voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4340. Wosnsdap 24,Hotter BEHOORENDE BIJ HET Als ge geen eetlust hebkfge 11 humeurig en terneergeslagen voeltjjwient gij Foster's Maagpillen te gebruikear Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. HefTgeheele gestel wordt ver sterkt door hetrgebruik van Foster's Maag pillen. Prijs/per flacon van vijftig versui- kerde pilleryf 0.65 in apotheken en drogist zaken. Verandering van den Raad der gemeente 's-GRAVEMOER, gehouden 15 October 1923. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening en lezing en vaststelling der notulen, deelt de Voor zitter mede: dat bij den Gemeente-ont vanger en het Burgerlijk Armbestuur kasopneming is gedaan; dat eene aan besteding heeft plaats gehad voor de levering van brandstoffen ten behoeve van de school en het raadhuis; dat de rekening over 1922 van de Gezondheids commissie kan worden goedgekeurd en vastgesteld en dat met leedwezen is ken nis genomen van de beslissing door den Minister van Landbouw inzake de nood- uitkeering aan de gemeenten, welke maat regel niet als eene bezuiniging wordt beschouwd, maar als eene verschuiving van lasten door het Rijk op de gemeen ten, welk beginsel ook reeds is gehuldigd in de Onderwijswetgeving van 1920 en in de Nijverheids- en Middelbaar onder wijswetten. Ingekomen is voorts: een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging van de con cessievoorwaarden der Waterleiding- Maatschappij N. W. Brabant en eene afwijzende beschikking van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegraphie op een door den Raad aan dat bestuur gericht verzoek tot verbetering van post bestelling en postverzending, waarvan met teleurstelling wordt kennis genomen en van welken bezuinigingsmaatregel de plattelandsgemeenten de dupe worden. Aan den heer Voorbeijtel te Oosterhout wordt op zijn verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verleend als lid der Commissie, belast met het plaatselijk schooltoezicht op het Lager Onderwijs. Een schrijven van Ged. Staten, inzake verordeningen, ingevolge art. 114bis der Gemeentewet, wordt in handen gesteld van het College van Burgemeester en Wethouders tot het doen van nadere voorstellen te dezer zake. Op een verzoek van het bestuur van het fanfarecorps „Euterpe" om eene sub sidie over 1923 wordt met algemeene stemmen, op ééne na, goedgunstig be sloten. De gemeentebegrooting over 1923 wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. gewijzigd. Ter sprake komt het gebruik door den heer C. A. Nerrings alhier van een hoekje gemeentegrond, gelegen aan zijn terrein aan de Havenkom, waaromtrent maat regelen ten behoeve van het eigendoms recht zullen worden genomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen, op die van den heer De Jong na, be sloten tot inkrimping der straatverlich ting, zulks uit een oogpunt van bezui niging. Met algemeene stemmen wordt, be houdens hoogere goedkeuring, besloten om overeenkomstig de voorstellen van B. en W. een contract te sluiten met het Rijk inzake het verhoogen en ver beteren der havenbeschoeiïng alhier, in verband met de van Rijkswege aange brachte verhoogingen en verzwaringen der Dongekaden. Overgegaan wordt nog tot wijziging van het reglement op het beheer van het Algemeen Burgerlijk Armfonds, welke wijziging hoofdzakelijk beoogt het bren gen der financieele administratie van het Armfonds in handen van den secretaris penningmeester van dat fonds. Nadat B. en W. nog worden gemach tigd tot den verkoop van eenige oude materialen, sluit de Voorzitter deze ver gadering. —o Vervolg Raadsverslag gemeente Eethen. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van het Electriciteits- bedrijf. De Voorzitter zegt, dat den 28en Sept. van de P.N.E.M. een brief is ontvangen, met rekening-courant tusschen haar en de gemeente. Uit deze rekening-courant blijkt, dat de achterstand der gemeente f4000 bedraagt. De P.N.E M. bericht, dat zij niet kan overgaan tot betaling der rekeningen, indien door de gemeente niet een bedrag van f7000 wordt gestort. Een massa zaken zijn niet duidelijk, zoo dat het Dag. Bestuur heeft besloten, een bézoek te brengen aan het hoofdkantoor 'van de P.N.E.M., doch tevens voorstelt, in afwachting van dat bezoek te beslui ten tot het aangaan eener geldleening groot f7000, ten hoogste rentende 6 pCt., voor den tijd van 30 jaar en zoo mogelijk bij de Boerenleenbank. De heer v. d. Beek zou hier nog iets over willen zeggen, het is een kwestie die reeds meermalen is besproken, ook inde vergaderingen van het Dag. Bestuur. Het is een toestand die verre van goed is te noemen. Er is een groote achter stand, die, als de toestand zich niet wij zigt, er niet beter op wordt, doch wel slechter zal worden. Al meermalen is reeds de vraag gedaan, of er geen weg zou zijn te vinden, waardoor de achter stand ingekort wordt en dat men zoo gaat werken, dat men de rekening klop pend krijgt. Steeds is echter het ant woord geweest: er zijn nog geen midde len beraamd, omdat het tot het onmo gelijke behoort Is er niet een der heeren, die een oplossing weet? ZouhetG.E.B. niet kunnen failleeren? Hiertegen zou misschien veel te zeggen zijn, doch de vraag is: is er iets te vinden, om het bedrijf rendabel te maken? De kwestie is reeds meermalen ook in den ouden Raad van Genderen besproken, toen is voor het te kort ook reeds een geldlee ning aangegaan. Wij zijn op ditoogen blik met het bedrijf op een hellend vlak en schuiven steeds meer naar beneden. Als dit zoo door moet gaan op deze manier, maak ik mij angstig voor de toekomst. Ik wil hiermede alleen dit zeggen, laat ons alle moeite doen om middelen te beramen, het bedrijf ren dabel te maken. De Voorzitter antwoordt hierop, dat geen der heeren andere gedachten zal hebben, dan om middelen te beramen, het bedrijf rendabel te maken doch acht het beter, daar nu geen discussie over te voeren. Het Dag. Bestuur heeft besloten, zich naar de P. N. E. M. te begeven om een en ander te bespreken en zoolang het resultaat dezer bespre kingen niet bekend is, kan men er niet over praten. Zoo blijven kan het niet, dan blijft het een altijd durenden strop voor de gemeente. Spr. zou hier echter voorloopig niet verder op in willen gaan, alleen willen besluiten tot het aangaan der geldleening. In een volgende ver gadering kan dan verslag van de ge voerde besprekingen worden uitgebracht. Met algemeene stemmen wordt hierop tot het aangaan der geldleening besloten. De heer v. Buuren zou gaarne weten, wat het administratief beheer kost bij de P.N.EM. Men is over hun beheer wel eens tevreden, doch ook ontevreden. Voorzitter. Echter meest tevreden, doch wij zullen dat alles wel onderzoeken. Vaststelling verordening op de heffing van leges. De Voorzitter zegt, dat de heeren de verordening hebben thuis gehad en dus hebben gezien, dat het de bedoeling is art. 4 der bestaande verordening te wijzi gen, in dien zin, dat voor het voltrekken van een huwelijk, op andere dagen dan Woensdag, op welken dag dit gratis ge schied, zal worden gerekend op Donderdag f 5.en op de overige dagen f 20. Terwijl voor het voltrekken van een huwelijk bij de menschen aan huis f50. in rekening zal worden gebracht. B. en W. zijn echter bevoegd, onvermogenden geheel en minvermogenden voor de helft vrij te stellen van deze heffing, indien zij gewichtige jreden hebben om hun huwelijk te doen voltrekken op een anderen dag dan Woensdag. De heer v. Buuren zou het geheel vrij willen stellen, hij vindt het goed dat er bepaalde uren voor worden gesteld, doch verder moest een huwelijksvoltrek king vrij zijn. Als hij het goed begrepen heeft zou iemand uit de gemeente, die de kadastrale kaarten wil raadplegen, daarvoor 10 of 15 cent moeten betalen, terwijl een rijks- of provinciale ambte naar daar niets voor zou behoeven te betalen. Het wil spr. voorkomen, dat het beter was dat de menschen eens een keer meer het kadaster kwamen raad plegen. Het is zielig als lid van een Waterschapsbestuur te bemerken dat de meeste menschen nog zoo weinig weten waar hun eigendom ligt, en b.v. van Am- 8terdamsche peil niets afweten. De Voorzitter zegt dat het kadaster is rijkseigendom. De gemeente is verplicht het aan te schaffen en te onderhouden, alleen in het belang van het publiek. Het kadaster is al een keer geheel ver nieuwd moeten worden en dit kost veel geld. Het rijk keurt nooit goed, dat een ambtenaar, die het kadaster komt raad plegen voor de personeele belasting, daarvoor zou moeten betalen, bovendien is dit ook in het belang der gemeente. Als de menschen nu komen onderzoeken, hoe groot is dit of dat perceel dan kan het bedrag van een dubbeltje toch geen bezwaar vormen. Al de dubbeltjes bij elkaar zijn niet toereikend om de kosten van het kadaster te bestrijden, doch vormen een potje waaruit ze gedeeltelijk bestreden kunnen worden. Daarbij is het een bepaling, die in verschillende gemeenten voorkomt, er kan toch geen bezwaar tegen zijn een klein bedrag voor onkosten te rekenen. De heer v. Buuren meent dat de dingen toch op de secretarie liggen, dus waarom moeten de menschen dan betalen als zij ze komen raadplegen. De Voorzitter merkt op, dat ook men schen uit een andere gemeenten het kadaster komen raadplegen en daar be rekent men er ook een kleinigheid voor. De heer v. Buuren zegt, dat hij de kaarten van andere gemeenten nog al eens raadpleegt b.v. Dussen, en hij heeft nog nooit iets behoeven te betalen. De Voorzitter zegt dat dit komt omdat men daar nog een oude verordening heeft, moet men een nieuwe verordening maken dan zal men er waarschijnlijk ook daar wel iets voor gaan rekenen. De heer v. Buuren zou willen voor stellen, dat het raadplegen van het kadaster vrij is Dit voorstel wordt in rondvraag ge bracht en verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Smits en v. Buuren. Hierop wordt de geheele verordening in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling verordening begrafenis rechten. B. en W. stellen voor art. 3 van de verordening te wijzigen en de begrafenis rechten voor een volwassene te brengen van f180 op f4.Voor een kind be neden een jaar te rekenen x/4 en voor een kind beneden de 12 jaar de helft van dit recht. Voor het gebruik van den lijkwagen zonder paard te heffen f2. Voor het onderhoud van een eigen graf f10.Voor het stichten, aanleggen en plaatsen van een graf f 15.per M* met een minimum van f10. De heer Straver vraagt of deze bepa ling geldt voor alle kerkhoven. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de verordening alleen geldt voor de gemeentelijke begraafplaatsen, dus niet voor de particuliere zooals B.-Broek, Meeuwen en Eethen. v. d. Heuvel. Dus alleen voor de begraafplaats te Genderen. Voorzitter. En Drongelen? De be graafplaats te Doeveren en Heesbeen behooren ook aan de kerk. Met algemeene stemmen wordt hierop de verordening vastgesteld. Vaststelling verordening Hondenbelas ting. Tot heden bedroeg deze belasting f 1 voor honden die worden vastgehouden en f2 voor losloopende honden. De wet wil echter, dat er verschil wordt gemaakt tusschen honden die voor pleizier en honden die voor den landbouw of het bedrijf worden gehouden. B. en W. stellen voor, f 4 belasting te heffen voor een losloopenden hond en f 1 voor hon den die voor het bedrijf worden gehou den, met uitzondering evenwel van jacht honden, indien deze worden gehouden door hen, die van de jacht geen bedrijf maken. De heer Branderhorst meent, dat hon den die worden gehouden voor het be waken van erven, niet mogen losloopen buiten het erf. De heer v. Buuren zou alleen willen uitzonderen herdershonden. Hij begrijpt, dat deze honden moeten losloopen, doch alle andere losloopende honden zou hij willen aanslaan voor f4. De een, die zijn hond houdt voor bewaking en deze op het erf laat loopen, betaalt fl, ter wijl een ander, wiens woning aan de openbare straat staat en wiens hond voor bewaking dus misschien ook op de open bare straat moet loopen, hiervoor f 4 zou moeten betalen. De Voorzitter meent, dat de heer v. Buuren iets over het hoofd zietde hond loopt dan los voor het doel, waarvoor hij wordt gehouden. De heer Branderhorst zou alleen on derscheid willen maken tusschen vast liggende en losloopende honden. De heer v. Buuren stemt hiermede in. De Voorzitter meent, dat dit tot on billijkheden zal leiden. Als iemand met zijn hond of kar op den weg is en de hond breekt los, dan kan men toch niet zeggen, dat zoo'n hond valt onder de losloopende. De politie heeft voor de na leving der verordening te zorgen er zijn altijd wel mazen in het net waar men door kan kruipen, doch hiervoor heeft de politie te waken en de rechter te beslissen. Zoo de heeren echter een andere redactie weten, heeft spr. daar tegen geen bezwaar. De heer Branderhorst vraagt, of hij er een voorstel van mag maken, om te schrappen „met uitzondering van honden die ter bewaking worden gehouden". De Voorzitter zegt, dat zoo iets niet kan, De Gemeentewet bepaalt dit in art. 253; daar staat, dat voor waakhon den een lagere belasting moet worden geheven. Gaat men hieraan een bepa ling verbinden, dan krijgt men de ver ordening niet goedgekeurd. Men heeft niet het recht een artikel van de Ge meentewet uit te breiden. De drie oude gemeenten hebben alle drie dezelfde ver ordening gehad en er is nooit zooveel over gesproken als thans. Hij stelt voor, de verordening vast te stellen zooals ze door B en W. wordt aangeboden. De verordening wordt aangenomen met op één na algemeene stemmen. De heer v. Buuren stemt tegen en noemt het een prulverordening. Voorstel tot betaling van presentiegeld aan de Raadsleden. De Voorzitter zegt, dat de Raad zelf heeft te beslissen, hoe hoog hij het pre sentiegeld wenscht te stellen. B. en W. stellen voor, het bedrag te stellen op f 1.50 per vergadering. De heer v. Buuren zou het liever gratis doen dan voor fl.50, hiervoor acht hij zich te hoog. De Voorzitter zegt, dat in de verga dering van B. en W. ook in dien zin is gesprokenhet Dag. Bestuur durfde waarlijk het lidmaatschap van den Raad eerst niet zoo laag te schatten. De heer v. Buuren gelooft, dat de Voorzitter er maar een knol aandraait, hij zou willen voorstellen het gratis te doen, want hij schaamt zich om er f 1.50 voor aan te nemen. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat dit bedrag altijd zoo geweest is, het moet geen belooning zijn voor de ge presteerde diensten. Het is alleen de bedoeling, dat iemand, die er een daggeld of een gedeelte daarvan voor zou moeten verletten en hij wordt tot raadslid ver kozen, in staat wordt gesteld, het lid maatschap van den raad te aanvaarden. De heer v. Buuren acht het bedrag voor zoo iemand nog te weinig, hij zou het bedrag hooger willen stellen of er niets voor betalen. De Voorzitter zegt, dat de heeren vrij zijn, het presentiegeld weer in de gem.- kas te storten. De heer v. d. Beek heeft met verwon dering gehoord, wat de heer v. Buuren heeft gezegd. Deze heeft toch waar schijnlijk vroeger het presentiegeld ook steeds genoten. Spr. meent, waar de vergaderingen van den gem.raad niet zoo lang duren, 3 uren is toch al een uitzondering, en geen der arbeiders tegen woordig meer dan f3 per dag verdienen, fl 50 per vergadering een tamelijke ver goeding is, waar men dan toch nooit meer dan een halven dag zal hebben te verletten. Wordt een arbeider dus tot raadslid gekozen, dan behoeft zijn verlet geen bezwaar te vormen. De heer v. Buuren stelt het voorstel van B. en W., met het oog op den fi- nantieelen toestand zeer op prijs, doch spr. voelt wel, dat de heer v. d. Beek nooit geen doodgraver in zijn dienst heeft gehad. Zijn knecht verdient nog wel f3 per dag. Hij heelt jaren lang een doodgraver in dienst gehad en nu heeft hij iemand in dienst, die voorzanger is in Dussen en deze vragen het meest verlet als 't slechtst uitkomt en dan laten zij zich dit verlet goed betalen. De heer v. d. Beek meent, dat het toch wel een uitzondering zal zijn, dat juist een doodgraver of voorzanger tot lid van den raad wordt gekozen. Het voorstel van B. en W., om het presentiegeld op f 1.50 te stellen, wordt hierop met algemeene stemmen aange nomen. Voorstel te bepalen, dat het onder wijzend personeel in de gemeente moet wonen. De Voorzitter gelooft niet, dat dit voorstel toelichting behoeft, de bedoeling is te bepalen, dat vanaf 1 Januari a.s. het onderwijzend personeel in de ge meente moet wonen. De heer v. d. Schans vraagt, of deze bepaling ook van toepassing is op het personeel dat op 't oogenblik in dienst is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de bepaling geldt voor hen die reeds in functie zijn en ook voor hen die in functie komen. De heer v. d. Schans heeft tegen deze bepaling geen bezwaar, voor hen die nog in iunctie moeten komen, doch vindt ze wel kras voor hen die reeds in functie zijn. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat de gem.raad in bijzondere gevallen altijd het recht heeft ontheffing van deze be paling te verleenen. Alleen zal dan voor iedere uitzondering telkens eene beslis sing moeten worden genomen. De heer Smits vraagt, hoe het moet met de onderwijzeres in de nuttige handwerken, die pas benoemd is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat deze een hoofdbetrekking heeft in Heusden, nu kan toch niet gevergd worden dat deze onderwijzeres Heusden verlaat en voor de paar honderd gulden, die zij in deze gemeente voor een nevenbetrekking verdient, hier komt wonen. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en VV. aangenomen. Voorstel tot verkoop, aan meestbie dende, van Staatsbladen, Prov. bladen en oude klok te Babiloniënbroek en oude brandspuitslangen. De Voorzitter zegt, dat alle drie de oude secretariën in bezit zijn van Staats- en Prov. bladen. Het bezit in 3 voud, voor het nazien hiervan is niet noodig, daar bij komt dat zij ook belangrijke ruimte voor bergplaats vorderen. B. en W. stellen daarom voor de overtolligen zoo mogelijk te verkoopen, aan hen die er het meeste voor willen geven. Hetzelfde zou het dag. bestuur willen doen met een oude klok te B -Broek en eenige oude brandspuitslangen, aangezien deze niet meer geschikt zijn om dienst te doen. De heer Straver maakt de opmerking, dat het aanbeveling verdient, de koperen schroeven van de slangen af te halen, want deze zijn nogal kostbaar. De Voorzitter zal met deze opmerking rekening houden. Met algemeene stemmen wordt hierop ook dit voorstel goedgekeurd. Voorstel tot intrekking van de ver ordening op het Levensmiddelenbedrijf in de voormalige gemeenten. Hierover is bij schrijven van 26 Sept. door Ged. Staten het verzoek gedaan. De Voorzitter weet niet of deze ver ordeningen nog bestaan en of zij reeds zijn ingetrokken, namens B. en W. stelt hij echter voor, als nog tot intrekking dezer verordeningen te besluiten. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Voorstel Ged. Staten, tot opheffing van de openbare lagere school te Genderen. De Voorzitter zegt, per 2 October hier over van Ged. Staten nog een schrijven te hebben ontvangen, waarin dit college meldt, dat het reeds 2 maal verzocht heeft op afdoening van haar verzoek, gedaan bij haar schrijven van 20 Juli, om n.l. een besluit te nemen tot op heffing van genoemde school. Tot heden is geen besluit genomen, mocht binnen 3 weken een dergelijk besluit nog niet zijn ingekomen, dan zullen Ged. Staten van hunne bevoegdheid gebruik maken en zelf tot opheffing van genoemde school besluiten. Reeds eerder is deze kwestie besproken, ook nog in de laatste ver gadering toen is echter ook geen besluit genomen, misschien, omdat spr. toen zelf niet op de vergadering aanwezig was. Hij acht het niet noodig zijn stand punt in deze nader uiteen te zetten. Het geldt hier niet alleen een kwestie van bezuiniging. Men heeft in Genderen een openbare school met 20 leerlingen en te Eethen een met 30. Vermoedelijk wordt de school te Genderen met 1 Januari een school met 1 leerkracht, omdat dan geen 25 leerlingen meer deze school bezoeken. Nu weet men niet hoe lang het kan duren eer er verbetering in dezen toestand kan intreden, doch spr. heeft de geboorteregisters nagezien en heeft daaruit gezien, dat in 1922 vijf kinderen zijn geboren die in aanmerking zouden kunnen komen voor de openbare school, voor 1921 bedraagt dit 3, voor 1920 en 1919 voor ieder jaar 4, voor 1918 geen enkel en voor 1917 ook 4 Nu gaan er 22 school, zoodat men met 1 Januari krijgt een eenmansschool. Te Eethen zijn 30 leerlingen, met 1 Mei a s zullen er ook nog geen 33 leerlingen zijn, zoodat dan ook aan deze school met één leer kracht kan worden volstaan. Er zijn nu 2 onderwijzeressen in de nuttige handwerken noodig, die elk f 200.verdienen, wordt dus f 400. konden de scholen worden vereenigd, dan kon met een onderwijzeres worden volstaan. Het onderwijs kost in de ge meente een heele boel geld. De school te Genderen heeft in 1920 gekost f 590.975, in 1921 f426.15, en Eethen in 1920 f990. in 1921 f874 30, dit zijn alleen de on kosten behalve de jaarwedden. Deze bedragen voor Genderen in 1920 f 6650. in 1921 f6970.voor Eethen in 1920 f6173.—, in 1921 f5337.-. Bovendien erkent ieder onderwijzer die geen belang heeft bij de instandhouding eener school, dat een eenmansschool minderwaardig is, men kan net zooveel tobben als men wil, het blijft toch suk kelen. Er is geen uitzicht dat de school te Genderen zal worden een tweemans- school, terwijl bovendien de kans groot is, dat ook de school te Eethen zal wor den een eenmansschool. Door samen voeging zou men echter krijgen een tweemansschool, dat nog wel geen ideaal is, want dan zou men moeten hebben een school met 3 leerkrachten, doch in ieder geval veel beter is dan een eenmansschool. Door te besluiten tot opheffing zou men een belangrijke be sparing krijgen niet alleen voor de ge meente toch ook voor het rijk. Men moet niet vergeten, dat, kost het onder wijs aan de openbare scholen in de ge meente f10.per leerling, dan is de gemeente verplicht ook aan de bijzondere school f 10. per leerling te geven. Er zijn 3 Openbare Scholen in Genderen, die, laat ons zeggen f 1000.kosten, en wanneer er 100 leerlingen zouden school gaan dan bedraagt dit f10.per leer ling. Een bijzondere school met 60 leer lingen kost dan de gemeente dus 1600. Dit bedrag wordt echter belangrijk hooger. Het onderwijs in de nuttige handwerken kost te Eethen f 200.te Genderen f200.met laat ons zeggen 50 leer lingen, dus f8.per leerling per jaar, wat ook aan de bijzondere school moet BIJVOEGSEL tfenwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5