SOUVENIRS met eigen foto A. A. COERTSE, Fotograaf Eind B 119 - GORKUM. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 30 October, nam. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. W. Egberts. Secretaris* WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de heerenv. d. Wal en Donker. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goed gekeurd, Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van den R. K. Bond voor vroedvrouwen, gevestigd te Heerlen, welke den Raad beleefd verzoekt eenige subsidie toe te kennen. Op voorstel van B en Wwordt op dit adres afwijzend beschikt. Een schrijven van de N. V. „A.L.A.D." gevestigd te Meeuwen, waarin den Raad wordt verzocht, een subsidie van 10 cent per inwoner te willen verleenen, op grond dat deze onderneming voor groote uit gaven staat, in verband met den bouw eener garage enz. Besloten wordt dit adres aan te houden. Een schrijven van de Electr, Commissie alhier, waarin dén Raad in overweging wordt gegeven, met het oog op inge komen bezwaren van eenige lichtver- bruikers, eene andere regeling vast te stellen inzake stroomafname. Het wil de Commissie voorkomen, dat het on billijk is, dat de eene verbruiker voor licht 25 cent per K.W. en de andere 60 cent per K W. moet betalen, èn stelt daarom voor, de speruren voor kracht- afname te wijzigen in dien geest, datnè, een half uur vóór zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang voor lichtaf- name 60 cent per K.W. moet worden betaald, terwijl mede wordt voorgesteld voor kracht 20 cent in plaats van 25 cent per K.W. te betalen. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B, en W. zich met dit voorstel kun nen vereenigen. Eene groote onbillijk heid kan, volgens spr., hier uit den weg worden geruimd, hoewel het vorige jaar tot de thans bestaande regeling was be sloten. De heer Ottevanger leest eenige ge gevens voor, waaruit de onbillijkheid blijkt, voor hen die geen stroom voor kracht afnemen. De heer de Jong verklaart zich in een uitvoerig betoog, tegen het voorstel, ondermeer zegt spr., dat verleden jaar op de vastgestelde voorwaarde gewerkt is stroomafnemers te verkrijgen, waar ook spr. tot zijn spijt aan mee geholpen heeft en het komt spr. voor, dat er nu gehandeld wordt als een kooiman (als de eenden er in zitten dan de deur dicht) en vindt daarom deze regeling niet flink in oogenschouw dient genomen te worden dat het landbouwbedrijf niet zulke groote winsten oplevert. Het voorbeeld van een arbeider gaat niet op, deze maakt des morgens maar 'n oogenblik gebruik van 't licht en meestal met één lichtpunt. Spr. merkt tevens ook nog op, dat zijn Btroomafname in de gegevens opgenomen hadden kunnen worden. Hij was Jtot stroomafname bereid gevonden, doch op de tegenwoordige voorwaarden, spr. zou anders nooit zijn aangesloten. De heer Ottevanger zegt, we moeten de zaak niet zoo eenzijdig bekijken, het is onbillijk dat een arbeider 60 ct. per K.W. en een boer 25 ct. betaald, zelfs is het onbillijk voor den eenen boer tegen over den andere. Spr. is er ook voor, de prijs voor krachtafname 5 ct. per K.W. te verminderen en kan niet begrijpen, dat de heer de Jong zoo tegen dit voor stel gekant is. De heer Snoek meent, dat het een proefjaar was en brengt ook nog eenige bezwaren in 't midden tegen het voorstel. Het spijt de heer de Jong, dat er zooveel afnemers door hem persoonlijk zijn gelokt. De heer Ottevanger zegt, dat de ar beider van jas en bloed betaald, anders is het met den boer. De heer de Jong zegt, het had knapper gestaan wanneer verleden jaar dit voorstel was gedaan. De heer v. d. Meijden meende ook dat het een proefjaar was. De Voorzitter zegt, dat de cijfers door de P.N.E.M. gegeven, niet juist blijken geweest te zijn. De heer Verschoor kan zich wel met het voorstel vereenigen mede aan de hand van eenige, door hem verzamelde gegevens. De heer van Leeuwen is nog weinig met de zaak op de hoogte en zou dit adres aan willen houden opdat verdere inlichtingen verkregen zouden zijn. De heer Ottevanger zegt, dat wanneer blijkt dat er verandering moet komen dit altijd kan gebeuren, en vindt geen termen aanwezig om dit adres aan te houden. De heer Koekkoek is ook voor inwil liging van deze zaak. De Voorzitter wenscht dit voorstel in stemming te brengen. De heer Snoek zou graag voor er ge stemd werd eene wijziging willen brengen in de speruren, door in plaats van te bepalen een 1/2 uur na zonsondergang dit te stellen op 1 uur, daar de arbeiders 's avonds nog al laat werken. b. v. Broches, Horloge- of Collieraanhangers, Dasspelden, Sigarettenkokers, Manehetknoopen, enz. enz. is een aardig ST.-NICOLAAS-CADEAU. v/h. J. C. G0ETHALS De heer de Jong kan zich met deze wijziging wel vereenigen, deze wijze wordt dan ook door B. en W. overgenomen, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De gemeenterekening dienstjaar 1922 wordt goedgekeurd, nadat de commissie bij monde van den heer Walraven heeft verklaard, dat de rekening op eene op merking na in orde is bevonden. De Voorzitter dankt de commissie voor de door hun verrichte werkzaamheden. Thans is aan de orde behandeling van de gemeentebegrooting 1924, welke 14 dagen ter inzage heeft gelegen. De Voorzitter wil over enkele posten een kleine toelichting geven. Op de begrooting komt voor een post van f850 voor drinkwatervoorziening. Spr. stelt voor eene drinkwatervoorziening fonds op te richten, waarvoor dit bedrag voorloopig bestemd is. Op 't oogenblik weet spreker met deze voorziening geen raad. Pompen of een waterleiding is te duur, wij moeten sparen en wanneer nu elk jaar voor dit fonds een zeker bedrag wordt afgezonderd, komen wij ten slotte aan een kapitaal 't welk dan gebruikt zou kunnen worden, wanneer er vooruitzicht is voor afdoende verbe tering. Hoewel de gemeentefinanciën niet gunstig zijn, zou spreker er prijs op stellen wanneer zijn voorstel werd aan genomen, hem is altijd geleerd te sparen. Verschillende leden kunnen zich met dit voorstel niet vereenigen, daar men moeilijk sparen kan als men nog schuld heeft. De heeren Ottevanger en de Jong betoogen, dat wanneer ingrijpende maat regelen in de drinkwatervoorziening zou den moeten genomen worden, wel een geldleening kan worden aangegaan. De heer Verschoor zegt als de Bouw verordening zoo blijft werken, dan kun nen de inwoners na verloop van eenige jaren allen gebruik maken van regen water, zooals die verordening het voor schrijft. De Voorzitter meent dat na verloop van eenige jaren nog geen regenput zal zijn aangebracht. De heer van Leeuwen acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat binnen af- zienbaren tijd het Rijk overal wel in de drinkwatervoorziening zal ingrijpen. De heer de Jong zou nu al vast maar van het uitgetrokken bedrag, eenige werkzaamheden laten verrichten, b.v. baggeren en het plaatsen van schutten, enz De Voorzitter zegt wanneer vroeger gespaard was, dan zou nu in deze gele genheid kunnen worden voorzien. Spr, sluit over deze zaak de discussie en brengt zijn voorstel in stemming, hetgeen met 6 tegen 3 stemmen wordt verworpen Spreker geeft ook nog eenige inlichtingen over de kosten van 't onderwijs en over de elect, voorziening, waarna de be grooting wordt vastgesteld. (Slot in 't volgend nummer). LANDBOÜWRUBRIEK. Voorzorgen tegen uitwinteren. De weersomstandigheden werken dit najaar de landbouwwerkzaamheden leelijk tegen. De voortdurende regen heeft de meeste akkers in een modderpoel her schapen, om maar niet te spreken van de toestand waarin vele wegen zijn ge raakt. Aardappelen, mangels, knollen en suikerbieten kunnen slechts met groote moeite, bij kleine vrachtjes geoogst worden. Doch het meest van al komt de grondbewerking dit jaar in het ge drang. Hoe weinig land heeft men goed kunnen ploegenHoeveel boeren hebben bijna nog niets om Mocht het nu echter nog spoedig veranderen, dan kan men, zonder vorst, de schade voor den winter nog wel inhalen I De tijd voor onkruid verdelging is echter voorbij, en als we niet flink vorst krijgen met mooien lang- zamen dooi, dan zal er het aanstaande voorjaar hier en daar aardig wat voor den dag komen. Niet n inder achteraan, komt het zaaien van het winterkorentarwe, rogge en gerst, en hoewel ieder landbouwer uit ervaring weet, dat die verschuiving van den zaaitijd bedenkelijke gevolgen kan hebben, het zaaien was op de meeste plaatsen absoluut onmogelijk! Het spreekwoord Nood breekt wet, bracht zich zelf in toepassing Doch juist als een bepaalde handel wijze gevaren op kan leveren, is het onze plicht voorzorgen te nemen, om te trachten de gevolgen tot een minimum terug te brengen. Daar verschuiving van den zaaitijd in de praktijk getoond heeft, dat het koren gemakkelijk geheel of voor een deel uitwintert, achten wij het thans wel nuttig er eens op te wijzen wat de oorzaak daarvan is, en welke voorzorgen men er tegen kan nemen. Tarwe, rogge en gerst behooren plant kundig tot de groep Eenzaadlobbigen Als hoofdkenmerken voor die geheele plantengroep geldenlange, smalle bla den, met evenwijdig loopende nerven en het bezit van bij wortels 1 Daaronder verstaat men in de plantkunde een stel wortels, die alle ongeveer even dik zijn dus geen hoofdwortel met zij wortels, zooals bij erwten en boonen Die bijwortels van tarwe, rogge en gerst en ook van haver en alle grassoorten, die mede tot deze groep behooren ont wikkelen zich op eigenaardige wijze. Bij de kieming van de korrels komen bijna op dezelfde plaats als waar het groene stengeltje voor den dag komt, een stuk of wat draderige wortels te voorschijn. Die noemt men zaadwortels. Ieder, die wel eens een gekiemde graankorrel be keken heeft, zal zich dat wel kunnen voorstellen. Die zaadwortels zijn echter niet blijvend, maar sterven na eenige weken weer af. Even voor en tijdens dit af sterven, komen aan de oppervlakte van den grond, uit het stengeltje, nieuwe wortels, de kroonwortels, die wel Mij nend zijn. De direct bij de kieming gevormde zaadkorrels, doen maar dienst, (voornl. als waterleverancier) totdat het jonge plantje het reservevoedsel uit de korrel heeft opgebruikt. Dan sterven ze af en vangen de hooger geplaatste kroonwortels hun werk aan. Die halen niet alleen water, maar ook de opgeloste voedings stoffen voor de plant bij elkaar. Na de lezing van dit gedeelte zeggen misschien sommige landbouwers wel „Wat heeft dit lesje in plantkunde nu toch te maken, met het uitwinteren van koren I" O, heel veelZonder een goed begrip van de ontwikkeling van het wortel stelsel der jonge graanplanten, is het uitwinteren niet duidelijk te overzien. Nu we nl. weten, dat het 2de stel wortels aan de grondoppervlakte voorkomende, de blijvende wortels zijn, kunnen we daarmede rekening houden met het zaaien We moeten trachten een goede vor ming van die kroonwortels zooveel mo gelijk in de hand te werken. Vooreerst moeten we dan probeeren de korrels op een juiste diepte te zaaien. De praktijk heeft aangetoond, dat de meest gewensch- te diepte 35 c.M. is De afstand tus- schen de zaad- en kroonwortels is dan niet te lang, noch te kort gebleken Zaait men dieper, dan lijdt de plant veel krachtverlies, doordat ze dan toch aan de oppervlakte haar 2de stel wortels wil vormen. Zaait men lichter dan vormt ze haar kroonwortels soms boven den grond, droogt daardoor gemakkelijk uit en staat heel los. Ten tweede moet men zorgen, dat de kroonwortels een goed toebereid zaaibed vinden, voldöende los en voldoende voorzien van plantenvoedende stoflen. Ze verlengen zich dan al gauw sterk, vormen een groote oppervlakte, en kun nen dientengevolge veel water en voed sel uit den grond opnemen bij een goed wortelstelsel kunnen we een stevige plant verwachtenEn stevige planten komen altijd het best door den winter. Ten derde moet men zoo vroeg mo gelijk zaaien: men moet de planten ge legenheid geven hun 2de stel wortels te vormen voor dat de strenge vorst invalt, ofmen moet zoo laat zaaien dat men verwachten mag, dat de planten hun 2de stel wortels nog niet aan hei vormen zijn, in den tijd van strenge vorst. Dit laatste nu, zal dezen herfst w« 1 het meest moeten gebeuren. En wanneer zal men dan moeten zaaien, omdat te voorkomen 1 Dat is natuurlijk niet met zekerheid vooruit aan te geven 1 De weersomstandigheden na het zaaien kun nen veel af en aan doenDe praktijk heeft als gemiddeld over vele jaren ge merkt, dat tarwe en rogge in de eerste helft van November gezaaid, het meeste uitwintert. Met behulp van hetgeen we boven schreven is dat aldus té verklaren In den regel zullen de dan gezaaide korrels, tijdens het vormen van hun 2de stel wortels overvallen worden door de vorst, de groei daarvan houdt op, en bij de dooi heeft de jonge plant geen vol doend ontwikkeld wortelstelsel, om het water dat uit de bladen verdampt, ge regeld aan te vullen en ofschoon de plan ten op het oog mooi door den winter zijn heengekomen, sterven ze, tengevolge van uit droging, na de vorst. Heeft men geen kans gehad voor eind October zijn winterkoren te zaaien, dan is het 't best een week of wat daarmee te wachten. De tarwe en rogge van de laatste helft van November of begin December staat meestal, zooals men dat noemt, nog op de korrel als de winter komt. Ze heeft dan nog weinig of geen blad boven den grond en bezit nog haar kiemwortels De groei wordt dan ook wel geremd, maar voor uitdrogen behoeft men niet te vreezen. Na de dooi gaat ze dan kroonwortels vormen Zonder risico is deze zaaitijd natuur lijk niet, maar als men laat moet zaaien, kan men beter met verstand den datum kiezen, in verband met de ervaringen door anderen in den loop der jaren daar mee opgedaan Het grootste gevaar voor laat zaaien is vooral: de mindere uit- stoeling die men te vreezen heeft. Wat meer zaaizaad gebruiken dan normaal kan daarom vaak wenschelijk zijn, als mede zoo vroeg mogelijk in het voor jaar de dan min of meer losse plantjes met de landrol aandrukken. Doch de voornaamste voorzorg tegen uitwinteren heb ik voor het laatst be waard, om daarop nadrukkelijk de aan dacht te vestigen: zaai beslist niet de machineUw zaad komt dan allemaal op de gewenschte diepte, wordt allemaal in de gelegenheid gesteld, goede kroonwor tels te vormen. De plantjes vriezen daar door minder op en lijden dientengevolge minder door uitdroging! Laat niemand, die thans nog zaaien moet, daarom ver zuimen, de zaaimachine te gebruiken, de beste aanbeveling tegen mogelijke schade door uitwinteren! F. C. HUIJSER. Woudrichem. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE «Sc DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeügste adres. Heusden. Naar wij uit goede bron vernemen is de »Heusdensche Harmonie*^ voornemens half dezer maand een uitvoering te geven voor hare donateurs in het hotel Concordia.* Donderdag a.s., des avonds half zeven, hoopt de WelEerw. Heer Ds. J. v. d. Meulen van 's Bosch, in de Geref. Kerk alhier voor te gaan in het Dankuur voor het gewas. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkontoren werd gedurende de maand October inge legd f 20410.73, terugbetaald f 43542.98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9391. De arbeider J. v. d. P., uit Aalburg, werkzaam op de scheepswerf alhier, ge raakte met een zijner vingers tusschen een machine, waardoor het voorste gedeelte werd afgekneld. Naar wij vernemen zijn de woningen, van de firma de BontNooten bij onder- handschen verkoop in eigendom overgegaan aan den heer B. Stap alhier. Mej. v. d. Berg, onderwijzeres aan de Bewaarschool van de Ned. Herv. ge meente alhier, heeft met ingang van 1 Nov. wegens ongesteldheid eervol ontslag aan gevraagd. Tijdelijk is voor deze betrekking benoemd Mej. S. Zonneveld alhier. Dinsdagavond hield de vereeniging »Het Groene Kruiste in het hótel Concordia® hare jaarvergadering. Slechts enkele leden waren opgekomen. De Voorzitter, de EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, las de Secretaresse, Mevr, Auër, het jaarverslag 1922 voor. Hieruit bleek, dat de vereen, er met haar financiën goed voor staat, dank zij de gehouden Bazar en eenige bijdragen. Uil het verslag van de afdeeling tuberculosebestryding bleek, dat 6 kinderen naar vac&ntiekolonie's waren uitgezonden, waarvan 2 naar De Steeg en 4 naar Oostvoorne. Alle uit zendingen hadden een goed resultaat op geleverd, alle kinderen waren flink in gewicht toegenomen. De kosten voor deze uitzendingen zijn echter nogal aanzienlijk voor een verblijf van 5 weken bedragen deze f 70 per kind. De vereen, is echter voornemens, ondanks de kosten, met deze uitzendingen voort te gaan. Daarna had rekening en verantwoording plaats door den Penningmeester, den heer Joh. v. Laarhoven. De Voorzitter verzocht de heeren Auër en Carpaij de rekeningen na te zien. De heer Carpaij bracht verslag uit en deelde mede, dat alles in orde was bevonden. De Voorzitter dankte zoowel Secretaresse als Penningmeester voor hun beheer. De rekeningen werden door de aanwezigen goedgekeurd. De heer Joh. v. Laarhoven werd bij acclamatie als Penningmeester der vereen, herkozen. De Voorzitter deelde nog mede, dat, niettegenstaande er niet zoo'n druk gebruik van het consultatiebureau voor zuigelingen werd gemaakt, hiermee de vereen, toch zou doorgaan. Ook zou het volgend jaar weder een moedercursus worden gegeven. Van 12 tot 16 November a.s. zal een tentoonstelling worden gehouden, terwijl in den loop van den winter ten bate der vereen, een cabaretavond zal worden ge geven. Om circa 9 uur sloot de Voorzitter onder dank aan de leden de vergadering. Aalburg en Heesbeen Ds. H. A. de Geus te Veenendaal heeft voor het be roep naar de Ned. Herv. Gem. alhier be dankt. Almkerk. De navolgende ingeschrevenen uit deze gemeente lichting 1924 zijn be stemd tot gewoon dienstplichtigen P. Sterkenburg, L. Ebert, D. Biesheuvel, C. Groeneveld, C. A* Noorloos, L. v. Arirooij, A. Dekker, H. Tameris, A. L. de Bok,J. Pruissen, G. Vermeulen. Het Muziekgezelschap Nooit Ge- dachu ontving dezer dagen de eerste prijs in de hoogste Eere-afdeeling behaald te Raamsdonksveer, bestaande uit een prach- tigen zilveren lauwerkrans. Capelle. Gedurende de maand October 1923 werd in da Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 2730.54 en terugbetaald f 7948.64. Het aantal in lagen bedroeg 42, dat der terugbetalingen 37. Er werden 45 telegrammen behan deld, waarvan 25 verzonden en 20 ont vangen, terwijl 197 telefoongesprekken ge voerd werden, waaronder 27 celgesprekken. In de j.l. Woensdagavond bij den heer L. P. van Dongen alhier gehouden vergadering der weder opgerichte Rederij kerskamer »Vriendentrouw« werd tot leider bij de repetities gekozen de heer W. M. de Bas, terwijl besloten werd het bestuur met een persoon uit te breiden. Hiervoor werd benoemd de heer G. A. S. de Bas. Het inleggeld voor de werkende leden werd vastgesteld opfl.De gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leden werd opengesteld tot Woensdag e.k. bij den se cretaris J. C. Timmermans. Op 21 en 22 November a.s. zal in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom alhier een bazar ten bate van het Groene Kruis worden gehouden, uit gaande van de te dezer plaatse bestaanden dameskrans. Eethen. Vergadering dezer gemeente op Dinsdag 6 Nov. 1923, nm. 1.45 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om f200 subsidie te verleenen aan de N. V. x»ALAD.« 3. Voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verleenen aan mej. N. C. Braams, onderwijzeres te Gen- deren, met ingang van 1 Jan. '24. 4. Vaststelling rekeningen Burg. Arm bestuur te Drongelen, Eethen en B.-Broek. 5. Voorloopige vaststelling rekening '22 der voormalige gemeente Genderen. 6. Vaststelling Gem.begrooting dienst jaar 1924. 7. Plaatsbepaling vestiging gemeente secretarie. 8. Voorstel B. en W. tot verhaal van 3g pCt. pensioenbijdrage op de ambtenaren. Genderen. De prijzen der vette var kens zijn dalend er wordt nog besteed 38 k 39 cent per pond levend gewicht. De prijs der biggen is enorm gedaald. Door den heer Hilwig, Rijksveearts te Heusden, zal dezen winter alhier een cursus in paardenkennis worden gegeven. Deze cursus gaat uit van de Noordbra- bantsche Maatschappij van Landbouw.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2