Café- restaurant h en Uitspanning worden betaald. Een en ander vormt' een belangrijke uitgaaf, ook in de ver gadering van het Dag. Bestuur is deze kwestie breed besproken en namens dit College moet spreker den Raad voor stellen om met ingang van 1 Januari a.s. tot opheffing van de openbare lagere school te Genderen te besluiten. Spr. weet wel dat een dergelijk besluit voor sommige menschen in Genderen niet aangenaam is, doch de vraag is alleen, moet men zich, door opheffing van een eenmansschool, waardoor men zou krij gen beter onderwijs in een tweemans- school, niet een opoffering getroosten. In de tweede plaats is de opheffing een belangrijk voordeel voor de gemeente en in de 3de plaats vormt zij voor het rijk een voordeel van f 6600.B. en W. hebben echter gemeend niet alleen een beslissing te nemen tot opheffing van de school te Genderen, toch hebben tevens gedacht de school te Eethen af te breken en deze weder op te bouwen op een plaats ongeveer in het midden tusschen beide dorpen. Er is geinformeerd bij een deskundige wat dit zou kosten en deze gaf hiervoor op een bedrag van f8000.Het Dag. Bestuur heeft ook gevraagd, wat het bouwen van een onder wijzerswoning zou kosten, daarbij van gedachte uitgaande om de bestaande onderwijzerswoning te bestemmen voor secretarie. Hierop is geantwoord dat de kosten hiervoor f 9000— zouden bedragen. Na is het wel niet noodzakelijk dat een onderwijzerswoning wordt gezet. Het voorstel is alleen om de school te Gen deren op te heffen. De heer Branderhorst merkt op, dat het toch de bedoeling van het Dag. Be stuur is, om zijn stem met eenige reden te omkleeden en niet alleen te zeggen, dat men voor of tegen het voorstel is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij alleen het belang van het onderwijs en de finantiën naar voren heeft gebracht Waar Ged. Staten zich echter hebben voorgenomen, zelf een beslissing te ne men, is het ook wel goed, dat het vóór en tegen van ieder Raadslid met reden is omkleed. De heer Branderhorst meent, dat de school te Genderen moet blijven bestaan, omdat de verste afstand meer dan 3200 meter bedraagt. De kinderen moeten daardoor den geheelen dag aan school blijven en dit is ongezond. Dikwijls loo- pen ze den heelen dag met natte voeten Het aantal leerlingen is nooit zoo laag geweest als thans, dit getal kan binnen eenige jaren gevoeglijk weer klimmen. Bovendien mag men de vraag stellen is de gemeente niet meer gediend met twee éénmansscholen, dan met één twee- mansschool? Misschien worden sommige ouders nu gedwongen hunne kinderen naar de bijzondere school te zenden, waardoor geen goede verstandhouding ontstaat. Wordt de Bchool van Eethen verplaatst, dan wordt de toestand voor Eethen weer slechterdaarbij is de plaats voor een school niet midden in 't veld Ook zou spr. liever zien, dat het oude schoolhuis te Eethen werd aangekocht voor secretarie, de kosten zouden dan niet meer als f4000 bedragen. Hij ge looft niet, dat het de bedoeling is ge weest van den Wetgever, den grootsten afstand van de school op 4 K.M. te stellen; hiermede zal wel bedoeld zijn, dat 4 K.M. als hooge uitzondering mag gelden. Wat de kosten betreft, die de gemeente heeft te dragen voor het bij zonder onderwijs, deze zullen weinig meer bedragen of de school wordt opgeheven of niet. Geen der andere heeren schijnt lust te gevoelen, iets over deze kwestie te zeggen, wat de heer v. Buuren aanleiding geeft tot de opmerking, dat hij had gedacht dat er meer belangstellenden zouden zijn geweest. Spr. gaat van de meening uit, dat alle openbare scholen moeten blijven bestaan, hij gelooft niet dit behoeven te zeggen. Allen hebben gekend mijn heer Braams, onderwijzer te Genderen. Spr. heeft niet veel, doch eens ernstig met hem gesproken en het leek hem een man, zooals hij gaarne ieder onder wijzer zou zien. Hij stelt zich voor, dat alle menschen verlangen, dat de school van mijnheer Braams blijft voortbestaan, het komt hem voor, dat dit niet anders kan. Al is deze school op 't oogenblik een éénmansschool, dan kan dit slechts tijdelijk zijn. Genderen heeft een ma chinale vlasscherij, een melkfabriek, ver scheidene boeren die hun eigen graan malen allen teekenen, dat de men schen met hun tijd meegaan; het kan daarom, volgens hem, niet uitblijven of de bevolking van Genderen zal zich uit breiden, zal dit wel in alle richtingen doen, doch ook het bezoek van de open bare school zal toenemen. Moet er een school worden opgeheven, dan toch zeker te Genderen niet. Naar spr's. meening, komt de school van Eethen dan eerder in aanmerking. Komen er menschen aan de Heusdensche brug te wonen, die hun kinderen naar de openbare school willen sturen, dan is Eethen veel te ver. De school te Genderen staat dan onge veer te midden tusschen Eethen en Genderen. Neemt men den afstand van de Heusdensche brug en die van Jaap van Tijsse, dan scheelt dit niet zooveel. Men kan dan wel gaan zeggen, de men schen die aan de Peperbus wonen, moe ten hun kinderen maar naar Meeuwen sturen. Spr. zou echter wenschen, dat zij, die beter met den plaatselijken toestand op de hoogte zijn, hun stem lieten hoo- ren. Hij wil wel verklaren er voor te zijn, dat alle openbare scholen blijven bestaan, dus ook de openbare school van Genderen, zoowel als die van Eethen. Kan het niet anders en moet er een verdwijnen, dan zou hij toch goed uit willen kijken of de school te Genderen wel moet worden opgeheven en niet die te Eethen. De heer Branderhorst spijt het, dat zoo weinig tongen over dit onderwerp loskomen. De heer v. d. Beek zegt, met beschei denheid te hebben gewacht of niet meer heeren het woord zouden voeren. In de eerste plaats zou hij iets willen zeggen over hetgeen de heer Branderhorst in het midden heeft gebracht. Deze heeft gezegd, dat, als de kinderen van Gen deren naar Eethen naar school zouden moeten gaan, dit nadeelig voor hunne gezondheid zou zijn. Spr had niet ver wacht, dat de heer Branderhorst zoo iets zou gezegd hebben. De besprekingen in het Dag. Bestuur hebben er zich immers in hoofdzaak op gebaseerd, dat de school niet in Eethen zou blijven, doch meer naar het middelpunt tusschen Eethen en Genderen zou worden verplaatst; dit was de bedoeling van den geheelen opzet De heer Branderhorst heeft ook gezegd, dat de gemeente misschien meer gediend zou zijn bij twee éénmansscholen dan bij één tweemansschool. Spr. had ook niet verwacht, dat de heer Branderhorst dit ge zegd zou hebben. Laat men de gemeente- financiën buiten beschouwing, dan is de gemeente toch beter gediend van een tweemansschool. Dan zegt de heer Bran derhorst, dat het de bedoeling van den Wetgever niet zou zijn geweest, den af stand van de school op 4 K.M. te stellen en deze afstand alleen bij hooge uitzon dering zou mogen worden genomen. Spr. zou willen vragen, welke argumenten er den heer Branderhorst toe hebben ge bracht, dit te zeggen. Dan zou spr. wil len terug komen op hetgeen de heer v. Buuren heeft gezegd. Deze heeft inder tijd een onderhoud gehad met wijlen den heer Braams, en hij zou wenschen, dat alle onderwijzers zouden zijn, als de heer Braams. Spr. kan niet uit eigen ondervinding spreken, doch hij kan niet anders zeggen, of hij heeft altijd hooren zeggen, dat de heer Braams iemand was, die verstond wat hij moest doen. Dat daarom iedereen moet wenschen, dat de school van mijnheer Braams moet blijven bestaan, kan hij niet inzien en spr, had niet verwacht, dat de heer v. Buuren zich alzoo zou hebben uitgedrukt Im mers, de tegenwoordige school is niet meer de school van mijnheer Braams, hieraan staat thans een ander Hoofd. Wat de heer v. Buuren heeft gezegd over een machinale vlasserij en melk fabriek, en deze de bevolking van de openbare school zouden doen toenemen, spr. kan niet zeggen, dat een machinale vlasserij de bevolking van Genderen kan uitbreiden Nu zou hij nog iets meer in het algemeen willen zeggen. Deze kwestie is meermalen besproken en men heeft bemerkt dat het voorstel niet van het Dag. Bestuur in ziju geheel uitgaat, doch van de meerderheid. Meermalen zijn de cijfers besproken en meermalen is gesproken over de billijkheid en onbil lijkheid. Spr. vermoedt, dat er onder de heeren die nog niets hebben gezegd er ook nog wel zullen zijn, die iets over het billijke of onbillijke in het midden hebben te brengen. De school Genderen wordt in de naaste toekomst een een mansschool en nu weet hij wel dat er verschillende menschen zijn die de school niet gaarne zien verdwijnen, hij kan zich dit zeer goed begrijpen. Die menschen moeten echter ook hun gezond verstand gebruiken. Men moet zich tevens af vragen, als heden tot opheffing wordt besloten, zijn de bezwaren van die men schen om hun kinderen openbaar onder wijs te doen genieten onoverkomelijk? Spr. meent dat dit niet het geval is, en daarom kan hij zich niet voorstellen, dat er nog menschen zijn die tegen ophef fing zijn, vooral ah de school geplaatst wordt midden tusschen Genderen en Eethen. Verder is Spr. ter oore gekomen dat de meening in de gemeente heerscht, dat als het voorstel van B. en W. wordt afgestemt en Ged. Staten zooals zij be richten zelfs de opheffing in hoogste instantie ter hand zullen nemen, dat dit door den Voorzitter en spr. zou zijn bewerkstelligd. Die meening wil hij tegenspreken, hij kan pertinent verklaren dat hij althans voor zich zelf nooit of te nimmer heeft getracht Ged. Staten in deze te beinvloeden, in dezen zin werkzaam te zijn. De heer Branderhorst zegt, dat de heer v. d. Beek de opmerking maakt, dat als de school wordt verplaatst, de af stand voor de kinderen geen hinder meer zou zijn. Spr. heeft het bij eigen onder vinding, dat een kind, dat niet sterk is bij slecht weer naar school moet wor den gebracht of gehaald. Wat de finan tiën betreft de verplaatsing der school kost volgens raming f 8000.— een onder wijzerswoning f9000.— wordt te zamen 17000.—, geleend tegen 5 pCt. wordt f850.Alossing in 20 jaar wordt ook f850.totaal f1700.per jaar. Koopt de gemeente de oude school te Eethen voor secretarie tegen f 4000 dan is dit aan intrest f200.met aflossing gedu rende 20 jaar f200.wordt f400. zoodat de gemeente gedurende 20 jaar hierdoor een besparing heeft van f 1300. per jaar. Spr. gelooft vast, dat het de bedoeling van den wetgever niet is ge weest om op iedere 8 K.M. een school te bouwen. Men zou op die manier ook het recht hebben de scholen van Meeuwen en Eethen te vereenigen. Hij vermoedt, het de bedoeling van den wetgever niet is geweest het uiterste punt te nemen, de bedoeling zal wel zijn, dat het meeren- deel der kinderen niet verder dan 3 K.M naar de school behoeft te gaan. De Voorzitter meent, dat men er nog lang en breed over kan praten, doch de heeren zijn naar de vergadering ge gaan met de ge gedachte, ik stem zoo. Een oud Raadslid in Genderen heeft hem gezegd, de scholen bestaan eenmaal en daarom ben ik niet voorveranderen, als ze nog gebouwd moesten worden, dan hadt u gelijk. Ieder onpartijdig onderwijzer zegt, een eenmansschool is een onding. Mijnheer Ossendorp uit Amsterdam, die hier in het belang van het openbaar onderwijs is wezen spreken, stemde zelf toe, een eenmansschool is geen school. De vraag is echter, wat heeft men binnen de perken van het mogelijke voor zijn beginsel over. Spr. neemt het hen, die in de onmiddellijke nabijheid der school wonen, niet kwalijk dat zij tegen opheffing zijn Het ver wondert hem echter, dat de broer van mijnheer Branderhorst en ds. van Asch indertijd hnn kinderen uit Eethen in Genderen naar school stuurden, niettegen staande er toch een openbare school aan den Kleiberg stond. Men heeft het hier gehad, dat menschen uit Aalburg voor hun kinderen bijzonder onderwijs verlangden en ze hier ter school stuurden. Hier uit Genderen gingen van een gezin de kinderen naar een katholieke school in Heusden. Spr. heeft zelf jongens gehad die te Heusden de normaalschool en de MULO bezochten en dagelijks den weg aflegden, nooit hoorde hij klachten over natte voeten of minder goede gezondheid, alleen, de buitenlucht doet ons goed. Het is alleen de vraag, wat heb ik er voor over. Men kan zeggen, ik ben tevreden met een een mansschool, dat is best mogelijk, doch de tijden zijn veranderd, men vraagt tegenwoordig veel meer dan vroeger van de leerlingen. Spr. heeft in zijn jeugd, wonende aan de oude Plantage te Rotterdam, eiken dag een uur door het drukke Rotterdam moeten loopen. Hij heeft zelf in Eethen gewoond en stuurde zijn kinderen naar de bijzonder school te Genderen. De vraag is maar. wat heeft men er voor over Al zou ik inplaats van voorstander van bijz onderwijs, voorstander van openbaar onderwijs zijn, dan zou ik niet anders spreken. De geldmiddelen der gemeente vorderen dat van de twee scholen één wordt gemaakt en het on derwijs vordert dat eveneens, want al mag, dank zij het vlas en dank zij de melk, de bevolking zich uitbreiden, dan zou men een school tusschen de beide dorpen kunnen krijgen met 3 leerkrachten. Of nu de school te Eethen of Genderen moet worden opgeheven, maakt geen verschil, alleen maakt men vaa de twee scholen één school. De afstand is niet te groot, wat de heer Branderhorst zegt over 3 of 4 K.M., de wetgever heeft gemeend, den afstand te moeten nemen op 4 K M., omdat de ouders geen bezwaar zouden kunnen maken. Spr. zou willen voorstellen, laat ons besluiten tot opheffing van de school en laat ons rekening houden met de bezwa ren der ouders en de school in het mid den tusschen beide dorpen zetten. De kinderen van den Genderschen dijk loopen door den modder en in plaats van naar Genderen gaan ze dan naar de Kleiberg ter school, dezen afstand blijft gelijk. Men moet een zaak niet over drijven. Spr. kan zeer goed begrijpen, dat de menschen niet de vlag behoeven uit te steken als tot opheffing der school wordt besloten, doch na schooltijd zitten de kinderen soms 3 kwartier ver in 't veld, zonder dat de ouders ze missen en nu lijkt het wel of er heel Genderen mee gemoeid is, 't is niet de kwestie het kan niet, doch ik wil niet. Krop en Hille uit Aalburg toonden dat zij iets voor hun beginsel over hadden, G. Bran derhorst en Ds. v. Asch stuurden hun kinderen uit eigen liefhebberij naar Gen deren naar school, dit is hun nooit ge vraagd, het geschiedde uit eigen lief hebberij, de bewijzen zijn dus geleverd dat het kan. De heer Branderhorst wil even op merken, dat hij niet het lid van den vorigen Raad is door den Voorzitter be doelt. De Voorzitter stemt dit toe. De heer Branderhorst heeft ook zelf kinderen naar Genderen ter school ge stuurd, doch hij heeft dit gedaan, omdat ieder ouder tracht voor zijn kinderen zoo goed mogelijk onderwijs te krijgen en dat was toen in Eethen niet goed. Ook Ds. v. Asch en Gouda stuurden om deze reden hun kinderen naar Gen deren. De Voorzitter merkt op, dat de heer Branderhorst nog 2 namen noemt, die hun kinderen naar Genderen stuurden en probeerden, beter onderwijs te krijgen. Het gevaar op den weg is sinds dien tijd toch niet vermeerderd, zoodat er nu voor de ouders uit Genderen geen be zwaar kan bestaan, hun kinderen naar Eethen te sturen. De heer Branderhorst zou over het sturen der kinderen naar de school te Genderen nog iets willen zeggendit geschiedde omdat het onderwijs daar beter was. De Voorzitter zal het voorstel tot op heffing der school in stemming brengen. De heer v. d. Beek zegt, dat het alleen gaat om het voorstel tot opheffing, doch dat men daaraan wil verbinden de ver plaatsing der school te Eethen. De heer Branderhorst noemt dit niet in orde; men stemt nu alleen voor of tegen de opheffing, verder niet. De heer v. d. Beek merkt op, dat de heer Branderhorst zegt, dat het voorstel niet in orde is. Het voorstel van B. en W. gaat ook alleen over al of niet op heffing, doch hij acht het voldoende besproken, dat daarin tevens de bedoe ling ligt opgesloten om de school in Eethen te verplaatsen naar het midden van den Kleiberg. Dit is niet gezegd, om de menschen tevreden te stellen of om hen dit of dat te belooven, doch dit is werkelijk de bedoeling van B. en W. Wat de kwestie van het koopenvanhet oude schoolgebouw te Eethen betreft en dit in te richten voor secretarie, spr. zou daar niet voor zijnhet is een oud huis dat veel aan onderhoud zou kosten. De vraag zou zijn, of men op den duur met een nieuw gebouw nog niet voordeeliger uit zou komen. Zoolang de gemeente echter met de secretarie nog aan Klein- loog gebonden zit, zou hij er niet voor zijn, over verplaatsing daarvan te denken en zou hij het gemeentehuis in Genderen willen houden. De heer v. d. Schans kijkt erg tegen de verplaatsing van de school te Gen deren op, als dit f 17000 moet kosten De Voorzitter brengt hier tegen in, dat het maar f 8000 kostvoor f 17000 heeft de gemeente ook een secretarie. De heer v. d. Schans is van oordeel, dat de school halfweg op den Kleiberg, zonder schoolhuis, niet zal gaan. De Voorzitter stemt dit toe. De heer v. d. Schans kan er dan ook geen bezuiniging voor de gemeente in zien. De Voorzitter merkt op, dat men de kwestie uit tweeërlei oogpunt heeft te beschouwen, n.l.uit het oogpunt van bezuiniging en in het belang van het onderwijs. De heer v. Buuren zou nog even iets willen zeggen over hetgeen de heer v. d. Beek heeft gesproken over de kwestie van de school van mijnheer Braams. Spr. heeft alleen willen doen uitkomen, dat die school goed is, waaraan goed personeel is verbonden. De heer Branderhorst gelooft niet, dat Ged. Staten goed met den toestand op de hoogte zijn, want op het bijgevoegde kaartje geven zij als grootsten afstand 2!/a KM. aan, terwijl deze meer dan 3200 meter bedraagt. De bevolking der school is nooit zoo laag geweest als thans. Spr. gelooft stellig, dat deze in de toe komst weder zal stijgen. Dit jaar zijn te Eethen reeds 10 kinderen geboren De Voorzitter zal thans tot stemming overgaan. De heer v. d. Beek merkt op, dat men stemt in verband met de verplaatsing der school te Eethen. De heer Branderhorst brengt hier tegen in, dat men alleen stemt over al of niet opheffing, men mag er bij denken wat men wil, doch hierover neemt men thans alleen een besluit Voor opheffing stemde alleen de heer v. d. Beek, de overige leden stemden tegen. Vaststelling kohier straatbelasting. Het kohier vermeldt een totaal bedrag van f 1437.70. De bepaling luidt, dat betaling moet plaats hebben voor den 31sten December. De raad stelt het kohier met alge- meene stemmen vast, zooals het ter tafel is gebracht. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Buuren of het herhalingsonderwijs voor goed van de baan is, het Hoofd der School te Meeuwen heeft spr. er naar gevraagd. Indien het onderwijs als nog gegeven zou worden, zou de gemeente dan voor een verwarmd en verlicht lokaal kunnen zorgen? De Voorzitter gelooft niet, dat hier tegen bezwaar zal bestaan, als er maar geen verdere kosten voor de gemeente aan verbonden zijn. De heer v. Buuren gelooft niet, dat zulks het geval zal zijn, hij meent, dat het Nut er zich voorspant herhalings onderwijs te doen geven. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. (iroote braad te Eindhoven. Eén doode, twee gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. Om ongeveer drie uur werd de brandweer opgeroepen voor een ernstigen brand in de sigarenfabriek van den heer Smulders te Strijp (Eindhoven). Spoedig was de brandweer aanwezig met de motor spuit onder bevel van den opperbrandmees- ter C. van der Harten. De brand was echter niet meer te blus- schen. Alle zolders stonden in volle vlam. Daar de fabriek in 'n dicht bebouwde buurt is gelegen, ging men de nabijgelegen huizen beschermen. Op een gegeven oogenblik zag de opperbrandmeester dat de muren der fabriek begonnen te waggelen. Terstond ontruimde de politie het terrein nauwe lijks was dit echter gebeurd of met don derend geraas stortte de voormuur in. De opperbrandmeester die zich daar bevond werd er onder bedolven, alsmede de brand weerman Van Houtde brandmeester Jans sen werd door enkele vallende steenen aan het hoofd verwond. Terstond werd met de redding begonnen en spoedig werd de opperbrandmeester Van der Harten levenloos onder de puinhoopen vandaan gehaald. Beide beenen waren ver brijzeld en tevens was het hoofd met won den overdekt. De brandweerman Van Hout had een paar ribben gebroken en tevens ernstige brandwonden aan de beenen. Zoo wel de doode als de gewonde brandweer man werden terstond naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. De politie zorgde onder leiding van den commissaris Brinkman dat het zeer talrijke publiek op een behoorlijken afstand werd gehouden. De opperbrandweerman Van der Harten is gehuwd en vader van twee kinderen. De brandweerman Van Hout is eveneens gehuwd. Burgemeester Verdijk was mede op het terrein aanwezig. o Holendiefstal te Roermond. Het thans geëindigde onderzoek heeft uitgemaakt, dat de schuldige P. geheel alleen verantwoordelijk is voor het verduis teren van minstens 20 waggons kolen toe- behoorende aan de Nederlandsche spoor wegen. De kolenhandelaar, het eerst betrapt, en de andere afnemers gaan vrij uit. Zij betaalden allen den kostenden prijs. Re moord te üostburg. De oorzaak van den vreeselijken moord en zelfmoord gepleegd te Oostburg moet vermoedelijk worden toegeschreven aan jaloezie van den dader. Even te voren hadden zij nog in het bjjzijn van de moeder van het meisje een brief zitten lezen, welke zij aan de ouders van den jongeman had geschreven. Twee werklieden overreden. Vrijdagnacht zijn twee arbeiders op het traject Den HaagRotterdam van de Elec- trische Spoor nabij de Loqlaan, waar de lijn zich splitst naar Scheveningen, door een naar de remise bij Leidschendam gaan den leegen trein gegrepen en op slag ge dood, Het waren de 30-jarige G. Hulsdou en de 32-jarige J. Tukker, beiden uit Utrecht zij behoorden tot de nachtploeg, die werkzaam is bij de electrificatie van de lijn Den HaagAmsterdam. Het drie-jarig jongetje van W., dat Za terdag in den vooravond voor de ouderlijke woning in de Alexandrinalaan te Apeldoorn speelde, is door een op hol geslagen paard omvergeworpen. De beide wielen van den wagen, waarvoor het hollend dier gespannen was, gingen het ventje over het lichaampje. Het kind was onmiddellijk dood. ct. Jansstraat 10-12, nafin het station, Tel. Interc^ 436. s-bS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6