Gerecht tusschen stroopers en jachtopiieners. Een strooper gedood. Zondagmorgen is het te Laagkeppel in een bosch aan den ouden Zutfenschenweg tot een treffen gekomen tusschen een drietal stroopers en drie jachtopzieners. Toen de jachtopzieners de stroopers wilden arres teeren, volgde hevig verzet. De messen werden getrokken en de jachtopzieners hiermede bedreigd. Herhaalde sommaties om 't verzet te staken mochten niet baten en toen een der stroopers met het ge opende mes kwam aanzetten om zijn in middels gearesteerden broer te ontzetten, loste een der jachtopzieners een schot op hem, waardoor de strooper doodelijk werd getroffen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gehaald, maar na een tweetal uren trad de dood in. De kogel was juist onder het hart in het lichaam gedrongen. Het lijk werd inbeslaggenomen. Het parket te Arnhem is gewaarschuwd. Van de ver warring maakten de twee andere stroopers gebruik om te ontvluchten. In verband met de berichten over de knoeierijen van de Brusselsche Bank te Amsterdam verneemt de N. R. Ct., dat in Overijsel een zekere L., wonende te Almelo, is werkzaam geweest, die er zijn werk van maakte, den boeren papieren van waar de te ontfutselen en door middel van de bekende contracten aan handen en voeten te binden. Van politiewege wordt tegen hem een onderzoek ingesteld. o Vrijdagmiddag hebben de rechtercom missaris en een substituut officier bij de rechtbank te 's Gravenhage, in samenwer king met de Leidsche recherche, een inval gedaan in een pakhuis van A. II. M. K. in de Nieuwstraat te Leiden. Deze werd er van verdacht medeplichtig te zijn aan de verduistering door B. als directeur der N.V. Confectiefabriek »Holland« te Leiden eenige weken geleden gepleegd. Een groote partij goederen is in beslag genomen, en K. is naar het huis van bewaring overge bracht. o De minister van waterstaat heeft de gemeente Geertruidenberg met welke ter zake geen overeenstemming is verkregen, behoudens haar recht op schade vergoeding, de verplichting opgelegd te gedoogen de instandhouding van de werken van de bo- vengrondsche hoogspanningslijn Geertrui denberg's-Hertogenbosch van de N.V. Prov. N.-Brabantsche Electriciteitsmaat- schappij in, op en boven de haar toe- behoorende perceelen kadastraal bekend gemeente Geertruidenberg, sectie B, nos. 1364. 1365 en 1376. Drama te Valkenswaard. Mevrouw Desmet veroordeeld tot 4 jaar. Het Gerechtshof heeft arrest gewezen in de in hooger beroep behandelde straf zaak tegen Mevr. Desmet, tegen wie de advocaat-generaal wegens de haar ten laste gelegde pogingen tot vergiftiging en mede plichtigheid aan den moordaanslag door Kerssemakers op Mathijs Desmet, een ge vangenisstraf van 10 jaar geëischt had. Het hof veroordeelde haar tot een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaar met aftrek van voorarrest. Bevel tot onmid dellijke gevangenisneming werd gegeven. Het hof achtte niet bewezen het eerste ten laste gelegde. "Wettig en overtuigend achtte het college bewezen de tenlaste gelegde medeplichtig heid aan de poging tot moord. De Bossche Courant verneemt, dat Me vrouw Desmet zich tegen het vonnis in cassatie zal voorzien. De n&ttduitbecringen aan de gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft, naar de Tel, meldt, Don derdag te Utrecht vergaderd ter zake van het besluit van de regeering geen nood- uitkeeringen aan de gemeenten meer te verstrekken. Met algemeene stemmen is daartegen een protest-motie aangenomen. Invaliditeitswet. Op 1 October 1923 waren 30435 ver zekerden in het genot eener ouderdoms rente en 3611 verzekerden in het genot eener invaliditeitarente. Het aantal toege kende weduwenrenten Wir0eg 2621 en dat der weezenrenten 4690. Aan 8101 verzekerden werd geneesz.nn. dige behandeling of verpleging toegestaan terwijl het aantal gevallen, waarin obser vatie niet of nog niet door behandeling was gevolgd 1055 bedroeg. Vergadering van den Raad der gemeente H E U S D E N, op Vrijdag 19 October, n.m. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer A. Cox. Om 7.45 opent de Voorzitter de verga ring eD worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeenterekening 1922, die sluit met een voordeeiig saldo van f6917 81. Idem tot goedkeuring raadsbesluit, waar bij is besloten tot opheffing van het ver volgonderwijs. Proces-verbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger op 24 Sept., waaruit blykt, dat alles in behoorlijke orde is be vonden. Deze stukken worden op voorstel van den Voorzitter aangenomen voor kennis geving. Vaststelling gemeente-begrooting en be grooting vleeschkeuringsdienst 1924. De Voorzitter verzoekt de Commissie, die belast is geweest met het onderzoek, rapport uit te willen brengen. De heer Uhl zegt namens deze Commissie, dat zij de begrooting op een avond heeft onderzocht en heeft geconstateerd, dat door de nieuwe indeehng, het geheel veel over zichtelijker is geworden, iets wat het vol gend jaar nog meer zal uitkomen, wanneer ook de uitgaven onder de verschillende hoofdstukken zullen worden opgenomen. De commissie heeft bemerkt, dat de ver schillende ontvangsten minder zijn geraamd, dit vindt zij zeer verstandig, doch zij hoopt dat de ontvangsten de raming zullen over treffen en B en W. den raad het volgend jaar zuilen verrassen met een verlaging der belasting. Voorzitter. Met nog meer verlaging bedoelt U De Commissie heeft ook bemerkt, dat de schuld bezig is te verdwijnen, iets wat tot verheugenis stemt. Zij heeft alle posten nagegaan en heeft bemerkt, dat alle voor zichtig zijn geraamd, zij heeft dan ook geen aanmerkingen kunnen vinden. Alleen over den post voor publieke werken zou de commissie gaarne eenige inlichtingen ontvangen. Deze is geraamd op f700. Is het de bedoeling deze betrekking weer te doen vervullen, heeft men hier reeds iemand voor op 't oog, indien het mogelyk was zou de Commissie deze betrekking weer gaarne vervuld zien. Voor den post onderhoud wegen is het vorig jaar geraamd f 1000, thans f 2000, is het de bedoeling hiermede iets bijzonders uit te voeren. Verder heeft de commissie geen op- of aanmerkingen. De Voorzitter zegt de Commissie dank voor de nauwgezetheid van haar onderzoek. Wat betreft de gevraagde inlichtingen kan hij mededeelen, dat het niet in de bedoeling van B. en W. ligt om voorloopig voor deze betrekking iemand aan den raad ter be noeming voor te dragen. Het dag. best. heeft alleen het bedrag beschikbaar willen houden, om zoo noodig, indien in den loop van het jaar het mocht noodig blijken de betrekking te vervullen, daarvoor ook de middelen aanwezig zouden zijn. Wat de post voor onderhoud der wegen betreft, ligt het in de bedoeling van B. en W. een hoeveelheid steenslag aan te koopen. Het College meent dat het gewenscht zal zijn de beschikking over dit materiaal te hebben. Eenige jaren geleden is steenslag op den Herptschen weg gebracht en het is gebleken dat dit zeer geschikt is voor ver harding. Het kost echter veel geld, zoodat f 2000 niet te veel is en het bedrag waar schijnlijk wel zal noodig zijn. Hiermede hoopt spreker het verzoek om inlichtingen voldoende te hebben beantwoord. De heer de Haan merkt op, dat de post voor nijverheidsonderwijs is geraamd op f 400, van dit bedrag komt toch een ge deelte terug van de omliggende gemeenten. De Voorzitter zegt dat dezen post de subsidie voor de teekenschool betreft, daar tegenover staat een ontvangst voor leer lingen uit de omliggende gemeenten, dit bedrag is echter niet groot. De heer de Haan meent dat voor de teekenschool toch ook de bepaling der Ny- verheidonderwijswet geldt, waarin wordt bepaald, dat de kosten ook over de gemeen ten, waaruit leerlingen de school bezoeken, wordt overgeslagen. De Voorzitter zegt dat andere gemeenten ook in de kosten bijdragen, hiervoor is een post geraamd van f150, hoeveel er het vorig jaar is binnen gekomen, kan hij op het oogenblik niet precies zeggen, het za' -«liter niet veel met de raming ver schillen. De heer Uhl Vr-~«rt 0f de teekenschool met niet minder subsidie tQe {£Unnen> De Voorzitter weet dit niet, «e»^wQur der teekenschool heeft indertyd f 400 suo- sidie gevraagd en de raad heeft deze toe gestaan. Ieder jaar moet uit de rekening, die aan den minister ter goedkeuring wordt gezonden, blijken, hoeveel er noodig is. Is het bedrag niet noodig, dan ligt het natuurlijk op den weg van den raad dit te verminderen. Het is spr. echter tot heden niet gebleken, of in de toekomst met minder zou kunnen worden volstaan, mijnheer de Haan zit in het bestuur der teekenschool, misschien dat deze hierover nadere inlichtingen kan geven. De hesr de Haan zegt dat de begrooting der teekenschool f 1500 bedraagt en het rijk hiervan de helft draagt, naar zijne meening bestaat de mogelijkheid dat de teekenschool met minder subsidie zou toe kunnen. De Voorzitter zou willen adviseeren den post te handhaven, mocht blijken dat het bedrag niet geheel behoeft te worden uit gegeven, dan zal dit ook niet gebeuren. De begrooting wordt hierop met alge meene stemmen goedgekeurd, zooals zij door B. en W. is aangeboden, tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 62373.47|. Ook de begrooting voor de vleeschkeu ringsdienst wordt met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f5286. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld en van keurloon voor vee. De Voorzitter vermoedt, dat, hoewel de heeren de verordening hebben thuis gehad, het toch gewenscht is tot toelichting iets te zeggen. Door de herzienning der wet wordt het schoolgeld niet meer gerekend naar het zuiver inkomen, doch naar het belastbaar inkomen, verminderd met z.g. kinderaftrek. Dit geeft volgens de wet nogal een belangrijk verschil, in de aller laagste catagorie bedraagt de aftrek voor een kind f 100. B. en W. hebben een nieuw tarief ont worpen, dat wel niet veel van het bestaande afwijkt en waarvan men oogenschijnlijk zou zeggen, dat het hooger is, doch in werkelijkheid de ontvangst minder is voor de gemeente. Als het tarief wordt toege past zooals het thans is ontworpen, brengt het kohier ongeveer f200.minder op voor de M.U.L.O school, voor de openbare school ruim f125.en de bijzondere scholen f160.a f170.dit is dus nogal belangrijk. Het is echter niet wel mogelijk een regeling te maken die even veel opbrengt als de vorige, wil men tegen over sommige belanghebbenden niet onbillyk zijn. Volgens de oude regeling betaalde men voor het eerste kind het volle school geld, voor het tweede 80, het derde 60, het vierde 40 en het vijfde 20 percent van dit bedrag, terwijl voor verdere kinderen niets betaald behoefde te worden. Nu wordt een vast bedrag per kind genomen, be rekend naar het belastbaar inkomen. De heer Uhl zou over deze regeling iets ten berde willen brengen, jniettegenstaande de raad er niets aan kan doen en zij van boven af wordt opgelegd. Spr. keurt het niet goed, dat het schoolgeld gekoppeld wordt aan de inkomsten, hierdoor ontstaan onbillykheden. Van deze regeling profiteeren uitsluitend de groote gezinnen en daarvoor is wel iets te zeggen, doch aan den anderen kant, is deze regeling wel niet in belangryke mate, doch eenigszins bezwaarlyk voor de menschen met weinig kinderen en een middelmatig inkomen van b.v. tusschen drie en vier duizend gulden. Heeft iemand met een inkomen van f 3000 2 kinderen op de M.U.L.O dan moet hij daarvoor f120. betalen, dit is toch werkelijk niet gering. Spr. begrijpt wel dat het moeilijk is een betere regeling te krijgen, vooral omdat deze dan minder in het laadje zal bren gen. Kon er echter iets in dien geest veranderd worden, dan was dit werkelijk wel goed. De Voorzitter stemt gaarne toe, dat voor iemand met een inkomen van f 3000 en weinig kinderen er wel iets onbillijks inschuilt, het schoolgeld bedraagt voor 2 kinderen dan werkelijk f120.doch men moet niet vergeten, dat van het in komen dan zeker al f 2400 afgaat, hoe hooger het inkomen is, hoe grooter de aftrek wordt. De heer de Haan vraagt, of het M.U.L.O. onderwijs per kind belangrijk meer kost dan het andere onderwijs, omdat het schoolgeld zoo enorm veel hooger is. Spr. meent, dat het 3 maal zoo hoog is als voor de openbare school. De Voorzitter stemt dit toe, doch acht hierin niets onbillijks, als men zijn kinderen de M.U.L.O. wil laten bezoeken, dan is er niets tegen dat daarvoor iets meer betaald wordt. Bovendien vallen de meeste menschen in het lage tarief en is met het voorgestelde tarief het schoolgeld voor de 40 leerlingen toch reeds f200 lager. De heer de Haan merkt op, dat de ^^eente moet bijdragen in de kosten der jden Bosch voor leerlingen die uit deze gem.. 6 Hij vindt het oniogtoj-'f f*0»1 ^eke0- uit de buitengemeenten &e ,e bezoeken, hetzelfde schoolgeld betaic.'.,^ de leerlingen uit de gemeente en de ge meenten daar niets voor behoeven bij te dragen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit niet anders kan, al is het onbillijk, de wet staat niet toe een hooger schoolgeld in rekening te brengen. Voor Gymnasia en H.B.S. worden de kosten wel over de gemeenten omgeslagen, doch voor de iagere scholen mag dit niet. Het is wel onbillijk dat de gemeente de kosten van de M.U.L O. heeft te dragen en kinderen uit de buiten gemeente daarvan profiteeren, zonder dat een hooger schoolgeld in rekening mag worden gebracht. Wel werd nog kort geieden oogluikend toegelaten, om van de kinderen uit de buitengemeenten iets hooger schoolgeld te heffen. Spr. hoopt dat de Kroon de verordening zal goedkeuren, zooals ze ter tafel wordt gebrachtvolgens de letter der wet zou men echter eerst schoolgeld mogen gaan heffen bij een in komen van f800. De minister heeft de kleinere gemeenten echter toegestaan een lager bedrag te ne men, anders zouden er nog meer vrij vallen. Met algemeene stemmen wordt hierop de verordening vastgesteld, zooals zij ter tafel is gebracht. De wijziging van de verordening op de heffing van keurloon is van weinig beteekenis. B. en W. stellen voor het tarief voor nood- slachtingen in 't vervolg gelijk te stellen met de gewone keuringen, tot heden be droeg dit het dubbele daarvan. Tevens zouden B. en W. indien het vleesch wordt afgekeurd, niets in rekening willen brengen. Men ging eerst van de veronderstelling uit dat noodslachtingen in Waalwijk of den Bosch zouden moeten geschieden, doch het is gebleken dat dit niet mogelijk is. Nu wordt een monster van het vleesch opge stuurd naar het laboratorium te Utrecht en dit kost weinig. De heer de Moll vraagt of de belang hebbenden op dit onderzoek moeten wach ten, dit duurt toch veel te lang. De Voorzitter zegt dat dit zoo gebeurd is. Het is reeds voorgekomen dat de vee arts Zaterdagsmiddags een monster vleesch naar Utrecht zond en Zondags reeds be richt van den uitslag ontving, het schijnt wel, dat men daar 's nachts doorwerkt. De heer de Haan maakt de opmerking dat men daar dus schijnbaar geen 8-urigen werkdag heeft. De heer de Moll noemt het ongeloofbaar. Met algemeene stemmen wordt de wij ziging hierop goedgekeurd. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening op de invordering van de ge meentelijke inkomstenbelasting. De wijziging is volgens den Voorzitter slechts van formeelen aard en houdt ver band met de wijziging der wet op de di recte belasting. De betaling moet gebeuren in 10 gelijke termijnen, doch nu is bepaald, dat de voldoening verband houdt met de uitreiking van het aanslagbiljet. Het is nu uitgesloten dat door te late uitreiking van het biljet de geheele aanslag reeds bij de verstrijking van den eersten termijn moet worden voldaan. De eerste termijn vervalt nu eerst nadat het biljet is uitge reikt. Met algemeene stemmen wordt ook deze wijziging goedgekeurd. Benoeming lid van het College van Re genten der Godshuizen, ter vervanging van den heer C. J. de Jongh, Aanbevolen worden de heeren H. Verhoeven en S. Schreuder. De heer Verhoeven wordt met 5 van de 6 stemmen gekozen, 1 stern is blanco uitgebracht. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Verhoeven deze functie wil aanvaarden, antwoordt deze toestemmend en dankt de heeren voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter zal mededeeling van de benoeming doen aan het bestuur der Gods huizen en wenscht den heer Verhoeven geluk met het in hem gestelde vertrouwen. Wijziging gemeentebegrooting voor 1923. Enkele posten zyn overschreden, o. a. Kiesverrichtingen f188. Dit bedrag komt echter van de omliggende gemeenten terug. Onderhoud vestingmuren met f 300. Het vorig jaar heeft dit f 500 a f 600 gekost en voor dit jaar zal het wel een bedrag van f700 k f800 zijn. Nu is dit ge deelte echter ook klaar, er was ontzettend veel aan te doen en voorbijvarende schip pers kunnen nH niet meer zeggen, dat Heusden in verval is. De eerste brand heeft gekost f116, de tweede f 114. Voor deze buitenkansjes moet ook nog een post op de begrooting worden geplaatst. De heer De Haan vraagt, of de assu rantie-maatschappijen hier niet een gedeelte van kunnen vergoeden. De Voorzitter antwoordt, dat zij dit wel kunnen, doch het niet doenmen heeft het al eens geprobeerd, doch het niet ver der kunnen brengen dan eens een kleine vergoeding voor de spuitgasten. De wijziging der begrooting wordt met algemeene steromen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat vandaag nog is ingekomen een verzoek van rnej. E. M. Merkx, om vergunning tot verkoop van sterken drank, omdat het aantal ver gunningen, het bij de Wet gestelde getal, niet heeft bereikt. Aangezien dit adres bij B. en W. thuis hoort, wordt het naar dit college verwezen. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heasden. Zondagavond werd in het Patronaat het eerste winterconcert van de »Fanfare der H. Familie« gegeven. Een zeer groot publiek, meerendeeis donateurs der vereeniging, vulden de zaal. De vice Voorzitter, de heer J. B. Sens, opende dit concert met een kernachtige toespraak, waarin hij, na de heroprichting der fanfare besproken te hebben, allen met treffende woorden opwekte tot mo- reelen en financieelen steun, teneinde het corps dat getoond heeft levensvatbaarheid te bezitten, in staat te stellen op den in geslagen weg voort te gaan, zulks onder de uitstekende leiding van den directeur den heer W. v. Heivoort uit Nieuwkuik en onder bekwame voor opleiding van den heer J. de Vaan, alhier. Daarna werden de verschillende muziek nummers keurig ten gehoore gebracht, terwijl zij werden afgewisseld door enkele komische voordrachten. Uit het applaus na elk nummer kan terecht worden be sloten, dat deze avond een succes was voor de fanfare en dat het jonge corps sterk wordt gewaardeerd. Na afloop, zeide de vice-voorzitter bij de volgende concerten wederom op zooveel belangstelling te rekenen. De Burgemeester sprak ten slotte enkele waardeerende woorden en gaf te kennen, dat deze avond inderdaad voor de jonge fanfare buiten verwachting is geslaagd. Hij wenschte dat het korps in groei en bloei zou toenemen en het aantal der do nateurs nog sterk zou vermeerderen. Viijdag slaagde onze stadgenoot de heer G. van Dijk, kantoorbediende op het postkantoor te Waalwijk voor kantoor bediende 1ste klasse. Almkerk De collecte gehouden j.i. Woensdagavond in de Ned. Herv. kerk alhier, ten baten voor het Zenuwlijders - gesticht te Zeist, bracht op ruim f41. Tot notabel bij de Herv. gemeente werd gekozen, de heer A. Snoek Tzn. Beneden-Langstraat. Op de jaar- lijksche verkoopingen van griendhout en rietgewas, werd het vierjarig griendhout vrij goed verkocht in de prijzen van f 200 tot f300 per H.A. Het riet evenwel geeft dit jaar een slecht gewas en de prijzen zijn gemiddeld slechts gelijk aan de helft van die des vorigen jaars. Voor het tweejarig bitterhout besteedt men f120 f200 per H.A. Capelle, Aan den heer M. de Bruijn, Hoofd der school te Vrijhoeve-Capelle, is wegens zijn benoeming tot hoofd eener O. L. school te Leerdam met ingang van 1 Januari 1924 eervol ontslag verleend. 'sGravenmoer. Bij genoegzame deel neming zal in den aanstaanden winter vanwege de Tuin- en Landbouwvereeniging alhier, door den heer J. Benjaminse, Hoofd der School te Sprang-Capelle, een cursus worden gegeven over de bemestingsleer. Nienwkaik. Zaterdagavond omstreeks half zeven werden onze bewoners opge schrikt door het luiden der brandklok. Al spoedig bleek, dat brand was uitgebroken in het onder deze gemeente b'ehoorende buurtschap »Hoeve«, ongeveer 'n half uur van het dorp gelegen. Onze brandweer mannen, die juist des middags nog eene oefening hadden gemaakt en dientengevolge meestal nog bij elkaar waren, togen er direct met twee spuiten op uit om de noodige hulp en redding te brengen. Onderweg zag men, hoe de vlammen reeds hoog oplaaiden, waardoor een groot- gedeelte van den wolkenhemel een rossigen vuurgloed weerkaatste. Dit was den man nen een aansporing te trachten de plaats des onheils zoo spoedig mogelijk te bereiken. Het bleek nu dat de brand was ont staan in de schnur van den landbouwer P. van Ravenstijn en vandaar zich reeds had overgeplaatst op diens woonhuis. Beide stonden in lichte laaie en het bleek on mogelijk hiervan nog iets te behouden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2