb ik het nu met u «Nu ja, ik spreek uit naam der anderen dokter, dus vervolg uwe rede.* «Wanneer men een bundel zonnestralen door eene kleine opening in een donkere kamer laat vallen, dan ontstaat op een tegenover de opening geplaatst wit scherm een klein rond wit zonnebeeld. Zooals ge allen weet, bezit een driehoekig glazen prisma de eigenschap, de lichtstralen te breken en uit haar oorspronkelijke richting te doen afwijken. Houd men nu zulk een voor de opening, zoodat de binnentredende stralenbundel er doorheen moet gaan, dan wordt het kleine zonnebeeld niet alleen ver naar beneden verschoven, maar verandert tevens van gedaante en kleur het ronde beeld wordt van boven naar beneden in de lengte gerekt en doet zich voor als een bontgekleurde streep. Men noemt dit ge kleurde beeld het zonnespectrum. Aan zijn bovensten rand is het rood gekleurd, dan volgen naar beneden gaande, oranje, geel, groen, blauw en violet. Het spectrum be vat dus zes kleuren. Nu ik u duidelijk heb gemaakt, wat men onder een spectrum verstaat, ga ik verde» jtiOOF Wanneer men nu een zonnesDP'**" -..uöwtmetan- een schromatischen knker den door een nauwe ere woorden, tnn£ere ^amer 5jnnentre(jen. spee Jgienbundel door een kijker beziet, jo&r wiens objectief zich een prisma van toch maar beter vond dat de kar te Werkendam bleef. De Kantonrechter echter wilde de verbalisanten nog wel eens hooren en gelastte daarom de dagvaarding van deze over 14 dagen. A. v. S. een welbespraakte caféhouder uit Dassen, had in zijn café op zekeren avond na sluitingsuur, drie bezoekers aan wezig gehad. Beklaagde, die reeds drie maanden caféhouder is, zeide, nog nooit met de politie in aanraking te zijn geweest en nu was hij er zoo ongelukkig tusschen geloopen. Immers had hij om 10 uur zijn café gesloten en nu waren drie der bezoekers door eene achterdeur zijner woning later weer binnen gekomen en wel geheel tegen zijn wil. En, aldus beklaagde, ik kan er toch geen drie manskerels uitgooien, dus kon ik er heelemaal niks aan doen en ben er onschuldig ingeloopen. Beklaagde rede neerde als Brugman, maar kon toch niet voorkomen dat hij f 3.00 of 2 dagen kreeg. A. B. te de Werken had met zijn vuisten de deur bewerkt van mejuffrouw A. B wier woning onder hetzelfde dak als de zijne staat. Beklaagde beweerde dat Jaantje een zijner kinderen had geslagen, maar Jaantje hield stokstijf vol dat er niets van waar was ze had de kinderen alleen maar weggejaagd van haar erf. De Kantonrechter zeide, te weten dat Janus en Jaantje nu niet steeds erge vriendelijke buren voor elkaar zijn en dat hij van het gebeurde feitelijk de schuld aan beiden gaf't is weer een ouderwetsch burenruzietje, zei de Kantonrechter en daar moet ik niets van hebben en daarom moet dat nu maar uit zijn. Zoowel Janus als Jaantje kregen een standje en Janus kreeg bovendien voor zijne deurbewerking f 5.00 of 3 dagen. A. P. v. M. te Genderen zou volgens de veldwachters Kleinloog en van der Pol in den avond van 16 Augustus j.l., in dronkenschap de openbare orde hebben verstoord. Beklaagde ontkende alles en zei dat Kleinloog zelf de orde verstoord had en dat hij heelemaal niet dronken was. Immers was hij naar buiten gekomen, omdat hij hoorde dat ze zijn jongen te pakken hadden en toen zat hij net aan de karnemelksche pap, dus wel een bewijs dat hij niet dronken kon geweest zijn. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling dezer zaak 14 dagen uit en gelastte de dagvaarding der verbalisanten. M. v. D,, A. V. en M. S. allen te Andel, hadden geloopen in den boomgaard van D. den Dekker, zonder daartoe recht te hebben. flinkglas bevindt, dan wordt men in het spectrum eene tallooze menigte fijne don kere strepen gewaar. Het was de Engel- sche natuurkundige Wollaston, die in 1802 voor de eerste maal deze strepen waarnam. Nu is het een feit, dat elk gloeiende stof een bizonder spectrum bezit, d. w. z., als men inplaats van een bundel zonnestralen, een bundel stralen van een of ander gloeien de stof door een prisma op een scherm laat vallen en het beeld, daardoor gevormd, door een schromatischen kijker beschouwd, ziet men, evenals bij de ontleding van het zonnespectrum, lichte en zwarte strepen. Toen men in 1841 tot 1851 de eigenaar dige spectrum onderzocht, die bij het gloeien van verschillende metalen onder den invloed der electrische vonk optreden, bleek het, dat sommige lichte strepen, die bij ver schillende metalen te voorschijn kwamen, niet van die metalen, maar van de in gloeiing gebrachte dampkringslucht afkomstig waren. Angstrone bewees, dat elk gloeiend metaal zijn bizondere lichtstrepen had en Pin"1-0/ in Bonn meet een paar jaar be wezen hebben, dat e"f een e'8en spec trum bezit. ,s daarvan het 8®vo|g -tium van een vlam, waarin een .x andere stof vervluchtigt, stelt ons in staat door de spectraalanalyse, d.w.z. door de ontleding van het spectrum, te bepalen, uit welke stof dit lichaam bestaat. Op deze wijze is men tot de conclusie gekomen, dat in de heete, ja gloeiende dampen, die de zon omgeven, ijzer in vluchtigen staat Ze boften, want ze werden vrijgesproken op grond van eene fout in de dagvaarding. L. v. d. P. te Wijk had twee processen- verbaal, wegens het rijden op een rijwiel zonder licht in het nachtelijk duister, Op 28 Juli was hij te Eethen bekeurd door den gemeente veldwachter van der Pol, wien hij o.m. toevoegde «jy bent een groote schoft, maar ik beloof je dat je er nog niet bent.« En op 5 Augustus j.l. was hij te Wijk door den gemeente-veldwachter Hak bekeurd, tegen wien hy hoogst onbe schoft optrad. Deze laatste als getuige gehoord, legde nu juist geen gunstige ver klaringen omtrent beklaagde af en de Kan tonrechter zeide dat beklaagde niet moest denken dat hij hem niet van ouds nog kende. Ook moest beklaagde wel weten dat de politie ganschelijk geen angst voor hem had en voorts moest hij weten dat de Kantonrechter niet zou terugdeinsen om eventueel zeer strenge straffen op hem toe te passen. Met 2 geldboeten elke van f10 of 5 dagen hechtenis voor elke boete kon beklaagde vertrekken. BINNENLAND. Autoverkeer in luid-Holland. Belangrijke voorschriften. Het «Vad.« deelt mede, dat voor de houders van auto's in Zuid-Holland van Ged. Staten een buitengewoon belangrijke circulaire is verschenen Met ingang van 1 December 4923 zijn voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len, ledig zwaarder dan 1700 K.G. met uitzondering van personenmotorrijtuigen met ten hoogste acht zitplaatsen, alle wegen in Zuid-Holland, geen rijkswegen zijnde, ge sloten verklaard. Een autobus naar beneden gestort. Vele gewonden. Toen de autobus,'die den dienst onderhoudt tusschen Overdinkel Losser en Enschede, een twintigtal processiegangers naar Overdinkel wilde brengen, kwam de bus in een krom ming van den smallen provincialen straat weg, vlak voor de z.g. Ellenmansbrug (brug over het riviertje de Dinkel) te ver op den berm van den weg, kantelde en stortte eenige meters naar beneden. Er zijn vele gewonden. Acht slachtoffers werden de vingers en andere ledematen gebroken. Deze werden naar het zieken huis te Enschede vervoerd. De gewonden zijn allen uit Enschede afkomstig. moet aanwezig zijn en zoo kom ik dus tot het bewijs, van wat ik zooeven zeide, dat metalen ook in gasvorm zich kunnen her scheppen.* Hier zweeg de dokter eenige oogenblikken. «Ja,« sprak de ingenieur, «die spectraal analyse is niet alleen een prachtige, maar ook eene hoogst gewichtige ontdekking.* «Die ons in staat stelt, mijnheer, de stoffen te onderzoeken, waaruit de duizen den werelden betaan, welke ontelbare eeu wen van ons afleggen.* «Het is dus een uitgemaakte zaak* zeide Black «dat metalen zich in gasvorm kunnen vertoonen. Ga nu uwe rede over de gas sen vervolgen.* «Een eigenaardige eigenschap van gassen is* ging de dokter voort, «dat zij als 't ware in vaste lichamen in verdichten vorm kunnen aanwezig zijn. Wat is marmer Marmer bestaat vo{jr de helft uit een wer kelijk vas" st°fEen stuk marmer, dat volume bezit van 1 kubieken meter bevat 222 kubieke meters gas, waaruit dus blijkt, dat in marmer de drukking op het gas 222 maal zijn volume bedraagt.* «Waar komt die drukking vandaan?* vroeg Harry. «Ja, mijne vrienden, op die vraag kan geen afdoend antwoord gegeven worden. Hoe de natuur het aanlegt, om zulk ont zettende massa's der meer verschillende gassen in de lichamen vast te leggen, weten wij niet. WorcU vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lui Laid ui Heusden en Altena,deLangstraat en it Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1