A VOOR ALLE STAM BEN 1 OP HET BROOD SCHUIMT IN DE PAN VOOR BAKKEN - Eri BRADEN n wordt verzekerd, dat voorloopige bespre kingen zijn gehouden en dat de Duitsche regeering niet ongeneigd is den kroonprins toe te staan als gewoon bruger naar Duitschland terug te keeren, zij het dan onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat hjj zonder zich met politiek te bemoeien, rus tig moet leven op zijn landgoed in Silezië. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewe* zen, dat van zekere diplomatieke zijde reeds in Nederland terzake inlichtingen zijn ver zocht. o Ongelukken. Een driejarig kindje der familie W. te Sittard dronk uit een warme koffiepot en trok daarna den pot over het lichaam. Na hevig lijden is de arme kleine bezweken. In den Haag zijn twee jongens door een particuliere auto overreden en zwaar gewond. Hun toestand is zeer ernstig. In kokend water. Te Poortvliet is een tweejarig kind in een tobbe met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. De Hanzebank in Den Bosch. Naar verluidt, heeft een ingesteld onder zoek nu reeds uitgemaakt, dat een faillis sement der Hanzebank niet is te voorkomen. 3e. daardoor een zeer ongelijk druk kende last op de bevolking wordt gelegd. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting op Vrijdag 2 Nov. 4923. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar v. h. O. M.Mr. J. S. Loke. GriffierMr. W. Ruitinga. We hadden weer eens eene echt ouder- wetsche zitting, d.w.z. vele beklaagden, veel getuigen en veel publiek, dus belang stelling van alle kanten. Op de rol staan voor kinderen, d. z. personen beneden 48 jaar, 5 zaken en voor beklaagden boven den achttienjarigen leeftijd 54 zaken. In deze 54 zaken zijn 23 beklaagden verschenen. Van J. W. te Rijswijk hadden twee marechaussée's eenigen tijd geleden des nachts een paard op den weg aangetroffen en wel een donkere vos. Bekl. had in de vorige zitting aangevoerd dat hij geen donkere vos had, maar wel een lichten en dat het bewuste paard niet van hem kon zijn. Evenwel bestond er verschil van opvatting, want de mare chaussée's verklaarden, dat het een donkere vos was, die aan bekl, toebehoorde, het geen bekl.'s vrouw zelf aan de verbalisanten hij niet dronken was geweest, want dat hij niets anders had gehad dan karnemelksche pap. De veldwachters-verbalisanten Kleinloog en v. d. Pol, die thans als getuigen werden gehoord, verklaarden, dat bekl. zeker meer dan enkel pap hadden gehad, want dat zij bepaald dronken waren. Bovendien waren zij tegenover de verbalisanten niet direct voorkomend geweest en van vloeken en schreeuwen hadden zij zich niet vijandig betoond. Vader kreeg f20 of 40 d„ terwijl de zoon met f40 of 5 d. kon vertrekken. Met deze straffen waren geen van beiden tevreden en zij verklaarden dan ook ahooger op« te zullen gaan. Nu zal voor den Vader de Rechtbank te 's Hertogenbosch en voor den zoon de Hooge Raad te 's Gravenhage hebben uit te maken of de pap enkel uit karnemelk bestond. H. J. B. te Aalburg, F. v. H. en A. G. J. te Wijk en T. v. d. M. te Aalst, allen chauffeurs op autobussen, hadden zich te verantwoorden voor overtredingen der Wet op de Openbare Middelen van Vervoer. De eerste bekl. werd van één hem ten laste gelegd feit vrijgesproken, wegens eene fout in de dagvaarding. In de andere zaken zal de Kantonrechter te zijn en om haar driften te kalmeeren kreeg zij nu f40 of 5 d., benevens eene ernstige vermaning. D. J, v. H. te Rijswijk was in verzet gekomen tegen een vonnis, in de vorige zitting uitgesproken, waarbij hij was ver oordeeld tot f40 of 5 d., omdat hij op den Hoogen Maasdijk naar iemand uit Werkendam, die toevallig per rijwiel voor bijreed, met een stuk appel had gegooid, tengevolge waarvan diens rechteroog was opgezwollen. Thans kwam hij met drie getuigen, die allen verklaarden, dat bekl. niet expres op den Werkendammer had gegooid, maar dat het een puur ongeluk was geweest. De Kantonrechter zeide, termen te vinden om het vonnis, wat de straf betrof, te vernietigen en veroordeelde bekl. thans tot f 4 of 4 dag. Uitspraken van het Kantongerecht te Waalwijk dd. 25 October 4923, P. J. L. te Kaatsheuvel, C. P. H. te Sprang, overtr., ieder f4.of 4 w. tucht school J. v. B. te Sprang, overtr. trek- hondenwet, f 0.50 of 4 w. tuchtschool A. v. d. L. te Kaatsheuvel, overtr. mot. rijw. regl., f4.of 4 w. tuchtsch.C. G. te alsvoor, overtr. veldpol. f4.of 4 Aantal artsen 1 Januari 4922: 3405. Aantal studenten in de geneeskunde 4 Januari 4940 4652. Aantal studenten in de geneesk. 4 Jan. 4923: 2262. Beider toename houdt nauw verband en gelijken tred met de toename der Bevol king van Nederland, en dit is door den heer A. Schouten vergeten te vermelden. Volgens volkstelling 34 Dec. 4909: 5.858475 inwoners. Volgens volkstelling 4 Januari 4923: 7.086948 inwoners, deelt men nu het ge- heele aantal artsen in 4940 op het aantal inwoners, dan ziet men dat dit per arts 2474 bedraagt en in 4923 per'arts 2084, voorwaar een luttele teruggangtemeer nog waar in 4940 naar verhouding van het geheele aantal, (het aantal specialisten oog-, oor-, vrouwen- en kinderarts en professoren enz.) geringer was. Het aantal specialisten bedraagt in 4923 900. 3405 900 (specialisten) bly ft 2505 huis artsen of artsen met gewone praktijk. Dit aantal gedeeld op de bevolking van Neder land groot 7.086918 heeft 2829 inwoners per arts (huisarts). Neemt men nu eens de bevolking der gemeenten Wijk-Aalburg-Veen-Andel-Gies- sen-Rijswijk en Woudrichem bij elkaar dan 225 >VÏ>H Smokkelarij weer aan den gang. De smokkelarij neemt aan onze grenzen weer zoodanige afmetingen aan, dat de overheid tot speciale maatregel overgaat. Gelijk in de oorlogsjaren- uitwijzing volgde uit bezette gebied zoo hebben thans de eerste uitwijzingen plaats gehad uit het z.g. bewakingsgebied. Speciaal de drank- smokkelarjj bloeit welig. Antobusdiensten. De autobusdiensten der Geldersche Stoom tram hebben het personenverkeer zoo tot zich getrokken, die b.v. op het traject DoetinchemZelhem, waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaatj aan het station der Nederl. Spoorwegen gedurende de maand October slechts zijn verkocht 40 kaartjes tweede en 20 kaartjes derde klas. Dat is dus twee reizigers per dag, waarvoor zes treinen dagelijks visa versa loopen. Bier en thee. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft aan de Tweede Kamer ge schreven dat het met leedwezen heeft kennis ge nomen van het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoer recht op bier en thee, omdat 4e. daardoor een zeer ongunstige invloed zal worden geoefend op den stryd tegen het alcoholisme 2e. daardoor de zoo dringend noodige versterking van de volkskracht niet bevor derd, maar veeleer tegengegaan wordt had gezegd. Veroordeeling f 40 boete of 5 d. h. Ook van L. v. B. te Werkendam werd nog een uitgestelde zaak behandeld. Deze had de Trekhondenwet op 3 punten over treden. In eene vorige zitting had bekl. verklaard, dat hond en kar maar kinder speelgoed waren en ten bewijze daarvan bood hij de kar aan den kantonrechter voor f 2 te koop aan. De marechaussée-verbalisant Voeten, thans als getuige gehoord, verklaarde, dat hond en kar niet als speelgoed konden worden beschouwd, want dat er geregeld heele vrachten mee werden vervoerd en dat de kar heel wat meer waard was dan f 2. Tusschen 3 X f 3 boete en 3 X 2 d. h heeft v. B. thans de keuze. J. G. S. te Baardwijk had op een goeden dag met eenige vrienden gevischt in ver boden water te Drongelen. Bekl. beweerde in het geheel niet gevischt te hebben en slechts een hengelstok zonder snoer of haak in de hand te hebben gehad. De verbalisanten verklaarden echter, dat S. wel degelijk met snoer en aas had gevischt maar dat hij een en ander had weggemoffeld terwijl zij anderen opschreven. Bekl.'s slimmigheidje werd nu wel duur, want hij kreeg f4 of 2 d. A. P. v. M. en M. v. M. te Genderen stonden terecht omdat ze in den avond van 46 Augustus j.l. dronken zouden zijn geweest en de eerste tevens omdat hij daarbij de openbare orde zou hebben ver stoord. Op de vorige zitting had A. P. v. M., vader van M. v, M., verklaard, dat a.s. Vrijdag vonnis geven. W. F. C. te Genderen was door de veldwachters Kleinloog en v. d. Pol ver- baliseerd wegen openbare dronkenschap. Als gemachtigde van bekl. trad diens vader op. Deze vertelde, dat Kleinioog een zwager van hem was, met wien hij in onmin leefde en dat Kleinloog hem en de leden van zijn gezin op allerlei wijzen trachtte onaangenaam te zijn. Zijn zoon was op den bewusten dag in het geheel niet dronken geweest. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling der zaak uit om alsdan nog vier getuigen te hooren, van welke er 2 werden opgegeven door de veldwachters en 2 door bekl. Mejuffrouw J. d. V. te Werkendam, had een kind van 8 a 9 jaren van een harer buren met het hoofd tegen een muur ge smakt. De juffrouw bekende, maar zij had het gedaan omdat het kind een harer kinderen had geslagen. Als getuige in deze zaak trad op N. Braun, die den bons in zijn huis duidelijk had gehoord en stellig verwacht had dat de gevolgen veel ernstiger zouden zijn ge weest. Deze getuige zou blijkbaar een erg lang, ernstig betoog hebben willen houden, indien de Kantonrechter zulks niet verhinderd had. Toch kon getuige nog zeggen, dat hij het zoo betreurde, dat te Werkendam buren dikwijls zoo slecht met elkaar kunnen opschieten, waarop de Kantonrechter zei, dat hij dat al be treurde zoolang hij hier Kantonrechter was. Juffrouw de V. scheen een erg driftkopje w. tuchtsch. A. v. d. H. te Capelle, A. d. N. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, ieder f 3.— of 2 d.W. M. en A. P. B. te Kaatsheuvel, overtr. leerplichtwet, ieder f 5.of 3 d.L. K. te Waalwijk, overtr. alsvoor f3.of 2 d.J. de F. te Wijk overtr. pol. verord. f5.of 3 d.H. J. v. G. te Kaatsheuvel, B. H. te Sprang overtr. alsvoor ieder f4 of 4 d.denzelfden overtr. mot. rijw. regl. f4 of 4 d.C. H. te 's Gravenmoer, overtr. alsvoor 2 maal f 3.of 2 maal 3 d. D. v. P. en M. M. te Capelle, J. de B. en A. M. J. v. E. te Kaatsheuvel, J. P. en W. B. te Loonopzand, P. L. IJ. te Waalwijk allen overtr. alsvoor, ieder f 5.of 3 d.N. C. J. v. D. te Kaatshevel, overtr. arbeidsw. f 5.of 3d.; G. V. te Capelle, S. V. te Veen, beiden overtr. trekhoudenwet ieder f3.of 2 d.H. V. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor f40.of 3d.; P. J. G. te alsvoor, overtr. alsvoor 3 m. f 2 of 3 m. 2 d.G. B. te Capelle overtr. algm. veiligh. wet f3.of 2 d. """""Ingezonden. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het Raadsverslag der Gemeente Aodel van 25 October 4923 v.m. 40 uur het volgende Door den heer A. Schouten wordt eene opgave aan den raad gegeven van het aan tal geneeskundigen in Nederland in 4940 en 4923 eveneens van het aantal studen ten in de geneeskunde in 4940 en 4923. De cijfers zijn in het verslag in uw blad verwisseld. Zij zijn aldus Aantal artsen 4 Januari 4940 2694. komt men tot een aantal van 7704 inwo ners welke worden bediend door 5 artsen n.l. 2 uit Heusden, 4 uit Veen 4 uit Alem- kerk en 4 uit Woudrichem dus per arts gemiddeld 4540, een getal dus verre be neden het algemeen gemiddelde cyfer voor het rijk en bijna de helft na aftrek der specialisten. Neemt men alleen Andel Giessen-Rijswijk en Woudrichem met een inwonersaantal van 4504 bediend door 3 artsen (een uit Veen, 4 uit Almkerk en 4 uit Woudrichem) dan komt men tot 4500 inwoners per arts een nog geringer aantal dus. Neemt men het geheele aantal inwoners van Werkendam tot Heusden met Almkerk, Dussen en de gemeente Eethen (beneden de Maas) dan heeft men daar op een in wonersaantal van 24634 8 artsen, per 4 hoofd dus 3078. Men ziet dus dat de voorziening in ge neeskundige hulp langs den Maasdijk van Heusden tot en met Woudrichem tweemaal zoo goed is als voor het verdere land tus schen Merwede en Maas en bijna tweemaal zoo goed als voor het geheele ryk. Uit deze cijfersopgave blijkt dus dat langs den Bovendijk van Heusden tot Woud richem veel eerder een arts gemist kon worden dan dat men tot vermeerdering zou kunnen overgaan. Wil de arts een goed arts zijn, dat behoort men hem in de eerste plaats te verzekeren een goed bestaan zonder geldelijke zorgen, daar hij anders niet in staat is zijn aandacht te bepalen bij zijn werk en alles te zijn voor zijnezieken. Met beleefden dank voor de plaatsing.-^ Hoogachtend, A. A. GIESBERTS. f ^URGENÓ* PL A NTA ;j.y; 9 7 1 c i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2