voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 13. U45, ïrijüag 0 November De Schipbreukelingen der I Jan Geerizen. 's-BOSCH *OESl B. STAP ZOON, Stap's griespuddingen. FEUILLETON. Restaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN WAARSCHUWT. Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, sle pende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te ültreeren. Kouvatling, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloosing metter tijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine af wijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijn lijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apothekers en drogist zaken f 1.75 per doos. PLAATSELIJK NIEUWS. Ammerzoden. Tot voorzitter van de te Zaltbommel gezetelde Gezondheidscom missie is benoemd de heer H. C. de Jongh alhier. Andel. Op de gehouden verkooping van griendhout in Andelersbroek voor de gemeente Andel was veel ambitie. De op brengst was honderd procent hooger dan verleden jaar. Hiertoe draagt de omstan digheid dat er weinig goed hakhout is zeker veel bij. 4 Al spelende geraakte het zoontje van G. B., op het schoolplein, onder een bietenkar. Erg gewond aan hoofd en beenen werd het opgenomen en thuis gebracht. Een sleeht schoolplein waar zoo iets kan gebeuren. De Werken. Vrijdagmorgen werd een dochtertje van B. v. d. S. door een hond in het been gebeten. Er ontstond zulk een ernstige wonde, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. 69) Het leggen en laden kan een aanvang nemen, zoodra het donker is.« «Want deze laatste werkzaamheden, voegde Harry er aan toe, moeten zoo gedekt mogelijk geschieden.* »Hoe doen we dus vroeg de ingenieur, wien deze lange redekaveling begon te vervelen, «want dienovereenkomstig moet ik natuurlijk ook handelen, dit begrijpt ge toch.* «De regulateur van het vuurwerk,* merkte Johnson spottend op. «Van het vuurwerk, dat alleen een Amerikaan vermag te ontsteken,* liet Hug hes er bijtend op volgen, «niet waar dokter, de Engelschen zijn knappe lui, maar vuur werk maken gaat ze niet best af.* «Ja ja, we moeten nu koppen met spijkers slaan, we zitten er te zeuren en te zaniken, dat is misschien Amerikaansch, maar vol strekt niet Engelsch.* «O zoo,* gaf de ingenieur ten antwoord, die het deed voorkomen, alsof hij den steek onder water niet gevoelde, «zal dus de middag besteed worden met het vervoeren Land van Altenk. Het valt moeilijk te ontkennen, dat de verkoop van onze melk de laatste 2 jaren door de organisatie's in deze streek in een nieuwe richting gestuurd wordt, welke voor vele melkveehouders een zoet winstje oplevert. Die voordeelen worden niet alleen ge vonden in een verhoogde melkprijs per Liter, maar meer door de gewijzigde prijs bepaling, n.l. levering op vetgehalte. Hierdoor komt de zuivere melkwaarde beter tot zijn recht en verkrijgt elk leverancier voor zijn product datgene, waarop hij van wege de qualiteit van zijn melk recht heeft. Tot zoover heeft dus de Bond reeds voor deze streek goed werk verricht en kan hij, wanneer de leden hunne organisatie trouw blijven, zeer nuttig blijven voort arbeiden. Er zijn echter, zoo schreef onlangs de Voorz. van een onzer Prov. Bonden, die meeneri dat de Bond van melkveehouders enkel maar een organisatie is, om den melkprijs zoo hoog mogelijk op te voeren en geen andere bedoelingen heeft. Die zoo denken of spreken, kennen art. 3 der Statuten niet, immers daarin staat wel terdege, dat de Bond verder gaat als alleen de prijzen te regelen. We lezen daarin o.a. ook dat de Bond beoogt verbreiding van kennis betreffende de hygiëne aan het melkveehoudersbedrijf en propogarida om de toepassing van de daartoe strekkende maatregelen. Juist het laatste is voor onze streek ook een voorname factor, en mag ik zeker wel aannemen, dat het juist wat de hijgiëne betreft in de nieuwe richting moet worden gestuurd. 't Is nog niet zoo lang geleden, dat eeri directeur van een onzer grootste melkfabrieken in Nederland, meende dat het in het Land van Heusden en Altena nog zeer treurig gesteld was met de winning en behandeling der melk. Brabant met zjjn potstallen, was vroeger de algemeene leus en een ieder weet misschien bij ervaring, dat wan neer men eenmaal een slechten naam heeft, het veel inspanning kost zich daarvan los te maken. Gelukkig was onze melk al eens onder zocht, onder controle van Bureau Padmos te Rotterdam, welke uitkomsten niet slecht waren, zoodat het niet moeilijk was deze mijnheer tot andere gedachten te brengen. Jammer, dat op heden nog niet alle leveranciers medewerken, om steeds een prima product af te leveren en juist voor hen wilden we die nieuwe richting nog eens aangeven. Vooral nu de staltijd spoedig zal aanbreken, is het noodig dat men bij het melken de grootst mogelijke zindelijkheid in acht neemt. Waarvoor ge zooal te zorgen hebt kunt ge lezen in een A. B. C. voor melkers, waarin een 10-tal punten worden opgegeven en welke beslist zeer leerzaam zijn. Maar de fabrikanten laten het niet bij het geven van wenken, zij willen deze zaak ook aanmoedigen, door het geven van een zuiverheidspremie. Wat deze premie betreft, wordt hieronder verstaan, dat de geleverde melk onderzocht wordt op het in de melk zwevende vuil. Een monster van de melk wordt door een schijfje melk geperst en het hierop voor komende vuil als basis genomen voor een puntenschaal. De premie zal bedragen 5 a 10 ct. per 100 Liter. Voorts kan aan een fabriek in onze der verschillende stukken van het vlot, met het vervoeren der wapenen, der levens middelen enz. enz. En, terwijl de vrienden er zich mede belasten, zal ik alles klaar zetten. Daarmee zal toch ook de gansche middag gemoeid zijn. Kom mijnheer de dokter, u kunt mij een handje helpen. We gaan direct naar het electro-technisch bureau De dokter had niet bijster veel zin, maar hij wilde het in geen geval laten blijken «Hoe laat zijn de heeren terug,* vroeg Johnson. «Dat kan wel vijf uur worden,* gaf de ingenieur ten antwoord. Allright, dan zullen wy zorgen, dat we klaar zijn, mijnheer Hughes, maar als er iets bizonders gebeurt, dat wil zeggen, als we uwe hulp mochten noodig hebben, moeten wij toch weten, waar we u vinden kunnen.* >We zijn den ganschen raiddag in het electro-technisch bureau, om electriciteit te maken I* «Allright mijnheer, als er iets bizonders voorvalt, kunnen we u dus daar vinden.* «Ja,* Bij deze woorden ging de ingenieur met den dokter weg. Johnson en Black keken ze na. «Het zijn toch een paar kranige kerels,* mompelde de tweede, «waardige vertegen woordigers van Engeland en Amerika «Dat neem ik graag aan,* gaf de eerste ten antwoord «maar dat plan van den omgeving een dergelijke premie worden behaald voor duurzaamheid van de melk. De premie wordt als volgt vastgesteld 6 a 7 maal per kwartaal wordt het onderzoek toegepast en breidt zich uit over de duurzaamheid der geleverde melk en de zindelijkheid der gebruikte bussen en deksels. Indien men per kwartaal lmaal melk levert in een vuile bus, vervalt de premie over dat kwartaaleveneens vervalt de premie als lmaal per kwartaal de melk in zure toestand aan de fabriek gekomen is. Men ziet dus hier uit, dat de fabriek er naar streeft, de best behandelde melk het best te betalen en wij hopen, dat door bovengenoemde premie elk leverancier in deze richting gaat werken. Een andere fabriek (we zullen hier nu maar geen namen noemen) neemt o.i.z. nog betere maatregelen om einde te krijgen aan de levering van vuile melk. Zij stelt daarom voor, vanaf 1 Dec. a.s. een premie toe te kennen van ct. per Liter voor le klas melk en J ct. per Liter voor 2e klas melk, voor 3e klas melk wordt de gewone prijs betaald, terwijl voor ergerlijk verontreinigde melk ct. per Liter zal worden gekort. Hoe dit onderzoek zich zal uitstrekken en aan welke eischen de melk moet voldoen, zal ons spoedig nader worden bekend ge maakt. Hoe deze laatsten echter ook moge zijn, voor een ieder uitvoerbaar of soms moeilyk uitvoerbaar, toch acht ik ieder leverancier verplicht, er aan mede te werken, zooveel hij daartoe in de ge legenheid is. L. Raamsdonksveer. Tot Ouderling der Ger. kerk werd in verband met het over lijden van den ZeerEerw. Heer Ds. Koop- mans gekozen dhr. G. Spuijbroek Lz. Het tweejarig zoontje van dhr. P. v. Strien geraakte onder de wielen van een met steenkolen geladen wagen en was onmiddellijk dood. Veen. De gemengde Zangvereeniging «T.O.G I.D.O.* heeft tot directeur benoemd de heer C. de Kemp te Heusden. Het ledental is reeds geklommen tot 35. Naar we vernemen is het mond en klauwzeer bij het vee van de heeren H. S. en A. S. geweken. Maandag j I. is het Herhalingsonder- wijs aangevangen met 23 leerlingen. Dinsdag werd het eerste schip suikerbieten verzonden bestemd voor de Suikerfabriek te Breda. De prijzen der vette varkens zijn de laatste dagen omlaag gegaan, wordt besteed van 38 tot 40 cent K.G. naar gelang van kwiliteit. De jonge varkens zijn ook aanmerkelijk gedaald en kan men voor f 12.al een flinken big koopen. Werkendam. Beroepen bij de Geref. gemeente alhier ds. R. Kok van Aagte- kerke. Zaterdagmiddag van 37 uur zal in de oude school alhier de stemming plaats hebben van 4 gemachtigden in het Kies college bij de Ned. Herv. Kerk. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Joh, Schaddelee, P. C. Schaddelee, P. Kornet en C. de Boon. Dit is de eerste stemming, waaraan ook de vrouwelijke lidmaten mogen deelnemen. Ds. J. D. Barth, bij de Chr. Geref. kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Boskoop. ingenieur zal ons het leven kosten.* Black zag hem verbaasd aan. «Hoe bedoel je dat vroeg hij. Wel is het niet duidelyk als een klontje, dat, als het eiland in de lucht springt, de schok zoo groot zal wezen, dat wij als geharpoeneerde haaien ook naar de wolken zullen gaan «Onzin,* lachte de tweede. «Dat zeg ik ook mijnheer Black* gaf Harry ten antwoord sik vind, dat mijnheer Johnson, hij moge zoo knap wezen als hij wil, onmogelijk een oordeel kan vellen over wat mijnheer Hughes van plan is te doen.* «Waarom niet* vroeg Johnson kwaad. «Omdat u geen ingenieur is en dus ook niet kunt beoordeelen over het welslagen of mislukken van technische ondernemingen,* Men ging nu heen om een vollen dag hard te werken. Toen de zon ten ondergang neigde, waren de schipbreukelingen met hun werk gereed. De ingenieur had alles op het springen gezet. Hij had slechts het rader werk op te winden en het eiland zou na eenigen tijd de lucht invliegen. Na het avondeten genuttigd te hebben, den laatsten maaltijd op het schoone eiland, dat hun zoo geruimen tijd had geherbergd, begaf men zich op marsch naar de kust en eerst na drie uur konden zij zeggen, geheel gereed te zijn met alles, dat nood zakelijk moest gedaan worden. Recht be haaglijk wiegelde het bamboezen vlot op de kalme baren, waar een groote geheim- Hótel St. Jansstraat 10—12, nabij het station, Tel. Interc. 436. "ïïtTl Marktberichten. GORINCHEM, 5 Nov. Op de vee markt waren aangevoerd 50 runderen, 2 nuchtere kalveren, 495 overloopers, 866 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f300f400 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 250f 350 guiste vaarzen f 480f 240; pinken f f graskalveren f70f 440, nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 40, biggen f8f44; schapen f t lammeren f f ROTTERDAM, 6 Nov. Aanvoer 462 paarden, 48 veulens, 4489 magere en 654 vette runderen, 480 vette kalveren, 282 graskalveren, 355 nuchtere kalveren, 402 schapen of lammeren, 289 biggen, 8 bokken of geiten, 28 varkens. Koeien f 0.75 a f4.20; Ossen tl. a f4.10; stieren f 0.80 af 4.kalveren f4.30 a f 4.70, alles per kilo. Melkkoeien f 360 a f 500, kalfkoeien f 375 a f 475, stieren f 200 a f 500, pinken f 150 a f 230, graskalveren f 65 a f150, vaarzen f240 a f 280, werkpaar den f 200 a f 350, slachtpaarden f 100 a f 200, hitten f 200 a f 300, veulens f 60 a f90, biggen f 11 a f49, varkens f24 a f36, slachtkalveren f 16 a f 22, fokkal veren f 20 a f 35. 's BOSCH, 7 Nov. Op de markt van heden werden aangevoerd 4707 stuks. 939 stuks hoornvee, 635 biggen, 17 zeugen, 27 schapen en lammeren en 89 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 300 k f 450, kalfvaarzen f 285 a f 430, magere ossen en koeien f 485 a f 295, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 52| ct. p. p., pinken f 450 f 220, zeugen f70 f 100, biggen f2.k f 2.25 p. w. schapen f 22 a f 45, lammeren f 20 a f 32. Aanvoer redelijk. Stugge handel. De Rotterdanische eierveiliiig. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7.90f 14.60 Aanvoer 55000 stuks. HEDEL, 5 Nov. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1291 paarden en veulens. De prijs der lj-jarige zinnige stilte heerschte, een gefluister der zeenimfen, zooals de dokter het uitdrukte. Met enkele sterke dikke touwen lag het vlot nog aan de kust vastgemeerd, want mijnheer Hughes, die niet was meegegaan, werd nog verwacht. Eindelijk, na lang wachten, kwam hij buiten adem aanloopen. Zonder een enkel woord te zeggen sprong hij het vlot op en zeide «Binnen één half uur moeten wij ons op minstens een uur afstands van dit eiland bevinden. Wij hebben geen tijd te ver liezen De Engelschen maakten de kabels los en weldra dreef het groote bamboezen vlot met zijn bemanning zee in. De wind blies in de zeilen, zoo lustig, als men het maar wenschen kon, en toen er eenige gang kwam, wreef mijnheer Hughes zich in de handen. Wanneer zal de groote gebeurtenis plaats hebben vroeg Black, terwijl hij met een langen stok eene aanvaring tegen de rotsen trachtte te vermijden. «Over een half uur,* gaf de ingenieur ten antwoord, «precies over een half uur I* «Het vuurwerk is goed in orde niet waar klonk het uit dokters mond. «Uitstekend, ik heb alles goed nage keken,* gaf mijnheer Hughes ten antwoord, «we zullen zien.* «Sjiwa, de wereldvernietiger,bromde Johnson, ongeloovig het hoofd schuddend. De Amerikaan hoorde het niet. Hij zat als een marmeren beeld op het vlot, met was f475f400 en der veulens f4 50 f 250. Omdat er weinig trek was naar het buitenland, was de handel niet vlug. In de goede soort veulens vielen de prijzen voor de verkoopers niet tegen. ZALTBOMMEL, 6 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 486 biggen, prijs f 10 a f 18 5000 eieren, prijs 42J a 14 ct. p. st. 720 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter f 1.25, boerenboter fl.25 a fl.30. Keelpij"- Burgerlijke Stand. EETHEN, over Octobor. Geboren: Gerrit z. van D. W. van Wijlen en Maria Vos Maria Francyna d. van W. J. van Boxel en C. M. van Bommel. Getrouwd: Hendrik Heins, 28 j. en Antonia Haase, 26 j. Overleden: Cornelia van der Teen, Wed. J. Branderhorst 86 j. Dingena van Drunen, echtgenoote van C. Treffers 63 j. Adriana van Rijswijk, Wed. A. Koekkoek 81 j. Hendrik Klerks 79 j. Adriana Johanna Branderhorst, Wed. J. de Bruijn 60 j. Aletta Anthonetta Brandei horst, Wed. A. v. d. Mooren 76 j. Levenloos aangegeven kind van A. L. v. Wijk en M. J. Uijthoven L. L. Colijn en Petertje Brandei horst. NEDERHEMERT, over October. Geboren: Petronella, d. van A. Vos en M. Smits. SPRANGCAPELLE, over October. Geboren: Catharina. d. van W. van Drongelen en A. M. van Helden Johanna Maria, d. van G. J. Rekkers en A. C. Kemmere Johannes, z. van F. J. Wittebol en K. Knoop Anthony Johannes, z. van W. J. Nieuwenhuyzen en J. A. van den HaartCornelia Alida, d. van J. Molegraaf en J. VersteegCornelia, d. van P. de Jong en W. C. Zijderveld Leonardus Gerrit, z. van A. B. van Willigenburg en S. Gouda. Getrouwd: J. A. de Bie, 28 j., en G. J. Vos, 29 j. Overleden: A. Snijders, 31 j., echtg. van P. de Roon J. J. Klootwijk, 44 j., echtg. van E. J. Donkersloot. VEEN, over October. Geboren Jacob z. van J. Vos en K. Verbeek Frans z. van F. Timmer mans en A. van Rijswijk Jan z van J. C. Blankers en D. A. Millenaar. WOUDRICHEM. Overleden: Martijntje Wijkman4 81 j., wed. van W. de Groot; Jacoba Struik, 2 mnd. Vraagt Uwen winkelier Iets fijns Iets aparts. Overal Verkrijgbaar Eenig adres voor den handel. Heusden. het gelaat naar het eiland gekeerd, dat straks door zijn schuld zou vernietigd worden.* De dokter zat met Harry te praten. Hü was zeer stemmig en bedaard en ge heel veruld van de gewichtige gebeurtenis, die zou plaats hebben. «Het zal me een schouwspel zijn, dokter,* sprak de matroos, terwijl hij een van haar schil ontdane banaan in den mond stak. «Daar kunt ge bepaald van op aan, Harry, een bloedig tafereel uit de verwoesting der wereld. Als alles zoo geschiedt gelijk hij heeft berekend, zuilen we een vuur werk aanschouwen, dat ons steeds zal bij« blijven.* «En u gelooft, dat zijn berekeningen niet zullen falen dokter «Zeker geloof ik dat, ik twijfel er geen oogenblik aan. Hij heeft mij zijn wiskundige berekeningen laten zien, die zoo zuiver en nauwkeurig zijn, zoodat er geen twijfel is of het eiland zal zwichten onder den invloed van zijn verwoester.* Black mengde zich in het gesprek. «We bevinden ons in een gevaarlijk vaarwater dokter «Hoe dat «Het wemelt hier van haaien, kijk maar eens.* De tweede stuurman wees op eenige donkere gedaanten die om en langs het vlot zwommen en van tijd tot tijd den kop uit het water staken. BlJf OEESEL Kinwsblad Iets over het melkveehoudersbedrijf. {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5