Dit nummer üesiaat uit 3 Waden. O. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Raamsdonksveer. S. D. LANEEDIZCN Go's Bank. Waterpoort, ïïeusden. Repabatie-Inrichting. SPAARBANK. ^AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusdem 4345 Vrijdag 9 November 1923 Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Voornamen en voornaamsveranderingen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Met betrekking tot het geven van voornamen aan nieuwe wereldburgers, is bij ons nog steeds van kracht eene oude Fransche wet, volgens welke als voornamen mogen worden gegeven de namen van bekende personen uit de oude geschiedenis of de namen vermeld in de oude Katholieke ka lenders. Wie dus meent, dat hij aan zijn pasgeborene den voornaam kan geven, dien hij wil, vergist zich Nu ligt het wel voor de hand, dat genoemde wet als eenigszins verou derd wordt aangemèrkt en dat de ambtenaren van den Burgerlijken Stand wel bereid worden bevonden om ook het geven van andere voor namen dan de bedoelde toe te laten Zulks bewijzen wel de voornamen van tal van personen, zoowel mannen als vrouwen, die allesbehalve gelij kenis vertoonen met namen, die in vroegere dagen in zwang waren. Zoo nu en dan hoort men echter nog wel eens van voornamen, welke een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde aan te nemen. Zulks zal zeker het geval zijn, indien men een geslachtsnaam, die dreigt uit te sterven, als voornaam wil geven, met de kennelijke bedoeling om dien naam te bestendigen. Wil men een kind een eenigszins onbekenden voornaam geven, dan is het tegenwoordig gewoonte, dat de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dien niet direct weigert, maar dat hij vraagt, of het kind naar iemand, die den gewenschten voor naam droeg, wordt genoemd en is dit het geval dan wordt als regel met den voornaam genoegen genomen en wordt deze dan beschouwd als een gebruikelijke voornaam. Dezer dagen heeft zich een aardig geval voorgedaan met een dame, die voornaamsverandering wenschte, wijl zij hare voornamen zoo leelijk vond. Het betrof Mejuffrouw Zwaantje Hendrika M., studente in de moderne letteren te 's Gravenhage. Per request wendde zij zich tot de Rechtbank aldaar, met verzoek om toestemming om hare voornamen te veranderen in Emmy Harriet, wijl zij de hare niet alleen leelijk vond, maar zelfs voor Nederlandsche ooren belachelijk en voor buitenlanders onverstaanbaar. Alvorens de Rechtbank op een dergelijk verzoek beslist, moet volgens onze wet de Officier van Justitie zijn advies geven. Deze autoriteit wilde niets van het verzoek weten en stak er zelfs lichtelijk den draak mee. Hij overwoog „dat het inzicht van adressante in hare voornamen, als zouden deze belachelijk en leelijk zijn, van de algemeene opvattingen afwijkend moet worden geoordeeld en integendeel de voornaam „Zwaantje", als het symbool van blanke sierlijk heid en statigheid, voor een onge huwde studente in do moderne let teren bijzonder aantrekkelijk schijnt dat de beweegredenen voor verande ring van de voornamen gelegen in de omstandigheid, dat voor buiten landers de Nederlandsche voornamen onverstaanbaar zouden zijn, als niet ernstig bedoeld moet worden terzijde gesteld, daar dit van verreweg de meeste voornamen van Nederlandsch karakter kan worden gezegd, terwijl in den gedachtengang van adressante het ertoe zou moeten leiden, dat specifiek Nederlandsche namen zou d en moeten wijken voor exotische voor namen als Emmy en Harriet, waar mee adressante zich gesierd wil zien De Rechtbank kwam eveneens tot de conclussie, dat de zuiver Neder landsche namen Zwaantje en Hendrika geenszins leelijk ot belachelijk zijn, veeleer het tegendeel en zelfs de eerste voornaam vol karakter. De Rechtbank vond bovendien, dat het behoud van dezelfde voornamen voor het bewijs van de eenzelvigheid van den persoon in het dagelijksche leven een algemeen belang is, welk belang alleen voor het bijzonder belang van een bepaald persoon moet wijken, wanneer dit laatste belang mocht blijken grooter te zijn. Toen de Rechtbank het verzoek van Mej M. niet wilde inwilligen, liet deze het er niet bij zitten, rr aar ging „hooger op" en kwam alzoo terecht bij het Haagsche Gerechtshof. Haar procureur, die de zaak per request bij het Hof aanhangig maakte zeide daarin o.m. aan het adres van den Officier van Justitie, die, zooals wo zagen, de aangelegenheid van den comischen kant had be keken, dat ZijnEdelAchtbare, blijk baar veel van zwanen houdende, zeker niet gedacht had aan de pooten en het geluid van deze dieren, die beiden minder fraai zijn. Bij het Hof had Mej. M. meer succes, want haar verzoek werd in gewilligd, zoodat zij thans de voor namen Emmy Harriet draagt Wij voor ons vereenigen ons met 's Hofs beschikking Immers is het vragen van toestemming tot het veranderen van voornamen aan geen enkele voorwaarde gebonden en aan den belanghebbende is daarbij vol komen vrijheid gelaten, terwijl de bedoeling van het wettelijk voorschrift dat de Arrondissements-Rechtbank over een verzoek om voornaamsver andering heeft te beschikken, toch is, dat geen voornamen zullen worden aangenomen, welke volgens bedoelde oude Fransche Wet als niet geoorloofd zijn aan te merken. Bij pasgeborenen zal, zooals wij boven zeiden, de hedendaagscbe Ambtenaar van den Burg. Stand niet anders doen dan nagaan of de opgegeven voornaam tot de gebruike lijke voornamen behoort en zoo ja, dan dien opgegeven voornaam in schrijven en nu komt jhet ons niet juist voor om bij voornaamsverande ring gebruikelijke voornamen te wei geren, indien belanghebbende op die voornamen gesteld is. Het standpunt, ingenomen door de Haagsche Recht bank, n.l dat zij volkomen vrijheid van beoordeelen heeft of een dusdanig misbruik aanwezig is, dat tot weige ring van het verzoek tot naamsver andering moet leiden is o.i dan ook niet juist te noemen BUITENLANDSCH OVERZICHT Uit Crefeld wordt aan de Chicago ge seind, dat overeenkomstig de bevelen, die uit Brussel zijn ontvangen, de autoriteiten aan de separatisten hebben doen weten, dat de geheele Belgische zóne moet worden ontruimd. De Rijnlandsche stormtroepen hebben Crefeld en Duisburg verlaten. Dit feit met de bemiddelingspogingen die België in het werk heeft gesteld trek ken sterk de aandacht en wijzen er op dat België niet langer van zins is Frankryk in alles door dik en dun te volgen. Deze koerswijziging heeft te Parijs een niet bepaald aangenamen indruk gemaakt. De Fransche pers is begrijpelijkerwijze ontstemd, dat België, zonder eerst Frankrijk te raadplegen, tegen de Rijnlandsche republiekeinen is gaan optreden en zij kan 't niet verkrop pen, dat Brussel zoowel wat het onder zoek naar het Duitsche prestatievermogen als de houding tegenover de separatisten betreft gaat overhellen naar de opvat ting van Engeland in plaats van naar die van Frankrijk. De laatste dagen hebben de zaken zich niet in zoodanigen gunstigen zin gewijzigd, dat men thans ook maar met eenigszins meer recht en reden mag verwachten, dat het spoedig zal komen tot de instelling der deskundigen commissie, belast met het on derzoek naar hetgeen Duitschland kan pres- teeren. Wel wordt in de berichten ver meld, dat nog niet alle hoop is opgegeven, dat de uiteenloopende standpunten tot elkaar zullen worden gebracht, maar deze hoop is uiterst gering. Terwijl het er thans vooral op aankomt tot daden over te gaan, die van opbouwenden aard zijn Duitsch land vertoont telkens meer teekenen van economische en politieke ontbinding blijft het verschil van meaning omtrent den omvang van 't in te stellen onderzoek een ernstig beletsel om vorderingen in de goede richting te maken. Vooral de Britten grieft de hardnekkigheid, waarmede Frank ryk vasthoudt aan zijn beperkingen ten aanzien der enquête. De Engelschen gaan zelfs verder door te beweren, dat Frankrijk niet 't recht heeft liet onderzoek zoo zeer aan banden te leggen. Vooral uiten zij hun spijt over het feit, dat Parijs zoo weinig tegemoetkomend is, nu Amerika, dat tegenover Europa zoolang een politiek van afzijdigheid heeft gevoerd, eindelijk bereid is mede te werken aan de liquidatie van den buitengemeen ernstigen toestand, die voor Europa en de wereld is voortgevloeid uit den grooten oorlog met zijn fatale en niet vermoede gevolgen. Terwijl de Franschen van gevoelen zijn, dat op een verschrikkelijke wijze tegen het tractaat zou worden gezondigd, indien aan de commissie van experts, die men voornemens is te benoemen, volmachten zouden worden verstrekt, die de bevoegd heden van de Commissie van Herstel over schrijden, beweren de Britten juist, dat geen enkele bepaling van het verdrag ver biedt de draagwijdte van eer.ig onderzoek te beperken. Met alles blijft Frankrijk op zijn stand punt staan en komt men maar niet tot overeenstemming. Misschien geeft dit echter tenslotte aan de overige geallieerden de gelegenheid om met Duitschland afzonderlijk tot overeen stemming te komen en blijft Frankrijk ten laatste waarschijnlijk alleen staan. BUITENLAND. Ue toestand in Duitsehland. Het »Journalt meldt, dat de republiek is geproclameerd te Kirsrhen en Bolander. De nationalisten en communisten belegerden het bureau, waar de separatisten hun in trek hadden genomen. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht, waarbij een persoon werd gedood en vijf gewond. Vreemdsoortige wraakneming. Naar uit Turyn wordt gemeld, heeft een beambte van een Italiaansch-Ameri- kaansche bank aldaar gedurende een twin tigtal dagen telkens biljetten van duizend lire tot een gezamenlijk bedrag van 1 mil- lioen mee naar huis genomen om zich te wreken. De lezers zullen bij het vernemen van dit feit glimlachen en natuurlijk veeleer geldzucht dan wraak als motief voor de wandaad aanmerken. Dat de man, die zich door zijn chefs onrechtvaardig behandeld achtte, werkelijk slechts wraak beoogde, blijkt hieruit, dat hij de bankbiljetten thuis in de kachel verbrandde en vervolgens aan de redactie van de »Laborac ging vertellen, wat hij gedaan had. Daarna ging hy zich aan het politiebureau aanmelden. Keiletjes te Krakau. 25 personen gedood. Dinsdagmiddag heeft er te Krakau een opstootje plaats gehad, dat groote afmetin gen aarmam. Er zijn 25 personen gedood, 49 ernstig en 29 licht gewond. Tegen den avond was de orde geheel hersteld. o Autobus contra trein. In Zweden trekt de concurrentie tusschen de particuliere spoorwegen en motorbussen tegenwoordig zeer de aandacht. De minister voor het verkeerswegen heeft hierover een verklaring afgelegd. Volgens hem is deze concurrentie goed voor de passagiers en waarschijnlijk op den langen duur ook voor concurreerende partijen. De minister is echter van meening, dat vóór vergunning voor nieuwe autobuslijnen wordt verleend, moet worden onderzocht of deze in een noodzakelijke behoefte voorzien en of de wegen waarlangs ze moeten rijden, vol doende verhard en geschikt zijn. De Secretaris ran den „keiier" der Ku Klux Klan vermoord. William S. Coburn, de secretaris van den »keizer« der Ku Klux Klan, Simmons, is te Atlanta, in Georgië, door Philip F. Fox, hoofdredacteur van Night Hawk, het officieel vergaan van de Ku Klux Klan, vermoord. Fox zocht Coburn in zijn bu reau op, en na eenige woordenwiseling loslte hij 5 revolverschoten op Coburn in tegenwoordigheid van diens typiste en een andere vrouw, die niet in staat waren tusschenbeiden te komen. Na zyn arres tatie verklaarde Fox, dat hij Coburn om het leven moest brengen, omdat deze hem ruïneerde. Gemeld wordt, dat Fox den vorigen dag met een geladen revolver een bezoek wilde brengen aan »keizerc Simmons, om hem te dooden. Hij werd evenwel ontwapend. o Een burgeroorlog! Een telegram uit Welmar meldt, dat gewapende troepen tegenover elkaar staan op de grenzen van Beieren en Thüringen. 10.000 Beieren onder kapitein Ehrhart, bekend van de Kapp. Putsch, en 10.000 man onder Hitier, goed gewapend en voor zien van artillerie, staan tegenover 1200 rijks groene-politie, gewapend met machine geweren. Het uitbreken van een burger oorlog schijnt te dreigen. De politieke hartstochten zijn aan beide zijden zeer hoog opgezweept. BINNENLAND. De Ex-Kroonprins. Reuter seint uit Londen, dat er aan wijzingen zijn dat de terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland niet zoo op handen is als zij korts scheen. Hoewel de geallieerden tot nog toe geen officiëele stappen gedaan hebben, is het mogelijk dat zij eenige stappen zullen ondernemen, als de kwestie van onmiddellijk belang geworden is. Het is echter aan twijfel onderhevig of de Nederlandsche regeering het vertrek van den ex-kroonprins onder zekere voorwaarden. Huls cu inboedel verbrand. Woensdag brandde het huis bewoond door J. v. Hemert te Nieuwaal, geheel af, de inboedel werd een prooi der vlammen. Bet electrisch gevaar. Te Breskens kwamen gisteren twee paar den voor een wagen gespannen, in aan raking met een op den grond gevallen Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrlje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. draad van de electrische geleiding en werden onmiddelijk gedood. De bestuurders bekwamen geen letsel o Een bende van 20 zwaar gewapende separatisten blijkt, volgens de »Tel.t, eet. poging gedaan te hebben om eenige partijen voor Bochum en Dortmund bestemde levens middelen, ten deele bestaande uit consig natiegoederen, in de haven van Duisburg Ruhrort in beslag te nemen. Het gelukte den plunderaars ongeveer dertig zakker; meel weg te nemen. Een deel der waren werd hun echter door het havenpersoneel weer ontnomen. Op een goederenboot uit Rotterdam vonden de plunderaars een warm onthaal. Drie separatisten, die zich uitgaven voor levensmiddelen-controleurs van de Rijnlandsche republiek, werden dooi het Nederlandsche scheepspersoneel ovei boord geworpen. Zij wisten zich echter in veiligheid te brengen. o Een gelukkige gemeente. De gemeente Blokker staat er zoo gunstig voor dat B. en W. hebben voor gesteld om voor 1924 geen plaatselijke inkomstenbelasting te heffen en de opcenten op de personeele belasting te doen vervallen. Ook 't electrisch bedrijf maakt het zoo uitstekend, dat voorgesteld wordt én dei; stroomprys én de lichtpuntenbelasting beiden te verlagen. o Roofmoord. Dinsdagavond is in den trein tusschen Meppen en Lingen een roofmoord gepleegd op den heer Augustin, naar uit ter Apel wordt gemeld. Nadat de verslagene totaal was beroofd, heeft men het lichaam uit den trein geworpen. Deze moord vond plaats niet ver van het station Schutdori in de nabijheid waarvan ook de heer Ruben uit Amsterdam verslagen werd. Inbraak In een ft.K. Kerk. Dieven hebben ingebroken in een R. K. kerk te Hoensbroek. Tevergeefs werd ge poogd het tabernakel te forceeren. Een offerblok werd opengebroken, waruit circa 25 gld. werden gestolen. Daders onbekend. Bedorven sehelvisch. Na het eten van sehelvisch zyn 3 per sonen, wonende in een schip, dat in de Lijnbaansgracht te Amsterdam ligt, onwel geworden. Zij zijn een tijdje bewusteloos NIEUWSBLAD viir het Laid vai K en en AlteiajoLaigstraat ei de Binelerwaard m11 jij a i li 111iiii - - - - iii i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1