k 4313. frijiag 2 Meier De Schipbreukelingen der Zuidzee. voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. Bij de behandeling van het adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in zake de voorgenomen verhooging van de tarieven van eenige Rijksveren, werd van verschillende zijden gewezen op den zeer onvoldoenden toestand van eenige belangrijke veren, als het Zaltbommel- sche veer over de Waal en het Culem- borgsche veer over de Lek. Men betreur de het zeer dat wordt gedacht aan het verhoogen der veergelden in plaats van deze veren, die voor het moderne auto verkeer tusschen het zuiden via Utrecht naar Amsterdam van zooveel gewicht zijn, beter te doen aanpassen bij dat verkeer. Besloten w( rd in dezen zin een schrijven te richten tot den Minister van Financiën. Naar aanleiding van het verzoek om trein 242 (sneltrein) ook te doen stop pen te Waspik werd bericht ontvangen, dat dit verzoek niet kon worden inge willigd om redenen van technischen aard, doch dat afgescheiden daarvan niet kon worden gedacht aan meerdere stoppingen voor dezen trein, omdat anders het ka rakter van sneltrein zou verloren gaan. Op het verzoek der Kamer om bij het Handelstractaat met België gunstiger conditie te bedingen voor den invoer van Nederlandsche rietmatten werd door den Minister van Arbeid medegedeeld, dat geen stappen kunnen worden gedaan tot verlaging van het invoerrecht voor dat artikel. Met de door het Centraal Bureau voor de Statistiek voorgestelde wijziging in de naamlijst van de statistiek voor den in- en uitvoer en het entrepötverkeer kon de vergadering zich vereenigen be sloten werd evenwel nogmaals de aan dacht van het Bureau te vestigen op het reeds vroeger gedaan verzoek tot uit breiding van de statistiek voor schoenen en leder. Besloten werd toe te Treden tot de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen. Naar aanleiding van de adressen van de Kamers te Amersfoort en te Breda in zake den Postchèque- en Girodienst werd besloten den Minister van Water staat te verzoeken tijdig in kennis te worden gesteld met de ontwerp-plannen voor den nieuwen dienst. Bij de behandeling van het adres der Middelburgsche Kamer waarbij-wordt gevraagd over te gaan tot opheffing van het Centraal Inkoopbureau werd ernstige ontstemming te kennen gegeven over de wijze waarop door dit bureau contracten zijn afgesloten voor de levering van le der voor het leger en Rijksinstellingen. Besloten werd ten deze nadere gege vens te verzamelen om later hierop terug te komen. Van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie werd bericht ontvangen dat het verzoek van de Afdeeling Kaatsheu vel van den R. K. Bond van Schoen fabrikanten de telefoonnetten van Loon- op-Zand en Kaatsheuvel als één te be schouwen niet kan worden ingewilligd omdat de belangengemeenschap daartoe van niet voldoende beteekenis wordt ge acht. De vergadering kon zich met de mo tiveering van deze afwijzing niet ver eenigen en besloten werd op deze aan gelegenheid terug te komen. Naar aanleiding van het verzoek dier- zelfde afdeeling om rechtstreeksche te lefoonverbinding van Kaatsheuvel op Tilburg met het oog op de vertraging, die door het leiden der gesprekken over Waalwijk wordt veroorzaakt, welk ver zoek door de Kamer werd gesteund, werd van den directeur-generaal bericht ont vangen, dat ook aan dit verzoek niet kon worden voldaan, omdat het verkeer tusschen Kaatsheuvel en Waalwijk van grooter beteekenis is dan tusschen Kaats heuvel en Tilburg en dat van vertraging niet of hoegenaamd geen sprake kan zijn. Besloten wordt omtrent de vertraging, waarover destijds werd geklaagd, nadere inlichtingen in te winnen. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van het voornemen om met de Bureaux der Noord-Brabantsche Kamers een bespreking te houden over de ta- riefspolitiek van de P.N.E.M. Door alle Noord-Brabantsche Kamers is bericht dat zij aan deze bespreking zullen deel nemen. De vergadering stemde met het houden dezer bespreking, die misschien leiden kan tot een nauwer contact inzake behartiging van specifiek provinciale belangen voor handel en industrie, ten zeerste in. Mededeeling werd gedaan dat de pe riodieke verkiezing van 5 leden der Ka mer voor de afdeeling Grootbedrijf en 5 voor de afdeeling Kleinbedrijf zal plaats hebben op 26 November a s. Behandeld werd de begrooting van ontvangsten en uitgaven der Kamer voor 1924. Zij werd vastgesteld met een eind cijfer van f9.140. De heer De Lange voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf bracht verslaguit van zijne afvaardiging naar het te Breda gehouden Middenstandscongres en van de vergadering van voorzitters van de afdeeling Kleinbedrijf van de Nederland sche Kamers van Koophandel. Besloten werd toe te treden tot het op die ver gadering ingestelde bureau van advies voor de afdeelingen Kleinbedrijf. De vergadering werd daarna gesloten. „B. Ct." RECHTZAKEN. Uitspraken ai r. rechtbank te Tiel C. v. R. te Wijk en M. v. R. te Zuilichem het bedriegen door den verkooper van den kooper ieder 1 w. gevang. De politierechter te 's Bosch veroordeelde L. D. te Werkendam wegens diefstal tot 4 mnd gev. str. en bekrachtigde wegens diefstal het verstek vonn., waarbij hij werd veroordeeld tot 6 w. gevangenisstraf. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. Uitspraak van strafvonnissen op 18 en 23 October. Strooperij A. v. M. te Rossum, f 40 of 40 d. h. Overtr. betr. de veldpolitieP. J. v. W. en P. K., beiden te Zuilichem, ieder f 0.50 of 4 w. T.S. M. v. d. L. te Brakel, H. G. S. te Ammerzoden, ieder f 6 of 6 d. h. TrekhondenwetH. d. B, te Brakel, f 40 of 10 d. h. VisscherijwetJ. O. te Wellseind, f3 of 3 d. h. Riviervisscheryregl. C. P. L J P. v. M beiden te Zaltbommel, ieder f 3 of 3 d. h. O. v. O., idem, f 5 of 5 d. h. Wapen bij zich hebben: G. J. C. te Zaltbommel, f40 of 10 d. h. Binnenaanvaringsregl. W. v. 11. te Capelle, f 5 of 5 d. h. MotorkenteekenbeshiitA. G. K. te Wondrichem, f 5 of 5 d. h. Motor- en Rijw.regl. J. II. v. H. te Kerkwijk, f 2 of 1 w. T.S f 3 of 4 w. T.S., fl of 1 w. T.S. J. v. Z. te Brake!, f 1 of 4 w. T.S A. V. te Bruchem, f 3 of 4 w. T.S.A. H. v. M. te Rossum, f25 of 25 d. h.; G. R. te Ammerzoden, f50 of 25 d. h. A. M. v. V., J. v. V. beiden te Zuilichem. K. S, v. d. W. beiden te Aalst, W. L. te Gameren, J. v. R. te Delwijnen, C. P. L. te Zaltbommel, H. v. W. te Gameren, II. J. O. te Well, ieder f 3 of 3 d. h. G. K. te Zaltbommel. G. v. G. te Well, ieder f5 of 5 d. h. Motor- en Rijw regl. en WetA. K. te Zaltbommel, f 3 en f 10 of 3 d. en 10 d. h. Motor- en RijwielwetA. G. te Zaltbom mel, f 5 of 5 d. h. Openbare dronkenschapH. v. V. te Aaist, f 3 of 3 d. h. BINNENLAND. Uitroer ran Duitsch papieren geld naar Nederland. Naar aan het »Hbld.« uit Berlijn wordt gemeld, zijn daar eenige kooplieden gear resteerd, omdat zij Duitsch papiergeld bij groote hoeveelheden naar het buitenland hebben uitgevoerd. Alleen reeds de Ne derlandsche grensbeambten hebben, op ver zoek van de Berlijnsche politie, vijftig centenaars van dit papier»geld« in beslag genomen. Drie milliard in banknoten van 10.000 mark wegen acht centenaars. De gearresteerden verklaarden, dat zij ongeveer zestig gulden maakten voor een milliard mark. De biljetten dienen hoofd zakelijk voor reclame-doeleinden. Beweert wordt, dat er uit Nederland geheele scheeps ladingen met Duitsche bankbiljetten worden verzonden naar Indié en Amerika, waar ze voor hetzelfde doel worden aangewend. Niet ten onrechte beweerden de arres tanten, dat zij er veel toe hadden bijge dragen om de Duitsche mark te steunen, daar de op deze wyze geëxporteerde bit- jetten nooit weer hun weg zouden vinden naar de Duitsche Rijkskassen. o Itroekhuys vrygespreken. De kantonrechter te Rotterdam mr. Wenthelt, heeft uitspraak gedaan in de zaak van Willem Broekhuys, die door den ambtenaar van het O. M. was gedagvaard wegens overtreding van de Loterywet 4905 door te zijnen name uit te geven een zoo genaamde premieleening. de 31ste Rotter- damsche Premieleening, waarvoor de ver- eischte toestemming niet was verleend. De kantonrechter heeft bekl., tegen wien zes maanden hechtenis was geëischt, vrij gesproken van het ten laste gelegde en ontslagen van rechtsvervolging met de be paling dat de in beslag genomen Simplex machines en premie-obligatie zullen worden teruggegeven. De kantonrechter heeft zijn vrijsprekend vonnis aldus gemotiveerd, dat de premie leening voldoet aan de vereischten die artikel 1 sub 2 der Loterywet aan een premieleening stelt. De rechter mag niet strafbaar stellen een volgens de wet niet strafbaar feit en er zich niet toe laten leiden zelf recht te scheppen. Het doet in dezen niet ter zake, dat de premieleeningen niet werden aangegaan met de bedoeling met de aldus verkregen gelden handel te drijven, doch dat daarmede nieuwe premie leeningen zouden worden aangelegd. Het doel mag voor den rechter niet afhankelijk zijn bij de overweging of een feit strafbaar is volgens artikel 4 der Loterywet. De ambtenaar van het O. M., mr. Reumer, is van dit vonnis in appèl gegaan. BEHOORENDE BIJ HET DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende omstandigheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of kouds ts bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig Volgen ver schijnselen alshoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daarentegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steen vorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per doos. Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Vrijdag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk des namiddags ten 5 uur een algemeene vergadering, nadat was vooraf gegaan eene vergadering der af deeling Kleinbedrijf. Bij de behandeling van een adres der Kamer te Alkmaar, gericht tot den Minis ter van Jusitie om te verkrijgen dat de faillissementswet in dier voege wordt ge wijzigd, dat bij groote faillissementen de benoeming van een Commissie uit de crediteuren verplicht wordt gesteld, wer den verschillende klachten geuit over trage afwikkeling van faillissementen en willekeurige handelingen van den curator bij liquidatie van failliete boedels. Aan gezien dezerzijds reeds vroeger op minder gewenschte praktijken bij het beheer van failliete boedels en de weinige medezeg gingschap van crediteuren werd gewezen, werd besloten niet opnieuw te adres- seeren. De vergadering kon niet deelen het gevoelen der Nijmeegsche Kamer dat de bemoeiingen van het bedrijf der Neder landsche Spoorwegen bij de inklaring van goederen niet gewenscht zouden zijn, integendeel werd gewaardeerd, dat door die bemoeiingen de spoedige doorzending van goederen zeer wordt bevorderd. 67) In allen gevalle,zeide mijnheer Hughes, ïbezitten we een betrouwbaar vaartuig, dat niet zoo gemakkelijk kan verbrijzeld worden, bamboe is veerkrachtig en bezit een groot drijf vermogen.® »Ja, ja,® bevestigde de dokter, »ge hebt gelijk.® t Welnu, dan zijn de grootste bezwaren weggenomen,® zeide mijnheer Hughes, ïhet eenigste gevaar zou zijn, wanneer de haaien het op ons gemunt hadden.® »Hoe bedoelt u dat?® vroeg dokter Arling. Wel de haaien bezitten het vermogen zich ergens op te werpen, en als er drie of vier van die dieren op het vlot komen kunnen we ons testament maken.® Deze opmerking wekte den lachlust op. »Nu ja,® sprak een der Amerikanen, »als we alle bezwaren gaan opsommen, zouden we ze kunnen vereenigen tot een berg, die per slot van rekening een muis baart, zooals het spreekwoord zegt.® »Als mijnheer Hughes niet vergeet een paar bommen mede te nemen,® liet Black Door de Kamers te Tilburg en te Utrecht werd gewezen op de hooge op brengst van bet statistiekrecht, waar tegenover de uitgaven voor de statistiek met 't oog op bezuiniging steeds meer worden ingekrompen ten schade van de waarde van de statistiek. Reeds vroeger is door onze Kamer uit breiding van de statistiek gevraagd ten opzichte van in- en uitvoer van leder en schoenen aan welk verzoek slechts ten deele werd voldaan. De vergadering be treurde het ten zeerste dat de opbrengst van het statistiekrecht ook niet grooten- deels wordt besteed voor de statistiek, zooals toch bij het in leven roepen van die heffing duidelijk is aangegeven. Be sloten werd de adressen dier Kamers te steunen. De vergadering besloot niet toe te tre den tot de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, met het oog op de geringe middelen, die ter be schikking der Kamer zijn. Aan de Vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant werd voor 1923 een subsidie verleend van f-50 voor hareHoogere Handelsschool te Waalwijk. Naar aanleiding van de adressen der Kamers te Vlaardingen en te Tilburg in zake verruiming van den werktijd ont sponnen zich levendige debatten. De ver gadering deelde volkomen het gevoelen dier Kamers, dat de bestaande arbeids wet eene ernstige belemmering is voor den opbloei der industrie. Een soepele toepassing der wet werd volstrekt niet voldoende geacht om de ernstige belem meringen weg te nemen. Gewezen werd op het ernstige gebrek van het systeem der overwerkvergunningen, waardoor groote onzekerheid voor de bedrijven ontstaat en de afhankelijkheid van de inzichten van de Ambtenaren der Ar beidsinspectie. Voor de schoenindustrie werd als een ernstig bezwaar o.m. ge voeld, dat voor overwerkverguuning niet in aanmerking kunnen komen jeugdige personen, die in de stikkerij onmisbare diensten bewijzen en dus een overwerk- vergunning zonder eene voor deze hulp krachten zijn grootste waarde verliest. Besloten werd dat de Kamer zich tot den Minister zal wenden met het verzoek, zij het als tijdelijken maatregel, de tien- urige werkdag toe te laten met behoud van het systeem der overwerkvergun ningen. Bij de behandeling van de motie der Kamer te Groningen, waarbij de meening wordt uitgesproken, dat het handeldrijven van ambtenaren met volledige betrekking indruischt tegen de belangen van handel en industrie, werd er op gewezen, dat het in het district onzer Kamer veel voorkomt, dat onderwijzers na de school tijden administratieve betrekkingen waar nemen op fabriekskantoren. Men achtte dit bij de tegenwoordige werkeloosheid onder de kantoor- en handelsbedienden niet gewenscht. Besloten werd instemming te betuigen met de motie der Groningsche Kamer en aan de Besturen der tot het District der Kamer behoorende Gemeenten een schrijven te richten waarin op de hier voor aangehaalde toestanden wordt ge wezen. Ten aanzien van het ontwerp IJkwet werd besloten mede te deelen, dat men de afschaffing van de benaming „el" voor lengtetaai toejuicht, doch dat wordt prijs gesteld op het behoud der benamingen pond en ons voor de gewichtsaandui ding, omdat deze aanduiding past in het decimale stelsel der gewichten en tot geen verwarring aanleiding kan geven, zooals dat wel het geval kan zijn bij de bena ming „el". er op volgen, azijn we gedekt tegen eiken onverwachten overval, nietwaar mijnheer Hughes. De ingenieur lachte en knikte toestemmend. »En dan zou ik ook nog in overweging willen geven,® vervolgde de tweede, agoed op te passen, dat we met ons vlot niet boven den kratermond komen van den onderzeeschen vulkaan, opdat wij niet naar den afgrond afdalen 1® aDaarom,® gaf mijnheer Hughes ten antwoord, azullen wij trachten met eb het eiland te verlaten.® aDat is niet noodig,® merkte dokter Arling op, aik heb geen verstand van zee vaartkunde, maar toch kan ik u zeggen, waar die gevaarlijke plaats ligt.® aDes te beter,® sprak mijnheer Hughes, adat zal ons goed te stade komen I® Het gesprek liep nu over allerlei zaken en eerst toen het laat in den avond was, begaf men zich te ruste. Alleen dr. Arling en mijnheer Hughes gevoelden niet de minste aanvechting. Zy gingen de hut uit en namen op een blok hout plaats, dat een weing terzijde van den ingang lag, aAis het toeval ons niet te zamen had gebracht,® begon de dokter, azoude u wel licht uw leven lang op dit eiland gebleven hebben, mijnheer Hughes aOngetwijfeld, want inderdaad is het hier goed wonen te midden van een grootsche rijke natuur, waarin alle stoffen voorhanden zyn, welke de mensch noodig heeft.® aVerlangt u dan niet naar het vaderland,® vroeg de dokter verwonderd aer gaat toch niets boven het aHome sweet home,® aOch dokter, wat zal ik u zeggen, op zeer jeugdigen leeftijd verliet ik de ouder lijke woning, er zat een zwerversgeest in mij en het zal de vraag zijn, of ik, een maal in het vaderland teruggekeerd, er zal blijven Ik heb de ouderlijke liefde gemist, waarin anderen opgroeien, zoodat ik spoedig mijn eigen weg moest zoeken en die ik ook inderdaad vond. Op aan beveling van een rijk koopman, werden mij de middelen verschaft, te studeeren en slechts onvoorziene omstandigheden hebben mij op dit eiland geworpen !c aWaarop u wel zoudt willen blijven, wellicht tot aan uwen dood toe d Zeker, waarom niet. Er heerschte tusschen de beide mannen een lang en diep stilzwijgen, en wie het gelaat van mijnheer Hughes in deze oogen- blikken had aanschouwd, zou in zijn groote oogen een traan hebben zien blinken. Hy scheen een treurig verleden te bezitten, en dat droevig verleden wekte wellicht herin neringen in hem op, die hoogst smartelijk waren. Eindelijk hernam hij op een on- vasten toon »Ja dokter, ik heb de ouderlijke liefde gemist, waarin anderen opgroeien, mijn vader verloor ik op jeudigen leeftijd, mijn moeder bleef toen achter met mij en drie meisjes, wier toekomst haar zeer gro®te zorgen baarde I® »Dat zal wel,® gaf de dokter ten ant woord. Eenige jaren na den dood myns vaders, trad mijn moeder in het huwelijk met zijn broeder, een weduwnaar, die natuurlijk on3 onmogelijk een oprecht vaderhart kon toe dragen. U weet er alles van, een stief- vaderen stiefmoeder kunnen zoo onbarmhartig zijn. Kort en goed, wat ik wilde leeren, mocht ik niet leeren, en op zekeren dag moest ik het huis uit, om myn eigen kostje te zoeken. Onder tranen nam ik van myn moeder en mijne zusters afscheid, en toen ben ik ver weg gegaan, het Westen in.,...« zLeef je moeder nog vroeg de dokter. Neen natuurlijk niet,® glimlachte Hughes, ik heb haar echter nooit meer terug gezien, ik weet zelfs niet of mijne zusters zich nog in het land der levenden bevinden Heeft n nooit moeite gedaan, dat te weten te komen ïNeen, toen ik eenmaal het huis uit was gevoelde ik een zekere antipathie, om er ooit weer terug te keeren, en daarom begrijpt u wel, dat ik slechts noode afscheid neem van dit eiland, waar ik vrij en on gehinderd leef sOndanks dat het hier wemelt van wilden mijnheer Hughes 1® >ik ben er immers op gewapend dokter en de wapenen, die ik bezit zijn zoo goed als men ze wenschen kan »VoIkomen waar,® sprak de dokter vervolg echter het verhaal van uw verdere leven mjjnheer Hughes »Ik doe hat niet graag dokter, ik heb zooveel ondervonden, dat ik liefst niet aan al mijn treurige ervaringen wil terugdenken, dit zij echter hier opgemerkt, dat ik heel wat heb moeten worstelen, eer ik goed op streek kwam. Het is waar, ik heb krachtigen financieelen steun gehad, maar ik heb mij zeiven er even zeer krachtig voorgespannen. Ik wilde vooruit en ik kwam vooruit. Gij Engelschen hebt een kernachtig spreekwoord «waar een wil is, is ook een weg.® Dat spreekwoord bezit groote waarheidwanneer men een krachtigen wil bezit om iets te doen, opent zich de weg om het beoogde doel te be reiken...... »Ja,« gaf de dokter ten antwoord, de geschiedenis der Engelsche natie is rijk aan voorbeelden van mannen, die iets ge worden zyn alleen, ornaat zij krachtig genoeg waren het te willen.I® Dokter »Wat blieft u ïHet is al laat, zouden we er niet zoetjes aan denken naar bed te gaan »We hebben morgen nog zeer veel te doen niet waar mijnheer Hughes x»Ja zeer veel, willen we tenminste tijdig klaar komen »De avond is anders te prachtig en te verrukkelijk, om den slaap op te zoeken mijnheer Hughes Wordt vervolgd.) IUE1ESSEE Kfcnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 7